background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
MINISTERSTWO EDUKACJI 

 NARODOWEJ 

 

 

 

 

Izabela Rosiak 

 

 

 

 

 

Użytkowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania i obróbki 
półproduktów piekarskich
 741[02].Z2.02 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Ludwika Karwacka 
mgr inż. Iwona Domachowska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Danuta Bajor 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej

 

741[02].Z2.02 

„Użytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  wytwarzania  i  obróbki  półproduktów  piekarskich”, 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu piekarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

5. Ćwiczenia 

13 

5.1. Maszyny i urządzenia do przygotowania surowców i półproduktów 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2. Maszyny i urządzenia do obróbki ciasta 

18 

5.2.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

23 

7. Literatura 

35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w jednostce modułowej Użytkowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania 
i obróbki półproduktów piekarskich, w szkole kształcącej w zawodzie piekarz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  jakie  są  konieczne  by  uczeń  mógł  przystąpić  do  realizacji  tej 
jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, które uczeń opanuje podczas kształcenia w tej jednostce modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń  po  każdym  z  rozdziałów,  które  pozwolą  uczniom  osiągnąć 
umiejętności praktyczne związane z tą jednostką modułową, 

 

przykładowe  dwa  sprawdziany  osiągnięć,  które  umożliwią  sprawdzenie  wiadomości  
i  umiejętności  opanowanych  przez  uczniów  podczas  realizacji  programu  jednostki 
modułowej, 

 

wykaz zalecanej  literatury,  z  jakiej  uczniowie  mogą korzystać w celu poszerzenia swoich 
wiadomości. 
Przy  realizacji  jednostki  modułowej  mogą  Państwo  korzystać  z  zaproponowanych  

w poradniku dla ucznia pytań sprawdzających oraz sprawdzianów postępów uczniów. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem:  pokazu  z  instruktażem,  sytuacyjnej,  projektów,  przypadków, 
gier dydaktycznych oraz ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

741[02].Z2.02 

Użytkowanie maszyn  

i urządzeń do wytwarzania  

i obróbki półproduktów 

piekarskich 

 

741[02].Z2 

Techniczna obsługa produkcji 

741[02].Z2.01 

Użytkowanie maszyn  

i urządzeń magazynowych 

 

741[02].Z2.03 

Użytkowanie maszyn  

i urządzeń do wypieku oraz 

konfekcjonowania pieczywa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

interpretować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

charakteryzować zagrożenia związane z wykonywaniem pracy, 

 

określać sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

określać zasady i techniki utrzymania higieny produkcji, 

 

posługiwać się instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń, 

 

posługiwać się Dokumentacją Techniczno-Ruchową maszyn i urządzeń, 

 

odczytywać schematy i rysunki techniczne, 

 

sporządzać schematy i rysunki techniczne, 

 

charakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w przetwórstwie spożywczym, 

 

charakteryzować  instalacje  techniczne  zakładu  spożywczego  oraz  rozpoznawać  
i odczytywać ich oznakowanie, 

 

określać  zasady  korzystania  z  urządzeń  elektrycznych  i  racjonalnego  wykorzystywania 
energii elektrycznej, 

 

określać zasady obsługi urządzeń chłodniczych, 

 

określać zasady posługiwania się sprzętem i aparaturą kontrolno-pomiarową, 

 

charakteryzować materiały konstrukcyjne, 

 

charakteryzować  surowce,  dozwolone  substancje  dodatkowe  oraz  substancje  stosowane  
w procesie przetwarzania, 

 

korzystać z przepisów, receptur i norm obowiązujących w produkcji piekarskiej, 

 

odczytywać oraz sporządzać schematy technologiczne, 

 

charakteryzować etapy procesu technologicznego, sporządzać harmonogram produkcji, 

 

określać zdolność produkcyjną zakładu, 

 

magazynować  oraz  prowadzić  racjonalną  gospodarkę surowcami, dozwolonymi substancjami 
dodatkowymi oraz substancjami wspomagającymi procesy przetwarzania, 

 

określać zasady dokonywania organoleptycznej oceny surowców piekarskich, 

 

obliczać namiary surowców na podstawie receptur, 

 

przygotowywać surowce do procesu produkcji, 

 

sporządzać dokumentację produkcyjną, 

 

określać zagrożenia związane z produkcją piekarską, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować  urządzenia  do  przygotowania  surowców  piekarskich  do  procesu 
wytwarzania i obróbki półproduktów, 

 

wyjaśnić  zasady  działania  i  obsługi  urządzeń  do  przygotowania  oraz  obróbki  surowców  
i półproduktów, 

 

obsłużyć maszyny i urządzenia do przygotowania oraz obróbki surowców i półproduktów 
piekarskich, 

 

określić  zagrożenia  występujące  podczas  obsługi  maszyn  i  urządzeń  do  przygotowania 
oraz obróbki surowców i półproduktów piekarskich, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
podczas obsługi maszyn i urządzeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Piekarz 741[02] 

Moduł:  

Techniczna obsługa produkcji 741[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

Użytkowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania i obróbki 
półproduktów piekarskich 741[02].Z2.02 

TematMiesiarki – zebranie wiadomości. 

