background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
 

Urszula Łobejko 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie opraw introligatorskich  
734 [02] Z1.04 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
inż. Marzena Bogajczyk 
mgr inż. Adam Kanas 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Krzysztof Sońta 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Jaszczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  734[02]  Z1.04 
„Wykonywanie opraw introligatorskich”, zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu introligator. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

14 

5.1. Nazwy opraw 

14 

5.1.1. Ćwiczenia 

14 

5.2. Dobór typu oprawy 

16 

5.2.1. Ćwiczenia  

16 

5.3. Projektowanie 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

37 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie introligator. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem; 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości; 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący’  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował; 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie  odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie 
odpowiadając  na  zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć 
opanowanie  określonego  zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  to  nauczyciel 
powinien  do  tych  zagadnień  wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są 
wynikiem  niezrozumienia  przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

ucznia w trakcie nauczania. W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż 
od  postawy  nauczyciela,  sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi 
zainteresowanie ucznia. Uczeń niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem 
ćwiczeń  nie  nabędzie w pełni umiejętności założonych w  jednostce modułowej. Należy 
rozbudzić  wśród  uczniów  tak  zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia 
opanowania  materiału  nauczania  rozdziału  może  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do 
sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności  ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując 
jednostkę  modułową,  powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy 
uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem 
problemów teoretycznych; 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia  zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona 
jest od  liczby  uzyskanych  punktów. Nauczyciel  może zastosować  test  według  własnego 
projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

ćwiczenie, 

 

przewodniego tekstu 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

734[02].Z1.01  

Wykonywanie operacji jednostkowych

 

w procesach introligatorskich

 

 

734[02].Z1.02  

Wykonywanie wkładów do opraw  

introligatorskich 

734[

02].Z1.05  

Wykonywanie opakowań 

introligatorskich 

734[02].Z1.03  

Wykonywanie okładek do opraw  

introligatorskich 

 

734[02].Z 1.06  

Wykonywanie galanterii papierniczej  

734[02].Z1.04  

Wykonywanie opraw 

introligatorskich 

734[02].Z1 

Introligatorstwo przemysłowe 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

–  posługiwać się terminologią poligraficzną, 
–  posługiwać się dokumentacją techniczną i technologiczną, 
–  charakteryzować podstawowe procesy poligraficzne, 
–  rozróżniać podstawowe techniki drukowania, 
–  charakteryzować procesy introligatorskie, 
–  charakteryzować podstawowe rodzaje materiałów poligraficznych, 
–  rozróżniać i przygotowywać materiały do prac introligatorskich, 
–  rozróżniać podstawowe maszyny poligraficzne, 
–  określać budowę oraz zasady działania urządzeń i maszyn introligatorskich, 
–  wykonywać podstawowe operacje introligatorskie, 
–  oceniać estetykę i jakość wyrobów poligraficznych, 
–  eksploatować maszyny i urządzenia introligatorskie,  
–  stosować techniki komputerowe w realizacji zadań zawodowych,  
–  przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 

ochrony środowiska, 

–  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 
–  komunikować się z uczestnikami procesu pracy, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować oprawy introligatorskie proste, złożone i specjalne, 

 

odczytać schematy technologiczne wykonywania różnego rodzaju opraw, 

 

dobrać materiały do opraw prostych, złożonych, specjalnych, 

 

obliczyć ilości materiałów do wykonywania opraw, 

 

dobrać  maszyny  i  linie  potokowe  do  wykonywania  opraw  prostych,  złożonych 
i specjalnych, 

 

wykonać oprawy proste, złożone i specjalne, 

 

wykonać oprawy zintegrowane,  

 

wykonać kieszonki, opaski, obwoluty i futerały do opraw, 

 

scharakteryzować zasady działania poszczególnych zespołów linii potokowych do opraw 
zeszytowych, 

 

obsłużyć maszyny do wykonywania opraw prostych wkładów wieloskładkowych, 

 

określić zastosowanie automatycznych linii potokowych, 

 

wyjaśnić zasady działania poszczególnych zespołów linii potokowej do oprawy prostej, 

 

wyjaśnić  zasady  działania  poszczególnych  zespołów  linii  potokowych  do  oprawy 
złożonej, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej obowiązujące na stanowisku pracy, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska dotyczące obsługi  maszyn i urządzeń. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

............................................................................. 

Modułowy program nauczania: 

 

Introligator 734 [02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Wykonywanie opraw introligatorskich 734[02].Z1.04 

Temat:   Wykonywanie oprawy zeszytowej według zadanych parametrów. 

