background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
Lucja Zegadło 
 

 

 
 
 
 
 
 

Rozpoznawanie materiałów stosowanych w robotach 
hydrotechnicznych  
712[03].O1.03

 

 

 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
Mgr inŜ. Krzysztof Piela 
Mgr inŜ. Mirosław Michalczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inŜ. Lucja Zegadło 

 

 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[03].O1.03 
Rozpoznawanie  materiałów  stosowanych  w  robotach  hydrotechnicznych,  zawartego 
w programie nauczania dla zawodu monter budownictwa wodnego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS  TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Klasyfikacja i właściwości materiałów budowlanych 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.  Materiały i wyroby z drewna, naturalnych materiałów kamiennych 

i ceramiki 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Materiały do wykonania zapraw, betonów, Ŝelbetu oraz wyroby z nich 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4.  Lepiszcza bitumiczne, tworzywa sztuczne, materiały malarskie 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 
7.  Literatura 

21 
35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

monter budownictwa wodnego.  

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały.  Podczas 

realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie  uwagi  na  następujące 
elementy: 

− 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

− 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie  dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

− 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  róŜne  moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
techniczno-dydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  moŜe  równieŜ  zrealizować  ćwiczenia, 
które sam opracował, 

− 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym miejscu jest szczególnie waŜna rola nauczyciela, gdyŜ od jego postawy i sposobu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

prowadzenia 

zajęć 

zaleŜy 

między 

innymi 

zainteresowanie 

ucznia. 

Uczeń 

niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

− 

testy  zamieszczone  w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować  test  według  własnego 
projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

− 

projektów, 

− 

przewodniego tekstu. 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

712[03].O1 

Podstawy budownictwa wodnego 

712[03].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska 

712[03].O1.02 

Posługiwanie się podstawowymi pojęciami  

z zakresu budownictwa wodnego 

712[03].O1.03 

Rozpoznawanie materiałów stosowanych  

w robotach hydrotechnicznych 

712[03].O1.04 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

712[03].O1.05 

Magazynowanie, składowanie oraz 

transport materiałów  

i wyrobów budowlanych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA  WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

stosować jednostki układu SI, 

− 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

− 

przeliczać jednostki, 

− 

stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

obsługiwać komputer, 

− 

współpracować w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE  KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

sklasyfikować materiały i wyroby budowlane, 

− 

rozpoznać drewno budowlane i wyroby z drewna, 

− 

określić moŜliwości stosowania wyrobów z drewna w budownictwie wodnym, 

− 

rozpoznać naturalne i sztuczne wyroby kamienne, 

− 

rozpoznać ceramiczne wyroby budowlane, 

− 

rozpoznać kruszywa, 

− 

sklasyfikować spoiwa budowlane, 

− 

rozpoznać wyroby z zapraw i betonów, 

− 

rozróŜnić metale i wyroby metalowe, 

− 

scharakteryzować  materiały uszczelniające i izolacyjne, 

− 

rozpoznać tworzywa sztuczne stosowane w budownictwie, 

− 

określić zastosowanie  mas bitumicznych w budownictwie wodnym, 

− 

rozpoznać materiały malarskie, 

− 

rozróŜnić zaprawy budowlane, 

− 

określić skład zapraw, 

− 

przygotować podstawowe rodzaje zapraw, 

− 

określić  wymagania,  jakim  powinna  odpowiadać  woda  przeznaczona  do  celów 
budowlanych, 

− 

rozróŜnić rodzaje betonów, 

− 

określić skład betonów zwykłych, 

− 

przygotować mieszanki betonowe zwykłe, 

− 

określić  fizyczne,  chemiczne  i  mechaniczne  właściwości  materiałów  stosowanych 
w budownictwie wodnym, 

− 

zinterpretować  informacje  zamieszczone  na  opakowaniach  i  etykietach  wyrobów 
budowlanych,  