 

Cel ogólny: Porównanie budowy, zasad działania, obsługi oraz konserwacji miesiarek. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

– 

wymienić podstawowe elementy budowy miesiarek różnych typów, 

– 

objaśnić zasadę działania miesiarek, 

 

określić czynności obsługi miesiarek z uwzględnieniem bezpieczeństwa pracy, 

– 

określić działania składające się na konserwację różnych typów miesiarek, 

– 

przeanalizować  różnice  w  budowie,  działaniu,  obsłudze  i  konserwacji  różnych  typów 
miesiarek. 

W czasie zajęć będą kształtowane umiejętności ponadzawodowe: 

 

pracy zespołowej, 

 

korzystania z różnorodnych źródeł informacji, 

 

zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce, 

 

sporządzania sprawozdania, 

 

prezentowania wyników opracowań przy zastosowaniu różnych środków. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 3–4 osobowych 
 

Czas:  3 x 45 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schematy budowy miesiarek, 

 

opis działania miesiarek, 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe wybranych typów miesiarek, 

 

materiały piśmienne, 

 

sprawozdania i pomoce wykonane przez uczniów. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Opis projektu: 

Miesiarki  to  podstawowe  urządzenia  do  wytwarzania  ciasta  w  przemyśle  piekarskim  
i  ciastkarskim.  Stanowią  niezbędne  wyposażenie  zarówno  zakładów  rzemieślniczych  jak  
i  przemysłowych.  Miesiarki  różnią  się  m.in.  kształtem  miesiadła,  dzieży,  budową  układu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

napędowego.  W  zależności  od  konstrukcji  i  przeznaczenia  występują  różne  rodzaje 
miesiarek.  Dla  prawidłowości  działania  urządzenia  ważna  jest  odpowiednia  ich 
eksploatacja. 

2.  Etapy pracy metodą projektów: 

Etap I. Wprowadzenie do tematu projektów (planowany czas – 1 godzina) 

 

określenie celu ogólnego zajęć. 

Etap II. Organizacja pracy oraz sformułowanie tematu projektu i ustalenie jego zakresu 

(planowany czas – 1 godzina) 

 

przedstawienie propozycji składu zespołów roboczych – wybór lidera grupy, 

 

wyraźne sprecyzowanie tematu projektu, 

 

określenie zakresu projektu i formy prezentacji, 

 

ustalenie terminu wykonania projektu, 

 

określenie kryteriów oceniania projektów, 

 

podpisanie kontraktów. 

Etap III. Realizacja projektu – (planowany czas – 3 godziny + praca domowa) 

 

wyszukiwanie i dobór informacji, 

 

pisanie sprawozdania, 

 

konsultacje z nauczycielem, 

 

przygotowanie prezentacji. 

Etap IV. Prezentacja projektów (planowany czas – 1 godzina) 

 

prezentowanie, kolejno przez zespoły, swoich projektów przed całą klasą, 

 

dyskusja, zadawanie pytań. 

Etap V. Ocena projektów 

 

ocena  zespołów  i  poszczególnych  uczniów  (ocenie  podlega  sprawozdanie  
i prezentacja projektu). 

Etap VISprawdzian założonych celów – test wyboru z zakresu miesiarek. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Dodatkowe informacje 

Poszczególne  grupy  uczniów  wybierają  dowolny  temat  z  zakresu  projektu  lub  przyjmują 

tematy zaprezentowane przez nauczyciela np.: 
TEMAT 1: Budowa miesiarek 

Zagadnienia do rozważenia: 

  Z jakich elementów zbudowane są miesiarki? 

  Jakie różnice w budowie występują między różnymi typami miesiarek? 

TEMAT 2: Zasada działania miesiarek 

Zagadnienia do rozważenia: 

  Jak działają miesiarki? 

  Jakie różnice w działaniu występują między różnymi typami miesiarek? 

TEMAT 3: Obsługa miesiarek 

Zagadnienia do rozważenia: 

  Jakie czynności należy wykonać by prawidłowo i bezpiecznie obsługiwać miesiarkę?  

  Jakie różnice występują przy obsłudze różnych typów miesiarek? 

TEMAT 4: Konserwacja miesiarek 

Zagadnienia do rozważenia: 

  Jaki jest cel konserwacji?  

  Jakie czynności należy wykonać by prawidłowo dokonać konserwacji miesiarek?  

  Jakie różnice występują w konserwacji przy różnych typach miesiarek? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Załącznik 1 
 

METODA PROJEKTÓW 

 

Metoda  projektów  umożliwia  nabywanie  umiejętności  rozwiązywania  różnych  zadań  lub 

problemów. Rozwija postawy twórcze. 

 
Metoda ta polega na wykonaniu przez uczniów zadań obejmujących pewną większą partię 

materiału  przez  samodzielne  sformułowanie  tematu  i  samodzielne  poszukiwanie  rozwiązania 
pod dyskretną opieką nauczyciela. 
 

Wynikiem pracy uczniów jest: 

 

pisemne sprawozdanie – w którym zawarty jest opis rozwiązania postawionego problemu  
i informacje porządkowe oraz 

 

część  praktyczna  wykonana  przez  uczniów  w  celu  lepszego  przedstawienia  omawianego 
zagadnienia. 

