background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 

 
 
Halina Mazurkiewicz  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 

Stosowanie technologii informacyjnej 
714[03].L2.03  

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż.. Krzysztof Lenkiewicz 
mgr Romuald Mazur 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Halina Mazurkiewicz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Zenon Pietkiewicz 
 
 
 

 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  714[03].L2.03 

Stosowanie technologii informacyjnej zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 
lakiernik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne  

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

5. Ćwiczenia 

5.1. Technologie informacyjne: oprogramowanie, archiwizacja danych 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 
11 
11 

5.2. Pakiety programu Microsoft Office: Word, Excel, PowerPoint 

   5.2.1. Ćwiczenia 

14 
14 

5.3Komputerowe wspomaganie projektowania – CAD, receptury lakierów 

17 

   5.3.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 
17 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                    

20 

7. Literatura                                                                                                                                     

32 

 

 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Stosowanie  technologii  informacyjnej  ”, 

który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie 
lakiernik 714[03]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych, 

− 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 

uwzględnieniem: 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

metody projektów, 

− 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 

posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  pytania 
wielokrotnego wyboru.  
 

W tym rozdziale zamieszczono również: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktację zadań, 

− 

propozycję norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

próbę pracy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat jednostek modułowych 

 
 
 
 

714[03].L2 

Techniczne podstawy  

lakiernictwa 

714[03].L2.01 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną 

 

714[03].L2.02 

Posługiwanie się 

podstawowymi pojęciami  

z zakresu układów  

sterowania i regulacji 

714[03].L2.03 

Stosowanie technologii 

informacyjnej 

 

714[03].L2.04 

Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych 

714[03].L2.05 

Eksploatowanie maszyn  

i urządzeń 

714[03].L2.06 

Stosowanie technologii 

mechanicznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

   

 

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

uruchamiać i kończyć pracę programów MS Office i komputera,  

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp, 

− 

wykorzystywać komputer jako źródło wiedzy i komunikowania się, 

− 

opracowywać za pomocą komputera proste teksty, rysunki i motywy, 

− 

obsługiwać urządzenia komputerowe spotykane w miejscach publicznych, 

− 

tworzyć proste rysunki techniczne. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA   

 

 

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

posłużyć się podstawowymi pojęciami z zakresu technologii informacyjnych, 

− 

wyjaśnić ideę społeczeństwa informacyjnego, 

− 

odróżnić oprogramowanie systemowe od użytkowego, 

− 

posłużyć się typowym oprogramowaniem użytkowym i narzędziowym, 

− 

zarchiwizować  oraz  nagrać  zbiory  tekstowe,  graficzne  i  inne  na  twardym  dysku,  dyskietce 
oraz płycie CD, 

− 

wyjaśnić podstawowe zadania i funkcje przeglądarki Internet Explorer,  

− 

skorzystać z typowych usług internetowych ( e-mail, FTP, www),  

− 

wyjaśnić istotę praw autorskich do oprogramowania, zasady kopiowania i rozpowszechniania 
oraz wypożyczania oprogramowania,  

− 

wyszukać informacje dotyczące zagadnień lakiernictwa z wykorzystaniem sieci Internet oraz 
baz danych, 

− 

 zastosować symulację komputerową do otrzymywania lakierów o różnych barwach, 

− 

wykorzystać  sprzęt  komputerowy  i  oprogramowanie  wspomagające  proces  nauczania 
zgodnie  z  wymogami  bezpieczeństwa  danych  i  procesów  przetwarzania  informacji,  w  tym                    
z wymaganiami bhp i ochrony przeciwpożarowej,  

− 

posłużyć się dokumentacją techniczną. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęć 1     

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: lakiernik 714[03] 
Moduł: Techniczne podstawy lakiernictwa 714[03].L2 
Jednostka modułowa: Stosowanie technologii informacyjnej. 714[03].L2.03 
 

Temat:  Wykonywanie  podstawowych  operacji  edytorskich  MS  Word  –  tabele                   

i formularze. 

 
Cel ogólny
: Kształtowanie umiejętności wykonywania podstawowych operacji w edytorze tekstu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wstawiać tabele do dokumentu, 

− 

dobrać narzędzia do formatowania tabel, 

− 

uzupełniać tabele zgodnie z potrzebami, 

− 

zaprojektować nowy formularz korespondencji seryjnej, 

− 

utworzyć listę adresatów korespondencji seryjnej, 

− 

zapisać dokument we wskazanym folderze. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas: 

90 minut 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

komputery z oprogramowaniem dydaktyczno - symulacyjnym, 

− 

dostęp do Internetu, 

− 

plansze, foliogramy, 

− 

oprogramowanie symulacyjne i narzędziowe, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Przypomnienie wiadomości poznanych  w szkole podstawowej i gimnazjum. 
3.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
4.  Realizacja tematu: 

– 

każdy uczeń pracuje samodzielnie przy komputerze,  

– 

wstawia tabelę i formularze korespondencji seryjnej zgodnie z omówioną instrukcją, 

– 

uczeń po wykonaniu ćwiczenia sprawdza poprawność wykonania zadania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

– 

nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  prawidłowym  formatowaniu 
dokumentów.  Podpowiada  jakie  narzędzia  należy  stosować  do  formatowania 
tworzonych dokumentów. 

