background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              NARODOWEJ  

 
 

 

 

 

Ryszard Bartczak 

 

 

Wykonywanie prac przygotowawczo - zakończeniowych 
podczas montażu instalacji gazowych  
713[07].Z1.01 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Piotr Czerwiński 
mgr inż. Marzena Więcek 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Zygfryd Gajewski  
 
 
Konsultacja: 
mgr  inż. Jarosław Sitek  
 
 
Korekta: 

 

 

 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[07].Z1.01. 
„Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu instalacji 
gazowych” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu monter instalacji 
gazowych 713[07]. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

12 

5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej obowiązujące 

podczas wykonywania prac przygotowawczo-zakończeniowych w instalacjach 
gazowych   

 
 

12 

   5.1.1. Ćwiczenia 12 
5.2.   Prace przygotowawczo – zakończeniowe podczas montażu instalacji gazowych  

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 14 
5.3.   Wykopy pod przyłącza gazowe 

16 

   5.3.1. Ćwiczenia 16 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7. Literatura 

32 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

  
 

Przekazujemy Państwu „Poradnik” dla nauczyciela „Wykonywanie prac 

przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu instalacji gazowych”, który będzie 
pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie: 
monter instalacji gazowych 713[07] oraz w przyswajaniu przez uczniów wiedzy o sposobach 
wykonywania prac przygotowawczo-zakończeniowych niezbędnych przed rozpoczęciem 
montażu instalacji gazowej lub stanowiących ich zakończenie. Pomoże również w zdobyciu 
wiedzy na temat wykonywania wykopów pod przyłącze doprowadzające gaz do budynków 
mieszkalnych, a także o zasadach bhp i ppoż obowiązujących przy tych pracach. 
 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne określające umiejętności, jakie powinien posiadać uczeń, by mógł 

bez  problemów rozpocząć pracę  ze swoim poradnikiem, 

−  cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy 

z poradnikiem, 

−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 
−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane jest, by zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
−  metody tekstu przewodniego, 
−  pokazu z objaśnieniami, 
−  metody projektów, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów, do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierających 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktacje zadań, 
−  propozycje norm wymagań, 
−  instrukcje dla nauczyciela, 
−  instrukcje dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

713[07].Z1 

Technologia montażu instalacji gazowych

 

 

 

713[07].Z1.01 

Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych 

podczas montażu instalacji gazowych

 

 

 

713(07).Z1.02 

Wykonanie połączeń rur stalowych 

w instalacjach gazowych

 

 

 

713[07].Z1.03 

Wykonywanie połączeń rur miedzianych 

w instalacjach gazowych

 

 

 

713[07].Z1.04 

Wykonywanie połączeń rurociągów gazowych 

z tworzyw sztucznych

 

 

 

713[07].Z1.05 

Wykonywanie przyłączy do budynku

 

 

 

713[07].Z1.06 

Instalowanie armatury i aparatury pomiarowej

 

 

 

713[07].Z1.07 

Instalowanie szafek gazowych 

i ich wyposażenia

 

 

 

713[07].Z1.08 

Wykonywanie instalacji na gaz ziemny

 

 

 

713[07].Z1.09 

Wykonywanie instalacji na gaz płynny

 

 

 

713[07].Z1.10 

Wykonywanie konserwacji i napraw instalacji gazowych 

 
                            Schemat układu jednostek modułowych

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
 Przystępując do realizacji jednostki modułowej „Wykonywanie prac przygotowawczo-
zakończeniowych podczas montażu instalacji gazowych” uczeń powinien umieć:  
−  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 
−  skorzystać z dokumentacji techniczno – ruchowej urządzeń i sprzętu budowlanego, 
−  korzystać z instrukcji eksploatacji przedmiotów, urządzeń stosowanych przy pracach 

przygotowawczo – zakończeniowych, 

−  dobierać i obsługiwać narzędzia i elektronarzędzia używanych w pracach 

przygotowawczo – zakończeniowych, 

−  dobierać odpowiednie materiały podstawowe i pomocnicze, 
−  uczestniczyć w dyskusji i wymieniać doświadczenia, 
−  korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej „Wykonywanie prac 

przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu instalacji gazowych ” uczeń powinien 
umieć: 
−  zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej, obowiązujące podczas 

prac przygotowawczo-zakończeniowych w instalacjach gazowych,  

−  zorganizować stanowisko do wykonywania instalacji gazowych, 
−  trasować miejsca wykonania otworów i bruzd w przegrodach budowlanych,  
−  dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania otworów i bruzd w przegrodach budowlanych,  
−  wykonać otwory i bruzdy w przegrodach budowlanych,  
−  dobrać materiały do wykonania napraw budowlanych na powierzchniach: ścian, podłóg 

