background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Maria Kęska 

 

 

 
Zarządzanie jednostką gospodarczą  
321[04].Z5.02

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

dr inŜ. Grzegorz Borsuk 

dr n. wet. Marek W. Chmielewski 
 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Edyta Kozieł 

 

 

Konsultacja: 

dr inŜ. Jacek Przepiórka 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z5.02, 

„Zarz

 

ą

dzanie  jednostk

 

ą

  gospodarcz

 

ą

,”  zawartego  w modułowym  programie  nauczania  dla 

zawodu technik pszczelarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Materiał nauczania 

11 

5.1.  Przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowej 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Rachunek ekonomiczny 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

5.3.  Działalność podmiotu gospodarczego 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Biznesplan 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej. 

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem. 

− 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluacja osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania,  np.:  tekstu  przewodniego, 
ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.:  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schematu układu jednostek modułowych 

321[04].Z5.02 

Zarządzanie 

jednostką 

gospodarczą 

321[04].Z5 
Ekonomika 

i zarządzanie 

w agrobiznesie 

 

321[04].Z5.03 

Prowadzenie 

marketingu  

w agrobiznesie

 

321[04].Z5.01 

Funkcjonowanie 

rolnictwa  

w systemie 

agrobiznesu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  dziedziny  ekonomii,  takimi  jak: 
przedsiębiorstwo,  rynek,  podaŜ,  popyt,  równowaga  rynkowa,  osoba  fizyczna,  osoba 
prawna, 

− 

obserwować zmiany w zasadach organizacji i funkcjonowania przedsiębiorstwa, 

− 

analizować  teksty  źródłowe  aktów  prawnych  dotyczących  funkcjonowania  jednostki 
gospodarczej, 

− 

korzystać z komputera w zakresie obsługi Internetu,  

− 

współpracować w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić cele i funkcje przedsiębiorstwa w agrobiznesie, 

− 

określić istotę i znaczenie rachunkowości, 

− 

rozróŜnić rodzaje, funkcje i zasady rachunkowości, 

− 

skorzystać z programów komputerowych stosowanych do prowadzenia rachunkowości, 

− 

obliczyć koszty i opłacalność działalności rolniczej, pszczelarskiej, 

− 

sporządzić kalkulację kosztów przy podejmowaniu decyzji gospodarczych, 

− 

wymienić,  sklasyfikować  i  scharakteryzować  składniki  majątkowe  podmiotów 
gospodarczych, 

− 

odróŜnić majątek podmiotu gospodarczego od majątku prywatnego, 

− 

sklasyfikować i scharakteryzować kapitały własne i obce, 

− 

ustalić wysokość kapitału własnego, 

− 

sporządzić bilans majątkowy podmiotu gospodarczego, 

− 

przeprowadzić spis z natury w gospodarstwie rolnym, w tym pasiecznym, 

− 

obliczyć amortyzację środków trwałych, 

− 

wycenić typowe składniki majątkowe,  

− 

rozróŜnić rodzaje działalności w gospodarstwie, 

− 

rozróŜnić  wpłaty  i  wypłaty  gotówkowe,  wpłaty  na  rachunek  bankowy  oraz  w  formie 
rozliczeń barterowych, 

− 

dokonać  ewidencji  stanu  początkowego  oraz  stanów  miesięcznych  inwentarza  Ŝywego, 
zasiewów i zbiorów, 

− 

określić sposób obliczania dochodu rolniczego na podstawie dokonywanych zapisów, 

− 

rozróŜnić  uproszczone  formy  ewidencji  gospodarczej  w  zaleŜności  od  form 
opodatkowania, 

− 

wykorzystać  dane  z  rachunkowości  do  zarządzania  gospodarstwem  rolnym,  w  tym 
pasiecznym, 

− 

określić próg rentowności, 

− 

ocenić działalność firmy na podstawie danych uzyskanych z rachunkowości,  

− 

określić róŜnice w zarządzaniu małym i duŜym przedsiębiorstwem, 

− 

określić cele i strukturę oraz zasady konstruowania biznesplanu, 

− 

opracować biznesplan gospodarstwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04]

 

Moduł: 

Ekonomika i zarządzanie w agrobiznesie 321[04].Z5 

Jednostka modułowa: 

Zarządzanie jednostką gospodarczą 321[04].Z5.02 

Temat

Majątek przedsiębiorstwa i jego składniki. 

