background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Andrzej Bochyński 

 

 

 
 
 
 
 
 
Wykonanie podtorza kolejowego 712[05].Z1.03

 

 

 
 
 
 
 

 
 
 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
inż. Hanna Kozioł 
mgr inż. Grażyna Górniak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Andrzej Bochyński 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[05].Z1.03 
„Wykonanie  podtorza  kolejowego”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu Monter nawierzchni kolejowej. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Budowa podtorza kolejowego 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Maszyny i urządzenia do robót ziemnych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

16 

7.  Literatura 

34 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonanie  podtorza  kolejowego”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
monter nawierzchni kolejowej 712[05]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  przede  wszystkim  metodą 

wykonywania ćwiczeń praktycznych.  

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  znajduje  się  sprawdzian  postępów,  który 

pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska 
pozytywne  wyniki,  będzie  mógł  przejść  do  następnego  tematu,  a  jeśli  nie,  to  wiadomości 
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

zestaw zadań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

712 [05].Z1.05 

Użytkowanie stacji, urządzeń 

stacyjnych i przejazdów kolejowych 

712[05].Z1.02  

Stosowanie maszyn  

i urządzeń do budowy dróg 

kolejowych 

712[05].Z1.01  

Wykonywanie prac ślusarskich  

i spawalniczych 

 

 

712[05].Z1.04 

Dobieranie elementów nawierzchni 

kolejowej 

712[05].Z1.03  

Wykonywanie podtorza 

kolejowego  

712 [05].Z1.06 

Układanie torów kolejowych 

712[05].Z1  

Budowa drogi kolejowej  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

– 

charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej, 

– 

wymieniać podstawowe elementy drogi kolejowej, 

– 

charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej, 

– 

rozpoznawać maszyny do budowy dróg, 

– 

stosować narzędzia podczas prac związanych z budową dróg, 

– 

znać przepisy bhp dotyczące prac budowlanych, 

– 

określać podstawy struktury wewnętrznej metali, 

– 

wykonywać prace ślusarskie i spawalnicze, 

– 

rozpoznawać metale 

– 

czytać rysunki techniczne, 

– 

sporządzać proste rysunki techniczne, 

– 

zastosować zasady współpracy w grupie, 

– 

skorzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

ocenić własne możliwości pracy w zawodzie, 

– 

selekcjonować, porządkować, dokumentować i przechowywać informację. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

zorganizować stanowisko pracy do budowy podtorza, 

– 

określić zadania podtorza kolejowego, 

– 

scharakteryzować główne elementy podtorza kolejowego i pokryć ochronnych, 

– 

wykorzystać normalne przekroje porzeczne podtorza, 

– 

dobrać materiały stosowane do budowy podtorza, 

– 

określić właściwości materiałów stosowanych do budowy podtorza kolejowego, 

– 

zastosować sposoby zagęszczania gruntów, 

– 

dobrać sposoby odwodnienia podtorza, 

– 

zastosować zasady użytkowania maszyn i urządzeń do robót ziemnych, 

– 

zastosować zasady użytkowania maszyn i urządzeń do budowy podtorza, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
i ochrony środowiska przy budowie podtorza kolejowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

 

Modułowy program nauczania:  

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł:  

 

 

 

Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

Wykonanie podtorza kolejowego 712[05].Z1.03 

 

Temat: Budowa podtorza kolejowego. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  budowy  podtorza  i  jego 

odwodnienia. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zastosować znać określenia używane podczas budowy i utrzymania podtorza, 

 

określić podstawowe zadania i cechy podtorza kolejowego, 

 

rozpoznać główne elementy podtorza, 

 

narysować przekroje nawierzchni i podtorza, 

 

określić znać sposoby odwadniania podtorza, 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tablice poglądowe przedstawiające elementy podtorza kolejowego, 

 

tablice  poglądowe  przedstawiające  przekroje  poprzeczne  nawierzchni  schematów 
podtorza, 

