background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Leszek Joński 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie 

prac 

ślusarskich 

spawalniczych 

712[05].Z1.01

 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Grażyna Górniak 
inż. Hanna Kozioł 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Leszek Joński 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[05].Z1.01 
Wykonywanie  prac  ślusarskich  i  spawalniczych”,  zawartego  w  programie  nauczania  dla 
zawodu monter nawierzchni kolejowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

15 

5.1.  Trasowanie na płaszczyźnie i przestrzenne 

15 

5.1.1.  Ćwiczenia 

15 

5.2.  Cięcie piłką ręczną, nożycami dźwigniowymi, ręcznymi  

i gilotynowymi 

 

18 

5.2.1.  Ćwiczenia 

18 

5.3.  Gięcie i prostowanie metali 

21 

5.3.1.  Ćwiczenia 

21 

5.4.  Wiercenie i gwintowanie ręczne 

23 

5.4.1.  Ćwiczenia 

23 

5.5.  Lutowanie, spawanie i zgrzewanie metali 

26 

5.5.1.  Ćwiczenia 

26 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 
7.  Literatura
 
 

29 
43 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

monter nawierzchni kolejowej.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania- 
-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  
z  zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. Jeżeli  wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń  nie 
zainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie, 

 

pogadanka, 

 

przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

712 [05].Z1.05 

Układanie torów kolejowych 

 

712[05].Z1  

Budowa drogi kolejowej  

712[05].Z1.02  

Stosowanie maszyn i urządzeń do 

budowy dróg kolejowych  

712[05].Z1.01  

Wykonywanie prac ślusarskich  

i spawalniczych 

 

 

712[05].Z1.04 

Dobieranie elementów nawierzchni 

kolejowej 

712[05].Z1.03  

Wykonywanie podtorza kolejowego  

712 [05].Z1.06 

Użytkowanie stacji, urządzeń 

stacyjnych i przejazdów kolejowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z różnych

 

źródeł informacji,

 

− 

czytać rysunek techniczny, 

− 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

− 

charakteryzować  wymagania  dotyczące  bezpieczeństwa  pracy  na  stanowiskach 
ślusarskim i spawalniczym, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

− 

rozróżnić narzędzia traserskie, 

− 

rozróżnić podstawowe prace ślusarskie, 

− 

dobrać  narzędzia  traserskie  w  zależności  od  kształtu  oraz  wielkości  przedmiotu 
obrabianego, 

− 

wykonać trasowanie przed obróbką ręczną prostego przedmiotu, 

− 

dobrać narzędzia do obróbki ręcznej, 

− 

dobrać narzędzia oraz przyrządy do poszczególnych prac ślusarskich, 

− 

zorganizować i wyposażyć stanowisko pracy,  

− 

wykonać trasowanie przedmiotu zgodnie z rysunkiem wykonawczym, 

− 

wykonać cięcie piłką ręczną, nożycami dźwigniowymi, ręcznymi  

− 

i gilotynowymi przedmiotów z metali i tworzyw sztucznych, 

− 

wykonać gięcie płaskowników, rur, drutów i blach, 

− 

wykonać prostowanie płaskowników, prętów, drutów i blach, 

− 

wykonać wiercenie i pogłębianie otworów, 

− 

wykonać ręcznie gwint zewnętrzny i wewnętrzny, 

− 

dobrać i przygotować do stosowania narzędzia oraz materiały do lutowania, 

− 

wykonać połączenia lutowane elementów metalowych, 

− 

wyjaśnić łączenie szyn toru metodą spawania termitowego, 

− 

scharakteryzować łączenie szyn toru metodą zgrzewania, 

− 

zastosować 

przepisy 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

ochrony 

środowiska 

i przeciwpożarowe podczas pracy

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł:  

 

 

 

 

Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie  prac  ślusarskich  i  spawalniczych 
712[05].Z1.01 

Temat: Trasowanie na płaszczyźnie i przestrzenne. 

Cel  ogólny:  Umiejętność  doboru  właściwego  narzędzia  traserskiego  w  zależności  od 

specyfiki trasowania. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić narzędzie traserkie, 

 

określić przeznaczenie narzędzi traserskich, 

 

dobrać metodę pomiaru przy trasowaniu, 

 

dobrać  sposób trasowania  i  narzędzia traserskie  w zależności  od  kształtu  oraz  wielkości 
przedmiotu, 

 

wykonać trasowanie na płaszczyźnie, 

 

wykonać trasowanie przestrzenne 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

praca w grupach, 

 

pokaz, 

 

pogadanka. 

 
Środki dydaktyczne 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego ucznia, 

 

narzędzia miernicze, 

 

narzędzia traserskie, 

 

płyty traserskie, 

 

przyrządy podtrzymujące, 

 

rysunki wykonawcze. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2 lub 3 osobowych

 
Czas trwania zajęć

 

5 godzin 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Uczestnicy

 

uczniowie kształcący się w zawodzie monter nawierzchni kolejowej. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Przeczytaj wiadomości na temat trasowania oraz rozpoznaj narzędzia traserskie. 

 
Przebieg zajęć: 
Część I – organizacyjno porządkowa: 

− 

sprawdzenie obecności uczniów, 

− 

sprawdzenie gotowości uczniów do zajęć, 

− 

sprawdzenie wyglądu uczniów pod kątem BHP, 

− 

zapytanie o samopoczucie uczniów, 

− 

pytania kontrolne z poprzednich tematów. 

