background image

 

 

Małgorzata Olszewska – Hagno                                                                           Kto to taki ,,sze

ś

cioptak”? 

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Pa

ń

stwowych w Gda

ń

sku

 

 

TEMAT: Kto to taki „sze

ś

cioptak”? 

 
INFORMACJE OGÓLNE: 
Potrzeb

ę

  ochrony  przyrody  powinno  si

ę

  wzbudza

ć

  u  dzieci  ju

Ŝ

  od  najmłodszych  lat.  W  wieku 

przedszkolnym  trudno  jest  jednak  zrozumie

ć

  poj

ę

cia  form  ochrony  przyrody  (w  tym  i  Natury  2000). 

Edukacj

ę

  w  tym  temacie  najkorzystniej  zacz

ąć

  od  ochrony 

ś

wiata  zwierz

ą

t.  Poni

Ŝ

szy  scenariusz  jest 

dostosowany  do  zaj

ęć

  w  sali  edukacyjnej  z  mo

Ŝ

liwo

ś

ci

ą

  przeprowadzenia  drugiej  cz

ęś

ci  na  dworze 

np. na przedszkolnym placu zabaw. Scenariusz mo

Ŝ

e by

ć

 modyfikowany ze wzgl

ę

du na czas trwania 

lekcji  czy  te

Ŝ

  zm

ę

czenie  dzieci  poprzez  rezygnacj

ę

  z  wybranej  zabawy  ruchowej,  b

ą

d

ź

  np. 

poetyckiego wst

ę

pu. Ułatwieniem dla prowadz

ą

cego byłaby druga osoba obsługuj

ą

ca multimedia, aby 

prowadz

ą

cy mógł cał

ą

 uwag

ę

 po

ś

wi

ę

ci

ć

 dzieciom. 

 
POZIOM: 
przedszkole (5 – 6-latki). 
 
MIEJSCE:  
Sala edukacyjna nadle

ś

nictwa lub przedszkole, plac przedszkolny. 

 
CZAS TRWANIA: 
 Sala dydaktyczna – ok. 60 minut, plac przedszkolny – 30 min (w sumie ok. 90 minut). 
 
CELE: 
Ucze

ń

 potrafi: 

-

 

rozpoznawa

ć

  sylwetki  wybranych  gatunków  ptaków  chronionych  z  Zał

ą

czników  do  Dyrektywy 

Ptasiej (bielika, orlika krzykliwego, bociana czarnego, 

Ŝ

urawia, puchacza i cietrzewia), 

-

 

zrozumie

ć

 potrzeby ochrony ptaków, 

-

 

kształtowa

ć

  postawy  szacunku  wobec  przyrody  oraz  wła

ś

ciwych  zachowa

ń

  człowieka  wobec 

ś

wiata zwierz

ą

t, 

-

 

kształtowa

ć

 wyobra

ź

ni

ę

 artystyczn

ą

 
METODY: 
Pogadanka,  prezentacja  multimedialna,  metoda  plakatu,  obserwacja,  drama,  zaj

ę

cia  terenowe, 

zabawy ruchowe. 
 
FORMY: 
Zaj

ę

cia kameralne, praca zespołowa w grupach. 

 

Ś

RODKI DYDAKTYCZNE: 

Laptop,  rzutnik,  płyty  CD  z  odgłosami  ptaków  oraz  zdj

ę

ciami,  krótkie  filmy  DVD    prezentuj

ą

ce 

zachowania ptaków (przede wszystkim 6 gatunków Natura 2000 tzw. sze

ś

cioptaka), papier plakatowy, 

klej,  no

Ŝ

yczki,  flamastry,  wycinki  z  gazet,  b

ą

d

ź

  wydruki  zdj

ęć

  6  gatunków  ptaków,  które  wymagaj

ą

 

ochrony  w  formie  wyznaczania  obszarów  natura  2000  (bielika,  orlika krzykliwego,  bociana  czarnego, 

Ŝ

urawia, puchacza i cietrzewia), lornetka. 

 
PRZEBIEG ZAJ

ĘĆ

1. Faza wprowadzaj

ą

ca (sala dydaktyczna) ok. 15 min. 

