background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  
 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
 

 
Janusz Artemiuk 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  wyrobów  z  zastosowaniem 

peddigu, 

rotangu,  rafii,  trawy  morskiej,  słomy  i  innych  materiałów 
742[02].Z1.03

 

 
 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Renata Gołgowska 
mgr inż. Stanisław Gryk 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Anna Barbarska-Klimkowicz 
 
 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 

 

Korekta: 

 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  742[02].Z1.03 
„Wykonywanie  wyrobów  z  zastosowaniem  peddigu,  rotangu,  rafii,  trawy  morskiej,  słomy 
i innych materiałów” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu koszykarz – 
plecionkarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

 3 

2.  Wymagania wstępne 

 5 

3.  Cele kształcenia 

 6 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 7 

5.  Ćwiczenia 

 12 

5.1. Wykonywanie  wyrobów  galanteryjnych  z  surowców  i  materiałów 

krajowych 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

 12 

5.2. Wykonywanie  wyrobów  galanteryjnych  z  surowców  i  materiałów 

egzotycznych  

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

 15 

5.3. Wykonywanie konstrukcji mebli wyplatanych 

 17 

5.3.1. Ćwiczenia 

 17 

5.4. Wyplatanie mebli 

 21 

5.4.1. Ćwiczenia 

 21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 24 

7.  Literatura 

 36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie koszykarz – plecionkarz 742[02].  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  niezbędnych  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać, 
aby przystąpić do realizacji programu jednostki modułowej, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  ukształtować  w  czasie 
realizacji programu tej jednostki modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury,  
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń, 

 

zajęć praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

742[02].Z1 

Technologia prac koszykarsko – 

plecionkarskich 

742[02].Z1.01 

Wykonywanie prac przygotowawczo-

wykończeniowych związanych 

z wytwarzaniem wyrobów koszykarsko – 

plecionkarskich 

742[02].Z1.02 

Wykonywanie prac związanych z produkcją 

wyrobów koszykarsko – plecionkarskich 

742[02].Z1.03 

  Wykonywanie wyrobów z zastosowaniem    

   peddigu, rotangu, rafii, trawy morskiej, 

słomy i innych materiałów 

742[02].Z1.04 

Wykonywanie napraw i renowacji wyrobów 

koszykarsko – plecionkarskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

zorganizować stanowisko zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

wykonywać prace przygotowawczo-wykończeniowe związane z wytwarzaniem wyrobów 
koszykarsko – plecionkarskich, 

 

odczytywać oraz interpretować rysunki i dokumentację wyrobu, 

 

posługiwać się normami i dokumentacją wyrobu, 

 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

 

rozpoznawać surowce i materiały stosowane w produkcji koszykarsko – plecionkarskiej, 

 

wykonywać prace związane z produkcją wyrobów koszykarsko – plecionkarskich, 

 

wykonywać pomocnicze prace stolarskie i tapicerskie, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

– 

zastosować wiedzę i umiejętności z zakresu podstaw koszykarstwa-plecionkarstwa, 

– 

wykonać  prace  przygotowawczo-wykończeniowe  związane  z  wytwarzaniem  wyrobów 
koszykarsko – plecionkarskich, 

– 

wykonać prace związane z produkcją wyrobów koszykarsko – plecionkarskich, 

– 

dobrać materiały i technologie do wytwarzania wyrobów, 

– 

wykonać wyroby koszykarsko – plecionkarskie o różnym przeznaczeniu i konstrukcji, 

– 

wykonać wyroby z zastosowaniem surowców krajowych oraz materiałów podstawowych 
i pomocniczych, 

– 

wykonać wyroby z zastosowaniem zagranicznych surowców i materiałów (peddig, trawa 
morska, rafia, słoma ryżowa, rotang ), 

– 

zastosować  różne  materiały  do  wykonania  konstrukcji  mebli  wyplatanych  (drewno, 
metal, tworzywo sztuczne, kij rotangowy i peddigowy ), 

– 

wykonać sploty tworzące z peddigu, trawy morskiej i łączące z taśm rotangopochodnych 
w meblach wyplatanych, 

– 

połączyć konstrukcyjne elementy plecionkarskie za pomocą łączników metalowych i kleju. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca…………………………………………………..  
Modułowy program nauczania Koszykarz – plecionkarz 742[02] 
Moduł: Technologia prac koszykarsko – plecionkarskich 742[02]Z1 
Jednostka  modułowa:  Wykonywanie  wyrobów  z  zastosowaniem  peddigu,  rotangu,  rafii, 
trawy morskiej, słomy i innych materiałów 742[02].Z1.03 