 

tablice poglądowe przedstawiające sposoby odwodnienia podtorza, 

 

papier formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
1.   Sprawy organizacyjne. 
2.   Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.   Realizacja tematu 

– 

zapoznanie  uczniów  z  określeniami  używanymi  podczas  budowy  i  utrzymaniu 
podtorza,  

– 

pokazanie poszczególnych budowli inżynieryjnych na tablicach poglądowych, 

– 

wyjaśnienie podstawowych zadań i cech podtorza kolejowego, 

– 

omówienie  i  pokazanie  poszczególnych  elementów  podtorza  na  tablicach 
poglądowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

– 

przedstawienie materiałów używanych do budowy podtorza wraz z omówieniem ich 
przydatności do budowy poszczególnych elementów podtorza, 

– 

pokazanie  poszczególnych  przekrojów  nawierzchni  i  podtorza  na  tablicach 
poglądowych, 

– 

omówienie różnych sposobów odwodnienia podtorza, 

– 

polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.1. 

4.   Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia. 
5.   Podsumowanie zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał. 

 
Praca domowa 

Opracować przekroje poprzeczne podtorza kolejowego. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ustne wypowiedzi uczniów, 

 

pisemny sprawdzian wiadomości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł: 

 

 

 

 

Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonanie podtorza kolejowego 712[05].Z1.03 

Temat: Maszyny i urządzenia stosowane do robót ziemnych. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  maszyn  i  urządzeń  do  budowy 

i utrzymania podtorza kolejowego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozpoznać maszyny do robót ziemnych i znać ich przeznaczenie, 

– 

znać cel i sposoby zabezpieczania słabego podtorza, 

– 

określić  korzyści  wynikające  ze  stosowania  zabezpieczeń  słabego  gruntu  przy  użyciu 
geosyntetyków, 

– 

znać kolejność pracy maszyny do kapitalnego remontu podtorza-AHM 800R, 

– 

określać tendencje na rynku światowym przy produkcji maszyn do robót torowych. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia  różnych  typów  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  przy  budowie  i  utrzymaniu 
podtorza kolejowego, 

 

filmy ukazujące pracę maszyn w terenie, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
4.  Sprawy organizacyjne. 
5.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
6.  Realizacja tematu 

– 

zapoznanie  uczniów  z  przeznaczeniem  wybranych  maszyn  i  urządzeń  do  robót 
ziemnych, 

– 

zaprezentowanie różnych sposobów wzmacniania słabego podtorza, 

– 

pokazanie  zdjęć  i  filmów  maszyn  używanych  w  Polsce  i  na  świecie  przy  robotach 
ziemnych, 

– 

polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.2. 

4.  Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia. 
5.  Podsumowanie zajęć. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Zakończenie zajęć 

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ustne wypowiedzi uczniów, 

 

pisemny sprawdzian wiadomości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Budowa podtorza kolejowego 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  poniższym  rysunku  przedstawiony  jest  przekrój  poprzeczny  podtorza  w  nasypie 

i przekopie dla linii znaczenia miejscowego 
1.  zaznacz wspomniane elementy. 
2.  określ pochylenia skarp. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z elementami podtorza kolejowego. 
2)  rozpoznać poszczególne elementy 
3)  wpisać za znakiem? odpowiednią wartość lub nazwę. 
4)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższego rysunku przygotowane przez nauczyciela, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Na poniższych rysunkach przedstawione są przekroje poprzeczne podtorza, 

1.  określ,  który z przekrojów podtorza dotyczy torów położonych w  łuku, a który dotyczy 

torów położonych na prostej, 

1:?

 

1:?

 

1:?

 

Jaki to 
element

?

 

 

Jaki to 
element

?

