background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Andrzej Kilian 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonanie naprawy rozjazdów kolejowych 712

[05].Z2.04 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
inż. Andrzej Zieliński 
inż. Artur Wilk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Andrzej Kilian 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[05].Z2.04 
„Wykonanie  naprawy  rozjazdów  kolejowych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu Monter nawierzchni kolejowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Grupyfikacja, charakterystyka rozjazdów kolejowych. 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.  Metody montażu rozjazdów 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Wymiana rozjazdów 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4.  Odbiory robót 

17 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5.  Zasady kwalifikacji do napraw materiałów rozjazdowych 

19 

5.5.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

38 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonanie  naprawy  rozjazdów 

kolejowych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w szkole 
kształcącej w zawodzie monter nawierzchni kolejowej 712[05]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone metodą wykonywania ćwiczeń 

praktycznych i poligonów terenowych.  
 

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  znajduje  się  sprawdzian  postępów,  który 

pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska 
pozytywne  wyniki,  będzie  mógł  przejść  do  następnego  tematu,  a  jeśli  nie,  to  wiadomości 
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

zestaw zadań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[05].Z2.04 

Wykonywanie naprawy  rozjazdów 

kolejowych 

 

712[05].Z2.03 

Wykonywanie naprawy  podtorza 

i toru kolejowego 

 

 

712[05].Z2 

Utrzymanie i naprawa drogi 

kolejowej 

 

712[05].Z2.01 

Badanie i ocena stanu drogi 

kolejowej  

 

712[05].Z2.02 

Wykonywanie prac  

bieżącego utrzymania dróg 

kolejowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się techniczną terminologią kolejową, 

 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

 

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe typy szyn i rozjazdów, 

 

dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe, 

 

wykonywać podstawowe pomiary parametrów toru i rozjazdów, 

 

znać zasady transportu i składowania materiałów nawierzchni kolejowej, 

 

znać zasady osygnalizowania miejsca robót, 

 

znać  zasady  działania  maszyn,  urządzeń,  i  sprzętu  znajdujących  zastosowanie 
w/w robotach, 

 

znać zasady postępowania z materiałami odzyskanymi, 

 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowiska pracy do naprawy rozjazdów kolejowych, 

 

zastosować przepisy i instrukcje obowiązujące przy naprawie nawierzchni kolejowej, 

 

wskazać zadania baz rozjazdowych 

 

dobrać materiały do naprawy rozjazdu, 

 

odczytać dokumentację naprawy rozjazdów, 

 

rozróżnić technologie montażu rozjazdów kolejowych, 

 

zrywać 

montować 

torze 

rozjazdy 

skrzyżowania 

torów 

ręcznie  

i mechanicznie, 

 

wypełnić karty odbioru zmontowanych rozjazdów, 

 

określić dopuszczalne tolerancje wymiarowe przy montażu rozjazdów, 

 

zastosować żurawie kolejowe, 

 

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej do naprawy rozjazdów kolejowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł:  

 

 

 

Utrzymanie i naprawa dróg kolejowych 712[05].Z2 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie 

naprawy 

rozjazdów 

kolejowych 

712[05].Z2.04  

Temat: Rodzaje torów stacyjnych i ich przeznaczenie. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  rozjazdów  kolejowych  ich  montażu 

i napraw 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać typy i rodzaje rozjazdów, 

 

rozpoznać rozjazdy na schemacie, 

 

rozpoznać typy montażu 

 

określić przeznaczenie maszyn do napraw rozjazdów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w grupach. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablice poglądowe przedstawiające rozjazdy kolejowe, ich montaż i zabudowę w torze, 

 

rysunki schematy rozjazdów i stacji 

 

papier formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Realizacja tematu 

– 

zapoznanie uczniów z podziałem rozjazdów, 

– 

pokazanie poszczególnych rodzajów rozjazdów na modelach i zdjęciach, 

– 

omówienie zasad montażu w różnych warunkach 

– 

polecenie wykonania ćwiczenia 1 z poradnika dla ucznia rozdział 4.2. 