Cel ogólny:  Wykonanie oprawy zeszytowej według zadanych parametrów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

skompletować wkład metodą nakładkowania, 

– 

scharakteryzować proces kontroli kompletowania wkładu, 

– 

określić zakres zastosowania metody kompletowania przez nakładkowanie, 

– 

scharakteryzować  proces  zeszytowego  szycia  drutem  oraz  określić  uwarunkowania 
technologiczne procesu, 

– 

określić czynniki wpływające na jakość okrawania, 

– 

wykonać okładkę do oprawy zeszytowej, 

– 

wykonać przegniatanie okładki, 

– 

wykonać szycie zeszytowe oprawy na zszywarce 

– 

wyregulować maszyny, 

– 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy przy maszynach. 

 

W czasie trwania zajęć będą kształtowane następujące umiejętności: 

– 

organizowanie i planowanie zajęć, 

– 

pracy w zespole, 

– 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

metoda przewodniego testu, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

Formy organizacyjne: 
– 

uczniowie pracują w grupach 2–3 osobowych. 

 
Czas: 
1 godzina 30 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego ucznia, 

– 

przykłady opraw szytych drutem różnymi metodami, 

– 

foldery maszyn do wykonywania oprawy zeszytowej, 

– 

stanowisko wyposażone w maszynę do szycia drutem, przegniatarkę, krajarkę jednonożową, 

– 

plansze,  foliogramy  ilustrujące  budowę  urządzeń  do  wykonywania  opraw  prostych 
zeszytowych, 

– 

wytwory  papiernicze:  papier  o  gramaturze  180  g/m

2

,  formatu  A1  i  papier  offsetowy  

o gramaturze 80 g/m

2

 formatu A3, 

– 

przymiar liniowy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Uczestnicy:  
–  
uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna
 
1  Określenie tematu zajęć. 
2  Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 
3  Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego. 
4  Podział uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie znasz rodzaje opraw prostych? 
2.  Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej? 
3.  Jaka jest zasada działania zszywarki? 
4.  Jaka jest zasada działania przegniatarki? 
5.  Jakie znasz zasady bezpiecznej pracy przy maszynach i urządzeniach do oprawy prostej? 
6.  Jakie znasz rodzaje okładek stosowanych do oprawy prostej? 
7.  Jakie znasz metody kontroli kompletowania wkładu? 
8.  Jakie czynniki wpływają na jakość okrawania oprawy? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Ile  należy  użyć  arkuszy  papieru  offsetowego  formatu  A3  do  wykonania  wkładu  

do oprawy zeszytowej 60-kartkowego formatu A5 w nakładzie 40 sztuk? 

2.  Ile arkuszy papieru formatu A1 o gramaturze 180 g/m

2

 należy użyć do wykonania okładki 

do oprawy zeszytowej formatu A5 w liczbie 40 sztuk? 

3.  Jakie maszyny dobierzesz do wykonania zadania? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracują w zespołach, proponują procesy technologiczne wykonania oprawy. 
2.  Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń do wykonania zadania. 
3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność procesu technologicznego oraz doboru 

maszyn i urządzeń. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie dobierają materiały zgodnie z zadanymi parametrami. 
2.  Uczniowie złamują arkusze do odpowiedniego formatu. 
3.  Uczniowie prasują składki, nakładki. 
4.  Uczniowie wykonują okładki zeszytowe. 
5.  Uczniowie nakładkują składkę podstawową, nakładki i okładkę. 
6.  Uczniowie łączą wkład z okładką przez zszycie drutem. 
7.  Uczniowie wykonują okrawanie oprawy zgodnie z zaplanowanym przez siebie procesem 

technologicznym. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

Faza V. Sprawdzenie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  zaplanowanych  przez  siebie 

poszczególnych  operacji  procesu  technologicznego.  Nauczyciel  sprawdza  poprawność 
wykonanego zadania. 

2.  Po  uzyskaniu  aprobaty  nauczyciela w poszczególnych etapach  procesu  technologicznego 

uczniowie przystępują do wykonania zadania. 

3.  Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego zadania. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadania  sprawiły  

im  trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie.  Wskazuje  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 

Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

Ankieta dla ucznia: 
Odpowiedz  na  poniższe  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność  zajęć  
i dokonać

 

ewentualnych zmian. 

 
1.  Czy  potrafisz  dobrać  odpowiednie  materiały  do  wykonania  oprawy  zeszytowej  według 

zadanych parametrów?  