i sufitów w zależności od rodzaju i sposobu ich wykończenia,  

−  wykonać naprawy budowlane,  
−  wykonać przejścia przewodów przez przegrody budowlane, 
−  określić rodzaje wykopów i ich zabezpieczeń,  
−  zabezpieczyć wykop,  
−  zasypać wykop,  
−  dobrać materiały izolacyjne do wykonania izolacji w instalacjach gazowych,  
−  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania izolacji stosowanych w instalacjach gazowych,  
−  wykonać izolację instalacji gazowych,  
−  zlikwidować stanowisko do wykonania instalacji gazowych, 
−  rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 
−  wykonać prace zgodnie z warunkami technicznymi. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07] 
Moduł:                                       Technologia instalacji urządzeń gazowych 713[07].Z1. 
Jednostka modułowa:                Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych  
                                                   podczas montażu instalacji gazowych 713[07].Z1.01 
 
Temat: Wykonywanie bruzd w przegrodach budowlanych 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonywania bruzd w ścianach oraz bezpiecznego 
używania narzędzi i elektronarzędzi stosowanych przy tej pracy. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  zorganizować sobie stanowisko do wykonania prac budowlanych zgodnie z zasadami 

bhp, 

−  dobrać odpowiednie narzędzia, 
−  dobrać właściwe elektronarzędzia, 
−  dobrać odpowiednie ubrania i sprzęt ochrony osobistej, 
−  wykonywać bruzdy w przegrodach budowlanych różnymi metodami. 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

−  ćwiczenia praktyczne 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna 

Czas:  4 godziny lekcyjne  (180min). 
Środki dydaktyczne: 

−  teksty przewodnie do ćwiczeń, 
−  instrukcje obsługi specjalistycznych elektronarzędzi, 
−  bruzdownice, 
−  młoty udarowe, 
−  dłuta płaskie i kształtowe, 
−  wiertła, 
−  tarcze diamentowe, 
−  młotek, przecinak, 
−  foliogramy, filmy dydaktyczne. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

−  Każdy uczeń wykonuje 3 bruzdy – jedną w betonie, drugą w ścianie z cegły kratówki, 

a trzecią w ścianie z cegły pełnej,  

−  Uczeń trasuje wymiary bruzd,  
−  Uczeń wykonuje bruzdę  młotem udarowym z wymiennymi narzędziami w ścianie 

z pełnej cegły,  

− 

Uczeń wykonuje bruzdę bruzdownicą w betonie, a pozostałe skrawki betonu usuwa 
przecinakiem. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

− 

Uczeń wykonuje bruzdę przecinakiem i młotkiem w kratówce. 

 

−  Każdy uczeń dokonuje pomiaru wykonanej bruzdy i ewentualnie koryguje jej wymiar.  
−  Przez cały czas trwania ćwiczenia nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga im 

w uzyskaniu jak najlepszych rezultatów. Podpowiada najlepsze rozwiązania. 

5.  Po wykonaniu zadania  uczeń dokonuje analizy wykonanego zadania. 
6.  Uczeń przeprowadza  samoocenę i wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel  analizuje prace ucznia i stwierdza czy praca wykonana jest starannie 

i z przestrzeganiem, i zachowaniem przepisów bhp. 

8.  Uczniowie prezentują swoje prace. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rodzaje narzędzi i elektronarzędzi stosowanych 
przy wykonywaniu prac przygotowawczo-zakończeniowych dla montażu instalacji 
gazowych. Na podstawie zgromadzonych materiałów przygotuj pisemną pracę na ten temat  
i przynieś ją na zajęcia. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć  2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07] 
Moduł:                                       Technologia instalacji urządzeń gazowych 713[07].Z1. 
Jednostka modułowa:               Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych  
                                                  podczas montażu instalacji gazowych 713[07].Z1.01 
 
Temat: Wykonywanie otworów w przegrodach budowlanych 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonywania przebić przez ściany oraz 
bezpiecznego używania narzędzi i elektronarzędzi stosowanych przy tej pracy. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  zorganizować sobie stanowisko do wykonania prac budowlanych zgodnie z zasadami 

bhp, 

−  dobrać odpowiednie narzędzia, 
−  dobrać odpowiednie elektronarzędzia i sprzęt do wiercenia otworów, 
−  dobrać odpowiednie ubranie i sprzęt ochrony osobistej, 
−  wykonać otwory w przegrodach budowlanych pod kołki rozporowe, 
−  wykonać otwory różnymi sposobami pod przegrody w ścianach i sufitach. 

Metody nauczania–uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne, 
−  metoda przewodniego tekstu. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna, 
−  grupowa. 