Cel ogólny:  Określenie majątku przedsiębiorstwa i jego składników. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wyjaśnić pojęcie majątku przedsiębiorstwa, 

− 

wymienić składniki majątku przedsiębiorstwa, 

− 

rozróŜnić kapitały własne i obce, 

− 

rozróŜnić pasywa i aktywa, 

− 

zrozumieć konieczność istnienia równowagi bilansowej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pogadanka, 

− 

tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

Uczniowie pracują w 2–3-osobowych grupach 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

podręcznik, 

− 

opis przykładowego majątku przedsiębiorstwa. 

 

Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie pojęcia majątku i składników przedsiębiorstwa. 
 
Faza właściwa 
Praca z wykorzystaniem tekstu przewodniego. 
Zagadnienia ukierunkowujące: 
1.  Źródła finansowania przedsiębiorstwa. 
2.  Wyjaśnienie pojęć aktywa i pasywa. 
3.  Analiza tabel w podręczniku przedstawiających przykładowe składniki majątku. 
4.  Wyjaśnienie zjawiska równowagi bilansowej. 
5.  Wykonanie  następującego  ćwiczenia:  podaj  kilka  przykładów  składników  aktywów 

i pasywów występujących w gospodarstwie rolnym. 

 
Utrwalenie  
Uczniowie omawiają poszczególne zagadnienia i wykonują ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Sprawdzenie 
Uczniowie w prezentują ćwiczenia. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy. 
 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel podsumowuje temat, wskazując najwaŜniejsze zagadnienia. 
 
Praca domowa 
Wyjaśnij, dlaczego suma aktywów w bilansie jest równa sumie pasywów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

analiza wykonania pracy domowej, 

− 

pogadanka. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04]

 

Moduł: 

Ekonomika i zarządzanie w agrobiznesie 321[04].Z5 

Jednostka modułowa: 

Zarządzanie jednostką gospodarczą 321[04].Z5.02 

 

Temat

Zasady tworzenia biznesplanu.

 

Cel ogólny:  Poznanie struktury biznesplanu. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wymienić elementy biznesplanu, 

− 

przygotować projekt biznesplanu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda samokształcenia kierowanego, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupy 2–3-osobowe. 

 
Czas trwania zajęć: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

literatura przedmiotu, 

− 

schemat przedstawiający strukturę biznesplanu. 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą samokształcenia kierowanego. 
4.  Wprowadzenie  uczniów  w  zagadnienie  planowania  przedsięwzięć  na  przykładzie 

realizacji pomysłu gospodarstwa agroturystycznego. 

 
Faza właściwa 
Praca metodą samokształcenia kierowanego. 
Pytania prowadzące: 
1.  Co to jest biznesplan? 
2.  Jaka jest struktura biznesplanu? 
3.  Co powinny zawierać poszczególne elementy biznesplanu?  
4.  W jakich sytuacjach sporządza się biznesplan? 
Uczniowie  pracując  w  zespołach  przygotowują  przykładową  strukturę  biznesplanu  dla 
gospodarstwa agroturystycznego. 
 
Sprawdzenie 
Uczniowie  prezentują  przygotowane  struktury  biznesplanu.  Uczniowie  konsultują 
z nauczycielem  przyjęte  załoŜenia,  ze  szczególnym  uwzględnieniem  zagadnień  związanych 
z planem finansowym. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

Utrwalenie  
Uczniowie  omawiają  cel  tworzenia  biznesplanu  i  wymieniają  jego  elementy.  Nauczyciel 
zwraca uwagę na najwaŜniejsze elementy biznesplanu. 
 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel ocenia aktywność i poprawność działań poszczególnych grup. 
 
Praca domowa 
Opracuj plan działalności gospodarstwa pasiecznego. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

analiza wykonania pracy domowej, 

− 

pogadanka sprawdzająca. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. 

Przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowej 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Sporządź wniosek o rejestrację przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  pobrać odpowiedni wniosek z urzędu, 
2)  zapoznać się z wytycznymi jego wypełnienia, 
3)  wypełnić wniosek wprowadzając niezbędne dane. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

wzory dokumentów. 
 

