background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Bogusława Radolińska 

 
 
 
 
 
 
Wykonywanie galanterii introligatorskiej 
734[02].Z2.02 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci: 
inż. Marzena Bogajczyk 
mgr inż. Małgorzata Borucka 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Bogusława Radolińska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Jaszczyk 
 
 
 

 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  734[02].Z2.02 
„Wykonywanie  galanterii  introligatorskiej”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu introligator 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS STREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Wykonywanie pudełek oklejonych, stelaży, oklejek wewnętrznych  

i  wypełnień do pudełek oraz futerałów   

13 

5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

5.2.  Naklejanie map, obrazków i innych dużych płaszczyzn 

20 

5.2.1.  Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

36 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie introligator. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania 
-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał 

nauczania–w 

miarę 

możliwości 

uczniowie 

powinni 

przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest    w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie  odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie 
odpowiadając  na  zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć 
opanowanie  określonego  zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  to  nauczyciel 
powinien  do  tych  zagadnień  wrócić, sprawdzając, czy  braki  w opanowaniu  materiału są 
wynikiem  niezrozumienia  przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

ucznia w trakcie nauczania. W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż 
od  postawy  nauczyciela,  sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi 
zainteresowanie 

ucznia. 

Uczeń 

nie 

zainteresowany 

materiałem 

nauczania, 

wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni  umiejętności  założonych  w  jednostce 
modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak  zwaną  „ciekawość  wiedzy”. 
Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania  rozdziału  może  stanowić 
podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności  ucznia  z  tego  zakresu. 
Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową,  powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje 
ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy może lepiej radzi sobie 
z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej

 

jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 

przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  z  testu  przypisano  określoną 
liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona 
jest od  liczby  uzyskanych  punktów. Nauczyciel  może zastosować  test  według  własnego 
projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

 

734[02].Z2 

Introligatorstwo rzemieślnicze 

734[02].Z2.01 

Wykonywanie opraw 

jednostkowych i wtórnych 

734[02].Z2.02 

Wykonywanie galanterii 

introligatorskiej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

posługiwać się nazewnictwem i terminologią stosowaną w poligrafii, 

 

rozpoznawać podstawowe materiały i surowce poligraficzne, 

 

określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych, 

 

klasyfikować produkty introligatorskie, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się dokumentacją technologiczną, 

 

przeliczać jednostki, 

 

określać zastosowanie maszyn i urządzeń introligatorskich, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

 

oceniać swoje umiejętności, 

 

analizować i wyciągać wnioski, 

 

prezentować siebie i grupę, w której pracuje, współpracować w grupie, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

wykonywać jednostkowe operacje introligatorskie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

– 

zaprojektować wyroby galanterii introligatorskiej, 

– 

posłużyć się dokumentacją techniczną i technologiczną, 

– 

zorganizować stanowisko pracy, 

– 

zaplanować procesy wykonywania wyrobów galanterii introligatorskiej, 

– 

dobrać materiały do wykonywania wyrobów, 

– 

dobrać narzędzia, urządzenia, maszyny do wykonywania wyrobów, 

– 

zaplanować czynności związane z wykonaniem wyrobów, 

– 

wykonać  pudełka  oklejane,  stelaże,  oklejki,  wyklejki  i  wypełnienia  do  pudełek  oraz 
futerały, 

– 

nakleić mapy, obrazki i inne duże płaszczyzny, 

– 

ocenić jakość wykonanych wyrobów, 

– 

sporządzić kalkulację kosztów wykonanego wyrobu, 

– 

zastosować środki ochrony indywidualnej obowiązujące na stanowisku pracy, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska podczas wykonywania wyrobów galanterii introligatorskiej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  Introligator 734[02] 
Moduł: 

Introligatorstwo rzemieślnicze 734[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie galanterii introligatorskiej 734[02].Z2.02 

Temat:   Projektowanie  i  wykonywanie  pudełek  oklejanych  według  zadanych 

parametrów pudełek. 

Cel ogólny:   Zaprojektowanie i wykonanie pudełka oklejanego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać odpowiednie materiały introligatorskie do wykonania pudełka oklejanego, 

 

określić zasady ręcznego łączenia elementów pudełka, 

 

zaprojektować pudełko zgodnie z założeniami technologicznymi, 

 

połączyć prawidłowo elementy pudełka, 

 

scharakteryzować materiały introligatorskie do wykonania pudełka oklejanego, 

 

scharakteryzować proces technologiczny wykonania pudełka, 

 

określić czynniki wpływające na jakość i estetykę wykonania pudełka, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca samodzielna. 

