background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Andrzej Bochyński 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Wykonanie  prac  z  zakresu  bieżącego  utrzymania  drogi 
kolejowej 712[05].Z2.02

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
inż. Artur Wilk 
inż. Andrzej Zieliński 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Andrzej Bochyński 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda  
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[05].Z2.02 
„Wykonanie  prac  z  zakresu  bieżącego  utrzymania  drogi  kolejowej”,  zawartego  
w modułowym programie nauczania dla zawodu Monter nawierzchni kolejowej 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2.  Technologie napraw bieżących podtorza i nawierzchni kolejowej 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Usuwanie usterek w rozjazdach 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7. Literatura 

40 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE

  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonanie  podtorza  kolejowego”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
monter nawierzchni kolejowej 712[05]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  przede  wszystkim  metodą 

wykonywania ćwiczeń praktycznych.  

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  znajduje  się  sprawdzian  postępów,  który 

pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska 
pozytywne  wyniki,  będzie  mógł  przejść  do  następnego  tematu,  a  jeśli  nie,  to  wiadomości 
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

zestaw zadań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[05].Z2.04 

Wykonywanie naprawy rozjazdów 

kolejowych 

 

712[05].Z2.03 

Wykonywanie naprawy podtorza 

i toru kolejowego 

 

712[05].Z2 

Utrzymanie i naprawa drogi kolejowej 

 

712[05].Z2.01 

Badanie i ocena stanu drogi kolejowej  

 

712[05].Z2.02 

Wykonywanie prac  

bieżącego utrzymania dróg kolejowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

– 

charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej, 

– 

wymieniać podstawowe elementy drogi kolejowej, 

– 

charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej, 

– 

rozpoznawać maszyny do budowy dróg, 

– 

stosować narzędzia podczas prac związanych z budową dróg, 

– 

stosować przepisy bhp dotyczące prac budowlanych, 

– 

charakteryzować podstawy struktury wewnętrznej metali, 

– 

wykonywać prace ślusarskie i spawalnicze, 

– 

rozpoznawać metale,  

– 

znać cel dokonywania pomiarów, 

– 

wykonywać podstawowe prace diagnostyczne, 

– 

grupyfikować przyrządy i urządzenia do wykonywania diagnostyki toru i rozjazdów, 

– 

czytać rysunki techniczne, 

– 

sporządzać proste rysunki techniczne, 

– 

stosować zasady współpracy w grupie, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

oceniać własne możliwości pracy w zawodzie, 

– 

selekcjonować, porządkować, dokumentować i przechowywać informację. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć, 

– 

zorganizować stanowisko do wykonywania prac bieżącego utrzymania dróg kolejowych, 

– 

zastosować przepisy i instrukcje dotyczące utrzymania nawierzchni kolejowej, 

– 

dobrać materiały do przeprowadzenia prac w torze, 

– 

dobrać narzędzia i przyrządy stosowane w utrzymaniu nawierzchni kolejowej, 

– 

posłużyć się narzędziami ręcznymi oraz sprzętem do robót torowych,  

– 

ścinać  ławy  torowiska  wraz  z  oczyszczaniem  rowów  bocznych,  studzienek 
odwadniających i przepustów, 

– 

wymienić pojedyncze szyny, podkłady i złączki, 

– 

usunąć  usterki  w  rozjazdach,  skrzyżowaniach  torów  i  urządzeniach  wyrównawczych  na 
mostach,  

– 

dokonać wymiany części rozjazdów, 

– 

wykonać nasuwanie szyn odpełzłych i regulację luzów, 

– 

uzupełnić i oczyścić podsypkę tłuczniową, 

– 

dokonać nasuwania i podnoszenia toru wraz z podbiciem podkładów, 

– 

poprawić szerokość toru, 

– 

zabezpieczyć uszkodzone szyny w torze grupycznym i bezstykowym, 

– 

zabezpieczyć tory w warunkach zimowych, 

– 

zastosować przepisy dotyczące znakowania i zabezpieczenia miejsca robót, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  środowiska 
obowiązujące przy wykonywaniu prac bieżącego utrzymania torów i rozjazdów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

 

Modułowy program nauczania:  

 

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł:  

 

 

 

 

Budowa drogi kolejowej 712[05].Z2 

Jednostka modułowa:  

 Wykonanie prac

 

z zakresu bieżącego utrzymania 

drogi kolejowej 712[05].Z2.02 

Temat: Prac

 

z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  technologii  i  wykonywania  prac 

związanych z utrzymaniem nawierzchni. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać podstawowe instrukcje dotyczące utrzymania nawierzchni kolejowej, 