− 

ocenić jakość materiałów i wyrobów budowlanych, 

− 

określić zastosowanie materiałów budowlanych w robotach hydrotechnicznych, 

− 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  środowiska  podczas 
wykonywania robót hydrotechnicznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Monter budownictwa wodnego712[03] 

Moduł: 

Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie  materiałów  stosowanych  w  robotach 
hydrotechnicznych 712[03].O1.03 

Temat:  Przygotowanie mieszanki betonowej sposobem ręcznym. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie umiejętności wykonywania mieszanek betonowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować stanowisko pracy, 

− 

dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 

− 

dozować składniki mieszanki betonowej według zadanej receptury, 

− 

wykonać mieszankę betonową. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

odzieŜ ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

− 

kruszywo grube,  

− 

spoiwo (cement), 

− 

woda, 

− 

zestaw narzędzi i sprzętu do przygotowywania mieszanki betonowej. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć:
 3 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia
 
Wykonaj 10 kg mieszanki betonowej sposobem ręcznym. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Realizacja zajęć: 

− 

uczniowie organizują stanowisko pracy, 

− 

uczniowie wykonują mieszankę betonową, 

− 

uczniowie sprzątają stanowisko. 

4.  Nauczyciel na bieŜąco ocenia pracę uczniów. 
5.  Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie. 
 
Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie pracowni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Praca domowa 
Wyjaśnij róŜnicę między pojęciami mieszanka betonowa i beton. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Monter budownictwa wodnego712[03] 

Moduł: 

Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie  materiałów  stosowanych  w  robotach 
hydrotechnicznych 712[03].O1.03 

Temat:  Wyroby ze stali.  

Cel ogólny:  Ukształtowanie umiejętności rozpoznawania wyrobów ze stali. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

określić rodzaj wyrobu stalowego, 

− 

scharakteryzować wyroby ze stali, 

− 

podać zastosowanie wyrobu. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

− 

organizowanie i planowanie zajęć, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Środki dydaktyczne 

− 

wyroby ze stali, 

− 

plansze. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

zbiorowa. 

 
Czas trwania zajęć:
 2 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć:
 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
3.  Realizacja zajęć: 

− 

nauczyciel prezentuje kolejno wyroby ze stali, 

− 

nauczyciel charakteryzuje cechy wyrobów i określa ich zastosowanie, 

− 

uczniowie rozpoznają wskazane wyroby. 

4.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie pracowni. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. 

ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Klasyfikacja i właściwości materiałów budowlanych

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sklasyfikuj wskazane przez nauczyciela materiały budowlane. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikowanie  materiałów 
budowlanych ze względu na róŜne kryteria. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria klasyfikacji materiałów budowlanych, 
2)  przyporządkować materiały do odpowiedniej grupy, 
3)  uzasadnić swoją klasyfikację. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4, flamastry, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj cechy techniczne materiałów budowlanych do odpowiedniej grupy cech. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  definicje  cech  mechanicznych 
materiałów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać podziału cech technicznych materiałów budowlanych, 
2)  odszukać definicji cech technicznych materiałów budowlanych, 
3)  sporządzić tabelkę, do której wpisze trzy grupy cech, 
4)  przyporządkować  do  kaŜdej  grupy  odpowiednie  cechy,  zapisując  je  w  odpowiedniej 

kolumnie, 

5)  uzasadnić przyporządkowanie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

kartki papieru, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Oceń gęstość pozorną materiałów budowlanych. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na dokładne wykonywanie pomiarów. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować  próbki  styropianu,  drewna,  gazobetonu,  kamienia,  cegły  klinkierowej, 

wszystkie o takim samym kształcie i objętości, 

2)  dokonać ich oględzin pod kątem ich budowy wewnętrznej,  
3)  zapisać wyniki oględzin, 
4)  zwaŜyć wszystkie próbki, 
5)  uszeregować materiały od masy najmniejszej do największej, 
6)  ocenić gęstość pozorną materiałów, 
7)  porównać i uzasadnić otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

prostopadłościenne próbki styropianu, drewna, kamienia, cegły klinkierowej, 

− 

waga szalkowa lub inna, 

− 

przyrządy do pisania, 

− 

kartki papieru, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Zinterpretuj dane zawarte w tabeli 
 