4.  Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia. 
5.  Podsumowanie zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 

Zaplanować przebieg montażu rozjazdu. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ustne wypowiedzi uczniów, 

 

pisemny sprawdzian wiadomości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł: 

 Utrzymanie 

naprawa 

dróg 

kolejowych 

712[05].Z2 

Jednostka modułowa: 

 Wykonywanie  naprawy  rozjazdów  kolejowych 
712[05].Z2.04  

Temat: Odbiory rozjazdów kolejowych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i zasad odbiorów robót  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować odbiór eksploatacyjny i ostateczny, 

 

określić zasady pomiarów, 

 

rozpoznać odbiory, 

 

określić różnice pomiędzy kategoriami odbiorów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia różnych faz montażu i zabudowy rozjazdów, 

 

instrukcje Id-1, Id -4, 

 

tablica poglądowa przedstawiająca kartę odbioru i arkusz badania technicznego, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Realizacja tematu 

– 

zapoznanie uczniów z definicją odbiorów, 

– 

sgrupyfikowanie odbiorów, 

– 

omówienie podstawowych różnic pomiędzy odbiorami, 

– 

polecenie wykonania ćwiczenia 2 z poradnika dla ucznia rozdział 4.4. 

4.  Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia. 
5.  Podsumowanie zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ustne wypowiedzi uczniów, 

 

pisemny sprawdzian wiadomości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  ĆWICZENIA

  

 

5.1.  Grupyfikacja, charakterystyka rozjazdów kolejowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Na  poligonie  terenowym  rozpoznaj  na  gruncie  podstawowe  elementy  konstrukcji 

rozjazdów na przykładzie rozjazdu Rz UIC60-300-1:9 lssdS. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  terenie  na  rozjeździe  kolejowym.  Przed 

przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien omówić  jego  zakres  i  sposób  wykonania. 
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący rozjazdów kolejowych, 
2)  ustawić się przed stykiem iglicowym rozjazdu Rz UIC60-300-1:9 lssdS, 
3)  rozwinąć skrót oznaczenia rozjazdu, 
4)  wskazać poszczególne bloki rozjazdu, 
5)  wskazać iglicę łukową, 
6)  pokazać miejsca pomiaru długości rozjazdu, 
7)  pokazać i określ półzwrotnice w rozjeździe, wskaż krzyżownicę, 
8)  pokazać kierunek zasadniczy i zwrotny rozjazdu, 
9)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat rozjazdu Rz UIC60 – 300–1:9 lssdS, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  poligonie  terenowym  rozpoznaj  na  gruncie  podstawowe  elementy  konstrukcji 

rozjazdów na przykładzie rozjazdu Rkpd S42 –190–1:9 cd. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  terenie  na  rozjeździe  kolejowym.  Przed 

przystąpieniem  do ćwiczenia  nauczyciel  powinien omówić  jego  zakres  i  sposób  wykonania. 
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący rozjazdów kolejowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

2)  ustawić się przed stykiem iglicowym rozjazdu Rkpd S42 –190 – 1:9 cd, 
3)  rozwinąć skrót oznaczenia rozjazdu, 
4)  wskazać krzyżownicę podwójną i pojedynczą, 
5)  pokazać miejsca pomiaru długości rozjazdu, 
6)  pokazać i określ półzwrotnice w rozjeździe,  
7)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat rozjazdu Rkpd S42 –190 – 1:9 cd, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Na  poniższych  rysunkach  przedstawione  są  różne  rodzaje  rozjazdów  kolejowych. 

Rozpoznaj rodzaje rozjazdów i nazwij ich części składowe. 
 
Rysunki do ćwiczenia 3 
  

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  czasie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkami przedstawiającymi rozjazdy kolejowe, 
2)  rozpoznać rodzaje rozjazdów przedstawione na rysunkach, 
3)  scharakteryzować rozjazdy rozpoznane na rysunkach, 
4)  rozpoznawać poszczególne elementy składowe rozjazdów,  
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe, 