 

znać elementy drogi kolejowej, 

 

rozpoznać główne elementy podtorza, 

 

posłużyć  się  podstawowymi  narzędziami  przy  utrzymaniu  i  naprawie  bieżącej 
nawierzchni, 

 

rozpoznać maszyny do bieżącego i kapitalnego remontu toru, 

 

znać zakres konserwacji i remontów rozjazdów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tablice poglądowe przedstawiające elementy nawierzchni kolejowej, 

 

tablice poglądowe przedstawiające narzędzia używane podczas napraw nawierzchni, 

 

tablice  poglądowe  przedstawiające  schematy  maszyn  do  napraw  bieżących  nawierzchni 
i podtorza, 

 

zdjęcia  różnych  typów  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  przy  budowie  i  utrzymaniu 
nawierzchni kolejowej, 

 

filmy ukazujące pracę maszyn w terenie, 

 

papier formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Przebieg zajęć: 
1.   Sprawy organizacyjne. 
2.   Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.   Realizacja tematu 

– 

zapoznanie uczniów z głównymi rozdziałami instrukcji drogowych Id-1, Id-3, Id-4,  

– 

pokazanie  poszczególnych  elementów  nawierzchni  kolejowej  na  tablicach 
poglądowych, 

– 

pokazanie  narzędzi  i  urządzeń używanych  do utrzymania  nawierzchni kolejowej  na 
tablicach poglądowych, 

– 

pokazanie maszyn do napraw bieżących nawierzchni i podtorza. 

– 

polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.1. 

4.   Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia. 
5.   Podsumowanie zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał. 

 
Praca domowa 

Na papierze milimetrowym formatu A4 narysować przekrój izolowanego złącza klejono- 

sprężonego i nazwać jego poszczególne elementy. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ustne wypowiedzi uczniów, 

 

pisemny sprawdzian wiadomości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł:  

 

 

 

Budowa drogi kolejowej 712[05].Z2 

Jednostka modułowa:  

Wykonanie  prac

 

z  zakresu  bieżącego  utrzymania  drogi 

kolejowej 712[05].Z2.02 

Temat: Usuwanie usterek w rozjazdach. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania części rozjazdowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

określić zakres konserwacji i remontów rozjazdów, 

– 

grupyfikować typy stosowanych rozjazdów na sieci PKP, 

– 

określić cel stosowania rozjazdów różnych typów, 

– 

określić poszczególne części rozjazdu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

wykład, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia różnych typów rozjazdów, 

 

tablice poglądowe z schematami rozjazdów stosowanymi na sieci PKP, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Realizacja tematu 

– 

zapoznanie uczniów z zakresem konserwacji i remontów rozjazdów, 

– 

pokazanie i omówienie schematów różnych typów rozjazdów, 

– 

pokazanie zdjęć rozjazdów stosowanych na sieci PKP, 

– 

omówienie zasady działania rozjazdów, 

– 

polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.2. 

4.  Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia. 
5.  Podsumowanie lekcji. 
 
Zakończenie zajęć 

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał. 

 
Praca domowa 

Na  papierze  milimetrowym  formatu  A4  narysować  schemat  rozjazdu  zwyczajnego 

i nazwać jego poszczególne elementy. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ustne wypowiedzi uczniów, 

 

pisemny sprawdzian wiadomości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Wykonanie  prac  z  zakresu  bieżącego  utrzymania  drogi 

kolejowej 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na rysunku pokazany jest odcinek toru kolejowego. 

1.  W wolne miejsce objaśnienia za znakiem ? wpisz nazwę poszczególnych elementów. 
2.  Rozpoznaj typ podkładów? 
 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z elementami nawierzchni kolejowej, 
2)  rozpoznać poszczególne elementy, 
3)  wpisać za znakiem ? odpowiednią nazwę elementu, 
4)  w ramce pod rysunkiem wpisać rodzaj podkładów, 
5)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 
 

 
 
 


 


 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz powyższego objaśnieniem, 

 

ćwiczenie 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik. 

 
Ćwiczenie 2 

Na rysunku pokazane są złączki. 

1.  W wolne miejsce objaśnienia za znakiem ? wpisz nazwę poszczególnych elementów. 
2.  Do czego służą te elementy? 
3.  Jakim mechanicznym urządzeniem są one dokręcane? 

