background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Jan Przydatek 

 

 

 

 

Monitorowanie działalności przedsiębiorstwa filmowego 
i telewizyjnego 313[07].Z5.03

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Radosław Kacperczyk 
mgr Janusz Kalinowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Jan Przydatek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Jacek Szydłowski 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  313[07].Z5.03 
„Monitorowanie  działalności  przedsiębiorstwa  filmowego  i  telewizyjnego”,  zawartego 
w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  technik  organizacji  produkcji  filmowej 
i telewizyjnej 313[07]. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

System kontroli wewnętrznej działalności przedsiębiorstwa 

11 

5.2.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Wykonanie budŜetu jednostki organizacyjnej przedsiębiorstwa 
filmowego i telewizyjnego 

 

13 

5.2.1.Ćwiczenia 

13 

5.3.

 

Raport pracy studia telewizyjnego 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.

 

Rachunek wyników działalności przedsiębiorstwa  
 filmowego i telewizyjnego 

 

17 

5.4.1.Ćwiczenia 

17 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7. Literatura 

33 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik organizacji produkcji filmowej 
i telewizyjnej 313[07].  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  pokazu  z  objaśnieniem, 
dyskusji dydaktycznej, metody tekstu przewodniego, metody projektu, ćwiczeń praktycznych, 
samokształcenia kierowanego i in. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Planując  ćwiczenia  naleŜy  dobrać 
i zastosować takie metody, które pozwolą efektywnie osiągnąć załoŜone cele zajęć. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe posłuŜyć się, zamieszczonym w rozdziale 6, zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

klucz odpowiedzi, 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

instrukcję dla nauczyciela,  

 

instrukcję dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

 
 
 
 
 
 

313[07].Z5.03 

Monitorowanie działalności 

przedsiębiorstwa 

filmowego i telewizyjnego 

313[07].Z5 

Działalność 

przedsiębiorstwa 

filmowego i telewizyjnego 

313[07].Z5.01 

Organizowanie 

przedsiębiorstwa 

filmowego i telewizyjnego 

313[07].Z5.02 

Sporządzanie budŜetu 

przedsiębiorstwa 

filmowego i telewizyjnego 

313[07].Z5.04 

Prowadzenie działań 

marketingowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

 

dokumentować i notować informacje, 

 

czytać ze zrozumieniem akty prawne, 

 

analizować teksty źródłowe aktów prawnych, 

 

wyszukiwać i przetwarzać informacje, 

 

stosować zasady bezpiecznej pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska 
i wymagań ergonomii, 

 

korzystać z komputera w zakresie obsługi Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić  sposoby  kontrolowania  wykorzystania  zasobów  przedsiębiorstwa  filmowego 
i telewizyjnego, 

 

ocenić i porównać oferty kontrahentów w zakresie produkcji filmowej i telewizyjnej, 

 

sporządzić raport z działalności komórki organizacyjnej

 

dokonać analizy wyniku działalności przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego, 

 

opracować  i  sporządzić  rachunek  wyników  działalności  własnego  przedsiębiorstwa 
filmowego i telewizyjnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca .................................................................................................................. 
Modułowy program nauczania: 

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej    
313[07] 

Moduł:  

Działalność przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego  
313[07].Z5 

Jednostka modułowa:   

 

Monitorowanie działalności przedsiębiorstwa filmowego  

i telewizyjnego 313[07].Z5.03 

 

Temat:  Sprawozdanie K-06 z produkcji i usług filmowych za rok ubiegły. 

Cel ogólny:  Poznanie zakresu i sposobu sporządzania sprawozdawczości w przedsiębiorstwie 

filmowym i telewizyjnego. 

 
Cele szczegółowe 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić rolę i zadania sprawozdawczości branŜowej (dotyczącej kultury), 

 

wymienić  podstawowe  przepisy  dotyczące  sprawozdawczości  w  przedsiębiorstwie 
filmowym i telewizyjnym, 

 

pozyskać dane niezbędne do sporządzenia sprawozdania (określić ich źródła), 

 

sporządzić sprawozdanie, 

 

sformułować wnioski. 

W czasie zajęć będą kształtowane takŜe umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

przewodniego tekstu – na podstawie wzorów wypełnionych sprawozdań, 

 

dyskusja dydaktyczna – interpretacja przepisów dotyczących sprawozdawczości. 

 

ć

wiczenia praktyczne – sporządzanie sprawozdania. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

praca indywidualna i w grupach 2-3 osobowych. 
 

Czas: 6 godzin dydaktycznych.  
 
Środki dydaktyczne:  

 

Ustawa o rachunkowości, 

 

przepisy  dotyczące  sprawozdawczości  w  przedsiębiorstwach  produkcji  filmowej 
i telewizyjnej, 

 

druki  sprawozdania  K-06  wraz  z  instrukcją  (wzór  sprawozdania  za  2007  rok  wraz 
z instrukcją w załączeniu), 

 

poradniki i ksiąŜki nt. sprawozdawczości, 

 

przykładowe wzory sprawozdań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

poradnik dla ucznia, 

 

kartki/arkusze z treścią załoŜeń i proponowane zadania/ćwiczenia, w tym  informacje do 
sprawozdania pozyskane z funkcjonujących przedsiębiorstw filmowych i telewizyjnych. 

