background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 
 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Dorota Niedzielska-Barczyk 

 
 
 
 
 
 

Formowanie wyrobów z mas lejnych 
813[01].Z2.05 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 1 

Recenzenci: 
mgr inż. Agnieszka Taborek 
mgr inż. Teresa Traczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Dorota Niedzielska-Barczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  813[01].Z2.05 
„Formowanie  wyrobów  z  mas  lejnych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu operator urządzeń przemysłu ceramicznego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 2 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1. Właściwości i zastosowanie masy lejnej 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2. Odlewanie wyrobów z masy lejnej 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3. Wykończanie oraz ocena jakości wyrobów formowanych z mas lejnych 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć uczniów 

21 

7.  Literatura 

35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 3 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocy  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  zawodowej  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń 
przemysłu ceramicznego 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  które  określają,  jakie  wiadomości  powinien  posiadać  uczeń  przed 
przystąpieniem do nauki w wybranym zawodzie, 

 

cele  kształcenia,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe  scenariusze  zajęć,  w  których  nakreślono  sposób  przeprowadzenia  zajęć 
w modułowym systemie kształcenia, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

przykładowe zestawy zadań testowych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

aktywizującymi, ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

metody tekstu przewodniego, 

 

dyskusji dydaktycznej, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Forma  organizacyjna  pracy  uczniów  może  również  być  zróżnicowana,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zestawami  zadań  testowych,  które  są  zamieszczone  w  rozdziale 
6 „Ewaluacja osiągnięć uczniów”. 

W tym rozdziale podano również: 

 

klucz odpowiedzi, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

przykładową kartę odpowiedzi. 
Poniżej  został  przedstawiony  diagram  powiązań  pomiędzy  pokrewnymi  jednostkami 

wraz  z  ich  opisami.  Dzięki  temu  będzie  można  sprawdzić,  czy  uczniowie  dysponują  już 
dostateczną  wiedzą  by  móc  rozpocząć  pracę  z  jednostką  modułową  „Formowanie  wyrobów 
z mas lejnych”.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 4 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

813[01].Z2.01 

Stosowanie podstawowych 

pojęć z zakresu chemii ceramicznej 

813[01].Z2.03 

Formowanie wyrobów  

z mas plastycznych 

813[01].Z2.02 

Przygotowywanie surowców 

 i mas ceramicznych 

813[01].Z2.04 

Formowanie wyrobów  

z mas sypkich 

813[01].Z2.08 

Zdobienie i szkliwienie wyrobów 

ceramicznych 

813[01].Z2.06 

Suszenie wyrobów ceramicznych 

813[01].Z2.07 

Wypalanie wyrobów ceramicznych 

813[01].Z2.05 

Formowanie wyrobów z mas 

lejnych 

 

813[01].Z2 

Technologia produkcji wyrobów 

ceramicznych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 5 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  wykonywaniu  czynności 

związanych z uruchamianiem urządzeń do przygotowania surowców i przygotowania mas 
ceramicznych, 

  posługiwać się symboliką chemiczną, 

  posługiwać  się  umowną  symboliką  maszyn  i  urządzeń  stosowaną  w  przemyśle 

ceramicznym, 

  rozpoznawać surowce ceramiczne, 

  stosować terminologię z zakresu chemii ceramicznej, 

  czytać ze zrozumieniem, 

  rozwiązywać test wielokrotnego wyboru, 

  korzystać z różnych źródeł informacji w tym z Internetu, 

  pracować w grupie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 6 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić  podstawowe  surowce  do  sporządzania  mas  lejnych  stosowanych  do  wyrobów 
ceramiki szlachetnej, 

 

scharakteryzować wyroby ceramiczne formowane z mas lejnych, 

 

scharakteryzować właściwości mas lejnych, 

 

określić przydatność mas lejnych na podstawie badania białości i lejności,  

 

zbadać masę lejną zgodnie z instrukcją do badań mas,  

 

sporządzić gęstwy mas lejnych,  

 

scharakteryzować upłynniacze, 

 

wykonać formę gipsową,  

 

odlać wyroby cienkościenne, 

 

uformować wyroby stołowe przez odlewanie z mas lejnych, 

 

określić zastosowanie i właściwości gipsu modelarskiego, 

 

scharakteryzować etapy przygotowania  modelu, formy  modelowej, formy  matki  i formy 
roboczo-gipsowej, 

 

wykończyć wyroby po uformowaniu, 

 

zbadać jakość wyrobu formowanego z mas lejnych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
podczas wytwarzania wyrobów z mas lejnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 7 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca: …………………………………….………….......... 
Modułowy program nauczania:  Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01]. 
Moduł: 

Technologia produkcji wyrobów ceramicznych 813[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Formowanie wyrobów z mas lejnych 813.Z2.05 

Temat: Badanie właściwości fizycznych gipsu. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności praktycznych z zakresu prowadzenia badań gipsu – 

obsługa aparatu Vicata. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać sprzęt do badań cech fizycznych gipsu, 

 

przestrzegać zasad BHP podczas obsługi aparatu Vicata, 

 

obsłużyć aparat Vicata, 

 

zinterpretować uzyskane wyniki pomiarowe. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 2–3-osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw sprzętu laboratoryjnego, 

 

gips ceramiczny, 

 

aparat Vicata, 

 

waga, 

 

stoper, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Uczestnicy: 

 

uczniowie  dwuletniej  zasadniczej  szkoły  zawodowej  kształcącej  w  zawodzie  operator 
urządzeń przemysłu ceramicznego. 

 

Przebieg zajęć 
Zadanie dla ucznia: 

Dokonaj  samodzielnego  oznaczania  czasu  wiązania  dla  gipsu  ceramicznego  o  różnych 

stosunkach  W/G  =  0,4;  0,6;  0,8;  1,0  .  Do  oznaczenia  użyj  Aparatu  Vicata.  Zapoznaj  się 
z literaturą zaproponowaną przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 8 

Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą przewodniego tekstu. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
5.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
Faza właściwa: praca metodą przewodniego tekstu – fazy 1–5 

Faza 

Przykłady pytań 

Oczekiwane odpowiedzi 

Jakie zastosowanie w życiu codzienny 
ma gips? 

budownictwie, 

jako 

materiał 

wiążący na zaprawy, ścianki działowe; 

medycynie 

jako 

materiał  do 

usztywniania 

kończyn 

podczas 

złamań.  