2.  Czy potrafisz scharakteryzować operację kontroli kompletowania opraw? 
3.  Czy potrafisz wykonać szycie zeszytowe oprawy na zszywarce? 
4.  Czy potrafisz określić zakres zastosowania oprawy zeszytowej? 
5.  Czy potrafisz odczytywać dane z dokumentacji technologicznej? 
6.  Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

..................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

 

Introligator 734 [02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Wykonywanie opraw introligatorskich 734[02].Z1.04 

Temat:  Projektowanie i wykonanie oprawy kombinowanej wkładu z wyklejkami według 

zadanych parametrów oprawy. 

Cel ogólny:  Zaprojektowanie okładki kombinowanej i wykonanie oprawy. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

dobrać odpowiednie materiały introligatorskie do wykonania oprawy kombinowanej, 

– 

określić zasady łączenia elementów okładki za pomocą oklejek, 

– 

zaprojektować okładkę kombinowaną, zgodnie z założeniami technologicznymi, 

– 

połączyć prawidłowo elementy okładki na oklejkach, 

– 

scharakteryzować materiały introligatorskie do wykonania okładki, 

– 

scharakteryzować proces technologiczny wykonania okładki, 

– 

połączyć wkład z okładką przez wyklejki 

– 

wykonać rowkowanie i prasowanie 

– 

określić czynniki wpływające na jakość i estetykę wykonania oprawy, 

– 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

metoda przewodniego tekstu, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca samodzielna. 

 
Czas: 4 godziny dydaktyczne 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

plansze, schematy przedstawiające maszyny i urządzenia do wykonywania okładek i opraw, 

– 

zestaw ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela dla każdego ucznia, 

– 

przykłady okładek i opraw o różnej konstrukcji, 

– 

filmy  dydaktyczne,  dotyczące  procesów  wykonywania  opraw  introligatorskich  w  warunkach 
przemysłowych, 

– 

wkład z wyklejkami, zaklejony, okrojony , wzmocniony, 

– 

tektura: 2 mm oraz 350 g/m

2

 formatu B1, 

– 

różnego rodzaju materiały pokryciowe introligatorskie, 

– 

klej introligatorski CR, 

– 

pędzle, miski, 

– 

prasa introligatorska, 

– 

nożyce introligatorskie, 

– 

krajarka jednonożowa, 

– 

kostka introligatorska, 

– 

nożyczki, 

– 

nóż introligatorski, 

– 

przymiar liniowy, 

– 

kątnik. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

Uczestnicy: 
–  uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora. 
 
Przebieg zajęć 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie znasz rodzaje okładek łączonych? 
2.  Jakie znasz typy opraw? 
3.  Jaki jest proces technologiczny ręcznego wykonania okładki łączonej? 
4.  Jak łączy się wkład z okładką w oprawie złożonej? 
5.  Jak wpływa rowkowanie na jakość oprawy 
6.  Jaka jest zasada działania nożyc introligatorskich? 
7.  Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej? 
8.  W jaki sposób łączy się elementy okładki za pomocą oklejek w okładce kombinowanej? 
9.  Jakie jest zastosowanie kleju syntetycznego? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Ile należy użyć tektury formatu B1 do wykonania zadania? 
2.  Ile potrzeba materiału na oklejki do wykonania zadania? 
3.  Jak rozmieszcza się prawidłowo elementy okładki na oklejkach? 
4.  Jak pasuje się przy łączeniu się wkładu z okładką? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracują samodzielnie, proponują projekty okładek i opraw. 
2.  Uczniowie zastanawiają się nad doborem materiałów, surowców. 
3.  Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń. 
4.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność wykonanych projektów oraz procesów 

technologicznych. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie wykonują projekty okładek i obliczają formaty elementów. 
2.  Uczniowie dobierają materiały i surowce do wykonania okładki, zgodnie z projektem. 
3.  Uczniowie wykonują okładki, zgodnie z projektem. 
4.  Uczniowie wykonują połączenie wkładu z okładką. 
5.  Uczniowie wykonują prasowanie, rowkowanie oprawy. 
 
Faza V. Sprawdzenie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonanych  projektów  i  poszczególnych 

elementów okładek. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych operacji. 

2.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie wykonują okładki. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

3.  Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych okładek. 
4.  Uczniowie sprawdzają pasowanie wkładu z okładką. 
5.  Po akceptacji nauczyciela łączą wkład z okładką.  
 
Faza VI. Analiza końcowa 
1.  Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadania  sprawiły  

im  trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie.  Wskazuje  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

 

 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 
Ankieta dla ucznia: 

Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność zajęć 

i dokonać ewentualnych zmian. 
 
1.  Czy  potrafisz  dobrać  odpowiednie  materiały  do  wykonania  okładki  kombinowanej 

według zadanych parametrów? 

