background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI  

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
Izabela Rosiak 
 
 
 
 
 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń stosowanych w procesach 
dyfuzyjnych, fizykochemicznych i biotechnicznych 
321[09].Z1.06 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

Recenzenci: 
mgr inż. Zbigniew Iwasiuk 
mgr inż. Barbara Zielonka 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Maria Majewska 
 
 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  321[09].Z1.06 
„Eksploatowanie 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych 

procesach 

dyfuzyjnych, 

fizykochemicznych  i  biotechnicznych”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik technologii żywności. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć  

5.  Ćwiczenia 

15 

5.1. Maszyny i urządzenia stosowane w procesach dyfuzyjnych 

15 

5.1.1. Ćwiczenia 

15 

5.2. Maszyny i urządzenia stosowane w procesach fizykochemicznych 

20 

5.2.1. Ćwiczenia 

20 

5.3. Maszyny i urządzenia stosowane w procesach biotechnicznych

 

24 

5.3.1. Ćwiczenia

 

24 

6.  Ewaluacja osiągnięć uczniów 

27 

7.  Literatura 

41 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii żywności 321[09]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  jakie  są  konieczne  by  uczeń  mógł  przystąpić  do  realizacji  tej 
jednostki modułowej; 

 

cele kształcenia, które uczeń opanuje podczas kształcenia w tej jednostce modułowej; 

 

przykładowe scenariusze zajęć; 

 

propozycje  ćwiczeń  po  każdym  z  rozdziałów,  które  pozwolą  uczniom  osiągnąć 
umiejętności praktyczne związane z tą jednostką modułową; 

 

przykładowe  dwa  sprawdziany  osiągnięć,  które  umożliwią  sprawdzenie  wiadomości 
i umiejętności  opanowanych  przez  uczniów  podczas  realizacji  programu  jednostki 
modułowej. Sprawdziany podane są w formie testu. 

 

wykaz  zalecanej  literatury,  z  jakiej  uczniowie mogą korzystać w celu poszerzenia swoich 
wiadomości. 
Przy  realizacji  jednostki  modułowej  mogą  Państwo  korzystać  z  zaproponowanych 

w poradniku dla ucznia pytań sprawdzających oraz sprawdzianów postępów uczniów. 

Poradnik  zawiera  wiadomości  dotyczące  budowy,  zasady  działania,  eksploatowania  oraz 

obsługi  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  procesach  dyfuzyjnych,  fizykochemicznych 
i biotechnicznych. 

W  trakcie  omawiania  programu  należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  przestrzeganie 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  obsługi  maszyn  i  urządzeń  stosowanych 
w procesach  dyfuzyjnych,  fizykochemicznych  i  biotechnicznych.  Ważne  jest  by  uczeń  potrafił 
korzystać z dokumentacji technicznej. 

Działanie  urządzeń  stosowanych  w  procesach  dyfuzyjnych,  fizykochemicznych 

i biotechnicznych  wiąże  się  ściśle  z  automatyczną  regulacją  procesu  i  pomiarem  parametrów 
technologicznych.  W  związku  z  tym  należy  zwrócić  uwagę  na  wpływ  parametrów 
technologicznych na jakość produktu.  

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących metod nauczania, np.: wykładu informacyjnego, 
pokazu z objaśnieniem, ćwiczeń praktycznych.  

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[09].Z1.01 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń elektrycznych 

321[09].Z1.06 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń stosowanych w procesach 

dyfuzyjnych, fizykochemicznych i biotechnicznych 

321[09].Z1.03 

Wykorzystanie środków 

transportu  

w przemyśle spożywczym 

321[09].Z1.04 

Eksploatowanie maszyn  

i urządzeń do obróbki 

mechanicznej 

321[09].Z1.05 

Eksploatowanie maszyn  

i urządzeń do obróbki 

termicznej 

321[09].Z1.02 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania 

321[09].Z1. 

Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać  z  różnych  źródeł  informacji  m.in.:  norm,  instrukcji,  dokumentacji  technicznej 
i technologicznej, 

 

czytać rysunki w dokumentacji technicznej, 

 

wykonać rysunki prostych części maszyn i urządzeń, 

 

stosować uproszczenia i oznaczenia umowne w rysunku technicznym, 

 

opisać budowę części maszyn, ich działanie i zastosowanie, 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  w  zakładzie  przetwórstwa  spożywczego  zgodnie 
z wymaganiami  ergonomii,  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 
przeciw pożarowej, 

 

dobrać maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym, 

 

zastosować aparaturę kontrolno-pomiarową, 

 

określić 

skutki 

nieprawidłowego 

działania 

przyrządów 

kontrolno-pomiarowych 

w przetwórstwie żywności, 

 

scharakteryzować układy automatycznego sterowania procesami w przemyśle spożywczym, 

 

posługiwać się programami komputerowymi do wykonania rysunku technicznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić  maszyny  i  urządzenia  stosowane  do  procesów dyfuzyjnych,  fizykochemicznych 
i biotechnicznych w przemyśle spożywczym, 

 

określić budowę i zasadę działania maszyn i urządzeń do ekstrakcji, destylacji i sorpcji, 

 

określić  budowę  i  zasadę  działania  maszyn  i  urządzeń  do  emulgowania,  krystalizacji 
i innych procesów fizykochemicznych, 

 

określić  budowę  i  zasadę  działania  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  procesach 
biotechnicznych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
podczas  obsługi  maszyn  i  urządzeń  do  procesów  dyfuzyjnych,  fizykochemicznych 
i biotechnicznych w przemyśle spożywczym, 

 

obsłużyć  maszyny  i  urządzenia  stosowane  do  procesów  dyfuzyjnych,  fizykochemicznych 
i biotechnicznych w przemyśle spożywczym, 

 

skorzystać  z  instrukcji  serwisowych  i  dokumentacji  technicznej  dotyczącej  eksploatacji 
maszyn i urządzeń do procesów dyfuzyjnych, fizykochemicznych i biotechnicznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik technologii żywności 321[09] 

Moduł: 

Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym 
321[09].Z1 

Jednostka modułowa: 

Eksploatowanie 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych 

w procesach 

dyfuzyjnych, 

fizykochemicznych 

i biotechnicznych 321[09].Z1.06 

Temat: Dobór maszyn do procesów dyfuzyjnych, fizykochemicznych i biotechnicznych. 

Cel  ogólny:  planowanie  wykorzystania  maszyn,  urządzeń  i  aparatów  do  procesów 

dyfuzyjnych,  fizykochemicznych  i  biotechnicznych  w  różnych  branżach 
przemysłu spożywczego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wskazać  dla  danego  przemysłu  powstały  produkt  w  wyniku  zastosowania  wybranego 
procesu oraz wykorzystania aparatu lub urządzenia, 

 

zastosować rodzaj procesu do odpowiedniego produktu, 

 

dobrać urządzenia i aparaty do określonych produktów i procesów. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

 

gra dydaktyczna; 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa jednolita; 

 
Czas:
 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansza, kartoniki, klej, 

 

regulamin gry dydaktycznej, 

 

plansza wzorcowa, 

 

karta ocen za grę dydaktyczną. 

 
Przebieg zajęć: 

 

czynności organizacyjne, 

 

nawiązanie do tematu (krótkie powtórzenie), 

 

omówienie zasad gry dydaktycznej, 

 

praca w grupach – gra dydaktyczna (układanie kartoników na planszach), 

 

zakończenie gry – porównanie plansz ułożonych przez uczniów z planszą wzorcową, 

 

podsumowanie lekcji. 

 
Zakończenie zajęć 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

Regulamin gry dydaktycznej. 
 
PRZEZNACZENIE GRY 

Gra  przeznaczona  jest  dla  3  –  4  osobowych  grup  uczniów,  którzy  wcześniej  poznali 

podstawy  teoretyczne  dotyczące  procesów  dyfuzyjnych,  fizykochemicznych  i  biotechnicznych 
oraz  zapoznali  się  z  urządzeniami  i  aparatami  stosowanymi  w  tych  procesach.  Gra  pozwala 
sprawdzić  i  utrwalić  wiadomości  i  umiejętności  w  zakresie  doboru  maszyn  do  odpowiednich 
procesów. 
 
CEL GRY 

Celem  gry  jest  prawidłowe  ułożenie  kartoników  na  planszy  i  utworzenie  w  ten  sposób 

tabeli  ilustrującej  dobór  maszyn  i  aparatów  do  odpowiednich  procesów  i  produktów 
w wybranych branżach przemysłu spożywczego. 
 
ZASADY GRY 

Uczestnicy  gry  otrzymują  regulamin,  planszę  i  kartoniki,  które  należy  poukładać  na 

planszy,  aby  osiągnąć  cel  gry.  Układanie  odbywa  się  zespołowo  w  danej  grupie,  przy  czym 
uczniowie  mogą  wyłonić  lidera  organizującego  pracę  w  danej  grupie.  Przed  zakończeniem, 
kartoniki należy przykleić do planszy. 