Część II – instruktaż i praca właściwa. 
Podanie uczniom bieżącego tematu: 
Trasowanie na płaszczyźnie i przestrzenne. 
Podanie uczniom celu jaki mamy do zrealizowania. 
 

Omówienie  tematu.  Trasowanie  ma  na  celu  wyznaczenie  na  powierzchni  półwyrobu 

środków  i  okręgów  kół,  osi,  obrysu  warstw  przewidzianych  do  obróbki  i  wykreślanie 
rozwinięć  elementów  konstrukcji  z  zachowaniem  wymiarów  wskazanych  na  rysunkach 
wykonawczych.  Rozróżnia  się  trasowanie  płaskie)na  płaszczyźnie)  oraz  trasowanie 
przestrzenne. 
 
Przygotowanie do trasowania: 
1)  wstępna kontrola przedmiotu: 

− 

sprawdzenie czy przedmiot jest należycie oczyszczony, 

− 

wykrycie wad materiałowych)nierówności, pęknięć, pęcherzy) 

− 

zapoznanie  się  z  rysunkiem  i  sprawdzenie  czy  rzeczywiste  wymiary  przedmiotu 
zapewniają naddatki na obróbkę, 

− 

wybór baz podstawowych. 

2)  założenie wkładek na otwory odlewów, na których przetną się osie główne 
3)  pokrycie powierzchni trasowanych farbą. 

Sprzęt traserski: 

Przyrządy podtrzymujące 

Narzędzia miernicze 

Narzędzia do wykreślania)wyznaczenia rys, okręgów kół i punktów) 

Narzędzia do punktowania  
Urządzenia podtrzymujące: 

Płyty traserskie 

Podstawki traserskie 

Skrzynki traserskie 

Urządzenia specjalne)przyrządy kłowe lub uchwyty elektromagnetyczne) 
Narzędzia pomiarowe: 

Płytki wzorcowe, 

Szczelinomierze, 

Kątowniki, 

Przymiary kreskowe, 

Suwmiarki, 

Poziomice, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Kątomierze, 

Macki itp. 

 

Traserskie  narzędzia  pomiarowe  są  często połączone  z  narzędziami  do  wykreślania  linii 

i punktów.  
 

Narzędzia do wykreślania linii i punktów: 

− 

najprostszymi urządzeniami do wykreślania linii i punktów są rysiki 

− 

znaczniki (przy trasowaniu przestrzennym) 
Narzędzia do punktowania: 

− 

punktaki  

 
Sposoby trasowania: 

− 

trasowanie  płaskie  polega  na  wykonywaniu  tych  samych  czynności,  jak  przy 
wykonywaniu  rysunków  na  papierze  z  tą  różnicą,  że  traser  wykonuje  rysunki  na 
ściankach blach, konstrukcji stalowych, odlewów itp. Przy trasowaniu traser rozwiązuje 
następujące typowe zadania (wykreślanie osi, rys równoległych  i prostopadłych, podział 
długości odcinka na dowolna liczbę części, wyznaczanie środków i wykreślanie okręgów 
kół, wykreślanie linii krzywych) 

− 

trasowanie przestrzenne wykonuje się w odniesieniu do baz technologicznych wg których 
element maszynowy ustawia się na obrabiarkach. W ustalonym położeniu ustala się ryski 
określające  granice  warstw  podlegających  obróbce.  Trasowanie  przestrzenne  stosuje  się 
we wszystkich fazach procesu technologicznego.  
Zależnie od kształtu i wielkości przedmiotu, przyrządów i narzędzi treserskich stosuje się 

najczęściej  następujące  metody  trasowania  przestrzennego  (trasowanie  na  pryzmach,  za 
pomocą  kątowników,  za  pomocą  skrzynek  traserskich,  trasowanie  bezpośrednie,  trasowanie 
złożone w jednym położeniu elementu na płycie bezpośrednio i za pomocą wzorników). 

Dokładność trasowania zależy od następujących czynników: 

− 

od geometrycznej dokładności płaszczyzny odniesienia, 

− 

od dokładności narzędzi mierniczych, 

− 

od zmian temperatury odniesienia, 

− 

od sztywności rysików, 

− 

od błędu odczytywania wymiarów. 

 
Pokaz, przydzielenie i omówienie pracy i ćwiczeń 
Kryteria przydziału punktów. 
BHP. 

Instruktaż bieżący: 

− 

sprawdzenie organizacji stanowiska pracy, poprawienie błędów, udzielenie dodatkowych 
wskazówek, 

− 

sprawdzenie przestrzegania przepisów BHP, 

− 

sprawdzenie wykonanych ćwiczeń i wstępna ich ocena. 