2.  Czy potrafisz określić zasady łączenia elementów okładki na oklejkach? 
3.  Czy potrafisz połączyć prawidłowo elementy okładki na oklejkach? 
4.  Czy potrafisz określić czynniki wpływające na jakość wykonania okładki? 
5.  Czy potrafisz dopasować wkład z okładką? 
6.  Czy potrafisz połączyć wkład z okładką bez zmarszczeń, zagnieceń? 
7.  Czy potrafisz ocenić prawidłowość otrzymanych kancików w oprawie? 
8.  Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Nazwy opraw 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj ręcznie oprawę zeszytową według załączonego wzoru. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeliczyć liczba składek, nakładek, elementów dodatkowych, 
2)  wykonać kompletowanie składek, 
3)  przygotować okładkę zeszytową, 
4)  skompletować oprawę przez nakładkowanie, 
5)  wyrównać oprawę, 
6)  zszyć przez grzbiet, 
7)  okroić oprawę z trzech stron, 
8)  dokonać oceny poprawności kompletowania, 
9)  sprasować. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

składki, nakładki, elementy dodatkowe, okładka, 

– 

dokumentacja technologiczna, 

– 

zszywarka, 

– 

krajarka, 

– 

prasa introligatorska, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj rodzaje wkładów i dobierz okładki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić rodzaje wkładów i okładek, 
2)  przyporządkować okładki do wkładów, 
3)  określić łączenia wkładów z okładkami. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wkłady i okładki, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  oprawę  przez  maszynowe  kompletowanie  składek,  nakładek  i  okładek  przez 

nakładkowanie według załączonego wzoru. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  maszyny  oraz  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy, 

2)  dokonać regulacji podzespołów maszyny do prawy zeszytowej, 
3)  rozmieścić  prawidłowo  składki,  nakładki  i  okładki  w  samonakładakach  według 

załączonego wzoru, 

4)  skompletować wkłady i okładki maszynowo, 
5)  sprawdzić poprawność kompletowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

maszyna do oprawy zeszytowej,  

– 

instrukcje: obsługi maszyny, bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

narzędzia do regulacji maszyny, 

– 

dokumentacja technologiczna, 

– 

składki, nakładki, okładki, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

5.2.  Dobór typu oprawy 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj ręcznie oprawę złożoną wkładu jednoskładkowego szytego drutem. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi maszyn i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
2)  przygotować maszyny do pracy, 
3)  ustawić grubość szycia, 
4)  wykonać zszywanie zeszytowe wkładu jednoskładkowego z wyklejką i wzmocnieniem, 
5)  okroić wkład, 
6)  wykonać okładkę oklejaną, 
7)  wykonać oprawę, 
8)  dokonać kontroli oprawy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

skompletowane wkłady, wyklejki nakładkowe, pasek wzmacniający materiały okładkowe, 

– 

instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obsługi maszyny, 

– 

narzędzia do regulacji maszyny, 

– 

zszywarka, 

– 

krajarka, 

– 

poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj oprawę zakrywającą z wkładem łączonym klejowo sposobem wachlarzowym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni klej, 
2)  komplet kartek umieścić w zaciskach kilkanaście centymetrów od linii grzbietu, 
3)  przegiąć grzbiet kartek, 
4)  nałożyć klej na przegięte kartki, 
5)  przegiąć grzbiet kartek w drugą stronę, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

6)  powtórnie nałożyć klej, 
7)  wyprostować grzbiet, 
8)  przygotować okładkę, 
9)  połączyć wkład z okładką, 
10)  wykonać suszenie, 
11)  okroić oprawę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zacisk do wkładu, 

– 

krajarka, 

– 

prasa 

– 

klej polioctanowinylowy, 

– 

komplet kartek, 

– 

materiały okładkowe, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj sposób kształtowania grzbietów wkładów na rysunkach  i dobierz do nich typ 

oprawy. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić sposoby kształtowania grzbietów wkładów, 
2)  dopasować odpowiednie określenia do rysunków, 
3)  dobrać typ oprawy, 
4)  uzasadnić wybór. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

– 

rysunki z różnymi kształtami grzbietów, 

– 

wzory okładek, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

arkusz do ćwiczeń. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

5.3.  Projektowanie 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  rodzaje  opraw  prostych  przedstawionych  na  rysunku  i  określ  ich  zakres 

zastosowania. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić rodzaje opraw, 
2)  przyporządkować właściwą nazwę oprawy do rysunku, 
3)  uzasadnić wybór, 
4)  zapisać zakres zastosowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz do ćwiczeń,  

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2
 

Wykonaj oprawę zeszytową z gotowych półproduktów według zadanych parametrów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać obliczeń, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