Temat:  Wykonanie  konstrukcyjnych  elementów  mebli  wyplatanych  z  materiałów 

krajowych. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  wykonywania  konstrukcyjnych  elementów  mebli 

wyplatanych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zaplanować pracę, 

– 

zorganizować stanowisko pracy, 

– 

dobrać materiały, 

– 

wykonać ramę siedziska, 

– 

uporządkować stanowisko pracy, 

– 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

– 

ocenić prawidłowość wykonanego zadania. 

 
Metody nauczania – uczenia się

– 

metoda przewodniego tekstu, 

– 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

– 

indywidualna, 

– 

grupowa. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne

– 

listwy sosnowe 4 szt. o wymiarach 450x 25 x 50 mm, 

– 

kołki montażowe 8 mm, 

– 

wiertarka, 

– 

wiertła do drewna, 

– 

piła płatnica, 

– 

młotek, 

– 

przyrządy do trasowania, 

– 

znaczniki stolarskie, 

– 

klej do drewna, 

– 

ołówek, 

– 

tekst przewodni. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć
 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem  zadania  jest  wykonanie  konstrukcyjnego  elementu  mebla  wyplatanego  -  ramy 
siedziska o wymiarach 420 x 400 x 25 mm (długość x szerokość x grubość). 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności  organizacyjno  -  porządkowe,  podanie  tematu  zajęć,  zapoznanie  uczniów  z  pracą 
metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Co to jest element konstrukcyjny? 
2.  Co to jest połączenie stolarskie? 
3.  Jakie rozróżniamy rodzaje połączeń stolarskich? 
4.  W jakich podzespołach konstrukcyjnych mebli stosuje się połączenie kołkowe? 
5.  Czy potrafisz zgromadzić narzędzia i przybory do wykonania połączenia kołkowego? 
6.  Czy potrafisz posłużyć się narzędziami i przyborami w czasie wykonywania zadania? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal, w których częściach listew wykonasz połączenia. 
2.  Ustal, w którym  miejscu na obwodzie ramy wykonasz nawiercanie otworów do wyplotu 

siedziska. 

3.  Zaplanuj kolejność czynności przy wykonywaniu zadania. 
4.  Ustal, jakich narzędzi i przyborów użyjesz do wykonania zadania. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Dokonaj pomiarów, wytrasuj i dotnij na określoną długość listwę sosnową. 
2.  Zaznacz miejsca nawierceń. 
3.  Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami ramę siedziska. 
4.  Wytrasuj na obwodzie ramy otwory (co 25 mm) do wyplotu siedziska. 
5.  Wykonaj nawiercanie wytrasowanych otworów o średnicy 4 mm, 
6.  Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy. 
7.  Uporządkuj stanowisko pracy. 
8.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały wykonane czynności przygotowawcze; mierzenie, trasowanie? 
2.  Czy prawidłowo zostały wykonane operacje technologiczne? 
3.  Czy wykonane połączenia odpowiadają wymaganiom technicznym? 
4.  Czy wykonany element jest estetyczny i trwały? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne  umiejętności 
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich uniknąć w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA KOŃCOWA 
Zakończenie zajęć 
– 

podsumowanie zajęć, 

– 

pożegnanie. 

 
Praca domowa 
1.  Jakich materiałów plecionkarskich używa się do wyplatania siedzisk mebli? 
2.  Za pomocą jakich splotów wyplatane są siedziska mebli? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2

 

 

Osoba prowadząca…………………………………………….. 
Modułowy program nauczania Koszykarz – plecionkarz 742[02] 
Moduł: Technologia prac koszykarsko – plecionkarskich 742[02]Z1 
Jednostka  modułowa:  Wykonywanie  wyrobów  z  zastosowaniem  peddigu,  rotangu,  rafii, 
trawy morskiej, słomy i innych materiałów 742[02].Z1.03 

Temat: Surowce egzotyczne stosowane w koszykarstwie-plecionkarstwie. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  i  zastosowania  surowców 

pochodzenia egzotycznego do prac koszykarsko – plecionkarskich. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

wymienić surowce pochodzenia egzotycznego, 

– 

rozpoznawać surowce pochodzenia egzotycznego, 

– 

nazwać surowce egzotyczne, 

– 

określić zastosowanie surowców egzotycznych. 