 
Część III – instruktaż końcowy: 

− 

przyjęcie wykonanych prac ćwiczeniowych i sprawdzenie ich, 

− 

wydanie uczniom polecenia sprzątnięcia stanowisk pracy, 

− 

omówienie poszczególnych ćwiczeń i ich ocena z uzasadnieniem punktacji, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zakończenie zajęć: 

Pytania sprawdzające zdobytą wiedzę przez uczniów: 

1.  Co to jest trasowanie? 
2.  Jakiego rodzaju rozróżniamy trasowanie? 
3.  Wymień narzędzia do trasowania? 
4.  Jak przygotowujemy powierzchnię do trasowania? 
5.  Na czym wykonujemy trasowanie? 
6.  Od czego zaczynamy trasowanie? 
7.  Co zaliczamy do narzędzi i przyrządów używanych do trasowania przestrzennego? 
8.  Jakie są metody trasowania przestrzennego? 
9.  Na czym polega trasowanie metodą obrotu przedmiotu obrabianego? 
10.  Na czym polega trasowanie metodą kątownika? 
 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczeń  sprawiły  im  trudności. 

Nauczyciel powinien podsumować całe  zadanie,  wskazać, jakie umiejętności  były  ćwiczone, 
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie  i  wyjaśnianie 
zachodzących zjawisk oraz prawidłowe zapisanie zależności. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł:  

 

 

 

 

Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1 

Jednostka modułowa:  

 Wykonywanie  prac  ślusarskich  i  spawalniczych 
712[05].Z1.01 

Temat: Wiercenie i gwintowanie ręczne. 

Cel ogólny: Umiejętność wykonywania otworów i nacinania gwintów. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

dobrać parametry skrawania, 

 

dobrać średnicę wiertła w zależności od nacinanego gwintu, 

 

umocować przedmiot obrabiany, 

 

naciąć gwint zewnętrzny, 

 

naciąć gwint wewnętrzny w otworach przelotowych i nieprzelotowych, 

 

umocować narzędzia w uchwytach. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

wiązanie teorii z praktyką. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

praca indywidualna, 

 

pokaz, 

 

pogadanka, 

 

analiza rysunku, 

 

ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne 

 

konspekt, 

 

poradnik technika, 

 

wiertła, 

 

uchwyty wiertarskie i tuleje redukcyjne, 

 

narzynki i oprawki, 

 

gwintowniki i pokrętła, 

 

rysunki wykonawcze. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują indywidualnie. 

 
Czas trwania zajęć

 

10 godzin. 

 
Uczestnicy

 

uczniowie kształcący się w zawodzie monter nawierzchni kolejowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Przebieg zajęć: 
Etapy lekcji 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Czynności organizacyjno - 
porządkowe 

1.  Sprawdza obecność 

uczniów, 

2.  Sprawdza stan psycho- 

fizyczny uczniów, 

3.  Sprawdza ubrania robocze. 

Słuchają i odpowiadają na 
pytania. 

Instruktaż wstępny 

1.  Podaje temat i cele lekcji 
2.  Sprawdza wiadomości  

z poprzednich zajęć. 

3.  Omawia temat bieżący, 
4.  Objaśnia i prezentuje 

wykonywanie czynności 
związanych z tematem. 

5.  Wyjaśnia poszczególne 

zagadnienia próbując 
uzyskać informacje na ich 
temat od uczniów: 

  na czym polega wiercenie, 

  rodzaje wierteł, 

  budowa wiertła krętego, 

  materiały z jakich 

wykonuje się wiertła, 

  mocowanie wierteł, 

  mocowanie przedmiotów 

obrabianych, 

  rodzaje wiertarek, 

  dobór parametrów 

skrawania, 

  czym nacina się gwint 

zewnętrzny, 

  rodzaje narzynek, 

  budowa gwintownika, 

  rodzaje gwintowników 

w komplecie, 

  dobór wiertła do otworu 

pod gwint 

1.  Zapisują w zeszycie 

temat zajęć. 

2.  Udzielają odpowiedzi na 

pytania. 

3.  Obserwują pokaz 

zapamiętując 
poszczególne czynności 
i sposób ich wykonania. 

4.  Zadają pytania dotyczące 

bieżącego tematu 

Czynności przygotowawcze 
do ćwiczeń. 

1.  Przydziela stanowiska oraz 

prace szkoleniowe. 

2.  Wydaje narzędzia 

przyrządy i materiały. 

3.  Zwraca uwagę na 

zagrożenia występujące na 
poszczególnych 
stanowiskach przy danych 
pracach. 

4.  Zarządza rozpoczęcie 

pracy. 

1.  Sprawdzają  

i przygotowują 
stanowiska robocze. 

2.  Sprawdzają stan 

techniczny narzędzi  
i urządzeń. 

3.  Zapoznają się  

z dokumentacją 
technologiczną 
wykonywanej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Instruktaż bieżący 

Dokonuje obchodu stanowisk 
pracy, sprawdza i kryguje: 

  organizację stanowiska 

pracy, 

  przestrzeganie 

stanowiskowych 
przepisów BHP, 

  ruchy, chwyty oraz 

postawę uczniów podczas 
pracy 

  wykonywane detale, ich 

jakość oraz estetykę 

Wykonują prace - ćwiczenia 

Czynności zakończeniowe 

1.  Zarządza koniec pracy – 

porządkowanie działu 

2.  Sprawdza stan stanowisk 

roboczych oraz porządek 
na dziale 

1.  Czyszczą i konserwują 

narzędzia, przyrządy  
i pomoce warsztatowe. 

2.  Sprzątają stanowiska 

pracy 

Zakończenie zajęć 

1.  Omawia całość zajęć oraz 

realizację założonych 
celów. 