2)  dobrać odpowiedni materiał, 
3)  dobrać odpowiednie urządzenia i narzędzia, 
4)  sprasować składki, nakładki, 
5)  wykonać przegniecenia w okładce, 
6)  skompletować wkład z okładką, 
7)  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  maszyn  i  urządzeń  oraz  przepisami  bezpieczeństwa  

i higieny pracy, 

8)  zszyć zeszytowo przez grzbiet oprawę, 
9)  wykonać okrawanie oprawy, 
10)  uzasadnić sposób wykonania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przegniatarka, 

– 

zszywarka (blokówka), 

– 

prasa introligatorska, 

– 

krajarka jednonożowa, 

– 

instrukcje: bezpieczeństwa i higieny pracy, obsługi maszyn i urządzeń, 

– 

składki, 

– 

papier o różnej gramaturze, 

– 

nożyce introligatorskie, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  oprawę  kombinowaną  do  wkładu  formatu  A4  według  zadanych  parametrów 

oprawy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać obliczenia, 
2)  dobrać odpowiednie materiały, 
3)  dobrać odpowiednie urządzenia i narzędzia, 
4)  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  urządzeń  oraz  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy, 

5)  uzasadnić sposób wykonania zadania, 
6)  ocenić jakość wykonanej oprawy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

Środki dydaktyczne: 

 

wkład z przyklejonymi wyklejkami, 

– 

materiały na oklejki, 

– 

materiały na okładzinówki i grzbietówkę, 

– 

klej, 

– 

przymiar liniowy, kątnik, 

– 

nożyczki, nóż introligatorski, kostka introligatorska, 

– 

nożyce introligatorskie, 

– 

instrukcje: bezpieczeństwa i higieny pracy, obsługi urządzeń, 

– 

pędzle, miski, 

– 

poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  ręcznie  oprawę  złożoną  z  okładką  jednorodną  formatu  A5  z  gotowych 

półproduktów według zadanych parametrów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać obliczeń ilości potrzebnych surowców, 
1)  dobrać odpowiednie maszyny, urządzenia i narzędzia, 
2)  zapoznać się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcją obsługi maszyn 

i urządzeń, 

3)  wyregulować maszynę, 
4)  przygotować wyklejki, 
5)  przykleić wyklejki, 
6)  okroić wkład, 
7)  wzmocnić grzbiet wkładu, 
8)  przygotować okładzinówki i grzbietówkę, 
9)  przygotować oklejki, 
10)  wykonać okładkę, 
11)  połączyć wkład z okładką, 
12)  wykonać rowkowanie i prasowanie oprawy, 
13)  uzasadnić sposób wykonania zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcje: obsługi maszyn i urządzeń oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

zestaw narzędzi do regulacji maszyn i urządzeń, 

– 

gotowy wkład zszyty nićmi, 

– 

nożyczki, nóż introligatorski, 

– 

przymiar liniowy, kątnik 

– 

kleje, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

– 

pędzle, miski, 

– 

gaza introligatorska, 

– 

kapitałka, 

– 

kostka introligatorska, 

– 

nożyce introligatorskie, 

– 

krajarka jednonożowa, 

– 

prasa introligatorska, 

– 

materiał na wyklejkę, 

– 

materiały na okładkę, 

– 

poradnik dla ucznia. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  opraw 
introligatorskich” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1–3, 4–6, 8–10, 13–18, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 4, 7, 11, 12,19 są z poziomu ponadpodstawowego.  

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

 

 
Za  każdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1 punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  dwóch  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. b, 4. b, 5. d, 6. a, 7. d, 8. a, 9. a, 10. b, 11. d,  
12. 
a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. c, 17. b, 18. c, 19. a, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia ) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna

odpowiedź 

Dobrać  maszynę do określonej oprawy 

Rozróżnić urządzenia do opraw specjalnych 

Rozróżnić sposoby łączenia wkładu z okładką 
w oprawie złożonej 

Scharakteryzować parametry techniczno-
technologiczne oprawy zeszytowej 

PP 

Wymienić sposoby łączenia okładki z wkładem 
w oprawie złożonej 

Zdefiniować zastosowanie okładki jednolitej 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

Dokonać analizy procesu technologicznego 
wykonywania oprawy zeszytowej 

PP 

Rozpoznać operacje linii potokowej 

Rozróżnić sekcje linii potokowej 

10  Rozróżnić elementy linii potokowej 

11 

Przeanalizować sposób łączenia wkładu  
z okładką w oprawach prostych 

PP 

12 

Przeanalizować sposób łączenia nićmi 
termoplastycznymi w oprawie 

PP 

13 

Dobrać odpowiedni sposób kształtowania 
grzbietu do wkładu 

14  Wyjaśnić zastosowanie krajarki trójnożowej 

15 

Dokonać analizy procesu technologicznego 
wykonywania oprawy zakrywającej 

16  Nazwać podstawowe elementy oprawy złożonej 

17  Wyjaśnić zastosowanie kieszonki 

18 

Rozróżnić sposoby łączenia klejowego w oprawie 
prostej 

19 

Dokonać analizy możliwości obróbki wkładu  
do oprawy złożonej 

PP 

20  Wyliczyć podstawowe metody zdobienia okładek 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
7.  Jeżeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze  

od niego pracę. 