 
Metody nauczania –uczenia się 
– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna, 

– 

zespołowa. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

rotang, 

– 

peddig, 

– 

bambus, 

– 

rafia, 

– 

taśma rotangowa, 

– 

taśma peddigowa, 

– 

trawa morska, 

– 

słoma ryżowa, 

– 

tablice: zastosowanie surowców egzotycznych w plecionkarstwie. 

 
Przebieg zajęć 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Sporządzenie planu pracy. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania zadania (podział na grupy) 
5.  Realizacja tematu: 

– 

każda grupa otrzymuje próbki surowców egzotycznych, 

– 

po zapoznaniu się z próbkami zapisuje ich nazwę w zeszycie, 

– 

przy  pomocy  tablic  określa  zastosowanie  przedstawionych  mu  surowców  do  prac 
koszykarsko – plecionkarskich, 

– 

uczniowie omawiają cechy charakterystyczne przedstawionych im surowców, 

– 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, pomaga i podpowiada najlepsze rozwiązania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

6.  Po wykonaniu zadania uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego ćwiczenia. 
7.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania. 
8.  Uczniowie porządkują stanowisko pracy. 
9.  Uczniowie prezentują swoje prace. 
10.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonania zadania. 
11.  Przestrzeganie przepisów bhp i ochrony ppoż. 
 
Zakończenie zajęć 
– 

podsumowanie zajęć, 

– 

pożegnanie. 

 

Praca domowa 

Wyszukaj  w  dostępnej  literaturze  informacji  dotyczących  wad  i  zalet  surowców 

egzotycznych stosowanych na elementy konstrukcyjne mebli wyplatanych.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.  ĆWICZENIA

 

 
5.1.  Wykonywanie  wyrobów  galanteryjnych  z  surowców 

i materiałów krajowych 

 

5.1.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj splotem skośnym jednoprętowym okrągły kosz na owoce z wikliny okorowanej.  

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić  techniki  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
oraz  przygotować  instrukcje,  teksty  przewodnie,  dokumentację  wyrobu,  poradniki  i  inne 
pomoce. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić niezbędne materiały, 
4)  wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
5)  wykonać  ćwiczenie  zgodnie  z  technologią  wytwarzania  wyrobów  koszykarsko  – 

plecionkarskich, 

6)  zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
10)  przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekst przewodni, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

nóż, 

– 

sekator, 

– 

szydło, 

– 

wyginacz, 

– 

ubijak, 

– 

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana, 

– 

forma pełna okrągła, 

– 

zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich, 

– 

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.1.1). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Ćwiczenie 2 

Wykonaj fragment maty ozdobnej z rogożyny splotem krzyżowym deseniowym. 
 
Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić techniki  wykonania z uwzględnieniem przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy oraz 
przygotować instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki i inne pomoce. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić niezbędne materiały, 
4)  wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
5)  wykonać  ćwiczenie  zgodnie  z  technologią  wytwarzania  wyrobów  koszykarsko  – 

plecionkarskich, 

6)  zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
10)  przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekst przewodni, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

nóż, 

– 

sekator, 

– 

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana, 

– 

zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich, 

– 

literatura (rozdział 7). 

 
 
Ćwiczenie 3  

Wykonaj talerz ze słomy splotem szytym. 
 
Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować 
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić niezbędne materiały, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

4)  wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
5)  wykonać  ćwiczenie  zgodnie  z  technologią  wytwarzania  wyrobów  koszykarsko  – 

plecionkarskich, 

6)  zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
10)  przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekst przewodni, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

nóż, 

– 

sekator, 

– 

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana, 

– 

igła do szycia taśmą wiklinową, 

– 

szydło, 

– 

szpikulec, 

– 

forma pełna, 

– 

zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich, 

– 

literatura (rozdział 7). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2.  Wykonywanie  wyrobów  galanteryjnych  z  surowców 

i materiałów egzotycznych 

 

5.2.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj kosz z peddigu splotem osnowowym. 

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować 
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić niezbędne materiały, 
4)  wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
5)  wykonać  ćwiczenie  zgodnie  z  technologią  wytwarzania  wyrobów  koszykarsko  – 

plecionkarskich, 

6)  zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
10)  przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.  

