background image

Monika Kasielska 

 

Scenariusz godziny wychowawczej w liceum  

 

 

 

Temat: AUTORYTET NAUCZYCIELA 

 

Cele zajęć: 
Uczeń: 

 

Zna pojęcie „autorytet” (wytłumaczenie pojęcia załączone na końcu) 

 

Wie, jakie znaczenie mają pozytywne wzorce osobowości w wychowaniu, 

 

Potrafi określić, jakie cechy posiada pozytywny i negatywny wzorzec osobowości nauczyciela, 

 

Zna przykłady zdobywania i utraty autorytetu.  

  Metody:  

 

Burza mózgów, 

 

Dyskusja bazująca na przygotowanych materiałach dydaktycznych (plansza). 

 
Przebieg zajęć: 

1.

 

Co oznacza termin autorytet – burza mózgów. 

2.

 

Autorytet zewnętrzny i rzeczywisty – czym się róŜni? 

3.

 

Autorytet jako wzorzec osobowości dla młodzieŜy. 

4.

 

Cechy nauczyciela składające się na posiadanie lub nie posiadanie autorytetu – burza mózgów. 

5.

 

Autorytet w praktyce szkolnej. 

6.

 

Ankieta. 

 
 

Materiały do wykorzystania na zajęciach 
 

ZNACZENIE TERMINU 

 

AUTORYTET [łac.], 

socjol.

 uznanie, prestiŜ osób, grup i instytucji społ., oparte na cenionych w danym 

społeczeństwie wartościach; takŜe osoby, instytucje itp. cieszące się uznaniem w danej dziedzinie; zwykle 
wyróŜnia się autorytety prawa, kompetencji, osobowy, sumienia i religijny. 

(Nowa encyklopedia powszechna PWN © Wydawnictwo Naukowe PWN SA) 

 
AUTORYTET - pochodzi od łac. Auctoritas, który tłumaczy się jako rada, wola, waŜność, powaga moralna, nawet 
wpływowa osoba.  
 
AUTORYTET - 1) uznanie u innych, wpływowość,  

2) człowiek, doktryna, pismo  cieszące  się w jakiejś  dziedzinie lub opinii  pewnych ludzi  szczególną 
powagą. 

 
 
Autorytet zewnętrzny i rzeczywisty.  
    Autorytet zewnętrzny zwykle charakteryzują walory takie jak: sprawowana funkcja i władza z nią związana, 
duŜy  i  luksusowo  wyposaŜony  gabinet,  samochód,  pieczęcie,  niedostępność,  tytuły,  ceremonie  i  in.  Autorytet 
zewnętrzny nauczyciela to głownie władza polegająca na ocenianiu, moŜliwości karania i nagradzania, wydawaniu 
i egzekwowaniu wykonania poleceń itd. W szkolnych statutach, zarządzeniach porządkowych dyrektorów i in. jest 
to  wyraźnie  zaznaczane:  uczeń  wykonuje  polecenia  nauczyciela,  okazuje  mu  szacunek  itp.  Nauczyciel  decyduje, 
co jest wartościowego w wypowiedziach i pracach pisemnych uczniów, co jest na temat a co nie, jak naleŜy coś 
rozumieć,  co  jest  waŜne,  a  co  nie.  Decyzje  dotyczące  ocen  są  często  arbitralne  i  nie  podlegają  negocjacjom. 
Ocena staje się niekiedy formą represji. Wzajemne ocenianie jest wciąŜ niedoceniane i stosowane sporadycznie,  
a samoocena najczęściej jest brana pod uwagę jedynie przy wystawianiu ocen zachowania.  
    Istota  autorytetu  rzeczywistego  nauczyciela  polega  na  tym,  Ŝe  uczniowie  oceniają  pozytywnie  walory 
charakteru i umysłu nauczyciela m.in. 

-

 

Szeroką i ugruntowaną wiedzę, 

-

 

Umiejętność jej zastosowania, 

-

 

Fachowość, 

-

 

Sumienność, 

-

 

Sprawiedliwość, 

-

 

Otwartość i Ŝyczliwość, 

-

 

Cierpliwość i wyrozumiałość, 

-

 

Kulturę osobistą, 

-

 

Talent pedagogiczny, 

-

 

Wszechstronność, 

-

 

Twórczość, 

-

 

Opanowanie, 

-

 

Pracowitość i in. 