Rodzaj materiału 

Współczynnik 

λ 

λ 

λ 

λ 

dotyczący materiału suchego 

[W/(m°C)] 

Styropian 

0,0037–0,045 

Płyty pilśniowe porowate 

0,058–0,069 

Drewno sosnowe 

0,163–0,300 

Beton komórkowy 

0,140–0,275 

Mur z cegły pełnej 

0,756 

Szkło okienne 

0,95–1,05 

Beton zwykły 

1,22–1,5 

Granit 

3,2–3,5 

Stal budowlana 

58,0 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na porównywanie liczb dziesiętnych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odczytać z tabeli w jakich jednostkach określa się współczynnik przewodności cieplnej, 
2)  odszukać w tabeli materiału o największej izolacyjności cieplnej, 
3)  odszukać w tabeli materiału o najgorszej izolacyjności cieplnej, 
4)  ocenić przewodność cieplną drewna, 
5)  porównać przewodność cieplną betonu zwykłego i komórkowego, 
6)  ocenić, ile razy więcej ciepła przewodzi stal od styropianu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

arkusze papieru, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Materiały  i  wyroby  z  drewna,  naturalnych  materiałów 

kamiennych i ceramiki

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj rodzaje tarcicy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na umiejętność rozróŜniania wyrobu na 
podstawie opisu jego cech. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać klasyfikację tarcicy, 
2)  wykonać dla kaŜdej próbki czynności: 

− 

rozpoznania rodzaju tarcicy (obrzynana czy nieobrzynana), 

− 

rozpoznania rodzaju tarcicy (iglasta czy liściasta), 

− 

określenia sortymenty tarcicy, 

− 

określenia zastosowania tarcicy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

próbki tarcicy nieobrzynanej iglastej i liściastej, 

− 

próbki tarcicy obrzynanej iglastej i liściastej, 

− 

kartki papieru, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj zabezpieczenie pali drewnianych przez naniesienie preparatu pędzlem. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na przepisy bhp. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać sprzęt i narzędzia, 
3)  określić sposób wykonania zabezpieczenia, 
4)  sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku pracy, 
5)  wykonać zabezpieczenie zgodnie z przepisami bhp, 
6)  umyć sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

odzieŜ ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

− 

ś

rodek do zabezpieczenia drewna, 

− 

pędzel lub szczotka, 

− 

pojemnik na impregnat, 

− 

apteczka, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj wyroby ceramiczne, dokonaj ich klasyfikacji i określ ich zastosowanie.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność  rozróŜniania  wyrobów 
na podstawie ich charakterystycznych cech. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać wiadomości dotyczących klasyfikacji i zastosowania wyrobów ceramicznych, 
2)  rozpoznać wyroby ceramiczne, 
3)  uzupełnić tabelę według przykładu. 

 

Nazwa 

wyrobu 

Wyroby o strukturze 

porowatej 

Wyroby o strukturze 

zwartej 

Ceramika 

półszlachetna 

Zastosowanie 

wyrobu 

Cegła pełna 
ceramiczna 

Budowa..... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ceramiczna pełna, ceramiczne rurki drenarskie, cegła kanalizacyjna prosta i klinowa,  

− 

rury kamionkowe cegła kanalizacyjne, 

− 

kształtki kamionkowe kanalizacyjne, 

− 

dachówki, 

− 

pustaki ścienne i stropowe, 

− 

kafle piecowe,  

− 

płytki ścienne szkliwione, 

− 

ceramiczne przybory sanitarne,  

− 

arkusze papieru, 

− 

przybory do pisania, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3.  Materiały  do  wykonania  zapraw,  betonów,  Ŝelbetu  oraz 

wyroby z nich

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyjaśniej oznaczenia na workach cementu: 