5.  Po wykonaniu  wszystkich  ćwiczeń uczeń  dokonuje  analizy  wykonanych  poleceń i prezentuje 

efekt swojej pracy. 

6.  Uczeń wskazuje na trudności, jakie napotkał podczas wykonywania ćwiczenia. 
7.  Uczeń określa swoje mocne i słabe strony z zakresu wykonywanych ćwiczeń. 
8.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy uczeń czyni postępy. 
9.  Uczniowie prezentują swoje ćwiczenia na ekranie monitora w kolejności wykonania i zapisują 

na dyskietkach. 

10. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny ćwiczeń. 
 
Zakończenie zajęć: 
Podziękowanie  za  pracę  uczniom,  uporządkowanie  stanowisk  pracy,  określenie  tematu 
następnych zajęć. 
 
Praca domowa: 
Zaplanuj inny wzór tabeli i korzystając z pomocy programu MS Word wprowadź kolorystykę do 
tabeli. 
 
Uzupełniające źródła informacji dla ucznia: 
Pomoc  programu Microsoft Office Word  
 
Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela: 
Pomoc  programu Microsoft Office Word 
Praca zbiorowa: MS Office 2003 PL. HELP, Michałowice 2006 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowe ankiety ewaluacyjne z zakresu omawianej tematyki i sposobu prowadzenia zajęć. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2   

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

lakiernik 714[03] 

Moduł:  Techniczne podstawy lakiernictwa 714[03].L2 
Jednostka modułowa: Stosowanie technologii informacyjnej. 714[03].L2.03 
 

Temat: Komputerowe wspomaganie projektowania CAD – rysowanie wieloboków 

 
Cel  ogólny
:  Kształtowanie  podstawowych  umiejętności  wykonywania  prostych  figur 

geometrycznych w programie AutoCAD. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

dobierać z paska narzędzi odpowiednie ikony w zależności od rysowanych figur, 

− 

napisać polecenie w Linii poleceń, 

− 

określić prawidłowo liczbę boków rysowanego wieloboku, 

− 

wskazać środek wieloboku, 

− 

określić typ wieloboku, 

− 

narysować wielobok przy użyciu instrukcji. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład,  

− 

prezentacja, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas: 

135 minut 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

komputery z oprogramowaniem dydaktyczno symulacyjnym, 

− 

drukarka, 

− 

plansze, foliogramy, 

− 

rzutnik multimedialny, 

− 

oprogramowanie AutoCAD, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Przypomnienie podstawowych wiadomości z rysunku technicznego.  
3.  Omówienie podstawowych funkcji i zadań programu AutoCAD.  
4.  Przeprowadzenie pokazu rysowanie brył geometrycznych przy wykorzystaniu projektora. 
5.  Realizacja tematu: 

–  każdy uczeń pracuje samodzielnie na komputerze, 
–  wszyscy  uczniowie  wykonują  po  trzy  rysunki  różnymi  metodami,  opisanymi  w  instrukcji 

do ćwiczenia, 

–  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  pomaga  przy  wykonywania  zadania.  Podpowiada 

najlepsze rozwiązania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

6.  Po wykonaniu rysunków uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia.  
7.  Nauczyciel analizuje wykonane ćwiczenie i określa stopień opanowania materiału. 
8.  Uczniowie prezentują swoje prace na monitorach. 
9.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonania rysunków. 
10. Uczniowie zgłaszają trudności na jakie napotkali w trakcie wykonywania ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 
Podziękowanie  za  pracę  uczniom,  uporządkowanie  stanowisk  pracy,  określenie  tematu 
następnych zajęć. 
 
Praca domowa 
Przygotować  szkic  rysunku  prowadnicy    do  wykonania  na  następnych  zajęciach.  Powtórzyć 
wiadomości  z  wymiarowania  rysunku  technicznego  i  określania  współrzędnych  względnych          
i bezwzględnych. 
 
Uzupełniające źródła informacji dla ucznia: 
Pomoc  programu AutoCad. 
 
Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela: 
Pomoc  programu AutoCad. 
Pikoń A.: AutoCAD 2005 PL. Pierwsze kroki. HELION, Gliwice 2005 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe ankiety ewaluacyjne z zakresu omawianej tematyki i sposobu prowadzenia zajęć. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA  

 

5.1  Technologie  informacyjne:  oprogramowanie,  archiwizacja 

danych 

 

5.1.1 Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1 
 

Wyszukaj  w  Internecie  hurtownię  akcesoriów  lakiernictwa  samochodowego  „FEPIRA”, 

następnie  otwórz  za  pomocą  odsyłacza „podstronę”  oferta.  Skopiuj dziesięć  pierwszych  wierszy    
z  produktami  firmy  i  wklej  je  do  edytora  tekstu.  Zapisz  plik  pod  nazwą  „Ceny  akcesorii 
lakierniczych”,  w utworzonym przez siebie wcześniej na dysku C: folderze „CENNIK”  
 

 

 