 
Prowadz

ą

cy wita si

ę

 z dzie

ć

mi, prosi aby zamkn

ę

ły oczy i w wyobra

ź

ni przeniosły si

ę

 do lasu pełnego 

roz

ś

piewanych  ptaków.  W  tle  słycha

ć

  odgłosy  ró

Ŝ

nych  ptaków,  pochodz

ą

ce  z  płyty  CD  „Odgłosy 

puszczy”  np.  puszcza  wiosn

ą

..  Nast

ę

pnie  prowadz

ą

cy  prezentuje  wierszyk  o  ptakach  np.  „Ptasie 

radio”  Juliana  Tuwima.  Utwór  ten  odczytuje  osobi

ś

cie  b

ą

d

ź

  te

Ŝ

  wykorzystuje  aktorskie  nagranie  CD 

lub  DVD.  Po  wysłuchaniu  dzieci  słuchaj

ą

  krótkiej  pogadanki  le

ś

nika  o  zwyczajach  ptaków,  potrzebie 

ich ochrony. Prowadz

ą

cy wymienia wyst

ę

puj

ą

ce w wierszu ptaki chronione i wizualnie przedstawia je 

dzieciom na planszach, b

ą

d

ź

 za pomoc

ą

 rzutnika multimedialnego. 

 
 

background image

 

 

Małgorzata Olszewska – Hagno                                                                           Kto to taki ,,sze

ś

cioptak”? 

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Pa

ń

stwowych w Gda

ń

sku

 

 

2. Faza realizacyjna (sala dydaktyczna) ok. 30 min. 
Dzielimy  dzieci  na  5-6  grup.  Rozdajemy  papier  plakatowy,  wycinki  z  gazet,  b

ą

d

ź

  wydruki 

przedstawiaj

ą

ce  postaci  6  gatunków  ptaków:  bielika,  bociana  czarnego,  puchacza,  …..,  (wskazane 

jest,  aby  dzieci  same  wycinały  postacie  – 

ć

wiczenia  manualne),  klej,  no

Ŝ

yczki,  flamastry.  Ka

Ŝ

dy 

zespół ma za zadanie utworzy

ć

 na plakacie posta

ć

 stwora „sze

ś

cioptaka” składaj

ą

cego si

ę

 z sze

ś

ciu 

w/w ptaków. Przedszkolaki mog

ą

 dorysowa

ć

 mu pewne elementy np. oczy, r

ę

ce, rogi itp. oraz nada

ć

 

mu  imi

ę

. W  trakcie  pracy  zespołów  prowadz

ą

cy  nadzoruje  prac

ę

  dzieci,  doradza,  przedstawia  ptaki, 

które dzieci naklejaj

ą

. Po zako

ń

czeniu zadania plakaty s

ą

 prezentowane przez dzieci i wywieszane w 

widocznym miejscu. 
 
3. Faza podsumowuj

ą

ca od 15 – 45 min. w   zale

Ŝ

no

ś

ci od ilo

ś

ci  zabaw ruchowych oraz  od miejsca 

przeprowadzenia ich. 
 
Prowadz

ą

cy wspólnie z dzie

ć

mi omawia plakaty. Jeszcze raz przypomina gatunki wyst

ę

puj

ą

ce na nich 

i  podkre

ś

la  znaczenie  ich  ochrony.  Pogadanka  wsparta  powinna  by

ć

  krótkimi  filmami  DVD 

prezentuj

ą

cymi zachowania ptaków.  

 
Zabawy ruchowe (w miar

ę

 mo

Ŝ

liwo

ś

ci do przeprowadzenia na placu zabaw. Je

Ŝ

eli warunki pogodowe 

nie  pozwalaja  na  wyj

ś

cie  na  dwór  zabaw

ę

  mo

Ŝ

na  przeprowadzi

ć

  w  sali,  a  obserwacje  za  pomoc

ą

 

lornetki – przez okno.) 
 
Dla  utrwalenia  wiadomo

ś

ci  ka

Ŝ

da  z  grup  losuje  karteczk

ę

  z  postaci

ą

  ptaka  z  listy  6  gatunków,  które 

dzieci  wcze

ś

niej  poznały.    Ka

Ŝ

da  z  grup  na

ś

laduje  zachowanie  danego  gatunku,  a  reszta  dzieci 

zgaduje, jaki to ptak. 
W przerwie mo

Ŝ

na wspólnie z dzie

ć

mi przeprowadzi

ć

 obserwacj

ę

 ptaków przez lornetk

ę

Na zako

ń

czenie proponujemy przedszkolakom jeszcze jedn

ą

 zabaw

ę

 w ptaszki pt. „Kukułka”. 

Uczestnicy  zabawy  jako  ptaki 

ś

piewaj

ą

ce  ustawiaj

ą

  si

ę

  w  szeregu,  w  odległo

ś

ci  trzydziestu, 

ewentualnie  czterdziestu  metrów  od  wyznaczonej  mety.  Kład

ą

  za  sob

ą

  na  ziemi  koszyczki  albo 

chusteczki,  pełni

ą

ce  w  tym  wypadku  rol

ę

  gniazdek  i  zwracaj

ą

  si

ę

  twarz

ą

  do  mety.  Kukułka  kr

ąŜ

y  za 

szeregiem  ptaków  i  podkłada  jajko  (piłk

ę

  gumow

ą

  lub  pingpongow

ą

)  do  jednego  z  gniazd. 