Strategia: uczenie się przez ćwiczenia praktyczne 
Środki dydaktyczne: 

−  teksty przewodnie do ćwiczeń , 
−  instrukcja obsługi specjalistycznych elektronarzędzi, 
−  wiertarki udarowe, 
−  młotek przecinak , 
−  wiertła widiowe, 
−  piły otworowe, 
−  ołówek, rysik, punktak, 
−  środki ochrony osobistej, 
−  drabina, 
−  sprzęt pomocniczy, 
−  foliogramy, filmy dydaktyczne. 

Czas:  3 godziny lekcyjne (135min). 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem  ćwiczenia jest wykonanie otworu w ścianie z pełnej cegły piłą otworową 

Ø 30mm.  
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą, 
metoda przewodniego tekstu. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Jaki sprzęt stosujemy do wykonania otworów w przegrodach budowlanych? 
2.  Jakie narzędzia stosuje się do wiercenia otworów w przegrodach budowlanych? 
3.  Jak się wykonuje otwory pod kołki rozporowe? 
4.  Jak się wykonuje otwory w ścianach na przelot? 
5.  Jak się zabezpiecza teren wykonywania otworów przelotowych w ścianie? 
6.  Jakie środki ochrony osobistej są niezbędne do bezpiecznego wykonania prac 

związanych z wierceniem otworów? 

 
PLANOWANIE 
1.  Ustal plan działania. 
2.  Wybierz odpowiednie elektronarzędzia. 
3.  Dobierz narzędzie do wykonania otworu. 
4.  Zabezpiecz stanowisko pod względem bhp. 
5.  Zabezpiecz się w środki ochrony osobistej. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Wytrasuj miejsce w ścianie, gdzie masz wykonać otwór. 
2.  Sprawdź stan techniczny sprzętu i narzędzi, którymi będziesz się posługiwał. 
3.  Zabezpiecz się w środki ochrony osobistej. 
4.  Zabezpiecz stanowisko pod względem bhp. 
5.  Dobierz piłę otworową i zamontuj ją w wiertarce udarowej. 
6.  Wykonaj otwór Ø 30 zgodnie z zasadami bhp. 
7.  Uporządkuj stanowisko. 
8.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie wytrasowano miejsce wykonania otworu ? 
2.  Czy dobrano odpowiednią piłę otworową i o wymaganym wymiarze ? 
3.  Czy wykonano pracę zgodnie z wymaganiami bhp? 
4.  Czy uzyskano wymagany ćwiczeniem wymiar otworów ? 
 
ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe  ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne 
umiejętności zostały ukształtowanie, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać  
w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat : Rodzaje narzędzi i elektronarzędzi 

stosowanych przy wierceniu w przegrodach budowlanych. Na podstawie zgromadzonych 
informacji przygotuj pisemną pracę na ten temat i przynieś ją na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Przepisy  bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej obowiązujące podczas wykonywania prac 
przygotowawczo-zakończeniowych w instalacjach gazowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj instrukcję wykonywania pracy podczas robót ziemnych tak, by były zachowane 

warunki bhp i p.poż.  

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas 
wykonywania robót przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu instalacji 
gazowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania w zakresie bezpiecznej pracy przy wykonywaniu 

prac przygotowawczo-zakończeniowych (pkt 4.1.1), 

3)  przeanalizować materiał ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa robót 

ziemnych, 

4)  wykonać ćwiczenie, 
5)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

−  stolik 
−  krzesło 
−  zeszyt 
−  ołówek 
−  gumka 
−  literatura z rozdziału 7  
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj sztuczne oddychanie metodą usta-usta. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas 
wykonywania robót przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu instalacji 
gazowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować sobie stanowisko pracy do wykonania ćwiczeń, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania w zakresie udzielania pierwszej pomocy 

powypadkowej (pkt. 4.1.1), 

3)  dokonać analizy materiału nauczania ze szczególnym uwzględnieniem metod udzielania 

pierwszej pomocy przy utracie przytomności poszkodowanego, 

4)  zapoznać się z instrukcją obsługi fantoma do ćwiczeń w zakresie pomocy powypadkowej, 
5)  wykonać ćwiczenie, 
6)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

–  fantom, 
–  ustnik z tworzywa sztucznego, 
–  chusteczki higieniczne, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj gaszenie pozorowanego pożaru urządzenia pod napięciem przy pomocy gaśnicy 
śniegowej. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas 
wykonywania robót przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu instalacji 
gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować sobie stanowisko pracy do wykonania ćwiczeń, 
2)  zapoznać się z instrukcja obsługi gaśnicy śniegowej, 
3)  zapoznać się z materiałem nauczania w zakresie bezpieczeństwa p.poż. na stanowisku 

pracownika robót przygotowawczo-zakończeniowych (pkt. 4.1.1), 

4)  przeanalizować materiał nauczania ze szczególnym uwzględnieniem rodzajów gaśnic i ich 

przeznaczenie, 

5)  wykonać ćwiczenie, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–     metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