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekst przewodni, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

nóż, 

– 

sekator, 

– 

szydło, 

– 

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana, 

– 

zbiornik do uplastyczniania materiałów plecionkarskich, 

– 

literatura (rozdział 7). 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj tackę na chleb z rafii. 
 
Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Przygotować  instrukcje,  teksty  przewodnie,  dokumentację  wyrobu,  poradniki  oraz  inne 
pomoce. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić niezbędne materiały, 
4)  wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
5)  wykonać  ćwiczenie  zgodnie  z  technologią  wytwarzania  wyrobów  koszykarsko  – 

plecionkarskich, 

6)  zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
10)  przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekst przewodni, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

nóż,

 

– 

sekator,

 

– 

szydło,

 

– 

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana, 

– 

oprzyrządowanie  pomocnicze  do  uformowania  tworzywa  konstrukcyjnego  (na  konstrukcję 
tacki),

 

– 

zbiornik do uplastyczniania materiałów plecionkarskich,

 

– 

literatura (rozdział 7).

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3.  Wykonywanie konstrukcji mebli wyplatanych 
 

5.3.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj z kijów wiklinowych konstrukcję okrągłego stolika. 
 
Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować 
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić niezbędne materiały, 
4)  wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
5)  wykonać  ćwiczenie  zgodnie  z  technologią  wytwarzania  wyrobów  koszykarsko– 

plecionkarskich, 

6)  zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
10)  przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekst przewodni, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

piła ręczna, 

– 

sekator, 

– 

nóż, 

– 

młotek, 

– 

wyginacz, 

– 

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana, 

– 

gwoździe, 

– 

wkręty, 

– 

forma lub piramida do formowania i kształtowania kijów, 

– 

zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich, 

– 

literatura (rozdział 7). 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Ćwiczenie 2 

Wykonaj konstrukcję szafki z listew drewnianych. 
 
Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować 
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić niezbędne materiały, 
4)  wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
5)  wykonać  ćwiczenie  zgodnie  z  technologią  wytwarzania  wyrobów  koszykarsko  – 

plecionkarskich, 

6)  zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
10)  przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekst przewodni, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

sekator, 

– 

nóż, 

– 

wyginacz, 

– 

piła do ręczna, 

– 

młotek, 

– 

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana, 

– 

klej do drewna, 

– 

gwoździe, 

– 

wkręty do drewna, 

– 

oprzyrządowanie pomocnicze, 

– 

zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich, 

– 

literatura (rozdział 7). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Ćwiczenie 3 

Wykonaj konstrukcję okrągłego taboretu z kija rotangowego. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować 
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić niezbędne materiały, 
4)  wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
5)  wykonać  ćwiczenie  zgodnie  z  technologią  wytwarzania  wyrobów  koszykarsko  – 

plecionkarskich, 

6)  zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
10)  przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekst przewodni, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

piła do ręczna, 

– 

młotek, 

– 

wyginacz, 

– 

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana, 

– 

klej do drewna, 

– 

gwoździe, 

– 

wkręty do drewna, 

– 

autoklaw, 

– 

oprzyrządowanie pomocnicze: stół do gięcia kijów lub piramida do gięcia kijów, 

– 

zbiornik do uplastycznienia materiałów plecionkarskich, 

– 

literatura (rozdział 7). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Ćwiczenie 4 

Wzmocnij połączenie kątowe konstrukcyjnych elementów mebla wiązadłem kątowym za 

pomocą taśmy rotangowej. 

 
Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować 
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić niezbędne materiały, 
4)  wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
5)  wykonać  ćwiczenie  zgodnie  z  technologią  wytwarzania  wyrobów  koszykarsko  – 

plecionkarskich, 

6)  zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
10)  przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekst przewodni, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

nóż, 

– 

sekator, 

– 

młotek 

– 

klej, 

– 

zszywki, 

– 

zszywacz tapicerski, 

– 

gwoździki, 

– 

papier ścierny, 

– 

literatura (rozdział 7). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.4.  Wyplatanie mebli  

 

5.4.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj wyplot siedziska fotela plecionką z trawy morskiej splotem rombowym. 
 
Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować 
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić niezbędne materiały, 
4)  wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
5)  wykonać  ćwiczenie  zgodnie  z  technologią  wytwarzania  wyrobów  koszykarsko  – 

plecionkarskich, 

6)  zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
10)  przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekst przewodni, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rama siedziska mebla, 

– 

sekator, 

– 

nożyczki,  

– 

szydło, 

– 

szpikulec, 

– 

literatura (rozdział 7). 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj wyplot dowolnej konstrukcji mebla plecionką rogożynową. 
 
Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować 
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić niezbędne materiały, 
4)  wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
5)  wykonać  ćwiczenie  zgodnie  z  technologią  wytwarzania  wyrobów  koszykarsko  –

plecionkarskich, 

6)  zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
10)  przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekst przewodni, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

nóż, 

– 

sekator,  

– 

szydło, 

– 

przymiar stały (calówka) lub miara zwijana, 

– 

literatura (rozdział 7). 

 
Ćwiczenie 3 

Za pomocą taśmy rotangowej wykonaj wyplot wybranej konstrukcji mebla. 
 
Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotować 
instrukcje, teksty przewodnie, dokumentację wyrobu, poradniki oraz inne pomoce. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić plan wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić niezbędne materiały, 
4)  wykonać prace przygotowawcze związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
5)  wykonać  ćwiczenie  zgodnie  z  technologią  wytwarzania  wyrobów  koszykarsko  – 

plecionkarskich, 

6)  zastosować prace wykończeniowe związane z wykonywaniem ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia, 
10)  przestrzegać przepisy bhp i ochrony ppoż. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

tekst przewodni, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

zajęcia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

nóż, 

– 

sekator, 

– 

szydło, 

– 

szpikulec, 

– 

zszywki,  

– 

zszywacz tapicerski, 

– 

literatura (rozdział 7). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  wyrobów 
z zastosowaniem  peddigu,  rotangu,  rafii,  trawy  morskiej,  słomy  i  innych 
materiałów” 

Test składa się z 22 zadań  

– 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  8,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20,  21,  22  są  z  poziomu 
podstawowego, 

– 

zadania 7, 9, 10, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  lub  jej  brak  uczeń 

otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań, 

– 

dobry  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  1  zadanie  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  2  zadania  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu nr 1  

Klucz odpowiedzi:

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić pojęcie surowiec 
plecionkarski 

materiał nie 
obrobiony, 
w stanie, w jakim 
dostarczyła go 
przyroda. 

2. 

Rozróżnić materiały plecionkarskie 
do wyplotu wyrobów rogożynowych 

3. 

Rozróżnić materiały krajowe 
stosowane w plecionkarstwie 

4. 

Wskazać kosze zaliczane do 
wyrobów galanteryjnych 

5. 

Rozróżnić materiały plecionkarskie 
pochodzenia egzotycznego 

6. 

Określić materiał do wykonywania 
wyrobów z rafii 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

7. 

Określić zastosowanie kijów 
rotangowych 

PP 

8. 

Zdefiniować pojęcie „peddig” 

9. 

Narysować schemat otrzymania 
peddigu 

PP 

 

10. 

Określić zastosowanie kijów 
bambusowych 

PP 

11. 

Określić surowiec z którego 
otrzymuje się rafię 

12. 

Rozróżnić elementy konstrukcyjne 
wyrobów galanteryjnych 

13. 

Zdefiniować pojęcie szkielet 

14. 

Rozróżnić elementy konstrukcyjne 
mebli 

15. 

Rozpoznać elementy konstrukcyjne 
mebli plecionkarskich 

16. 

Wskazać jakim splotem wzmacnia 
się połączenia kątowe elementów 
konstrukcyjnych mebli 

17. 

Wskazać materiał do wykonania 
szkieletu mebli wyplatanych 

18. 

Wskazać materiał używany do 
wzmacniania połączeń elementów 
konstrukcyjnych mebli 
wyplatanych 

19. 

Wskazać materiał do wyplotu mebli 
rogożynowych 

20. 

Wymienić materiały do wyplotu 
mebli rotangowych 

…taśm i prętów 
rotangowych 

21. 

Wskazać materiał pomocniczy do 
łączenia elementów 
konstrukcyjnych mebli 
wyplatanych 

22. 

Zdefiniować pojęcie ,,meble 
wyplatane” 

...szkieletowe i 
bezszkieletowe… 
splotami 
tworzącymi… 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań,  jakie,  będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiały uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  dotyczące  wykonywania  wyrobów  z  zastosowaniem  peddigu, 

rotangu, rafii, trawy morskiej, słomy i innych materiałów. 