2.  Omawia typowe błędy 

wykonywane przez 
uczniów podczas pracy, 
ich przyczyny oraz 
sposoby eliminacji. 

3.  Ocenia prace wykonane 

przez uczniów wraz z 
uzasadnieniem oceny. 

4.  Podaje temat następnych 

zajęć. 

1.  Oddają prace 

nauczycielowi. 

2.  Omawiają wykonane 

prace 

 

spostrzeżenia  

 

problemy 

 

trudności 

3.  Słuchają nauczyciela 

omawiającego całość 
zajęć. 

4.  Wyciągają wnioski  

z własnych spostrzeżeń  
i spostrzeżeń 
przedstawionych przez 
nauczyciela. 

5.  Wpisują uwagi do 

zeszytu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Trasowanie na płaszczyźnie i przestrzenne 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  trasowanie  przedmiotu  przedstawionego  na  rysunku  otrzymanym  od 

nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem wykonawczym elementu, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić odpowiednie narzędzia traserskie, 
4)  sprawdzić wymiary materiału z którego będzie wykonany przedmiot, 
5)  oczyścić przedmiot, 
6)  pomalować przedmiot wodnym roztworem siarczanu miedzi, 
7)  wybrać bazę do trasowania zarysu przedmiotu, 
8)  natrasować zarys przedmiotu, 
9)  wyznaczyć środki otworów.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

narzędzia traserskie, 

− 

rysunek wykonawczy przedmiotu, 

− 

materiał z którego będzie wykonany przedmiot, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  trasowanie  przedmiotu  przedstawionego  na  rysunku  otrzymanym  od 

nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenie  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem wykonawczym elementu, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić odpowiednie narzędzia traserski, 
4)  sprawdzić wymiary materiału z którego będzie wykonany przedmiot, 
5)  oczyścić przedmiot, 
6)  pomalować przedmiot wodnym roztworem siarczanu miedzi, 
7)  wybrać bazę do trasowania zarysu przedmiotu, 
8)  natrasować zarys przedmiotu, 
9)  wyznaczyć środki otworów i położenia wycięć. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

narzędzia traserskie, 

− 

rysunek wykonawczy przedmiotu, 

− 

materiał z którego będzie wykonany przedmiot, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  trasowanie  przestrzenne przedmiotu przedstawionego na  rysunku otrzymanym 

od nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenie  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem wykonawczym elementu, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić odpowiednie narzędzia traserskie, 
4)  sprawdzić wymiary materiału z którego będzie wykonywany przedmiot, 
5)  oczyścić przedmiot, 
6)  pomalować przedmiot wodnym roztworem siarczanu miedzi, 
7)  wyznaczyć główne osie przedmiotu, 
8)  wyznaczyć pozostałe osie i linie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

narzędzia traserskie, 

− 

rysunek wykonawczy przedmiotu, 

− 

materiał z którego będzie wykonany przedmiot. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  trasowanie  przestrzenne  przedmiotu  przedstawionego  na  rysunku  otrzymanym 

od nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenie  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  zgromadzić odpowiednie narzędzia traserskie, 
4)  sprawdzić wymiary materiału z którego będzie wykonywany przedmiot, 
5)  oczyścić przedmiot, 
6)  pomalować przedmiot wodnym roztworem siarczanu miedzi, 
7)  wyznaczyć główne osie przedmiotu, 
8)  wyznaczyć pozostałe osie i linie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

narzędzia traserskie, 

− 

rysunek wykonawczy przedmiotu, 

− 

materiał z którego będzie wykonany przedmiot, 

− 

wodny roztwór siarczanu miedzi, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.2.  Cięcie  piłką  ręczną,  nożycami  dźwigniowymi,  ręcznymi  

i gilotynowymi 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Pręt ciągniony 

 10 mm potnij piłką ręczną na kawałki o długości 150 mm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odmierzyć odcinki pręta, 
2)  zamocować pręt w imadle, 
3)  dobrać odpowiedni brzeszczot, 
4)  prawidłowo zamocować brzeszczot w oprawce. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

stół ślusarski z imadłem, 

− 

piłka ręczna, 

− 

przymiar kreskowy, 

− 

pręt 

10 mm, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Z blachy grubości 0,5 mm wytnij nożycami ręcznymi koło o średnicy 150 mm. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać trasowanie okręgu na blasze, 
2)  dobrać odpowiednie nożyce ręczne. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Środki dydaktyczne: 

− 

płyta traserska, 

− 

punktak, 

− 

cyrkiel, 

− 

nożyce, 

− 

blacha o grubości 0,5 mm, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Płaskownik o wymiarach 50 x 3 mm potnij na kawałki o długości 100 mm. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenie  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odmierzyć odcinki płaskownika, 
2)  dobrać ostrza o odpowiednim kącie 

β

3)  ustawić zderzak nożyc, 
4)  ustalić materiał przytrzymywaczem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

nożyce dźwigniowe, 

− 

przymiar kreskowy, 

− 

płaskownik. 