Wskazówki do realizacji  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  upewnić  się,  czy 

proponowana  w  ćwiczeniu  strona  jest  aktywna.  Jeśli  nie  znaleźć  inną,  odpowiadającą  poleceniu 
zawartym  w  zadaniu.  Omówić  sposób  wykonania.  Należy  zapoznać  uczniów  z  zasadami 
bezpiecznej pracy.  
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wyszukiwania danych w Internecie (Materiał nauczania pkt.4.1.1), 
2)  sprawdzić czy podana w ćwiczeniu hurtownia „FEPIRA”  jeszcze istnieje, 
3)  w  przypadku  braku  strony  tej  firmy  wyszukać  inną  z  akcesoriami  lakiernictwa 

samochodowego, która w ofercie podaje nazwy i ceny produktów,  

4)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
5)  wykonać  krok  po  kroku  polecenia  zawarte  w  zadaniu  dotyczące,  kopiowania i  zapisywania 

danych, 

6)  sprawdzić, czy plik z danymi zostały zapisany we właściwym folderze, 
7)  zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

komputery z oprogramowaniem dydaktyczno symulacyjnym, 

– 

dostęp do Internetu, 

– 

plansze, foliogramy, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utwórz  drzewo  folderów  na  dysku  C:  o  nazwach:  „AUTOJanKowalski”,  AKCESORIA 

LAKIERNICZE”„  CENNIK”  według  poniższego  wzoru,  w  którym część  nazwy ”JanKowalski” 
zastąpisz swoim imieniem i nazwiskiem: 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Rys. 1. Struktura folderów do wykonania ćwiczenia 

 
 

Wskazówki do realizacji  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposoby 

wykonania ćwiczenia i zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją tworzenia folderów na dysku C:  
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  utworzyć foldery o podanych nazwach, 
4)  otworzyć  utworzone  foldery  z  pomocą  polecenia  w  oknie  „Uruchom”:  C:\AUTO(Jan 

Kowalski),  

5)  zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

komputery z oprogramowaniem dydaktyczno symulacyjnym, 

– 

plansze, foliogramy,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 
 

Zapisz na sformatowaną dyskietkę i płytę CD folder o nazwie „CENNIK”. 
 

 

Wskazówki do realizacji  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposoby  jego 

wykonania.    Omówić  inne  niż  zawarte  w  instrukcji    dla  ucznia  metody  zapisywania  danych  na 
dyskietce  oraz  zapoznać  uczniów  z  instrukcją  nagrywarki    CD-R  używanej  w szkole. Zapoznać 
uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.  

 

C:\ 

Moje dokumenty 

AUTO(JanKowalski) 

AKCESORIA LAKIERNICZE 

CENNIK 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją zapisywania danych na wymiennych nośnikach pamięci,  
2)  sformatować dyskietkę, 
3)  odszukać folder o nazwie „CENNIK”, 
4)  za  pomocą  jednego  ze  znanych  mu  sposobów  kopiowania  przenieść  zaznaczony  folder  na    

dyskietkę, 

5)  pozamykać wszystkie aktywne okna, 
6)  nagrać folder o nazwie „CENNIK” na płytę CD, 
7)  zaprezentować sposób wykonania zadania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

komputery z oprogramowaniem dydaktyczno symulacyjnym, 

– 

dyskietki,  pyty CD-R, 

– 

plansze foliogramy, 

– 

instrukcje obsługi nagrywarki CD-R, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Programy pakietu Microsoft Office: Word, Excel, PowerPoint

 

 

 
5.2.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1  
 

W  programie  Word  narysuj  tabelę  z  polecenia  Tabela 

→  Wstaw  →  Tabela  …  lub               

z  polecenia  Tabela 

→ Rysuj tabelę zgodnie z Rysunkiem do ćwiczenia 1. Wysokość wiersza  

dokładnie 0,50 cm, szerokość kolumny 0,50 cm.  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1. Wzór tabeli do ćwiczenia 

 

 

 

Wskazówki do realizacji  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  jego 

wykonania.  Omówić  inne  niż  zawarte w instrukcji   dla  ucznia  metody  formatowania i  tworzenia 
tabeli. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją tworzenia tabeli w obrębie dokumentu (Materiał nauczania 4.2.1), 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  wykonać tabelę, zwracając szczególną uwagę na zachowanie wielkości kolumn i wierszy, 
4)  do  ukrywania  linii  zastosować  ikonę  Zewnętrzna  krawędź            lub  z  polecenia  Tabela 

wybierz Rysuj tabelę, 

5)  z  polecenia  Tabela 

→  Właściwości  tabeli  zastosować  formaty  dla  komórek,  w  których 

umieszczony jest tekst (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 

6)  zaprezentować wykonane zadanie i omówić sposób wykonania, 
7)  zapisać dokument pod nazwą „Ćwiczenie1” w folderze AUTO(JanKowalski). 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

komputery z oprogramowaniem dydaktyczno symulacyjnym, 

– 

plansze, foliogramy, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 2  
 

Utwórz szablon w edytorze tekstu „Zamówienie” 

 

 

 

Wskazówki do realizacji  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  proponowany      

w  ćwiczeniu  sposób  wykonania  szablonu, wyjaśnić pojęcia  „szablon”,  „korespondencja  seryjna”. 
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1.  zapoznać się z instrukcją tworzenia szablonów w edytorze tekstu (Materiał nauczania 4.2.1), 
2.  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3.  zapisać szablon pod nazwą „Zamówienie”, 
4.  sprawdzić,  pod  jakim  rozszerzeniem  zapisany  został  szablon  (w  razie  trudności  skorzystać       

z pomocy nauczyciela), 

5.  po zamknięciu aktywnych okien wrócić do utworzonego szablonu. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

środowisko komputerowe z oprogramowaniem dydaktyczno - symulacyjnym, 

– 

plansze, foliogramy, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3  

Stwórz arkusz kalkulacyjny na podstawie instrukcji i Tabeli 1(Materiał nauczania 4.2.1) oraz 

przekształć utworzoną tabelę w bazę danych. 
 
