background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 

 

 
 
 
 
Arkadiusz Pawlikowski 
 
 
 
 
 
 

Drążenie wyrobisk podziemnych  
711[02].Z3.04 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Jan Jureczko 
mgr inż. Grzegorz Merta 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Arkadiusz Pawlikowski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 

 

 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[02].Z3.04 
Drążenie  wyrobisk  podziemnych,  zawartego w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
górnik eksploatacji podziemnej. 

 
 
 
 

 
 

 
 

 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.  Głębienie szybów metodą zwykłą 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Głębienie szybów metodami specjalnymi 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Drążenie wyrobisk korytarzowych udostępniających i przygotowawczych  16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Utrzymywanie wyrobisk korytarzowych i kontrola składu atmosfery 

w wyrobisku 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20 

7.  Literatura 

37 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej 711[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

metody tekstu przewodniego, 

 

pokazu 

objaśnieniem 

(modele 

plansze 

wyrobisk 

udostępniających 

i przygotowawczych), 

 

projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów, 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

symulacji na stanowiskach w warsztatach, w rzeczywistych warunkach pracy (w kopalni), 
na stanowiskach demonstracyjnych np. w ośrodkach mechanizacji górnictwa. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

Sprawdzanie  i  ocenianie  postępów  ucznia  powinno  być  realizowane  za  pomocą  badań 

kształtujących  i  sumatywnych.  W  tym  celu  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym 
w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

Sprawdzanie  i  ocenianie  osiągnięć  ucznia  powinno  być  realizowane  z  uwzględnieniem 

ustalonych wymagań i zgodnie z wewnątrzszkolnym systemem oceniania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

711[02].Z3 

Eksploatacja złóż 

711[02].Z3.01 

Rozpoznawanie  

i udostępnianie złóż 

711[02].Z3.03 

Dobieranie środków strzałowych 

711[02].Z3.02 

Rozpoznawanie i likwidacja  

zagrożeń w górnictwie 

711[02].Z3.04 

Drążenie 
wyrobisk 

podziemnych 

711[02].Z3.05 
Wykonywanie 

obudowy wyrobisk 

711[02].Z3.06 

Montowanie urządzeń 

wentylacyjnych  

i zabezpieczających 

711[02].Z3.07 

Eksploatowanie złóż 

kopalin użytecznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

rozróżniać podstawowe wielkości mechaniczne i elektryczne oraz ich jednostki, 

 

analizować proste schematy kinematyczne części maszyn, 

 

wykonywać rysunki części maszyn, 

 

analizować układy hydrauliczne i pneumatyczne, 

 

charakteryzować  wymagania  dotyczące  bezpieczeństwa  pracy  przy  obsłudze  maszyn 
i urządzeń mechanicznych, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować proces technologiczny głębienia szybu,  

 

dobrać metody głębienia szybu zależnie od warunków geologicznych,  

 

scharakteryzować głębienie szybu metodami specjalnymi,  

 

wskazać elementy zbrojenia i wyposażenia szybu w zależności od jego funkcji, 

 

wyjaśnić cele i zadania wyrobisk udostępniających, 

 

scharakteryzować  czynności  zasadnicze  i  pomocnicze  przy  drążeniu  wyrobisk 
udostępniających,  

 

scharakteryzować  czynności  zasadnicze  i  pomocnicze  przy  drążeniu  wyrobisk 
przygotowawczych,  

 

dobrać  obsadę,  sprzęt,  obudowę,  sposób  drążenia  do  przekroju  wyrobiska 
udostępniającego,  

 

dobrać  obsadę,  sprzęt,  obudowę,  sposób  drążenia  do  danego  typu  wyrobiska 
udostępniającego, 

 

pobrać próbki wyrobisk,  

 

określić zasady kontroli drążonych wyrobisk przygotowawczych, 

 

skontrolować kierunek wyrobiska,  

 

skontrolować zabezpieczenie czoła przodka, 

 

skontrolować skład atmosfery w chodniku, 

 

dobrać  kształt  i  wymiary  wyrobiska  przygotowawczego  dla  określonego  systemu 
wybierania, 