Natychmiast po podrzuceniu jajka powinna zakuka

ć

 i p

ę

dzi

ć

 do mety. Na to hasło ptaki odwracaj

ą

 si

ę

a ten, kto znalazł w swoim gniazdku podrzucon

ą

 piłk

ę

, chwyta j

ą

 i goni wraz z innymi za kukułk

ą

Ŝ

eby 

j

ą

  trafi

ć

  piłk

ą

,  nim  dotrze  do  mety.  Wszystkie  ptaki  s

ą

  sprzymierzone  przeciwko  kukułce  i  pomagaj

ą

 

sobie  nawzajem.  Piłk

ę

  wolno  przerzuca

ć

  do  partnera  silniejszego,  biegn

ą

cego  bli

Ŝ

ej  kukułki,  a  wi

ę

maj

ą

cego wi

ę

ksze szanse trafienia jej. Ten, kto trafi kukułk

ę

 piłk

ą

, zostaje kukułk

ą

.  

 
LITERATURA: 
1.  „ABC edukacji le

ś

nej”; wyd. przez Centrum Informacyjne Lasów Pa

ń

stwowych, 2007 r. 

2.  „

Ś

cie

Ŝ

ki  edukacyjne  –  kulturotwórcza  rola  lasów”  zeszyt  przedmiotowo-metodyczny;  wyd.  Grono, 

2003 r. 

3.  „Edukacja  w  naturze”  Sebastian  Stec,

 

wyd.  Fundacja  O

ś

rodka  Edukacji  Ekologicznej  Warszawa 

1999 r., 

4.  „Wychowanie w przedszkolu” czasopismo dla nauczycieli, lipiec 2007 r. 
5.  „Ochrona  przyrody  w  lasach”  Poradnik  dla  pracowników  Lasów  Pa

ń

stwowych;  wyd.  PWRiL, 

Rogów 2004 r., 

6.  „Tajemnice  puszczy-rozpoznawanie  głosów  zwierz

ą

t”,  płyta  CD;  wyd.  Le

ś

ne  Studio  Filmowe 

ORWLP w Bedoniu, 2007 r. 

7.  „Jaki to pak?” cz. 1. i 2., płyta CD; wyd. Le

ś

ne Studio Filmowe ORWLP w Bedoniu, 2007 r. 

8.  ,,Czynna ochrona zwierz

ą

t” płyta CD; wyd. Towarzystwo Przyrody ,,Bocian”, 2007 r. 

9.  Program Edukacyjny  ,,Przyroda  wokół nas-  Ptaki”, A.  Guziak, K.  Konieczny, G.  Szulc-Guziak, A. 

Konieczna, T. Cofta; wyd. OTOP 

10.  ,,Ptaki drapie

Ŝ

ne”; wyd. OTOP 

11.  „Ptaki lasu”  Sławomir W

ą

sik, płyty DVD

 

 

12.  „Ptaki Polski” z płyt

ą

 CD, Andrzej G. Kruszewicz

 

Mulico, Warszawa 2007 r., 

13.  Tablice edukacyjne firmy „Mentor” Połczyn Zdrój 
14.  Tematyczne strony internetowe z zamieszczonymi sylwetkami ptaków. 
 

background image

 

 

Małgorzata Olszewska – Hagno                                                                           Kto to taki ,,sze

ś

cioptak”? 

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Pa

ń

stwowych w Gda

ń

sku

 

 

MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELA: 
 
„Ptasie radio” Juliana Tuwima  
 
Halo! halo! 
Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju, 
Nadajemy audycj

ę

 z ptasiego kraju. 

Prosz

ę

, niech ka

Ŝ

dy nastawi aparat, 

Bo sfrun

ę

ły si

ę

 ptaszki  

dla odbycia narad: 
Po pierwsze - w sprawie 
Co 

ś

witem piszczy w trawie? 

Po drugie - gdzie si

ę

 

Ukrywa echo w lesie? 
Po trzecie - kto si

ę

 

Ma pierwszy k

ą

pa

ć

 w rosie? 