Ćwiczenie 2 
 

Sporządź projekt umowy spółki jawnej, prowadzącej działalność w zakresie zaopatrzenia 

rolnictwa w środki do produkcji rolnej. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z wzorem umowy spółki jawnej,

 

2)  wprowadzić wszystkie wymagane dane spółki.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

wzór umowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

5.2.  Rachunek ekonomiczny  
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  klasyfikacji  poniŜszych  składników  na  aktywa  trwałe  i  obrotowe 

przedsiębiorstwa rolniczego:  

− 

magazyn zboŜowy,  

− 

ś

rodki pienięŜne na rachunku bankowym,  

− 

stado podstawowe krów mlecznych,  

− 

ciągniki rolnicze,  

− 

gotówka w kasie,  

− 

garaŜe,  

− 

hala udojowa w budowie,  

− 

naleŜności za sprzedane mleko,  

− 

wełna owcza przeznaczona na sprzedaŜ,  

− 

wypłacona zaliczka na koszty podróŜy słuŜbowej,  

− 

pasze dla bydła i owiec,  

− 

ziarno siewne,  

− 

obligacje półroczne. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z klasyfikacją majątku trwałego i obrotowego jednostki gospodarczej, 
2)  przyporządkować poszczególne składniki majątku do poszczególnych grup. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz  wartość  kapitałów  własnych  i  kapitałów  obcych  w  spółce  S.A.,  w  której 

stwierdzono następujący stan kapitałów:  

− 

kredyt bankowy 6-cio miesięczny  

32 000 zł,  

− 

zobowiązania wobec dostawców  

10 500 zł,  

− 

kapitał rezerwowy  

12200 zł,  

− 

akcje własne według wartości nominalnej  

84300 zł,  

− 

weksle własne  

8 400 zł,  

− 

kapitał zapasowy  

25 100 zł,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

− 

zaległe wynagrodzenia pracowników  

30 080 zł,  

− 

niezapłacony rachunek za energię elektryczną  

630 zł,  

− 

niezapłacone składki do ZUS z tytułu ubezpieczenia społecznego  1 890 zł. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z źródłami pochodzenia środków w jednostce gospodarczej, 
2)  przyporządkować poszczególne składniki do poszczególnych grup, 
3)  dokonać obliczenia kapitałów własnych i obcych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

kalkulator. 

 

Ćwiczenie 3 

Sporządź bilans na podstawie następujących danych:  

− 

rachunek bankowy  

62 320 zł, 

− 

produkcja w toku  

83 280 zł, 

− 

towary  

126 400 zł, 

− 

ś

rodki trwałe  

360 800 zł, 

− 

produkty gotowe  

80 000 zł, 

− 

akcje 6-cio miesięczne  

23 600 zł, 

− 

kredyt bankowy  

30 000 zł, 

− 

kapitał akcyjny  

700 000 zł, 

− 

zobowiązania wobec pracowników  

26 750 zł, 

− 

udziały w obcych firmach  

60 400 zł, 

− 

zobowiązania wekslowe  

2 150 zł, 

− 

kapitał zapasowy  

50 000 zł, 

− 

kasa  

3 000 zł, 

− 

zobowiązania wobec dostawców  

27 000 zł, 

− 

kapitał rezerwowy  

20 000 zł, 

− 

naleŜności od odbiorców  

20 700 zł, 

− 

zobowiązania publiczno-prawne 

1 500 zł, 

− 

wartości niematerialne i prawne 

36 900 zł. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z zasadą sporządzania bilansu, 
2)  dokonać podziału poszczególnych składników na aktywa i pasywa, 
3)  przyporządkować poszczególne składniki do poszczególnych grup aktywów i pasywów, 
4)  wykonać obliczeń, 
5)  sprawdzić czy suma aktywów jest równa sumie pasywów.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 4 

Oblicz  wartość  ziemi  w  gospodarstwie  połoŜonym  w  III  okręgu  podatkowym  stosując 

cenę Ŝyta przyjmowaną do wymiaru podatku rolnego, jeŜeli gospodarstwo posiada:  

− 

grunty orne: 5 ha kI. II; 14 ha kI. III a; 42 ha kI. IV a, 

− 

uŜytki zielone: 20 ha łąk kL III; 5 ha pastwisk kI. IV.  

 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  odczytać stawkę szacunkową gruntu wyraŜoną w decytonach (kwintalach) Ŝyta, 
2)  obliczyć  wartość  gruntu  uwzględniając  powierzchnię  danej  klasy  oraz  odpowiednią 

stawkę szacunkową.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 5 

Dokonaj  wpisu  do  ksiąŜki  obrotów  i  zaszłości  informacji  dotyczących  zasobów 

i nakładów  pracy  w  gospodarstwie  rolnym,  opierając  się  na  danych  z  wybranego 
gospodarstwa rolnego. 

 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z tabelami, z których składa się ksiąŜka obrotów i zaszłości, 
2)  dokonać odpowiedniego zaszeregowania informacji, 
3)  dokonać wpisu do odpowiedniej tabeli. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

ksiąŜka obrotów i zaszłości. 