Jakie znaczenie dla przemysłu 
ceramicznego ma gips modelarski? 

Gips 

służy 

do 

produkcji 

form 

ceramicznych,  które  wykorzystuje  się 
w procesie formowania. 

W jaki sposób otrzymujemy gips 
modelarski? 

Na  drodze  prażenia  gipsu  naturalnego 
w temp. 175÷185

o

1. 
Informacje 

Na czym polega wiązanie gipsu? 

Polega 

na 

przekształceniu 

gipsu 

zarobionego  wodą  w  twardą  masę  nie 
dającą się rozgnieść w rękach. 

Jaki podstawowy sprzęt laboratoryjny 
powinien się znaleźć na stanowisku 
badań? 

Zlewki, miski, bagietka szklana. 

Jaki jest niezbędny sprzęt pomiarowy? 

Waga,  cylinder  miarowy,  stoper, 
aparat Vicata.  

W jaki sposób mieszamy te dwa 
składniki, jakimi są woda i gips?  

Dodajemy gips do wody i czekamy, aż 
gips  zostanie  wchłonięty  przez  wodę 
i dopiero mieszamy bagietką szklaną.   

2. 
Planowanie 

Co odczytujemy za pomocą wskaźnika 
zamieszczonego na podzielnicach 
aparatu Vicata? 

Na  podzielni  odczytujemy  odległości 
igły od szklanej płytki (początek czasu 
wiązania)  oraz  głębokość  zanurzenia 
w zaczynie gipsowym. 
(koniec czasu wiązania). 

3.  
Ustalenie 

  uczniowie pracując w zespołach, proponują kolejność czynności, jakie będą 

musieli zrealizować podczas badania czasu wiązania. 

  uczniowie konsultują z nauczycielem plan działań i prezentują uzyskane do 

tej pory informacje; 

4. 
Wykonanie 

Uczniowie  postępują  według  ustalonego  wcześniej  planu,  konsultując 
trudniejsze czynności obsługi aparatu z nauczycielem. 

5. 
Sprawdzenie 

Sprawdzenie,  czy  uczniowie  prawidłowo  przygotowali  zaczyny  gipsowe  oraz 
czy  przygotowali  aparat  Vicata  i  właściwie  odczytali  początek  i  koniec  czasu 
wiązania gipsu.  

6.  
Analiza 
końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  ustalają,  które  etapy  rozwiązania  zadania 
sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie, 
wskazać,  jakie  ważne  umiejętności  zostały  przyswojone,  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać  
w  przyszłości.  Uczniowie  muszą  wymienić  się  wynikami,  aby  prawidłowo 
wyciągnąć wnioski końcowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 9 

Praca domowa 

Wykonać  raport  z  przeprowadzonych  zajęć  praktycznych.  Powinien  on  zawierać:  cel 

pracy, szczegółowy opis problemu, który  był rozwiązywany, opis kolejnych czynności,  jakie 
wykonano oraz uwagi i wnioski końcowe. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

 
ZAŁĄCZNIKI DO SCENARIUSZA: 
Załącznik A – Instrukcja pracy dla uczniów metodą przewodniego tekstu 

W jaki sposób będziecie pracować na zajęciach? 
Otrzymaliście  od  nauczyciela  problem  do  rozwiązania  (załącznik  B),  nad  którym 

zastanowicie  się  wspólnie.  Będziecie  pracować  metodą  przewodniego  tekstu  składającą  się 
z sześciu faz. 

W  pierwszej  fazie  pracy  „Informacje  wstępne”,  a  także  w  drugiej  fazie  „Planowanie”, 

pomogą  Wam  pytania  prowadzące  (załącznik  C  i  załącznik  D).  Odpowiedzi  na  te  pytania 
opracujecie pisemnie, jeśli będziecie mieć wątpliwości, nauczyciel udzieli Wam pomocy. 

W  fazie  „Ustalenia”  zaproponujcie  kolejność  czynności,  jakie  będziecie  wykonywać 

podczas  badania  czasu  wiązania  gipsu.  Ponadto  sprawdźcie,  czy  stanowisko  jest 
przygotowane  do  pracy  i  czy  posiadacie  już  wszystkie  potrzebne  pomoce.  Na  zakończenie 
tego punktu zajęć skonsultujcie swój plan działania z nauczycielem i zaprezentujcie uzyskane 
do tej pory informacje. 

W  fazie  „Wykonanie”  przystąpcie  do  wykonywania  ćwiczenia,  według  ustalonego 

wcześniej planu. 

W  fazie  „Sprawdzenie”  sprawdźcie  ostatecznie,  czy  zostały  prawidłowo  przygotowane 

zaczyny  gipsu  i  prawidłowo  dokonany  pomiar  aparatem  Vicata  (  początek  i  koniec  czasu 
wiązania). 

W  ostatniej  fazie  „Analiza  końcowa”  zastanowicie  się  nad  całym  procesem 

rozwiązywania przez Wasz zespół problemu i wskażecie, które etapy pracy nad rozwiązaniem 
zadania sprawiały Wam trudności i jakie były tego przyczyny. Swój wynik podajcie kolegom, 
aby każdy zespól mógł wyciągnąć wnioski końcowe. 
 
Załącznik B – Zadanie dla zespołów uczniowskich. 
Zadanie: 

Dokonaj  samodzielnego  oznaczania  czasu  wiązania  dla  gipsu  ceramicznego  o  różnych 

stosunkach  W/G  =  0,4;  0,6;  0,8;  1,0  .  Do  oznaczenia  użyj  Aparatu  Vicata.  Zapoznaj  się 
z literaturą podaną przez nauczyciela. 
 
Załącznik C – Pytania prowadzące do fazy I – Informacje wstępne. 
1.  Jakie zastosowanie w  życiu  codzienny ma gips? 
2.  Jakie znaczenie dla przemysłu ceramicznego ma gips modelarski? 
3.  W jaki sposób otrzymujemy gips modelarski? 
4.  Na czym polega wiązanie gipsu?  
 