Na  skutek  pozytywnego  obrazu  nauczyciela  z  góry  są  oni  nastawieni  na  posłuszeństwo,  nie  z  obawy  przed 
represjami, lecz w przekonaniu o słuszności i trafności otrzymywanych poleceń.  
 

background image

Monika Kasielska 

Autorytet jako wzorzec osobowości dla młodzieŜy. 
         Uczniowie  w  wieku  dorastania  rozwijają  się  intensywnie  fizycznie  i  psychicznie.  Na  plan  pierwszy  wysuwa 
się  szczególnie  dąŜenie  do  samodzielności,  potrzeba  sukcesu,  towarzystwa  rówieśników.  Uczucia,  początkowo 
chwiejne  –  krystalizują  się,  rodzą  się  pierwsze,  rówieśnicze  miłości.  Niekiedy  brak  równowagi  emocjonalnej 
objawia  się  nadpobudliwością  układu  nerwowego,  draŜliwością  uczuciową,  skłonnością  do  zachowań 
agresywnych, z duŜą zmiennością nastrojów. 
          W okresie dorastania pojawia się chęć posiadania wzorców osobowości – szukanie „mistrza”. W kontaktach 
z  młodzieŜą  zaczynają  odgrywać  duŜą  rolę  autorytety  ludzi  z  bliskiego  otoczenia.  Jest  to  równieŜ  okres  buntu,  
nie zgadzania się na „zastane”. Dlatego w wieku tym zaczyna się często problem z „nieposłusznym dzieckiem”. 
MłodzieŜ szuka wzorców osobowych. Oczekuje, Ŝe znajdzie i często znajduje swojego „mistrza” właśnie w szkole. 
 
Cechy nauczyciela składające się na posiadanie lub nie posiadanie autorytetu. 
Z  ankiet  wypełnianych  przez  uczniów  naszej  szkoły  na  temat  cech  dobrego  nauczyciela,  a  więc  posiadającego 
rzeczywisty  autorytet,  wynika  z  grubsza,  Ŝe  nauczyciel  z  autorytetem  to  nauczyciel  mądry  „w  porządku”,  a  w 
szczegółach: 

-

 

Mający ugruntowaną i szeroką wiedzę, z której potrafi swobodnie korzystać, 

-

 

Mający wysoką kulturę osobistą, 

-

 

Atrakcyjnie i zrozumiale tę wiedzę potrafi przekazać, wykazuje chęć dzielenia się nią, ale 
nie w sposób „ popatrz, jaki jestem mądry”, ale „ popatrz, jakie to proste”, 

-

 

Jasno tłumaczy, podaje przykłady, potrafi zainteresować i pobudzić do zdobywania wiedzy 
i umiejętności, 

-

 

Jest Ŝyczliwie nastawiony do uczniów, 

-

 

Interesuje się sprawami uczniów, rozumie ich problemy, ale nie narzuca swoich rad i 
rozwiązań, 

-

 

Jest bezstronny, nie ma wybranych uczniów, jest sprawiedliwy w ocenach i sądach, 

-

 

Posiada „ talent pedagogiczny”, 

-

 

Jest opanowany i zrównowaŜony, 

-

 

Ma poczucie humoru, 

-

 

Jest sumienny, pracowity i twórczy. 

Uczniowie określają następująco cechy nauczycieli bez rzeczywistego autorytetu: 

-

 

Nerwowość i wybuchowość, 

-

 

Mała fachowość, na co składa się niski zasób wiedzy ogólnej i przedmiotowej, 

-

 

 Chaotyczne i niejasne tłumaczenie,  

-

 

Popełnianie błędów,  

-

 

Brak celowości działań na zajęciach, 

-

 

Niska kultura osobista, 

-

 

Niesprawiedliwość oceniania, 

-

 

Zbytnia, często nieuzasadniona surowość, 

-

 

Brak wyrozumiałości, 

-

 

Złośliwość, 

-

 

Czyhanie na luki w wiedzy, niepowodzenia, 

-

 

Wyśmiewanie, ubliŜanie, sarkazm, 

-

 

Brak poczucia humoru, 

-

 

Brak dyscypliny pracy, spóźnianie się, wychodzenie z lekcji, zajmowanie się na zajęciach 
innymi sprawami itd., 

-

 

Wyolbrzymianie drobnych błędów, satysfakcja z ich wykrycia, 

-

 

Niewyraźne, za szybkie lub za wolne, za ciche lub za głośne mówienie, 

-

 

Monotonne, prowadzenie zajęć, nuda na lekcjach. 