 

Ćwiczenie 6 

Dokonaj  wpisu  do  księgi  wpłat  i  wypłat  następujących  operacji,  które  wystąpiły 

w miesiącu maju 2006 r.:  

− 

sprzedaŜ mleka do OSM za 1860 zł (bezgotówkowa), 

− 

sprzedaŜ 5 tuczników o łącznej wadze 465 kg i cenie 4,30 zł za l kg (gotówka), 

− 

sprzedaŜ 2 t pszenicy po 545 zł za 1 t (bezgotówkowa), 

− 

sprzedaŜ 1,5 t ziemniaków jadalnych po 50 gr za 1 kg (gotówka), 

− 

opłata za energię elektryczną 240 zł (zapłacono przelewem), 

− 

zapłata za usługi weterynaryjne 95 zł, (gotówka), 

− 

opłacenie turnusu obozu językowego dla dzieci 800 zł (zapłacono przelewem).  
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rodzajami działalności zapisywanymi w księdze wpłat i wypłat, 
2)  dokonać  klasyfikacji  wyŜej  wymienionych  operacji  do  poszczególnych  rodzajów 

działalności, 

3)  dokonać odpowiednich zapisów w księdze. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

ksiąŜka wpłat i wypłat. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.3.  Działalność podmiotu gospodarczego 
 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj ofertę banków znajdujących w najbliŜszej okolicy, skierowaną do małych firm. 

Wybierz ofertę najkorzystniejszą. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odwiedzić siedziby banków znajdujących się najbliŜszej okolicy, 
2)  zapoznać się z ofertą banków skierowaną do małych firm, 
3)  dowiedzieć się jakie wymagania powinna spełnić firma, 
4)  przeanalizować poszczególne oferty i wybrać najkorzystniejszą. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

oferty banków. 

 
Ćwiczenie 2  

Przygotuj projekt planu strategicznego i operacyjnego dla gospodarstwa zajmującego się 

prowadzeniem pasieki. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  określić  cele  i  kierunki  rozwoju  gospodarstwa,  niezbędne  do  przygotowania  planu 

strategicznego, 

2)  przygotować zadania i konkretne decyzje do opracowania planu operacyjnego, 
3)  określić przedział czasowy wykonania poszczególnych planów.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

5.4  Biznesplan 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj  biznesplan  dla  przedsięwzięcia  na  okres  wakacyjny:  „Mała  gastronomia 

w miejscowości turystycznej”. 

 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować strukturę biznesplanu, 
2)  dokonać wyboru miejsca i formy prowadzenia przedsięwzięcia, 
3)  wykonać biznesplan uwzględniając wszystkie poznane elementy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

przykładowy biznesplan. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj analizę rynku lokalnego w zakresie moŜliwości sprzedaŜy owoców jagodowych.  

 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować ilość skupów owoców w najbliŜszej okolicy, 
2)  poznać ilość i strukturę lokalnych zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego, 
3)  zapoznać  się  z  moŜliwościami  sprzedaŜy  jagód  na  giełdach,  targach,  w  sklepach, 

lodziarniach, cukierniach, 

4)  opracować zebrane informacje i zastanowić się nad najkorzystniejszą ofertą. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

informacje na temat rynku owoców, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Ćwiczenie 3 

Przygotuj  analizę  konkurencji  dla  firmy  produkującej  wyroby  wędliniarskie  na  twoim 

terenie.  

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować ilość zakładów wędliniarskich na twoim terenie, 
2)  poznać  ich  wielkość,  strukturę,  asortyment,  moŜliwości  produkcyjne,  zasięg  działania, 

sposób dostaw, oferowane odroczenia terminów płatności dla odbiorców, 

3)  dowiedzieć się z jakimi spotykają się trudnościami. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

informacje na temat rynku wyrobów wędliniarskich. 

 

Ćwiczenie 4 

Sporządź analizę SWOT dla wybranego gospodarstwa rolnego.  
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wybrać odpowiednie gospodarstwo rolne przeanalizować jego działalność, 
2)  dokonać  oceny  działalności  gospodarstwa  i  określić  jego  mocne  i  słabe  strony  oraz 

szanse i zagroŜenia, 

3)  dokonać oceny gospodarstwa. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

samokształcenia kierowanego, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

informacje na temat wybranego gospodarstwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

Ćwiczenie 5 

Przygotuj charakterystykę klienta-odbiorcy na produkty pochodzące: 

1)  z zakładu przetwórstwa owoców i warzyw, 
2)  szkoły jazdy konnej, 
3)  sklepu spoŜywczego w twojej okolicy.  