 

Wskazówki do realizacji  

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić program Microsoft 

Excel  i  jego  podstawowe  funkcje  oraz  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Zapoznać  uczniów 
z zasadami bezpiecznej pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania arkusza kalkulacyjnego (Materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  zgodnie  z  instrukcją  przenieść  dane  do  arkusza  (w  razie  trudności  skorzystać  z  pomocy 

nauczyciela), 

4)  zapisywać dane we wskazane miejsca, 
5)  stosować się do zalecenia odnośnie wpisywania danych w wierszu pierwszym, 
6)  zaprezentować działanie bazy danych, 
7)  zapisać arkusz pod nazwą „Wyroby lakiernicze” na Dysku C: w folderze „CENNIK”. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

komputery z oprogramowaniem dydaktyczno symulacyjnym, 

– 

plansze, foliogramy, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Utwórz prezentację w programie PowerPoint składającą się z co najmniej dwóch slajdów.  

 
 

Wskazówki do realizacji  

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić program Microsoft 

PowerPoint  i  jego  podstawowe  funkcje  oraz  sposób  wykonania  ćwiczenia.    Zapoznać  uczniów 
z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania arkusza kalkulacyjnego (Materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  zgodnie  z  instrukcją  narysować  figury  i  umieścić  teksty  (w  razie  trudności  skorzystać             

z pomocy nauczyciela), 

4)  wprowadzić animacje do obiektów, 
5)  utworzyć nowy slajd wykorzystując wiadomości z lakiernictwa samochodowego, 
6)  wyświetlić  pokaz  slajdów  na  pełnym  ekranie  monitora  (w  razie  trudności  skorzystać              

z pomocy nauczyciela), 

7)  zapisać  prezentację  pod  nazwą  „Struktury”  na  Dysku  C:  w  folderze  „AKCESORIA 

LAKIERNICZE”. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

komputery z oprogramowaniem dydaktyczno symulacyjnym, 

– 

dostęp do Internetu, 

– 

plansze, foliogramy, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Komputerowe  wspomaganie  projektowania – CAD, receptury 

lakierów 

    

 

 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia  
 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Narysuj zgodnie z Rys.18

 

(Materiał nauczania pkt. 4.3.1 Instrukcja do ćwiczenia) sześciokąt 

opisany  na  okręgu,  wpisany  w  okrąg  oraz  przez  określenie  jednego  boku.  Wpisz  dowolne 
położenie środka, wierzchołków oraz wartości promienia rysowanych sześciokątów. 
 
 

Wskazówki do realizacji  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  jego 

wykonania.  Należy  wprowadzić  uczniów  do  pracy  z  AutoCADem,  zapoznać  z  zasadami 
bezpiecznej pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  rysowania  wieloboków  opisanych  na  okręgu,  wpisanych  w  okrąg      

i przez określenie jednego boku, 

2)  przygotować komputer do pracy, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  rysować wieloboki krok po kroku, 
5)  w razie napotkania trudności skorzystać z pomocy nauczyciela, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać prezentacji i opisu wykonanego ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

środowisko komputerowe z oprogramowaniem AutoCad, 

– 

plansze, foliogramy, 

– 

zestaw ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Narysuj  prowadnicę  z  użyciem  współrzędnych  bezwzględnych  zgodnie  z  Rys.  19  (Materiał 

nauczania pkt. 4.3.1 Instrukcja do ćwiczenia) oraz wartościami podanymi w instrukcji.  
 
 

Wskazówki do realizacji  

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć zasady pracy 

w  programie  AutoCAD,  omówić  sposób  wykonania  ćwiczenia,  zapoznać  uczniów  z  zasadami 
bezpiecznej pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją rysowania prowadnicy z użyciem współrzędnych bezwzględnych, 
2)  przygotować komputer do pracy, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wprowadzać współrzędne punktów według ściśle określonej kolejności, 
5)  w razie napotkania trudności skorzystać z pomocy nauczyciela, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–   pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

środowisko komputerowe z oprogramowaniem AutoCad, 

– 

plansze, foliogramy, 

– 

zestaw ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3  

 

 

 

Narysuj  zgodnie  z  Rys.  19  (Materiał  nauczania  pkt.  4.3.1  Instrukcja  do  ćwiczenia) 

prowadnicę z użyciem współrzędnych względnych.  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć zasady pracy 

w programie AutoCAD oraz omówić sposób wykonania ćwiczenia, zapoznać uczniów z zasadami 
bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją rysowania prowadnicy z użyciem współrzędnych względnych, 
2)  przygotować komputer do pracy, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wprowadzać współrzędne punktów według ściśle określonej kolejności, 
5)  w razie napotkania trudności skorzystać z pomocy nauczyciela, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