Czas na ułożenie kartoników: ok. 20 minut. 
Po zakończeniu gry, ułożeniu plansz przez uczniów, porównuje się je z planszą wzorcową 

 
PUNKTACJA 

Prawidłowość  ułożenia  planszy  sprawdza  nauczyciel  bądź  wybrany  uczeń  z  innej  grupy. 

Za każdy prawidłowo ułożony kartonik grupa otrzymuje 1 punkt. 

Grupa,  która  wykonała  zadanie  najlepiej  (najszybciej  i  popełniając  najmniej  błędów) 

otrzymuje  3  punkty  jako  premię.  Grupa,  która  zajęła  drugie  miejsce  otrzymuje  premię 
2 punkty, grupa, która zajęła trzecie miejsce otrzymuje premię 1 punkt. 
 

W zależności od liczby zdobytych punktów ustala się ocenę. 

 

Liczba punktów 

 

Ocena 

do 17 pkt 

Niedostateczny [1] 

18 – 24 

dopuszczający [2] 

25 – 31 

dostateczny [3] 

32 – 38 

dobry [4] 

39 – 45 

bardzo dobry [5] 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

PRZEMYSŁ 

PRODUKT 

PROCES 

URZĄDZENIE/ 

APARAT 

 

 

 

OWOCOWO 

-WARZYWNY 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MLECZARSKI 

 

 

 

KONCENTRATÓW-

SPOŻYWCZYCH 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FERMENTACYJNY 

 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

10 

PLANSZA WZORCOWA 

PRZEMYSŁ 

PRODUKT 

PROCES 

URZĄDZENIE/ 

APARAT 

  sok owocowy 

  sok warzywny 

dyfuzja 

dyfuzor ślimakowy 

OWOCOWO 

-WARZYWNY 

  sok owocowy 

adsorbcja 

(klarowanie) 

adsorber z warstwą 

nieruchomą 

  mleko 

  lody jadalne 

emulgowanie 

emulsor 

  mleko 

zagęszczone 

  masło 

  lody jadalne 

krystalizacja 

krystalizator 

(aparat z 

chłodzeniem) 

  mleko 

zagęszczone 

  serwatka 

zagęszczona 

odwrócona osmoza 

urządzenie do 

odwróconej osmozy  

(z modułem 

rurowym

MLECZARSKI 

  cukier 

(cukrzyca) 

krystalizacja 

krystalizator 

wyparny 

(warnik) 

KONCENTRATÓW-

SPOŻYWCZYCH 

  ekstrakt kawy 

  ekstrakt 

herbaty 

ekstrakcja 

ekstraktory 

bateryjne 

  spirytus 

rektyfikacja 

kolumna 

rektyfikacyjna 

  koniak 

destylacja prosta 

aparatura do 

destylacji prostej 

  wino 

szampańskie 

absorpcja 

(saturacja) 

Skruber 

FERMENTACYJNY 

  piwo 

fermentacja 

fermentor 

lub 

kadź fermentacyjna 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

11 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik technologii żywności 321[09] 

Moduł: 

Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym 
321[09].Z1 

Jednostka modułowa: 

Eksploatowanie 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych 

w procesach 

dyfuzyjnych, 

fizykochemicznych 

i biotechnicznych 321[09].Z1.06 

Temat: Przebieg procesu destylacji prostej 

Cel ogólny: dobranie parametrów procesu destylacji prostej; 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

określić budowę wykresu fazowego, 

 

wyjaśnić przebieg procesu destylacji prostej na wykresie fazowym, 

 

odczytać parametry procesu destylacji na wykresie fazowym. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, ćwiczenia praktyczne; 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna jednolita; 

 
Czas:
 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy zawierające wykresy, 

 

podręczniki. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Zdefiniowanie procesu destylacji prostej. 

 

„Destylacja  polega  na  przeprowadzeniu  cieczy  wrzącej  w  parę,  a następnie na skropleniu 

pary i skierowaniu otrzymanego destylatu do odbieralnika. 

Rozdział 

mieszaniny 

cieczy 

dwuskładnikowej 

nieograniczonej 

wzajemnej 

rozpuszczalności  pod  stałym  ciśnieniem  można  przedstawić  za  pomocą  tzw.  wykresu 
fazowego.” 
 