 

 

Załącznik 2 

 

OCENA PRACY UCZNIÓW 

 
Przy ocenie projektu należy wziąć pod uwagę: 
1.  Sposób opracowania sprawozdania z projektu: 

  czy znalazły się w sprawozdaniu poszczególne wymagania? 

  czy sprawozdanie jest logiczne i czytelne? 

2.  Zaprojektowanie i wykonanie pomocy do prezentacji projektu. 
3.  Prezentacja projektu na forum klasy: 

  czy wypowiedzi były logiczne i zwięzłe? 

  czy w trakcie prezentacji było zainteresowanie klasy? 

  czy prezentacja była przedstawiona w ściśle określonym czasie? 

 

 

Załącznik 3 

 

KONTRAKT 

NA WYKONANIE PROJEKTU 

 

 
W dniu .................................................. (dzień, miesiąc, rok) 
 
zawarto kontrakt pomiędzy  .................................................. 

(nauczycielem) 

i uczniami klasy : .................... 

1.  .............................................................................. 
2.  .............................................................................. 
3.  .............................................................................. 
4.  .............................................................................. 

 

na wykonanie projektu, na temat: 
.............................................................................................................................................. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Szczegółowe zadania projektu: 

– 

wybierz jedną z zasad lub metod wymiarowania, 

– 

uzasadnij cel stosowania tej zasady /metody/, 

– 

wyjaśnij ogólne założenia tej zasady /metody/ na wybranych przykładach, 

– 

oceń wpływ danej zasady /metody/ na całość procesu wymiarowania. 

 
Na mocy niniejszego KONTRAKTU: 
 
1.  Uczniowie zobowiązują się do wykonania projektu. 

Złożenia pisemnego sprawozdania w dniu ..................................... 
i zaprezentowania projektu w dniu ................................................ 

2.  Nauczyciel zobowiązuje się do: 

opieki merytorycznej nad uczniami i ustala następujące terminy konsultacji: 
...................................................... 
...................................................... 
oraz oceny projektu wg ustalonych kryteriów. 
 

Niewykonanie  projektu  w  ustalonym  terminie  spowoduje  wystawienie  uczniom  cząstkowej 
oceny niedostatecznej. 
 
Podpisy akceptujące treść kontraktu: 
 
.........................................................                               .................................................... 

(podpisy uczniów)                                                          (podpis nauczyciela) 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Piekarz 741[02] 
Moduł:  

Techniczna obsługa produkcji 741[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

Użytkowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania i obróbki 
półproduktów piekarskich 741[02].Z2.02 

Temat: Eksploatacja maszyn i urządzeń do formowania kęsów ciasta. 
 

Cel  ogólny:  Określenie  zagrożeń  występujących  podczas  obsługi  maszyn  i  urządzeń  do 

formowania kęsów ciasta. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

określić budowę i zasadę działania maszyn i urządzeń do formowania kęsów ciasta, 

 

obsłużyć maszyny i urządzenia do formowania kęsów ciasta, 

 

określić  zagrożenia,  na  które  trzeba  zwracać  uwagę  podczas  obsługi  maszyny  
i urządzenia do formowania kęsów ciasta, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
podczas obsługi maszyn i urządzeń do obróbki termicznej, 

 

korzystać z dokumentacji techniczno-ruchowej. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda sytuacyjna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 

Czas:  45 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schematy budowy maszyn i urządzeń do formowania kęsów ciasta, 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn i urządzeń do formowania kęsów ciasta, 

 

arkusze papieru, 

 

przybory do pisania. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: 

a)  podział klasy na grupy, 
b)  podanie tematu, 
c)  wyjaśnienie celów lekcji i omówienie zasad pracy. 

2.  Praca w grupach: 

a)  przeanalizowanie budowy i działania wybranej maszyn lub urządzenia do formowania 

kęsów ciasta, 

b)  ustalenie zasad obsługi danej maszyny lub urządzenia, 
c)  określenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej 

podczas obsługi danego urządzenia do formowania kęsów ciasta, 

d)  ustalenie instrukcji obsługi dla określonej maszyny lub urządzenia. 

3.  Prezentacja pracy. 
4.  Ocena wykonanego zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 
 

Zaprojektować  najbardziej  czytelny  sposób  przedstawienia  instrukcji  obsługi  maszyn  lub 

urządzeń. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Ocena: 

 

instrukcji ustalonych w czasie trwania zajęć, 

 

zaangażowania uczniów w trakcie zajęć, 

 

pracy domowej

.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Maszyny  i  urządzenia  do  przygotowania  surowców  

i półproduktów 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj i wykonaj szkic miesiarki o działaniu ciągłym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie pracują  samodzielnie,  czy  w grupach ze 

względu  na  organizację  zajęć.  Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  w  temat 
dotyczący pracy urządzeń o działaniu ciągłym i okresowym. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przeznaczeniem i zasadą działania mieszarek, 
2)  przeanalizować budowę i działanie miesiarki o działaniu okresowym, 
3)  zaprojektować miesiarkę o działaniu ciągłym, 
4)  naszkicować schemat miesiarki o działaniu ciągłym, 
5)  zaprezentować projekt. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

wykład wprowadzający, 

– 

instruktaż z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

modele mieszarek, 

 

plansze i foliogramy dotyczące budowy i działania mieszarek, 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe mieszarek, 

 

podręcznik, 

 

zeszyt, przybory do rysowania. 