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić, jakie produkty czy usługi mają do zaoferowania poszczególne jednostki, 
2)  określić czy są konkurencyjni na rynku, 
3)  określić czy są otwarci na wprowadzanie zmian w swojej działalności, 
4)  określić, w jakich godzinach oferują swoje usługi, 
5)  określić do jakich grup wiekowych kierują swoją ofertę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda projektów, 

– 

samokształcenia kierowanego, 

– 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

informacje na temat rynku. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Zarządzanie  jednostką 

gospodarczą”  

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1 ,2, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 5, 9, 13, 14, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w tym  co  najmniej  5  z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. c, 2. a, 3. b, 4. b, 5. b, 6. b, 7. d, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b, 

12. d, 13. c, 14. b, 15. b, 16. c, 17. d, 18. c, 19. b, 20. c.

 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

  Rozpoznać charakterystykę spółek 

  Rozpoznać rodzaje spółek 

  Określić kapitał zakładowy spółek 

PP 

 

Rozpoznać 

formy 

organizacyjno-prawne 

przedsiębiorstw  

  Określić odpowiedzialność akcjonariuszy  

PP 

  Rozpoznać pojęcie bilansu 

  Określić warunek poprawności bilansu 

  Określić pojęcie pasywów  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

  Określić zasady w księgowości 

PP 

10    Rozpoznać pojęcie inwentury 

11    Rozpoznać rachunkowość gospodarstw rolnych 

12    Rozpoznać zasady ZSRGR 

13    Dokonać wyceny gruntów 

PP 

14    Rozpoznać pojęcie laesingu 

PP 

15    Określić małe przedsiębiorstwo 

16    Określić składniki majątku trwałego 

17   

Określić 

składniki 

wartości 

niematerialnych 

i prawnych 

18    RozróŜniać podstawowe pojęcia ekonomiczne 

PP 

19    RozróŜniac rodzaje planów 

20    RozróŜniać podstawowe pojęcia ekonomiczne 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przewidzianego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielenia odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Niektóre  zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed 

wskazaniem  poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez 
uzasadnienia, nie będzie uznawane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 

1.  Spółki partnerskiej nie mogą załoŜyć 

a)  architekci. 
b)  doradcy podatkowi. 
c)  dziennikarze. 
d)  weterynarze. 
 

2.  Która z niŜej wymienionych spółek nie jest spółką osobową 

a)  spółka z o.o. 
b)  spółka komandytowa. 
c)  spółka cywilna. 
d)  jawna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

3.  Kapitał zakładowy spółki z o.o. nie moŜe być niŜszy niŜ 

a)  100 000 zł. 
b)  50 000 zł. 
c)  50 zł. 
d)  500 000 zł. 
 

4.  Właścicielem przedsiębiorstwa państwowego jest 

a)  rada pracownicza. 
b)  skarb państwa. 
c)  lokalna społeczność miasta lub gminy. 
d)  jednostka samorządu terytorialnego. 
 

5.  W spółce akcyjnej akcjonariusze za zobowiązania spółki odpowiadają 

a)  całym swoim majątkiem. 
b)  do wysokości wniesionych wkładów. 
c)  spółka akcyjna nie moŜe generować zobowiązań. 
d)  kolegialnie. 
 

6.  Bilans przedsiębiorstwa odzwierciedla 

a)  wszystkie koszty poniesione przez przedsiębiorstwo. 
b)  majątek przedsiębiorstwa oraz źródła jego finansowania w danej chwili. 
c)  straty i zyski w poszczególnych latach. 
d)  przychody i koszty w poszczególnych latach. 
 

7.  Bilans  przedsiębiorstw  jest  poprawnie  skonstruowany,  jeŜeli  spełniony  jest  następujący 

warunek 
a)  pasywa + aktywa = wartość przedsiębiorstwa. 
b)  aktywa > pasywa. 
c)  pasywa > aktywa. 
d)  pasywa = aktywa. 
 

8.  Pasywa w bilansie przedsiębiorstwa 

a)  są równe wysokości aktywów. 
b)  oznaczają wysokość kredytów. 
c)  stanowią podstawę naliczenia podatku. 
d)  stanowią informację o płatnościach. 
 