Załącznik D – Pytania prowadzące do fazy II
 – Planowanie. 
1.  Jaki podstawowy sprzęt laboratoryjny powinien się znaleźć na stanowisku badań? 
2.  Jaki jest niezbędny sprzęt pomiarowy? 
3.  W jaki sposób mieszamy te dwa składniki, jakimi są woda i gips?  
4.  Co odczytujemy za pomocą wskaźnika zamieszczonego na podzielnicach aparatu Vicata? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 10 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca: …………………………………….………….......... 
Modułowy program nauczania:  Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01]. 
Moduł: 

Technologia produkcji wyrobów ceramicznych 813[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Formowanie wyrobów z mas lejnych 813.Z2.05 

Temat: Badanie wpływu elektrolitów na upłynnienie glin i mas. 

Cel ogólny: Dobieranie elektrolitu do sporządzanych mas lejnych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zbadać wpływ elektrolitów na upłynnienie glin i mas, 

 

dokonać wyboru rodzaju elektrolitu, 

 

ocenić przydatność elektrolitu do upłynnienia, 

 

wymienić nazwy elektrolitów powszechnego zastosowania.   

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 3–4-osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

różne gliny, 

 

kaolin, 

 

sprzęt laboratoryjny, 

 

waga, 

 

woda destylowana, 

 

3 rodzaje upłynniaczy, 

 

poradnik, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela.  

 
Uczestnicy: 

 

uczniowie dwuletniej zasadniczej szkoły zawodowej kształcący się w zawodzie operator 
urządzeń przemysłu ceramicznego. 

 

Zadanie dla ucznia: 

Zbadaj  wpływ  elektrolitów  na  upłynnienie  glin  i  mas.  Do  badań  przeznacz  2  rodzaje 

gliny i 2 rodzaje mas oraz 3 rodzaje elektrolitów. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 11 

2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą przewodniego tekstu. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
5.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
 
Faza właściwa:
 praca metodą przewodniego tekstu – fazy 1–5 
 

Faza 

Przykłady pytań 

Oczekiwane odpowiedzi 

Jakie znasz typy glin? 

Glina 

biało 

wypalająca 

się, 

kamionkowa, ogniotrwała. 

Jakie mogą być rodzaje mas lejnych 
przeznaczonych na naczynia 
stołowe?  

Masa  porcelanowa,  półporcelanowa, 
kamionkowa, fajansowa.  

Jakie znasz rodzaje elektrolitów?  

Soda  bezwodna,  soda  krystaliczna, 
szkło wodne. 

1.  
Informacje 

Jaką rolę pełnią elektrolity 
w masach lejnych? 

Powodują  rozrzedzenie  mas,  przy 
użycie takiej ilości wody, jak  
w masach plastycznych.  

Co należy przygotować ze sprzętu 
pomiarowego? 

Wagę i cylindry miarowe. 

Jakie surowce i masy będziesz 
badać? 

Glinę  biało  wypalającą  się,  kaolin, 
masę porcelanową i półporcelanową.. 

Jak wygląda próbka do badań i ile 
jej jest? 

Próbka  gliny  lub  masy  musi  być 
wysuszona i rozdrobniona w ilości  
50 

g. 

Liczba 

próbek 

powinna 

odpowiadać 

liczbie 

badanych 

elektrolitów. 

Ile podajemy elektrolitu? 

Podajemy  0,2%  w  stosunku  do  suchej 
masy. 

2. 
Planowanie 

Jak oceniamy przydatność 
elektrolitu? 

Ocena jest wizualna. 

3. 
Ustalenie 

  uczniowie  pracując  w  zespołach,  proponują  kolejność  czynności,  jakie 

będą musieli wykonać podczas prób z elektrolitami; 

  dokonują obliczeń ilości wody i elektrolitów; 

  uczniowie konsultują z nauczycielem plan działań i prezentują uzyskane 

do tej pory informacje; 

4. 
Wykonanie 

Uczniowie  zapoznają  się  ze  sposobem  przeprowadzenia  badań.  (odważają 
próbki surowców i mas, odmierzają wodę i elektrolity). 

5. Sprawdzenie 

Sprawdzenie,  czy  dokonano  właściwych  obliczeń,  czy  ocena  przydatności  
elektrolitów do upłynnienia pokrywa się z teorią. 

6. 
Analiza 
końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  ustalają,  które  etapy  rozwiązania  zadania 
sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie, 
wskazać,  jakie  ważne  umiejętności  zostały  przyswojone,  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać  
w przyszłości 

 

Praca domowa 

Wykonać  raport  z  przeprowadzonych  zajęć  praktycznych.  Powinien  on  zawierać:  cel 

pracy, szczegółowy opis problemu, który był rozwiązywany, opis kolejnych czynności, jakie 
wykonano oraz uwagi i wnioski końcowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 12 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

 
ZAŁĄCZNIKI DO SCENARIUSZA: 
Załącznika A – Instrukcja pracy dla uczniów metodą przewodniego tekstu. 

W jaki sposób będziesz pracować na zajęciach? 
Otrzymaliście  od  nauczyciela  problem  do  rozwiązania  (załącznik  B),  nad  którym 

zastanowicie  się  wspólnie.  Będziecie  pracować  metodą  przewodniego  tekstu  składającą  się 
z sześciu faz. 

W  pierwszej  fazie  pracy  „Informacje  wstępne”,  a  także  w  drugiej  fazie  „Planowanie”, 

pomogą  Wam  pytania  prowadzące  (załącznik  C  i  załącznik  D).  Odpowiedzi  na  te  pytania 
opracujecie pisemnie, jeśli będziecie mieć wątpliwości, nauczyciel udzieli Wam pomocy. 

W  fazie  „Ustalenia”  zaproponujcie  kolejność  czynności,  jakie  będziecie  wykonywać 

podczas  prowadzonych  badań.  Ponadto  sprawdźcie,  czy  stanowisko  jest  przygotowane  do 
pracy  i  czy  posiadacie  już  wszystkie  potrzebne  pomoce.  Na  zakończenie  tego  punktu  zajęć 
skonsultujcie  swój  plan  działania  z nauczycielem  i  zaprezentujcie  uzyskane  do  tej  pory 
informacje. 

W  fazie  „Wykonanie”  przystąpcie  do  wykonywania  ćwiczenia,  według  ustalonego 

wcześniej planu. 

W  fazie  „Sprawdzenie”  sprawdźcie,  czy  dokonano  właściwych  obliczeń,  czy  ocena 

przydatności elektrolitów pokrywa się z teorią stosowania elektrolitów. 