 
Literatura przedmiotowa 

 

Ustawa o rachunkowości 

 

aktualna w rozpatrywanym temacie. 

 
Przebieg zajęć:  
1)

 

Sprawy organizacyjne. 

2)

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3)

 

Realizacja tematu: 

a)

 

podział uczniów na 2-3 osobowe grupy, 

b)

 

wyłonienie w grupach „sprawozdawcy wykonanych prac”, 

c)

 

ustalenie reguł i zasad wykonania prac oraz ich prezentacji i kryteria oceny, 

d)

 

przydział  materiałów  (  sprawozdania,  instrukcje,  przepisy,  wzory  itd.)  dla 
poszczególnych grup ( identycznych lub róŜnych dla kaŜdej z grup), 

e)

 

wykonywanie  ćwiczeń  przez  powołane  grupy  uczniów  (pracujących  pod  nadzorem 
nauczyciela, który aktywnie pomaga w wyjaśnianiu zaistniałych trudności w realizacji 
ć

wiczenia), 

4)

 

Zakończenie prac – prezentacja wyników prac (wyliczeń, sprawozdań, wniosków) według 
reguł ustalonych w punkcie 3c). 

5)

 

Ocena wykonanych prac według ustalonych kryteriów. 

6)

 

Wnioski końcowe – wskazanie na błędy i trudności w realizacji zadania. 

 
Praca domowa 

−−−−

 

sporządzenie sprawozdania K-06 według załoŜeń otrzymanych od nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:.................................................................................................................. 
Modułowy program nauczania: 

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej    
313[07] 

Moduł:  

Działalność przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego  
313[07].Z5 

Jednostka modułowa:   

 

Monitorowanie działalności przedsiębiorstwa filmowego  

i telewizyjnego 313[07].Z5.03 

 

Temat:   F-02 Statystyczne sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień 31 grudnia ub. roku. 

Cel ogólny:  Poznanie  zakresu  i  sposobu  sporządzania  sprawozdawczości  finansowej 

w przedsiębiorstwie filmowym i telewizyjnego. 

 
Cele szczegółowe 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić rolę i zadania sprawozdawczości finansowej, 

 

wymienić 

podstawowe 

przepisy 

dotyczące 

sprawozdawczości 

finansowej 

w przedsiębiorstwie filmowym i telewizyjnym, 

 

pozyskać dane niezbędne do sporządzenia sprawozdania F-02 (określić ich źródła), 

 

sporządzić sprawozdanie, 

 

sformułować wnioski. 

W czasie zajęć będą kształtowane takŜe umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

przewodniego tekstu – na podstawie wzorów wypełnionych sprawozdań, 

 

dyskusja dydaktyczna – interpretacja przepisów dotyczących sprawozdawczości. 

 

ć

wiczenia praktyczne – sporządzanie sprawozdania. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

praca indywidualna i w grupach 2-3 osobowych. 
 

Czas: 10-12 godzin dydaktycznych.  
 
Środki dydaktyczne:  

 

Ustawa o rachunkowości, 

 

przepisy  dotyczące  sprawozdawczości  finansowej  w  przedsiębiorstwach  produkcji 
filmowej i telewizyjnej, 

 

druki sprawozdania F-02 wraz z instrukcją (za 2007 rok – w załączeniu), 

 

poradniki i ksiąŜki nt. sprawozdawczości, 

 

przykładowe  wzory  sprawozdań  finansowych  (bilans,  rachunek  zysków  i  strat) 
z przedsiębiorstw filmowych i telewizyjnych za ubiegłe lata, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

kartki/arkusze z treścią załoŜeń oraz proponowane zadania/ćwiczenia, w tym informacje 
do sprawozdania pozyskane z funkcjonujących przedsiębiorstw filmowych                       

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

Literatura przedmiotowa 

 

Ustawa o rachunkowości 

 

aktualna w rozpatrywanym temacie. 

 
Przebieg zajęć:  
1)

 

Sprawy organizacyjne. 

2)

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3)

 

Realizacja tematu: 

a)

 

 podział uczniów na 2-3 osobowe grupy, 

b)

 

 wyłonienie w grupach „sprawozdawcy wykonanych prac”, 

c)

 

 ustalenie reguł i zasad wykonania prac oraz ich prezentacji i kryteria oceny, 

d)

 

przydział materiałów ( sprawozdania, instrukcje, przepisy, wzory itd.) dla  

e)

 

poszczególnych grup ( identycznych lub róŜnych dla kaŜdej z grup), 

f)

 

wykonywanie  ćwiczeń  przez  powołane  grupy  uczniów  (pracujących  pod  nadzorem 
nauczyciela, który aktywnie pomaga w wyjaśnianiu zaistniałych trudności w realizacji 
ć

wiczenia), 

4)

 

Zakończenie  prac  –  prezentacja  wyników  prac  (wyliczeń,  sprawozdań,  wniosków) 
według reguł ustalonych w punkcie 3c). 

5)

 

Ocena wykonanych prac według ustalonych kryteriów. 

6)

 

Wnioski końcowe – wskazanie na błędy i trudności w realizacji zadania. 

 
Praca domowa 

 

Sporządzenie sprawozdania F-02 według załoŜeń otrzymanych od nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5. 

ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.   System kontroli wewnętrznej działalności przedsiębiorstwa 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Sporządź  schemat  struktury  organizacyjnej  uwzględniający  komórkę  kontroli 

wewnętrznej wybranego działu/zakładu przedsiębiorstwa produkcji filmowej i telewizyjnej.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać uwaŜnie treść ćwiczenia, 

2)

 

wybrać z poprzednich jednostek modułowych np. JM 313[07].05.01 dział/zakład 
przedsiębiorstwa produkcji filmowej i telewizyjnej,  

3)

 

przeanalizować ponownie zakres jego działalności, 

4)

 

narysować schemat struktury organizacyjnej wybranego działu/zakładu, 

5)

 

„dorysować” do ww. schematu komórkę kontroli wewnętrznej, 

6)

 

zaprezentować wynik pracy na forum klasy w ustalony, przez nauczyciela, sposób. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przepisy nt. kontroli wewnętrznej, 

 

wzory schematów struktur organizacyjnych róŜnych przedsiębiorstw, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  regulamin  kontroli  wewnętrznej  dla  komórki  kontroli  wewnętrznej  ujętej 

w strukturze  organizacyjnej  wybranego  działu/zakładu  przedsiębiorstwa  produkcji  filmowej 
i telewizyjnej (ćwiczenie 1). 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać uwaŜnie treść ćwiczenia, 

2)

 

przeanalizować ponownie zakres obowiązków wybranego działu/zakładu, 

3)

 

przeanalizować wzory regulaminów otrzymane od nauczyciela, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

4)

 

zaprojektować regulamin dla komórki kontroli wewnętrznej, 

5)

 

zaprezentować wynik pracy na forum klasy w ustalony, przez nauczyciela, sposób. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przepisy nt. regulaminów kontroli wewnętrznej, 

 

wzory regulaminów kontroli wewnętrznej róŜnych przedsiębiorstw, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Uzupełnij  przedstawiony  rysunek  określając  kryteria  podziału  monitoringu  bądź  rodzaje 

monitoringu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać uwaŜnie treść ćwiczenia, 

2)

 

przeanalizować materiał nauczania z poradnika dla ucznia, dotyczący ćwiczenia 

3)

 

uzupełnić rysunek - tabelę, wpisując właściwe nazwy i terminy, 

4)

 

zaprezentować wynik pracy na forum klasy w ustalony, przez nauczyciela, sposób. 

 

Lp.  Kryterium klasyfikacji 

Rodzaj monitoringu 

Podstawa prawna 

 

 

1.

 

Monitoring zewnętrzny 

2.

 

Monitoring wewnętrzny 

 

1.

 

Monitoring pełny, kompleksowy ( ) 

2.

 

Monitoring częściowy, ............... ( ) 

3.

 

...........................................(zagroŜone działy/zadania firmy) 

Częstotliwość 
obserwacji 

 

5. 

ś

ródła finansowania 

1.

 

Monitoring finansowy ze środków .................................... 

2.

 

Monitoring finansowany ze ............................................... 

3.

 

Monitoring finansowany ze środków „.....................” w/w. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

komputer z dostępem do Internetu, 

−−−−

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2.

 

Wykonanie budŜetu jednostki organizacyjnej 
przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Opracuj projekt budŜetu na realizację filmu o Twojej klasie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać uwaŜnie treść ćwiczenia, 

2)

 

wybrać  z  poprzednich  jednostek  modułowych  informacje  o  produkcji  filmowej 
i telewizyjnej,  

3)

 

przeanalizować treści związane z organizacją produkcji filmu, 

4)

 

przeanalizować otrzymane od nauczyciela wzorcowe projekty budŜetu, 

5)

 

opracować projekt budŜetu, 

6)

 

zaprezentować wynik pracy na forum klasy w ustalony, przez nauczyciela, sposób. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wzorcowe projekty budŜetu, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj schemat struktury budŜetu głównego dla Twojej firmy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać uwaŜnie treść ćwiczenia, 

2)

 

ustalić rodzaj i zakres produkcji realizowanej przez Twoją firmę, 

3)

 

wybrać  z  poprzednich  jednostek  modułowych  informacje  o  produkcji  filmowej 
i telewizyjnej w zakresie związanym ze Twoją firmą,  

4)

 

przeanalizować treści związane organizacją produkcji w Swojej firmie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5)

 

przeanalizować  otrzymane  od  nauczyciela  wzorcowe  projekty  struktury  budŜetu 
głównego, 

6)

 

opracować projekt struktury budŜetu głównego dla Twojej firmy, 

7)

 

zaprezentować wynik pracy na forum klasy w ustalony, przez nauczyciela sposób. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wzorcowe projekty struktury budŜetu głównego, 

 

poradniki dla ucznia z bieŜącej i poprzednich jednostek modułowych, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.3.  Raport pracy studia telewizyjnego 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  otrzymanych  informacji  dotyczących  wyposaŜenia  studia  telewizyjnego, 

napisz raport w formie ustalonej przez nauczyciela dla potencjalnych klientów firmy. 