3.  Objaśnienie wykresu fazowego. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

12 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys.1. Wykres fazowy [1, s.491] 

 

Wykres  fazowy  (wykres  równowagi  ciecz  -  para)  przedstawia  zależność  pomiędzy 

temperaturą  wrzenia  ciekłej  mieszaniny,  składem  cieczy  i  składem  otrzymanych  par  przy 
określonym  ciśnieniu.  Na  osi  pionowej  nanosi  się  temperatury  mieszaniny,  a  na  osi  poziomej 
skład  mieszaniny  w  procentach  molowych.  Otrzymuje  się  dwie  krzywe:  krzywa  dolna 
wyznacza  zależność  między  temperaturą  wrzenia ciekłej  mieszaniny  i  jej  składem  przy danym 
ciśnieniu,  zaś  krzywa  górna  obrazuje  zależność  składu  otrzymanych  par  od  temperatury 
wrzenia. Krzywą dolną nazywamy krzywą wrzenia lub linią cieczy wrzącej, zaś krzywą górną, 
-  krzywą  kondensacji  lub  linią  pary  suchej.  Na  wykresie  oznaczono  przez  x  zawartość 
składnika  wrzącego  w  niższej  temperaturze  (składnik  bardziej  lotny,  składnik  a)  w  cieczy, 
a przez  y  zawartość  tego  składnika  w  parze.  Z  wykresu  wynika,  że  dla  danej  mieszaniny 
o składzie  odpowiadającym  punktowi  M,  zawartość  składnika  a  w  cieczy  wynosi  x

1

,  zaś 

zawartość  tego  składnika  w  parze  suchej  –  y

1

,  przy  czym  y

1

  >  x

1

.  Temperatura  wrzenia  tej 

mieszaniny wynosi T

1

. Jeżeli parę tę ochłodzimy do temperatury wrzenia cieczy o tym składzie, 

tzn.  do  temperatury  T

2

,  to  zawartość  składnika  a  w  parze  wzrosłaby  do  y

2

.  Zawartość 

składnika  a,  gdybyśmy  parę  o  temperaturze  T

1

  skondensowali,  wynosiłaby  x

przy  czym: 

x

2

 = y

1

, oraz y

2

 > x

2

 

4.  Omówienie przebiegu destylacji prostej na wykresie t – x, y. 
 

Mieszanina  cieczy  o  stężeniu  początkowym  x

składnika  bardziej  lotnego  wrze 

w temperaturze t

i daje

 

parę o zawartości y

1

 tego składnika. W miarę trwania destylacji maleje 

stężenie  składnika  bardziej  lotnego  we  wrzącej  cieczy  x

2

,  x

3

,  ...x

n

  i  w  wytwarzanej  parze  y

2

y

3

, ...y

n

  a  wzrasta  temperatura  wrzenia  t

2

,t

3

,  ....t

n.

  Po  osiągnięciu  wartości  t

n

  otrzyma  się 

destylat  o składzie  y  pośrednim  między  y

1

  i  y

n

.  W  destylacji  prostej  zakłada  się,  że  proces 

odparowania  (powstania  pary  w  cieczy  wrzącej)  jest  dostatecznie  długi,  aby  między  wrzącą 
cieczą a aktualnie tworzącą się parą istniał stan równowagi fizykochemicznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

13 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys.2. Przebieg destylacji prostej w układzie x, y, t, przy stałym ciśnieniu [2, s.161] 

 

5.  Ćwiczenie 

 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys.3. Wykres równowagi ciecz - para we współrzędnych t - x, y [1, s. 500] 

 

Na podstawie wykresu należy odczytać: 

 

temperaturę  początkową  mieszaniny  o  zawartości  x  %  mol  składnika  bardziej  lotnego 
(punkt 0) [t

0

], 

 

temperaturę wrzenia tej mieszaniny (C

1

)[t

1

], 

 

zawartość składnika bardziej lotnego w parze (p

1

) [y

p1

], 

 

temperaturę wrzenia mieszaniny uboższej w czynnik bardziej lotny o zawartości x

2

 (punkt 

C

2

) [t

2

], 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

14 

 

skład pary mieszaniny na wykresie pary (p

2

) [y

p2

]. 

 
Podsumowanie ćwiczenia  
 
Przy tak prowadzonej destylacji występuje stała zmienność składu cieczy i pary. W cieczy 

zmniejsza się zawartość składnika łatwiej wrzącego, a równocześnie podnosi się temperatura. 

 

6.  Zebranie i podsumowanie wiadomości i umiejętności zdobytych podczas lekcji. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
 

Określić elementy aparatury do przeprowadzenia destylacji prostej. 
 
/dla chętnych/ 
Na podstawie dostępnej literatury: 

 

określić pojęcie mieszaniny azeotropowej. 