–  gaśnica śniegowa do gaszenia pożarów grupy C, 
–  literatura z rozdziału 7.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Prace  przygotowawczo-zakończeniowe podczas montażu 

instalacji gazowych 

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj bruzdę w ścianie betonowej o wymiarach 7 cm x 7 cm na długości 3 m przy 
pomocy bruzdownicy. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas 
wykonywania robót przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu instalacji 
gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z materiałami nauczania ( poz. 4.2.1) w zakresie sposobów wykonywania 

oraz narzędzi stosowanych przy kuciu bruzd w przegrodach,  

3)  dobrać odpowiednie ubranie i sprzęt ochrony indywidualnej, 
4)  dobrać odpowiednie narzędzi do kucia bruzd, 
5)  zabezpieczyć teren przeprowadzenia kucia bruzd, 
6)  wykonać dwa równoległe cięcia bruzdownicą na długości  3 m, 
7)  wykuć przecinakiem i młotkiem resztki betonu, 
8)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia,  
9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–     metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

−  fragment ściany betonowej do ćwiczeń, 
−  ubranie robocze i sprzęt ochrony osobistej (maskę, okulary, kask ochronny), 
−  bruzdownica, 
−   tarcza diamentowa, 
−  młotek, 
−  przecinak, 
−  sznurek traserski, 
−  przymiar taśmowy, 
−  poziomnica, 
−  ołówek, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Ćwiczenie 2 

Wykonaj otwór – przepust o średnicy Ø 40 mm w ścianie ceglanej. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas 
wykonywania robót przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu instalacji 
gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania (poz. 4.2.1) w zakresie sposobów wykonania 

otworów w przegrodach budowlanych z różnych materiałów oraz narzędzi stosowanych 
przy wierceniu, 

3)  dobrać odpowiednie ubranie i sprzęt ochrony indywidualnej, 
4)  dobrać odpowiednie narzędzia do wiercenia w ścianach, 
5)  dobrać odpowiednie elektronarzędzia, 
6)  zabezpieczyć teren wykonania otworu z obu stron ściany, 
7)  wykonać otwory Ø 8 mm wokół otworu Ø 32 mm, 
8)  dłutem udarowym wybić rdzeń otworu, 
9)  wyrównać młotkiem i przecinakiem kształt otworu Ø 40 mm, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 
Środki dydaktyczne: 

–  fragment ściany ceglanej do ćwiczeń, 
–  ubranie robocze i sprzęt ochrony osobistej ( kask, maska, okulary ochronne), 
–  wiertarka udarowa, 
–  dłuto udarowe, 
–  wiertło Ø 8 widiowe, 
–  młotek, przecinak punktak, 
–  suwmiarka, 
–  ołówek, 
–  przymiar składany (metrówka), 
–  literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3. Wykopy pod przyłącza gazowe  

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz sposób zabezpieczenia wykopu pod przyłącze do budynku na osiedlu 
zasiedlonym i zaplanuj kolejne etapy jego wykonania. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas 
wykonywania robót przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu instalacji 
gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z materiałami nauczania ( pkt. 4.3.1) dotyczącym sposobów wykonania 

wykopów i ich zabezpieczeń, 

3)  przeanalizować materiał nauczania pod kątem wykonania i zabezpieczenia wykopu 

barierką, 

4)  wyrysować trasę wykopu  i zaplanować ilość materiałów do wykonania barierki, 
5)  dobrać odpowiednie tablice ostrzegawcze i informacyjne, 
6)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
7)  wykonać ćwiczenie, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenia, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–    metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  stolik, 
−  krzesło, 
−  zeszyt, 
−  ołówek, 
−  gumka, 
−  literatura rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zabezpieczenie rury stalowej, powłoką ZO1, która ma być  ułożona w glebie 
gliniastej. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

wykonywania robót przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu instalacji 
gazowych. 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania (pkt. 4.3.1 ) dotyczącym metod zapobiegania 

korozji rur gazowych, 

3)  przeanalizować materiał nauczania w zakresie metod zabezpieczenia rur w środowiskach 

o podwyższonej i wysokiej agresywności, 

4)  wybrać odpowiednią metodę zabezpieczenia antykorozyjnego dla danych warunków 

glebowych, 

5)  dobrać odpowiednie materiały zabezpieczające, 
6)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
7)  wykonać pokrycie podkładem gruntującym, 
8)  nawinąć na rurę taśmę wewnętrzną dwuwarstwową, 
9)  nawinąć na rurę taśmę zewnętrzną polietylenową ochrony mechanicznej, 
10)  sprawdzić szczelność wykonanego pokrycia poroskopem iskrowym, 
11)  oznaczyć na rurze rodzaj zastosowanego zabezpieczenia, 
12)  wykonać ćwiczenie, 
13)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
14)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–     metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 
Środki dydaktyczne: 