5.  Zadania: 1, 9 to pytania otwarte, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi. Zadania: 

20, 22 to pytania z luką. Zadania: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 
21 są pytaniami wielokrotnego wyboru, w których jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

– 

w  pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłowe  odpowiedzi  znakiem 
X (w przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

– 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole. 

7.  Pracuj samodzielnie. 
8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Wyjaśnij pojęcie: surowiec plecionkarski. 
 
2.  Wyroby rogożynowe wyplatane są z: 

a)  pasm rogożyny. 
b)  taśmy peddigowej. 
c)  pasm rafii. 
d)  taśmy z tworzyw sztucznych. 

 
3.  Materiałem krajowym stosowanym w plecionkarstwie jest:  

a)  taśma wiklinowa. 
b)  taśma rotangowi. 
c)  rafia. 
d)  bambus. 

 

4.  Jakie kosze zaliczamy do wyrobów galanteryjnych?  

a)  kosze do ziemniaków. 
b)  kosze maglowe. 
c)  kosze do sprawunków. 
d)  kosze do transportu drobiu. 

 
5.  Materiałem plecionkarskim pochodzenia egzotycznego jest:  

a)  rogożyna. 
b)  rotang. 
c)  turzyca. 
d)  dartka drzewna. 
 

6.  Rafiowe wyroby galanteryjne wykonuje się z: 

a)  rafii. 
b)  rogożyny. 
c)  słomy. 
d)  trawy morskiej. 

 
7.  Kije rotangowe służą do wykonywania: 

a)  splotów tworzących. 
b)  taśmy rotangowej. 
c)  plecionki. 
d)  elementów konstrukcyjnych. 

 

8.  Materiał plecionkarski uzyskany przy produkcji taśmy rotangowej to: 

a)  rotang. 
b)  peddig. 
c)  turzyca. 
d)  dartka drzewna. 

 

9.  Narysuj schemat uzyskiwania peddigu. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

10.  Kijów bambusowych używa się do wyrobu:  

a)  elementów konstrukcyjnych mebli. 
b)  zawiasów plecionkarskich. 
c)  zakończeń plecionkarskich. 
d)  splotów tworzących. 

 
11.  Rafię otrzymuje się z: 

a)  źdźbeł trawy. 
b)  kory drzew. 
c)  liści palmy. 
d)  korzeni drzew. 

  
12.  Do elementów konstrukcyjnych wyrobów galanteryjnych zaliczamy: 

a)  bieguny. 
b)  żebra. 
c)  rozpory. 
d)  krzyże. 

 
13.  Nie wypleciona konstrukcja wyrobu to: 

a)  rama. 
b)  krzyżak. 
c)  szkielet, 
d)  forma. 

 

14.  Do elementów konstrukcyjnych mebli wyplatanych zaliczamy: 

a)  spałki. 
b)  bieguny. 
c)  podstawy. 
d)  płozy. 

 
15.  Przedstawione na rysunku elementy mebli wyplatanych to: 
 

 

 
a)  krzyże. 
b)  rozpory. 
c)  bieguny. 
d)  ramy.  

  
16.  Jakim splotem wzmacnia się połączenia kątowe elementów konstrukcyjnych? 

a)  wężykowym. 
b)  koronkowym. 
c)  kątowym. 
d)  rombowym. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

17.  W produkcji mebli wyplatanych szkielet wykonuje się z: 

a)  kijów wiklinowych. 
b)  prętów wiklinowych. 
c)  dartki drzewnej. 
d)  warkoczy rafii. 

 
18.  Do wzmacniania połączeń elementów konstrukcyjnych mebli używa się: 

a)  taśm wiklinowej. 
b)  turzycy. 
c)  dartki. 
d)  pasm rafii. 

 
19.  Meble rogożynowe wyplata się: 

a)  trawą morską. 
b)  sizalem. 
c)  rogożyną. 
d)  wikliną. 

 
20.  Do  wyplotu  mebli  rotangowych  używa  się………………i……………………………. 

…………………………….. 

 

21.  Do łączenia elementów konstrukcyjnych mebli wyplatanych używa się: 

a)  gwoździ. 
b)  sznurka. 
c)  pianki montażowej. 
d)  lakieru bezbarwnego. 