 

 

 

 
 

 
 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien 

1)   zapoznać się z elementami nawierzchni kolejowej, 
2)   rozpoznać poszczególne elementy, 
3)   wpisać za znakiem ? odpowiednią nazwę elementu, 
4)   w ramce pod rysunkiem wpisać przeznaczenie tych złączek i podać nazwę urządzenia do 

ich dokręcania, 

5)   przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 
 
 
 

?  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz powyższego objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Technologie  napraw  bieżących  podtorza  i  nawierzchni 

kolejowej 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na rysunku pokazany jest przekrój poprzeczny izolowanego złącza klejono-sprężonego. 

 
 
 

 

 
 
 
 

1.  W wolne miejsce objaśnienia za znakiem ? wpisz nazwę poszczególnych elementów. 
2.  Pod rysunkiem napisz, jak nazywa się maszyna do łączenia tych złącz z pozostałą częścią 

toru. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien 

1)  zapoznać się z elementami izolowanego złącza klejono-sprężonego, 
2)  rozpoznać poszczególne elementy, 
3)  wpisać za znakiem ? odpowiednią nazwę elementu, 
4)  w  ramce  pod  rysunkiem  wpisać  nazwę  maszyny  do  łączenia  złącz  izolowanych 

z istniejącym torem, 

5)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz powyższego objaśnieniem, 

 

ćwiczenie 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik. 

 
Ćwiczenie 2 

Na rysunku pokazane jest bardzo niepożądane zjawisko w torze. 

 

 

 

 

 

1.  W wolne miejsce objaśnienia za znakiem ? wpisz nazwę tego zjawiska. 
2.  2 Jak nazywa się maszyna do likwidacji takich usterek? 
3.  Jak nazywa się maszyna do ostatecznego uformowania warstwy pryzmy podsypki? 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien 

1)   dokładnie zapoznać się z rozdziałem nr.4.2.6. – oczyszczanie i uzupełnianie podsypki, 
2)   rozpoznać pokazane zjawisko, 
3)   w  ramce  pod  rysunkiem  wpisać  nazwę  maszyny  do  likwidacji  zanieczyszczonej 

podsypki, 

4)   przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz powyższego objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik. 

 
 

1? 

Pytanie 2? 
 
Pytanie 3? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3.  Usuwanie usterek w rozjazdach 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na poniższym rysunku przedstawiony jest rozjazd zwyczajny.

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
1.  W miejsce określeń wpisz nazwę odpowiedniej części rozjazdowej, 
2.  określ rodzaj podrozjazdnic, 
3.  określ kierunek rozjazdu, 
4.  napisz jakie urządzenie jest zabudowane pomiędzy iglicami. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
 
 

Pytanie 2? 
 
Pytanie 3? 
 
Pytanie 4? 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien 

1)   przypomnieć  sobie  wiadomości  z  rozdz.4.3.1.  –  utrzymanie  i  wymiana  części 

rozjazdowych, 

2)   rozpoznać poszczególne elementy, 
3)   wpisać za znakiem ? odpowiednią wartość lub nazwę. 
4)   przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz powyższego objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  poniższym  rysunku  przedstawiony  jest  przyrząd  do  mierzenia  zużycia  części 

rozjazdowych. 
 

 
 
 
 
1.  podaj jego nazwę, 

2.  określ  d

o

pu

s

zc

za

ln

zużyci

e  cz

ęści  rozjazdów,  w  t

o

ra

c

h  gł

ów

ny

c

h  lini

m

ag

istralny

c

i pi

e

rwszorzędnych:  

− 

d

o

pu

szcz

alne pion

o

we zużyci

i

g

li

c wynosi ?…..mm 

− 

d

o

pu

szcz

alne pion

o

we zużyci

e o

p

o

rnic, szyn skrzydłowych wynosi 

?

….mm 

− 

d

o

pu

szcz

alne pion

o

we zużyci

e

 dziobów krzyż

o

wnic wyn

os

i

?

