background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
Urszula Łobejko 
Krzysztof Sońta 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie wkładów do opraw introligatorskich 
734[02].Z1.02 

 
 

 

 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 

 

 

 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
inż. Marzena Bogajczyk 
mgr inż. Adam Kanas 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Krzysztof Sońta 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Jaszczyk 
 
 
 

 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  734[02].Z1.02 
„Wykonywanie  wkładów  do  opraw  introligatorskich”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu introligator. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

14 

5.1. Kompletowanie składek i kartek 

14 

5.1.1. Ćwiczenia 

14 

5.2. Łączenie składek i kartek we wkład 

16 

5.2.1. Ćwiczenia  

16 

5.3. Obróbka wkładu 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie introligator. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem; 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości; 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest    w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
techno-dydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował; 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie  odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie 
odpowiedzieć  na  zamieszczone  w  nim  pytania  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie 
określonego  zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do 
tych  zagadnień  wrócić,  sprawdzając,  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem 
niezrozumienia  przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

w trakcie  nauczania.  W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od 
postawy nauczyciela, sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie 
ucznia.  Uczeń  nie  zainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie 
nabędzie  w pełni  umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić 
wśród uczniów tak zwaną  „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania 
materiału  nauczania  rozdziału  może stanowić podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia 
wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową, 
powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe 
uzdolnienia  manualne,  czy  może  lepiej  radzi  sobie  z rozwiązywaniem  problemów 
teoretycznych; 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania  z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona  jest  od  liczby  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test 
według własnego projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby 
tak  przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze 
wykazanie swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

przewodniego tekstu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

734[02].Z1.01  

Wykonywanie operacji jednostkowych

 

w procesach introligatorskich

 

 

734[02].Z1.02  

Wykonywanie wkładów do opraw  

introligatorskich 

734[02].Z1.05  

Wykonywanie opakowań 

introligatorskich 

734[02].Z1.03  

Wykonywanie okładek do opraw  

introligatorskich 

 

734[02].Z 1.06  

Wykonywanie galanterii papierniczej  

734[02].Z1.04  

Wykonywanie opraw introligatorskich 

734[02].Z1 

Introligatorstwo przemysłowe 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

posługiwać się terminologią poligraficzną, 

– 

posługiwać się dokumentacją techniczną i technologiczną, 

– 

charakteryzować podstawowe procesy poligraficzne, 

– 

rozróżniać podstawowe techniki drukowania, 

– 

charakteryzować procesy introligatorskie, 

– 

charakteryzować podstawowe rodzaje materiałów poligraficznych, 

– 

rozróżniać i przygotowywać materiały do prac introligatorskich, 

– 

rozróżniać podstawowe maszyny poligraficzne, 

– 

określać budowę oraz zasady działania urządzeń i maszyn introligatorskich, 

– 

wykonywać podstawowe operacje introligatorskie, 

– 

oceniać estetykę i jakość wyrobów poligraficznych, 

– 

eksploatować maszyny i urządzenia introligatorskie,  

– 

gospodarować racjonalnie materiałami, energią i urządzeniami, 

– 

stosować techniki komputerowe w realizacji zadań zawodowych,  

– 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska, 

– 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

– 

komunikować się z uczestnikami procesu pracy, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

wyjaśnić budowę i zasady działania maszyn do wykonywania wkładów introligatorskich, 