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

2.  jaką literą jest oznaczona szerokość ławy torowiska, 
3.  zaznacz położenie nawierzchni i podtorza. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 

 

 

 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować  rysunki  przekrojów  poprzecznych  podtorza  i  nawierzchni  rozpoznać 

poszczególne elementy, 

2)  w ramkę wpisać odpowiednie położenie toru w planie, 
3)  strzałką zaznaczyć usytuowanie nawierzchni i podtorza, 
4)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższych rysunków przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Maszyny i urządzenia do robót ziemnych 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 

 

Na  poniższych  fotografiach  są  przedstawione  maszyny  do  utrzymania  i  wykonywania 

podtorza,  w  ramce  wpisz  nazwę  maszyny.  Gdy  już  je  rozpoznasz  nazwę  maszyn,  opisz 
kolejność pracy AHM 800 R.  

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  jego 

wykonania. 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  rozpoznawać i grupyfikować maszyny do robót ziemnych i budowy podtorza, 
2)  opisać charakterystykę maszyn, 
3)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższych fotografii przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  poniższych  rysunkach  przedstawione  są  schematy  maszyn  stosowanych  do 

utrzymania podtorza. 
1.  rozpoznaj schemat maszyny SVV 100, wpisz jej nazwę w odpowiednią ramkę,  
2.  odpowiedz, gdzie stosowana jest rozpoznana maszyna? 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  jego 

wykonania. 

 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować schemat maszyny SVV 100, 
2)  rozpoznać ten typ maszyny, 
3)  opisać, do czego służy maszyna SVV 100. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższych schematów przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonanie  podtorza 

kolejowego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadanie 8, 10, 15, 16, 17, 18, 20 jest z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego. 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  17  zadań  w  tym  co  najmniej  3  zadań 
z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. c, 5. c, 6. a, 7. d, 8. b, 9. c, 10. d, 11. b,  
12. 
d, 13. a, 14. d, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić definicję podtorza kolejowe 

Rozpoznać maszyny do robót torowych 

Określić zadania podtorza kolejowego 

Rozpoznać maszyny do robót torowych 

Wymienić elementy podtorza 

Określić 

elementy 

odwodnienia 

podtorza 

Zinterpretować graficzne przedstawienie 
podtorza 

Określić cechy podtorza kolejowego 

PP 

Zinterpretować graficzne przedstawienie 
podtorza 

10 

Rozróżnić 

elementy 

odwodnienia 

podtorza 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

11 

Określić 

rodzaj 

robót 

torowych 

wykonywanych przez maszynę 

12 

Zinterpretować graficzne przedstawienie 
przekroju podtorza 

13 

Rozpoznać maszyny do robót ziemnych 

14 

Zinterpretować 

rysunek 

przekroju 

poprzecznego podtorza 

15 

Rozróżnić elementy podtorza 

PP 

16 

Rozpoznać urządzenia używane podczas 
robót ziemnych 

PP 

17 

Określić szerokość ławy torowiska 

PP 

18 

Określić  czynności  wykonywane  przez 
maszyny do robót torowych 

PP 

19 

Rozpoznać  urządzenia  używane  do 
robót torowych 

20 

Określić granice nasypów i przekopów  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotować odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić. 
8.  Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  należy  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.  Podtorze kolejowe to 

a)  ułożone  w  odpowiedni  sposób  materiały  (najczęściej  grunty),  stanowiące  trwałe 

podparcie podkładów. 

b)  kolejowa  budowla  geotechniczna  wykonana  jako  nasyp  lub  przekop  wraz 

z urządzeniami  ją  zabezpieczającymi,  ochraniającymi  i  odwadniającymi,

 

podlegająca 

oddziaływaniom  eksploatacyjnym,  wpływom  klimatycznym  oraz  wpływom  podłoża 
gruntowego zalegającego bezpośrednio pod podtorzem i w najbliższym jego otoczeniu. 

c)  urządzenie 

odwadniające, 

umożliwiające 

zebranie 

szybkie 

(najczęściej 

grawitacyjne) odprowadzenie wód.  

d)  element  rurowy  odprowadzający  wody  ze  zbieraczy  do  odbiornika  naturalnego  lub 

sztucznego albo miejskiej sieci deszczowej lub kanalizacyjnej.  