 

tablice poglądowe z rodzajami rozjazdów kolejowych, 

 

schematy rozjazdów, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Metody montażu rozjazdów 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  poligonie  terenowym  rozpoznaj  na  gruncie  podstawowe  czynności  przy  montażu 

rozjazdów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  terenie  na  rozjeździe  kolejowym.  Przed 

przystąpieniem  do ćwiczenia  nauczyciel  powinien omówić  jego  zakres  i  sposób wykonania. 
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący montażu rozjazdów kolejowych, 
2)  określić  kolejność  rozłożenia  na  stanowisku  montażowym  podrozjazdnic  w  oparciu 

o schemat rozjazdu, 

3)  określić  kolejność  rozłożenia  na  stanowisku  montażowym  poszczególnych  części 

rozjazdu zwyczajnego, 

4)  zaobserwować różnicę w konstrukcji podkładek zależnie od miejsca przeznaczenia, 
5)  wziąć udział w pomiarze parametrów rozjazdu w trakcie montażu. 
6)  wziąć udział w wierceniu otworów w podrozjazdnicach, 
7)  wziąć udział w przykręcaniu mechanicznym wkrętów i śrub stopowych, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schematy rozjazdów, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  poniższym  rysunku  przedstawiono  rozjazd.  Podaj  kolejność  jego  montażu  i  nazwij 

poszczególne elementy. 
 
Rysunek do ćwiczenia 2 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  czasie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami montażu rozjazdów kolejowych, 
2)  rozpoznać części rozjazdowe na rysunkach, 
3)  scharakteryzować rozjazd rozpoznany na rysunku, 
4)  rozpoznawać poszczególne elementy składowe rozjazdów, 
5)   przedyskutować rozwiązanie na forum grupy, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe, 

 

tablice poglądowe z rodzajami rozjazdów kolejowych, 

 

schematy rozjazdów, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. 

Wymiana rozjazdów  

 

5.3.1. 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  poligonie  terenowym  w  miejscu  wymiany  rozjazdu  rozpoznaj  określ  rodzaje 

prowadzonych robót. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  terenie  na  rozjeździe  kolejowym.  Przed 

przystąpieniem  do ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  sposób  wykonania. 
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący wymiany rozjazdów kolejowych, 
2)  określić kolejność zestawienia maszyn i sposób ich użycia, 
3)  określić kolejność rozłożenia bloków rozjazdu, 
4)  zaobserwować różnicę między podsypką tłuczniową nową a usuwaną z torowiska, 
5)  zaobserwować stan warstwy filtracyjnej po zdjęciu starej podsypki, 
6)  skomentować stan podrozjazdnic w wybudowanym rozjeździe, 
7)  skomentować stan nawierzchni stalowej w wybudowanym rozjeździe, 
9)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poligon terenowy,  

 

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe, 

 

pomoce audiowizualne z robót wymiany rozjazdów, 

 

schematy rozjazdów, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ co należy sprawdzić przed oddaniem do eksploatacji nowo ułożonego rozjazdu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  czasie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  
 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący wymiany rozjazdów kolejowych, 
2)  odróżniać poszczególne fazy robót, 
3)  odróżniać poszczególne elementy rozjazdu, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe, 

 

Instrukcje Id-1, Id -4 

 

pomoce audiowizualne z robót wymiany rozjazdów, 

 

schematy rozjazdów, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Nazwij i powiedz do czego służą przedstawione na zdjęciach maszyny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  czasie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  
 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący wymiany rozjazdów kolejowych, 
2)  odróżniać poszczególne fazy robót, 
3)   odróżniać poszczególne maszyny torowe. 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe, 

 

zdjęcia z robót wymiany rozjazdu, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Odbiory robót

 

 

5.4.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Na  poligonie  terenowym  w  miejscu  wymiany  rozjazdu  wykonaj  czynności  związane 

z odbiorem rozjazdu kolejowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  terenie  na  rozjeździe  kolejowym.  Przed 

przystąpieniem  do ćwiczenia  nauczyciel  powinien omówić  jego  zakres  i  sposób wykonania. 
Należy zapoznać uczniów z przepisami bhp na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący odbiorów rozjazdów kolejowych, 
2)  pod  kierunkiem  toromistrza  wykonać  pomiary  szerokości  rozjazdu  i  porównać  z  kartą 

odbioru, 

3)  zmierzyć szczelinomierzem przyleganie iglic do opórek, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poligon terenowy,  

 

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe, 

 

zdjęcia z robót wymiany rozjazdów, 

 

schematy rozjazdów, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie instrukcji Id-1 załącznik 15 omów zasady odbiorów robót. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  czasie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący odbiorów rozjazdów kolejowych, 
2)  odróżnić poszczególne odbiory robót, 
3)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja Id -1, 