 
Czas: 1 godzina 30 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela dla każdego ucznia, 

 

przykłady pudełek o różnej konstrukcji, 

 

filmy  dydaktyczne,  dotyczące  procesów  wykonywania  pudełek  w  warunkach 
rzemieślniczych, 

 

tektura różnej grubości, 

 

różnego rodzaju płótna introligatorskie, 

 

różnego rodzaju materiały na oklejkę, 

 

klej roślinny i syntetyczny CR, 

 

schematy, plansze przedstawiające maszynę do krojenia materiałów introligatorskich, 

 

przymiar liniowy, 

 

pędzle, miski, 

 

prasa introligatorska, 

 

nożyce introligatorskie, 

 

nożyczki i nóż introligatorski, 

 

kostka introligatorska, 

 

przymiar liniowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

Uczestnicy: 

 

uczniowie klasy introligatorskiej. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Zaprojektuj  i  wykonaj  pudełko  oklejane  dowolnej  wielkości,  kształtu,  kolorystyki. 

Podczas  pracy  stosuj  zasady  bezpiecznej  pracy  z  urządzeniami  i  maszynami  przy  których 
będziesz pracował. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć.  
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy tekstu przewodniego. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 
 

Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie znasz rodzaje pudełek oklejanych? 
2.  Jaki jest proces technologiczny ręcznego wykonania pudełka oklejanego? 
3.  Jaka jest zasada działania nożyc introligatorskich? 
4.  Jaka jest zasada działania prasy introligatorskiej? 
5.  W jaki sposób prasujesz elementy pudełka? 
6.  W jaki sposób naklejasz papier na tekturę? 
7.  Jakie jest zastosowanie kleju roślinnego i syntetycznego? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Ile należy użyć tektury formatu A2 do wykonania zadania? 
2.  Ile potrzeba materiału na oklejki do wykonania zadania? 
3.  Jakie materiały nieintroligatorskie można zastosować do wykonania zadania? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracują samodzielnie, proponują projekty pudełek. 
2.  Uczniowie zastanawiają się nad doborem materiałów, surowców. 
3.  Uczniowie zastanawiają się nad doborem narzędzi, maszyn i urządzeń. 
4.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność wykonanych projektów oraz procesów 

technologicznych. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych projektów i poszczególnych elementów 

pudełek. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych operacji. 

2.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie wykonują pudełka zgodnie z projektem. 
 
Faza V. Sprawdzenie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych projektów i poszczególnych 

elementów pudełka. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych operacji. 

2.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie wykonują pudełka. 
3.  Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych pudełek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

Faza VI. Analiza końcowa 
1.  Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadania  sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie.  Wskazuje,  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 
Zakończenie zajęć: 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

Ankieta: 

Odpowiedz  na  poniższe  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian.  
1.  Czy  potrafisz  dobrać  odpowiednie  surowce  do  wykonania  pudełka  według  zadanych 

parametrów? 

2.  Czy potrafisz określić zasady łączenia ręcznego elementów pudełka? 
3.  Czy potrafisz połączyć prawidłowo elementy pudełka? 
4.  Czy potrafisz określić czynniki wpływające na jakość wykonania pudełka? 
5.  Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania? 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Introligator 734[02] 

Moduł  

 

 

 

Introligatorstwo rzemieślnicze 734[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie galanterii introligatorskiej 734[02].Z2.02 

Temat:   Wykonywanie ręczne segregatora pudełkowego według zadanych parametrów. 

Cel ogólny:   Wykonanie ręczne segregatora pudełkowego według zadanych parametrów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć

 

przygotować materiały do wykonania segregatora pudełkowego, 

 

scharakteryzować  proces  ręcznego  wykonania  segregatora  pudełkowego  oraz  określić 
uwarunkowanie technologiczne procesu, 

 

wykonać segregator pudełkowy, 

 

wykonać nadkrawanie krawędzi, 

 

wykonać naklejenie oklejek, 

 

zastosować maszynę do przykrojenia materiałów, 

 

określić czynniki wpływające na jakość cięcia, 

 

zastosować i scharakteryzować materiały introligatorskie do wykonania segregatora, 

 

określić czynniki wpływające na estetykę wykonania segregatora, 

 

zastosować sposoby oklejania, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas pracy na maszynach. 

 

W czasie trwania zajęć będą kształtowane następujące umiejętności: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych. 