środowisko komputerowe z oprogramowaniem AutoCad, 

– 

plansze, foliogramy, 

– 

zestaw ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 4  

Używając  dostępnego  programu  do  dobierania  lakierów,  dobierz  recepturę  lakieru  do 

pomalowania  samochodu  na  podstawie  numeru  koloru  wpisanego  do  książki  serwisowej 
dowolnego pojazdu.  
 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  rolę  komputera 

przy doboru lakieru do malowania samochodu, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcja doboru receptury lakieru do malowania samochodu, 
2)  przygotować komputer do pracy, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wprowadzić dane do programu, 
5)  wprowadzać dane według ściśle określonej kolejności, 
6)  w razie napotkania trudności skorzystać z pomocy nauczyciela, 
7)  zapisać utworzoną recepturę w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

środowisko komputerowe z oprogramowaniem dydaktyczno symulacyjnym, 

– 

plansze, foliogramy, 

– 

program do sporządzania receptur lakierów samochodowych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA  

 

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Stosowanie  technologii 

informacyjnej”    

 

 

 

 

 

 

 

Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

− 

zadania 1-19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 20-24 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt   

 

 

 

 

 

 
Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny 
szkolne:    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  22  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. d , 5. a, 6. a, 7. c, 8. a, 9. d, 10. c, 11. b, 12. b, 
13. c, 14. b, 15. b, 16. b, 17. d, 18. b, 19. b, 20. c, 21. c, 22. c, 23. c, 24. a   
 

 

 

 

 

 

 

 
Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Zdefiniować pojęcie pamięci 
zewnętrznej komputera 

2. 

Rozróżnić  nazwy dysków 

3. 

Scharakteryzować pamięć operacyjną 

4. 

Określić usługi Internetowe 

5. 

Zdefiniować rozszerzenie plików 

6. 

Wyjaśnić zadania klawisza Delete 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

7. 

Zastosować prawidłowe polecenia do 
otwierania dokumentów na dysku C 

8. 

Zdefiniować pojęcie formatowania 
dyskietki 

9. 

Zastosować odpowiednie znaki do 
wpisywania formuł w arkuszu 
kalkulacyjnym 

10. 

Wyjaśnić zastosowanie arkusza 
kalkulacyjnego 

11. 

Wybrać właściwy sposób do określenia 
adresu komórki w arkuszu 
kalkulacyjnym 

12.  Wyjaśnić zasady działania programów 

13 

Zdefiniować klawisze funkcyjne  

14.  Rozpoznawać programy użytkowe 

15. 

Wybrać właściwe narzędzie do 
rysowania wieloboków w programie 
AutoCAD 

16. 

Wybrać właściwy symbol do 
wpisywania współrzędnych względnych 
w programie AutoCAD 

17. 

Rozpoznawać funkcje klawiszy 
funkcyjnych  

18. 

Wybrać właściwy sposób do 
wpisywania danych w komórkach 
arkusza Excel 

19. 

Rozróżnić urządzenia wejściowe i ich 
zadania 

20. 

Określić zadania przeglądarki 
Internetowej. 

PP 

21. 

Wybrać odpowiedni sposób do 
określania punktów współrzędnych 
biegunowych  w AutoCAD 

PP 

22. 

Wybrać odpowiedni sposób do 
rysowania wieloboku w AutoCAD 

PP 

23.  Określić zastosowanie polilinii 

PP 

24. 

Ocenić wartości współrzędnych 
bezwzględnych  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania    

 

 

 

 

 

 

 
Instrukcja dla nauczyciela    

 

 

 

 

 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony  na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 

 

Instrukcja dla ucznia  

 

 

 

 

 

 

  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Test  zawiera  24  zadania  o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru – 

tylko jedna spośród czterech odpowiedzi jest poprawna. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom  podstawowy,    

II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeżeli udzielenie odpowiedzi na któreś z pytań będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy wystarczy Ci czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

  

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Pamięć zewnętrzna komputera służy do: 

a) przechowywania programów i danych poza komputerem, 
b) zapisywania poleceń, wykonywanych przez użytkownika, 
c) przesyłania informacji między urządzeniami zewnętrznymi, 
d) zapisania informacji o działającym w danej chwili programie. 
 

2.  Jaką literą oznaczona jest stacja dyskietek: 

a)  A, 
b)  C, 
c)  D, 
d)  F. 
 

3.  Po wyłączeniu komputera wymazywana jest zawartość: 

a)  ostatnio przeglądanej płyty CD-ROM, 
b)  pamięci zewnętrznej komputera, 
c)  pamięci operacyjnej komputera, 
d)  dyskietki umieszczonej w stacji dysków. 
 

4.  Która z wymienionych usług nie należy do podstawowych usług w sieci Internet: 

a)  e-mail, 
b)  ftp, 
c)  usenet, 
d)  sms. 
 

5.  Jakiego typu pliki mają rozszerzenie – doc: 

a)  tekstowe, 
b)  graficzne, 
c)  dźwiękowe, 
d)  arkusza Excel. 
 