Przykład informacji o Twoim studio:  
Powierzchnia  249  m  kw.  ,  widownia  67  m  kw.,  Mikser  wizji: Sony  DVS-7250  Typ 

BKDS-7026,  Still  store:  Pinnacle  Lightning  1000,  Urządzenie  do  efektów  cyfrowych 
Pinnacle  DV  EXTREME,  Syntetyzer  napisów  Pinnacle  FX  DEKO,  Kamery:  SONY 
BVP-570P/A  -  4  szt.,  Magnetowidy:  Betacam  SP  -  SONY  BVW-75P,  AMPEX  CVR-
65P,  DXC-D30WSPH  -  1  szt.  (moŜliwość  zainstalowania  dodatkowych  kamer),  SONY 
PVW-650P,  magnetowidy  cyfrowe  w  standardzie  DVC  Pro50,  Nastawnia  światła: 
AGAT 60x5kMikser fonii: Studer 980 - 20 wejść mono, 4 wejścia stereo, Źródła światła 
(na Ŝyczenie moŜliwość doinstalowania dodatkowych świateł):Martin PAL 1200 – 8 szt. 
(efektowe!) ADB SP 50, ADB SP 20 - 16 szt., ADB SP 10 - 26 szt., ADB SH 10 - 2 szt., 
ADB  SH  20  -  2  szt.,  ARRI  Studio  1000  -  6  szt.,  Techfilm  OS-1  -  12  szt.,  Sachtler 
Widescreen 2500 HVM - 14 szt., Sachtler Widescreen 1250 H - 8 szt., Thomas D 1001 P 
-  24  szt.,  Thomas  D  1004  P  -  8  szt.,  ADB  Spot  DS.  105  –  2,  8  grup,  8  aux,  2  sumy 
stereo,  1  suma  mono,  11  modułów  dynamicznych,  ,  Mikroporty:  Sennheiser  SKM 
5000/SK  50  UHF/EM  3032  -  8  szt.,  (na  Ŝyczenie  -  moŜliwość  zainstalowania 
dodatkowych  mikroportów),,  Nagłośnienie  estradowe:  mikser  Soundcraft  K1  (8  we), 
kolumny  głośnikowe  JBL  SP215-9,  wzmacniacz  MPA  1100  W,  Monitory  studyjne: 
SONY  PVM-2950  QM  -  4  szt.  (na  wózkach),  na  Ŝyczenie  dodatkowe  monitory. 
W studio posiadamy horyzonty w kilku kolorach. 

Uwaga: dane o wyposaŜeniu moŜna rozszerzyć w uzgodnieniu z nauczycielem. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać uwaŜnie treść polecenia i otrzymane informacje, 

2)

 

przeanalizować materiał nauczania i zaleconą literaturę, 

3)

 

sporządzić raport, 

4)

 

zaprezentować raport w zakresie i formie ustalonej przez nauczyciela. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia nt. wyposaŜenia studia telewizyjnego, 

 

zalecona przez nauczyciela literatura, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Ćwiczenie 2 

Sporządź  raport  (pracy  własnej,  przygotowania  prac  do  realizacji  programu 

telewizyjnego, wyposaŜenia telewizyjnego studia filmowego itp.) wg załoŜeń otrzymanych od 
nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać uwaŜnie treść polecenia i otrzymane informacje, 

2)

 

przeanalizować materiał nauczania i zaleconą literaturę, 

3)

 

sporządzić raport, 

4)

 

zaprezentować raport w zakresie i formie ustalonej przez nauczyciela. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia nt. tematyki raportu, 

 

zalecona przez nauczyciela literatura, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.4.  Rachunek wyników działalności przedsiębiorstwa filmowego 

i telewizyjnego 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij podaną tabelę, określając rodzaj uŜytkownika. 

Lp. 

ODBIORCA (UśYTKOWNIK) 

SPRAWOZDANIA 

RODZAJ UśYTKOWNIKA 

Pracownicy  

 

Dostawcy 

 

Urzędy państwowe 

 

Inwestorzy  

 

Zarząd firmy 

 

Akcjonariusze firmy 

 

Banki 

 

Związki zawodowe 

 

Właściciele firmy 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

przeczytać uwaŜnie treść ćwiczenia, 

2)

 

przeanalizować materiał nauczania zawarty w poradniku dla ucznia oraz wskazaną przez 
nauczyciela literaturę, 

3)

 

uzupełnić tabelę, wpisując właściwy rodzaj uŜytkownika sprawozdania, 

4)

 

przedstawić rozwiązanie na forum grupy/klasy w sposób ustalony przez nauczyciela. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

ustawa o Rachunkowości,  

 

podręcznik dla ucznia, 

 

literatura zalecana przez nauczyciela, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij podaną tabelę o brakujące odpowiedzi lub tytuły. 

 

Lp. 

Kryterium  

klasyfikacji 

Rodzaj sprawozdania 

1.

 

Podstawa 
prawna 

 

ustawowe (obligatoryjne, obowiązkowe) 

 

 

2.

 

Ź

ródło 

informacji 

 

rzeczowe (ilościowe, ilościowo-jakościowe) 

3.

 

 

 

zewnętrzne ( GUS, urząd skarbowy, organa kontrolne) 

 

wewnętrzne (rada nadzorcza, kierownictwo firmy, związki 
zawodowe przedsiębiorstwa) 

4.

 

Czasokres, 
którego dotyczą 

 

bieŜące (operatywne) 

 

 

5.