8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Przy  łączeniu  wkładu  z  okładką  kombinowaną  w  produkcji  opraw  z  wkładem 

wieloskładkowym z grzbietem zaokrąglonym niezbędna jest 
a)  oklejarka. 
b)  krajarka. 
c)  zgrzewarka. 
d)  rowkowarka. 

 
2.  Najprostszą oprawę specjalną można wykonać za pomocą 

a)  krajarki. 
b)  bindownicy. 
c)  złociarki. 
d)  laminówki. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

3.  Łączenie wkładu z okładką w oprawie zakrywającej wymaga zastosowania 

a)  złamywarki. 
b)  oklejarki. 
c)  krajarki. 
d)  przegniatarki. 

 
4.  Niska wytrzymałość połączenia wkładu z okładką to cecha charakterystyczna oprawy 

a)  złożonej. 
b)  zeszytowej. 
c)  specjalnej. 
d)  twardej. 
 

5.  Wkład z okładką jest połączony przez wyklejkę w oprawie 

a)  prostej. 
b)  specjalnej. 
c)  przylegającej. 
d)  złożonej. 
 

6.  W oprawie złożonej można zastosować okładkę jednolitą 

a)  zakrywającą z kancikami ze skrzydełkami. 
b)  łączoną lamówką. 
c)  jednorodną. 
d)  kombinowaną. 
 

7.  Linia potokowa do oprawy zeszytowej składa się z sekcji 

a)  zbierająco-okrawająco-zszywającej. 
b)  nakładkująco-okrawająco-zszywającej. 
c)  zbierająco-okrawająco-zgrzewającej. 
d)  nakładkująco-zszywająco-okrawającej. 

 
8.  W linii potokowej do oprawy złożonej ostatnią operacją jest 

a)  prasowanie. 
b)  okrawanie. 
c)  złamywanie. 
d)  klejenie. 

 
9.  Linia potokowa do oprawy prostej wkładu wieloskładkowego zawiera sekcje 

a)  zaklejania. 
b)  złocenia. 
c)  zgrzewania. 
d)  laminowania. 

 
10. Podstawowym elementem linii do oprawy złożonej jest agregat do 

a)  bindowania opraw. 
b)  łączenia wkładu z okładką. 
c)  zszywania drutem. 
d)  laminowania okładek. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

11. Zszywanie zeszytowe wkładu z okładką wykonywane jest przy oprawach 

a)  specjalnych. 
b)  złożonych. 
c)  twardych. 
d)  prostych. 
 

12. Łączenie nićmi termoplastycznymi stosowane jest we wkładach do 

a)  opraw złożonych. 
b)  opraw bezszwowych. 
c)  opraw łączonych drutem. 
d)  opraw bindowanych. 

 
13. Zaokrąglanie jest operacją, która zwiększa w oprawie 

a)  połączenia. 
b)  otwieralność. 
c)  prasowanie. 
d)  uszlachetnianie. 

 
14. Krajarkę trójnożowa stosuje się w linii potokowej do 

a)  okrawania opraw i wkładów. 
b)  oporkowania grzbietów wkładów. 
c)  wzmacniania grzbietów wkładów. 
d)  kalibrowania wkładów i opraw. 

 
15. W  skład  procesu  technologicznego  wykonywania  oprawy  zakrywającej  wchodzą  takie 

operacje jak 
a)  kompletowanie, klejenie, okrawanie. 
b)  kompletowanie, szycie, laminowanie. 
c)  kompletowanie, szycie, pakowanie. 
d)  drukowanie, szycie, okrawanie. 
 

16. Oprawy złożone mają wkład 

a)  perforowany, zaciśnięty listwą. 
b)  jednoskładkowy zszyty z okładką. 
c)  wieloskładkowy z wyklejkami. 
d)  bindowany, kartkowy. 

 
17. Kieszonka jest dodatkowym elementem 

a)  obwoluty. 
b)  oprawy. 
c)  składki. 
d)  opakowania. 