6.  Klawisz Delete służy do: 

a)  kasowania zaznaczonych elementów, 
b)  kopiowania zaznaczonego elementu, 
c)  przejścia na początek strony, 
d)  przechodzenia do nowego okna. 
 

7.  Za  pomocą  którego  z  poniższych  poleceń  wpisanych  w  oknie  Uruchom  otworzymy  folder 

Moje dokumenty: 
a)  Moje dokumenty/, 
b)  A:\ Moje dokumenty, 
c)  C:\Moje dokumenty, 
d)  Uruchom:\Moje dokumenty. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

8.  Formatowanie dyskietki spowoduje: 

a)  usunięcie danych na dyskietce, 
b)  zapisanie danych na dyskietce w innym formacie, 
c)  zmianę nazwy zapisanych dokumentów, 
d)  uporządkowanie dokumentów wg nazw. 
 

9.  Jakim znakiem poprzedzona jest formuła: 

a)  +, 
b)  -, 
c)  X, 
d)  =. 
 

10. Arkusz kalkulacyjny Excel ma zastosowanie do: 

a)  edycji kodu źródłowego niektórych programów, 
b)  wstawiania tekstu, 
c)  różnorodnych obliczeń, 
d)  definiowania liczb. 
 

11. Która  z  poniższych  odpowiedzi  prawidłowo  określa  adres  komórki  z  piątej  kolumny               

i trzeciego wiersza w arkuszu Excel: 

a)  C5, 
b)  E3, 
c)  G5, 
d)  F3. 
 

12. Zapisaną prezentację na dyskietce możemy odtworzyć: 

a)  na komputerze, który nie ma zainstalowanego programu do wyświetlania prezentacji, 
b)  tylko na komputerach z programem do jej odtwarzania, 
c)  w programie Word, 
d)  w programie Excel. 
 

13. Do wyświetlania pomocy pakietu Microsoft Office służy klawisz funkcyjny: 

a)  F8, 
b)  F12, 
c)  F1, 
d)  Esc. 
 

14. AutoCAD jest programem, który: 

a)  służy do obróbki zdjęć, 
b)  automatyzuje proces opracowywania precyzyjnych rysunków dla inżynierów, architektów 

i innych, 

c)  odtwarza pliki MP3, 
d)  służy do tworzenia stron WWW. 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

15. Podany symbol 

 na pasku narzędzi w programie AutoCAD oznacza: 

a)  elipsę, 
b)  wielobok, 
c)  strzałkę, 
d)  domek. 
 

16. Jakiego  symbolu    w  programie  AutoCAD  używamy  przy  wprowadzaniu  współrzędnych 

względnych: 

a)  #, 
b)  @, 
c)  &, 
d)  *. 
 

17. Do kopiowania zaznaczonego tekstu używamy skrótu klawiszy: 

a)  Ctrl+P, 
b)  Ctrl+V, 
c)  Ctrl+A, 
d)  Ctrl+C. 
 

18. W adresach komórek, do których odwołuje się formuła: 

a)  jest niemożliwe wpisywanie tekstu, 
b)  należy wpisywać wartości liczbowe, 
c)  komórki do których odwołuje się formuła mogą być częściowo puste, 
d)  nie ma znaczenia co zawierają te komórki. 
 

19. Które zdanie jest prawdziwe: 

a)  monitor to podstawowe urządzenie wejściowe, 
b)  klawiatura to podstawowe urządzenie wejściowe, 
c)  na ekranie komputer pokazuje przebieg i wyniki swojej pracy, 
d)  klawiatura  to  jedyne  urządzenie  wejściowe  służące  do  przekazywania  komputerowi 

poleceń. 

 

20. Przeglądarka internetowa to program: 

a)  do tworzenia stron WWW, 
b)  do archiwizacji danych z Internetu, 
c)  służący do pobierania i odtwarzania na ekranie wybranych z Internetu stron WWW, 
d)  do redagowania listów e-mail. 
 

21. Punkt za pomocą współrzędnych biegunowych określamy przez podanie: 

a)  dwóch kątów, 
b)  odległości od początku układu współrzędnych, 
c)  odległości i kąta, 
d)  kąta jaki tworzy prosta przechodząca przez początek układu współrzędnych i punktu „z” 

z osią „X”. 

 
22. Rysowanie wieloboku wpisanego w okrąg polega na określeniu: 

a)  przekątnej wieloboku, 
b)  długości boku, 
c)  długości promienia pomiędzy środkiem wieloboku a środkiem każdego z boków, 
d)  długości promienia pomiędzy środkiem wieloboku a jego wierzchołkami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

23. Polilinię rysujemy wówczas gdy: 

a)  zmieniamy pierwszy i ostatni segment, 
b)  modyfikujemy jeden segment, 
c)  wszystkie segmenty mają być modyfikowane jednocześnie, 
d)  modyfikujemy poszczególne jej segmenty. 
 

24. Współrzędne  bezwzględne  używamy  wówczas  gdy  znamy  wartości  „x”  i  „y”  położenia 

punktu względem: 

a)  początku układu współrzędnych, 
b)  dowolnych punktów, 
c)  poprzedniego punktu, 
d)  dwóch punktów najbliżej położonych. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Stosowanie technologii informacyjnej 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

23. 