 

Ćwiczenie 4 

Arkusz  blachy  o  wymiarach  2000  x  1000  mm  grubości  0,5  mm  potnij  nożycami 

gilotynowymi na pasy o szerokości 200 mm i długości 1000 mm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ułożyć arkusz blachy na stole, 
2)  usunąć rdzę i zanieczyszczenia, 
3)  wykonać trasowanie linii cięcia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

− 

stół traserski, 

− 

rysik, 

− 

kątownik, 

− 

liniał, 

− 

nożyce gilotynowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.3.  Gięcie i prostowanie metali 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj element z drutu stalowego Ø3mm wg rysunku otrzymanego od nauczyciela. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić odpowiedni wzór na obliczenie długości materiału wyjściowego, 
2)  obliczyć długość materiału wyjściowego, 
3)  uciąć materiał na żądana długość, 
4)  wygiąć materiał wg rysunku. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

szczypce, 

− 

piłka do cięcia, 

− 

stół ślusarski, 

− 

przymiar kreskowy, 

− 

drut stalowy, 

− 

rysunek wykonawczy, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie2 

Wykonaj element z pręta Ø 8 wg rysunku otrzymanego od nauczyciela. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić odpowiedni wzór na obliczenie długości materiału wyjściowego, 
2)  obliczyć długość materiału wyjściowego, 
3)  uciąć materiał na żądana długość, 
4)  zamocować materiał w imadle, 
5)  wygiąć materiał wg rysunku. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

piłka do cięcia metali, 

− 

przymiar kreskowy, 

− 

wkładki szczękowe, 

− 

pręt stalowy, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

rysunek wykonawczy. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj skobel prostokątny wg rysunku otrzymanego od nauczyciela. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić odpowiedni wzór na obliczenie długości materiału wyjściowego, 
2)  obliczyć długość materiału wyjściowego, 
3)  uciąć materiał na żądana długość, 
4)  zaznaczyć linie gięcia, 
5)  zamocować materiał w imadle, 
6)  wygiąć materiał wg rysunku. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

stół ślusarski, 

− 

liniał, 

− 

rysik, 

− 

młotek, 

− 

klocek, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

suwmiarka, 

− 

rysunek wykonawczy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.4.  Wiercenie i gwintowanie ręczne 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz  prędkość  obrotową  wrzeciona  wiertarki  przy  wykonywaniu  otworu  Ø  15  mm 

w elemencie wykonanym ze stali. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  odpowiednie  jednostki  podstawiane 
do wzoru. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać prędkość skrawania stali w poradniku technicznym, 
2)  zapisać prędkość skrawania na papierze, 
3)  odnaleźć wzór na prędkość obrotową wrzeciona wiertarki, 
4)  wykonać obliczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4, 

− 

długopis, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

poradnik techniczny. 

 

Ćwiczenie 2 

W elemencie przedstawionym na rysunku otrzymanym od nauczyciela wykonaj otwory. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  natrasować i napunktować środki otworów, 
2)  odczytać średnice otworów z rysunku wykonawczego, 
3)  dobrać odpowiednie wiertła, 
4)  dobrać prędkość obrotową wiertarki w zależności od średnicy wiertła, 
5)  zamocować przedmiot w imadle maszynowym na stole wiertarki. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

kątownik, 

− 

suwmiarka, 

− 

rysik, 

− 

punktak, 

− 

młotek, 

− 

wiertarka stołowa, 

− 

imadło maszynowe, 

− 

wiertło, 

− 

pogłębiacz walcowy, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

rysunek wykonawczy. 

 
Ćwiczenie 3 

W  elemencie  przedstawionym  na  rysunku  otrzymanym  od  nauczyciela  wykonaj  gwint 

zewnętrzny. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem, 
2)  zamocować element w imadle, 
3)  wykonać fazki na końcach pręta, 
4)  wykonać gwint zewnętrzny wg rysunku. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

pilnik, 

− 

narzynka, 

− 

oprawa z pokrętką, 

− 

stół ślusarski, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

rysunek wykonawczy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Ćwiczenie 4 

W  elemencie  przedstawionym  na  rysunku  otrzymanym  od  nauczyciela  wykonaj  otwory 

przelotowe oraz otwory gwintowane. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem, 
2)  natrasować i napunktować środki otworów, 
3)  zamocować element w pryźmie, 
4)  dobrać wiertła,  
5)  dobrać prędkość obrotową wrzeciona wiertarki zależnie od średnicy wiertła, 
6)  wykonać otwory, 
7)  wykonać gwint wewnętrzny. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

wiertarka stołowa, 

− 

pryzma, 

− 

wiertła, 

− 

punktak, 

− 

rysik, 

− 

komplet gwintowników, 

− 

podkładki, 

− 

zaciski, 

− 

rysunek wykonawczy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

5.5.  Lutowanie, spawanie i zgrzewanie metali 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Połącz dwa przewody elektryczne za pomocą lutowania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zdjąć warstwę izolacyjną z końcówek przewodów, 
2)  dobrać lutownicę o odpowiedniej mocy, 
3)  pobielić końcówki przewodów, 
4)  lutować. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

stolik, 

− 

lutownica, 

− 

spoiwo, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

ściągacz do usuwania izolacji. 