Po czwarte - jak 
Pozna

ć

, kto ptak, 

A kto nie ptak? 
A po pi

ą

te przez dziesi

ą

te 

B

ę

d

ą

 

ć

wierka

ć

ś

wista

ć

, kwili

ć

Pitpilita

ć

 i pimpili

ć

 

Ptaszki nast

ę

puj

ą

ce: 

 
Słowik, wróbel, kos, jaskółka, 
Kogut, dzi

ę

cioł, gil, kukułka, 

Szczygieł, sowa, kruk, czubatka, 
Drozd, sikorka i dzierlatka, 
Kaczka, g

ą

ska, jemiołuszka, 

Dudek, trznadel, po

ś

mieciuszka, 

Wilga, zi

ę

ba, bocian, szpak 

Oraz ka

Ŝ

dy inny ptak. 

 
Pierwszy - słowik 
Zacz

ą

ł tak: 

"Halo! O, halo lo lo lo lo! 
Tu tu tu tu tu tu tu 
Radio, radijo, dijo, ijo, ijo 
Tijo, trijo, tru lu lu lu lu 
Pio pio pijo lo lo lo lo lo 
Plo plo plo plo plo halo!" 
 
Na to wróbel zaterlikał: 
"Có

Ŝ

 to znowu za muzyka? 

Musz

ę

 zajrze

ć

 do słownika, 

By zrozumie

ć

 

ś

piew słowika.  

Ć

wir 

ć

wir 

ś

wirk! 

Ś

wir 

ś

wir 

ć

wirk! 

Tu nie teatr 
Ani cyrk! 
Patrzcie go! Nastroszył piórka! 
I wydziera si

ę

 jak kurka! 

Do

ść

 tych arii, do

ść

 tych liryk! 

Ć

wir 

ć

wir czyrik, 

Czyr czyr 

ć

wirk! 

 
I tak zacz

ą

ł 

ć

wirzy

ć

ć

wika

ć

Ć

wierka

ć

, czyrka

ć

, czykczyrika

ć

ś

e a

Ŝ

 kogut na patyku 

Zapiał gniewnie: "Kukuryku!" 
 
Jak usłyszy to kukułka, 
Wrza

ś

nie: "A to co za spółka? 

Kuku-ryku? Kuku-ryku? 
Nie pozwalam rozbójniku! 
Bierz, co chcesz, bo ja nie sk

ą

pi

ę

Ale kuku nie ust

ą

pi

ę

Ryku - cho

ć

 do jutra skrzecz! 

Ale kuku - moja rzecz!" 
Zakukała: kuku! kuku! 
Na to dzi

ę

cioł: stuku! puku! 

Czajka woła: czyja

ś

 ty, czyja

ś

Była

ś

 gdzie? Piła

ś

 co? Piła

ś

, to wyła

ź

Przepióreczka: chod

ź

 tu! pójd

ź

 tu! 

Masz co? daj mi! rzu

ć

 tu! rzu

ć

 tu! 

 
I od razu wszystkie ptaki 
W szczebiot, w 

ś

wiergot, w zgiełk - o taki: 

"Daj tu! Rzu

ć

 tu! Co masz? Wiórek? 

Piórko? Ziarnko? Korek? Sznurek? 
Pójd

ź

 tu, rzu

ć

 tu! Ja 

ć

wier

ć

 i ty 

ć

wier

ć

Lepi

ę

 gniazdko, przylep to, przytwierd

ź

Widzisz go! Nie dam ci! Moje! Czyje? 
Gniazdko ci wij

ę

, wij

ę

, wij

ę

Nie dasz mi? Taki

ś

 ty? Wstyd

ź

 si

ę

, wstyd

ź

 

si

ę

!" 

I wszystkie ptaki zacz

ę

ły bi

ć

 si

ę

 
Przyfrun

ę

ła ptasia milicja 

I tak si

ę

 sko

ń

czyła ta le

ś

na audycja 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

 

Małgorzata Olszewska – Hagno                                                                           Kto to taki ,,sze

ś

cioptak”? 

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Pa

ń

stwowych w Gda

ń

sku

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys. 1. Bielik, M. Olszewska-Hagno. 

Rys. 2. Cietrzew, M. Olszewska-Hagno. 

background image

 

 

Małgorzata Olszewska – Hagno                                                                           Kto to taki ,,sze

ś

cioptak”? 

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Pa

ń

stwowych w Gda

ń

sku

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys. 3. Bocian czarny, M. Olszewska-Hagno. 

Rys. 4. Orlik krzykliwy, M. Olszewska-Hagno. 

background image

 

 

Małgorzata Olszewska – Hagno                                                                           Kto to taki ,,sze

ś

cioptak”? 

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Pa

ń

stwowych w Gda

ń

sku

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys. 5. Puchacz, M. Olszewska-Hagno. 

Rys. 6. 

ś

uraw, M. Olszewska-Hagno.