– 

posłużyć się dokumentacją techniczną, 

– 

wyjaśnić zasady projektowania wkładów, 

– 

zaprojektować i wykonać elementy dodatkowe składek, 

– 

dobrać metody kompletowania wkładów, 

– 

zastosować metody ręcznego i maszynowego kompletowania wkładów, 

– 

skontrolować proces kompletowania wkładów, 

– 

scharakteryzować sposoby łączenia składek lub kartek we wkład, 

– 

dobrać metody łączenia składek lub kartek we wkład, 

– 

scharakteryzować maszynowe szycie nićmi i rodzaje ściegów, 

– 

wykonać szycie wkładu na maszynach do szycia nićmi, 

– 

dobrać rodzaje drutu do szycia maszynowego, 

– 

wykonać szycie wkładu na maszynach do szycia drutem,  

– 

dobrać sposoby łączenia klejowego składek lub kartek we wkład, 

– 

wykonać łączenie klejowe, 

– 

scharakteryzować połączenia specjalne stosowane do łączenia wkładów, 

– 

wykonać czynności związane ze specjalnym łączeniem wkładów, 

– 

wykonać łączenie składek nićmi termoplastycznymi, 

– 

wyjaśnić zasady krojenia na urządzeniach jedno i trójnożowych, 

– 

wykonać operacje okrawania wkładów na urządzeniach jedno i trójnożowych, 

– 

scharakteryzować proces kształtowania grzbietu wkładu, 

– 

wykonać operację kształtowania grzbietu wkładu, 

– 

dobrać sposoby wzmacniania grzbietu wkładu, 

– 

wykonać wzmacnianie grzbietu wkładu, 

– 

wykonać prasowanie i kalibrowanie grzbietu wkładu, 

– 

dobrać sposoby zdobienia boków wkładów, 

– 

zastosować zakładki lub inne elementy uzupełniające oprawy, 

– 

obsłużyć  maszyny  do  wykonywania  wkładów    introligatorskich  zgodnie  z  przepisami 
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

.................................................................. 

Modułowy program nauczania:  Introligator 734 [02] 
Moduł: 

Introligatorstwo przemysłowe  734[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie wkładów do opraw 734[02].Z1.02 

Temat:   Wykonywanie wkładu zszytego nićmi według zadanych parametrów. 

Cel ogólny:  Umiejętność wykonania wkładów szytych nićmi według zadanych parametrów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  skompletować składki metodą zbierania, 
–  scharakteryzować proces kontroli kompletowania wkładu, 
–  określić zakres zastosowania metody kompletowania przez zbieranie, 
–  scharakteryzować  proces  zeszytowego  szycia  nićmi  we  wkład  wieloskładkowy  oraz 

określić uwarunkowania technologiczne procesu, 

–  wykonać szycie nićmi, 
–  zakleić grzbiet, 
–  wyregulować maszyny, 
–  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy przy maszynach. 

 
W czasie trwania zajęć będą kształtowane następujące umiejętności: 

–  organizowanie i planowanie zajęć, 
–  pracy w zespole, 
–  oceny pracy zespołu. 
 
Metody nauczania–uczenia się: 

  metoda przewodniego testu, 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2-osobowych. 

 
Czas: 
1 godzina 30 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  zestawy ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla każdego ucznia, 
–  przykłady wkładów szytych nićmi różnymi metodami, 
–  foldery maszyn do szyci nićmi, 
–  stanowisko wyposażone w niciarkę,  
–  plansze, foliogramy ilustrujące budowę maszyn do szycia nićmi, 
–  wytwory  papiernicze:  papier  na  wyklejki  120  g/m

2

,  składki  16  stronicowe  z  papieru 

offsetowego przymiar liniowy. 

 
Uczestnicy:  

  uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 

Zaprojektuj  i  wykonaj  wkład  formatu  A5,  16-kartkowy    w  ilości  50  sztuk.  Wyreguluj 

maszyny  i  urządzenia.  Podczas  zajęć  stosuj  zasady  bezpiecznej  pracy  z  urządzeniami  
i maszynami. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna
 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą przewodniego tekstu. 

 
Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie znasz rodzaje wkładów? 
2.  Jakie znasz metody kontroli kompletowania wkładu? 
3.  Jaka jest zasada projektowania wkładów? 
4.  Jaka jest zasada działania niciarki? 
5.  Jaka jest zasada zszywania nićmi? 
6.  Jakie znasz zasady bezpiecznej pracy przy niciarkach? 
7.  Jakie znasz rodzaje ściegów? 
8.  Jakie czynniki wpływają na jakość zszywania? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Ile  należy  użyć  arkuszy  papieru  offsetowego  formatu  A3  do  wykonania  wkładu  

16-kartkowego formatu A5 w nakładzie 50 sztuk? 

2.  Ile  arkuszy  papieru  formatu  A1  o  gramaturze  120  g/m

2

  należy  użyć  do  wykonania 

wyklejek do wkładu formatu A5 w liczbie 50 sztuk? 