 

2.  Maszyna przedstawiona na rysunku służy do 

a)  bezpośredniego pomiaru toru. 
b)  montażu rozjazdów. 
c)  oprofilowania tłucznia. 
d)  ostatecznej stabilizacji podsypki. 

 

3.  Zadaniem podtorza kolejowego jest 

a)  przejęcie dynamicznych nacisków od taboru poprzez szyny, podkłady i podsypkę.  
b)  niszcząca działalność wód przepływających w gruntach. 
c)  utrata stateczności gruntu (najczęściej nasypu lub jego podłoża) w wyniku działania 

ciśnienia przepływającej wody sztuczny zbiornik. 

d)  wypłukiwanie, a niekiedy także ługowaniu cząstek gruntu.  

 
4.  Przedstawiona na rysunku maszyna służy do 

a)  oczyszczania podsypki. 
b)  uzupełniania tłucznia. 
c)  profilowania ław torowiska. 
d)  ługowania cząstek gruntu.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
5.  Elementami podtorza są  

a)  mosty.  
b)  wiadukty. 
c)  nasypy i przekopy. 
d)  szyny. 

 
6.  Elementami odwodnienia podtorza są  

a)  drenaże.  
b)  tunele. 
c) 

rozjazdy. 

d)  repety. 

 
7.  Na rysunku przedstawiony jest przekrój podtorza dla 

a)  linii jednotorowej na prostej. 
b)  linii jednotorowej w łuku. 
c) 

linii dwutorowej w łuku.  

d)  linii dwutorowej na prostej. 

 

 

 
8.  Cechy podtorza to 

a)  przemieszczanie dużych mas gruntów. 
b)  sprężystość przy przejęciu  stałych  i  dynamicznych obciążeń pojazdów, jak również 

masy własnej nawierzchni i podtorza. 

c)  wypieranie gruntów podłoża. 
d)  rozmycie podłoży nasypów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

9.  Na rysunku przedstawiony jest przekrój podtorza dla 

a)  linii dwutorowej na prostej. 
b)  linii jednotorowej w łuku. 
c)  linii dwutorowej w łuku.  
d)  linii jednotorowej na prostej. 

 

 

 
10.  Sączki zaliczamy do 

a)  kolektorów. 
b)  rowów odwadniających. 
c)  basenów retencyjnych. 
d)  drenaży. 

 
11.  Maszyna przedstawiona na poniższym rysunku przystosowana jest do 

a)  wymiany szyn. 
b)  naprawy podtorza. 
c)  regulacji toru w planie i profilu. 
d)  ustawiania słupów trakcyjnych.  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

12.  Na rysunku przedstawiony jest przekrój podtorza dla 

a)  linii dwutorowej w łuku. 
b)  linii jednotorowej w łuku. 
c) 

linii dwutorowej na prostej. 

d)  linii jednotorowej na prostej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

 

 
13.  Maszyna przedstawiona poniżej to 

a)  ładowarka. 
b)  koparka. 
c) 

walec. 

d)  kruszarka. 

 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 

 
14.  Poniższy rysunek przedstawia  

a)  rzut z góry linii wielotorowej. 
b)  widok od strony osi toru. 
c)  widok z dołu. 
d)  przekrój poprzeczny. 

 

 

 
15.  Do elementów podtorza zaliczamy między innymi 

a)  dworce. 
b)  rozjazdy. 
c)  podkłady. 
d)  drenaże. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

16.  Urządzenie przedstawione na rysunku to  

a)  urządzenie do podniesienia poziomu wód gruntowych. 
b)  oczyszczenia podsypki. 
c)  agregat prądotwórczy. 
d)  wiertarka.  

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
17.  Szerokość ławy torowiska waha się w granicach  

a)  2,0–4,0 m. 
b)  4,0–6,0 m. 
c)  4,5–6,0 m. 
d)  6,0–6,5 m. 