 
Czas: 1 godzina 30 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla każdego ucznia, 

 

prace przykładowe wykonane różnymi sposobami, 

 

stanowisko wyposażone w nożyce introligatorskie, prasę introligatorską, 

 

foliogramy ilustrujące etapy powstawania segregatora, 

 

wytwory  papiernicze  i  tektura  o  różnej  grubości,  formatu  A1  i  papier  oklejkowy 
o gramaturze 90 g/ formatu A3, płótno bawełniane – kaliko, 

 

przymiar liniowy, 

 

pędzle, miski, 

 

prasa introligatorska, 

 

nożyce introligatorskie, 

 

kostka introligatorska, 

 

nożyczki, 

 

nóż. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

30

 0

 

10

 

Uczestnicy: 

 

uczniowie klas introligatorskich. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Wykonaj  segregator  pudełkowy  o kształcie  i  wymiarach  podanych  na  rysunku.  Zastosuj 

tekturę  o  różnej  grubości  i  papier  oklejkowy  o  gramaturze  90  g/m

2

  oraz  lamówkę  z  płótna 

kalika, w liczbie 2 sztuki. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć.  
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 
 

Faza I. Informacje 

Pytanie prowadzące: 

1.  Jakie znasz rodzaje pudełek oklejanych? 
2.  Jaka jest zasada działania nożyc introligatorskich? 
3.  Jak wykonuje się nadkrawanie nożem introligatorskim? 
4.  Jakie  są  zasady  bezpiecznej  pracy  przy  maszynach  i  urządzeniach  do  segregatora 

pudełkowego. 

5.  Jakie znasz materiały introligatorskie? 
6.  Jakie znasz metody okrawania tektury? 
7.  Jakie czynniki wpływają na jakość okrawania tektury? 
8.  Jakie jest zastosowanie kleju syntetycznego? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Ile  należy  użyć  tektury  formatu  A1  o  różnej  grubości  do  wykonania  segregatora 

pudełkowego w liczbie 2 sztuk? 

2.  Ile potrzeba papieru oklejkowego formatu A3 do wykonania segregatora pudełkowego w 

liczbie 2 sztuk? 

3.  Jakie narzędzia i maszyny dobierzesz do wykonania zadania? 

75 

60 

210 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracują  w  zespołach,  proponują  procesy  technologiczne  wykonania  dwóch 

segregatorów pudełkowych. 

2.  Uczniowie zastanawiają się nad doborem materiałów introligatorskich, narzędzi i maszyn 

do wykonania dwóch segregatorów pudełkowych. 

3.  Uczniowie 

konsultują 

nauczycielem 

poprawność 

planowanego 

procesu 

technologicznego oraz doboru maszyn i urządzeń. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie dobierają materiały zgodnie z zadanymi parametrami. 
2.  Uczniowie planują i wymiarują siatkę segregatora pudełkowego na tekturze. 
3.  Uczniowie wykrawają siatkę segregatora pudełkowego. 
4.  Uczniowie nadkrawają krawędzie. 
5.  Uczniowie naklejają oklejkę wewnętrzną segregatora pudełkowego. 
6.  Uczniowie prasują sklejone materiały. 
7.  Uczniowie oklejają krawędzie segregatora i lamują. 
8.  Uczniowie naklejają oklejkę zewnętrzną. 
9.  Uczniowie kształtują i suszą wykonany segregator pudełkowy. 
 
Faza V. Sprawdzenie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych projektów i poszczególnych 

elementów  segregatora  pudełkowego.  Nauczyciel  sprawdza  poprawność  wykonanych 
operacji. 

2.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie wykonują segregatory pudełkowe. 
3.  Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych segregatorów pudełkowych. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadania  sprawiły  im 

trudności. 

Nauczyciel 

podsumowuje 

całe 

ćwiczenie.  Wskazuje  jakie  wystąpiły 

nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
Zakończenie zajęć: 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

Ankieta: 

Odpowiedz  na  poniższe  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian.  

 

1.  Czy  potrafisz  dobrać  odpowiednie  surowce  potrzebne  do  wykonania  segregatora 

pudełkowego według zadanych parametrów? 

2.  Czy potrafisz scharakteryzować operację naklejenia papieru na tekturę? 
3.  Czy potrafisz okroić nożycami siatkę segregatora? 
4.  Czy potrafisz określić zakres zastosowania segregatora pudełkowego? 
5.  Czy potrafisz odczytać dane z dokumentacji technologicznej? 
6.  Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Wykonywanie 

pudełek 

oklejonych, 

stelaży, 

oklejek 

wewnętrznych i wypełnień do pudełek oraz futerałów. 

 

5.1.1.    