 

24. 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test II 

 

Próba pracy do jednostki modułowej

 

„Stosowanie technologii informacyjnej”  - 

etap praktyczny 
 
Informacja dla zdającego  

1.  Sprawdź,  czy  zadanie,  które  otrzymałeś,  zawiera  3  strony.  Ewentualne  braki  zgłoś 

nauczycielowi. 

2.  Na PLANIE DZIAŁANIA wpisz swoje imię, nazwisko i klasę.  
3.  Zapoznaj  się  z  treścią  zadania,  instrukcją  do  wykonania,  stanowiskiem  pracy  i  jego 

oprogramowaniem.  Masz  na  to  10  minut.  Czas  ten  nie  jest  wliczany  do  czasu  wykonania 
zadania. 

4.  Po upływie tego czasu przystępujesz do wykonania próby pracy. 
5.  Nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie  miejscu  godzinę  rozpoczęcia  i  zakończenia 

próby pracy.  

 
Pamiętaj,  że  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który  obserwuje 
wykonywane  przez  Ciebie  czynności  i  nie  będzie  udzielał  Ci  żadnych  wskazówek.  Interweniuje 
tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej i może przerwać w takim przypadku sprawdzian.  
 

Zadanie praktyczne (próba pracy) 

 

Treść zadania: 

Zaplanuj  w  programie  PowerPoint  reklamę  trzech  firm  wyszukanych  w  Internecie, 

sprzedających  akcesoria  lakiernicze.  Każda z prezentowanych  firm  powinna  zawierać  informacje 
na  dwóch  slajdach:  na  pierwszym  nazwę  firmy  –  wykonaną  dowolnym  stylem  tekstu  WordArt      
i  dane  kontaktowe,  na  drugim  pięć  dowolnych  produktów  firmy  związanych  z  lakiernictwem 
samochodowym  wraz  z  cenami i ilustracjami.  Zadanie wykonasz na stanowisku komputerowym   
z dostępem do Internetu i oprogramowaniem Microsoft Office. Dokonaj prezentacji wykonanego 
zadania. Reklamę wszystkich  firm wykonaj w jednej prezentacji. 
  
Na  wykonanie zadania (próby pracy)  masz 180 minut. 
 

Instrukcja do wykonania zadania: 

 

 

Aby poprawnie wykonać zadanie (próbę pracy): 

1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA:  

a)  Kolejność czynności prowadzących do wykonania zadania. 
b)  Wymień oprogramowanie Microsoft Office znajdujące się na stanowisku komputerowym. 
c)  Nazwy adresów internetowych firm oferujących akcesoria lakiernictwa samochodowego. 

3.  Sprawdź stan techniczny stanowiska komputerowego. 
4.  Wyszukaj  w  Internecie  trzy  firmy,  oferujące  produkty  lakiernictwa  samochodowego, 

zawierające dane niezbędne do wykonania zadania. 

5.  Skopiuj do edytora tekstu zebrane informacje a następnie odpowiednio je sformatuj. 
6.  Wykorzystując sformatowane dane z Internetu, wykonaj prezentację w programie PowerPoint. 
7.  Do  każdego  slajdu  powinna  być  dobrana  kolorystyka  oraz  animacja  do  poszczególnych 

elementów. 

8.  Zapisz prezentację na pulpicie pod nazwą: Reklama. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

PLAN DZIAŁANIA: 

 
Imię i nazwisko: 
 
Klasa: 
 
1.  Kolejność czynności prowadzących do wykonania zadania: 
 
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………… 
 
2.  Oprogramowanie Microsoft Office znajdujące się na stanowisku komputerowym: 
………………………………………………………………………………………………….......
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.............. 
 
 
3.  Nazwy adresów internetowych firm oferujących produkty lakiernictwa samochodowego: 
 
1.  …………………………………………………………………………………………….. 
2.  …………………………………………………………………………………………….. 
3.  …………………………………………………………………………………………….. 
 
 
 
 
 
 
UWAGA ! 
 
Próba  pracy  jest  wykonywana  samodzielnie  przez  ucznia,  nauczyciel  obserwuje  wykonywane  
czynności i nie udziela żadnych wskazówek. Interweniuje tylko w przypadku naruszenia w rażący 
sposób przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej. Przerywa w takim 
przypadku  ćwiczenie  i  uczeń  nie  zalicza  próby  pracy.  Po  wykonaniu  zadania  uczeń  prezentuje 
nauczycielowi  wyniki  swojej  pracy.  W trakcie  wykonywania  zadania  nauczyciel obserwuje pracę 
ucznia  oceniając  wykonane  przez  niego  czynności  w  arkuszu  obserwacyjnym.  Próba  pracy  jest 
wykonana wtedy, gdy uczeń otrzyma 75% możliwych do uzyskania punktów.  
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Arkusz obserwacji 

 

Zawód: Lakiernik 714[03] 
Jednostka modułowa: Stosowanie technologii informacyjnej 714[03].L2.03 
Imię i nazwisko ucznia: ……………………………………………. 

 

Temat zadania: Wykonanie reklamy firm lakiernictwa samochodowego w programie PowerPoint. 