 
18.  W czasie pracy AHM – 800 wykonywana jest następująca czynność 

a)  dokręcanie śrub. 
b)  oczyszczenie podsypki. 
c)  wymiana podkładów. 
d)  wiercenie otworów w podkładach. 

 
19.  Urządzenie przedstawione na rysunku to 

a)  agregat prądotwórczy. 
b)  zagęszczarka podsypki. 
c)  podbijak ręczny. 
d)  zakrętarka mechaniczna. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20.  Granice nasypów i przekopów określa się według 

a)  kilometracji linii. 
b)  granic powiatów. 
c)  położenia nad poziomem morza. 
d)  granic województw. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonanie podtorza kolejowego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Test II 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonanie  podtorza 

kolejowego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadanie 5, 7, 10, 14, 15, 19 jest z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego. 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  17  zadań  w  tym  rozwiązanie  co  najmniej  3 
zadań z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. d, 6. b, 7. b, 8. d, 9. b, 10. b, 11. d, 12. 
b, 13. b, 14. c, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. a, 20. d

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać  urządzenia  do  zagęszczania 
gruntu 

Interpretować 

rysunek 

przekroju 

poprzecznego podtorza 

Określić przeznaczenie geosiatki 

PP 

Określić elementy podtorza 

Scharakteryzować elementy torowiska 

PP 

Określić  zastosowanie  maszyny  do 
robót torowych 

Określić pochylenie skarp 

PP 

Wybrać  maszynę  do  określonych  robót 
torowych 

Interpretować 

rysunki 

techniczne 

podtorza 

10 

Scharakteryzować 

zadania 

podtorza 

kolejowego 

PP 

11 

Rozpoznać maszyny do robót torowych 

12 

Określić 

elementy 

odwodnienia 

podtorza 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

13 

Zinterpretować 

rysunki 

techniczne 

podtorza 

14 

Określić cechy podtorza kolejowego 

PP 

15 

Rozróżnić elementy odwodnienia 

PP 

16 

Określić  zastosowanie  maszyny  do 
robót torowych 

17 

Zinterpretować 

rysunki 

przekroju 

poprzecznego podtorza 

18 

Rozróżnić elementy podtorza  

19 

Określić szerokość ławy torowiska  

PP 

20 

Scharakteryzować  pracę  maszyny  do 
robót torowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotowaćodpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić. 
8.  Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  należy  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Urządzenie przedstawione na rysunku to  

a)  Podbijak ręczny. 
b)  zakrętarka mechaniczna. 
c)  agregat prądotwórczy. 
d)  zagęszczarka podsypki. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2.  Na rysunku przedstawiony jest przekrój podtorza dla 

a)  linii dwutorowej na prostej. 
b)  linii jednotorowej na prostej. 
c) 

linii dwutorowej w łuku. 

d)  linii jednotorowej w łuku. 

 

3.  Geosiatki stosujemy w celu 

a)  zwiększenia wytrzymałości podkładów. 
b)  wzmocnienia podtorza. 
c)  odprowadzenia wody gruntowej. 
d)  wygrodzenia terenu stacji.  

 
4.  Elementami podtorza są  

a)  szyny. 
b)  wiadukty. 
c)  mosty. 
d)  nasypy i przekopy. 

 
5.  Odległość między osiami sąsiednich torów nazywamy 

a)  warstwą filtrującą. 
b)  ławą torowiska. 
c)  skarpą. 
d)  międzytorzem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

6.  Przedstawiona na rysunku maszyna służy do 

a)  bezpośredniego pomiaru toru. 
b)  ostatecznej stabilizacji podsypki. 
c)  oprofilowania tłucznia. 
d)  montażu rozjazdów. 

 
7.  
Najczęściej pochylenie skarp wynosi 

a)  10:1. 
b)  1:1,5. 
c)  1,5:1. 
d)  1:10. 

 
8.  W czasie pracy dokonuje wygładzenie korony torowiska maszyna 

a)  OT-400. 
b)  EDK-350. 
c)  USP-3000C. 
d)  AHM-800. 