3.  Jakie maszyny dobierzesz do wykonania zadania? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracują w zespołach, proponują procesy technologiczne wykonania wkładu. 
2.  Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń do wykonania zadania. 
3.  Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  procesu  technologicznego  oraz 

doboru maszyn i urządzeń. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie dobierają materiały zgodnie z zadanymi parametrami. 
2.  Uczniowie złamują arkusze do odpowiedniego formatu. 
3.  Uczniowie prasują składki. 
4.  Uczniowie wykonują  składki skompletowane. 
5.  Uczniowie wykonują zbieranie. 
6.  Uczniowie zszywają nićmi komplet składek we wkład. 
7.  Uczniowie zaklejają grzbiet wkładu. 
8.  Uczniowie kalibrują wkład. 
9.  Uczniowie  wykonują  wkład  zgodnie  z  zaplanowanym  przez  siebie  procesem 

technologicznym. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza V. Sprawdzenie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  zaplanowanych  przez  siebie 

poszczególnych  operacji  procesu  technologicznego.  Nauczyciel  sprawdza  poprawność 
wykonanego zadania. 

2.  Po uzyskaniu  aprobaty  nauczyciela w poszczególnych etapach procesu technologicznego 

uczniowie przystępują do wykonania zadania. 

3.  Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego zadania. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadania  sprawiły  

im  trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie.  Wskazuje  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

Ankieta dla ucznia: 

Odpowiedz  na  poniższe  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać

 

ewentualnych zmian. 

 
1.  Czy potrafisz dobrać odpowiednie materiały i półprodukty do wykonania wkładu według 

zadanych parametrów? 

2.  Czy potrafisz scharakteryzować operację kontroli kompletowania wkładów? 
3.  Czy potrafisz wykonać szycie wkładu? 
4.  Czy potrafisz określić zakres zastosowania zszywania nićmi? 
5.  Czy potrafisz odczytywać dane z dokumentacji technologicznej? 
6.  Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

.................................................................................. 

Modułowy program nauczania:  Introligator 734 [02] 
Moduł: 

Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie wkładów do opraw 734[02].Z1.02 

Temat:  Projektowanie  i  wykonanie  ręczne  wkładu  z  łączeniem  klejowym 

wachlarzowym według zadanych parametrów. 

Cel ogólny:  Umiejętność  zaprojektowania  i  wykonania  wkładu  z  łączeniem  klejowym 

wachlarzowym . 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  dobrać  odpowiednie  materiały  introligatorskie  do  wykonania  wkładu  z  łączeniem 

klejowym wachlarzowym, 

–  określić zasady łączenia kartek we wkład z łączeniem klejowym wachlarzowym, 
–  zaprojektować proces zgodnie z założeniami technologicznymi, 
–  połączyć prawidłowo kartki we wkład, 
–  scharakteryzować kleje introligatorskie do wykonania łączenia, 
–  scharakteryzować proces technologiczny wykonania wkładu, 
–  określić czynniki wpływające na jakość i estetykę wykonania wkładu, 
–  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy. 
 
Metody nauczania–uczenia się: 

  metoda przewodniego tekst, 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca samodzielna. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  plansze, schematy przedstawiające maszyny i urządzenia do wykonywania wkładów, 
–  zestaw ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela dla każdego ucznia, 
–  przykłady wkładów o różnej konstrukcji, 
–  filmy dydaktyczne, dotyczące procesów wykonywania wkładów introligatorskich w warunkach 

przemysłowych, 

–  papier 80 g/m

2

, formatu A5, 

–  klej syntetyczny, 
–  pędzle, miski, 
–  prasa introligatorska, 
–  krajarka jednonożowa, 
–  przyrząd pomiarowy. 
 
Uczestnicy: 
–  uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Praca domowa 

Zaprojektuj  i  wykonaj  2  wkłady  kartkowe  łączone  klejowo  wachlarzowo  o  szerokości 

grzbietu  20  mm,  formatu  A5.  Połącz  kartki  i  sprawdź  poprawność  wykonania  wkładu. 
Podczas  pracy  stosuj  zasady  bezpiecznej  pracy  z  urządzeniami  i  maszynami  przy  których 
będziesz pracował. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie znasz rodzaje łączeń kartek we wkład? 
2.  Jaki  jest  proces  technologiczny  ręcznego  wykonania  wkładu  z  łączeniem  klejowym 

wachlarzowym? 