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj, z jakich materiałów należy wykonać pudełko przedstawione na rysunku. 
Zaznacz na rysunku: 

 

lamówkę z płótna (1), 

 

oklejkę z papieru pakowego na krawędzie (2), 

 

oklejkę z różnych materiałów introligatorskich na powierzchnie zewnętrzne (3)  

i wewnętrzne pudełka (4). 

a) 

b) 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność 
odczytywania schematów. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać materiały zastosowane do wzmocnienia krawędzi pudełka, 
2)  określić nazwy materiałów, 
3)  wypełnić arkusz ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczeń, w którym znajdują się próbki materiałów introligatorskich, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  na  rysunku  oklejane  wyroby  galanterii  introligatorskiej  i  określ  ich  zakres 

zastosowania. 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  procesy 
technologiczne wykonania pudełek oklejanych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić rodzaje wyrobów, 
2)  przyporządkować właściwą nazwę wyrobu do rysunku, 
3)  uzasadnić wybór, 
4)  zapisać zakres zastosowań. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj pudełko oklejane otwarte według zadanych parametrów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wymiarowanie 
siatki, nadkrawanie krawędzi i oklejanie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni materiał, 
2)  dokonać obliczeń, 
3)  zwymiarować siatkę pudełka, 
4)  nadkroić krawędzie, 
5)  wykonać pudełko oklejane, 
6)  wysuszyć pudełko. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przymiar liniowy, 

 

prasa introligatorska, 

 

deski, 

 

nóż, 

 

nożyczki, 

 

nożyce introligatorskie, 

 

kostka introligatorska, 

 

klej, 

 

pędzle, miski, 

 

tektura o różnej grubości, 

 

papier oklejkowy, 

 

plansze z konstrukcją różnych pudełek otwartych, 

 

gotowe pudełka otwarte, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj pudełko oklejane z przykrywką oddzielną według zadanych parametrów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wymiarowanie 
siatki, oklejanie i wykonanie przykrywki według zasad. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni materiał, 
2)  dokonać obliczeń, 
3)  zwymiarować siatkę pudełka i przykrywki, 
4)  nadkroić krawędzie, 
5)  wykonać pudełko oklejane z oddzielną przykrywką, 
6)  wysuszyć pudełko. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przymiar liniowy, 

 

nożyce introligatorskie, 

 

prasa introligatorska, 

 

deski, 

 

nóż, 

 

nożyczki, 

 

kostka introligatorska, 

 

klej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 

 

pędzle, miski, 

 

tektura o różnej grubości, 

 

papier oklejkowy, 

 

plansze z konstrukcjami pudełek otwartych z przykrywkami, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  pudełko  oklejane  z  przykrywką  łączone  zawiasem  według  zadanych 

parametrów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wymiarowanie 
siatki, nadkrawanie, oklejanie i wykonanie zawiasy według zasad. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni materiał, 
2)  dokonać obliczeń, 
3)  zwymiarować siatkę pudełka i przykrywki, 
4)  nadkroić krawędzie, 
5)  zaprojektować zawiasę, 
6)  wykonać pudełko oklejane z przykrywką łączone zawiasem, 
7)  wysuszyć pudełko. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przymiar liniowy, 

 

prasa introligatorska, 

 

nóż, 

 

nożyczki, 

 

nożyce introligatorskie, 

 

kostka introligatorska, 

 

płótno introligatorskie, 

 

pędzel, miski, 

 

tektura o różnej grubości, 

 

papier oklejkowy, 

 

gotowe pudełka z przykrywkami łączone zawiasem, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 6 

Wykonaj pudełko oklejane z szyjką według zadanych parametrów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wymiarowanie 
siatki, nadkrawanie krawędzi, oklejanie, wykonanie szyjki według zasad. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni materiał, 
2)  dokonać obliczeń, 
3)  zwymiarować siatkę pudełka i przykrywki, 
4)  nadkroić krawędzie, 
5)  zaprojektować szyjkę, 
6)  wykonać szyjkę, 
7)  wykonać pudełko oklejane z szyjką i przykrywką, 
8)  wysuszyć pudełko. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przymiar liniowy, 