CEM II/A-S 42,5 R; CEM I 32,5 N; CEM III/B 42,5 N. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania 
ć

wiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać wiadomości dotyczące oznaczania cementów, 
2)  ustalić co oznaczają symbole znajdujące się na workach cementu, 
3)  określić zastosowanie rozpatrywanych cementów. 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

5 róŜnych worków po cemencie, 

− 

kartki papieru. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj sposobem ręcznym mieszankę betonową według określonej receptury. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania 
ć

wiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać narzędzia, 
3)  dobrać materiał zgodnie z recepturą, 
4)  rozłoŜyć kruszywo i spoiwo w miejscu przeznaczonym do przygotowania mieszanki, 
5)  przerzucić łopatą kruszywo z cementem (na sucho), 
6)  dolewać  wody  z  jednoczesnym  mieszaniem  wszystkich  składników,  aŜ  do  otrzymania 

jednolitej mieszanki, 

7)  oczyścić narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

odzieŜ ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

− 

podstawowy sprzęt pomiarowy, 

− 

materiał do wykonania mieszanki, 

− 

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

narzędzia i sprzęt pomocniczy, 

− 

apteczka, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj  zaprawę  cementowo-wapienną  sposobem  mechanicznym  według  określonej 

receptury. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania 
ć

wiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać sprzęt i narzędzia, 
3)  określić sposób wykonania zaprawy, 
4)  sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku betoniarskim, 
5)  wykonać zaprawę zgodnie z zadaną recepturą, 
6)  oczyścić narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

odzieŜ ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

− 

podstawowy sprzęt pomiarowy 

− 

materiał do wykonania zaprawy, 

− 

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

− 

narzędzia i sprzęt pomocniczy, 

− 

apteczka pierwszej pomocy, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Ćwiczenie 4 

Rozpoznaj wyroby stalowe i określ ich zastosowanie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy zwrócić uwagę na przepisy bhp podczas wykonywania 
ć

wiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać wiadomości dotyczących klasyfikacji i zastosowania wyrobów stalowych, 
2)  rozpoznać wyroby stalowe, 
3)  sporządzić i uzupełnić tabelę. 
 

Nazwa wyrobu 

Zastosowanie wyrobu 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

kształtowniki walcowane na gorąco, 

− 

kształtowniki gięte na zimno, 

− 

stal do spręŜania betonu, 

− 

pręty do zbrojenia betonu, 

− 

blachy Ŝeberkowe, 

− 

rury i złączki stalowe,  

− 

arkusze papieru, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Rozpoznaj wyroby z zapraw i betonów określ ich zastosowanie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien omówić zakres wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać wiadomości dotyczących wyrobów z zapraw i betonów, 
2)  rozpoznać wyroby, 
3)  uzupełnić tabelę według przykładu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

 

Nazwa wyrobu 

Zastosowanie wyrobu 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

bloki, kostki, płyty, kozły i krawęŜniki, 

− 

kostki, 

− 

płyty, 

− 

kozły, 

− 

krawęŜniki, 

− 

dyble,  

− 

arkusze papieru, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.4.  Lepiszcza 

bitumiczne, 

tworzywa 

sztuczne, 

materiały 

malarskie

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj materiały budowlane bitumiczne, określ ich właściwości i zastosowanie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na treści zawarte na etykietach wyrobów 
lub ich opakowań.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać wiadomości na temat materiałów bitumicznych, 
2)  rozpoznać  następujące  wyroby:  papę  izolacyjną,  podkładową  i  wierzchniego  krycia  oraz 

określić ich zastosowanie, 

3)  określić  właściwości  i  zastosowanie  emulsji  asfaltowej,  roztworu  asfaltowego,  lepiku 

asfaltowego, masy asfaltowej, kitu asfaltowego na podstawie etykiet znajdujących się na 
opakowaniu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

opakowania  emulsji  asfaltowej,  roztworu  asfaltowego,  lepiku  asfaltowego,  masy 
asfaltowej, kitu asfaltowego, 

− 

próbki papy izolacyjnej, podkładowej i wierzchniego krycia, 

− 

kartki papieru, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj materiały z tworzyw sztucznych, określ ich właściwości i zastosowanie 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien omówić zakres wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać wiadomości na temat materiałów z tworzyw sztucznych, 
2)  rozpoznać  następujące  wyroby:  folię  gładką,  folię  tłoczoną,  rury  i  kształtki  z  tworzywa 

sztucznego, geowłókninę. 