3.  Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej? 
4.  W jaki sposób umieszcza się wkład w prasie? 
5.  Jakie jest zastosowanie kleju syntetycznego? 
6.  Jak nakłada się klej na grzbiet wkładu? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Ile należy użyć papieru formatu A5 do wykonania zadania? 
2.  Jaki klej należy zastosować do łączenia? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracują samodzielnie, proponują projekty łączenia wkładu. 
2.  Uczniowie zastanawiają się nad doborem materiałów, surowców. 
3.  Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń. 
4.  Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  wykonanych  projektów  oraz 

procesów technologicznych. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie wykonują projekty wkładów. 
2.  Uczniowie dobierają materiały i surowce do wykonania wkładu, zgodnie z projektem. 
3.  Uczniowie wykonują wkłady, zgodnie z projektem. 
4.  Uczniowie wykonują łączenie klejowe. 
5.  Uczniowie kontrolują jakość łączenia. 
 
Faza V. Sprawdzenie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych projektów i poszczególnych 

elementów wkładów. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych operacji. 

2.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie wykonują wkłady. 
3.  Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych wkładów. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadania  sprawiły  

im  trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie.  Wskazuje  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

 

 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
Ankieta dla ucznia: 

Odpowiedz  na  poniższe  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 
 
1.  Czy potrafisz dobrać odpowiednie surowce do wykonania wkładu z łączeniem klejowym 

wachlarzowym według zadanych parametrów? 

2.  Czy potrafisz określić zasady łączenia kartek we wkład? 
4.  Czy potrafisz połączyć prawidłowo kartki wachlarzowo? 
3.  Czy potrafisz określić czynniki wpływające na jakość wykonania wkładu? 
4.  Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1.  Kompletowanie składek i kartek 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj ręczne kompletowanie wkładu metodą zbierania według załączonego wzoru. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. Należy zwrócić uwagę na zasady kompletowania składek we wkład metodą zbierania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeliczyć składki, 
2)  ułożyć składki według wzoru, 
3)  skompletować sposobem przez zbieranie, 
4)  dokonać oceny poprawności kompletowania, 
5)  sprasować skompletowany wkład. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

składki, 

– 

dokumentacja technologiczna, 

– 

prasa introligatorska, 

– 

poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj sposoby kontroli i metody kompletowania wkładów składkowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. Należy zwrócić uwagę na różne sposoby kontroli kompletowania składek. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić metodę kompletowania wkładów, 
2)  przyporządkować sposób kontroli do metody kompletowania, 
3)  odszukać sygnaturę arkusza i znaki grzbietowe. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wkłady skompletowane metodą zbierania i nakładkowania, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  maszynowe  kompletowanie  wkładów  metodą  nakładkowania  według  załączonego 

wzoru. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  maszyny  oraz  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy, 

2)  dokonać regulacji podzespołów maszyny kompletującej, 
3)  rozmieścić prawidłowo składki na samonakładakach według załączonego wzoru, 
4)  skompletować wkład maszynowo, 
5)  sprawdzić poprawność kompletowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

maszyna kompletująca, 

– 

instrukcje: obsługi maszyny, bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

narzędzia do regulacji maszyny, 

– 

dokumentacja technologiczna, 

– 

składki, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.2.  Łączenie składek i kartek we wkład 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj zszywanie zeszytowe przez grzbiet wkładu jednoskładkowego 32-kartkowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe wyregulowanie maszyny do szycia drutem. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
2)  przygotować maszynę do pracy, 
3)  ustawić grubość szycia, 
4)  wykonać zszywanie zeszytowe przez grzbiet wkładu jednoskładkowego, 
5)  sprawdzić jakość szycia drutem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

skompletowane wkłady, 

– 

instrukcje: bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obsługi maszyny, 

– 

narzędzia do regulacji maszyny, 

– 

zszywarka, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj łączenie klejowe wachlarzowe. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. Należy zwrócić uwagę na poprawne wykonanie wachlarza. 
 

Sposób wykonania ćwiczenie 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni klej, 
2)  komplet kartek umieścić w zaciskach kilkanaście centymetrów od grzbietu, 
3)  przegiąć grzbiet kartek, 
4)  nałożyć klej na przegięte kartki, 
5)  przegiąć grzbiet kartek w drugą stronę, 
6)  powtórnie nałożyć klej, 
7)  wyprostować grzbiet. 
8)  prasowanie wkładu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zacisk do papieru, 