 

dobrać sprzęt, maszyny i urządzenia dla wyrobiska przygotowawczego,  

 

dobrać sposób drążenia dla wyrobiska przygotowawczego,  

 

objaśnić zasady i sposoby utrzymania wyrobisk,  

 

opracować procedurę zagrożenia w wyrobisku, 

 

określić warunki przebudowy wyrobiska korytarzowego, 

 

określać zasady drążenia, utrzymania i przebudowy wyrobisk górniczych, 

 

sterować maszynami do drążenia wyrobisk udostępniających i przygotowawczych, 

 

drążyć wyrobiska podziemne,  

 

zastosować  przepisy  prawa  geologicznego  i  górniczego  oraz  przepisy  wykonawcze  przy 
drążeniu wyrobisk, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
podczas drążenia wyrobisk podziemnych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

.....................……………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł: 

Eksploatacja złóż 711[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Drążenie wyrobisk podziemnych

 

711[02].Z3.04 

Temat:  Kontrola składu powietrza kopalnianego. 

Cel ogólny:  Pomiar wykrywaczem harmonijkowym typu WG-2.  
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien: 

 

wyjaśnić cel kontroli składu powietrza kopalnianego, 

 

scharakteryzować metody kontroli, 

 

określić skład powietrza kopalnianego, 

 

scharakteryzować szkodliwe i niebezpieczne gazy zawarte w atmosferze kopalnianej, 

 

określić dopuszczalną zawartość tych gazów w powietrzu kopalnianym, 

 

skontrolować skład powietrza kopalnianego, 

 

rozróżnić przyrządy do wykrywania i pomiaru gazów, 

 

scharakteryzować budowę wykrywacza harmonijkowego typu WG-2, 

 

rozróżnić rurki wskaźnikowe do wykrywania gazów.  

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

materiały dydaktyczne, 

 

poradnik górnika, 

 

instrukcja obsługi wykrywacza harmonijkowego, 

 

wykrywacz harmonijkowy i rurki wskaźnikowe. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują pojedynczo. 

 
Czas trwania zajęć:
 2 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia:
  
Przeprowadź  symulację  kontroli  składu  powietrza  kopalnianego  posługując  się  wykrywaczem 
harmonijkowym typu WG-2.  
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  Wyjaśnienie  uczniom  zasad  pracy  metodą  tekstu  przewodniego,  pokazu  z  objaśnieniem, 

projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów, 

4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją obsługi wykrywacza harmonijkowego. 
 
Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego, pokazu z objaśnieniem oraz projekcja filmów, przeźroczy 
i foliogramów. 
 
Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Jaki jest skład powietrza kopalnianego? 
2.  Jakie są dopuszczalne zawartości gazów szkodliwych w powietrzu kopalnianym? 
3.  Co to jest i do czego służy wykrywacz harmonijkowy? 
4.  Jakie są typy rurek wskaźnikowych? 
5.  Jak zbudowany jest wykrywacz harmonijkowy? 
6.  Jakie są kolory zabarwienia masy reakcyjnej w rurce dla poszczególnych gazów? 
7.  Jak określone gazy działają na organizm ludzki? 
8.  Jakie są właściwości gazów szkodliwych? 
 
Faza II. Ustalenie 
Uczniowie: 
1.  Określają skład powietrza kopalnianego. 
2.  Określają, z jakimi gazami szkodliwymi będą mieli do czynienia. 
3.  Konsultują ustalenia z nauczycielem i wnoszą ewentualne poprawki. 
 
Faza IV. Wykonanie 
Uczniowie:

 

1.  Samodzielnie dokonują wyboru rurek wskaźnikowych. 
2.  Wykonują symulacje pomiaru bez rurek wskaźnikowych. 
3.  Określają,  na  jaki  kolor  zabarwi  się  masa  reakcyjna  dla  danego  gazu,  opisują  rurkę  na 

podstawie przykładowych stężeń gazów. 

4.  Prezentują swoje wyniki. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie wzajemnie poprawność wykonania zadania. 
2.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

…...........…………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł: 

Eksploatacja złóż 711[02].Z3 

Jednostka modułowa:  

Drążenie wyrobisk podziemnych

 

711[02].Z3.04 

Temat:  Przebudowa wyrobisk korytarzowych. 