 
Ćwiczenie 2 

Zidentyfikuj  elementy  układu  napędowego  miesiarki  spiralnej.  Przeanalizuj  działanie 

układu napędowego miesiarki. 
 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rysunek do ćwiczenia 2. Schemat budowy układu napędowego dzieży miesiarki spiralnej  

[opracowanie własne] 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rysunek do ćwiczenia 2. Schemat budowy układu napędowego miesiadła miesiarki spiralnej  

[opracowanie własne] 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować schematy układu napędowego dzieży i mieszadła miesiarki spiralnej, 
2)  nazwać główne elementy napędu, wskazane na schemacie, 
3)  przeanalizować działanie układu napędowego, 
4)  przerysować do zeszytu schemat układu napędowego dzieży i mieszadła, 
5)  zapisać nazwy wskazanych elementów. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokazu z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze  i  foliogramy  dotyczące  budowy  i  działania  układu  napędowego  dzieży  
i miesiadła miesiarki spiralnej, 

 

model miesiarki spiralnej, 

 

zeszyt, przybory do rysowania i pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj charakterystyki miesiarek. 

 

Tabela do ćwiczenia 3. Charakterystyka mieszarek [opracowanie własne] 

miesiarka 

cechy 

spiralna 

widelcowa 

kątowa 

miesiadło 

 

 

 

dzieża 

 

 

 

układ napęd 

 

 

 

pulpit sterowniczy 

 

 

 

inne 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy uczniowie  pracują samodzielnie,  czy w grupach ze 

względu  na  organizację  zajęć.  Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  w  tematykę 
dotyczącą budowy i działania miesiarek. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami miesiarek, 
2)  przeanalizować budowę i działanie miesiarek, 
3)  scharakteryzować wskazane w tabelce elementy miesiarek, 
4)  zapisać zebrane wiadomości do tabelki, 
5)  zaprezentować pracę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

instruktaż z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi i prospekty miesiarek, 

 

modele miesiarek, 

 

dokumentacje techniczno-ruchową miesiarek, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania.  

 
Ćwiczenie 4 

Zaprojektuj i wykonaj skróconą instrukcję obsługi miksera. 
Instrukcja musi: 

 

zawierać niezbędne informacje dotyczące obsługi miksera, 

 

być czytelna i estetyczna, tak by mogła służyć pracownikom obsługującym mikser. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie pracują  samodzielnie,  czy  w grupach ze 

względu  na  organizację  zajęć.  Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  w  tematykę 
dotyczącą budowy i działania miksera.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową miksera, 
2)  przeanalizować działanie miksera na podstawie schematu, 
3)  zapoznać się z zasadami bhp i zasadami prawidłowej eksploatacji miksera, 
4)  zapisać kolejne etapy obsługi miksera, 
5)  zaprojektować czytelną instrukcję obsługi miksera, 
6)  wykonać instrukcję zwracając uwagę na jej estetykę i przejrzystość, 
7)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

wykład informacyjny, 

– 

instruktaż z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny przedstawiający eksploatację miksera, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa miksera, 

 

materiały do wykonania instrukcji, 

 

przybory do rysowania i pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 5 

Określ zasady prawidłowej eksploatacji wywrotnicy podnoszącej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  w  temat  dotyczący  przeznaczenia, 

budowy i działania wywrotnicy podnoszącej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i zasadą działania wywrotnicy podnoszącej, 
2)  określić zagrożenia jakie mogą wystąpić przy eksploatacji wywrotnicy podnoszącej, 
3)  określić  sposoby  zapobiegania  zagrożeniom,  które  mogą  wystąpić  przy  nieprawidłowej 

eksploatacji wywrotnicy podnoszącej, 

4)  zapisać i przedstawić pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

wykład informacyjny, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny dotyczący eksploatacji wywrotnicy podnoszącej, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa wywrotnicy podnoszącej, 

 

zeszyt, przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.2.  Maszyny i urządzenia do obróbki ciasta 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  na  schematach  urządzenia  stosowane  przy  formowaniu  kęsów  ciasta.  Omów 

ich zasadę działania. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 1. Schematy działania .......................[1, s. 253], [1, s. 256] 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  pracują  samodzielnie,  czy  w  grupach  ze 
względu  na  organizację  zajęć.  Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  w  tematykę 
związaną z urządzeniami do dzielenia i zaokrąglania kęsów ciasta o działaniu okresowym. 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  urządzeniami  do  dzielenia  i  zaokrąglania  kęsów  ciasta  o  działaniu 

okresowym, 

2)  przeanalizować działanie tych urządzeń, 
3)  przeanalizować wskazane schematy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