 

tablica poglądowa z podziałem rozjazdu na elementy składowe, 

 

schematy rozjazdów, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.  Zasady kwalifikacji do napraw materiałów rozjazdowych 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj przyczyny nieplanowej wymiany części rozjazdowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  czasie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć  sobie  materiał  dotyczący  zasad  kwalifikacji  do  napraw  materiałów 

rozjazdowych, 

2)  wypisać elementy rozjazdu które mogą być wymienione i podać przyczyny wymiany. 
3)   zaprezentować wykonane zadanie, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia przedstawiające różne uszkodzenia części rozjazdowych, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj przyczyny konieczności wymiany złączek torowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  czasie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć  sobie  materiał  dotyczący  zasad  kwalifikacji  do  napraw  materiałów 

rozjazdowych, 

2)  wypisać złączki torowe które muszą być wymienione i podać przyczyny wymiany, 
3)   zaprezentować wykonane zadanie, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia przedstawiające różne uszkodzenia złączek torowych 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj rodzaje napraw i podaj zakresy robót. 

 

Wskazówki do realizacji 

Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  czasie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć  sobie  materiał  dotyczący  zasad  kwalifikacji  do  napraw  materiałów 

rozjazdowych, 

2)  wypisać rodzaje napraw i podać zakresy robót odnoszące się do nich, 
3)  zaprezentować wykonane zadanie, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia przedstawiające różne rodzaje robót, 

 

instrukcja Id-4, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia i literatura rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonanie  naprawy 

rozjazdów kolejowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 12, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego oraz rozwiązanie 
3 zadań z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  13  zadań  z  poziomu  podstawowego  oraz 
rozwiązanie 4 zadań z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. b, 5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. b, 10. c, 11. c,  
12. b, 13. b, 14. a, 15. a, 16. c, 17. b, 18. b, 19. b, 20. c.  

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić funkcję rozjazdów kolejowych 

Określić oznaczenia symboli szyn  

Scharakteryzować promień rozjazdu 
kolejowego 

Określić oznaczenia rozjazdów  

Rozpoznać rodzaje rozjazdów kolejowych 

Rozpoznać elementy toru kolejowego 

Określić kierunek rozjazdu 

Wybrać instrukcję do utrzymania 
rozjazdów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Rozróżnić rodzaje pojazdów kolejowych 

10 

Określić rodzaje torów kolejowych 

11 

Rozróżnić metody montażu rozjazdów 

12 

Określić kolejność prac montażowych 

PP 

13 

Scharakteryzować złącza szynowe 

14 

Rozpoznać stosowane maszyny 
montażowe 

15 

Określić przeznaczenie instrukcji 
kolejowych 

16 

Wybrać instrukcję określającą rodzaj prac 
kolejowych. 

17 

Scharakteryzować trwałość materiałów 
kolejowych 

PP 

18 

Określić terminy odbiorów robót 
montażowych 

PP 

19 

Wypełnić dokumentację po odbiorze robót 
montażowych 

PP 

20 

Rozpoznać stosowane maszyny 
montażowe 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania   

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotować odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnić. 
8.  Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Rozjazdy kolejowe są stosowane do 

a)  przejeżdżania taboru z jednego toru na drugi. 
b)  obracania wagonów. 
c)  napraw taboru. 
d)  załadunku materiałów. 

 

2.  Symbol typu szyny określa  

a)  przybliżoną masę. 
b)  szerokość stopki. 
c)  wysokość szyny. 
d)  wytwórcę. 

3.  Promień rozjazdu to 

a)  promień przejścia toru zwrotnego w tor boczny. 
b)  promień przejścia toru zasadniczego w tor zwrotny. 
c)  długość rozjazdu. 
d)  tangens kąta zawartego między osią toru zasadniczego i osią toru zwrotnego. 

 

4.  Oznaczenie Rz określa 

a)  rozjazd łukowy jednostronny. 
b)  rozjazd zwyczajny. 
c)  rozjazd krzyżowy. 
d)  skrzyżowanie torów. 

