background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 37 

 grupa 0 

Obszar XII  Poznawanie znaczenia matematyki 

Temat: Morza i oceany 

I.

 

Cele 

 

Zapoznanie z wybranym ekosystemem i jego mieszkańcami. 

 

Rozwijanie zainteresowań dzieci. 

 

Doskonalenie orientacji na kartce papieru w kratkę. 

 

Doskonalenie orientacji w przestrzeni. 

 

Doskonalenie percepcji wzrokowo - ruchowej. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt  14.1    „Dziecko  potrafi  określić  kierunki  oraz  miejsca  na  kartce  papieru,  rozumie  polecenia  typu: 

narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki”. 

II.

 

Środki dydaktyczne 



 

globus 



 

komputer z projektorem 



 

gra/plansza interaktywna „Rekin” 



 

CD2 audio ABC 



 

Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.5 



 

Karty „razem w przedszkolu” cz.5 

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Rozmowa na temat ilustracji – Karty cz.5, str.20 

Dzieci siedzą przy stolikach, przed sobą mają Karty cz.5. Opowiadają, co widzą na 
obrazku. Nauczycielka opowiada, że większa część kuli ziemskiej to oceany 
i morza. Tam żyje wiele ciekawych zwierząt wodnych i egzotycznych roślin. 
Wspólne oglądanie globusa. 

Dzieci rozpoznają na ilustracji nazwy zwierząt, czytają i przyklejają  odpowiednie 
nalepki. Nazywają pływające kutry, statki i żaglowce. 

 

 

 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

2.

 

Gra/plansza interaktywna „Rekin” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka  wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Ster statku 

 

Rekin 

Opis interaktywności 

Gra „Rekin” polegająca na zapoznaniu z wybranym ekosystemem i jego 
mieszkańcami. 

Omówienie gry 

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi 
wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło rekina. 

Następnie wybierane kolejno dzieci układają puzzle, przeciągając rozsypane 
elementy w odpowiednie miejsca.  

Grę dzieci mogą powtórzyć, gdyż puzzle pokazują się w kolejności losowej.  

3.

 

Zabawa ruchowa – Rybak i rybka – CD2 audio ABC 

Dzieci stoją w kole trzymają się za ręce. Wewnątrz koła jedno dziecko jest rybką, 
a na zewnątrz drugie dziecko rybakiem. Rybka trzyma kolorową chustkę i tańczy 
w rytmie piosenki „Hej, lato, lato, lato”. 
Gdy piosenka milknie, rybak przedostaje się do środka i stara się złapać rybkę 
(podobnie jak w znanej zabawie „Uciekaj myszko do dziury”). 

Jeśli rybak złapie rybkę, dzieci wybierają następną parę do zabawy. Jeśli rybak 
nie złapie rybki, rybka dobiera drugą rybkę do środka. 

4.

 

Rysowanie w kratkach ryby i statku– Wyprawka cz.5, str.15 

Dzieci siadają do stolików i wykonują zadanie z Wyprawki. Rysują dokładnie 
ołówkiem w kratkach rysunki wg wzoru. 

5.

 

Podsumowanie zajęć 

Dzieci słuchają piosenkę „Hej, lato, lato, lato”.