….mm  

 
 

Pytanie 1? 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien 

1)   przypomnieć  sobie  wiadomości  z  rozdz.4.3.1.  –  utrzymanie  i  wymiana  części 

rozjazdowych, 

2)   rozpoznać przyrząd, w miejsce pod rysunkiem wpisać jego nazwę 
3)   w miejsce kropek wpisać odpowiednią wartość zużycia poszczególnej części, 
4)   przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz powyższego objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę, 

 

przyrząd do mierzenia zużycia części rozjazdowych, 

 

poradnik. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonanie  prac  z  zakresu 
bieżącego utrzymania drogi kolejowej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9,10, 11, 13,14,15,16,17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadanie 3, 7, 12, 18 jest z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz co najmniej 
2 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań  z  poziomu  podstawowego  oraz 
rozwiązanie co najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. a, 8. c, 
9. c, 10. d, 11. c, 12. c, 13. d, 14. d, 15. d, 16. a, 17. c, 18. d, 19. c, 20. b.  

 

 
Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić elementy nawierzchni 
kolejowej 

Rozróżnić elementy nawierzchni 
kolejowej 

Scharakteryzować budowę podkładu 
kolejowego 

PP 

Rozróżnić części składowe elementów 
budowy nawierzchni kolejowej 

Wskazać części składowe elementów 
nawierzchni kolejowej 

Rozpoznać narzędzia do wykonywania 
prac torowych 

Dobrać wymiary elementów naprawy 
toru kolejowego 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Rozpoznać urządzenia do wykonywania 
prac torowych 

Określić zastosowanie narzędzia do 
wykonywania prac torowych 

10 

Określić parametry podnośnika do 
wykonywania prac torowych 

11 

Określić zakres przeglądów 

12 

Scharakteryzować technologie wymiany 
podkładów 

PP 

13 

Rozpoznać elementy nawierzchni 
kolejowej 

14 

Rozróżnić części składowe elementów 
nawierzchni kolejowej 

15 

Scharakteryzować budowę złączy 
izolowanych 

16 

Rozpoznać przyrządy pomiarowe 

17 

Rozpoznać maszyny do utrzymania toru 

18 

Określić warunki wykonywania robót 
regulacyjnych torów 

PP 

19 

Rozpoznać przyrządy pomiarowe 

20 

Rozróżnić części składowe rozjazdu  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotować odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić. 
8.  Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  należy  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

 
1.  Do elementów nawierzchni kolejowej zaliczamy 

a)  dworce. 
b)  szyny. 
c)  perony. 
d)  sieć trakcyjną. 
 

2.  Element wskazany na rysunku to 
 

 

 

a)  podrozjazdnica stalowa.  
b)  podkład drewniany. 
c)  mostownica betonowa. 
d)  podkład betonowy.  

 
3.  Podkłady strunobetonowe przystosowane do przytwierdzenia SB, posiadają wbudowane 

a)  dyble do wkrętów. 
b)  wkręty. 
c)  kotwy do mocowania sprężyn. 
d)  podkładki sprężynujące. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

4.  Wskazany na rysunku element to  

 

 

 

a)  kotwa.  
b)  wkręt. 
c)  śruba stopowa. 
d)  śruba łubkowa. 
 

5.  W skład kompletu śruby wchodzi  

a)  łapka. 
b)  wkręt. 
c) 

łubka. 

d)  nit. 

 
6.  Pokazany na rysunku klucz służy między innymi do dokręcania 
 

 

 

a)  śrub przekroju trójkąta. 
b)  nitów. 
c)  zawleczek długości 41 mm. 
d)  śrub łubkowych. 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

7.  Minimalna  długość  wstawek  szynowych  wbudowywanych  w  tor  podczas  naprawy 

pękniętej szyny przy obowiązującej prędkości poniżej 140 km/h wynosi 
a)  6 m. 
b)  4 m. 
c)  3 m. 
d)  1 m. 

 
8.  Nazwa urządzenia przedstawionego na rysunku to  
 

 

a)  urządzenie buforowe.  
b)  przyrząd do regulacji osi toru. 
c)  przyrząd wyrównawczy.  
d)  urządzenie do nasuwania szyn odpełzłych.  

 
9.  Klucz do dokręcania wkrętów ma przekrój 

a)  sześciokąta. 
b)  prostokąta. 
c)  trójkąta 
d)  ośmiokąta. 

 
10.  Udźwig podnośnika torowego wynosi  

a)  10 t. 
b)  20 t. 
c)  25 t. 
d)  5 t. 

 
11.  Podczas przeglądu podtorza sprawdzamy stan 

a)  mostów. 
b)  wiaduktów. 
c)  odwodnienia. 
d)  peronów. 

 
12.  Jednocześnie podczas wymieniany można wymieniać co 

a)  drugi podkład.  
b)  trzeci podkład. 
c)  czwarty podkład. 
d)  piąty podkład. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

13.  Wskazany element nawierzchni to 

 

 

a)  iglica. 
b)  wyrzutnia płóz. 
c)  opornica. 
d)  szyna. 