 

5.  Na rysunku przedstawiono  
 

 

a)  rozjazd łukowy jednostronny. 
b)  rozjazd zwyczajny. 
c)  rozjazd krzyżowy. 
d)  skrzyżowanie torów. 

 

6.  Skrzyżowanie torów to 

a)  odmiana obrotnicy. 
b)  odmiana rozjazdu zwyczajnego. 
c)  przecięcie  się  dwóch  torów  na  jednym  poziomie  bez  urządzeń  do  przejścia  taboru 

kolejowego z jednego toru na drugi. 

d)  przecięcie się dwóch torów na różnych poziomach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

7.  Kierunek rozjazdu to 

a)  kierunku odchylenia toru zasadniczego. 
b)  miejsce położenia rozjazdu w torze głównym. 
c)  wielkość odchylenia toru zwrotnego. 
d)  kierunku odchylenia toru zwrotnego. 

 

8.  Przepisy utrzymania rozjazdów znajdują się w instrukcji 

a)  Id –1. 
b)  Id –4. 
c)  Id –8. 
d)  Ir –1. 

 

9.  Pojęcie pojazd kolejowy oznacza 

a)  pojazd szynowy. 
b)  pojazd dostosowany do poruszania się na własnych kołach po torach kolejowych. 
c)  drezyna. 
d)  pociąg. 

 
10.  Tory główne zasadnicze to tory 

a)  tory stacyjne przystosowane do jazd pociągowych. 
b)  tory zelektryfikowane. 
c)  tory główne na stacjach będące przedłużeniem torów szlakowych. 
d)  tory głównych szlaków kolejowych

 

11.  Montaż z wykonywaniem zasadniczych czynności montażowych w miejscu wbudowania 

rozjazdu lub w pobliżu tego miejsca to 
a)  montaż bazowy. 
b)  montaż bazowo-terenowy. 
c)  montaż terenowy. 
d)  montaż mieszany. 

 

12.  Montaż rozjazdu krzyżowego rozpoczynamy od 

a)  kierownic. 
b)  krzyżownic podwójnych. 
c)  szyn łączących. 
d)  wewnętrznych półzwrotnic. 

 

13.  W rozjeździe odmiany spawanej złącza szynowe są 

a)  połączone łubkami i ściągnięte śrubami. 
b)  powinny mieć luzy 14±1 mm w rozjazdach typu UIC60; 12 ±1 mm typu S49. 
c)  połączone tymczasowo. 
d)  połączone łubkami i ściągnięte dwoma śrubami. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

14. Przedstawiona na zdjęciu maszyna to 
 

 

a)  żuraw EDK 300. 
b)  wagon samowyładowczy. 
c)  lokomotywa. 
d)  oczyszczarka OT-400. 

 

15.  Instrukcja „Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych” to 

a)  Id –1. 
b)  Id –4. 
c)  Id –8. 
d)  Ir –1. 

 

16.  Przy odbiorze rozjazdu należy sprawdzić parametry określone w instrukcji Id-1 podane  

a)  w załączniku Nr1. 
b)  w załączniku Nr13. 
c)  w załączniku Nr15. 
d)  w załączniku Nr48. 

 
17.  Średnia żywotność podrozjazdnic z drewna twardego wynosi  

a)  ~15 lat. 
b)  ~25 lat. 
c)  ~35 lat. 
a)  ~45 lat. 

 
18.  Odbioru ostatecznego zabudowanego rozjazdu dokonujemy po 

a)  zakończeniu robót i otwarciu dla ruchu taboru. 
b)  upływie  dwóch  tygodni  od  odbioru  eksploatacyjnego,  wykonaniu  stabilizacji 

mechanicznej lub po przeniesieniu obciążenia co najmniej 0,6 Tg. 

c)  miesiącu bezawaryjnej eksploatacji. 
d)  zgłoszeniu przez wykonawcę zakończenia wszystkich robót. 

 

19.  Pomiary wykonane w trakcie odbioru ostatecznego rozjazdu wpisujemy 

a)  do książki D 830. 
b)  do arkusza badania technicznego rozjazdów.  
c)  wykonujemy oddzielny protokół. 
d)  na rysunku rozjazdu. 