3)  określić  właściwości  i  zastosowanie  powyŜszych  wyrobów  na  podstawie  etykiet 

znajdujących się na opakowaniu lub napisów na wyrobach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

folia gładka, folia tłoczona, rury i kształtki z tworzywa sztucznego, geowłóknina, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

kartki papieru, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj zabezpieczenie elementu Ŝeliwnego lakierem asfaltowym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na przepisy bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać sprzęt i narzędzia, 
3)  określić sposób wykonania zabezpieczenia, 
4)  sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku pracy, 
5)  wykonać zabezpieczenie zgodnie z przepisami bhp, 
6)  umyć sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

odzieŜ ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

− 

lakier asfaltowy, 

− 

pędzel lub szczotka, 

− 

pojemnik na asfalt, 

− 

apteczka, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  materiałów 
stosowanych w robotach hydrotechnicznych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−    

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 9, 14, 15, 16 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. d, 7. a, 8. a, 9. d, 10. a, 11. b, 

12. c, 13. b, 14. d, 15. d, 16. a, 17. b, 18. c, 19. c 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić materiały konstrukcyjne 

Przyporządkować rodzaj cech materiału do 
określonej grupy  

Określić szczelność materiału budowlanego 

Zdefiniować kruchość materiału budowlanego

 

Określić wpływ kierunku działania siły na 
wytrzymałość materiału na ściskanie 

RozróŜnić sortymenty tarcicy 

P  

d  

Rozpoznać wyroby z faszyny 

Określić zaleŜność cięŜkości kamienia od 
prędkości wody w miejscu jego stosowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Porównać jakość cegieł ceramicznych zwykłych 
i klinkierowych 

PP 

10  Określić frakcję kruszywa 

a

 

11  Określić najwaŜniejszą cechę cementu 

12  Określić sposób podawania składu zapraw 

13  Określić kolejność dozowania składników 

mieszanki betonowej 

14  Scharakteryzować zastosowanie mas asfaltowych 

PP 

15  Scharakteryzować zastosowanie geowłókniny 

PP 

d

 

16  Scharakteryzować rodzaje farb  

PP 

17  Rozpoznać znak budowlany 

18  Rozpoznać kształtowniki stalowe 

19  Rozpoznać ceramiczne rurki drenarskie 

20  Określić maksymalny czas zuŜycia zaprawy 

cementowej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Do materiałów konstrukcyjnych zaliczamy 

a)  betony lekkie, stal, styropian. 
b)  drewno, beton zwykły, stal. 
c)  emalię, lakier, drewno.  
d)  papę, lepik, rury z tworzywa sztucznego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

2.  Cechami fizycznymi materiałów budowlanych są 

a)  twardość, ścieralność, spręŜystość. 
b)  kruchość, wytrzymałość na ściskanie, wytrzymałość na rozciąganie. 
c)  wilgotność, przewodność cieplna, gęstość pozorna.  
d)  korozja, kruchość, przesiąkliwość. 

3.  Liczba określająca zawartość substancji materiału w jednostce jego objętości to  

a)  porowatość. 
b)  szczelność. 
c)  kapilarność. 
d)  gęstość absolutna. 

 
4.  Stosunek wytrzymałości na rozciąganie do wytrzymałości na ściskanie to 

a)  spręŜystość. 
b)  wytrzymałość na zginanie. 
c)  ścieralność. 
d)  kruchość. 

 
5.  Największą wytrzymałość na ściskanie wykazuje drewno, jeŜeli siła działa 

a)  wzdłuŜ włókien. 
b)  w poprzek włókien. 
c)  w dowolnym kierunku. 
d)  powoli. 