−  stół monterski, 
−  narzędzia monterskie, 
−  ubrania robocze i sprzęt ochrony indywidualnej, 
−  rura stalowa, 
−  podkład gruntujący – roztwór butylokauczuku i żywicy termoutwardzalnej w toluenie, 
−  wewnętrzna dwuwarstwowa taśma polietylenowa, 
−  zewnętrzna taśma polietylenowa ochrony mechanicznej, 
−  induktor 6V, 
−  literatura rozdziału 7. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie prac 
przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu instalacji gazowych”. 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

−  zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. d, 4. a, 5. a, 6. b, 7. c, 8. a, 9. b, 10. a, 11. d, 
12. a, 13. b, 14. b, 15. a, 16. d, 17. c, 18. a, 19. b, 20. 

Plan testu               

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

Wymaga

ń 

Poprawna 

Odpowiedź 

1. 

Wymienić właściwy urząd w zakresie kontroli 
bhp. 

A P 

2. 

Rozpoznać wymagania dotyczące określonej 
pracy. 

A P 

3. 

Określić sposób udzielania pomocy 
porażonym prądem. 

C P 

4. 

Rozpoznać własności fizyko-chemiczne 
wdychanego powietrza. 

A P 

5. 

Rozróżnić rodzaje sprzętu do gaszenia 
pożarów. 

A P 

6. 

Określić warunki zabezpieczenia wybuchu pod 
przyłącze gazowe. 

C P 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

7. 

Określić sposób trasowania długich odcinków 
instalacji. 

C P 

8. 

Określić warunki wykonywania bruzd  
w przegrodach budowlanych. 

C P 

9. 

Podać wymiary dopuszczalne dla określonych 
przegród budowlanych. 

A P 

10. 

Podać wymiary przykrycia bruzd w zależności 
od grubości rur gazowych. 

A P 

11. 

Określić sposób wypełnienia bruzdy w której 
są przewody gazowe.  

C P 

12. 

Podać warunki techniczne prowadzenia rur 
gazowych po przegrodach budowlanych. 

A P 

13. 

Podać wymiary dla rur ochronnych instalacji 
gazowych. 

A P 

14. 

Określić zasady obowiązujące przy układaniu 
rur w wykopach pod przyłącze gazowe. 

C P 

15. Określić sposób zasypywania rur z PE. 

16. 

Określić kształt przekroju wykopu  
w zależności od jego głębokości. 

C PP 

17. 

Określić warunki wykonywania bruzd 
bezpiecznie dla ściany nośnej budynku. 

C PP 

18. 

Określić wymiary wykopu w zależności  
od średnicy zakopywanej rury. 

C PP 

19. 

Wybrać rodzaj zabezpieczenia 
antykorozyjnego w zależności od warunków 
pracy. 

A PP 

20. 

Dobrać metodę zabezpieczenia rurociągu 
przed prądami błądzącymi. 

C PP 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj 

bardzo uważnie polecenia. 

5.  Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: zamknięte, 

wielokrotnego wyboru. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem 

prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić 
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź. 

7.  Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:  

I część – poziom podstawowy 
II część – poziom ponadpodstawowy. 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania 
10.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

                                                                            Powodzenia

 

Materiały dla ucznia:

 

•  instrukcja, 

•  zestaw pytań i zadań testowych, 

•  karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

I część 
1.  Nadzorem i kontrolą przestrzegania przez zakłady pracy przepisów w zakresie bhp 

zajmuje się: 

a)  Państwowa inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna, 
b)  Państwowa Inspekcja Pracy, 
c)  Urząd Regulacji Energetyki, 
d)  Państwowa Inspekcja Handlowa. 
 

2.  Praca na wysokościach, to praca powyżej: 

a)  2 m,  
b)  1,1 m, 
c)  1,0 m, 
d)  1,5 m. 
 

3.  Ratowanie porażonego prądem elektrycznym polega na: 

a)  odciągnięciu go od urządzenia elektrycznego, 
b)  odizolowaniu płytą izolującą od podłoża, 
c)  wyłączeniu stacji energetycznej, 
d)  wyłączenia napięcia przez wykręcenie bezpieczników. 

 
4.  Zawartość tlenu w powietrzu wdechowym podczas udzielania pomocy poszkodowanemu 

metodą usta – usta wynosi:  

a)  16 %, 
b)  21 %, 
c)  10 %, 
d)  78 %. 

 
5.  Do gaszenia pożarów grupy A służą gaśnice: 

a)  pianowe, 
b)  halonowe, 
c)  śniegowe, 
d)  proszkowe. 

 
6.  W przypadku zastosowania przejścia przez wykop pod przyłącze gazowe jego szerokość 

musi być minimum:  

a)  2 m, 
b)  1,2 m, 
c)  1,5 m, 
d)  0,8 m. 