 
14.  Wskazany na rysunku element to  

 

 

a)  kotwa.  
b)  tulejka. 
c)  sworzeń. 
d)  pierścień podwójny. 
 

15.  W skład izolowanego złącza klejono-sprężonego wchodzi  

a)  łapka. 
b)  wkręt. 
c) 

podkład. 

d)  izolacja podłużna. 

 
 
 
 
 


 


 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

16.  Pokazany na rysunku przyrząd to  
 

 

 

a)  klin pomiarowy. 
b)  szczelinomierz. 
c)  profilomierz. 
d)  suwmiarka. 

 
17.  Maszyna pokazana na rysunku stosowana jest do 
 

 

a)  podbijania podkładów. 
b)  nasuwania toru na oś. 
c)  oczyszczania podsypki. 
d)  wyładunku podsypki. 

 
18.  Max. Prędkość, przy jakiej można wykonywać regulację szerokości toru wynosi 

a)  20 km/h.  
b)  50 km/h. 
c)  160 km/h.  
d)  100 km/h.  

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

19.  Przedstawione na rysunku urządzenie pomiarowe to 
 

 

a)  profilomierz szynowy. 
b)  profilomierz roajazdowy. 
c)  suwmiarka rozjazdowa. 
d)  suwmiarka laserowa. 
 

20.  Rysunek przedstawia rozjazd zwyczajny, a wskazana część nazywa się 

 

 

a)  opornicą. 
b)  krzyżownicą. 
c)  iglicą. 
d)  kierownicą. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Test II 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonanie  prac  z  zakresu 
bieżącego utrzymania drogi kolejowej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadanie 3, 10, 18, 20 jest z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz co najmniej 

2 z poziomu ponadpodstawowego. 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań  z  poziomu  podstawowego  oraz 

rozwiązanie co najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.d, 2. c, 3.b, 4. d, 5. b, 6.a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. d, 11. c, 12. a, 
13. a, 14. c, 15. d, 16. a, 17. d, 18. b, 19. b, 20. c.  

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybrać instrukcję o sygnalizacji na PKP 

Rozpoznać 

elementy 

nawierzchni 

kolejowej 

Określić jednostki miar dla szyn 

PP 

Rozróżnić  części  składowe  elementów 
nawierzchni kolejowej 

Scharakteryzować  łączenie  elementów 
nawierzchni kolejowej 

Rozróżnić 

elementy 

łączeniowe 

nawierzchni kolejowej 

Rozróżnić elementy rozjazdu kolejowego 

Rozpoznać  urządzenia  do  wykonywania 
robót remontowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Dobrać narzędzia do wykonywania robót 
konserwacyjnych utrzymania toru 

10 

Określić 

udźwig 

podnośnika 

do 

wykonywania prac torowych 

PP 

11 

Rozpoznać  urządzenia  stosowane  do 
utrzymania nawierzchni 

12 

Rozróżnić materiały do wykonania toru 

PP 

13 

Rozpoznać elementy toru 

14 

Rozróżnić 

maszyny 

stosowane 

do 

utrzymania toru 

15 

Rozpoznać elementy toru 

16 

Określić 

zastosowanie 

maszyn 

do 

utrzymania toru 

17 

Określić 

zastosowanie 

maszyn 

do 

utrzymania toru 

18 

Rozpoznać 

elementy 

nawierzchni 

kolejowej 

19 

Rozpoznać przyrządy pomiarowe 

20 

Rozpoznać typy maszyn do naprawy toru 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotować odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić. 
8.  Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  należy  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  O sygnalizacji na PKP stanowi instrukcja 

a)  Id-1. 
b)  Id-3. 
c)  Id-4. 
d)  Ie-1. 
 

2.  Element wskazany na rysunku to 
 

 

 

a)  podrozjazdnica stalowa.  
b)  podkład drewniany. 
c)  podsypka. 
d)  podkład betonowy.  

 
3.  Masę szyn wyrażamy w następujących jednostkach  

a)  niutonach. 
b)  kg/m. 
c)  kg. 
d)  gramach. 

 
4.  Wskazany na rysunku element to  

 

 

a)  kotwa.  
b)  wkręt. 
c)  śruba stopowa. 
d)  śruba łubkowa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

5.  Przytwierdzenie SB polega na mocowaniu  

a)  śrubami łubkowymi. 
b)  sprężynami. 
c) 

wkrętami. 

d)  śrubami stopowymi. 