-

 

 

Nauczyciel w opinii uczniów powinien być: miły, sprawiedliwy, mieć poczucie humoru, łagodny, spokojny, 
Ŝyczliwy, mądry, dobry, wyrozumiały, cierpliwy, słuŜący pomocą, troskliwy, prawdomówny. 
Nauczyciel jako osoba kierująca procesem pedagogicznym w szkole jest głównym obiektem róŜnorodnych sądów, 
krytyki, opinii wydawanych o nim przez jego wychowanków. W budowaniu autorytetu nauczyciela, przeszkodą 
stają się następujące cechy: krzykliwy, surowy, groźny, niesprawiedliwy, złośliwy, podejrzliwy i nudny.  
 
 Autorytet w praktyce szkolnej. 
Nie sposób nie wspomnieć przy okazji mówienia o autorytecie o etyce nauczyciela. 
         Bardzo  waŜną  cechą  nauczyciela  jest  odpowiedzialność.  Odpowiedzialny  nauczyciel  starannie 
przygotowuje  się  do  zajęć,  aktywnie  prowadzi  lekcje,  sumiennie  sprawdza  wiedzę  i  umiejętności  uczniów, 
mobilizując  ich  do  pracy  nad  swoim  rozwojem,  poświęca  uczniom  swój  czas,  sprawuje  nad  nimi  opiekę,  jest 
staranny,  rzetelny,  godny  zaufania.  Nie  jest  odpowiedzialnym  nauczyciel,  który  pod  byle  pretekstem  spóźnia  się 
na zajęcia, wychodzi w trakcie lekcji, lub często kończy zajęcia wcześniej. 
       Kultura osobista nauczyciela – cecha, którą uczniowie wymieniają najczęściej zaraz po szerokiej wiedzy i 
fachowości.  Zaczyna  się  od  tzw.  pierwszego  wraŜenia,  którego  -  niestety-  nie  moŜna  powtórzyć:  strój 
dostosowany do sytuacji i pory roku, uczesanie, czystość, zapach, gesty, intonacja głosu, mimika itp., wszystko to 
składa  się  na  pozytywny,  obojętny  lub  negatywny  odbiór  osoby  nauczyciela  przez  uczniów  oraz  ich  rodziców.  
Jeśli  nauczyciel  nie  potrafi  wyraŜać  swoich  myśli  poprawnie,  jeśli  dysponuje  ubogim  słownictwem  albo  nie 
kontroluje tego, co i jak mówi – naraŜa się na krytykę i lekcewaŜenie. Od kultury osobistej nauczyciela, od jego 
taktu i wyczucia sytuacji zaleŜy w znacznym stopniu, czy uwagi skierowane do uczniów, rodziców lub opiekunów 
uczniów będą przyjmowane powaŜnie potraktowane w celu poprawy sytuacji, czy teŜ zranią jedynie ich poczucie 

background image

Monika Kasielska 

godności. Nauczyciel etyczny nie epitetuje negatywnie uczniów, rodziców czy współpracowników. Jeśli konieczna 
jest  negatywna  ocena  –  ma  ona  być  połączona  z  rzeczowym  szukaniem  przyczyn  i  znajdowaniem  sposobów 
poprawy sytuacji.  
 