W  ostatniej  fazie  „Analiza  końcowa”  zastanówcie  się  nad  całym  procesem 

rozwiązywania przez Wasz zespół problemu i wskażcie, które etapy pracy nad rozwiązaniem 
zadania sprawiały Wam trudności i jakie były tego przyczyny. 
 
Załącznik B – Zadania dla zespołów uczniowskich. 
Zadanie: 

Zbadaj  wpływ  elektrolitów  na  upłynnienie  glin  i  mas.  Do  badań  przeznacz  2  rodzaje 

gliny i 2 rodzaje mas oraz 3 rodzaje elektrolitów. 
 
Załącznik C – Pytania prowadzące do fazy I – Informacje wstępne. 
1.  Jakie znasz typy glin? 
2.  Jakie mogą być rodzaje mas lejnych przeznaczone na naczynia stołowe? 
3.  Jakie znasz rodzaje elektrolitów? 
4.  Jaką rolę pełnią elektrolity w masach lejnych? 
 
Załącznik D – Pytania prowadzące do fazy II
 – Planowanie. 
1.  Co należy przygotować ze sprzętu pomiarowego? 
2.  Jakie surowce i masy będziesz badać? 
3.  Ile podajemy elektrolitu? 
4.  Jak oceniamy przydatność elektrolitu?  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 13 

5.  Ćwiczenia 

 
5.1.  Właściwości i zastosowanie masy lejnej 
 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj  w  mieszalniku  z  mieszadłem  śmigłowym  gęstwę  masy  lejnej  porcelanowej 

o wilgotności  35%  w  stosunku  do  suchych  składników,  według  receptury  roboczej 
zamieszczonej w tabeli poniżej.  

 

Tabela. Receptura robocza 

Surowiec 

Ilość 

Kaolin pławiony 

5 kg 

Skaleń potasowy 

2,5 kg 

Kwarc 

2,5 kg 

Woda 

3500 ml 

Szkło wodne 

400 ml 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Jest  to  jedno  z  trudniejszych  ćwiczeń  do  wykonania  w  niniejszej  jednostce  modułowej. 

Dlatego też autor proponuje, aby ćwiczenie to było poprzedzone krótkim wykładem na temat 
zasad BHP i sposobu przygotowania  masy  lejnej. Zadanie to mogą wykonywać dwie osoby. 
Przewidywany czas realizacji to 120 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować kolejne czynności podczas sporządzania masy lejnej porcelanowej, 
2)  przeanalizować instrukcję obsługi mieszarki z mieszadłem śmigłowym, 
3)  odważyć surowce w ilości zgodnej z recepturą, 
4)  sprawdzić stan techniczny mieszarki, 
5)  dozować surowce do mieszarki zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia, 
6)  mieszać składniki do uzyskania jednorodności masy lejnej, 
7)  ocenić organoleptycznie jakość sporządzonej masy, 
8)  przelać  gotową  masę  z  mieszarki  z  mieszadłem  śmigłowym  do  zbiornika  na  masę 

z mieszadłem planetarnym w celu długotrwałego odpowietrzania, 

9)  oczyścić urządzenie i uporządkować stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

surowce rozdrobnione i wysuszone, 

 

mieszalnik z mieszadłem śmigłowym, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 14 

 

mieszalnik z mieszadłem planetarnym, 

 

waga, 

 

sprzęt laboratoryjny, 

 

środki ochrony indywidualnej, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 2 

Zbadaj masę lejną – jej uziarnienie oraz oznacz czas wypływu i wskaźnik lepkości masy. 

Kontrolę uziarnienia przeprowadź na sicie o oczku 0,25 mm. Do obliczeń wskaźnika lepkości 
wykorzystaj następującą zależność: 

 
η =  τ

/ τ

w 20

o

c  

 
η – wskaźnik lepkości w 

o

τ

m – 

czas wypływu 100 cm

3

 masy lejnej [ s ] 

τ

w 20

o

c – czas wypływu 100 ml wody destylowanej w 20

o

C [ s ]  

 
Wyniki zapisz w tabeli według wzoru: 
 

Tabela. Czas wypływu i wskaźnik lepkości masy (wyniki pomiarów) 

 

Próbka I 

Próbka II 

Próbka III 

Czas  wypływu  w  [s]  dla 
masy lejnej 

 

 

 

Średni  czas  wypływu  dla 
masy lejnej [s] 

 

 

 

Czas  wypływu  dla  wody 
destylowanej [s  

 

 

 

Średni wskaźnik lepkości 
[

o

E] 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  poznanie  podstawowych  badań  wykonywanych  dla  mas 

lejnych.  Warto  również,  aby  podczas  realizacji  tego  ćwiczenia  uczeń  zapoznał  się 
z dostępnymi  innymi  urządzeniami  do  pomiaru  wypływu  masy  lejnej.  Zadanie  to  mogą 
wykonywać dwie osoby. Przewidywany czas realizacji to 90 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać określone treści z poradnika, 
2)  przeanalizować treść ćwiczenia, 
3)  przygotować stanowisko do ćwiczenia, 
4)  zgromadzić niezbędny sprzęt, 
5)  zbadać uziarnienie na sicie 0,25 mm dla jednej porcji (dowolnej ilości) gęstwy masy, 
6)  odmierzyć cylindrem miarowym 100 cm

3

 masy lejnej, 

7)  nalać do kubka Forda odmierzoną ilość masy lejnej, 
8)  zmierzyć stoperem czas wypływu masy z kubka Forda, 
9)  czynność powtórzyć 3-krotnie (wyniki zapisać w tabeli), 
10)  zmierzyć czas wypływu 100 ml wody destylowanej (wynik zapisać w tabeli wyników), 
11)  obliczyć średni czas wypływu dla masy lejnej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 15 

12)  obliczyć wg wzoru średni wskaźnik lepkości η w 

o

E (wynik zapisać w tabeli), 

13)  kreślić  na  podstawie  uzyskanego  wyniku  z  jakim  rodzajem  masy  pracowałeś 

(wykorzystaj poradnik), 

14)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

zbiornik z masą lejną, 

 

sito kontrolne 0,25 mm, 

 

kubek Forda (lepkościomierz uproszczony), 

 

stoper, 

 

sprzęt laboratoryjny, 

 

kalkulator, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Określ, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe. 
 