Cel ogólny:  Przebudowa wyrobiska korytarzowego w obudowie ŁP. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien: 

 

rozpoznać obudowę, 

 

omówić przyczyny niszczenia obudowy wyrobisk, 

 

wyjaśnić kolejność wykonywania czynności przy stawianiu obudowy ŁP, 

 

wyjaśnić kolejność wykonywania czynności przy przebudowie wyrobiska w obudowie ŁP, 

 

stosować szczególną ostrożność przy wykonywaniu przebudowy wyrobiska, 

 

stosować przepisy BHP dotyczące przebudowy wyrobisk górniczych. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

materiały dydaktyczne, 

 

plansze i modele, 

 

poradnik górnika. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Wykonywanie ćwiczenia. 

 

Zadanie dla ucznia:  

Opisz kolejność wykonywania czynności przy przebudowie wyrobiska korytarzowego 

w obudowie  ŁP.  Przy  ustalaniu  kolejności  uwzględnij  wyposażenie,  jakie  znajduje  się 
w wyrobisku. Narysuj etapy przebudowy. 

 

Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

 

przeanalizować rysunki, schematy i modele, które otrzymałeś od nauczyciela. 

 

przygotować przybory do rysowania, 

 

opisać kolejność czynności wykonywanych przy przebudowie, 

 

przeanalizować jakość wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności: 

 

uczniowie prezentują swoje prace, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony, 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.

 

 
Praca domowa: 
Odszukaj  w  literaturze  etapy  prowadzenia  przebudowy wyrobisk korytarzowych wykonanych 
w różnych obudowach. 
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. 

ĆWICZENIA 

 
5.1.  Głębienie szybów metodą zwykłą 

 
5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Dopasuj  definicje  wyrobisk  udostępniających  i  przygotowawczych  do  odpowiednich 

nazw. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność rozpoznawania 
wyrobisk udostępniających i przygotowawczych. Czas na wykonanie ćwiczenia 45 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  odszukać 

materiałach 

dydaktycznych 

rodzaje 

wyrobisk 

udostępniających 

i przygotowawczych, 

3)  zapamiętać definicje, 
4)  rozpoznać charakteryzowane przez nauczyciela wyrobiska i dopasować je do nazwy, 
5)  scharakteryzować cel i przeznaczenie rozpoznanych wyrobisk.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

materiały dydaktyczne, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj,  na  podstawie, opisu obudowy stosowane przy drążeniu szybów i dokonaj ich 

klasyfikacji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność rozpoznawania 
obudowy stosowanej w wyrobiskach szybowych. Czas na wykonanie ćwiczenia 45 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  odszukać w materiałach dydaktycznych rodzaje stosowanych obudów szybów, 
3)  zapoznać się z podziałem i przeznaczeniem obudów, 
4)  rozpoznać obudowę, 
5)  sklasyfikować obudowę przy jakiej metodzie drążenia szybu jest stosowana, 
6)  opisać i narysować schematy rozpoznanych obudów na podstawie literatury. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

materiały dydaktyczne, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj  prace  pomocnicze  stosowane  przy  drążeniu  szybów.  Dokonaj  oceny 

ważności tych prac, kolejności ich wykonywania oraz uzasadnij co jest celem tych prac.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  uzasadnienie  zasadności 
wykonywania danych prac pomocniczych. Czas na wykonanie ćwiczenia 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  jakie  prace  pomocnicze  wykonywane  są  przy 

drążeniu szybów, 

3)  opisać  wszystkie  prace  pomocnicze  jakie  wykonywane  są  przy  drążeniu  szybów  ze 

szczególnym uwzględnieniem ich zasadności i kolejności wykonywania, 

4)  opisać maszyny i urządzenia wykorzystywane w tych pracach. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

materiały dydaktyczne, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.  Głębienie szybów metodami specjalnymi 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj, na podstawie, opisu drążenia szybu zastosowaną specjalną metodę drążenia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność rozpoznawania 
metod drążenia szybu. Czas na wykonanie ćwiczenia 45 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  odszukać w materiałach dydaktycznych specjalne metody drążenia szybów, 
3)  rozpoznać zastosowane metody drążenia, 
4)  opisać  szczegółowo  etapy wykonywania szybu i narysować schemat wykonywanych prac 

na podstawie literatury. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

materiały dydaktyczne, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Odszukaj,  w  dostępnej  literaturze,  inne metody  pogłębiania czynnych  szybów  i szybików 

oraz sposoby przebijania się szybikami ślepymi między poziomami. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność  dopasowania 
metody drążenia do danego wyrobiska. Czas na wykonanie ćwiczenia 45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych,  literaturze  metody  pogłębiania  szybów 