 

 

 

sporządzane regularnie np. co miesiąc 

 

sporadycznie (wg potrzeb własnych lub zewnętrznych) 

6.

 

 

 

jednostkowe (jeden podmiot np. studio telewizyjne) 

 

zbiorcze (wszystkie zakłady i komórki przedsiębiorstwa) 

7.

 

Tematyka 
informacji 

 

majątkowe (środki trwałe, inwestycje przedsiębiorstwa) 

 

 

8.

 

 

 

ogólne (syntetyczne) 

 

szczegółowe (analityczne) 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

przeczytać uwaŜnie treść ćwiczenia, 

2)

 

przeanalizować materiał nauczania zawarty w poradniku dla ucznia oraz wskazaną przez 
nauczyciela literaturę, 

3)

 

uzupełnić tabelę wpisując brakujące treści, 

4)

 

przedstawić rozwiązanie na forum grupy/klasy w sposób ustalony przez nauczyciela. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

ustawa o Rachunkowości,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zalecana przez nauczyciela, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Monitorowanie  działalności 
przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego” 313[07].Z5.03 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 7, 11, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. d, 6. c, 7. b, 8. a, 9. b, 10. d, 11. d, 

12. a, 13. b, 14. c, 15. d, 16. a, 17. b, 18. c, 19. d, 20. d 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

 (mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

 
 

RozróŜnić 

etapy 

racjonalnego 

procesu 

decyzyjnego przedsiębiorstwa 

2.

 

  Określić istotę i zadania monitoringu 

3.

 

  Określić rodzaje monitoringu 

4.

 

  Określić kryteria klasyfikacji monitoringu 

PP 

5.

 

 

Określić nadrzędny cel kontroli wewnętrznej 
i jej zakres 

6.

 

 

Zdefiniować i odróŜnić  podstawowe  funkcje 
zarządzania 

7.

 

 

Scharakteryzować 

komórkę 

kontroli 

wewnętrznej  

PP 

8.

 

  Zdefiniować pojęcie „budŜet” 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

9.

 

  Określić funkcje i rodzaje budŜetu  

10.

 

 

Określić  powiązania  hierarchiczne  między 
rodzajami budŜetów  

11.

 

 

Scharakteryzować  rodzaje  i  zastosowanie 
raportu  

PP 

12.

 

 

Wyjaśnić rolę systemów elektronicznego 
obiegu dokumentów w raportowaniu pracy  

13.

 

 

Wyjaśnić podstawowy cel sporządzania 
sprawozdań finansowych  

14.

 

 

Zidentyfikować przepisy zobowiązujące 
przedsiębiorstwa do sporządzania 
sprawozdań finansowych  

15.

 

 

Zidentyfikować podmiot odpowiedzialny za 
treść sprawozdania finansowego  

16.

 

 

Określić  niezbędne  cechy  sprawozdania 
finansowego 

17.

 

  Zidentyfikować sprawozdanie finansowe 

18.

 

 

Scharakteryzować kryteria klasyfikacji 
sprawozdań  

PP 

19.

 

 

Określić sposoby sporządzania rachunku 
wyników 

PP 

20.

 

 

Określić warianty ujmowania kosztów w 
rachunku wyników 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

5.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

6.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

7.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie masz 45 minut.  

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Do etapów racjonalnego procesu decyzyjnego przedsiębiorstwa zaliczamy 

a)

 

rozeznanie i zdefiniowanie problemu występującego w przedsiębiorstwie. 

b)

 

diagnozę stanu przyszłego przedsiębiorstw tej samej branŜy. 

c)

 

diagnozę bieŜącej sytuacji u konkurencji. 

d)

 

rozeznanie i zdefiniowanie sytuacji państwa. 

 

2.

 

Istotą  monitoringu  przedsiębiorstwa  filmowego  i  telewizyjnego  jest  systematyczne, 

metodyczne, śledzenie i rejestrowanie zmian zachodzących w 
a)

 

podaŜy produkcji filmowej i telewizyjnej. 

b)

 

przedsiębiorstwie i jego otoczeniu.  

c)

 

w popycie na usługi filmowe i telewizyjne. 

d)

 

w przepisach prawa związanych z filmem i telewizją. 

 

3.

 

Na podstawie prawnej, jako kryterium klasyfikacji, wyróŜniamy monitoring 
a)

 

opłacalny i przynoszący straty. 

b)

 

finansowany wewnętrznie i zewnętrznie.  

c)

 

obowiązkowy i dobrowolny. 

d)

 

pełny i częściowy. 

 

4.

 

Monitoring:  ciągły,  okresowy  i  interwencyjny  wyróŜniony  został,  jako  kryterium 
klasyfikacji, na podstawie 
a)

 

przepisów prawa.  

b)

 

zakresu obserwacji. 

c)

 

ź

ródeł finansowania. 

d)

 

częstotliwości obserwacji. 

 

5.

 

Nadrzędnym  celem  kontroli  wewnętrznej  jest  regulowanie  i  korygowanie  wszystkich 
działań przedsiębiorstwa tak, aby były one 

a)

 

akceptowane przez klientów przedsiębiorstwa. 

b)

 

korzystne dla załogi przedsiębiorstwa. 

c)

 

przyjazne dla środowiska. 

d)

 

skuteczne i sprawnie przeprowadzane. 

 

6.