 

przedstawić na wykresie fazowym przebieg destylacji mieszaniny azeotropowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

15 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Maszyny i urządzenia stosowane w procesach dyfuzyjnych 

 

5.1.1.Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Do  podanych  elementów  budowy  dyfuzora 

dobierz  odpowiednie  cyfry  od  1  do  6  tak  by 
prawidłowo 

opisywały 

budowę 

dyfuzora 

przedstawionego na schemacie. 

Dopasuj  również  do  strzałek  (pozostających  na 

schemacie 

bez 

opisu: 

pionowej 

i poziomej) 

następujące określenia czynników: rafinat, surowiec 

.....  –  dno sitowe, 
.....  –  otwór wyładunkowy, 
.....  –  mieszadło palczaste, 
.....  –  otwór załadunkowy, 
.....  –  korpus dyfuzora,  
.....  –  napęd mieszadła, 

Rys.4. Dyfuzor [7, s.367] 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją dyfuzora, 
2)  przeanalizować schemat budowy dyfuzora, 
3)  opisać jego zasadę działania, 
4)  dopasować  nazwy  elementów  budowy  dyfuzora  do  cyfr  oznaczonych  na  schemacie  (od  1 

do 6) dopisując odpowiednie cyfry przy danym elemencie, 

5)  dobrać  nazwy  czynnika  do  odpowiednich  strzałek  na  schemacie  (pionowej  i  poziomej) 

zapisując nazwy na schemacie w odpowiednim miejscu, 

6)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczno - ruchowa dyfuzora, 

 

podręcznik [7], 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

16 

Ćwiczenie 2 

Wyjaśnij działanie baterii dyfuzyjnej wpisując brakujące wyrazy do tekstu opisującego. 
 
Dyfuzory  można  .............  szeregowo  w  baterie,  w  których  prowadzi  się  ekstrakcję 

wielostopniowo i przeciwprądowo. Pojedynczy dyfuzor pracuje w sposób okresowy natomiast 
bateria jako  całość jest urządzeniem o pracy .................. Materiał ekstrakcyjny pozostaje cały 
czas  w  tym  samym  dyfuzorze,  a  tylko  odpowiednio  przełącza  się  przewody  doprowadzające 
..................  i  odprowadzające  ekstrakt.  Na  początku  cyklu  pracy  baterii  surowiec 
z pierwszego  dyfuzora  wymywany  jest  czystym  rozpuszczalnikiem,  jednak  do  drugiego 
i każdego  kolejnego  dyfuzora  kieruje  się  już  powstały  wcześniej  ...........  Po  uruchomieniu 
pracy  całej  baterii  czysty  rozpuszczalnik  kierowany  jest  do  ...............  z  najdłużej 
ekstrahowanym  surowcem,  a  ekstrakt  o  najwyższym  stężeniu  doprowadza  się  do  dyfuzora 
napełnionego nową porcją surowca. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i działaniem dyfuzora, 
2)  zapoznać się z budową i działaniem baterii dyfuzyjnej, 
3)  odczytać podany tekst i go przeanalizować, 
4)  wpisać brakujące wyrazy do tekstu, 
5)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze i foliogramy przedstawiające działanie baterii dyfuzorów 

 

dokumentacja techniczno - ruchowa baterii dyfuzorów, 

 

podręcznik [7], 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Wyjaśnij  działanie  aparatury  do  destylacji  z  deflegmatorem.  Określ  cel  stosowania 

deflegmatora. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

17 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys.5. Aparatura do destylacji z deflegmatorem [3, s.11] 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i działaniem aparatury do destylacji bez deflegmatora, 
2)  zapoznać się z budową i działaniem aparatury do destylacji z deflegmatorem, 
3)  określić różnice między destylacją bez a destylacją z deflegmatorem, 
4)  ocenić zastosowanie deflegmatora, 
5)  zapisać i zaprezentować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze i foliogramy przedstawiające budowę i działanie aparatury do destylacji, 

 

podręcznik [3], 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 4 

Scharakteryzuj przykłady niewłaściwej obsługi aparatów rektyfikacyjnych i określ ich skutki. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i działaniem aparatów rektyfikacyjnych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

18 

2)  wymienić przykłady niewłaściwej obsługi aparatów rektyfikacyjnych, 
3)  określić skutki niewłaściwej obsługi aparatów rektyfikacyjnych, 
4)  zapisać i zaprezentować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny dotyczący eksploatacji aparatów rektyfikacyjnych, 

 

dokumentacja techniczno – ruchowa aparatów rektyfikacyjnych, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 5 