4)  rozpoznać urządzenia przedstawione na schematach, 
5)  nazwać główne elementy budowy zaznaczone na schematach, 
6)  narysować  schematy  do  zeszytu  podpisując  przedstawione  na  nim  urządzenie  oraz 

wskazane elementy budowy, 

7)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

instruktaż z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schematy  (plansze  i  foliogramy)  urządzeń  do  dzielenia  i  zaokrąglania  kęsów  ciasta  
o działaniu okresowym, 

 

modele urządzeń, 

 

dokumentacje  techniczno-ruchową  urządzeń  do  dzielenia  i  zaokrąglania  kęsów  ciasta  
o działaniu okresowym, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do rysowania i pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz odpowiednie urządzenia stosowane w procesie formowania, przy produkcji: 

a)  bułek drobnych, 
b)  chleba, 
c)  rogali, 
d)  bagietek. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy uczniowie  pracują  samodzielnie, czy  w grupach ze 

względu  na  organizację  zajęć.  Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  w  tematykę 
związaną z urządzeniami do formowania ciasta. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami urządzeń do formowania ciasta, 
2)  przeanalizować działanie tych urządzeń, 
3)  określić ich przeznaczenie, 
4)  określić rodzaj pracy urządzeń, 
5)  dobrać odpowiednie urządzenia, stosowane w produkcji wskazanego asortymentu, 
6)  wpisać zebrane wiadomości do tabelki, 
7)  zapisać i zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektu, 

– 

wykład informacyjny, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi i prospekty urządzeń do formowania ciasta, 

 

plansze i foliogramy przedstawiające urządzenia do formowania ciasta, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Ułóż instrukcję obsługi rogalikarki korzystając z informacji zapisanych w postaci komiksu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Rysunek do ćwiczenia 3. Funkcjonowanie krajalnicy chleba [prospekt reklamowy] 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy uczniowie  pracują samodzielnie,  czy w grupach ze 

względu  na  organizację  zajęć.  Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  w  temat 
dotyczący budowy i działania rogalikarki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową rogalikarki, 
2)  przeanalizować działanie rogalikarki, 
3)  zapoznać się z zasadami bhp i zasadami prawidłowej eksploatacji rogalikarki, 
4)  zapisać kolejne etapy obsługi krajalnicy, 
5)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny dotyczący eksploatacji rogalikarki, 

 

foliogram przedstawiający funkcjonowanie rogalikarki [prospekt reklamowy], 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa rogalikarki, 

 

zeszyt, przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 4 

Zaplanuj czynności konserwacyjne wykonywane przy komorze rozrostowej. 

 
Tabela do ćwiczenia 4.
 Prace konserwacyjne [opracowanie własne] 

LP. 

 
CO TRZEBA ZROBIĆ ? 

KIEDY? 

 

 

 

 

1. 

 

 

 

 

 

 

2. 

 

 

 

 

 

 

3. 

 

 

 
KTO? 

 

 

 

4. 

 

 

 

 

 

 

5. 

 

 

 

 

 

 

... 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy uczniowie  pracują samodzielnie,  czy w grupach ze 

względu  na  organizację  zajęć.  Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  w  temat 
dotyczący pracy stacjonarnej komory rozrostowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

instruktaż wstępny, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i zasadą działania stacjonarnej komory rozrostowej, 
2)  przeanalizować dokumentację techniczną stacjonarnej komory rozrostowej, 
3)  wyszukać czynności składające się na prawidłową eksploatację komory, 
4)  wypełnić wskazaną tabelkę, 
5)  zaprezentować pracę. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna stacjonarnej komory rozrostowej, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Użytkowanie  maszyn  

i urządzeń do wytwarzania i obróbki półproduktów piekarskich” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 6, 15, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  c,  3. a, 4. b, 5. c, 6. a, 7. d, 8. b, 9. d, 10. b, 11. d, 
12. c, 13. b, 14. a, 15. c, 16. c, 17. d, 18. c 19. c, 20. c. 

 

Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wskazać rządzenie kontrolno-  
-pomiarowe występujące w mieszaczu 
wody 

2. 

Określić zakres temperatury wody 
pobieranej z elektronicznego 
dozownika 

3.  

Wymienić główne elementy budowy 
miesiarki 

4. 

Wyjaśnić cel występowania stożka 
w dzieży miesiarki widelcowej  

5. 

Wskazać miesiarkę, w której znajduje 
się wkładka nożowa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. 

Wyjaśnić cel pokrycia wewnętrznej 
powierzchni dzieży „rilsanem” 

PP 

7. 

Wyjaśnić cel stosowania urządzenia 
ryglującego dzieżę w miesiarce 

8.  Wyjaśnić zasadę działania miksera 

9. 

Zastosować zasady bezpiecznej obsługi 
podczas pracy miksera  

10. 

Wskazać główny element układu 
podnoszącego wywrotnicy 

11. 

Wymienić urządzenie współpracujące  
z wywrotnicą podnoszącą   

12. 

Określić metodę wg, której działa 
dzielarka wieńcowa   

13. 

Wyjaśnić działanie dzielarko- 
 -zaokrąglarki półautomatycznej 

14. 

Wskazać przeznaczenie dzielarko- 
 -zaokrąglarki 

15. 

Wyjaśnić, w którym urządzeniu 
następuje kształtowanie kęsów przy 
pomocy wskazanych elementów 

PP 

16. 