– 

klej polioctanowo-winylowy, 

– 

komplet kartek, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj rodzaje ściegów maszynowych. 
Na rysunku przedstawiono różne ściegi szycia maszynowego. Zaznacz wkład szyty nićmi 

termoplastycznymi. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy. 
Należy  zwrócić  uwagę  na  operacje  technologiczne  obróbki  wkładu  szytego  nićmi 
termoplastycznymi i umiejętność odczytywania schematów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróżniać sposoby szycia maszynowego, 
2)  odszukać schemat szycia nićmi termoplastycznymi, 
3)  scharakteryzować sposób szycia nićmi termoplastycznymi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

różne schematy szycia maszynowego, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Obróbka wkładu 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj sposób kształtowania grzbietów wkładów na rysunkach. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy.  Należy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie  i  wyjaśnianie  zachodzących  zjawisk  oraz 
umiejętność odczytywania schematów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić sposoby kształtowania grzbietów wkładów, 
2)  dopasować odpowiednie określenia do rysunków, 
3)  uzasadnić wybór. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rysunki z różnymi kształtami grzbietów, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

arkusz do ćwiczeń. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  operację  okrawanie  wkładów  na  krajarce  trójnożowej  według  zadanych 

parametrów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. Należy  zwrócić uwagę  na stosowanie zasad bezpiecznej obsługi krajarki trójnożowej 
oraz prawidłowe wyregulowanie maszyny. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  instrukcją  obsługi 

maszyny, 

2)  wyregulować maszynę, 
3)  wykonać próbne krojenie, 
4)  wykonać operację okrawania wkładów, 
5)  sprawdzić poprawność wykonanej operacji. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcje: bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obsługi maszyny, 

– 

narzędzia do regulacji maszyny, 

– 

krajarka trójnożowa, 

– 

wkłady. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj oceny jakości operacji krojenia na krajarce trójnożowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. Należy zwrócić uwagę na analizowanie i wyjaśnianie zachodzących zjawisk. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy jakości krojenia gotowych produktów lub półproduktów, 
2)  opisać występujące błędy, 
3)  określić sposób eliminacji występujących błędów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

gotowe wkłady lub oprawy okrojone z trzech stron, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 4 
 

Rozpoznaj materiały stosowane do wzmocnienia grzbietu wkładu.  
Z  dostarczonych  materiałów  dobierz  materiał  na:  kapitałkę,  pasek  grzbietowy  ze 

skrzydełkami, pasek grzbietowy bez skrzydełek. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. Należy zwrócić uwagę na umiejętność dobierania materiałów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać materiały zastosowane do wzmocnienia grzbietu, 
2)  określić nazwy i przeznaczenie, 
3)  wypełnić arkusz do ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz do ćwiczeń, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  wkładów  do 
opraw introligatorskich” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 12-17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 4, 7, 8, 11, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

 

 
Za  każdą  poprawną  odpowiedź  uczeń otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny –  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym dwóch z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. b, 5. c, 6. d, 7. c, 8. d, 9. b, 10. a, 11. b,  
12. 
a, 13. b, 14. a, 15. c, 16. b, 17. a, 18. b, 19. b, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić metody kompletowania wkładów 

Rozpoznać sposoby kontroli kompletowania 
wkładów 

Podać klasyfikację wkładów 

Dokonać analizy sposobów łączenia składek 

PP 

Rozróżnić symbole graficzne ściegów 

Określić podstawowe zastosowanie materiałów 
introligatorskich 

Dokonać analizy operacji technologicznej 
kształtowanie grzbietu wkładu 

PP 

Dokonać analizy sposobów łączenia składek 

PP 

Określić metody kompletowania składek 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

10  Rozróżnić sposoby łączenia składek we wkład 

11  Ocenić zasady projektowania wkładów 

PP 

12  Określić kierunek włókien papieru 

13 

Scharakteryzować technologię łączenia składek 
drutem 

14  Dobrać maszyny do zszywania 

15  Określić maszyny do okrawania 

16  Określić funkcję maszyny zszywarki 

17  Określić łączenie klejowe 

18 

Określić z jakiego formatu papieru można 
wykonać 16-stronicowy wkład formatu A6 

PP 

19  Określić zasady przygotowania wkładów 

20 

Dobrać maszynę do zmniejszenia grubości 
wkładu  

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
7.  Jeżeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze  

od niego pracę. 

8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Kompletowanie składek może odbywać się 

a)  maszynowo i ręcznie przez zbieranie i nakładkowanie.  
b)  maszynowo na klejarkach przez nakładkowanie. 
c)  maszynowo na laminówkach przez zbieranie. 
d)  ręcznie w prasach sposobem zbieranie. 