Wyjaśnij budowę i zasadę działania ultrafiltru płytowego przedstawionego na schemacie. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 

Rys.6. Urządzenie do ultrafiltracji z membranami w postaci zestawu płaskich płyt [2, s.340] 

1 - pompa, 2 – manometr, 3 – zawór regulujący ciśnienie, 4 – przegroda międzymembranowa,  

5 – membrana, 6 – płyta wspierająca membranę i odprowadzająca filtrat, 7 – część centralna,  

8 – dopływ cieczy, 9 – filtrat, 10 - koncentrat 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i działaniem urządzeń do osmozy odwróconej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

19 

2)  przeanalizować schemat ultrafiltru pod kątem budowy, 
3)  przez  analogię  procesów  odwróconej  osmozy  i  ultrafiltracji  dokonać  analizy  zasady 

działania ultrafiltru płytowego, 

4)  zapisać i zaprezentować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze  i  foliogramy  przedstawiające  budowę  i  działanie  urządzenia  do  ultrafiltracji 
z membranami w postaci zestawu płaskich płyt, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

20 

5.2.  Maszyny 

urządzenia 

stosowane 

procesach 

fizykochemicznych

 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  schematu  kolumny  adsorpcyjnej i  opisu  jej  działania,  zidentyfikuj  elementy 

oznaczone  cyframi  od  1  do  6.  Korzystając  z  dokumentacji  technicznej  wyjaśnij  zasady 
prawidłowej eksploatacji urządzenia. 

 
Schemat  przedstawia  kolumnę  adsorpcyjną  (filtr)  do 

odbarwiania  syropów  za  pomocą  węgla  kostnego. Adsorber 
jest to pionowe naczynie cylindryczne o wysokości 6 - 10 m 
i średnicy  0,6  -  1,2  m.  Adsorbent  ładuje  się  do  adsorbera 
przez  wsyp  zaopatrzony  w  pokrywę.  Do  wyładowania 
adsorbentu służy otwór. Węgiel sypie się na ruszt, na którym 
ułożono metalowe sito i płótno. Syrop do filtrowania podaje 
się  przez  przewód,  do  którego  są  przyłączone  króćce 
i zawory.  Tymi  króćcami  podaje  się  syropy  o  różnym 
zabarwieniu.  W  miarę  nasycania  powierzchni  węgla 
barwnikami  doprowadza  się  syropy  o  coraz  silniejszym 
zabarwieniu.  Pozwala  to  na  pełne  wykorzystanie  zdolności 
adsorpcyjnej  węgla.  Odbarwiony  roztwór  kieruje  się  do 
kontrolnego  filtru  z  tkaniną,  w  którym  zatrzymują  się 
porwane kawałeczki węgla. 

 
 

Rys.7. Kolumna adsorpcyjna [7, s. 124] 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją techniczną kolumny adsorpcyjnej, 
2)  przeanalizować schemat budowy kolumny adsorpcyjnej, 
3)  nazwać elementy budowy kolumny oznaczone cyframi od 1 do 6, 
4)  wyjaśnić zasady eksploatacji kolumny adsorpcyjnej, 
5)  zapisać i zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna kolumny adsorpcyjnej, 

 

foliogramy przedstawiające budowę kolumny adsorpcyjnej, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

21 

Ćwiczenie 2 

Zidentyfikuj  grupę  absorberów  przedstawionych  na  schematach.  Do  każdego  z  nich 

dopasuj odpowiednią nazwę. 

 

absorber jednostopniowy  

 - ….., 

 

absorber strumieniowy   

 - ….., 

 

absorber cyrkulacyjny 

 

 - ….., 

 

absorber wielostopniowy  

 - ….... 

Rys. 8. Absorbery............................ [9, s. 191] 

G – strumień masy gazu obojętnego, L – strumień masy rozpuszczalnika. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  klasyfikacją  absorberów  ze  względu  na  sposób  rozwinięcia  powierzchni 

kontaktu czynników gaz – ciecz, 

2)  przeanalizować zasadę działania absorberów, 
3)  nazwać grupę absorberów przedstawionych na schematach, 
4)  dopasować  podane  w  ćwiczeniu  nazwy  do  przedstawionych  na  rysunku  typów 

absorberów, dopisując odpowiednią literę (oznaczającą dany rodzaj absorbera) do nazwy, 

5)  przedstawić rozwiązanie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacje techniczne absorberów, 

 

plansze i foliogramy przedstawiające budowę kolumny adsorpcyjnej, 

 

podręcznik [9], 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania i rysowania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

22 

Ćwiczenie 3   

Rozwiąż krzyżówkę. 