 
22.  Meble  wyplatane  to  wyroby  ……………….…………..  i  ………………….wyplecione 

……………………… z materiałów używanych w plecionkarstwie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko........................................................................................................... 

 
Wykonywanie  wyrobów  z  zastosowaniem  peddigu,  rotangu,  rafii,  trawy 
morskiej, słomy i innych materiałów

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

Surowiec plecionkarski to........................................................ 
.................................................................................................. 
.................................................................................................. 
.................................................................................................. 
.................................................................................................. 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

 

7. 

 

 

8. 

 

 

9. 

 

Narysuj schemat uzyskiwania peddigu. 
 
 
 
 
 
 
 

 

10. 

 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

Do wyplotu mebli rotangowych używa się.............................. 

i……………………..……. ……………………………....... 

 

21. 

 

 

22. 

 

Meble wyplatane to plecionkarskie wyroby …………........... 
i ……..........….wyplecione ………………. ........................... 

z materiałów używanych w plecionkarstwie. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

Test 2 
Test osiągnięć szkolnych –  zadanie praktyczne (próba pracy), do  jednostki 
modułowej  ,,Wykonywanie  wyrobów  z  zastosowaniem  peddigu,  rotangu, 
rafii, trawy morskiej, słomy i innych materiałów” 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłowo  wykonaną  czynność,  operację  techniczną  uczeń  otrzymuje  1  punkt. 

Za niewłaściwe wykonanie czynności technologicznej lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Maksymalnie uczeń może otrzymać 26 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 19 punktów, 
–  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 21 punktów, 
–  dobry – za uzyskanie co najmniej 22 punkty, 
–  bardzo dobry – za uzyskanie co najmniej 24 punkty. 
 
Kryteria poprawnego wykonania zadania 
 

Zadania 

Czynności do wykonania przez ucznia podlegające punktacji 

Punkty 

Zaplanowanie wykonania zadania jest poprawne, jeżeli uczeń: 

P

L

AN

O

W

AN

IE

 

1)  sporządzi wykaz narzędzi pracy niezbędnych do wykonania zadania, 
2)  sporządzi wykaz oprzyrządowania pomocniczego do wykonania 

zadania, 

3)  sporządzi wykaz materiałów niezbędnych do wykonania zadania, 
4)  sporządzi wykaz środków ochrony osobistej niezbędnych przy 

wykonaniu zadania, 

5)  zapisze w formularzu czynności technologiczne niezbędne do 

wykonania zadania. 

 

Zorganizowanie stanowiska jest poprawne, jeżeli uczeń: 

O

R

G

AN

IZ

AC

JA

 

S

T

AN

O

W

IS

KA

 

P

RACY

 

1)  zastosuje środki ochrony indywidualnej, 
2)  zgromadzi na stanowisku narzędzia i sprzęt do wykonania zadania, 
3)  sprawdzi stan narzędzi, 
4)  zgromadzi materiały. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

Wykonanie zadania jest poprawne jeżeli uczeń zachowując przepisy 

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony ppoż oraz ochrony 

środowiska: 

W

Y

KO

NAN

IE

 Z

ADA

N

IA

 

wykona szkielet: 

1)  dobierze, przytnie i nawierci listwy drewniane, 
2)  zmontuje szkielet łącznikami metalowymi, 
3)  nawilży taśmę i pręty, oraz zabezpieczy materiały przed 

wysychaniem,  
wyplecie dno: 

4)  dobierze i przytnie na długość pręty wiklinowe na żebra, 
5)  zamocuje i rozstawi żebra, 
6)  wyplecie dno taśmą splotem krzyżowym,  

wyplecie boki: 

7)  dobierze i przytnie na długość pręty wiklinowe na spałki, 
8)  zamocuje spałki, 
9)  wyplecie boki taśmą splotem krzyżowym,  

wykończy wyrób: 

10) wyczyści, umyje i wysuszy wyrób, 
11) sprawdza na bieżąco poprawność wykonywanej pracy, 
12) utrzymuje ład i porządek na stanowisku pracy, 
13) zakończy zadanie w ustalonym czasie, 
14) uporządkuje stanowisko pracy. 