  
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

20.  Przedstawiona na zdjęciu maszyna to 
 
 

 

a)  żuraw EDK 300. 
b)  wagon samowyładowczy. 
c)  podbijarka rozjazdowa. 
d)  oczyszczarka OT-400. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonanie naprawy rozjazdów kolejowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test II 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonanie  naprawy 
rozjazdów kolejowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 3, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 2, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  12  zadań  z  poziomu  podstawowego,  oraz 
rozwiązanie 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  13  zadań  z  poziomu  podstawowego,  oraz 
rozwiązanie 4 zadań z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  c,  3. c,  4.  c,  5.  a,  6.  d,  7.  c,  8.  c,  9.  c,  10.  b,  11. c,  
12. a, 13. a, 14. a, 15. c, 16. b, 17. c, 18. c, 19. a, 20. a. 
 
Plan testu    
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać rodzaje rozjazdów 
kolejowych 

PP 

Rozpoznać rodzaje rozjazdów 
kolejowych 

PP 

Określić ilość części skrzyżowań 
torowych 

Rozpoznać części rozjazdów 

Zinterpretować oznaczenia 
stosowane na schematach 

Określić funkcję oględzin torów 

Określić zużycie iglic 

Określić funkcje decyzyjne 
pracowników utrzymania kolei 

Określić termin odbioru robót 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

10 

Wybrać instrukcję do utrzymania 
rozjazdu 

11 

Rozróżnić metody montażu 
rozjazdów 

12 

Rozpoznać stosowane maszyny 

13 

Wybrać instrukcję określającą 
rodzaj prac kolejowych 

14 

Rozpoznać stosowane maszyny 

15 

Określić trwałość materiałów 

16 

Określić termin odbioru robót 

17 

Rozpoznać roboty przy torach 
kolejowych 

18 

Rozpoznać części rozjazdowe 

PP 

19 

Wybrać urządzenie pomiarowe do 
pomiarów rozjazdu 

20 

Wybrać maszyny do wykonywania 
określonych prac 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Przebieg testowania   

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotować odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnić. 
8.  Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Przedstawiony na zdjęciu obiekt to 
 

 

 

a)  rozjazd zwyczajny prawy. 
b)  rozjazd krzyżowy pojedynczy. 
c)  rozjazd zwyczajny lewy. 
d)  skrzyżowanie o małym skosie. 

 
2.  Przedstawiony na zdjęciu obiekt to 

 

 

 

a)  rozjazd zwyczajny prawy. 
b)  rozjazd podwójny symetryczny. 
c)  rozjazd krzyżowy podwójny. 
d)  skrzyżowanie o małym skosie. 
 

3.  W skrzyżowaniu torowym znajduje się następująca ilość iglic 

a)  dwie. 
b)  cztery. 
c)  żadnej. 
d)  sześć.  

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

4.  Przedstawiony na zdjęciu element to 
 

 

 

a)  iglica. 
b)  półzwrotnica łukowa. 
c)  krzyżownica. 
d)  kierownica.  
 

5.  Zapis Rz UIC60 – 300 – 1:9 oznacza rozjazd 

a)  zwyczajny UIC 60 o promieniu R 300 i skosie 1:9 
b)  zwyczajny lewy 
c)  zwyczajny UIC 60 o promieniu R 190 i skosie 300 
d)  łukowy UIC 60 o promieniu R 300 i skosie 1:9 

 
6.  Oględziny to 

a)  objazd torów. 
b)  szczegółowy przegląd. 
c)  badanie techniczne. 
d)  sprawdzanie wizualne widocznych elementów nawierzchni. 

 
7.  Dopuszczalne pionowe zużycie iglic w torach głównych linii  magistralnych i I-rzędnych 

wynosi 
a)  0.8 mm. 
b)  1.5 mm. 
c)  8.0 mm. 
d)  22 mm. 
 

8.  Decyzję o wymianie rozjazdu podejmuje 

a)  toromistrz. 
b)  inspektor diagnosta. 
c)  dyrektor Zakładu Linii Kolejowych. 
d)  naczelnik Sekcji Eksploatacji. 

 
9.  Odbioru eksploatacyjnego dokonujemy  

a)  po zrealizowaniu poszczególnych faz robót w trakcie remontu. 
b)  komisyjnie po upływie dwóch tygodni od przekazania do eksploatacji rozjazdu. 
c)  przed otwarciem rozjazdu dla ruchu z ograniczoną prędkością. 
d)  po skończeniu robót.