 
6.  Sortymentami tarcicy są 

a)  dłuŜyce, kłody, wyrzynki. 
b)  gonty, dranice, dłuŜyce. 
c)  sklejki, mozaika, deszczułki. 
d)  deski, bale, łaty. 

 

7.  Rysunek przedstawia 

a)  wiązki faszynowe. 
b)  kiszki faszynowe. 
c)  walec faszynowy. 
d)  materac faszynowy. 

 
8.  CięŜar brył kamienia powinien być tym większy  

a)  im większa jest prędkość wody w miejscu stosowania. 
b)  im głębiej są ułoŜone. 
c)  im mniejsza jest prędkość wody w miejscu stosowania. 
d)  im płycej są ułoŜone. 

 
9.  Klasy

 

cegieł ceramicznych klinkierowych w porównaniu z klasami cegieł zwykłych są 

a)  niŜsze. 
b)  takie same. 
c)  w przybliŜeniu takie same. 
d)  wyŜsze. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

10.  Wszystkie  ziarna  przesiewanego  kruszywa,  które  mają  wymiary  pośrednie  między 

wielkością oczek sit o dwóch kolejnych numerach to 
a)  frakcja. 
b)  podziarno. 
c)  nadziarno. 
d)  uziarnienie. 

 

11.  NajwaŜniejszą cechą cementu jest jego 

a)  gęstość. 
b)  wytrzymałość na ściskanie. 
c)  spoistość. 
d)  wodoszczelność. 

 

12.  Zaprawa cementowo-wapienna 1:1:6 oznacza, Ŝe do jej sporządzenia uŜyto 

a)  jedną objętość kruszywa, jedną objętość cementu i sześć objętości wody. 
b)  jedną objętość wody, jedną objętość cementu i sześć objętości wapna. 
c)  jedną objętość cementu, jedną objętość wapna i sześć objętości kruszywa. 
d)  jedną objętość cementu, jedną objętość wapna i sześć objętości wody. 

 
13.  Sporządzając mieszankę betonową sposobem ręcznym  

a)  mieszamy najpierw spoiwo z wodą. 
b)  mieszamy najpierw składniki suche. 
c)  nie jest waŜna kolejność dozowania składników. 
d)  mieszamy wszystkie składniki jednocześnie. 

 

14.  Do  wypełniania  szczelin  dylatacyjnych  i  uszczelniania  złączy  elementów  betonowych 

słuŜą 
a)  smoły surowe. 
b)  papy smołowe. 
c)  masy smołowe. 
d)  masy asfaltowe. 

 

15.  Geowłókniny stosuje się do wykonywania  

a)  izolacji termicznych. 
b)  powłok antykorozyjnych. 
c)  izolacji przeciwwilgociowych. 
d)  wzmacniania skarp. 

 
16.  Farby na spoiwach nierozpuszczalnych w wodzie to farby 

a)  olejne. 
b)  klejowe. 
c)  wapienne. 
d)  krzemianowe. 

 
17.  Na rysunku przedstawiono 

a)  znak zgodności z PN. 
b)  znak budowlany. 
c)  znak bezpieczeństwa. 
d)  znak certyfikatu europejskiego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

18.  Na rysunku przedstawiono 

a)  zetownik. 
b)  dwuteownik. 
c)  kątownik. 
d)  ceownik. 

 
19.  Na rysunku przedstawiono 

a)  kształtki z tworzywa sztucznego. 
b)  rury betonowe. 
c)  ceramiczne rurki drenarskie. 
d)  rurki z tworzywa sztucznego. 