 

Zaprezentowanie efektu wykonanego zadania jest poprawne jeżeli 

uczeń: 

P

R

EZE

N

T

AC

JA

 

1)  uzasadni sposób wykonania zadania, 
2)  przedstawi efekt wykonanej pracy, 
3)  sformułuje wnioski dotyczące jakości wykonanego wyrobu 

z uwzględnieniem jakości zastosowanych materiałów. 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

Przebieg sprawdzianu praktycznego typu próba pracy 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  praktycznego,  z  co  najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania zadania praktycznego (próba pracy). 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań,  jakie  będą 

w planie działania dołączonym do zadania praktycznego. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  tematy  zadań  praktycznych,  instrukcję  do  wykonania  zadania  i  plan 

działania. 

8.  Podaj czas przeznaczony na wykonanie zadania praktycznego. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  sprawdzianu  praktycznego 

(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Zapisuj w arkuszu punkty według kryteriów poprawnego wykonania zadania. 
11.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia sprawdzianu praktycznego. 

12.  Zbierz od uczniów plan działania.  
13.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
14.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  czynności,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

15.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
16.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonych formularzach. 
4.  Dokonaj analizy zadania. 
5.  W planie działania umieść niezbędne informacje, konieczne do wykonania zadania próba 

pracy,  tj.  materiały,  narzędzia,  oprzyrządowanie  pomocnicze,  kolejność  wykonywanych 
operacji technologicznych. 

6.  W przypadku pomyłki prawidłową odpowiedź zapisz na oddzielnym formularzu. 
7.  Jeżeli polecenie w planie działania sprawia Ci trudność, to opuść je i przejdź do następnego. 
8.  Po  napisaniu  planu  zgłoś  nauczycielowi  gotowość  przystąpienia  do  organizowania 

stanowiska pracy. 

9.  Po  dokonaniu  czynności  organizacyjnych  zgłoś  nauczycielowi  gotowość  do  wykonania 

próby pracy. 

10.  Przystąp do wykonania zadania praktycznego próba pracy. 
11.  Wykonywane przez Ciebie zadanie jest obserwowane przez nauczyciela. 
12.  Nauczyciel  nie  może  udzielać  żadnych  wskazówek,  interweniuje  tylko  w  przypadku 

nieprzestrzegania przepisów BHP. 

13.  Po  zakończeniu  pracy  uporządkuj  stanowisko  i  zgłoś  nauczycielowi  gotowość  do 

prezentacji wykonanego zadania. 

14.  Przystąp do prezentacji wykonanego zadania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Materiały i pomoce dydaktyczne dla ucznia 

– 

instrukcja, 

– 

formularz zadaniowy, 

– 

szuflada – wyrób wzorcowy, 

– 

narzędzia i oprzyrządowanie pomocnicze, 

– 

materiały plecionkarskie. 

 
 

ZADANIE PRAKTYCZNE

 (próba pracy) 

 
Imię i nazwisko ucznia................................................................................ 
 
Zadanie: Wykonaj szufladę z drewna i taśmy wiklinowej. 
 
Próba pracy trwa 240 minut. 
 

 

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Wypisz kolejne czynności wykonywane przez Ciebie w trakcie realizacji zadania: 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
2.  Sporządź wykaz narzędzi niezbędnych do wykonania zadania: 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

3.  Sporządź wykaz materiałów niezbędnych do wykonania zadania: 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
4.  Sporządź wykaz oprzyrządowania pomocniczego niezbędnego do wykonania zadania: 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
5.  Sporządź wykaz środków ochrony osobistej niezbędnych przy wykonywaniu zadania: 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
 ..................................................................................................................................................... 
6.  Przed przystąpieniem do realizacji zadania sprawdź: 

– 

stan narzędzi, 

– 

stan oprzyrządowania pomocniczego, 

– 

jakość materiałów. 

7.  W trakcie zadania i po jego zakończeniu sprawdź poprawność wykonania. 
8.  Przystąp do zaprezentowania wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

7.  LITERATURA 

 
1.  Kański B.: Koszykarstwo. PWSZ, Warszawa 1959 
2.  Kończak  T.,  Korpetta  W.,  Mądrzyk  J.:  Technologia  wikliniarstwa  i  plecionkarstwa. 

WSiP, Warszawa 1979 

3.  Kończak  T.,  Żurowski  J.:  Materiałoznawstwo  wikliniarskie  i  plecionkarskie.  WSiP, 

Warszawa 1978

 

4.  BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy i określenia. 
5.  Informator (o egzaminie potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodzie koszykarz – 

plecionkarz 742[02]). Warszawa 2003 

6.  www.koszykarka.pl