 

prasa introligatorska, 

 

nóż, 

 

nożyczki, 

 

nożyce introligatorskie, 

 

kostka introligatorska, 

 

klej CR, 

 

pędzle, miski, 

 

tektura o różnej grubości, 

 

papier oklejkowy, 

 

plansze z konstrukcją pudełek na szyjce, 

 

gotowe pudełka na szyjce, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 7 

Wykonaj  pudełko  oklejane  otwarte  z  wystającą  krawędzią  dna  według  zadanych 

parametrów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wymiarowanie 
siatki, nadkrawanie krawędzi, oklejanie i wykonanie dna z wystającą krawędzią. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiednie materiały, 
2)  dokonać obliczeń, 
3)  zwymiarować siatkę pudełka i przykrywki, 
4)  zaprojektować wystającą krawędź dna, 
5)  wykonać dno z wystającą krawędzią, 
6)  wykonać pudełko oklejane z przykrywką i wystającą krawędzią dna, 
7)  wysuszyć pudełko. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przymiar liniowy, 

 

prasa introligatorska, 

 

nożyczki, 

 

nożyce introligatorskie, 

 

kostka introligatorska, 

 

klej CR, 

 

pędzel, miski, 

 

tektura o różnej grubości, 

 

papier oklejkowy, 

 

plansze z różnymi konstrukcjami pudelek z wystającą krawędzią dna, 

 

płótno introligatorskie, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 8 

Wykonaj pudełko lamowane według zadanych parametrów. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni materiał, 
2)  dokonać obliczeń, 
3)  zwymiarować siatkę pudełka, 
4)  nadkroić krawędzie, 
5)  przygotować lamówki, 
6)  wykonać pudełko lamowane i oklejone, 
7)  wysuszyć pudełko. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wymiarowanie 
siatki, nadkrawanie, oklejanie i wykonanie lamówek. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przymiar liniowy, 

 

prasa introligatorska, 

 

nóż, 

 

nożyczki, 

 

nożyce introligatorskie, 

 

kostka introligatorska, 

 

klej CR, 

 

pędzle, miski, 

 

tektura o różnej grubości, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

 

papier oklejkowy, 

 

płótno introligatorskie, 

 

plansze z konstrukcjami pudełek lamowanych, 

 

gotowe pudełka lamowane. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

5.2.   Naklejanie map, obrazków i innych dużych płaszczyzn

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj oprawę obrazka z gotowych półproduktów według zadanych parametrów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  estetykę 
i staranność wykonania obrazka. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać obliczeń, 
2)  dobrać odpowiedni materiał, 
3)  dobrać odpowiednie urządzenia i narzędzia, 
4)  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  maszyny  oraz  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy, 

5)  wykroić materiały według wymiarów, 
6)  nakleić obrazek na tekturę, 
7)  sprasować obrazek, 
8)  wykleić drugą stronę obrazka, 
9)  wykonać zawieszkę i przytwierdzić do obrazka, 
10)  uzasadnić sposób wykonania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

prasa introligatorska, 

 

nożyce introligatorskie, 

 

instrukcje: bezpieczeństwo i higiena pracy oraz obsługi maszyn i urządzeń, 

 

obrazek, 

 

tektura o różnej grubości, 

 

papier o różnej gramaturze, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj naklejenie mapy na płótno. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawne 
wykonanie naklejania mapy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni klej, 
2)  przygotować płótno na ramie, 
3)  nasmarować mapę klejem, 
4)  połączyć mapę z płótnem, 
5)  wysuszyć wyrób, 
6)  okroić brzegi, 
7)  przytwierdzić wałki do mapy, 
8)  przymocować zawieszki, 
9)  sprawdzić jakość wykonania zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie 

 

Środki dydaktyczne: 

 

klajster, 

 

mapa, 

 

surówka bawełniana, 

 

zawieszki, 

 

rama, 

 

nóż introligatorski, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  galanterii 
introligatorskiej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–9, 11, 12, 14–17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 10, 13, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje  1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  zadania 
z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  2  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. d, 4. b, 5. d, 6. b, 7. a, 8. b, 9. c, 10. a, 11. c, 
12. 
d, 13. a, 14. a, 15. b, 16. d, 17. a, 18. d, 19. a, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wymienić wyroby galanterii 
introligatorskiej 

Rozróżnić materiały introligatorskie do 
naklejania plansz i obrazków 

Zidentyfikować elementy dodatkowe 
oprawy 

Zastosować prawidłowo nożyce 
introligatorskie 

Rozróżniać płótna do podklejania map 

Określić zastosowanie lamówki 

Nazwać materiały papiernicze 
stosowane do oklejania wyrobów 
introligatorskich 

Rozpoznać zastosowanie wyrobów 
galanterii introligatorskich 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