 

20.  Maksymalny czas, po którym zaprawa cementowa musi być zuŜyta wynosi 

a)  0,5 godziny. 
b)  3 godziny. 
c)  8 godzin. 
d)  2 godziny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

KARTA  ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Rozpoznawanie materiałów stosowanych w robotach hydrotechnicznych 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

TEST 2

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  materiałów 
stosowanych w robotach hydrotechnicznych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 13, 14, 16, 17 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi:
  1. d, 2. a, 3. a, 4. a, 5. b, 6. b, 7. a, 8. a, 9. a, 10. d, 11. c, 

12. c, 13. c, 14. a, 15. d, 16. b, 17. c, 18. a, 19. b, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić materiały niekonstrukcyjne 

RozróŜnić cechy mechaniczne materiałów 
budowlanych 

Określić porowatość materiału budowlanego 

Zdefiniować spręŜystość materiału budowlanego

 

Określić pęcznienie drewna 

Rozpoznać rodzaj tarcicy 

P  

Określić sposób pozyskiwania faszyny 

WyróŜnić skały o najlepszych właściwościach 
fizycznych i mechanicznych 

Określić właściwości rur kamionkowych 

10  Określić skład pospółki 

d

 

11  Określić klasę cementu 

12  Określić markę zaprawy  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

13  Dobrać kruszywo do mieszanki betonowej 

PP 

14  Scharakteryzować warunki stosowania lepików 

PP 

15  Określić zastosowanie folii polichlorowinylowych 

d

 

16  Dobrać materiały na osnowę papy 

PP 

17  Scharakteryzować właściwości kauczuków 

PP 

18  Określić cechy podłoŜa pod farbę olejną 

19  Dobrać sposoby łączenia arkuszy folii 

20  Rozpoznać cegłę kanalizacyjną klinową 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Do materiałów niekonstrukcyjnych zaliczamy 

a)  betony lekkie, stal, styropian. 
b)  drewno, beton zwykły, stal. 
c)  emalię, lakier, drewno.  
d)  papę, lepik, rury z tworzywa sztucznego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

2.  Cechami mechanicznymi materiałów budowlanych są 

a)  twardość, ścieralność, spręŜystość. 
b)  porowatość, wytrzymałość na ściskanie, wytrzymałość na rozciąganie. 
c)  wilgotność, przewodność cieplna, gęstość pozorna.  
d)  korozja, kruchość, przesiąkliwość. 

 
3.  Liczba określająca zawartość powietrza w jednostce jego objętości to  

a)  porowatość. 
b)  szczelność. 
c)  kapilarność. 
d)  gęstość absolutna. 

 
4.  Zdolność materiału do przyjmowania pierwotnej postaci po usunięciu sił to 

a)  spręŜystość. 
b)  wytrzymałość na zginanie. 
c)  ścieralność. 
d)  kruchość. 

 
5.  Pęcznienie drewna polega na 

a)  zmniejszeniu jego objętości. 
b)  zwiększeniu jego objętości. 
c)  zmniejszeniu lub zwiększeniu jego objętości. 
d)  utrzymaniu się objętości na stałym poziomie. 

 
6.  Rysunek przedstawia tarcicę 

a)  obrzynaną. 
b)  nieobrzynaną. 
c)  obrzynaną i nieobrzynaną. 
d)  dorzynana. 

 
7.  Faszynę pozyskuje się z 

a)  wikliny lub młodych pędów i gałęzi drzew. 
b)  tarcicy iglastej. 
c)  tarcicy liściastej. 
d)  trzciny. 

 
8.  Najlepsze właściwości fizyczne i mechaniczne mają skały 

a)  magmowe głębinowe. 
b)  magmowe wylewne. 
c)  osadowe. 
d)  przeobraŜone. 

 
9.  Kamionkowe rury i kształtki 

a)  są kwaso- i ługoodporne. 
b)  nie są mrozoodporne. 
c)  nie są przeznaczone do budowania szczelnych przewodów. 
d)  są nasiąkliwe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

10.  Pospółka jest to 

a)  inna nazwa piasku. 
b)  kruszywo, którego ziarna są większe od 4mm. 
c)  kruszywo, którego ziarna są mniejsze od 2 mm. 
d)  mieszanina piasku i Ŝwiru. 