 
18. W oprawie prostej, łączenie wachlarzowe to 

a)  zszywanie drutem. 
b)  zszywanie nićmi. 
c)  łączenie klejowe. 
d)  łączenie spiralą. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

19. Operację kształtowania grzbietu w oprawach złożonych wykonuje się w czasie 

a)  obróbki wkładu. 
b)  złamywania arkuszy. 
c)  prasowania składek. 
d)  wykonywania obwoluty. 

 
20. Metodą zdobienia okładek do opraw złożonych z okładką oklejaną może być 

a)  kalibrowanie. 
b)  złocenie. 
c)  perforowanie. 
d)  bindowanie. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko............................................................................................................................. 
 

Wykonywanie opraw introligatorskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11. 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  opraw 
introligatorskich” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12-17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 4, 7, 10, 11, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za  każdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1 punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  dwóch  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. b, 4. a, 5. c, 6. d, 7. c, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a,  
12. 
c, 13. a, 14. a, 15. a, 16. b, 17. b, 18. a, 19. d, 20. b. 
 
Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić oprawy 

Wymienić oprawy 

Wyjaśnić rolę futerałów 

Dokonać analizy elementów dodatkowych opraw 

PP 

Rozróżnić maszyny introligatorskie do okrawania 

Określić zastosowanie okładek do opraw 
introligatorskich 

Dokonać analizy operacji technologicznej 
łączenia wkładu z okładką 

PP 

Rozpoznać tradycyjny podział opraw  

Rozpoznać podstawową klasyfikację opraw 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

10 

Dokonać analizy procesu wykonania oprawy 
kombinowanej 

PP 

11 

Scharakteryzować sposób łączenia wkładu  
z okładką w oprawie specjalnej 

PP 

12  Wymienić podstawowe parametry oprawy  

13 

Dobrać okładkę w oprawie prostej łączonej 
lamówką 

14 

Rozróżnić podstawowe operacje przy 
wykonywaniu oprawy złożonej 

15  Dobrać maszyny i technologie do opraw  

16  Wyjaśnić proces wykonania obwoluty 

17  Rozróżnić proces produkcji opraw prostych 

18  Sklasyfikować materiały do opraw 

PP 

19  Określić zastosowanie linii potokowej 

20  Odczytać schemat technologiczny oprawy 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
7.  Jeżeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze  

od niego pracę. 

8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  W zależności od sposobu połączenia wkładu z okładką oprawy dzieli się na 

a)  proste, złożone, przylegające. 
b)  proste, przylegające, specjalne. 
c)  proste, złożone, specjalne.  
d)  specjalne, złożone, przylegające. 

 

2.  W oprawach złożonych połączenie wkładu z okładką następuje poprzez 

a)  przyklejkę. 
b)  nity. 
c)  drut. 
d)  wyklejkę.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

3.  Futerał jest elementem dodatkowym 

a)  składki. 
b)  oprawy.  
c)  zakładki 
d)  wyklejki. 

 
4.  Opaska w introligatorstwie zakładana jest na oprawę w celu 

a)  zebrania kilku opraw w całość.  
b)  uszlachetnienia oprawy. 
c)  zwiększenia wytrzymałości oprawy. 
d)  zwiększenia wyglądu estetycznego oprawy. 

 

5.  Do okrawania opraw w dużym nakładzie stosuje się 

a)  nożyce introligatorskie. 
b)  krajarkę jednonożową. 
c)  krajarkę trójnożową.  
d)  krajalnicę rotacyjną. 

 
6.  Okładkę biblioteczną stosujemy do opraw 

a)  zakrywających.  
b)  zeszytowych. 
c)  broszurowych.  
d)  złożonych. 

 
7.  Oprawa prosta jest tak nazwana ze względu na 

a)  prosty sposób wykonania.  
b)  posiadanie prostego grzbietu.  
c)  bezpośrednie połączenie grzbietów okładki i wkładu.  
d)  prostokątność okładki. 

 
8.  Nazwa oprawa miękka oznacza, że posiada ona 

a)  miękki papier. 
b)  miękkie oklejki okładki. 
c)  brak oklejek okładki. 
d)  miękki grzbiet. 

 
9.  Wyklejka w oprawie złożonej  

a)  jest stosowana do wkładów o określonej grubości.  
b)  jest konieczna do połączenia wkładu z okładką.  
c)  nie jest konieczna.   
d)  jest konieczna tylko we wkładach wieloskładkowych. 
 

10. Oprawa kombinowana posiada okładkę 

a)  jednolitą.   
b)  łączoną lamówką. 
c)  kombinowaną. 
d)  jednorodną. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

11. W oprawie specjalnej wkład z okładką jest połączony przez 

a)  spiralę.   
b)  wyklejkę.   
c)  grzbiet.   
d)  przyklejkę. 