            Autorytet moŜna łatwo, nawet nieświadomie nadszarpnąć, albo całkiem stracić. Rzadko się zastanawiamy 
nad skutkami entuzjastycznego wychwalania zdolnego ucznia przy kaŜdej okazji. Łatwo w ten sposób zniechęcić 
pozostałych uczniów do tej osoby (zazdrość), a przy okazji do siebie. Komentując na forum klasy, jak uzdolniony 
jest dany uczeń nie wyświadcza mu się przysługi. Lepiej skupić się na rzeczowym komentarzu – „...Odpowiedzi są 
poprawne, wyczerpałeś temat, udało ci się rozwiązać bezbłędnie zadanie, widać, Ŝe rozumiesz zagadnienie...”, itp. 
Rzeczowy komentarz pozwala dostrzec uczniowi swoją wartość bez porównywania go z innymi uczniami. 
        Tak jak w przypadku negatywnych ocen, wyjątkowo pozytywne teŜ dobrze sygnalizować przy okazji 
indywidualnego kontaktu z uczniem np. „cieszę się, Ŝe mam w klasie taką pracowitą uczennicę”, itp. 
         Łatwo równieŜ nadszarpnąć swój autorytet wchodząc w „układy” z młodzieŜą np. prosząc klasę o dyskrecję 
w przypadku ukrywania spóźnień nauczyciela, nieobecności na części lub całości lekcji, wcześniejszego 
wypuszczania z klasy, przynoszenie kawy nauczycielowi na lekcje, ale tak, Ŝeby dyrektor nie zobaczył i in. Takie 
zachowanie nauczyciela jest szczególnie demoralizujące, bo pokazuje młodzieŜy, Ŝe nauczyciel – wzorzec do 
naśladowania - jest nieuczciwy.  
Nie jest łatwo zdobyć autorytet młodzieŜy we współczesnych szkołach i go długie lata utrzymać. Warto jednak 
pracować nad tym, wtedy i łatwiej się w szkole pracuje i ma się więcej zadowolenia z pracy, sukcesów 
dydaktycznych i wychowawczych a takŜe uznania ze strony przełoŜonych. 
 
 
Ankieta 
 

 

 „Autorytet nauczyciela” 

  

Aby  stwierdzić,  co  najbardziej  wpływa  na  tworzenie  autorytetu  nauczyciela,  proszę  o  podanie 

odpowiedzi na poniŜsze pytania. 
 

 

1. Wygląd: 
a)

 

jest bardzo waŜny 

b)

 

jest waŜny 

c)

 

obojętne 

d)

 

niezbyt waŜny 

e)

 

całkiem niewaŜny  

  

2. Umiejętność posługiwania się językiem polskim. 
a)

 

jest bardzo waŜne 

b)

 

jest waŜne 

c)

 

obojętne 

d)

 

niezbyt waŜne 

e)

 

całkiem niewaŜne  

 
3. Wymień najwaŜniejsze według ciebie cechy charakteru nauczyciela. 
 
 
4.  Organizacja pracy na lekcji. 
a)

 

jest bardzo waŜna 

b)

 

jest waŜna 

c)

 

obojętne 

d)

 

niezbyt waŜna 

e)

 

całkiem niewaŜna  
 

5. Korzystanie z pomocy dydaktycznych. 
a)

 

jest bardzo waŜne 

b)

 

jest waŜne 

c)

 

obojętne 

d)

 

niezbyt waŜne 

e)

 

całkiem niewaŜne  

 
6. Sprawiedliwość w ocenianiu. 
a)

 

jest bardzo waŜne 

b)

 

jest waŜne 

c)

 

obojętne 

d)

 

niezbyt waŜne 

background image

Monika Kasielska 

e)

 

całkiem niewaŜne  

 
7. Zainteresowanie zajęciami. 
a)    jest bardzo waŜne 
b)

 

jest waŜne 

c)

 

obojętne 

d)

 

niezbyt waŜne 

e)

 

całkiem niewaŜne  

    
8. Rozwiązywanie konfliktów w klasie. 
a)

 

jest bardzo waŜne 

b)

 

jest waŜne 

c)

 

obojętne 

d)

 

niezbyt waŜne 

e)

 

całkiem niewaŜne  

 
9. Przygotowanie do lekcji. 
a)

 

jest bardzo waŜne 

b)

 

jest waŜne 

c)

 

obojętne 

d)

 

niezbyt waŜne 

e)

 

całkiem niewaŜne  

 
10. Stosowanie róŜnych sposobów przekazywania wiedzy tak, aby dotarła do ucznia. 
a)

 

jest bardzo waŜne 

b)

 

jest waŜne 

c)

 

obojętne 

d)

 

niezbyt waŜne 

e)

 

całkiem niewaŜne  

 
11. Umiejętności zawodowe. 
a)

 

jest bardzo waŜne 

b)

 

jest waŜne 

c)

 

obojętne 

d)

 

niezbyt waŜne 

e)

 

całkiem niewaŜne  

    
12. Działalność pozalekcyjna i pozaszkolna 
a)

 

jest bardzo waŜne 

b)

 

jest waŜne 

c)

 

obojętne 

d)

 

niezbyt waŜne 

e)

 

całkiem niewaŜne  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

powrót