Zastosować prawidłowo narzędzia 
introligatorskie 

10 

Dokonać analizy operacji krojenia 
stosowanego w procesach 
introligatorskich 

PP 

11 

Zastosować papiery barwione ręcznie 

12 

Rozróżnić kleje, ich zastosowanie 
i właściwości fizyczne 

13 

Dokonać analizy procesu 
technologicznego wykonania futerału 

PP 

14 

Wyjaśnić cel obliczania 
zapotrzebowania materiałowego 

15 

Rozpoznać tkaniny bawełniane 
zastosowanie w introligatorstwie 

16 

Nazwać narzędzia służące do operacji 
wciskania papieru 

17 

Nazwać odzież ochronną stosowaną 
przy pracach introligatorskich 

18 

Wskazać właściwy sposób udzielania 
pierwszej pomocy podczas skaleczenia 

19 

Obliczyć koszt materiałów do 
wykonywania wyrobów 

PP 

20 

Przeanalizować operację klejenia 
stosowanego w procesach 
introligatorskich 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
7.  Jeżeli  uczeń  zakończy  test  przed  czasem  uczeń  podnosi  rękę  i  czeka  aż  nauczyciel 

odbierze od niego pracę. 

8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
9.  Zabierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Do galanterii introligatorskiej można zaliczyć  

a)  oprawy złożone. 
b)  obwoluty. 
c)  koperty. 
d)  pudełka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

2.  Plansze, obrazki nakleja się na 

a)  bibułę. 
b)  papier pakowy. 
c)  tekturę białą. 
d)  preszpan. 
 

3.  Futerał jest elementem dodatkowym 

a)  składki. 
b)  kartki. 
c)  nakładki. 
d)  oprawy. 
 

4.  Do krojenia pojedynczych arkuszy papieru, tektury i sztywnych płócien służą 

a)  krajarka jednonożowa. 
b)  nożyce introligatorskie. 
c)  krajarka trójnożowa. 
d)  wykrawarka. 

 
5.  Najlepsze płótno do podklejania map to 

a)  gaza introligatorska. 
b)  introkal. 
c)  dermatoid. 
d)  surówka bawełniana. 
 

6.  Lamówka to pasek wykonany z 

a)  gazy introligatorskiej. 
b)  materiału pokryciowego. 
c)  papieru drukowego. 
d)  taśmy kapitałkowej. 

 
7.  Materiał do oklejania pudełka, futerału to 

a)  papier barwiony. 
b)  papier gazetowy. 
c)  surówka bawełniana. 
d)  tektura. 

 
8.  Stelaż to wyrób galanterii introligatorskiej służący do 

a)  przechowywania składek. 
b)  ustawienia fotografii. 
c)  wzmocnienia grzbietu. 
d)  montowania okładki. 

 
9.  Narzędzie służące do ręcznego nanoszenia kleju to 

a)  wałek. 
b)  pistolet. 
c)  pędzel. 
d)  szczotka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

 

10. Nadkrawanie wykonuje się w celu 

a)  ułatwienia złamywania grubych tektur. 
b)  ułatwienia złamywania arkuszy papieru. 
c)  przygotowania tektury do wykrawania. 
d)  przygotowania kartonu do perforowania. 

 
11. Papiery barwione mają zastosowanie w procesie 

a)  kształtowania grzbietu. 
b)  wykonania kapitałki. 
c)  oklejania pudełek. 
d)  montowania okładki. 

 
12. Połączenie klejowe o największej wytrzymałości uzyskuje się, stosując klej 

a)  skórny. 
b)  kostny. 
c)  dekstrynowy. 
d)  emulsyjny. 

 
13. Podczas wykonywania futerałów nie występuje 

a)  nakładkowanie. 
b)  przekrawanie. 
c)  klejenie. 
d)  kształtowanie. 

 
14. Ile  arkuszy  tektury  formatu  A1  należy  użyć  do  wykonania  40  pudelek  o  wymiarach 

400x250x50? 
a)  10. 
b)  5. 
c)  17. 
d)  3. 

 
15. Płótno kaliko stosuje się w introligatorstwie do wykonania 

a)  obwoluty. 
b)  pudełek. 
c)  torebek. 
d)  etykietek. 

 
16. Narzędziem, za pomocą którego wciśniesz papier w krawędzie pudełka, jest 

a)  młotek. 
b)  nóż introligatorski. 
c)  linia stalowa. 
d)  kostka introligatorska. 

 
17. Podczas ręcznego klejenia produktów galanterii introligatorskiej należy użyć 

a)  okularów ochronnych. 
b)  obuwia ochronnego. 
c)  osłony uszu. 
d)  fartucha ochronnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

18. Udzielając pomocy w przypadku skaleczenia nożem palca należy 

a)  przemyć ranę alkalicznym roztworem i zakleić plastrem opatrunkowym. 
b)  pozostawić aż rana zaschnie. 
c)  zakleić ranę. 
d)  posmarować otwartą ranę maścią lub kremem. 