 
2.  Znaki ułatwiające kontrolę kompletowania to 

a)  sygnatura grzbietowa i znaki grzbietowe.  
b)  znaki grzbietowe i znaki boczne. 
c)  sygnatura arkusza i znaki boczne. 
d)  znaki boczne i pagina. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

3.  Wkłady dzieli się na 

a)  bezpośrednie, pośrednie i kartkowe. 
b)  jednoskładkowe, wieloskładkowe i pośrednie. 
c)  jednoskładkowe, wieloskładkowe i bezpośrednie. 
d)  jednoskładkowe, wieloskładkowei kartkowe.  

 
4.  Łączenie składek lub kartek we wkład może odbywać się poprzez 

a)  zszywanie nićmi, zszywanie drutem, łączenie kapitałką. 
b)  zszywanie nićmi, zszywanie drutem, łączenie klejowe.  
c)  łączenie klejowe, zszywanie drutem, łączenie naklejką. 
d)  łączenie klejowe, zszywanie nićmi, łączenie paskiem grzbietowym. 

 
5.  Na rysunku przedstawiono ścieg 

a)  przeplatany prosty. 
b)  łańcuszkowy przesuwany. 
c)  łańcuszkowy prosty. 
d)  przeplatany łańcuszkowy. 

 

 
6.  Do wzmocnienia grzbietu wkładu stosuje się 

a)  wkładkę. 
b)  wyklejkę. 
c)  licę. 
d)  gazę introligatorską.  

 

7.  Operacja zmiany kształtu grzbietu nazywa się 

a)  kapitałkowaniem. 
b)  brązowaniem. 
c)  oporkowaniem.  
d)  impregnowaniem. 

 

8.  Połączenie kompletu kartek we wkład za pomocą spirali jest sposobem łączenia 

a)  prostego. 
b)  klejowego. 
c)  broszurowego. 
d)  specjalnego.  
 

9.  Kompletowanie składki polega na 

a)  ułożeniu składek w kolejności. 
b)  dołączeniu elementów dodatkowych składki. 
c)  dołączeniu wklejek do kompletu składek. 
d)  złamywaniu składki podstawowej. 
  

10.  Komplet kartek połączony w grzbiecie grzebieniem z tworzywa sztucznego otrzymujemy 

w wyniku operacji 
a)  bindowania. 
b)  bigowania. 
c)  zgrzewania. 
d)  wklejania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

11.  Kierunek  ułożenia  włókien  papieru  przeznaczonego  na  wyklejki  powinien  być, 

w stosunku do grzbietu wkładu 
a)  prostopadły. 
b)  równoległy. 
c)  ukośny. 
d)  dowolny. 

 
12.  Podłużny  kierunek  włókien  papieru  równoległy  do  grzbietu  wkładu  powinien  być 

zachowany 
a)  we wszystkich elementach oprawy. 
b)  tylko w wyklejkach i przyklejkach. 
c)  tylko w pasku grzbietowym. 
d)  w okładce. 
 

13.  Łączenie drutem składek we wkład charakteryzuje się 

a)  wysoką wytrzymałością połączenia i wysokim kosztem produkcji. 
b)  wysoką wytrzymałością połączenia i niskim kosztem produkcji. 
c)  niską wytrzymałością połączenia i niskim kosztem produkcji.  
d)  niską wytrzymałością połączenia i wysokim kosztem produkcji. 

 
14.  Szycie boczne drutem wykonuje się na 

a)  zszywarkach.  
b)  bindownicach. 
c)  niciarkach. 
d)  perforówkach. 

 

15.  Do okrawania wkładów  w dużym nakładzie stosuje się 

a)  nożyce introligatorskie. 
b)  krajarkę jednonożową. 
c)  krajarkę trójnożową.  
d)  krajalnicę rotacyjną. 

 
16.  Zszywarki blokówki służą do szycia wkładów blokowych 

a)  nićmi. 
b)  drutem.  
c)  nićmi termoplastycznymi. 
d)  merlą. 
 

17.  Stosuje się dwa sposoby łączenia klejowego 

a)  wachlarzowe i z frezowaniem.  
b)  z frezowaniem i jednolite. 
c)  wachlarzowe i jednolite. 
d)  jednolite i jednoskładkowe. 