 
7.  W przypadku wyznaczania trasy długiego odcinka poziomego stosujemy: 

a)  przymiar kreskowy, 
b)  metrówkę, 
c)  sznurek traserski, 
d)  poziomnice alkoholowe. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

8.  W jednej ścianie nienośnej w budynku nie może być więcej niż: 

a)  2 bruzdy, 
b)  3 bruzdy, 
c)  1 bruzda, 
d)  4 bruzdy. 
 

9.  W ścianie z pustaka dwukomorowego głębokość bruzdy nie może przekroczyć: 

a)  5 cm, 
b)  1 cm, 
c)  3 cm, 
d)  10 cm, 

 
10. Minimalna grubość tynku w przypadku średnic od Ø 19 do Ø 32 mm wynosi od: 

a)  2÷4 cm, 
b)  1÷2 cm, 
c)  3 cm, 
d)  powyżej 4 cm 

 
11. Przewody gazowe miedziane w bruzdach mogą być przykryte: 

a)  nie uszczelnionym ekranem, 
b)  łatwo usuwalną masą tynkarską, 
c)  płytą kartonowo – gipsową, 
d)  nie mogą być w ogóle przykryte. 

 
12. Przewody gazowe miedziane w piwnicach mogą być układane: 

a)  tylko na wierzchu,  

 

b)  tylko w bruzdach otwartych,   
c)  tylko w bruzdach okrytych nieszczelnym ekranem, 
d)  w bruzdach przykrytych łatwo usuwalną masą tynkarską. 

 
13. Rury ochronne dla instalacji stalowych przy przejściach przez ściany powinny być 

większe o co najmniej: 

a)  5 mm, 
b)  10 mm, 
c)  15 mm, 
d)  25 mm. 

 
14. Przewód stalowy na dnie wykopu pod przyłącze układany jest pod kątem: 

a)  1 % w kierunku gazociągu rozdzielczego, 
b)  4 promili w kierunku gazociągu rozdzielczego, 
c)  4 % w kierunku przyłączanego budynku, 
d)  1 % w kierunku przyłączanego budynku. 

 
15. Podsypka piaskowa pod układane rury polietylenowe przyłącza musi mieć grubość 

warstwy co najmniej: 

a)  0,1 m, 
b)  nie musi być w ogóle podsypki, 
c)  0,4 m, 
d)  0,2 m. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

II część 
16. Wykop pod przyłącze gazowe musi mieć przekrój w kształcie: 

a)  trapezu, 
b)  prostokąta, 
c)  kwadratu, 
d)  kształt przekroju jest dowolny. 
 

17. Bruzdy mogą być wykonane w odległości od stropu wynoszącej maksymalnie: 

a)  1/4 wysokości kondygnacji, 
b)  7/8 wysokości kondygnacji, 
c)  1/3 wysokości kondygnacji, 
d)  50 cm. 

 
18. Szerokość wykopu pod izolowane antykorozyjne rury miedziane powinna być co 

najmniej: 

a)  0,2 m + d

z

 ( średnica zewnętrzna rury ), 

b)  0,2 m + 2 d

z

c)  0,4 m + d

z

d)  0,5 m + d

z

 
19. Powłoka ochronna asfaltowa typu ZM to powłoka z: 

a)  pojedynczą przekładką , 
b)  bez przekładki, 
c)  podwójną przekładką, 
d)  potrójną przekładką. 

 
20. Metody ochrony rurociągów przed prądami błądzącymi to : 

a)  metoda mechaniczna, 
b)  metoda protektorowa, 
c)  metoda elektrostatyczna, 
d)  metoda chemiczna. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu 
instalacji gazowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
Numer 

pytania 

Odpowiedź Punktacja 

1.   

a b c d   

2.   

a b c d   

3.   

a b c d 

 

4.   

a b c d   

5.   

a b c d   

6.   

a b c d   

7.   

a b c d   

8.   

a b c d   

9.   

a b c d   

10.  

a b c d   

11.  

a b c d   

12.  

a b c d   

13.  

a b c d   

14.  

a b c d   

15.  

a b c d   

16.  

a b c d 

 

17.  

a b c d 

 

18.  

a b c d 

 

19.  

a b c d 

 

20.  

a b c d 

 

Razem:  

 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

TEST 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie prac 
przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu instalacji gazowych”. 
 

Test składa się z  20 zadań, z których: 

−  zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry- za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry- za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. b, 4. c, 5. a, 6. b, 7. a, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c, 
12. b, 13. a, 14. c, 15. b, 16. b, 17. d, 18. d, 19. d, 20. 
Plan testu 

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

Wymaga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wymienić właściwy akt prawny w zakresie bhp 
przy eksploatacji urządzeń energetycznych. 

A P 

2. 

Rozpoznać wymagania w zakresie 
bezpieczeństwa na stanowisku pracy. 

A P 

3. 