Zdanie: 

Prawda 

Fałsz 

Kwarc  i  skaleń  są  surowcami  nieplastycznymi  stosowanymi  do 
sporządzenia masy lejnej porcelanowej. 

 

 

Elektrolity w masie lejnej pełnią rolę zagęszczacza. 

 

 

Lepkość mas lejnych fajansowych badana kubkiem Forda  
wynosi 1,9÷3,1 

o

E. 

 

 

Tiksotropia to tężenie masy lejnej w bezruchu. 

 

 

Soda bezwodna, szkło wodne oraz dwuetyloamina są elektrolitami. 

 

 

Masę lejną przygotowuje się sposobem na sucho. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Uczniowie  pracując  indywidualnie  decydują  czy  zdanie  jest  prawdziwe  czy  fałszywe. 

Uczniowie,  wybrani  przez  nauczyciela  kolejno  omawiają  zdania,  uzasadniając  wybraną 
odpowiedź. Czas wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać określone treści z poradnika, 
2)  przeanalizować zdania decydujące czy jest prawdziwe czy fałszywe, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

notatnik, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 16 

5.2.  Odlewanie wyrobów z masy lejnej 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj gipsową formę wyciskaną miski glinianej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
W ćwiczeniu tym ważne są zdolności manualne. Uczniowie powinni sprawnie pracować 

zwłaszcza, 

gdy 

będą 

przygotowywać 

zaprawę 

gipsową. 

Nauczyciel 

powinien 

zademonstrować  jak  wykonać  wyżłobienie  na  uchwyt.  Zadanie  to  mogą  wykonywać  dwie 
osoby. Przewidywany czas realizacji to 180 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać określone treści z poradnika, 
2)  przeanalizować treść ćwiczenia, 
3)  wybrać model glinianej miski, 
4)  położyć na stabilnej powierzchni miskę (podkładce), wypukłą stroną do góry, 
5)  otoczyć model szalunkiem z twardego plastiku i uszczelnić miękką gliną, 
6)  powlec mydłem potasowym ścianki szalunku oraz powierzchnię modelu, 
7)  sporządzić zaprawę gipsową (dobrze wyrobić) bez granulek, 
8)  wlać zaprawę w przygotowany szalunek, 
9)  uderzyć  pięścią  w  stół,  obok  szalunku  z  gipsem,  w  celu  odpowietrzenia  zaprawy 

gipsowej, 

10)  usunąć plastikowy szalunek, gdy zaprawa stężeje (około 5 minut), 
11)  odwrócić i wyjąć miskę ze stężałego gipsu, 
12)  przetrzeć zagłębienie po misce wilgotną gąbką i odstawić do wyschnięcia, 
13)  przystąpić do przygotowania odlewu wnętrza miski, 
14)  napełnić wnętrze miski zaprawą gipsową nieco ponad  krawędź miski i odpowietrzyć, 
15)  wyżłobić metalową szpachelką uchwyt w stężałej zaprawie, aby ułatwić wyjęcie formy, 
16)  oczyścić drugi fragment formy, 
17)  zestawić dwie części formy gipsowej w jedną całość, 
18)  uporządkować stanowisko pracy, 
19)  zaprezentować wykonanie formy gipsowej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

model miski, 

 

plastik na szalunek, 

 

gips ceramiczny, 

 

pojemniki, 

 

mydło potasowe, 

 

pędzel, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 17 

 

metalowa szpachelka, 

 

papier ścierny bardzo drobny, 

 

sznurek, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Uformuj cienkościenny wazon metodą jednostronną. 

 

Wskazówki do realizacji 
Celem tego ćwiczenia jest zapoznanie się z metodą odlewania jedostronnego. Zadanie to 

powinny wykonywać wszystkie osoby. Przewidywany czas realizacji to 180 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać określone treści z poradnika, 
2)  przeanalizować przebieg wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować formę gipsową (czyścić, dopasować i zespolić), 
4)  pobrać do naczynia masę lejną w ilości niezbędnej do wypełnienia wnętrza formy, 
5)  wlać masę lejną do formy, 
6)  oczekiwać (około 15 minut), aż masa utworzy dostatecznie gruby czerep, 
7)  odwrócić formę dnem do góry, aby nadmiar masy wypłynął ze środka, 
8)  pozostawić w tej pozycji formę na około 45 minut, 
9)  odciąć nożykiem zbędny nadlew, 
10)  zdjąć zabezpieczenie formy i otworzyć formę, 
11)  wyjąć bardzo ostrożnie odlew wazonu, 
12)  wykonać retusz uformowanego wazonu, 
13)  odstawić do wysuszenia gotowy wazon, 
14)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

forma gipsowa, 

 

masa lejna, 

 

narzędzia do retuszu, 

 

zegar, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 18 

Ćwiczenie 3 

Przyporządkuj  wyrobom  metodę  odlewania  (jednostronna  lub  dwustronna)  i  podpisz 

rysunki.  

 

 

metoda ............................... 

 

metoda ........................... 

 

metoda ........................... 

 

metoda ............................... 

metoda ............................... 

 

metoda ….......................... 

 

Wskazówki do realizacji 
Celem  tego ćwiczenia  jest  zapoznanie się z  szerokimi  możliwościami wykorzystywania 

w technologii  ceramicznej  metod  odlewniczych.  Nauczyciel  może  wykorzystać  ilustracje 
wyrobów,  jak  i  gotowe  wyroby  ceramiczne  –  modele.  Zadanie  to  może  wykonywać  jedna 
osoba. Przewidywany czas realizacji to 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać określone treści z poradnika, 
2)  przyjrzeć się obrazkom, 
3)  przeanalizować kształty wyrobów na ilustracjach, 
4)  podjąć decyzję jaka to metoda odlewania, 
5)  podpisać ilustracje, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

notatnik, 

 

literatura zaproponowana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 19 

5.3.  Wykończanie  oraz  ocena  jakości  wyrobów  formowanych 

z mas lejnych 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykończ uszka uformowane metodą bateryjną. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przy  realizacji  ćwiczenia  warto  podkreślić  trudności  w  wykonaniu  tych  czynności. 