 
Ćwiczenie 2 

Połącz dwie blachy ocynkowane o grubości 0,5 mm za pomocą lutowania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  oczyścić końcówki blach mechanicznie i chemicznie, 
2)  dobrać lutownicę o odpowiedniej mocy, 
3)  ustawić łączone elementy, 
4)  ostrze nagrzanej lutownicy szybko potrzeć o salmiak i przyłożyć do lutu, 
5)  ostrze lutownicy przyłożyć do miejsca lutowanego i pociągnąć ostrzem wzdłuż szwu. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

stolik, 

− 

lutownica, 

− 

spoiwo, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

pędzel, 

− 

roztwór kwasu solnego, 

− 

salmiak, 

− 

szczotka druciana. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  złącze  spawane  spoiną  czołową  blach  o  grubości  5  mm  metodą  spawania 

elektrycznego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować odpowiednio krawędzie łączonych blach, 
2)  oczyścić je i ustawić w odpowiedniej odległości na stole spawalniczym, 
3)  dobrać średnicę elektrody, 
4)  dobrać natężenie prądu, 
5)  podłączyć stół spawalniczy do masy, 
6)  zamocować elektrodę w uchwycie, 
7)  ustawić pod odpowiednim kątem elektrodę podczas spawania, 
8)  zajarzyć łuk elektryczny i kłaść spoinę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

stół spawalniczy, 

− 

ubrania ochronne, 

− 

tarcza ochronna, 

− 

elektrody, 

− 

spawarka, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

szczotka druciana, 

− 

pilnik, 

− 

2 kawałki blachy grubości 5 mm. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  złącze  spawane  spoiną  czołową  blach  o  grubości  5  mm  metodą  spawania 

gazowego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  BHP.  Rysunek  wykonawczy 
nauczyciel dobiera w zależności od wyposażenia pracowni. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować odpowiednio krawędzie łączonych blach, 
2)  oczyścić je i ustawić w odpowiedniej odległości, 
3)  dobrać odpowiedni palnik, 
4)  poprawnie wyregulować płomień acetylenowo-tlenowy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

stół spawalniczy, 

− 

ubrania ochronne, 

− 

tarcza ochronna, 

− 

butla tlenowa i acetylenowa, 

− 

reduktory,  

− 

palnik, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

szczotka druciana, 

− 

pilnik, 

− 

2 kawałki blachy grubości 5 mm, 

− 

przewody spawalnicze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  prac 
ślusarskich i spawalniczych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9,10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 11, 12 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 1 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. a, 3. a, 4. a, 5. b, 6. b, 7. b, 8. b, 9. a, 10. c, 11. b, 
12. b, 13. b, 14. c, 15. b, 16. b, 17. b, 18. c, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu  

 
Nr 
zad.

 

Cel 

operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić przeznaczenie narzędzi traserskich 

Rozpoznać trasowanie metodą obrotu przedmiotu 

Rozpoznać rodzaje trasowania 

Określić przygotowanie powierzchni do trasowania 

Rozpoznać narzędzia traserskie 

Określić  sposób  montowania  brzeszczotu  piłki 
w oprawce 

Określić wywierany nacisk na piłkę podczas cięcia 

Zorganizować stanowisko pracy 

Określić technikę cięcia piłką ręczną 

10  Dobrać narzędzie do obróbki ręcznej 

c

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

11  Określić parametry nożyc dźwigniowych 

PP 

12  Określić wartość kata 

β

 nożyc dźwigniowych 

PP 

13  Objaśnić proces gięcia blach 

14 

Rozpoznać 

funkcje 

poszczególnych 

części 

składowych wiertła 

15 

Określić  parametry  wiertła  zależne  od  rodzaju 
obrabianego materiału 

b

 

16  Określić poszczególne części składowe wiertła 

17 

Określić  wartość  temperatury  topnienia  lutu  przy 
lutowaniu miękkim 

18 

Określić  wartość  topnienia  lutu  przy  lutowaniu 
twardym 

19  Dobrać materiały do lutowania 

20  Wyjaśnić pojęcie spawania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotować odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnić. 
8.  Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.   Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.   Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.   Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.   Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.   Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.   Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  należy  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.   Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.   Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  należy  odłożyć  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie wolny czas. 

9.   Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Wykreślanie okręgów i łuków kół wykonuje się za pomocą 

a)  rysika. 
b)  środownika. 
c)  ostrego cyrkla. 
d)  znacznika słupkowego. 

 

2.  Trasowanie metodą obrotu przedmiotu obrabianego polega na 

a)  obracaniu trasowanego przedmiotu i wykonywaniu kreski rysikiem. 
b)  wykonywaniu rys pionowych za pomocą kątownika. 
c)  trasowaniu za pomocą skrzynek traserskich. 
d)  trasowaniu za pomocą liniału traserskiego z podstawą. 

 

3.  Rozróżnia się trasowanie 

a)  na płaszczyźnie i przestrzenne. 
b)  zwykłe i kształtowe. 
c)  normalne i uniwersalne. 
d)  kształtowe i uniwersalne. 

 

4.  Malowanie materiału przed trasowaniem ma na celu 

a)  zwiększenie widoczności trasowanych linii. 
b)  nadanie przedmiotowi estetycznego wyglądu. 
c)  zabezpieczenie przed korozją. 
d)  zabezpieczenie płyty traserskiej przed uszkodzeniem. 

 

5.  Punktak traserski jest stosowany do 

a)  wykreślania linii. 
b)  punktowania wyznaczonych linii. 
c)  wyznaczania linii poziomych. 
d)  trasowania wg wzorników. 