9.  Reguła podwójnego zapisu w księgowości oznacza 

a)  konieczność sporządzania kopii kaŜdego dokumentu finansowego. 
b)  zasadę podwójnego księgowania zdarzeń gospodarczych. 
c)  obowiązuje przy przeprowadzaniu inwentaryzacji. 
d)  umoŜliwia  odtworzenie  dokumentacji  finansowej  w  wyniku  zaistnienia  zdarzeń 

losowych. 

 

10.  Inwentura to 

a)  dokumentacja, która powstała w wyniku przeprowadzenia inwentaryzacji. 
b)  dokumentacja zdarzeń gospodarczych. 
c)  dokumentacja obrotu środkami trwałymi. 
d)  dokumentacja obrotu inwentarzem Ŝywym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

11.  Gospodarstwa rodzinne prowadzą rachunkowość, poniewaŜ 

a)  jest to wymagane zgodnie z obowiązującą ustawą. 
b)  chcą skorzystać z kredytów preferencyjnych. 
c)  jest to niezbędne do ustalenia wysokości dopłat finansowanych przez państwo. 
d)  zapewnia odtworzenie stanu majątkowego rolników. 
 

12.  Do zasad obowiązujących w ZSRGR nie naleŜy 

a)  zasada dobrowolności. 
b)  zasada tajności danych. 
c)  standaryzacja metodyczna. 
d)  zasada obowiązkowości. 

 
13.  Dokonując  wyceny  gruntów  połoŜonych  w  III  okręgu  podatkowym  i  stosując  cenę  Ŝyta 

przyjmowaną  do  obliczania  wymiaru  podatku  rolnego,  gospodarstwo  rolne  posiadające 
następujące  grunty  orne:  5  ha  kl  I,  4  ha  kl  IIIa,  14  ha  kl  IVa,  ma  wycenę  gruntów 
w wysokości 
a)  1440. 
b)  1670. 
c)  1750. 
d)  1780. 
 

14.  Leasing jest to 

a)  finansowanie  działalności  gospodarczej,  polegającej  na  wykupie  przez  inną  instytucję 

faktur. 

b)  dzierŜawienie środków trwałych. 
c)  udzielenie poŜyczki bez konieczności określenia przeznaczenia uzyskanych środków. 
d)  moŜliwość pomnaŜania kapitału. 
 

15.  Które z określeń nie definiuje w Polsce małego przedsiębiorstwa 

a)  małe przedsiębiorstwo zatrudnia poniŜej 50 pracowników. 
b)  małe przedsiębiorstwo płaci poniŜej 1 mln euro podatku dochodowego rocznie. 
c)  małe przedsiębiorstwo cechuje bezpośrednie zarządzanie firmą przez właściciela lub 

właścicieli. 

d)  małe  przedsiębiorstwo  osiąga  przychód  netto  ze  sprzedaŜy  w  roku  obrotowym  nie 

przekraczający 7 mln euro. 

 

16.  Rzeczowy majątek trwały podmiotu gospodarczego 

a)  obejmuje składniki zuŜywające się całkowicie w jednym cyklu gospodarczym. 
b)  składa się tylko ze środków trwałych i wartości firmy. 
c)  obejmuje środki trwałe i inwestycje rozpoczęte. 
d)  zuŜywa się w niewielkim stopniu w jednym cyklu gospodarczym. 
 

17.  Do wartości niematerialnych i prawnych stanowiących element majątku trwałego zalicza 

się 
a)  środki transportu. 
b)  środki pienięŜne na rachunku bankowym. 
c)  akcje własne spółki akcyjnej przeznaczone do sprzedaŜy. 
d)  prawo do korzystania z patentu. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

18.  Strategia dywersyfikacji polega na 

a)  rozszerzaniu asortymentu i podwyŜszaniu jakości. 
b)  ograniczaniu asortymentu i stosowaniu standartowej jakości. 
c)  wprowadzaniu  nowych  wyrobów,  które  zbliŜone  są  do  dotychczasowych  pod 

względem technologicznym. 

d)  wprowadzaniu nowoczesnej technologii i zmniejszaniu zatrudnienia. 
 

19.  Plany  opracowywane  na  najwyŜszym  szczeblu  zarządzania,  wytyczające  kierunek 

działania firmy to 
a)  plany operacyjne. 
b)  plany strategiczne. 
c)  plany sektorowe. 
d)  plany branŜowe. 
 