Nauczyciel zwraca uwagę na bhp związane z użyciem ostrych narzędzi. Zadanie to uczniowie 
wykonują  indywidualnie.  Aby  uzyskać  umiejętność  wykończania  uszek  należy  ich 
wykończyć co najmniej kilkadziesiąt (40-50 sztuk) Przewidywany czas realizacji to 90 min. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać określone treści z poradnika, 
2)  zastanowić się co składa się na wykończenie uszek, 
3)  przygotować niezbędne narzędzia potrzebne do wykończenia uszek, 
4)  rozciąć nożykiem pary uszek na pojedyncze sztuki, 
5)  odciąć nadlewy, 
6)  usunąć cykliną szwy powstałe w miejsc u styku części formy, 
7)  wyrównać i wygładzić powierzchnię uszek przy użyciu zwilżonej gąbki, 
8)  pozostawić uszka do podsuszenia, 
9)  uporządkować stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

uszka do wykończania, 

 

nożyk, 

 

cykliny, 

 

gąbka naturalna, 

 

naczynie na wodę, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  badanie  wyrobów  uformowanych  z  masy  lejnej  –  określ  wady  i  podaj 

przyczyny zaistniałych wad.  
 

Do  wykorzystania  masz  kartki  z  nazwami  wad  (w  kolorze  żółtym)  oraz  kartki 

z podanymi ewentualnymi przyczynami tych wad (w kolorze czerwonym). 
 

Wskazówki do realizacji 
Po  wykonaniu  tego  ćwiczenia  uczniowie  powinni  nabrać  umiejętności  rozpoznawania 

wad  i  podania  przyczyn  zaistniałych  wad.  Zadanie  to  może  wykonywać  jedna  osoba. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 20 

Nauczyciel  może  przygotować  konkretne  wyroby  odlane  z  masy  lejnej  z  wadami 
odlewniczymi,  a  także  bardzo  czytelne  ilustracje  z  wadliwymi  wyrobami.  Karteczki 
przygotowane  przez  nauczyciela  muszą  zawierać  informacje  adekwatne  do  zebranych 
wadliwych  wyrobów.  Przewidywany  czas  realizacji  ćwiczenia  zależy  od  ilości 
przygotowanych wyrobów. Planowany czas 90 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać określone treści z poradnika, 
2)  obejrzeć dostępne (przygotowane przez nauczyciela) wadliwe wyroby uformowane  

z masy lejnej, 

3)  ustalić widoczne wady obniżające jakość wyrobu, 
4)  określić przyczyny zaistniałych wad, 
5)  przedyskutować swoje pomysły w małej grupie, 
6)  dopasować do poszczególnych wyrobów kartki z nazwami wad i ich przyczynami, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

wyroby wadliwe (z wadami jak opis na karteczkach), 

 

literatura zaproponowana przez nauczyciela, 

 

karteczki z napisami. 

 
Przykładowe napisy: 
 

 
PUSTKI W ŚCIANACH WYROBÓW 
 

 
WADLIWE ZŁOŻENIE FORM 

 
DEFORMACJA WYROBÓW 
 

 
ZUŻYTE FORMY GIPSOWE 

 
SZORSTKA POWIERZCHNIA ODLEWÓW 
 

 
ZŁA KONSTRUKCJA FORM 

 
DZIURKI I NAKŁUCIA NA WYROBACH 
 

 
ZBYT DUŻA LEPKOŚĆ MASY 

 
PĘKNIĘCIA WYROBÓW WZDŁUŻ SZWÓW 
 

 
OBECNOŚĆ PĘCHERZYKÓW   
POWIETRZA 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Formowanie wyrobów z masy 
lejnej”
 

 
Test składa się z 20 zadań wi4elokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – rozwiązanie, co najmniej 8 zadań, 

 

dostateczny – rozwiązanie, co najmniej 10 zadań,  

 

dobry  –  rozwiązanie,  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  3  zadania  z  poziom 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  rozwiązanie,  co  najmniej  17  zadań,  w  tym  3  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1. b,  2. a,  3. b,  4. a,  5. d,  6. c,  7. c,  8. c,  9. b,  10. d,  11. c, 
12. 
d, 13. b, 14. a, 15. d, 16. b, 17. a, 18. d, 19. b, 20. c.  

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić surowce stosowane do 
sporządzenia mas lejnych 

Objaśnić przygotowanie masy lejnej 

Dobrać sprzęt do badania właściwości 
masy lejnej 

Określić rolę elektrolitów w masach 
lejnych 

Określić zastosowanie form gipsowych 

Rozróżnić etapy przygotowania form 
gipsowych 

Rozróżnić metodę formowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 22 

Określić zastosowanie metody bateryjnej 

Określić metody odlewania 

10 

Określić właściwości masy lejnej 

11 

Określić zastosowanie metody taśmowej 

12 

Rozróżnić metody odlewania 

13 

Scharakteryzować zastosowanie form 
gipsowych 

14 

Określić metody przygotowania masy 
lejnej 

15 

Zastosować pierwszą pomoc 

16 

Określić właściwości gipsu ceramicznego 

PP 

17 

Określić właściwości gipsu ceramicznego 

PP 

18 

Scharakteryzować zasady wykonywania 
form gipsowych 

PP 

19 

Określić wzory chemiczne surowców 
stosowanych do produkcji form 
gipsowych 

PP 

20 

Określić wady wyrobów odlewanych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jedno tygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiarów dydaktycznych. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajami  zadań  podanych  w  zestawie  zadań  testowych 

oraz z zasadami punktowania odpowiedzi. 

4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów  z  uczniami  sposób  udzielania  odpowiedzi  podczas  sprawdzianu  (karta 

odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  5  minut przed zakończeniem  sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym  się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom najwięcej trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcia  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  odnośnie  formowania  wyrobów  z  mas  lejnych.  W  teście 

zamieszczono  zadania  wielokrotnego  wyboru,  gdzie  tylko  jedna  z  wymienionych 
odpowiedzi jest zawsze prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część– poziom podstawowy, 

II część –  poziom ponadpodstawowy 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie    na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci zadania: 16÷20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Surowcem do produkcji form gipsowych jest gips 

a)  bezwodny. 
b)  półwodny. 
c)  jednowodny. 
d)  dwuwodny. 
 

2.  Upłynnianie stosujemy przygotowując masę 

a)  lejną. 
b)  sypką. 
c)  plastyczną. 
d)  półplastyczną. 
 