 
1.  Przykład emulsji 
2.  Substancja  obniżająca  napięcie  powierzchniowe  na  granicy  dwóch  faz,  co  umożliwia 

wytworzenie trwałych nie rozwarstwiających się połączeń. 

3.  Homogenizator odśrodkowy wykorzystywany do emulgacji. 
4.  Emulgator stosowany jako dodatek technologiczny w produkcji pieczywa. 
5.  Urządzenie do emulgowania wyposażone w wysokoobrotowe mieszadło. 
6.  Jednym z elementów homogenizatora ultrasonicznego jest ................ płytka. 
7.  Perforowany element emulsora. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przebiegiem emulgowania, 
2)  określić pojęcie emulgatora, 
3)  przeanalizować budowę i działanie urządzeń stosowanych do emulgowania, 
4)  rozwiązać krzyżówkę, 
5)  odczytać hasło i je zdefiniować. 
6)  zapisać i zaprezentować rozwiązanie. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

prospekty emulgatorów, 

 

podręcznik [2], 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

23 

Ćwiczenie 4   

Wyjaśnij  działanie  krystalizatora  pomady.  Wyjaśnij  przeznaczenie  poszczególnych 

elementów budowy krystalizatora m. in.: zaworu, mieszadła ślimakowego. 

Ułóż instrukcję obsługi krystalizatora zgodną z zasadami bhp. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys.9. Schemat krystalizatora pomady [10, s.281] 

1 – zbiornik na syrop wodno-cukrowy, 2- zawór, 3 – cylinder krystalizatora z mieszadłem (ślimakowym), 

4 – dopływ wody do płaszcza chłodzącego, 5 – odpływ wody z płaszcza chłodzącego, 6 – wylot pomady 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową krystalizatora, 
2)  przeanalizować działanie krystalizatora pomady, 
3)  określić  przeznaczenie  poszczególnych  elementów  budowy  krystalizatora  m.  in.:  zaworu 

i mieszadła ślimakowego, 

4)  w  oparciu  o  zasady  eksploatacji  urządzenia  zawarte  w  dokumentacji  technicznej  ułożyć 

instrukcję obsługi krystalizatora, 

5)  zapisać i przedstawić wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny dotyczący eksploatacji krystalizatora, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa krystalizatora pomady, 

 

model krystalizatora pomady, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

24 

5.3.  Maszyny 

urządzenia 

stosowane 

procesach 

biotechnicznych 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  ogólną  budowę  bioreaktorów.  Określ  cel  zastosowania  w  bioreaktorach 

takich elementów jak: mieszadło, płaszcz grzejny, barboter. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową różnych typów bioreaktorów, 
2)  przeanalizować budowę i działanie bioreaktorów, 
3)  przeanalizować  funkcje  jakie  spełniają  poszczególne  elementy  bioreaktorów  (mieszadło, 

płaszcz grzejny, barboter), 

4)  zapisać i zaprezentować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi bioreaktorów, 

 

modele bioreaktorów 

 

podręcznik [9], 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  układ regulacji temperatury w kadzi fermentacyjnej. Dobierz odpowiednie 

elementy podane poniżej do cyfr zaznaczonych na rysunku. 

 

kadź, 

 

wężownica, 

 

miernik temperatury, 

 

regulator  [do  regulatora  doprowadzane  są  dwie  wielkości  (w  postaci  ciśnienia): 
zamierzona i zadana (odpowiadające odpowiednim wartością temperatury)], 

 

zadajnik  [urządzenie,  w  którym  przez  zmianę  pokrętła  ręcznego  otrzymuje  się  na 
końcówce wyjściowej różne ciśnienia], 

 

zawór regulacyjny [połączony jest z regulatorem]. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

25 

W  układzie  regulacji  zastosowana  jest  regulacja  pneumatyczna,  gdzie  znajdują  się  tzw. 

wyjścia  pneumatyczne.  Mierzonej  temperaturze  odpowiada  wypracowane  przez  miernik 
ciśnienie powietrza, które jest wprowadzone końcówką do dalszych członów układu regulacji. 
Regulatory  pneumatyczne  przetwarzają  mierzone  wielkości  na ciśnienie  powietrza  w  zakresie 
0,02 – 0,14 MPa. Miernik temperatury ustawiony jest tak by najniższa temperatura (ok. 20

o

C) 

odpowiadała na wyjściu ciśnieniu 0,02 MPa, a najwyższa (ok. 40

o

C) odpowiadała 0,1 MPa. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys.10. Układ regulacji temperatury [5, s. 153] 

