background image

Rzeszów, dn.16.01.2004 r. 

  

LEKCJA POKAZOWA DLA NAUCZYCIELI  

WYCHOWANIA FIZYCZNEGO 

 

KONSPEKT LEKCJI DLA KLASY I  

/ CHŁOPCY/ 

 

Cele główne lekcji: 
 
UMIEJ

Ę

TNO

Ś

CI:       1. Nauczanie ruchów ramion w poł

ą

czeniu z oddychaniem – 

                                   kraul na piersiach. 
                                   2. Po

ś

lizgi na wodzie. 

                                   3. Skoki startowe. 
MOTORYCZNO

ŚĆ

:   Rozwijanie koordynacji ruchowej w czasie pływania. 

WIADOMO

Ś

CI:          Zainteresowanie uczniów wpływem ruchu na układ oddychania 

WYCHOWAWCZE:    

Ś

wiadome uczestnictwo w doskonaleniu swoich umiej

ę

tno

ś

ci. 

MIEJSCE ZAJ

ĘĆ

:      Kryta pływalnia „Muszelka”. 

LICZBA  

Ć

WICZ

Ą

CYCH:         12 chłopców. 

POMOCE:                  Deski pływackie.    
PI

Ś

MIENNICTWO:     E. Dybi

ń

ska, A. Wójcicki – „Wskazówki metodyczne do             

                                    nauczania pływania” – AWF Kraków 1992 r. 
                                 J. Barany – „60 lekcji pływania dla dzieci” – SiT Warszaw 1970 r. 
NAUCZYCIEL  
PROWADZ

Ą

CY:       mgr Grzegorz Bober 

 

Tok lekcji 

Tre

ść

 i przebieg lekcji 

Doz. uwagi 

 
1.Organizacja 
lekcji 

Cz. wst

ę

pna 7 min. 

Zbiórka. Powitanie. Sprawdzenie liczby uczniów. Podanie 
zada

ń

 lekcji. 

1 min. 

2. 

Ć

w. ramion 

W  postawie  stoj

ą

cej ramiona ugi

ę

te w łokciach; 

równoczesne kr

ąż

enie ramion w stawach barkowych w 

przód – w tył. 

10-20 razy 

3. 

Ć

w. tułowia  W rozkroku, obszerne kr

ąż

enia tułowia w praw

ą

 i lew

ą

 

stron

ę

10 razy 

4. 

Ć

w. głowy       

i szyi 

W rozkroku kr

ąż

enia głowy w praw

ą

 i lew

ą

 stron

ę

6 razy 

5. 

Ć

w. nóg 

Uginanie nóg i wyprost w pozycji rozkrocznej. Ramiona do 
przodu. 

10 razy 

6. 

Ć

w. przygo – 

towawcze 

W postawie stoj

ą

cej tułów pochylony w przód, prawe rami

ę

 

w przód, lewe w tył i naprzemianstronne kr

ąż

enie ramion – 

„Wiatrak”. 

10-20 razy 

 
1. 

Ć

wiczenia w 

wodzie 

Cz. główna 30 min. 

W wodzie. Przepłyn

ąć

 25 m sposobem elementarnym na 

piersiach. Rozpocz

ąć

 wy

ś

cig tyłem do kierunku pływania. 

2 min. 

2. Po

ś

lizgi 

Na płytkiej wodzie. Po

ś

lizg na piersiach, jedno rami

ę

 

wyprostowane w przód, drugie w tył. Powtórzy

ć

 ze zmian

ą

 

uło

ż

enia ramion. 

2 – 4 razy 

3. 

Ć

w. odde – 

chowe 

W postawie stoj

ą

cej tułów pochylony w przód, r

ę

ce 

zało

ż

one z tyłu na l

ę

d

ź

wiach; oddychanie ze skr

ę

tem 

10 razy 

background image

głowy. 

Ć

wiczy

ć

 w obie strony. 

4. 

Ć

w. techn. 

ą

czenie 

oddychania  
z prac

ą

 ramion) 

W postawie stoj

ą

cej nogi w wykroku, tułów pochylony w 

przód, barki i głowa zanurzona i naprzemianstronne ruchy 
ramion w poł

ą

czeniu ze skr

ę

tem głowy – wydechem i 

wdechem. Ł

ą

czy

ć

 wdech z ruchem lewego, nast

ę

pnie 

prawego ramienia. 

10-15 razy 

5. Po

ś

lizgi Po

ś

lizg i pływanie ruchami ramion bez oddychania, głowa 

zanurzona w wodzie. Powtórzy

ć

 na odcinkach 12 m. 

Zwraca

ć

 uwag

ę

 na zachowanie ciała w równowadze. 

5-6 razy 

6. 

Ć

w. pracy 

nóg 

Pływanie samymi nogami za pomoc

ą

 deski 2x25 m. 

3 min. 

7. 

Ć

w. techn. 

(Praca r

ą

k w 

poł

ą

czeniu z 

oddychaniem) 

Pływanie ruchami ramion z oddychaniem – przy pomocy 
partnera zwraca

ć

 uwag

ę

 na uzgodnienie ruchów głowy i 

ruchów oddechowych z ruchami ramion. Nie skr

ę

ca

ć

 

tułowia w bok. 

2 min. 

8. 

Ć

w. Koordy- 

nacyjne (praca 
r

ą

k, nóg i 

oddychania) 

Pływanie ruchami ramion z oddychaniem. Pocz

ą

tkowo 

ruchy oddechowe koordynowa

ć

 z prawym, nast

ę

pnie z 

lewym ramieniem, w ko

ń

cu wykona

ć

 wdech w dogodn

ą

 

stron

ę

. Powtórzy

ć

 na odcinku 10 – 12 m. W miar

ę

 post

ę

pu 

pływa

ć

 na dłu

ż

szych odcinkach.  

5-6 razy 

9. Skoki do 
wody 

Ć

wiczenie – w wodzie gł

ę

bokiej – skoku startowego z 

kraw

ę

dzi basenu. Zwraca

ć

 uwag

ę

 na prawidłow

ą

 pozycj

ę

 

ciała w locie i wytrzymanie po

ś

lizgu w wodzie.  

3-5 razy 

 

Cz. III ko

ń

cowa ok. 5 min. 

 

1. 

Ć

w. uspaka- 

jaj

ą

ce 

„Ryby w sieci” – połowa uczestników wi

ąż

e koło tworz

ą

sie

ć

, pozostali w 

ś

rodku koła to „ryby” – na sygnał 

prowadz

ą

cego staraj

ą

 si

ę

 wydosta

ć

 z sieci nurkuj

ą

c pod 

r

ę

kami kolegów, którzy nie mog

ą

 utrudnia

ć

 wydostania si

ę

 

na zewn

ą

trz koła. 

3 min. 

2. Zako

ń

czenie 

lekcji 

Zgiórka. Sprawdzenie liczby 

ć

wicz

ą

cych. Po

ż

egnanie. W 

razie potrzeby krótkie omówienie  lekcji z podkre

ś

leniem 

realizacji głównych zada

ń

 lekcji. 

2 min. 

         
 
 
LISTA UCZESTNIKÓW LEKCJI POKAZOWEJ W DNIU 16.01.2004 R.  
   

 

Imi

ę

 i nazwisko 

Podpis 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

 

7.