Dobrać zestaw maszyn do formowania 
kęsów na chleb 

17. 

Wyjaśnić zasadę działania zaokrąglarki 
dwutaśmowej 

18. 

Dobrać urządzenie do wałkowania 
ciasta 

19. 

Wskazać urządzenie zapewniające 
odpowiednie parametry w komorze 
rozrostowej 

20. 

Wyjaśnić sposoby regulacji czasu 
rozrostu w ruchomej komorze 
rozrostowej  

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  dwutygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników. 
10.  Przeprowadź  analizę  ilościową  i  jakościową  zadań  (m.in.  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności). 

11.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych uczniów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań wyboru czterokrotnego (tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa). 
5.  Test  składa  się  z  pytań  o  różnym  stopniu  trudności:  pytania  6,  15,  20  są  z  poziomu 

ponadpodstawowego, pozostałe z poziomu podstawowego. 

6.  Odpowiedzi  udzielaj  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Prawidłową  odpowiedź  zakreśl 

„X”. 

7.  W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź 

zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź. 

8.  Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min). 
9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Porozumiewanie  się  z  innymi  uczniami  lub  korzystanie  ze  „środków  pomocy”  wiąże  się  

z otrzymaniem oceny niedostatecznej. 

11.  Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela. 
12.  Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 

ZESTAW  ZADAŃ  TESTOWYCH

 

 
1.  Ilość pobieranej wody z mieszacza kontroluje się za pomocą 

a)  wskaźnika na tablicy sterującej. 
b)  manometru. 
c)  wskaźnika poziomu. 
d)  króćców. 

 
2.  Temperatura wody pobranej z elektronicznego dozownika może się wahać w zakresie 

a)  3–50°C. 
b)  10–70°C. 
c)  3–70°C. 
d)  10–90°C. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

 

3.  Do głównych elementów budowy miesiarki zalicza się 

a)  dzieżę, miesiadło, układ napędowy. 
b)  kociołek, miesiadło, pulpit sterowniczy. 
c)  korpus, palnik, pulpit sterowniczy. 
d)  płyta podstawy, dozownik wody, miesiadło. 
 

4.  Stożek w dzieży miesiarki widelcowej 

a)  umożliwia szybsze miesienie ciasta. 
b)  wypełnia tzw. martwe pole, by ciast było dobrze wymieszane. 
c)  pełni rolę zabezpieczenia. 
d)  wpływa na wolniejsze miesienie ciasta. 

 
5.  Wkładka nożowa występuje w miesiarce 

a)  kątowej. 
b)  widelcowej. 
c)  spiralnej. 
d)  kotwicowej. 
 

6.  Wewnętrzną  powierzchnię  dzieży  miesiarki  pokrywa  się  „rilsanem”,  gdyż  ma  on 

właściwości 
a)  zapobiegające przyklejaniu się ciasta do powierzchni roboczych. 
b)  bakteriobójcze i grzybobójcze. 
c)  antystatyczne. 
d)  estetyczne. 
 

7.  Urządzenie ryglujące dzieżę w miesiarce zabezpiecza przed 

a)  porażeniem prądem elektrycznym. 
b)  wyrzuceniem ciasta z dzieży w czasie miesienia. 
c)  przeładowaniem dzieży ciastem. 
d)  przesuwaniem się dzieży w czasie miesienia. 
 

8.  Zmiany obrotów miesiadła w mikserze dokonuje się 

a)  przed jego uruchomieniem. 
b)  podczas pracy. 
c)  tylko z biegu wyższego na niższy. 

d) 

gdy surowce nie są podgrzewane.

 

 

9.  Gdy ciasto zbiera się w górnej części kociołka miksera, w trakcie mieszania, należy 

a)  odłączyć osłonę, by móc w trakcie pracy oskrobać je skrobką. 
b)  odłączyć osłonę, by móc w trakcie pracy zbierać je delikatnie ręką. 
c)  zbierać  umiejętnie  ciasto  ze  ścianek  kociołka  w  trakcie  mieszania  przez  otwór  

w osłonie. 

d)  zebrać ciasto po uprzednim wyłączeniu miksera. 
 

10.  Układ podnoszący dzieżę w wywrotnicy podnoszącej to 

a)  przekładnia pasowa. 
b)  śruba z nakrętką. 
c)  podnośnik pneumatyczny. 
d)  przekładnia zębata. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

11.  Wywrotnica podnosząca współpracuje bezpośrednio z 

a)  komorą rozrostową. 
b)  wydłużarką. 
c)  zaokrąglarką. 
d)  lejem spustowym. 
 

12.  W dzielarce ręcznej wykorzystuje się metodę dzielenia według 

a)  objętości. 
b)  masy. 
c)  znanej masy ciasta wg objętości. 
d)  długości strugi ciasta. 
 

13.  W dzielarko-zaokrąglarce półautomatycznej 

a)  część dzieląca obsługiwana jest automatycznie, a zaokrąglająca ręcznie. 
b)  część dzieląca obsługiwana jest ręcznie, a zaokrąglająca automatycznie. 
c)  część dzieląca i zaokrąglająca obsługiwana jest automatycznie. 
d)  część dzieląca i zaokrąglająca obsługiwana jest ręcznie. 
 