 

6.  Podczas mocowania brzeszczotu piłki w oprawce trzeba zwracać uwagę, żeby ząbki piłki 

miały kierunek nachylenia 
a)  ku tylnemu uchwytowi piłki. 
b)  ku przedniemu uchwytowi piłki. 
c)  ku tylnemu bądź przedniemu uchwytowi piłki. 
d)  przeciwny do ułożenia materiału ciętego. 

 

7.  Podczas przecinania metali nacisk na piłkę wywiera się 

a)  podczas powrotnego ruchu jałowego. 
b)  podczas ruchu roboczego czyli w kierunku imadła. 
c)  stale tj. podczas ruch roboczego i jałowego. 
d)  do czasu zagłębienia ząbków piłki w materiał. 

 

8.  Przedmioty płaskie przecina się za pomocą piłki wzdłuż 

a)  węższej krawędzi. 
b)  szerszej krawędzi. 
c)  włókien powstałych podczas walcowania materiału. 
d)   szerszej lub węższej krawędzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

9.  Przecinanie materiału rozpoczyna się 

a)  lekko pochyloną od siebie piłką. 
b)  lekka pochyloną do siebie piłką. 
c)  bez pochylenia piłki. 
d)  prostopadle ustawioną piłką do powierzchni materiału. 

 

10.  Nożycami ręcznymi można ciąć blachy stalowe do grubości 

a)  4 mm. 
b)  0,5 mm. 
c)  1 mm. 
d)  3 mm. 

 

11.  Powierzchnie  nożyc  dźwigniowych  są  nachylone  względem  płaszczyzny  pionowej  pod 

kątem 
a)  1–2

°

b)  2–3

°

c)  4–6

°

d)  3–4

°

 

12.  Wartość  kata  ostrza 

β

  nożyc  dźwigniowych  do  cięcia  materiałów  średniej  twardości 

wynosi 
a)  35

°

b)  75

°

c)  60

°

d)  85

°

 

13.  Przy  gięciu  blachy  pod  katem  ostrym  i  przy  małym  promieniu  gięcia  należy  zwrócić 

uwagę na 
a)  zamocowanie blachy w imadle. 
b)  układ włókien w blasze. 
c)  grubość blachy. 
d)  stan powierzchni. 

 

14.  Łysinki wzdłuż rowków wiertła służą do 

a)  skrawania. 
b)  usuwania wiórów. 
c)  prowadzenia wiertła w otworze. 
d)  łamania wiórów. 

  
15.  Kąt wierzchołkowy wiertła do wiercenia stopów aluminium wynosi 

a)  85–90

°

b)  130–140 

°

c)  110–120 

°

d)  50–75 

°

 

16.  Część robocza wiertła ma kształt 

a)  walcowy. 
b)  stożkowy. 
c)  owalny. 
d)  okrągły. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

17.  Do lutowania miękkiego stosuje się luty których temperatura topnienia nie przekracza  

a)  600

°

C. 

b)  500

°

C. 

c)  800

°

C. 

d)  200

°

C. 

 

18.  Do lutowania twardego stosuje się luty, których temperatura topnienia przekracza 

a)  200

°

C. 

b)  800

°

C. 

c)  500

°

C. 

d)  300

°

C. 

 

19.  Przed lutowaniem ostrze lutownicy pociera się o 

a)  pumeks. 
b)  boraks. 
c)  salmiak. 
d)  papier ścierny. 

 

20.  Spawanie polega na 

a)  zlewaniu się roztopionych partii materiału. 
b)  wiązaniu łączonych powierzchni spoiwem. 
c)  łączeniu elementami wiążącymi. 
d)  termicznym uplastycznieniu metali. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Wykonywanie prac ślusarskich i spawalniczych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Test II 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  prac 
ślusarskich i spawalniczych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  7,  8,9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

− 

zadania 6, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 1 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  c,  3.  b,  4.  c,  5.  b,  6.  b,  7.  c  8.  c,  9.  c,  10 a,11.  a,  
12. 
c,13. b, 14. a, 15. a, 16. b, 17. b, 18. a, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu  

 
Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić przeznaczenie gazów przy spawaniu 
gazowym 

Określić postać metalu podczas zgrzewania 

Wyjaśnić pojęcie operacji pogłębiania 

Dobrać narzędzia do wiercenia otworów 

Rozpoznać narzędzia do gwintowania 
wewnętrznego 

Określić zależność kąta miedzy ostrzami wiertła od 
rodzaju obrabianego materiału 

PP 

Dobrać parametry spawania elektrycznego 

Rozpoznać rodzaje płomieni  
acetylenowo-tlenowych 

Wyjaśnić proces spawania termitowego 

10  Wyjaśnić proces łączenia szyn metodą zgrzewania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

11  Określić przeznaczenie przyrządów traserskich 

12  Rozpoznać gwintowniki 

13  Wyjaśnić mocowanie przedmiotu podczas ciecia 

14  Dobrać odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy 

15  Określić oznaczenie butli tlenowych 

16 

Określić długość węży doprowadzających gaz do 
palnika 

17 

Określić największą temperaturę płomienia 
acetylenowo - tlenowego 

PP 

18  Wyjaśnić technikę nacinania gwintu wewnętrznego 

19 

Określić temperaturę topnienia lutu podczas 
lutowania twardego 

20 

Wyjaśnić obróbkę wykańczającą spawu 
termitowego szyny 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotować odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnić. 
8.  Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.   Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.   Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.   Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.   Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.   Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.   Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  należy  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.   Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.   Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  należy  odłożyć  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie wolny czas. 