 
19. Ile  wynosi  koszt  surówki  bawełnianej  do  wykonania  24  map  formatu  A3,  jeżeli  cena 

jednego metra płótna o szerokości 90 cm wynosi 5 złotych? 
a)  30 zł. 
b)  52 zł. 
c)  100 zł. 
d)  15 zł. 

 
20. Naklejanie polega na 

a)  sklejeniu materiałów na części powierzchni styku. 
b)  nanoszeniu warstwy kleju na materiał. 
c)  sklejeniu materiałów na całej powierzchni styku. 
d)  pokryciu warstwą kleju grzbietu zszytego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko  ……………………………………………… 

 
Wykonywanie galanterii introligatorskiej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  galanterii 
introligatorskiej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–8, 11, 14–20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 9, 10, 12, 13 są z poziomu ponadpodstawowego.

 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  dwóch  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. a, 5. a, 6. b, 7. b, 8. a, 9. c, 10. c, 11. d, 
12. 
b, 13. a, 14. b, 15. a, 16. d, 17. c, 18. a, 19. b, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić wyroby galanterii 
introligatorskiej 

Rozpoznać zastosowanie materiałów 
introligatorskich do podklejania wyrobów 
galanterii introligatorskiej 

Rozpoznać elementy dodatkowe oprawy 

Zastosować nożyce introligatorskie 

Rozróżnić płótna do podklejania map 

Rozpoznać nazwę półproduktu służącego 
do oklejania krawędzi wyrobów 
introligatorskich 

Rozpoznać zastosowanie materiału 
introligatorskiego 

Nazwać narzędzie introligatorskie 
stosowane do naklejania 

Dokonać analizy operacji krojenia 
i określić zastosowanie 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

 

10 

Przeanalizować proces technologiczny 
wykonania pudełka 

PP 

11 

Rozróżnić kleje, ich zastosowanie 
i właściwości fizyczne 

12 

Przeanalizować proces technologiczny 
wykonywania futerałów 

PP 

13 

Nazwać materiały, z których wykonuje 
się pudełko 

PP 

14 

Rozróżnić materiały potrzebne do 
oklejenia krawędzi wyrobów 

15 

Zdefiniować zastosowanie kostki 
introligatorskiej 

16 

Nazwać odzież ochronną stosowaną 
podczas klejenia 

17 

Wskazać prawidłowy sposób udzielania 
pierwszej pomocy 

18 

Przeanalizować operację klejenia 
i zastosowania w procesie 
technologicznym 

19 

Zastosować odpowiedni produkt 
galanterii introligatorskiej 

20 

Rozpoznać  zastosowanie zawieszki 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
7.  Jeżeli  uczeń  zakończy  test  przed  czasem  uczeń  podnosi  rękę  i  czeka  aż  nauczyciel 

odbierze od niego pracę. 

8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
9.  Zabierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj sięz zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki  należy  błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 
 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Produkty galanterii introligatorskiej to 

a)  pudełka, futerały, stelaże. 
b)  koperty, futerały, opaski. 
c)  oprawy, okładki, wkłady. 
d)  pudełka, torebki, teczki biurowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

 

2.  Białą tekturę stosuje się do 

a)  podklejania obrazków tablic. 
b)  wykonania okładek, pudeł. 
c)  wyrobu tek, opakowań. 
d)  wykonania brył oklejanych. 
 

3.  Cenne i drogie oprawy ochraniają przed zniszczeniem i kurzem 

a)  koperty. 
b)  futerały. 
c)  opaski. 
d)  stelaże. 
 

4.  Nożyce introligatorskie służą do 

a)  krojenia pojedynczych arkuszy tektury. 
b)  okrawania wkładów z trzech stron. 
c)  wykrawania toreb. 
d)  perforowania składek. 

 
5.  Mapy podkleja się płótnem 

a)  bawełnianym. 
b)  lnianym. 
c)  sztucznym. 
d)  jedwabnym. 

 
6.  Pasek papieru lub płótna do wzmocnienia krawędzi pudełek, futerałów, map to 

a)  składka. 
b)  lamówka. 
c)  opaska. 
d)  nakładka. 

 
7.  Papiery pakowe bezdrzewne, barwione o gramaturze 90 g/m

2

 mogą być stosowane jako 

a)  przyklejki. 
b)  oklejki. 
c)  wklejki. 
d)  nakładki. 