14.  Dzielarko-zaokrąglarkę Multimat wykorzystuje się przy produkcji 

a)  bułek drobnych. 
b)  bagietek. 
c)  chleba pszennego. 
d)  chleba razowego. 
 

15.  Kształtowanie pomiędzy płytą wydłużającą, a taśmą prowadzącą ma miejsce w 

a)  dzielarce wieńcowej dolnej. 
b)  zaokrąglarce dwutaśmowej. 
c)  wydłużarce. 
d)  dzielarko-zaokrąglarce. 
 

16.  Do formowania kęsów na chleb stosuje się w kolejności 

a)  dzielarkę objętościową, zaokrąglarkę dwutaśmową, zaokrąglarkę stożkową. 
b)  dzielarko-zaokrąglarkę, wydłużarkę, zaokrąglarkę stożkową. 
c)  dzielarkę objętościową, zaokrąglarkę dwutaśmową, wydłużarkę. 
d)  dzielarkę wieńcową, zaokrąglarkę stożkową, bagieciarkę. 
 

17.  W zaokrąglarce dwutaśmowej 

a)  obie taśmy obracają się w tym samym kierunku z różną prędkością. 
b)  obie taśmy obracają się w tym samym kierunku z tą samą prędkością. 
c)  jedna z taśm się porusza, druga jest w bezruchu. 
d)  taśmy poruszają się w przeciwną stronę z różną prędkością. 
 

18.  Do wałkowania ciasta można używać 

a)  zaokrąglarkę. 
b)  wydłużarkę. 
c)  rogalikarkę. 
d)  bagieciarkę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

 

19.  Odpowiednie warunki w komorze rozrostowej zapewnia 

a)  wózek rozrostowy. 
b)  sprężarka. 
c)  agregat garowniczy. 
d)  agregat chłodniczy. 
 

20.  W komorze kołyskowej czas rozrostu nie jest regulowany przez 

a)  zmianę prędkości przesuwu kołysek. 
b)  wózek zmiennej drogi. 
c)  wózek rozrostowy. 
d)  przerzut kęsów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Użytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  wytwarzania  i  obróbki  półproduktów 
piekarskich

 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY 

 

Test  praktyczny  typu  próba  pracy,  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej 
„Użytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  wytwarzania  i  obróbki  półproduktów 
piekarskich” 

 
Zadanie praktyczne 
 

Uformuj 30 kęsów na bułki drobne mając do dyspozycji kęs ciasta o masie 2700 g. Oblicz 

masę  kęsa  wtórnego.  Formowanie  wykonaj  korzystając  z  dzielarko-zaokrąglarki 
półautomatycznej.  
 
Plan testu 
 

Nr  

czynności 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Zaplanować kolejność wykonywanych czynności 
zgodnie z treścią zadania 

Dobrać niezbędne surowce i urządzenia zgodnie 
z warunkami zadania 

PP 

Obliczyć masę kęsa wtórnego na podstawie wzoru 

Zorganizować stanowisko pracy zgodnie 
z zasadami bhp 

Sprawdzić stan techniczny urządzenia zgodnie 
z dokumentacją techniczną 

Dobrać środki ochrony indywidualnej zgodnie 
z zasadami bhp 

Przygotować kęs pierwotny zgodnie z instrukcją 
obsługi 

Ułożyć kęs na tacy zgodnie z instrukcją obsługi 

Włożyć tacę do maszyny zgodnie z instrukcją 
obsługi 

10 

Sprasować kęs zgodnie z instrukcją obsługi 

11 

Podzielić kęs pierwotny zgodnie z instrukcją 
obsługi 

12 

Zaokrąglić kęsy zgodnie z instrukcją obsługi 

13 

Wyjąć tacę z zaokrąglonymi kęsami wtórnymi 
zgodnie z instrukcją obsługi 

14 

Utrzymać ład i porządek zgodnie z zasadami bhp 

15 

Zaprezentować i ocenić wykonane zadanie 

PP 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłowo  wykonaną  czynność  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  źle  wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 
Za uzyskanie:  10 punktów – dopuszczający 

12 punktów – dostateczny 
14 punktów – dobry 
15 punktów – bardzo dobry 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 
1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  wyprzedzeniem  co 

najmniej jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami oceniania. 
4.  Omów z uczniami sposób wykonania ćwiczeń. 
5.  Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 
 
 

Karta obserwacji ucznia 

 

Obszar 

wymagań 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania 

Punktacja 

(0 lub 1) 

1. Zaplanowanie kolejności 

wykonywanych czynności 

Zapisał według kolejności 
następujące czynności: 
przygotowanie kęsa pierwotnego, 
ułożenie kęsa na tacy, 
włożenie tacy do maszyny, 
sprasowanie kęsa, 
dzielenie kęsa, 
zaokrąglenie kęsów, 
wyjęcie tacy z zaokrąglonymi 
kęsami wtórnymi, 
oczyszczenie dzielarko- 
-zaokrąglarki i blatu stołu; 

 