9.   Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Podczas spawania gazowego gazy służą do 

a)  przewodzenia prądu. 
b)  b)zwiększenia topliwości metalu. 
c)  ochrony spoiny przed utlenianiem. 
d)  wytwarzania ciepła. 

 

2.  Podczas zgrzewania łączone metale mają postać 

a)  ciał stałych. 
b)  cieczy. 
c)  uplastycznionej masy. 
d)  proszku. 

 

3.  Pogłębianie to operacja 

a)  ponownego wiercenia zbyt płytkich otworów. 
b)  wykonywania otworów o złożonym przekroju. 
c)  obróbki otworów rozwiertakiem. 
d)  wiercenia wiertłami o coraz większych średnicach. 

 

4.  Okrągłe otwory wykonuje się 

a)  rozwiertakami. 
b)  frezami czołowymi. 
c)  wiertłami. 
d)  frezami tarczowymi. 

 

5.  Komplet gwintowników do ręcznego wykonywania gwintów wewnętrznych składa się z 

a)  5 szt. 
b)  3 szt. 
c)  2 szt. 
d)  4 szt. 

 

6.  Kąt miedzy ostrzami wiertła zależy od 

a) 

prędkości obrotowej wiertarki. 

b) 

rodzaju obrabianego materiału. 

c) 

twardości wiertła. 

d) 

potrzebnej dokładności otworu. 

 

7.  Dla elektrod o średnicy do 3,25 mm przyjmuje się natężenie prądu około 

a) 

40 A na 1 mm elektrody. 

b) 

50 A na 1 mm elektrody. 

c) 

30 A na 1 mm elektrody. 

d) 

20 A na 1 mm elektrody. 

 

8.  Spawanie gazowe powinno się odbywać płomieniem 

a)  utleniającym. 
b)  nawęglającym. 
c)  redukującym. 
d)  utleniającym i nawęglającym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

9.  Źródłem ciepła w spawaniu termitowym jest 

a)  płomień acetylenowo-tlenowy. 
b)  łuk elektryczny. 
c)  spalanie mieszaniny tlenku żelaza i aluminium. 
d)  spalanie wodoru. 

 

10.  Przekrój materiałów łączonych przy zgrzewaniu iskrowym jest 

a)  taki sam. 
b)  różny. 
c)  jest to obojętne. 
d)  wyłącznie okrągły.  

 

11.  Pryzma traserska jest wykorzystywana przy trasowaniu elementów o zarysie 

a)  okrągłym. 
b)  kwadratowym. 
c)  sześciokątnym. 
d)  owalnym. 

 

12.  Gwintownik oznaczony trzema kreskami to  

a)  zdzierak. 
b)  pośredni. 
c)  wykańczak. 
d)  dogładzak. 

 

13.  Podczas przecinania piłką ręczną  linia ciecia w stosunku do szczęk imadła powinna być 

usytuowana 
a)  w znacznej odległości. 
b)  blisko. 
c)  w obrysie szczęk. 
d)  poza obrysem szczęk. 

 

14.  W czasie cięcia nożycami ręcznymi światło powinno padać 

a)  z prawej strony. 
b)  z lewej strony.  
c)  od góry. 
d)  od dołu. 

 

15.  Butle tlenowe są pomalowane na kolor 

a)  niebieski. 
b)  biały. 
c)  żółty. 
d)  czerwony. 

 

16.  Węże doprowadzające gazy do palnika powinny mieć długość co najmniej 

a)  10 m. 
b)  5 m. 
c)  7 m. 
d)  3 m. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

17.  Najwyższa temperatura w płomieniu acetylenowo-tlenowym występuje w 

a)  jądrze. 
b)  stożku. 
c)  kicie. 
d)  jadrze i kicie. 

 

18.  Przy  nacinaniu  gwintu  wewnętrznego  po  wykonaniu  pełnego  obrotu  gwintownikiem 

w prawo należy  
a)  cofnąć gwintownik o pół obrotu w lewo. 
b)  zwiększyć siłę na pokrętkę. 
c)  zwiększyć nacisk poosiowy na gwintownik. 
d)  zwiększyć siłę na pokrętkę i nacisk poosiowy na gwintownik. 

 

19.  Podczas lutowania twardego temperatura topnienia lutu wynosi 

a)  poniżej 500

°

C. 

b)  od 500 do 600

°

C. 

c)  od 600 do 700

°

C. 

d)  powyżej 700

°

C. 

 

20.  Wykańczająca obróbka spawu termitowego szyny wykonywana jest przez 

a)  kucie ręczne. 
b)  napawanie elektrooporowe. 
c)  szlifowanie mechaniczne. 
d)  podgrzewanie gazowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Wykonywanie prac ślusarskich i spawalniczych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

7.  LITERATURA 

 
1.   Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych WSiP, Warszawa 

1984 

2.   Hillar J., Jarmoszuk S.: Technologia spawalnictwa. WSiP, Warszawa 1968 
3.   Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1996 
4.   Tokarz  K.  (praca  zbiorowa):  Techniczne  podstawy  zawodu.  Cz.  I.  Vogel  Publishing, 

Wrocław 1997 

 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000