3.  Płynność masy lejnej określasz używając aparat 

a)  Vicata. 
b)  Forda. 
c)  Le Chateliera. 
d)  Ziemiatczeńskiego. 
 

4.  Dodatek elektrolitów pozwala 

a)  zmniejszyć ilość wody w masie lejnej. 
b)  oddzielić surowce plastyczne od nieplastycznych. 
c)  zagęścić masę z konsystencji lejnej do plastycznej. 
d)  ujednorodnić masę plastyczną i lejną. 
 

5.  Formowanie sposobem bateryjnym prowadzi się w formach 

a)  żeliwnych. 
b)  aluminiowych. 
c)  stalowych. 
d)  gipsowych. 
 

6.  Przygotowanie formy matki stanowi 

a)  pierwszy etap przygotowania form. 
b)  drugi etap przygotowania form. 
c)  trzeci etap przygotowania form. 
d)  czwarty etap przygotowania form. 
 

7.  Wyroby o czerepie cienkim i puste w środku formuje się metodą 

a)  dwustronną. 
b)  kombinowaną. 
c)  jednostronną. 
d)  bateryjną. 
 

8.  Odlewanie bateryjne zastosujesz do formowania 

a)  talerzy. 
b)  płytek. 
c)  umywalek. 
d)  wazonów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 25 

9.  Miski ustępowe formuje się metodą odlewania 

a)  bateryjnego. 
b)  jednostronnego. 
c)  dwustronnego. 
d)  kombinowanego. 
 

10.  Do  formowania  naczyń  porcelanowych  metodą  odlewania  należy  przygotować  masę 

o wilgotności 
a)  do 10%. 
b)  10÷20%. 
c)  20÷30%. 
d)  powyżej 30%. 
 

11.  Taśmowy sposób odlewania polega na 

a)  zestawieniu po kilka form w zespoły i uzupełnieniu gęstwą wszystkich na raz. 
b)  odlewaniu  w  formach  gipsowych,  złożonych  z  dwóch  lub  kilu  części,  zależnie  od 

kształtu odlewanych wyrobów. 

c)  zastosowaniu przenośników okrężnych lub prostoliniowych dwukondygnacyjnych. 
d)  tym,  że  najpierw  odlewa  się  szczegół,  wkłada  się  go  na  odpowiednie  miejsce 

w formie całego wyrobu i następnie odlewa się korpus wyrobu. 

 

12.  Grubość wyrobu jest ściśle ustalona kształtem formy w odlewaniu 

a)  jednostronnym. 
b)  wylewnym. 
c)  pustym. 
d)  dwustronnym. 
 

13.  Formy o kształtach bardzo skomplikowanych przeznaczone są do odlewów 

a)  filiżanek. 
b)  galanterii. 
c)  uszek. 
d)  półmisków. 
 

14.  Masę lejną przygotowuje się metodą 

a)  młynową i bełtaczową. 
b)  plastyczną. 
c)  bębnową. 
d)  silosową. 
 

15.  Pracownik usuwając szwy z wazonu skaleczył się w palec i wówczas 

a)  wezwał  lekarza. 
b)  założył opaskę uciskową. 
c)  położył się w pozycji bezpiecznej. 
d)  osłonił miejsce skaleczenia opatrunkiem. 

 
16.  Wiązaniu gipsu ceramicznego towarzyszy 

a)  parowanie wody. 
b)  wydzielanie się ciepła. 
c)  pobór ciepła z otoczenia. 
d)  wydzielanie się dwutlenku węgla. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 26 

17.  Dla przyspieszenia wiązania gipsu stosuje się 

a)  siarczan potasu. 
b)  dodatek serwatki. 
c)  klej keratynowy. 
d)  klej kazeinowy. 
 

18.  Wymiary  formy  gipsowej  muszą  być  powiększone  w  stosunku  do  wymiarów  wyrobu 

gotowego o 
a)  grubość czerepu. 
b)  skurczliwość suszenia. 
c)  grubość formy. 
d)  skurcz suszenia i wypalania. 
 

19.  Gips naturalny jest to uwodniony siarczan (VI) wapnia o wzorze 

a)  CaSO

4

.  

b)  CaSO

* 2 H

2

O. 

c)  CaSO

* MgSO

4

d)  MgSO

* 2 H

2

O. 

 

20.  Pęknięcie wyrobów wzdłuż szwów jest wynikiem 

a)  nadmiernej wilgotności form lub zbyt niskiej temperatury gęstwy. 
b)  źle umutych nowych form. 
c)  wadliwego złożenia lub niestarannego oczyszczenia form. 
d)  zbyt dużej lepkości gęstwy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i Nazwisko: .......................................................................................................................... 

 
Formowanie wyrobów z mas lejnych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 28 

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki  modułowej „Formowanie  wyrobów  z  mas 
lejnych” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – rozwiązanie, co najmniej 6 zadań, 

 

dostateczny – rozwiązanie, co najmniej 10 zadań,  

 

dobry  –  rozwiązanie,  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  3  zadania  z  poziom 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  rozwiązanie,  co  najmniej  17  zadań,  w  tym  3  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1. d,  2. a,  3. c,  4. b,  5. d,  6. d,  7. a,  8. c,  9. b,  10. d,  11. c, 
12. 
b, 13. c, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. c, 19. a, 20. d.  

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić surowce stosowane na masę lejną 

Wymienić wyroby formowane z mas lejnych 

Rozróżnić surowce stosowane na masę lejną 

Określić właściwości masy lejnej 

Określić skład mas lejnych porcelanowych 

Określić skład mas lejnych 

Określić przydatność mas lejnych 

Określić właściwości masy lejnej 

Sporządzić masę lejną 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 29 

10 

Określić zastosowanie upłynniaczy 

11 

Scharakteryzować właściwości mas lejnych 

12 

Określić  zastosowanie  gipsu  na  formy 
ceramiczne 

13 

Rozróżnić wyroby cienkościenne 

14 

Określić zastosowanie form gipsowych 

15 

Określić metody formowania z masy lejnej 

16 

Scharakteryzować  etapy  produkcji  form 
gipsowych 

PP 

17 

Określić  właściwości  taśmowego  systemu 
odlewania 

PP 

18 

Porównać  zastosowania  różnych  narzędzi  do 
wykończania 

PP 

19 

Określić cel wykończania 

PP 

20 

Zastosować 

bhp 

podczas 

wykończania 

wyrobów z mas lejnych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 30 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jedno tygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiarów dydaktycznych. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajami  zadań  podanych  w  zestawie  zadań  testowych 

oraz z zasadami punktowania odpowiedzi. 