2. Zaplanowanie 

niezbędnych surowców  
i urządzeń 

Zapisał: kęs ciasta o masie 2700 g, 
mąka do posypania, dzielarko- 
-zaokrąglarka 

 

Planowanie 

3. Obliczenie masy kęsa 

wtórnego 

Zapisał: 2700 g : 30 = 90 g   

 

4. Organizowanie 

stanowiska pracy 

Zgromadził potrzebne surowce do 
wykonania zadania na stole  
w pobliżu dzielarko-zaokrąglarki  

 

5. Sprawdzenie stanu 

technicznego urządzenia 

Sprawdził sprawność dzielarko 
 – zaokrąglarki 

 

Organizowanie 
stanowiska 
pracy 

6. Dobranie środków 

ochrony indywidualnej 

Do wykonywania zadania ubrał się 
w fartuch ochronny, czepek 
zasłaniający włosy oraz buty 
ochronne antypoślizgowe 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7. Przygotowanie kęsa 

pierwotnego  

Ukształtował w rękach kęs 
pierwotny w formie spłaszczonego 
placka  

 

8. Ułożenie kęsa na tacy 

Ułożył kęs centralnie na tacy, 
wyrównał go i posypał  delikatnie 
mąką 

 

9. Włożenie tacy do 

maszyny 

Ułożył tacę na talerz dzielarko- 
-zaokrąglarki 

 

10. Sprasowanie kęsa 

Sprasował  kęs  wykonując  ruch  
dźwignią dociskową w dół  

 

11. Dzielenie kęsa 

Podzielił kęs przesuwając lekko 
drugą dźwignię (znajdującą się 
bezpośrednio nad  tacą) dociskając 
dźwignię dociskową 

 

12. Zaokrąglenie kęsów 

Zaokrąglił kęsy – trzymając lekko 
dźwignię dociskową w dolnym 
położeniu nacisnął drążek z przodu 
maszyny przez czas potrzebny na 
zaokrąglenie kęsów ok. 4 s 

 

13. Wyjęcie tacy 

z zaokrąglonymi kęsami 
wtórnymi 

Wyjął tacę z zaokrąglonymi kęsami 
wtórnymi wcześniej podniósł 
dźwignię dociskową do położenia 
wyjściowego 

 

Wykonanie 
zadania 

14. Oczyszczenie dzielarko-  

- zaokrąglarki i stołu 

Oczyścił dzielarko-  
-zaokrąglarkę i stół z mąki oraz 
umieścił ją w pojemniku na odpady 

 

Prezentowanie  
i ocena 
wykonanego 
zadania 

15. Prezentowanie i ocena 

wykonanego zadania 

Ocenił wykonywane czynności  
i wskazał ewentualne 
nieprawidłowości 

 

 

Materiały dla ucznia: 

  zadanie praktyczne do wykonania, 

  instrukcja obsługi dzielarko-zaokrąglarki, 

  plan działania. 

 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy. 
3.  W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela. 
4.  Na wykonanie zadania masz 20 minut. 
5.  Pracuj samodzielnie. 
6.  Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania następujące informacje: 

  kolejność wykonywanych czynności, 

  wykaz niezbędnych surowców i urządzeń, 

  obliczenie masy kęsa wtórnego. 

7.  Zorganizuj stanowisko pracy. 
8.  Sprawdź stan techniczny urządzenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

9.  Dobierz środki ochrony indywidualnej. 
10.  Wykonaj  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 

przeciwpożarowej. 

11.  Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. 
12.  Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania. 
 
 

Zadanie praktyczne dla ucznia 

 

Uformuj 30 kęsów na bułki drobne mając do dyspozycji kęs ciasta o masie 2700 g. Oblicz 

masę  kęsa  wtórnego.  Formowanie  wykonaj  korzystając  z  dzielarko-zaokrąglarki 
półautomatycznej.  
 
 

W czasie wykonywania czynności będziesz obserwowany i oceniany. 

Będą oceniane następujące czynności: 

  przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 

  sprawdzenie sprawności urządzenia, 

  wykonanie zadania zgodnie z zasadami bhp, 

  utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy, 

  obliczenie masy wtórnego kęsa, 

  zaprezentowanie podzielonych kęsów nauczycielowi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Plan działania 

 

1.  Kolejność wykonywanych czynności: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

2.  Wykaz niezbędnych surowców i urządzeń 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

3.  Obliczenie masy kęsa wtórnego 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA 

 
1.  Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Cz.1. WSiP, Warszawa 1998 
2.  Poradnik  Piekarza.  Organizacja  pracy  piekarni,  podstawy  technologii,  normy,  porady  

i przepisy prawne. Handlowo-Usługowa Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, Warszawa 
1996 

3.  Reński A.: Aparatura i urządzenia techniczne w piekarstwie. WSiP, Warszawa 1987 
4.  Reński A.: Piekarstwo. Cz.1. WSiP, Warszawa 1995 
 
Literatura metodyczna 
1.  Niemierko  B.:  Ocenianie  szkolne  bez  tajemnic.  Wydawnictwa  Szkolne  i  Pedagogiczne, 

Warszawa 2002 

2.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Radom 1995, Wydawnictwo 

Instytutu Technologii Eksploatacji