Podać właściwy czas aby skutecznie uratować 
poszkodowanego. 

A P 

4. 

Określić właściwy sposób wykonania pomocy 
poszkodowanemu. 

C P 

5. 

Rozróżnić rodzaje sprzętu do gaszenia 
pożarów. 

B P 

6. 

Określić warunki zabezpieczenia wykopu pod 
przyłącze gazowe. 

C P 

7. 

Określić sposób wykonania wykopu ze 
względu na jego głębokość. 

C P 

8. 

Określić sposób trasowania długich odcinków 
instalacji. 

C P 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

9. 

Określić warunki wykonywania bruzd  
w przegrodach budowlanych. 

C P 

10. 

Określić warunki wykonywania bruzd  
w przegrodach budowlanych. 

C P 

11. 

Określić sposób przykrycia rur gazowych  
w bruzdach. 

C P 

12. 

Podać warunki techniczne prowadzenia rur 
gazowych po ścianach budynku. 

A P 

13. 

Podać wymiary dla rur ochronnych instalacji 
gazowej. 

A P 

14. 

Określić zasady obowiązujące przy układaniu 
rur w wykopach pod przyłącza gazowe. 

C P 

15. 

Określić sposób zasypywania rur miedzianych 
w wykopie. 

C P 

16. 

Określić warunki wykonywania bruzd  
w przegrodach budowlanych. 

C PP 

17. 

Wybrać sposób prowadzenia przewodów  
w bruzdach. 

C PP 

18. 

Określić wymiary wykopów w zależności  
od średnicy zakopanej rury. 

C PP 

19. 

Wybrać sposób zabezpieczenia 
antykorozyjnego w zależności od warunków 
geologicznych. 

C PP 

20. 

Zanalizować metodę zabezpieczenia rurociągu 
przed prądami błądzącymi. 

D PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

13.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj 

bardzo uważnie polecenia. 

5.  Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: zamknięte, 

wielokrotnego wyboru. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem 

prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić 
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź. 

7.  Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:  
      I część – poziom podstawowy 
     II część – poziom ponadpodstawowy. 
9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania 
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11. Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

                                                                                                                      Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 

•  instrukcja, 
•  zestaw zadań testowych, 
•  karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 2 

 
Część I 
1.  Podstawowym aktem prawnym w zakresie bhp przy eksploatacji urządzeń 

energetycznych jest : 

a)  Kodeks Pracy, 
b)  Rozporządzenie MSW i Administracji w sprawie warunków technicznych 

użytkowania budynków mieszkalnych, 

c)  Prawo Budowlane, 
d)  Rozporządzenie Min. Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa przy urządzeniach 

i instalacjach energetycznych. 

 

2.  Rusztowanie pomocnicze może być ustawione do wysokości : 

a)  1,1 m, 
b)  1 m, 
c)  2 m, 
d)  2,5 m. 

 
3.  Okres od śmierci klinicznej porażonego do biologicznej wynosi około : 

a)  1 minuty, 
b)  4 minut, 
c)  7 minut, 
d)  10 minut. 

 
4.  Podczas sztucznego oddychania metodą usta – usta czynność wdmuchiwania powietrza 

do płuc wykonujemy z częstotliwością : 

a)  5 – 10 minut, 
b)  ok. 30 minut, 
c)  15 – 17 minut, 
d)  25 minut. 

 
5.  Do gaszenia pożarów grupy C służą gaśnice : 

a)  proszkowe i śniegowe, 
b)  płynowe, 
c)  halonowe, 
d)  pianowe. 

 
6.  W przypadku konieczności zastosowania barier przy wykopie pod przyłącza gazowe 

wysokość ich musi być minimum : 

a)  0,9 m 
b)  1,1 m 
c)  1,5 m 
d)  0,5 m 

 
7.  Ściany wykopów o głębokości do : 

a)  1,0 m nie wymagają szalowania, 
b)  1,1 m nie wymagają szalowania, 
c)  1,5 m nie wymagają szalowania, 
d)  2,0 m nie wymagają szalowania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

8.  W przypadku wyznaczania trasy przewodu na dużym odcinku stosujemy : 

a)  Poziomice, 
b)  przymiary kreskowe, 
c)  przymiary taśmowe, 
d)  pion murarski. 

 
9.  W jednej ścianie nośnej w budynku nie może być więcej niż : 

a)  3 bruzdy, 
b)  1 bruzda, 
c)  2 bruzdy, 
d)  nie może być ani jednej bruzdy. 

 
10.  Bruzd nie wolno wykonywać w ścianach w budynkach wykonanych z : 

a)  cegły pełnej, 
b)  pustaków jednokomorowych, 
c)  pustaków dwukomorowych, 
d)  gazobetonu. 