 

9.  Przedstawiony przekrój podtorza dotyczy 

a)  linii jednotorowej na prostej. 
b)  linii dwutorowej w łuku. 
c)  linii dwutorowej na prostej.  
d)  linii jednotorowej w łuku. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

10.  Zadaniem podtorza kolejowego jest 

a)  niszcząca działalność wód przepływających w gruntach. 
b)  przejęcie dynamicznych nacisków od taboru poprzez szyny, podkłady i podsypkę. 
c)  utrata stateczności gruntu (najczęściej nasypu lub jego podłoża) w wyniku działania. 

ciśnienia przepływającej wody sztuczny zbiornik. 

d)  wypłukiwanie, a niekiedy także ługowaniu cząstek gruntu.  

 
11.  Maszyna przedstawiona na rysunku wykonuje następujące prace 

a)  oczyszczanie podsypki. 
b)  ługowanie cząstek gruntu.  
c)  profilowanie ław torowiska. 
d)  uzupełnianie tłucznia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

12.  Odwodnienie podtorza dokonywane jest poprzez  

a) 

rozjazdy. 

b)  drenaże. 
c)  repery. 
d)  tunele. 

 
13.  Przedstawiony przekrój podtorza dotyczy 

a)  linii jednotorowej w łuku. 
b)  linii dwutorowej na prostej.  
c)  linii dwutorowej w łuku. 
d)  linii jednotorowej w łuku. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

14.  Zjawiska dotyczące cech podtorza to 

a)  rozmycie podłoży nasypów. 
b)  wypieranie gruntów podłoża. 
c)  sprężystość  przy  przejęciu  stałych  i  dynamicznych  obciążeń  pojazdów, jak  również 

masy własnej nawierzchni i podtorza. 

d)  przemieszczanie dużych mas gruntów. 

 
15.  Częścią składową sączek są 

a)  baseny retencyjne. 
b)  rowy odwadniające. 
c)  drenaże. 
d)  kolektory. 

 

16.  Głównym zadaniem maszyny przedstawionej na rysunku jest 

a)  wymiana szyn. 
b)  naprawa podtorza. 
c)  ustawianie słupów trakcyjnych. 
d)  regulacja toru w planie i profilu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
17.  Poniższy rysunek dotyczy  

a)  widoku z dołu toru w łuku. 
b)  widoku od strony osi toru linii jednotorowej. 
c)  rzutu z góry linii wielotorowej. 
d)  przekroju poprzecznego. 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

18.  Elementami podtorza są 

a)  drenaże. 
b)  rozjazdy. 
c)  podkłady. 
d)  dworce. 

 
19.  Zasadnicza szerokość ławy torowiska to  

a)  4,5–6,0 m. 
b)  4,0–6,0 m. 
c)  1,0–4,0 m. 
d)  6,0–6,5 m. 

 
20.  Jednym z zadań maszyny AHM-800 jest  

a)  dokręcanie śrub. 
b)  wiercenie otworów w podkładach. 
c)  wymiana podkładów. 
d)  oczyszczenie podsypki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonanie podtorza kolejowego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7.  LITERATURA  

 
1.   Kędra  Z  –  Mechanizacja  napraw  głównych  dróg  szynowych,  artykuł  z  miesięcznika 

Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa nr 47  

2.   Skrzyński E., Sikora R., - Kolejowe budowle ziemne, WKŁ 1980 
3.   Ssak J. - Odwadnianie podtorza, WKŁ 1990 
4.   Kodeks Pracy art. 237 
5.   Materiały ze szkolenia Lubelskiej Izby Inżynierów Budownictwa – 2007r 
6.   Załącznik  nr  2  do  Uchwały  nr  302  Zarządu  PKP  Polskie  Linie  Kolejowe  S.A.  z  dn. 

05.10.2005r. (Id-3) 

7.   www.inżynieria-kolejowa.dl.pl 
8.   www.infrastruktura. 
9.   www.rucianenida.org 
10.  www.pni.net.pl