i szybików, 

3)  opisać szczegółowo odszukane metody, 
4)  scharakteryzować  w  jakich  warunkach  dana  metoda  jest  stosowana  i  jaki  sprzęt  jest 

wykorzystywany. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

materiały dydaktyczne, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3.  Drążenie 

wyrobisk 

korytarzowych 

udostępniających 

i przygotowawczych 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj, na podstawie, opisu formę organizacji pracy w przodkach przygotowawczych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność rozpoznawania 
form organizacji pracy. Czas na wykonanie ćwiczenia 45 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  odszukać w materiałach dydaktycznych formy organizacji prac, 
3)  zapamiętać nazwę danej formy organizacji, 
4)  rozpoznać charakteryzowaną przez nauczyciela organizację prac, 
5)  opisać jedną wybraną formę organizacji i ustalić obłożenie przodka eksploatacyjnego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

Poradnik dla ucznia i materiały dydaktyczne, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Rozpoznaj  typ  wyrobiska  chodnikowego  (węglowe,  kamienne,  węglowo-kamienne),  na 

podstawie opisu technologii jego drążenia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność rozpoznawania 
wyrobisk chodnikowych. Czas na wykonanie ćwiczenia 45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  odszukać w materiałach dydaktycznych typy wyrobisk chodnikowych, 
3)  zapoznać  się  z  technologiami  drążenia  wyrobisk  chodnikowych  i  rodzajami  stosowanej 

obudowy w tych wyrobiskach, 

4)  rozpoznać typ wyrobiska i krótko go scharakteryzować.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

Poradnik dla ucznia i materiały dydaktyczne, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.4.  Utrzymywanie  wyrobisk  korytarzowych  i  kontrola  składu 

atmosfery w wyrobisku 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Obsłuż wykrywacz harmonijkowy oraz zapoznaj się z zestawem rurek wskaźnikowych.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność posługiwania się 
przyrządem pomiarowym. Czas na wykonanie ćwiczenia 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  odszukać w materiałach dydaktycznych metodę pomiaru składu powietrza kopalnianego, 
3)  zapoznać  się  z  przeznaczeniem  rurek  wskaźnikowych  i  kolorem  zabarwienia  masy 

reakcyjnej – opisać rurki wskaźnikowe, 

4)  określić  dopuszczalne  stężenia  gazów w atmosferze kopalnianej i nauczyć się posługiwać 

wykrywaczem harmonijkowym.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

wykrywacz harmonijkowy i zestaw rurek wskaźnikowych, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Obsłuż metanomierz VM-1. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawność posługiwania się 
przyrządem pomiarowym. Czas na wykonanie ćwiczenia 45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy wraz z potrzebnymi przyborami, 
2)  odszukać  w  materiałach dydaktycznych metody pomiaru zawartości metanu w powietrzu 

kopalnianym, 

3)  zapoznać się z sposobem pomiaru zawartości metanu metanomierzem VM-1, 
4)  przeprowadzić kontrolę zasilania, kontrolę zera, dokonać pomiaru zawartości metanu oraz 

odczytać stężenie metanu z tarczy miernika.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

metanomierz VM-1, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Drążenie 

wyrobisk 

podziemnych” 

 
Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi:  1.
  a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. d, 6. b, 7. d, 8. d, 9. a, 10. b, 11. a, 

12. a, 13. b, 14. b, 15. a, 16. b, 17. a, 18. c, 19. a, 20. a. 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziomwy

magań 

Poprawna

odpowiedź 

1.  

Zidentyfikować wyrobiska udostępniające 

2.  

Nazwać wyrobiska udostępniające 

P

 

3.  

Zidentyfikować wyrobiska udostępniające 

P

 

4.  

Rozróżnić sprzęt do drążenia szybów 

5.  

Opisać budowę szybu 

P

 

6.  

Rozpoznać sprzęt do kontroli składu 
powietrza kopalnianego 

P

 

7.  

Opisać budowę szybu 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

8.  

Rozróżnić metody specjalne drążenia szybów 

P

 

9.  

Wskazać sprzęt do kontroli składu powietrza 
kopalnianego 

P

 

10. 

Rozróżnić sprzęt do kontroli składu 
powietrza kopalnianego 

P

 

11. 

Scharakteryzować metody drążenia wyrobisk 
korytarzowych 

P

 

12.  Nazwać obudowę wyrobisk 

P

 

13. 