 
18.  Jednoskładkowy  wkład  16-stronicowy  formatu  A6  wykonujemy  z  jednego  arkusza 

papieru formatu 
a)  A2. 
b)  A3. 
c)  1/4 A3. 
d)  1/8 A4. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

19.  Do wykonania 20 nakładek 4-stronicowych formatu A5 niezbędna jest następująca liczba 

arkuszy papieru formatu A4 
a)  10 sztuk. 
b)  20 sztuk. 
c)  30 sztuk. 
d)  40 sztuk. 

 
20.  W celu zmniejszenia grubości wkładu zastosujemy 

a)  prasę. 
b)  krajarkę. 
c)  wykrawarkę. 
d)  złamywarkę. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko............................................................................................................................. 
 

Wykonywanie wkładów do opraw introligatorskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2 
  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  wkładów  do 
opraw introligatorskich” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8-11, 13-14, 16-18, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 4, 7, 12,15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.  

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za  każdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt. Za złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny –  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym dwóch z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Klucz  odpowiedzi:  1. a, 2. d, 3. d, 4. d, 5. a, 6. b, 7. a, 8. c, 9. a, 10. a, 11. a,  
12. 
c, 13. c, 14. a, 15. a, 16. d, 17. b, 18. b, 19. d, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna

odpowiedź 

Określić metody łączenia wkładów 

Zindetyfikować elementy dodatkowe składek 

Rozróżnić sposoby łączenia składek i kartek  
we wkład 

Rozpoznać element składki 

PP 

Dobrać łączenie za pomocą nici 
termoplastycznych 

Wymienić metody kształtowania grzbietów 

Dokonać analizy procesu technologicznego 
wykonywania wkładu 

PP 

Rozpoznać metody łączenia składek lub kartek 
we wkład 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Określić sposoby kształtowania grzbietu wkładu 

10  Rozróżnić elementy składki podstawowej 

11  Rozróżnić elementy składki podstawowej 

12 

Przeanalizować sposoby kształtowania grzbietu 
wkładu 

PP 

13 

Dobrać odpowiedni sposób kształtowania 
grzbietu do wkładu 

14  Określić sposoby wzmacniania grzbietu wkładu 

15  Dokonać analizy wzmacniana grzbietu wkładu 

PP 

16 

Rozpoznać podstawowe elementy do 
wzmocnienia 

17  Określić na czym polega zaklejenie grzbietu 

18  Określić zależność liczby stronic  

19 

Określić od czego zależy liczba składek we 
wkładzie 

PP 

20 

Określić metody łączenia składek lub kartek we 
wkład 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej  
2.  jednotygodniowym. 
3.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
4.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
5.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

6.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
7.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
8.  Po  zakończeniu  testu  przed  czasem  uczeń  podnosi  rękę  i  czeka  aż  nauczyciel  odbierze  

od niego pracę. 

9.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
10.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Łączenie kartek lub składek we wkład odbywa się 

a)  nićmi, drutem, klejem, metodami specjalnymi. 
b)  merlą, drutem, klejem, metodami specjalnymi. 
c)  nićmi, drutem, kapitałką, metodami specjalnymi. 
d)  nićmi, gazą klejem, metodami specjalnymi. 

 
2.  Elementem składki skompletowanej jest 

a)  kapitałka. 
b)  zakładka. 
c)  merla. 
d)  przyklejka. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

3.  Łączenie metodami specjalnymi odbywa się przy zastosowaniu 

a)  nici. 
b)  merli. 
c)  drutu. 
d)  nitów. 

 
4.  Wklejka jest elementem: 

a)  oprawy. 
b)  opakowania. 
c)  koperty. 
d)  składki. 

 
5.  Zaklejanie  grzbietu  wkładu  przy  łączeniu  nićmi  termoplastycznymi  stosowane  jest  tylko 

we wkładach  
a)  wieloskładkowych. 
b)  jednoskładkowych. 
c)  kartkowych. 
d)  specjalnych. 

 
6.  Zaokrąglanie jest operacją 

a)  wzmacniania grzbietu. 
b)  kształtowania grzbietu. 
c)  zdobienia okładzin. 
d)  uszlachetniania okładki. 

 
7.  Krajarkę trójnożowa stosuje się do 

a)  okrawania wkładów. 
b)  oporkowania grzbietów. 
c)  wzmacniania grzbietów. 
d)  kalibrowania wkładów. 

 
8.  Łączenie wachlarzowe jest sposobem łączenia 

a)  drutem. 
b)  nićmi. 
c)  klejowego. 
d)  spiralą. 