 

Do podstawowych funkcji zarządzania zaliczamy 

a)

 

planowanie, działanie, organizowanie i księgowanie. 

b)

 

motywowanie, organizowanie, planowanie i monitorowanie. 

c)

 

planowanie, organizowanie, motywowanie i kontrolowanie. 

d)

 

analizowanie, współdziałanie, koordynowanie i reklamowanie. 

 

7.

 

Kwalifikacje  i  predyspozycje  osób  zatrudnianych  w  komórkach  kontroli  wewnętrznej 

przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego określa  
a)

 

minister właściwy do spraw gospodarki filmowej i telewizyjnej. 

b)

 

kierownik jednostki która posiada lub organizuje kontrolę wewnętrzną. 

c)

 

właściwy starosta wg miejsca lokalizacji przedsiębiorstwa.  

d)

 

najliczniejszy związek zawodowy w przedsiębiorstwie. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

8.

 

Ilość  określonego  zasobu,  która  pozostaje  do  dyspozycji  osoby,  przedsiębiorstwa  albo 

organizacji to  
a)

 

budŜet. 

b)

 

bilans. 

c)

 

wydatki. 

d)

 

koszty. 

 

9.

 

Motywowanie  i  sterowanie  zachowaniami  menedŜerów  w  przedsiębiorstwie,  to  jedna 

z funkcji 
a)

 

księgowości. 

b)

 

budŜetu. 

c)

 

zaopatrzenia. 

d)

 

reklamy. 

 
10.

 

Punktem wyjścia do opracowania budŜetu przedsiębiorstwa jest zwykle  

a)

 

regulamin przedsiębiorstwa. 

b)

 

Konstytucja RP. 

c)

 

budŜet zakupu. 

d)

 

budŜet sprzedaŜy. 

 

11.

 

Raport składany w formie pisemnej i podpisany przez upowaŜnione osoby ma wartość 

a)

 

bilansu. 

b)

 

pienięŜną. 

c)

 

rzeczową. 

d)

 

dokumentu. 

 

12.

 

System elektronicznego obiegu dokumentów zakłada  

a)

 

umniejszanie roli papieru jako nośnika danych na rzecz zapisu cyfrowego. 

b)

 

zwiększanie roli papieru jako nośnika danych kosztem zapisu cyfrowego. 

c)

 

zwiększanie roli tradycyjnych metod przechowywania informacji. 

d)

 

zmniejszanie znaczenia monitoringu w przedsiębiorstwie. 

 

13.

 

Dostarczanie  uŜytecznych  informacji  o  sytuacji  finansowej  i  rezultatach  działalności 

przedsiębiorstwa to podstawowy cel 
a)

 

działalności przedsiębiorstwa. 

b)

 

sporządzania sprawozdań finansowych. 

c)

 

pracy kierownictwa przedsiębiorstwa. 

d)

 

kaŜdego pracownika zatrudnionego w przedsiębiorstwie. 

 

14.

 

Obowiązek  sporządzania  sprawozdania  z  działalności  przedsiębiorstwa  wynika 

z przepisów prawa, w tym w szczególności z 
a)

 

Kodeksu pracy. 

b)

 

Konstytucji RP. 

c)

 

Ustawy o rachunkowości. 

d)

 

Ustawy o ochronie środowiska. 

 

15.

 

Sprawozdanie z działalności przedsiębiorstwa podpisuje 

a)

 

wylosowany pracownik w przedsiębiorstwie. 

b)

 

wojewoda lub starosta. 

c)

 

minister właściwy do spraw gospodarki. 

d)

 

zarząd (dyrekcja) przedsiębiorstwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

16.

 

Sprawozdanie z działalności przedsiębiorstwa powinna bezwzględnie cechować 

a)

 

zrozumiałość, wiarygodność i kompletność. 

b)

 

wyrozumiałość, akceptacja drobnych nieprawidłowości i Ŝyczliwość. 

c)

 

optymizm w realizację podjętych i realizowanych zadań. 

d)

 

pesymizm i ostroŜność w prezentacji ujemnych stron firmy. 

 

17.

 

Podstawowe sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa to 

a)

 

bilans, wykaz kosztów i wykaz przychodów. 

b)

 

bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pienięŜnych. 

c)

 

wykaz majątku i zysków firmy. 

d)

 

wykaz wypłaconych wynagrodzeń kierownictwu i pracownikom firmy. 

 

18.

 

Sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa moŜemy klasyfikować według 

a)

 

ilości wymaganych podpisów na sprawozdaniu. 

b)

 

ilości druków zuŜytych do jego sporządzenia. 

c)

 

ź

ródła informacji. 

d)

 

dochodów pracowników przedsiębiorstwa. 

 
19. Rachunek wyników moŜe być sporządzany na 

a)

 

nieograniczoną liczbę sposobów. 

b)

 

pięć sposobów. 

c)

 

jeden sposób. 

d)

 

dwa sposoby. 

 

20. WyróŜnia się ujmowane kosztów w rachunku wyników 

a)

 

tylko w układzie rodzajowym. 

b)

 

tylko w układzie funkcjonalnym. 

c)

 

najpierw w układzie rodzajowym a następnie funkcjonalnym. 

d)

 

w trzech wymienionych wariantach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:.......................................................................................... 