Scharakteryzować skład powietrza 
kopalnianego 

14.  Porównać typy wyrobisk korytarzowych 

15. 

Określić budowę sprzętu kontrolnego do 
pomiaru składu powietrza kopalnianego 

16. 

Scharakteryzować budowę sprzętu 
kontrolnego do pomiaru składu powietrza 
kopalnianego 

PP 

17.  Porównać rodzaje próbek 

PP 

18.  Określić metody specjalne drążenia szybów 

PP 

19. 

Rozpoznać metody specjalne drążenia 
szybów 

PP 

20.  Scharakteryzować sposoby drążenia szybów 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na typy zadań testowych, jakie będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.

 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  o  różnym  stopniu  trudności.  Tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa.  

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Prawidłową  odpowiedź 

zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Wyrobisko korytarzowe pionowe głębione z powierzchni ziemi o średnicy powyżej 4 m to 

a)  szyb. 
b)  szybik 
c)  sztolnia. 
d)  szyb ślepy. 

 
2.  Wyrobisko  korytarzowe  poziome  lub  o  małym  wzniesieniu  wykonane  w  celu 

udostępnienia  złoża  w  poprzek  warstw  skalnych  i  nie  mające  bezpośredniego  połączenia  
z powierzchnią to 
a)  sztolnia. 
b)  przecznica. 
c)  szyb pochyły. 
d)  poziom kopalni. 

 
3.  Sztolnia to wyrobisko 

a)  pionowe. 
b)  poziome. 
c)  pochyłe. 
d)  wybierkowe. 

 
4.  Na rysunku numerem 2 oznaczono 

a)  kubeł. 
b)  wiertnicę. 
c)  pomost roboczy. 
d)  ładowarkę chwytakową. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

5.  Na rysunku numerem 5 oznaczono 

a)  dźwigar. 
b)  przedział drabinowy. 
c)  linę nośną. 
d)  prowadnik. 

 

 

6.  Na rysunku przedstawiono rurkę wskaźnikową do pomiaru 

a)  tlenku węgla. 
b)  dwutlenku węgla. 
c)  tlenu. 
d)  metanu. 

 

 

 
7.  Najczęściej stosowany przekrój szybu to przekrój oznaczony literą 

a)  b. 
b)  a. 
c)  d. 
d)  c. 

 

 

 
8.  Na rysunku przedstawiono 

a)  glinizację skał. 
b)  bitumizację skał. 
c)  cementację skał. 
d)  zamrażanie skał. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

9.  Na rysunku przedstawiono 

a)  metanomierz. 
b)  wykrywacz harmonijkowy. 
c)  pochłaniacz górniczy. 
d)  aparat ucieczkowy. 

 

 

10.  Na rysunku przedstawiono 

a)  metanomierz. 
b)  wykrywacz harmonijkowy. 
c)  pochłaniacz górniczy. 
d)  aparat ucieczkowy. 

 

11.  Na rysunku przedstawiono chodnik z przybierką 

a)  stropu. 
b)  stropu i spągu. 
c)  spągu. 
d)  ociosów. 

 

 
12.  Główne wyrobiska przygotowawcze mają obecnie najczęściej obudowę 

a)  odrzwiową podatną. 
b)  murową. 
c)  kotwową. 
d)  natryskową. 

 
13.  H

2

S to 

a)  metan. 
b)  siarkowodór. 
c)  tlenek węgla. 
d)  wodór. 

 
14.  Chodnik drążony w przeważającej części przekroju w skałach, tj. ponad 20% to chodnik 

a)  kamienny. 
b)  kamienno-węglowy. 
c)  węglowo-kamienny. 
d)  badawczy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

15.  Na rysunku numerem 12 oznaczono 

a)  otwór ssawny. 
b)  akumulator. 
c)  pompka. 
d)  filtr. 

 

 

16.  Na rysunku numerem 6 oznaczono 

a)  łańcuszek. 
b)  zawór wsteczny. 
c)  mieszek. 
d)  sprężynka. 

 

 

17.  Próbki do badań mineralogiczno-petrograficznych pobiera się w celu określenia 

a)  składu mineralnego, struktury i tekstury badanej skały. 
b)  charakterystyki  skały  pod  względem  litologicznym  i  ustalenia  jej  wieku 

geologicznego. 

c)  składników  kopaliny  użytecznej,  czyli  zawartości  w  niej  różnych  składników 

chemicznych. 

d)  fizycznych  i  technologicznych  własności  zbadanej  skały  oraz  do  ustalania 

ewentualnych sposobów wzbogacania (przeróbki) kopaliny. 