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

10.  Przepisy o utrzymaniu rozjazdów znajdują się w instrukcji 

a)  Id –1. 
b)  Id –4. 
c)  Id –8. 
d)  Ir –1. 

 
11.  Montaż z wykonywaniem zasadniczych czynności montażowych w miejscu wbudowania 

rozjazdu lub w pobliżu tego miejsca to 
a)  montaż bazowy. 
b)  montaż bazowo-terenowy. 
c)  montaż terenowy. 
d)  montaż mieszany. 

 
12.  Przedstawiona na zdjęciu maszyna to 
 

 

 

a)  żuraw EDK 300. 
b)  wagon samowyładowczy. 
c)  lokomotywa. 
d)  oczyszczarka OT-400. 

 
13.  Instrukcja „Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych” to 

a)  Id –1. 
b)  Id –4. 
c)  Id –8. 
d)  Ir –1. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

14.  Na zdjęciu przedstawiono maszynę  
 

 

 

a)  podbijarkę rozjazdową. 
b)  żuraw EDK 300. 
c)  lokomotywę manewrową. 
d)  drezynę. 
 

15.  Średnia żywotność podrozjazdnic z drewna twardego wynosi  

a)  ~15 lat. 
b)  ~25 lat. 
c)  ~30 lat. 
d)  ~45 lat. 

 

16.  Odbioru ostatecznego zabudowanego rozjazdu dokonujemy po 

a)  zakończeniu robót i otwarciu dla ruchu taboru. 
b)  upływie  dwóch  tygodni  od  odbioru  eksploatacyjnego,  wykonaniu  stabilizacji 

mechanicznej lub po przeniesieniu obciążenia co najmniej 0,6 Tg. 

c)  miesiącu bezawaryjnej eksploatacji. 
d)  zgłoszeniu przez wykonawcę zakończenia wszystkich robót. 
 

 
17.  Przedstawiony na zdjęciu proces to 
 

 

 

a)  przewożenie części stalowych. 
b)  zbieranie wybudowanych części. 
c)  wyładunek tłucznia z wagonów samowyładowczych. 
d)  podbijanie rozjazdu.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

18.  Na przedstawionym zdjęciu żuraw unosi 
 

 

a)  blok szyn łączących. 
b)  blok krzyżownicy. 
c)  blok zwrotnicy. 
d)  przęsło torowe. 
 

19.  Pomiaru szerokości w rozjeździe dokonuje się  

a)  toromierzem. 
b)  taśmą mierniczą. 
c)  metrówką. 
d)  szczelinomierzem. 

 

20.  Do podbijania rozjazdów na podrozjazdnicach betonowych służy 

a)  podbijarka Unimat. 
b)  podbijarka rozjazdowa. 
c)  podbijaki ręczne. 
d)  PLM. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonanie naprawy rozjazdów kolejowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7.  LITERATURA  

 
1.  Id-1 (D-1) Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych Warszawa 

2005 

2.  Gola P. ,Witek W.: Katalog Rozjazdy kolejowe normalnotorowe. Wema 1976  
3.  Bałuch H., Czubaczyński J., Pelc S: Montaż i wymiana rozjazdów.WKiŁ 1975 
4.  Zamięcki H.: Budowa i utrzymanie dróg kolejowych. Tom I WKŁ 1978 
5.  Id-4 (D-6) Instrukcja o oględzinach, badaniach technicznych i utrzymaniu rozjazdów 

Warszawa 2005 

6.  Id-8 (D-6) Instrukcja o oględzinach, badaniach technicznych i utrzymaniu rozjazdów 

Warszawa 2005 

7.  Materiały reklamowe PNI zamieszczone na stronie http://pni.net.pl 
8.  www.il.pw.cdu.pl 
9.  www.transportszynowy.ndl.pl 
 
Literatura uzupełniająca 

 

Rozporządzenie  Ministra  Transportu  i  Gospodarki  Morskiej  z  dnia  10.09.1998  r.  
w sprawie warunków technicznych,  jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe  i  ich 
usytuowanie. Dz.U.RP nr 151 z 15.12.1998 r