 
11.  Klasa cementu określa jego: 

a)  wytrzymałość na rozciąganie. 
b)  wytrzymałość na zginanie. 
c)  wytrzymałość na ściskanie . 
d)  nasiąkliwość. 

 
12.  Marka zaprawy jest to:  

a)  skład zaprawy określony proporcją składników. 
b)  nasiąkliwość zaprawy określona procentowo. 
c)  wytrzymałość zaprawy na ściskanie wyraŜona symbolem literowo-liczbowym. 
d)  wytrzymałość zaprawy na rozciąganie wyraŜona symbolem literowo-sliczbowym. 

 
13.  Do sporządzania mieszanki betonowej uŜywa się  

a)  tylko kruszywa drobnego. 
b)  tylko kruszywa grubego. 
c)  kruszywa grubego z ewentualnym dodatkiem kruszywa drobnego. 
d)  kruszywa o dowolnym uziarnieniu. 

 
14.  Lepiki asfaltowe mogą być stosowane 

a)  na zimno lub gorąco. 
b)  na zimno. 
c)  na gorąco. 
d)  na wilgotne podłoŜa. 

 

15.  Folie polichlorowinylowe:  

a)  nie mogą być stosowane w środowisku kwaśnym. 
b)  moŜna je stosować w kontaktach z rozpuszczalnikami organicznymi. 
c)  nie mogą być stosowane w środowisku alkalicznym. 
d)  mogą być stosowane w środowisku kwaśnym i alkalicznym. 

 
16.  Osnową w papie moŜe być 

a)  warstwa bitumiczna. 
b)  tkanina z włókien szklanych lub sztucznych. 
c)  folia polietylenowa. 
d)  płyta pilśniowa. 

 
17.  Kauczuki to tworzywa, które 

a)  w normalnej temperaturze ulegają bez zniszczenia niewielkim odkształceniom. 
b)  ulegają utwardzaniu pod wpływem związków chemicznych. 
c)  w normalnej temperaturze mogą być poddawane duŜym odkształceniom spręŜystym. 
d)  w  normalnej  temperaturze  mogą  być  poddawane  działaniom  dowolnie  duŜych  sił 

i nie ulegają odkształceniom. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

18.  Farby podkładowe olejne moŜna nanosić na podłoŜa 

a)  suche. 
b)  wilgotne. 
c)  dowolnej wilgotności. 
d)  nasiąkliwe. 

 
19.  Arkusze folii łączy się przez 

a)  zszywanie. 
b)  zgrzewanie lub klejenie. 
c)  tylko przez klejenie. 
d)  tylko przez zgrzewanie. 

 
20.  Rysunek przedstawia 

a)  cegłę kanalizacyjną prostą. 
b)  cegłę dziurawkę. 
c)  cegłę kratówkę. 
d)  cegłę kanalizacyjną klinową. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Rozpoznawanie materiałów stosowanych w robotach hydrotechnicznych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

7.  LITERATURA 

 
1.  Arkuszewski A., Kiciński T., Romańczyk Cz., śbikowski A.: Budownictwo wodne. Cz. 3. 

WSiP, Warszawa 1991 

2.  Ciepielowski A., Kiciński T.: Budownictwo wodne. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1990 
3.  Lenkiewicz W., Michnowski Z. B.: O materiałach budowlanych. WSiP, Warszawa 2002 
4.  Maj T.: Organizacja budowy. WSiP, Warszawa 2007 
5.  Szymański E.: Materiały budowlane. WSiP, Warszawa 2007 
6.  Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1992 
7.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1998 
8.  Technologia budownictwa. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1994 
9.  Wojewoda K.: Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów. KOWEZ, Warszawa 2002 
10.  Zawada E., śbikowski A.: Budownictwo wodne. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1991 
11.  Katalogi producentów 
 
Czasopisma 
12.  Gospodarka Wodna 
13.  InŜynieria i Budownictwo 
14.  Materiały Budowlane 

 

Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
 
Czasopisma 
3.  Nowa Edukacja Zawodowa 
4.  Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php