 
18.  Chemiczne zeskalenie skał to 

a)  bitumizacja. 
b)  glinizacja. 
c)  silikatyzacja. 
d)  cebertyzacja. 

 

19.  Glinizacja to 

a)  fizyczne utwardzenie i uszczelnienie skał. 
b)  zamrażanie skał. 
c)  odwadnianie skał. 
d)  chemiczne uszczelnienie skał. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

20.  Na rysunku numerem 4 oznaczono 

 

a)  keson. 
b)  pompę. 
c)  wentylator. 
d)  lutniociąg. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………………………………………… 

 
Drążenie wyrobisk podziemnych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

TEST 2

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Drążenie 

wyrobisk 

podziemnych” 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań, z poziomu podstawowego, 

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi:  1.
  d,  2.  a,  3.  b,  4.  c,  5.  c,  6.  a,  7.  a, 8. d, 9. a, 10. b, 11. c, 

12. a, 13. a, 14. a, 15. a, 16. b, 17. b, 18. b, 19. c, 20. d. 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

  Zdefiniować wyrobiska udostępniające 

  Nazwać wyrobiska udostępniające 

P

 

  Rozróżnić wyrobiska udostępniające 

P

 

  Wskazać sprzęt do drążenia szybów 

  Opisać wyposażenie szybu 

P

 

 

Rozróżnić rurki wskaźnikowe do kontroli 
składu powietrza kopalnianego 

P

 

  Scharakteryzować obudowę szybu 

P

 

 

Scharakteryzować drążenie szybów metodami 
specjalnymi 

P

 

 

Rozróżnić sprzęt do kontroli składu powietrza 
kopalnianego 

P

 

10   

Wskazać sprzęt do kontroli składu powietrza 
kopalnianego 

P

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

11   

Scharakteryzować metody drążenia wyrobisk 
korytarzowych 

P

 

12    Nazwać obudowę wyrobisk udostępniających 

P

 

13   

Scharakteryzować skład powietrza 
kopalnianego 

14    Określić typy wyrobisk korytarzowych 

15   

Rozpoznać budowę sprzętu kontrolnego do 
pomiaru składu powietrza kopalnianego 

16   

Określić budowę sprzętu kontrolnego do 
pomiaru składu powietrza kopalnianego 

PP 

17    Rozpoznać rodzaje próbek 

PP 

18   

Scharakteryzować drążenie szybów metodami 
specjalnymi 

PP 

19   

Scharakteryzować drążenie szybów metodami 
specjalnymi 

PP 

20    Porównać sposoby drążenia szybów 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Wyrobisko  pionowe  nie  wychodzące  na  powierzchnię,  lecz  łączące  wewnątrz  kopalni 

pokłady (poziomy) między sobą to 
a)  szyb, 
b)  szybik, 
c)  sztolnia, 
d)  szyb ślepy. 

 
2.  Wyrobisko  korytarzowe  poziome  lub  lekko  nachylone  ku  ujściu  mające  wlot 

z powierzchni i udostępniające złoże ze stoku góry to 
a)  sztolnia, 
b)  przecznica, 
c)  szyb pochyły, 
d)  poziom kopalni. 

 

3.  Przecznica to wyrobisko 

a)  pionowe. 
b)  poziome, 
c)  pochyłe. 
d)  wybierkowe. 

 
4.  Na rysunku numerem 1 oznaczono 

a)  kubeł. 
b)  wiertnicę. 
c)  pomost roboczy. 
d)  ładowarkę chwytakową. 

 

 

5.  Na rysunku numerem 2 oznaczono 

a)  dźwigar. 
b)  przedział drabinowy. 
c)  przedział wyciągowy. 
d)  prowadnik. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

6.  Na rysunku przedstawiono rurkę wskaźnikową do pomiaru 

a)  tlenku węgla. 
b)  dwutlenku węgla. 
c)  tlenu. 
d)  metanu. 

 

 

 
7.  Szyby o takich przekrojach wykonuje się najczęściej w obudowie 

a)  drewnianej. 
b)  murowanej. 
c)  żelbetowej. 
d)  tubingowej. 