 
8.  W procesie naklejania obrazków na tekturę potrzebny jest 

a)  pędzel. 
b)  igła. 
c)  wałek. 
d)  kątownik. 

 
9.  Złamywanie grubych tektur ułatwia 

a)  przekrawanie. 
b)  wykrawanie. 
c)  nadkrawanie. 
d)  okrawanie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

 

10. Do oklejania pudełek przydatna jest czynność 

a)  kształtowanie grzbietu. 
b)  wykonanie zakładki. 
c)  barwienie papieru. 
d)  zdobienie wkładu. 

 
11. Dużą wytrzymałość sklejenia uzyskuje się, stosując kleje 

a)  skórny. 
b)  dekstrynowy. 
c)  klajstrowy. 
d)  emulsyjny. 

 
12. W  procesie  wykonywania 

futerałów  wykorzystuje  się 

następujące  operacje 

introligatorskie 
a)  nadkładkowanie, kalibrowanie. 
b)  nadkrawanie, klejenie. 
c)  liczenie, wyrównywanie. 
d)  złamywanie, zbieranie. 

 
13. Pudełko wykonuje się z następujących materiałów introligatorskich 

a)  tektura, papier, klej. 
b)  tektura, kapitałka, nici. 
c)  karton, celuloza, barwniki. 
d)  tektura, papier, opaska. 

 

14. Na lamówkę do oklejania krawędzi pudełek, map, futerałów stosuje się 

a)  surówkę bawełnianą. 
b)  kaliko. 
c)  gazę introligatorską. 
d)  tkaninę jedwabną. 

 

15. Kostka introligatorska służy do 

a)  złamywania arkuszy, 
b)  liczenia składek. 
c)  klejenia wkładów. 
d)  zdobienia wyklejek. 

 
16. W  czasie  wykonywania  czynności  klejenia  w  pracowni  introligatorskiej  należy  jako 

środki ochrony osobistej użyć 
a)  okularów ochronnych. 
b)  butów poślizgowych. 
c)  okrycia głowy. 
d)  fartucha ochronnego. 

 
17. Pomoc w przypadku skaleczenia palca polega na 

a)  zrobieniu opatrunku na palec. 
b)  przemyciu wodą palca. 
c)  zdezynfekowaniu i założeniu na palca plastra opatrunkowego. 
d)  pozostawieniu palca aż wyschnie rana i nałożeniu kremu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

 

18. Operację naklejania stosuje się podczas łączenia 

a)  naklejkę z obrazkiem. 
b)  wyklejkę z wkładem. 
c)  papier oklejkowy z okładką. 
d)  grzbiet z okładką przylegającą. 

 
19. Fotografia estetycznie wygląda, gdy umieści się ja w 

a)  pudełku oklejanym. 
b)  stelażu. 
c)  obwolucie. 
d)  okładce.  

 
20. Zawieszkę przytwierdza się do 

a)  mapy. 
b)  pudełka. 
c)  teczki biurowej. 
d)  wkładu. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko  ……………………………………………… 

 
Wykonywanie galanterii introligatorskiej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

 

7.  LITERATURA 
 

1.  Czyżycki  W.:  Prace  z  papieru,  kartonu,  tektury.  Introligatorstwo.  Państwowe  Zakłady 

Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1986 

2.  Czyżycki  W.,  Marek  A.,  Zabierowska  J.:  Zajęcia  praktyczno-techniczne.  Państwowe 

Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1973 

3.  Jakucewicz S.: Papier w poligrafii. Inicjał, Warszawa 2005 
4.  Jefimow, W.: Pracownia introligatorska w szkole i w domu. WSiP, Warszawa 1986 
5.  Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992 
6.  Mały  słownik  encyklopedyczny.  Współczesne  polskie  introligatorstwo  i  papiernictwo, 

Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, Wrocław 1986 

7.  Zjawiński  Z.:  Introligatorstwo.  Wydawnictwo  Przemysłu  Lekkiego  i  Spożywczego, 

Warszawa 1967 

8.  Ornatowski  T.,  Figurski  J.  Praktyczna  nauka zawodu.  Wydawnictwo  i  Zakład  Poligrafii 

Instytutu Technologii Eksploatacji, Radom 2000 

9.  Sołtys  D.,  Szmigel  M.K.  Doskonalenie  kompetencji  nauczycieli  w  zakresie  diagnozy 

edukacyjnej. Wydawnictwo >>Zamiast Korepetycji<<, Kraków 2000 

 

Literatura metodyczna: 

1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  ITeE,  Wyższa  Szkoła 

Inżynierska, Radom 1998