 
Monitorowanie działalności przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

Test 2 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Monitorowanie  działalności 
przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego” 313[07].Z5.03 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 7, 11, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. d, 6. c, 7. b, 8. a, 9. b, 10. d, 11. a, 

12. b, 13. c, 14. d, 15. a, 16. b, 17. c, 18. d, 19. a, 20. b. 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

 (mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

 
 

RozróŜnić 

etapy 

racjonalnego 

procesu 

decyzyjnego przedsiębiorstwa 

2.

 

  Określić istotę i zadania monitoringu 

3.

 

  Określić rodzaje monitoringu 

4.

 

  RozróŜnić kryteria klasyfikacji monitoringu 

PP 

5.

 

 

Określić nadrzędny cel kontroli wewnętrznej 
i jej zakres 

6.

 

 

Wyjaśnić  i  odróŜnić  podstawowe  funkcje 
zarządzania 

7.

 

 

Scharakteryzować 

komórkę 

kontroli 

wewnętrznej  

PP 

8.

 

  Zdefiniować pojęcie „budŜet” 

9.

 

  Określić funkcje i rodzaje budŜetu  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

10.

 

 

Określić  powiązania  hierarchiczne  między 
rodzajami budŜetów  

11.

 

 

Scharakteryzować  rodzaje  i  zastosowanie 
raportu  

PP 

12.

 

 

Określić rolę systemów elektronicznego 
obiegu dokumentów w raportowaniu pracy  

13.

 

 

Określić podstawowy cel sporządzania 
sprawozdań finansowych  

14.

 

 

Zidentyfikować przepisy zobowiązujące 
przedsiębiorstwa do sporządzania 
sprawozdań finansowych  

15.

 

 

Zidentyfikować podmiot odpowiedzialny za 
treść sprawozdania finansowego  

16.

 

 

Określić  niezbędne  cechy  sprawozdania 
finansowego 

17.

 

  Zidentyfikować sprawozdanie finansowe 

18.

 

 

Scharakteryzować kryteria klasyfikacji 
sprawozdań  

PP 

19.

 

 

Wskazać sposoby sporządzania rachunku 
wyników 

PP 

20.

 

 

Wskazać warianty ujmowania kosztów 
w rachunku wyników 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

5.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

6.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

7.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie masz 45 minut.  

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Do etapów racjonalnego procesu decyzyjnego przedsiębiorstwa nie zaliczamy  
a)

 

rozeznanie i zdefiniowanie sytuacji państwa. 

b)

 

rozeznanie i zdefiniowanie problemu występującego w przedsiębiorstwie. 

c)

 

diagnozę stanu przeszłego przedsiębiorstwa. 

d)

 

diagnozę bieŜącej sytuacji w przedsiębiorstwie. 

 

2.

 

Monitoring  przedsiębiorstwa  filmowego  i  telewizyjnego  nie  spełni  swoich  zadań,  jeŜeli 

poinformuje zainteresowanych o  
a)

 

fakcie i stopniu osiągniętego zamierzonego celu. 

b)

 

zgodności monitorowanych działań z polityką rządu. 

c)

 

fakcie i stopniu efektywności prowadzonej działalności. 

d)

 

zgodności monitorowanych działań z przyjętym planem. 

 

3.

 

Na podstawie prawnej, jako kryterium klasyfikacji, wyróŜniamy monitoring  

a)

 

opłacalny i przynoszący straty. 

b)

 

finansowany wewnętrznie i zewnętrznie.  

c)

 

obowiązkowy i dobrowolny. 

d)

 

pełny i częściowy. 

 

4.

 

Monitoring:  ciągły,  okresowy  i  interwencyjny  wyróŜniony  został,  jako  kryterium 

klasyfikacji, na podstawie 

a)

 

przepisów prawa.  

b)

 

zakresu obserwacji. 

c)

 

ź

ródeł finansowania. 

d)

 

częstotliwości obserwacji. 

 

5.

 

Kontrola wewnętrzna działalności przedsiębiorstwa obejmuje swym zakresem 

a)

 

cel i plan działania przedsiębiorstwa. 

b)

 

realizowane działania przedsiębiorstwa i ich ocenę. 

c)

 

analizę środków zuŜytych na osiągnięcie celu i efektu. 

d)

 

wszystkie fazy działalności przedsiębiorstwa. 

 
6.

 

Motywowanie to  

a)

 

podstawowy element efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa. 

b)

 

podjęte działania na rzecz ochrony bezpieczeństwa i higieny pracy. 

c)

 

jedna z podstawowych funkcji zarządzania przedsiębiorstwem. 

d)

 

jeden z podstawowych wskaźników ekonomicznych przedsiębiorstwa. 

 
7.

 

Do podstawowych zadań osoby zarządzającej komórką kontroli wewnętrznej nie naleŜy  

a)

 

planowanie działań kontrolerów. 

b)

 

sporządzanie bilansu działalności przedsiębiorstwa. 

c)

 

koordynacja kontroli i nadzór nad pracą kontrolerów. 

d)

 

reprezentowanie komórki kontroli przed innymi organami kontrolnymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

8.