 
9.  Operację kształtowania grzbietu wykonuje się podczas 

a)  obróbki wkładu. 
b)  złamywania arkuszy. 
c)  prasowania składek. 
d)  wykonywania obwoluty. 
 

10. Nakładka jest elementem nakładanym na 

a)  składkę podstawową. 
b)  komplet składek. 
c)  gotową oprawę. 
d)  okładkę twardą.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

11. Wklejka od przyklejki  

a)  różni się miejscem połączenia ze składką podstawową. 
b)  różni się formatem elementu. 
c)  różni się sposobem zamocowania we wkładzie.  
d)  nie różni się. 

 
12. Zaokrąglanie grzbietów wkładów jest stosowane w celu 

a)  zwiększenia wytrzymałości wkładek i wklejek.  
b)  zwiększenia wytrzymałości okładki. 
c)  zwiększenia stabilności grzbietu wkładu.  
d)  zwiększenia stabilności okładki. 

 
13. Oporkowanie grzbietu wkładu stosuje się 

a)  w celu zwiększenia otwieralności oprawy.  
b)  w celu zwiększenia wytrzymałości wyklejki. 
c)  w celu zwiększenia wytrzymałości połączenia  wkładu z okładką.  
d)  w celu zaokrąglenia grzbietu wkładu. 
 

14. Wzmacnianie grzbietu wkładu jest wykonywane za pomocą 

a)  paska  ze skrzydełkami. 
b)  wyklejki. 
c)  zakładki. 
d)  paska lamówki. 

 
15. Do wykonania paska grzbietowego ze skrzydełkami używa się 

a)  gazy introligatorskiej. 
b)  kartonu.  
c)  bibuły. 
d)  papieru powlekanego. 

 
16. Szerokość skrzydełek paska grzbietowego z gazy introligatorskiej wynosi 

a)  13

÷

14.     

b)  14

÷

15.      

c)  16

÷

17.      

d)  18

÷

24. 

 
17. Zaklejanie polega na 

a)  sklejeniu materiałów na części powierzchni styku. 
b)  nałożeniu warstwy kleju na grzbiet wkładu. 
c)  sklejeniu materiałów na całej powierzchni styku.   
d)  pokryciu warstwą kleju otworów w miejscu perforowania. 

 
18. Liczba stronic w składce podstawowej zależy od 

a)  formatu składki.   
b)  liczby złamów.   
c)  stopnia sprasowania.   
d)  kąta otwarcia składki. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

19. Liczba składek we wkładzie zależy od 

a)  formatu składki. 
b)  formatu papieru. 
c)  stopnia sprasowania. 
d)  liczby stronic. 

 
20  Za pomocą nici termoplastycznych łączy się 

a)  kartki między sobą. 
b)  kartki w składce. 
c)  składki między sobą. 

d)  wkład z okładką. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.................................................................................. 
 

Wykonywanie wkładów do opraw introligatorskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  LITERATURA 

 
1.  Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 

Druku, Warszawa 1999 

2.  Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 

Warszawa 2001 

3.  Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa1997 
4.  Jakucewicz S.: Materiały samoprzylepne, Wydawnictwo Ecco Papier, Warszawa 2004 
5.  Kołak  J.,  Ostrowski  J.:  Maszyny  i  urządzenia.  Maszynoznawstwo  poligraficzne  dla 

introligatorów. WSiP, Warszawa 1990 wyd. I 

6.  Magdzik  S.:  Ćwiczenia  laboratoryjne  z  technologii  introligatorstwa  przemysłowego. 

Oficyna wydawnicza PW, Warszawa 1996 

7.  Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992 
8.  Pietruczuk  I.,  Godlewski  H.,  Jędrych  W.:  Technika  i  technologia  introligatorstwa 

przemysłowego. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1985 

9.  Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenia ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2002 
10.  BN-81/7451-05-11  
11.  www.mullermartnii.com 
12.  www.introzap.pl 
 
Czasopisma:  

 

Poligrafika, 

 

Poligrafia polska, 

 

Print Publishing, 

 

Przegląd Papierniczy,  

 

Opakowania,  

 

Świat Druku,  

 

Świat Poligrafii. 

 
Literatura metodyczna: 
1.  Arends R. I.: Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa 1994 
2.  Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 

informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli  
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

3.  Niemierko  B.:  Pomiar  wyników  kształcenia  zawodowego.  Biuro  Koordynacji 

Kształcenia Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000