 

 

 
8.  Na rysunku przedstawiono 

a)  glinizację skał. 
b)  bitumizację skał. 
c)  cementację skał. 
d)  zamrażanie skał. 

 

 

 
9.  Na rysunku przedstawiono 

a)  metanomierz. 
b)  wykrywacz harmonijkowy. 
c)  pochłaniacz górniczy. 
d)  aparat ucieczkowy. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

10.  Na rysunku przedstawiono 

a)  metanomierz. 
b)  wykrywacz harmonijkowy. 
c)  pochłaniacz górniczy. 
d)  aparat ucieczkowy. 

 

11.  Na rysunku przedstawiono chodnik z przybierką 

a)  stropu. 
b)  stropu i spągu. 
c)  spągu. 
d)  ociosów. 

 

 
12.  Główne wyrobiska przygotowawcze mają obecnie najczęściej obudowę 

a)  odrzwiową podatną. 
b)  murową. 
c)  kotwową. 
d)  natryskową. 

 

13.  CH

4

 to 

a)  metan. 
b)  siarkowodór. 
c)  tlenek węgla. 
d)  wodór. 

 

14.  Chodnik drążony pełnym przekrojem w co najmniej 85% w skałach płonnych, to chodnik 

a)  kamienny. 
b)  kamienno-węglowy. 
c)  węglowo-kamienny. 
d)  węglowy. 

 
15.  Na rysunku numerem 12 oznaczono 

a)  otwór ssawny. 
b)  akumulator. 
c)  pompka. 
d)  filtr. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

16.  Na rysunku numerem 6 oznaczono 

a)  łańcuszek. 
b)  zawór wsteczny. 
c)  mieszek. 
d)  sprężynka. 

 

 

17.  Próbki do badań stratygraficznych pobiera się w skałach osadowych w celu określenia 

a)  składu mineralnego, struktury i tekstury badanej skały. 
b)  charakterystyki  skały  pod  względem  litologicznym  i  ustalenia  jej  wieku 

geologicznego. 

c)  składników  kopaliny  użytecznej,  czyli  zawartości  w  niej  różnych  składników 

chemicznych. 

d)  fizycznych i technologicznych własności zbadanej skały oraz do ustalania 

ewentualnych sposobów wzbogacania (przeróbki) kopaliny. 

 

18.  Fizyczne utwardzenie i uszczelnienie skał 

a)  mrożenie. 
b)  glinizacja. 
c)  silikatyzacja. 
d)  cebertyzacja. 

 
19.  Cebertyzacja to 

a)  fizyczne utwardzenie i uszczelnienie skał. 
b)  zamrażanie skał. 
c)  elektrochemiczne zeskalanie skał. 
d)  chemiczne uszczelnienie skał. 

 
20.  Na rysunku numerem 1 oznaczono otwory 

a)  kontrolne. 
b)  mrożeniowe. 
c)  kontrolne. 
d)  cementacyjne. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………………………………………… 

 
Drążenie wyrobisk podziemnych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

7.  LITERATURA 

 

1.  Bielewicz  T.,  Prus  B.,  Honysz  J.:  Górnictwo cz.  I i II. Wydawnictwo  „Śląsk”,  Katowice 

1993 

2.  Broen A.: Kombajny chodnikowe. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1992 
3.  Chudek  M.,  Pach  A.:  Obudowa  wyrobisk  eksploatacyjnych  w  kopalniach  węgla 

kamiennego. Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2002 

4.  Chudek M.: Obudowa wyrobisk górniczych. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1975 
5.  Hobler  M.:  Projektowanie  i  wykonywanie  robót  strzałowych  w  górnictwie  podziemnym, 

Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1982 

6.  Kostorz J, Pogoda W.: Górnictwo cz. II. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1989 
7.  Nowak K., Kostorz J: Górnictwo cz. I. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1989 
8.  Poradnik górnika. Praca zbiorowa. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1982 
9.  Czasopisma: Wiadomości Górnicze, Przegląd Górniczy, Bezpieczeństwo Pracy i Ochrony 

Środowiska w Górnictwie, Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa. 

10.  http://images.google.pl/imghp 
11.  Katalogi firmowe maszyn i urządzeń do urabiania. 
12.  Przepisy wykonawcze do Prawa geologicznego i górniczego  
13.  Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej: Seria Górnictwo 
 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec–Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998