20.  Instrument  planowania,  zawierający  program  finansowo-marketingowy  nowych 

zamierzeń lub przedsięwzięć przedsiębiorstwa nazywamy 
a)  planem marketingowym. 
b)  planowaniem długookresowym. 
c)  biznesplanem. 
d)  planowaniem operacyjnym. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Zarządzanie jednostką gospodarczą 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Funkcjonowanie  rolnictwa 

w systemie agrobiznesu”  

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1 ,2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 6, 7, 12, 14, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w tym  co  najmniej  4  z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. c, 2. a, 3. a, 4. b, 5. c, 6. c, 7. d, 8. d, 9. b, 10. b, 11. a, 

12. a, 13. d, 14. c, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. d, 20. b.

 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

  Rozpoznać rodzaje spółek 

  Określić charakterystykę spółek 

  Określić charakterystykę spółki z o.o. 

  Określić charakterystykę spółki komandytowej 

  Rozpoznać formy prawno-organizacyjne  

  Określić kapitał załoŜycielski spółek 

PP 

  Określić pozycje przedsiębiorstwa na rynku 

PP 

  Określić pojęcie majątku przedsiębiorstwa 

  Określić rachunek zysków i strat 

10    Rozpoznać pojęcie inwentaryzacji 

11    Określić rodzaje kredytów 

12    Określić zasady rachunkowości 

PP 

13    Rozpoznać ZSRGR 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

14    Określić elementy ZSRGR 

PP 

15    Rozpoznać pojęcie planowania 

16    Określić zadanie analizy SWOT 

PP 

17    Określić rodzaje strategii 

P  

18    Określić zadania strategii 

PP 

19    Rozpoznać pojęcie planowania 

20    Rozpoznać pojęcie kontroli 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przewidzianego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielenia odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Niektóre  zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed 

wskazaniem  poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez 
uzasadnienia, nie będzie uznawane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 

1.  Osobowość prawną posiadają 

a)  spółki osobowe. 
b)  przedsiębiorstwa indywidualnych właścicieli. 
c)  spółki kapitałowe. 
d)  spółki cywilne. 

 

2.  Spółka osobowa utworzona przez wspólników w celu wykonywania wolnego zawodu to 

a)  spółka partnerska. 
b)  spółka komandytowa. 
c)  spółka komandytowo-akcyjna. 
d)  jawna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

 

3.  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest 

a)  spółką kapitałową. 
b)  spółką osobową. 
c)  spółką partnerską. 
d)  spółką nie posiadająca osobowości prawnej. 
 

4.  Komplementariusz to jeden ze wspólników spółki 

a)  jawnej. 
b)  komandytowej. 
c)  partnerskiej. 
d)  akcyjnej. 
 

5.  Przedsiębiorstwo spółdzielcze naleŜy do 

a)  państwa. 
b)  władz publicznych. 
c)  członków spółdzielni. 
d)  akcjonariuszy. 

 

6.  Minimalny kapitał załoŜycielski w spółce akcyjnej wynosi 

a)  100 tysięcy złotych. 
b)  200 tysięcy złotych. 
c)  500 tysięcy złotych. 
d)  1 mln złotych. 

 

7.  Pozycja konkurencyjna przedsiębiorstwa to 

a)  zdolność  przedsiębiorstwa  do  skutecznego  funkcjonowania  i  rozwoju  w  warunkach 

oligopolu. 

b)  zakres  rynku,  na  którym  przedsiębiorstwo  wykorzystuje  swoje  przewagi 

konkurencyjne. 

c)  atuty przedsiębiorstwa doceniane przez rynek, dzięki którym przedsiębiorstwo moŜe 

w długim  okresie  utrzymać  lub  poprawić  efektywność  i  zapewnić  sobie  harmonijny 
rozwój. 

d)  ilościowa i jakościowa ocena siły przedsiębiorstwa w stosunku do jego konkurentów. 
 

8.  Majątek podmiotu gospodarczego 

a)  nie obejmuje dóbr uŜytkowanych, np.: na podstawie umowy leasingowej. 
b)  dzieli się na majątek trwały i majątek nietrwały. 
c)  obejmuje tylko dobra rzeczowe, jak np.: budynki, maszyny, surowce, materiały. 
d)  składa  się  z  dóbr  rzeczowych  oraz  z  innych  dóbr,  jak  np.:  wartości  niematerialne 

i prawne, papiery wartościowe, naleŜności, środki pienięŜne  

 
9.  Rachunek zysków i strat jest 

a)  rachunkowym odzwierciedleniem bilansu przedsiębiorstwa. 
b)  zestawieniem przychodów ze sprzedaŜy i kosztów prowadzonej działalności. 
c)  rachunkiem inwestycji przedsięwzięcia. 
d)  zestawieniem wpływów i wydatków przedsiębiorstwa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

10.  Inwentaryzacja w przedsiębiorstwie 

a)  jest specjalnym funduszem „amortyzującym” niespodziewane zdarzenia losowe. 
b)  polega  na  przeprowadzeniu  spisu  z  natury  pienięŜnych  i  rzeczowych  składników 

majątku oraz na ustaleniu ich wartości. 

c)  umoŜliwia zmniejszenie stawek podatkowych. 
d)  nie jest wliczana w cięŜar kosztów. 