 

Czynność wykonana –  1pkt; niewykonana – 0pkt 

Lp.  Czynności mierzalne 

Punktacja 

Liczba 
punktów 

I. PLANOWANIE 

 

Czynność  1:  Zapisanie  danych  niezbędnych  do  wykonania 
zadania 

 

1. 

Kryterium wykonania:  
1 pkt. jeżeli zdający zapisał w formularzu PLAN DZIAŁANIA 
kolejne czynności prowadzące do wykonania zadania (zgodnie 
z założeniami nauczyciela). 

 

 

Czynność2: Zapisanie oprogramowania komputerowego. 

 

2. 

Kryterium wykonania:  
1 pkt. jeżeli zdający zapisał w formularzu PLAN DZIAŁANIA 
oprogramowanie  zgodne  z  tym,  jakie  znajduje  się  na 
stanowisku przy którym pracuje.  

 

 

Czynność 3: Zapisanie adresów internetowych firm.   

 

3. 

Kryterium wykonania:  
1 pkt. jeżeli zdający zapisał w formularzu PLAN DZIAŁANIA 
nazwy  adresów  internetowych  firm  oferujących  produkty 
lakiernictwa samochodowego. 

 

II ORGANIZOWANIE 

Czynność 4: Wyszukiwanie danych w Internecie   

 

4. 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  wyszukał  stronę  internetową  firmy, 
oferującą produkty lakiernictwa samochodowego. 

 

 

Czynność 5: Kopiowanie danych z Internetu do edytora tekstu     

5. 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  zgromadził  w  edytorze  tekstu  dane 
dotyczące produktów oferowanych przez firmy. 

 

 

Czynność 6: Obróbka kopiowanych informacji   

 

6. 

Kryterium wykonania:  
1 pkt. jeżeli zdający usunął zbędne elementy (tabelki, formaty) 
ze skopiowanych danych. 

 

III. WYKONANIE 
 

Czynność 7: Przygotowanie do tworzenia prezentacji 

 

7. 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  otworzył  nowy  dokument  PowerPoint        
i zapisał go pod nazwą Reklama. 

 

 

Czynność 8: Formatowanie tekstu 

 

8. 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  umieścił  nazwy  firmy  w  slajdzie 
pierwszym,  trzecim  i  piątym  oraz  zmienił  styl  czcionki  na 
WortArt. (jeśli nie zmienił stylu w edytorze tekstu) 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

pierwszym,  trzecim  i  piątym  oraz  zmienił  styl  czcionki  na 
WortArt. (jeśli nie zmienił stylu w edytorze tekstu) 

 

Czynność 10:  Kopiowanie i wklejanie danych 

 

 

9. 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  umieścił  dane  kontaktowe  firmy                
w pierwszym, trzecim i piątym slajdzie. 

 

 

Czynność 11: Przetwarzanie informacji 

 

10. 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  w  slajdzie  drugim,  czwartym  i  szóstym  
umieścił dane produktów wraz z ilustracjami.  

 

 

Czynność12: Zmiana tła w prezentacji 

 

11. 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  zastosował  do  slajdów  inne  tło  niż 
standardowe 

 

 

 

Czynność 13: Wprowadzanie animacji do tekstu 

 

12. 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  zastosował  animację  dla  tekstu                 
w poszczególnych slajdach 

 

 

Czynność 14: Wprowadzanie animacji do grafiki 

 

13. 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  zastosował  animację  do  zdjęć 
wykorzystanych w prezentacji 

 

III PREZENTOWANIE 
 

Czynność 15:  Uzasadnienie sposobu wykonania prezentacji 

 

14. 

Kryterium wykonania: 
1  pkt.  jeżeli  zdający  uzasadnił  sposób  wykonania  prezentacji 
reklamy produktów lakiernictwa samochodowego  

1      

 

 

Czynność 16. Stosowanie animacji 

 

15. 

Kryterium wykonania: 
1  pkt.  jeżeli  zdający  zastosował  w  swojej  prezentacji 
chronologiczne 

przejęcie 

informacji, 

zawartych                       

w  poszczególnych slajdach.  

 

 

Czynność 17: Ocenienie jakości wykonanej prezentacji 

 

16. 

Kryterium wykonania: 
1  pkt.  jeżeli  zdający  ocenił  jakość  wykonanej  prezentacji                
z  uwzględnieniem  grafiki  i  animacji  zastosowanej  w 
prezentacji. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7. LITERATURA

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Brehmer  A.,  Sławik  M.:  Technologia  informacyjna  dla  każdego.  Videograf  Edukacja, 

Katowice 2003  

2.  Buczyński L.: Komputerowe nośniki informacji. Wydawnictwo Techniczne, Przasnysz 1999 
3.  Kolan Z.: Urządzenia techniki komputerowej. CWK Screen, Wrocław 1999 
4.  Pikoń A.: AutoCAD 2005 PL. Pierwsze kroki. HELION, Gliwice 2005 
5.  Rydzewski A.: Ilustrowany słownik techniki komputerowej. WSiP, Warszawa 1995 
6.  Wróblewski P.: ABC komputera. HELION, Gliwice 2004 
7.  Czasopisma specjalistyczne z technologii informacyjnej