 
6.  Pokazany na rysunku element przytwierdzenia to  

 

 

a)  śruba stopowa. 
b)  śruba łubkowa. 
c)  wkręt. 
d)  nit. 

 
7.  Pokazane na rysunku urządzenie to rozjazd  
 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

a)  krzyżowy pojedynczy. 
b)  krzyżowy podwójny. 
c)  zwyczajny. 
d)  skrzyżowanie torów. 

 
8.  Podaj nazwę przedstawionego na rysunku urządzenia  
 

 

a)  urządzenie buforowe.  
b)  przyrząd do regulacji osi toru. 
c)  przyrząd wyrównawczy.  
d)  urządzenie do nasuwania szyn odpełzłych. 

 
9.  Jaki przekrój ma klucz do dokręcania wkrętów  

a)  ośmiokąta. 
b)  b)trójkąta. 
c)  prostokąta. 
d)  sześciokąta. 
 

10.  Jaki jest udźwig podnośnika torowego  

a)  10 t 
b)  20 t. 
c)  25 t. 
d)  5 t. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

11.  Agregat przedstawiony na rysunku przystosowany jest do wytwarzania 

 

 

 
a)  sprężonego powietrza. 
b)  dużego ciśnienia hydraulicznego. 
c)  prądu. 
d)  piany gaśniczej. 

 
12.  Podsypka na poniższym rysunku to  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

a)  tłuczeń.  
b)  żwir. 
c)  piasek.

 

d)  żużel. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

13.  Wskazany element nawierzchni to 

 

 

 

a)  śruba stopowa. 
b)  podkład drewniany. 
c)  opornica. 
d)  kierownica. 

 
14.  Pokazana na rysunku maszyna to  
 

 

 

a)  profilarka.  
b)  podbijaka. 
c)  zgrzewarka. 
d)  oczyszczarka. 


 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

15.  Wskazany na rysunku element to  
 

 

 

a)  wkręt. 
b)  szyna. 
c) 

podkład. 

d)  łubka sześciootworowa. 

 
16.  Pokazana na rysunku maszyna służy do 
 

 

 

a)  oprofilowania tłucznia. 
b)  wyładunku tłucznia. 
c)  oczyszczania tłucznia. 
d)  kruszenia tłucznia. 


 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

17.  Pokazana na rysunku maszyna służy do 
 

 

 
a)  wyładunku podsypki. 
b)  nasuwania toru na oś. 
c)  podbijania podkładów. 
d)  oczyszczania podsypki. 

 
18.  Wskazana część nazywa się 
 

 

a)  krzyżownica.  
b)  kierownica. 
c)  opornica.  
d)  iglica.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

19.  Przedstawione na rysunku urządzenie pomiarowe to  
 

 

a)  profilomierz szynowy. 
b)  suwmiarka rozjazdowa. 
c)  profilomierz roajazdowy. 
d)  suwmiarka laserowa. 
 

20.  Na poniższym rysunku jest przedstawiona maszyna do  
 

 

 

a)  układania szyn. 
b)  wymiany podkładów. 
c)  podbijania podkładów. 
d)  oczyszczania podsypki. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

7.  LITERATURA 

 
1.   Banaś J.: Drogi żelazne, WKŁ 1966 
2.   Friszman A.M.: Tor kolejowy i jego współpraca z pojazdami, WKŁ 1983 
3.   Kaczorowski A., Krupski A.: Budowa i utrzymanie dróg kolejowych, WKŁ 1965 
4.   Materiały ze szkolenia Lubelskiej Izby Inżynierów Budownictwa – 2007r 
5.   Załącznik  nr  2  do  Uchwały  nr  302  Zarządu  PKP  Polskie  Linie  Kolejowe  S.A.  z  dn. 

18.05.2005r. (Id-4) 

6.   Załącznik  nr  1  do  Uchwały  nr  173  Zarządu  PKP  Polskie  Linie  Kolejowe  S.A.  z  dn. 

18.05.2005r. (Id-1) 

7.   Załącznik  nr  2  do  Uchwały  nr  173  Zarządu  PKP  Polskie  Linie  Kolejowe  S.A.  z  dn. 

05.10.2005r. (Id-3) 

8.   www.inżynieria-kolejowa.dl.pl 
9.   www.infrastruktura.  
10.  www.pni.net.pl 
11.  www.autogiełda.pl 
12.  www.firmy kolejowe.pl