 

11.  Kredytów kupieckich udzielają 

a)  kontrahenci. 
b)  banki. 
c)  firmy pośrednictwa finansowego. 
d)  lombardy. 

 

12.  Konta księgowe słuŜą do 

a)  wprowadzania zmian w stanie ewidencji środków gospodarczych. 
b)  ilościowej rejestracji zjawisk gospodarczych. 
c)  informowania o stanie majątku i sytuacji finansowej firmy. 
d)  ustalania źródeł finansowania majątku. 

 

13.  Skrót ZSRGR, oznacza 

a)  Zunifikowany System Rolniczych Gospodarstw Rynkowych. 
b)  Zakładany System Rachunkowości Gospodarstw Rolnych. 
c)  Zakładany System Rolnictwa Gospodarki Rynkowej. 
d)  Zunifikowany System Rachunkowości Gospodarstw Rolnych. 

 

14.  Która z ksiąŜek nie wchodzi w skład ZSRGR 

a)  ksiąŜka inwentarzowa. 
b)  ksiąŜka wpłat i wypłat. 
c)  ksiąŜka przychodów i rozchodów. 
d)  ksiąŜka obrotów i zaszłości. 

 

15.  Proces ustalania celów i wybierania najkorzystniejszych sposobów ich realizacji nazywamy 

a)  planowaniem. 
b)  kontrolą. 
c)  finansowaniem. 
d)  misją firmy. 

 

16.  Analiza SWOT słuŜy do 

a)  oceny aktualności atrakcyjności otoczenia. 
b)  oceny konkurencyjności przedsiębiorstwa. 
c)  oceny pozycji firmy na tle otoczenia. 
d)  oceny zaplecza technicznego firmy. 

 
17.  Strategia ustabilizowanego rozwoju przedsiębiorstwa to 

a)  pomysł, jak rozpocząć i prowadzić działalność. 
b)  prognoza zmian w otoczeniu konkurencyjnym. 
c)  prognoza zmian w makrootoczeniu. 
d)  kontynuacja dotychczasowych kierunków rozwoju. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

18.  Strategia koncentracji polega na 

a)  wyborze  jednego  rodzaju  produktów  (usług),  określonego  segmentu  rynku  lub 

danego obszaru geograficznego. 

b)  zwiększaniu skali działania i wprowadzeniu oszczędnych technologii. 
c)  podnoszeniu jakości i promowaniu marek. 
d)  ograniczaniu asortymentu i podwyŜszaniu jakości. 
 

19.  Do procesu planowania nie zalicza się 

a)  identyfikacja problemu. 
b)  tworzenie alternatywnych rozwiązań. 
c)  wdraŜanie planu. 
d)  przygotowanie bilansu. 

 

20.  Proces  zapewniający  zgodność  rzeczywistych  działań  z  planowanymi,  mający  na  celu 

wykrywanie  odchyleń  przez  porównanie  stanu  faktycznego  ze  stanem  poŜądanym 
nazywamy 
a)  planowaniem taktycznym. 
b)  kontrolą. 
c)  wyciąganiem wniosków. 
d)  ustalaniem norm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Zarządzanie jednostką gospodarczą 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

7. LITERATURA

 

 
1.  Bryś J., Bryś R.: Zarządzanie firmą. Format-AB, Warszawa 2002 
2.  Jabłonka K., KałuŜa H., Marcysiak A., Nawrocki T., Szarek S.: Ekonomika w rolnictwie. 

REA, Warszawa 2006 

3.  Niedzielski E., Łapińska A.: Zarządzanie firmą. WSiP, Warszawa 1999 
4.  Klepacki B.: Przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowejFormat-AB, Warszawa 1999 
5.  Kowalski  W.:  Ekonomika  i  organizacja  gospodarstw  rolniczych.  Format-AB,  Warszawa 

1998 

6.  www.minrol.gov.pl – strona Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 
7.  www.mf.gov.pl – strona Ministerstwa Finansów 
8.  www.arimr.gov.pl – strona Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 
9.  www.arr.gov.pl – strona Agencji Rynku Rolnego