4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów  z  uczniami  sposób  udzielania  odpowiedzi  podczas  sprawdzianu  (karta 

odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  5  minut przed zakończeniem  sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym  się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom najwięcej trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  unikniecie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  odnośnie  Formowania  wyrobów  z  mas  lejnych.  W  teście 

zamieszczono  zadania  wielokrotnego  wyboru,  gdzie  tylko  jedna  z  wymienionych 
odpowiedzi jest zawsze prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część– poziom podstawowy, 

II część –  poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci zadania: 16÷20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Obok surowców naturalnych do mas lejnych stosuje się dodatek w postaci 

a)  szamotu. 
b)  klinkieru. 
c)  palonki. 
d)  złomu ostrego. 
 

2.  Z masy lejnej nie formujemy 

a)  cegły budowlanej. 
b)  wazonu. 
c)  półmiska. 
d)  umywalki. 
 

3.  Surowcem plastycznym w masie lejnej porcelanowej jest 

a)  skaleń. 
b)  kwarc. 
c)  kaolin. 
d)  złom ostry. 
 

4.  Tiksotropią nazywa się 

a)  zwiększenie płynności pod wpływem wstrząsu. 
b)  tężenie masy lejnej w bezruchu. 
c)  czas wypływu w sekundach. 
d)  szybkość tworzenia ścianki. 
 

5.  Teoretyczny skład mas lejnych porcelanowych zawiera 

a)  30% kaolinu, 40% skalenia, 30% kwarcu. 
b)  20% kaolinu, 40% skalenia, 40% kwarcu. 
c)  40% kaolinu, 20% skalenia, 40% kwarcu. 
d)  50% kaolinu, 25% skalenia, 25% kwarcu. 
 

6.  Kaolinów nie używamy na masy lejne 

a)  porcelanowe. 
b)  półporcelanowe. 
c)  porsanitowe 
d)  kamionkowe. 
 

7.  Badanie stopnia białości dla masy lejnej wynosi 90%, jest więc to masa 

a)  porcelanowa. 
b)  półporcelanowa. 
c)  porsanitowa. 
d)  kamionkowa. 
 

8.  Masa lejna fajansowa charakteryzuje się wskaźnikiem lepkości o wartości 

a)  0,2÷0,5 

E. 

b)  0,5÷1,1 

E. 

c)  1,9÷-3,1 

E. 

d)  3,5÷7,5 

E. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 32 

9.  Sporządzając  gęstwy  masy  lejnej  surowce  plastyczne  i  nieplastyczne  podlegają 

rozdrobnieniu na 
a)  sucho oba surowce. 
b)  mokro oba surowce. 
c)  sucho - plastyczne, mokro - nieplastyczne. 
d)  Sucho - nieplastyczne, mokro - plastyczne. 
 

10.  Upłynniacze w masie lejnej powodują jej 

a)  zagęszczenie. 
b)  białość. 
c)  lepkość. 
d)  rozrzedzenie. 
 

11.  Masy lejne odpowietrzamy w celu 

a)  rozrzedzenia składników. 
b)  napowietrzenia pęcherzykami powietrza. 
c)  usunięcia pęcherzyków powietrza. 
d)  obniżenia wytrzymałości mechanicznej wyrobów. 
 

12.  Formę ceramiczną wykonujemy z gipsu 

a)  budowlanego. 
b)  modelarskiego. 
c)  naturalnego. 
d)  niepalonego. 
 

13.  Wyrobem cienkościennym nie jest 

a)  filiżanka. 
b)  wazon. 
c)  uszko. 
d)  cukiernica. 
 

14.  Do bezpośredniej produkcji trafiają formy 

a)  matki. 
b)  robocze. 
c)  modelowe. 
d)  wszystkie wyżej wymienione. 
 

15.  Grubość wyrobu narzucona jest konstrukcją formy do odlewania 

a)  pustego. 
b)  jednostronnego. 
c)  wylewnego. 
d)  dwustronnego. 
 

16.  Forma modelowa jest negatywem 

a)  modelu wyrobu ceramicznego. 
b)  formy matki. 
c)  formy roboczej. 
d)  samej siebie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 33 

 

17.  Zaletą taśmowego systemu odlewania nie jest 

a)  oszczędność miejsca. 
b)  zmniejszenie wysiłku robotników. 
c)  bardzo skomplikowana budowa. 
d)  zwiększenie wydajności pracy. 
 

18.  Do wykończania na mokro nie zastosujesz 

a)  gąbki naturalnej. 
b)  płytki gumowej. 
c)  płótna ściernego. 
d)  gąbki sztucznej. 
 

19.  Celem wykończania wyrobów odlewanych nie jest 

a)  określenie gatunku. 
b)  obcięcie nadlewu. 
c)  usunięcie szwów. 
d)  wygładzenie powierzchni. 
 

20.  Urządzenia  odciągowe  są  niezbędne  na  stanowisku  wykończania  odlewów  pracując 

z użyciem 
a)  gąbki naturalnej. 
b)  płytki gumowej. 
c)  gąbki sztucznej. 
d)  płótna ściernergo. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko: .......................................................................................................................... 

 
Formowanie wyrobów z mas lejnych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 35 

7.  Literatura 

 

1.  Dobrzyński Sł.: Materiałoznawstwo szklarskie i ceramiczne. WSiP, Warszawa 1978 
2.  Fis B., Wyszyńska B.: Zarys technologii ceramiki. WSiP, Warszawa 1986 
3.  Kordek M., Kleinrok D.: Technologia ceramiki część III.WSiP, Warszawa 1992 
4.  Ros D., Frigola.: Ozdoby z ceramiki. Świat Książki, Warszawa 2003 
5.  Rospond M.: Maszyny i urządzenia przemysłu ceramicznego. WSiP, Warszawa 1984 
6.  Rusiecki A., Raabe J.: Pracownia technologiczna ceramiki. WSiP, Warszawa 1982 
 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997. 

3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998.