 
11.  Przewody gazowe stalowe w bruzdach mogą być przykryte : 

a)  ekranem z płyty STG, 
b)  uszczelnionym ekranem, 
c)  łatwo usuwalną masą tynkarską, 
d)  nie mogą być w ogóle przykryte. 

 
12.  Przewody gazowe stalowe w piwnicach mogą być układane : 

a)  tylko w bruzdach otwartych, 
b)  tylko na wierzchu, 
c)  w bruzdach zakrytych łatwo usuwalną masą tynkarską, 
d)  w bruzdach zasłoniętych nie uszczelnionym ekranem. 

 
13.  Rury ochronne dla instalacji miedzianych przy przejściach przez ściany powinny być 

większe ca najmniej o : 

a)  10 mm, 
b)  5 mm, 
c)  15 mm, 
d)  25 mm. 

 
14.  Przewód z PE na dnie wykopu pod przyłącza układany jest pod kątem : 

a)  5 % w kierunku gazociągu, 
b)  nie jest układany w ogóle pod kątem, 
c)  4 promile w kierunku przyłączonego budynku, 
d)  1 % w kierunku przyłączonego budynku. 

 
15.  Podsypka piaskowa pod układane rury miedziane przyłącza musi mieć grubość warstwy 

ca najmniej : 

a)  0,2 m 
b)  0,1 m 
c)  0,4 m 
d)  0,05 m 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

II część 
16.  Jeżeli bruzdy są po obu stronach budynku to odległość między nimi wynosi minimum : 

a)  100 cm 
b)  50 cm 
c)  25 cm 
d)  150 cm 

 
17.  Przewody w bruzdach powinny być układane : 

a)  luzem, 
b)  z instalacją cieplną, 
c)  z instalacją zabezpieczającą przed korozją, 
d)  z elastyczną osłoną stanowiąca zarówno zabezpieczenie przed uszkodzeniem 

mechanicznym jak też izolacja cieplną. 

 
18.  Szerokość wykopu pod przyłącza dla izolacji antykorozyjnej rury stalowej powinna być 

ca najmniej : 

a)  0,5 m + d

z

 ( średnica zewnętrzna rury) 

b)  0,5 m 
c)  0,2 m + d

z

 

d)  0,2 m + d

z

 ( średnica zewnętrzna rury izolowanej ) 

 
19.  Powłokę izolacyjną wzmocnioną typ ZOZ stosuje się do gleby : 

a)  suchej, 
b)  piaszczystej mokrej, 
c)  zakamienionej, 
d)  o podwyższonej agresywności ( np. torfiastej ). 

 
20.  Ochrona rurociągów przed prądami błądzącymi to ochrona : 

a)  elektrostatyczna, 
b)  katodowa, 
c)  chemiczna, 
d)  anodowa. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas montażu 
instalacji gazowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
Numer 

pytania 

Odpowiedź 

Punktacja 

1.   a 

d   

2.   a 

 

3.   a 

 

4.   a 

 

5.   a 

 

6.   a 

 

7.   a 

 

8.   a 

 

9.   a 

 

10.  a 

 

11.  a 

 

12.  a 

 

13.  a 

 

14.  a 

d   

15.  a 

 

16.  a 

 

17.  a 

d   

18.  a 

 

19.  a 

 

20. .

a b c d   

Razem:  

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

7. LITERATURA 

 

1.  Bąkowski K., Bartuś J., Zajda R.: Projektowanie instalacji gazowych. ARKADY, 

Warszawa 1983 

2.  Barczyński A., Podziemski T.: Sieci gazowe polietylenowe. Centrum Szkolenia 

Gazownictwa PGNiG S.A. Warszawa 1999 

3.  Bąkowski K.: Gazyfikacja. WNT Warszawa 1996 
4.  Cieślowski S. Krygier K.: Instalacje Sanitarne cz 1. WSiP,  Warszawa 1998 
5.  Dyb J. Miś R. Zawadzki T: Egzamin kwalifikacyjny osób zajmujących się eksploatacją 

sieci, urządzeń i instalacji gazowych KABE Krosno 2002         

6.  Dzierżowski T.: Gazownictwo i Ciepłownictwo WSiP  Warszawa 1996  
7.  Katalog BOSCH: Elektronarzędzia 2003 
8.  katalog ROTHENBERGER : EURO 2006 P 
9.  Mistur L.: Spawanie łukowe w osłonach gazowych według wytycznych krajowych 

i europejskich (EWF). KABE, Krosno 2004 

10.  Praca zbiorowa: Instalacje wodociągowe, gazowe, ogrzewcze z miedzi. PCPM, Wrocław 

2000 

11.  Tłumaczenie: Tęcza Z., Bąk. P.: Technologia instalacji gazowych cz. 1 i 2 . REA, 

Warszawa 1998 

12.  Zajda R. Tymiński R.: Instalacje i urządzenia gazowe. CSG - PGNiG  S.A., Warszawa 

1999