 

BudŜet to  

a)

 

ilość środków potrzebnych do realizacji planowanego przedsięwzięcia. 

b)

 

jakość technologii niezbędnej do właściwej działalności przedsiębiorstwa. 

c)

 

ilość pracowników potrzebna do realizacji planowanego przedsięwzięcia. 

d)

 

kwalifikacje pracowników niezbędne do właściwej działalności przedsiębiorstwa.  

 

9.

 

BudŜetowanie to jedna z form zarządzania przedsiębiorstwem poprzez  

a)

 

dyrektywy. 

b)

 

zawieranie kompromisów. 

c)

 

controlling. 

d)

 

dodatkowe inwestycje.  

 

10.

 

BudŜety zakładów tworzą po konsolidacji  

a)

 

budŜet państwa. 

b)

 

bilans miasta lub powiatu. 

c)

 

bilans przedsiębiorstwa. 

d)

 

budŜet przedsiębiorstwa. 

  

11.

 

Pewien  rodzaj  sprawozdania,  relacji  czy  meldunku  np.  o  stopniu  realizacji  planu 

działalności przedsiębiorstwa to  

a)

 

raport. 

b)

 

bilans. 

c)

 

regulamin. 

d)

 

budŜet. 

 
12.

 

Bardzo przydatną cechą elektronicznego obiegu dokumentów jest  

a)

 

brak informacji o budŜecie przedsiębiorstwa. 

b)

 

system elektronicznych powiadomień. 

c)

 

nadmiar informacji o przedsiębiorstwie. 

d)

 

niska awaryjność sprzętu do produkcji filmowej i telewizyjnej. 

 

13.

 

Informacje zawarte w sprawozdaniach finansowych są zwykle 

a)

 

utajniane i przechowywane. 

b)

 

po przeczytaniu niszczone. 

c)

 

podstawą podejmowania racjonalnych decyzji. 

d)

 

bezuŜyteczne i niewykorzystywane. 

 
14.

 

 Przedsiębiorstwa filmowe i telewizyjne sporządzają sprawozdanie z działalności o ile 

a)

 

mają na to czas. 

b)

 

dysponują odpowiednimi przepisami. 

c)

 

dysponują odpowiednimi pracownikami. 

d)

 

wynika to z przepisów prawa. 

 
15.

 

Sprawozdanie z działalności przedsiębiorstwa powinno być poddane badaniu przez  

a)

 

biegłego rewidenta. 

b)

 

najlepszego pracownika przedsiębiorstwa. 

c)

 

przedstawiciela związków zawodowych. 

d)

 

kierownika przedsiębiorstwa. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

16.

 

Sprawozdanie z działalności przedsiębiorstwa jest wiarygodne, jeŜeli jest 

a)

 

korzystne dla firmy. 

b)

 

obiektywne i logiczne. 

c)

 

sporządzone na piśmie na prawidłowym druku. 

d)

 

zadowolone z niego kierownictwo firmy. 

 
17.

 

Informację  o  efektywności  poszczególnych  rodzajów  działalności  oraz  ogólny  wynik 

finansowy przedstawia  

a)

 

bilans. 

b)

 

rachunek przepływów pienięŜnych. 

c)

 

rachunek zysków i strat. 

d)

 

raport pracy zakładu. 

 
18.

 

W  zaleŜności  od  ilości  podmiotów  których  dotyczy  sprawozdanie  wyróŜniamy 

sprawozdania  

a)

 

pojedyncze i podwójne. 

b)

 

jednotomowe i wielotomowe. 

c)

 

bieŜące i roczne. 

d)

 

jednostkowe i zbiorcze. 

 
19.

 

Wariant kalkulacyjny i porównawczy róŜnią się pomiędzy sobą 

a)

 

sposobem ujmowania kosztów w przedsiębiorstwie. 

b)

 

terminem sporządzenia. 

c)

 

rodzajem uŜytych narzędzi technicznych. 

d)

 

sposobem ujmowania wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwie. 

 
20.

 

W  układzie  rodzajowym  kosztów  przedsiębiorstwa  filmowego  i  telewizyjnego  mogą 

występować koszty z tytułu  

a)

 

pracy zarządu firmy. 

b)

 

wynagrodzeń, zuŜycia materiałów i energii, usług obcych. 

c)

 

wynagrodzeń rady nadzorczej spółki. 

d)

 

zuŜycia sprzętu technicznego w zakładzie produkcji filmów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko:.......................................................................................... 

 
Monitorowanie działalności przedsiębiorstwa filmowego i telewizyjnego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

7. LITERATURA 
 

1.

 

BudŜetowanie  w  przedsiębiorstwie  pod  red.  E.  Nowaka  i  B.  Nity.  Oficyna  a Wolters 
Kluwer business Kraków 2007 

2.

 

Czubakowska  K.,  Gabrusiewicz  W.,  Nowak  E.  Podstawy  rachunkowości  zarządczej. 
PWE. Warszawa 2006 

3.

 

Kotapski R. BudŜetowanie w przedsiębiorstwie. Kompendium wiedzy. MARINA 2006 

4.

 

Kotapski R. ABC kosztów przedsiębiorstw telewizyjnych. Montevideo, Warszawa 2004 

5.

 

Kotapski  R.,  Kowalak  R.,  Poszwa  M.,  Szczerbiński  A.  Rachunkowość  zarządcza.  Zbiór 
zadań. PWE Warszawa 2005 

 

Literatura metodyczna 

1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000