 
12. Formatem oprawy nazywamy 

a)  rodzaj okładki. 
b)  wymiar grzbietówki.  
c)  szerokość i wysokość egzemplarza. 
d)  objętość wkładu. 

 

13. Oprawa łączona lamówką posiada okładkę wykonaną z 

a)  dwóch  okładzin połączonych lamówką. 
b)  dwóch okładzinówek połączonych oklejką. 
c)  dwóch  oklejek. 
d)  dwóch listewek. 

 

14. Połączenie  wkładu  z  okładką  w  technologii  wykonywania  oprawy  złożonej  poprzedzić 

należy okrawaniem 
a)  wkładu z 3 stron. 
b)  grzbietu wkładu z 1 strony.  
c)  wkładu z 1 strony.  
d)  grzbietu wkładu z 2 stron. 

 
15. Do wysokonakładowej produkcji czasopism stosuje się technologię wykonywania opraw 

a)  prostych. 
b)  jednorodnych. 
c)  specjalnych. 
d)  kombinowanych. 

 
16. Produkcja  obwolut  kieszeniowych  z  tworzyw  sztucznych  przebiega  z  zastosowaniem 

technologii 
a)  zszywania. 
b)  zgrzewania.  
c)  perforowania. 
d)  bigowania. 

 
17. W  procesie  produkcji  wysokonakładowych,    jednoskładkowych  broszur  stosuje  się 

operacje 
a)  zaklejania grzbietu.  
b)  łączenia zeszytowego.  
c)  obwolutowania.  
d)  szycia ręcznego. 

 
18. Podłużny  kierunek  włókien  papieru,  równoległy  do  grzbietu  wkładu,  powinien  być 

zachowany 
a)  we wszystkich elementach oprawy. 
b)  tylko w wyklejkach i przyklejkach.  
c)  tylko w pasku grzbietowym. 
d)  tylko w okładce. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35 

19. Linie potokowe nie mają zastosowania w produkcji opraw: 

a)  przylegających. 
b)  zakrywających. 
c)  złożonych. 
d)  bindowanych. 
 

20. Wykonanie oprawy zeszytowej wymaga: 

a)  zbierania, klejenia, okrawania.  
b)  nakładkowania, zszywania, okrawania. 
c)  zbierania, zgrzewania, bindowania. 
d)  nakładkowania, zgrzewania, okrawania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................. 
 

Wykonywanie opraw introligatorskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

37 

7.  LITERATURA 

 

1.  Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 

Druku, Warszawa 1999 

2.  Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 

Warszawa 2001 

3.  Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa1997 
4.  Kołak  J.,  Ostrowski  J.:  Maszyny  i  urządzenia.  Maszynoznawstwo  poligraficzne  dla 

introligatorów. WSiP, Warszawa 1990 wyd. I 

5.  Kornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Idee, Radom 2000 
6.  Kwiatkowski  S.M.:  Kształcenie  zawodowe  –  wyzwania,  priorytety,  standardy.  IBE, 

Warszawa 2006 

7.  Magdzik  S.:  Ćwiczenia  laboratoryjne  z  technologii  introligatorstwa  przemysłowego. 

OWPW, Warszawa 1996 

8.  Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992 
9.  Panak  J.,  Ceppan  M.,  Dvonka  V.,  Karpinsky  L.,  Kordoš  P.,  Mikuła  M.,  Jakucewicz  S.: 

Poligrafia. Procesy i technika. COBRPP, Warszawa 2005 

10.  Magdzik S., Jakucewicz S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1999 
11.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr Fundusz Współpracy, Warszawa1997 

12.  Pietruczuk  I.,  Godlewski  H.,  Jędrych  W.:  Technika  i  technologia  introligatorstwa 

przemysłowego. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1985 

13.  Praca zbiorowa. Poligrafia ogólna. WSiP Warszawa 1993 
14.  Praca  zbiorowa:  Współczesne  polskie  introligatorstwo  i  papiernictwo.  Mały  słownik 

encyklopedyczny. Ossolineum, Wrocław 1986 

15.  Krajowy  standard  kwalifikacji  zawodowych  dla  zawodu  Introligator  poligraficzny 

734502. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2007 

16.  www.introzap.pl  
17.  BN-81/7451, PN – 83/p-55501 do 02 
 

Czasopisma: 

 

Poligrafika,  

 

Poligrafia polska,  

 

Print Publishing,  

 

Przegląd Papierniczy,  

 

Opakowania,  

 

Świat Druku,  

 

Świat Poligrafii. 

 

Prospekty firmy Introzap 

 
Literatura metodyczna: 

1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  ITeE,  Wyższa  Szkoła 

Inżynierska, Radom 1998