1 – aerator, 2 – dopływ powietrza, 3 – dopływ zacieru octowniczego, 

4 – odpływ zacieru przefermentowanego, 5 – odpływ powietrza pofermentacyjnego, 6 – układ sterujący

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze schematem układu regulacji temperatury kadzi fermentacyjnej, 
2)  dobrać  odpowiednie  elementy  (podane  w  treści  ćwiczenia)  do  cyfr  zaznaczonych  na 

rysunku, 

3)  przeanalizować układ regulacji temperatury w kadzi fermentacyjnej, 
4)  zapisać rozwiązanie, 
5)  przedstawić wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

  zeszyt, 

  przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Odpowiedz na pytania: 

1.  Jakie zagrożenia wiążą się z przeprowadzeniem procesu fermentacji? 
2.  Jakie podstawowe zabezpieczenia stosowane są przy urządzeniach fermentacyjnych? 
3.  Jakie  środki  ochrony  indywidualnej  i  zbiorowej  należy  stosować  przy  pracy 

w fermentowni? 

4.  Jaki sposób fermentacji jest najbardziej bezpieczny i dlaczego? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

26 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  związanymi  z  procesem 

fermentacji, 

2)  udzielić odpowiedzi na podane pytania, 
3)  wpisać odpowiedzi, 
4)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pogadanka, pokaz z objaśnieniem. 

Środki dydaktyczne: 

  dokumentacja techniczno-ruchowa kadzi fermentacyjnej, 

  podręcznik [2], 

  zeszyt, 

  przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

27 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Eksploatowanie  maszyn 

i urządzeń  stosowanych  w  procesach  dyfuzyjnych,  fizykochemicznych 
i biotechnicznych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 6, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 5, 8, 10, 16, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d, 2. b, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. d, 8. c, 9. b, 10. a, 11. d, 
12. c, 13. a, 14. d, 15. c, 16. b, 17. c, 18. c, 19. c, 20. d. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Sklasyfikować ekstraktory 

2. 

Objaśnić zasadę działania ekstraktora 
ślimakowego 

3. 

Objaśnić zasadę działania baterii 
dyfuzyjnej 

4. 

Dobrać urządzenie ekstrakcyjne do 
surowca 

PP 

5. 

Określić zmiany parametrów 
technologicznych podczas przebiegu 
procesu destylacji 

PP 

6. 

Rozróżnić urządzenia aparatury do 
destylacji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

28 

7. 

Objaśnić budowę aparatu 
rektyfikacyjnego 

8. 

Zastosować zasady obsługi aparatu 
rektyfikacyjnego 

PP 

9. 

Rozróżnić elementy konstrukcyjne 
urządzenia do odwróconej osmozy 

10. 

Zastosować odpowiedni rodzaj 
adsorbentu do danego produktu 

PP 

11.  Objaśnić zasadę działania skrubera 

12. 

Określić rodzaj operacji mechanicznej 
stosowanej do tworzenia emulsji 

13. 

Objaśnić zasadę działania 
homogenizatora ultrasonicznego 

14.  Objaśnić zasadę działania krystalizatora 

15. 

Wskazać postać powierzchni chłodzącej 
krystalizatora 

16. 

Dobrać krystalizator do linii 
technologicznej krystalizacji cukru 

PP 

17. 

Wskazać zalety bioreaktora 
z napowietrzaniem 

18.  Objaśnić wyposażenie fermentatora 

19.  Sklasyfikować typ fermentatora 

PP 

20.  Określić warunki pracy w fermentowni 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

29 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  dwutygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań). 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników. 
10.  Przeprowadź  analizę  ilościową  i  jakościową  zadań  (m.in.  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności). 

11.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych uczniów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań wyboru czterokrotnego (tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa). 
5.  Test  składa  się  z  zadań  o  różnym  stopniu  trudności:  zadania  są  z  poziomu 

ponadpodstawowego i z poziomu podstawowego. 

6.  Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi. Prawidłową odpowiedź zakreśl „X”. 
7.  W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź 

zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź. 

8.  Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min). 
9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Porozumiewanie  się  z  innymi  uczniami  lub  korzystanie  ze  „środków  pomocy”  wiąże  się 

z otrzymaniem oceny niedostatecznej. 

11.  Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela. 
12.  Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi. 
 

Życzę powodzenia 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Ekstraktory w zależności od rodzaju cyrkulacji rozpuszczalnika dzieli się na: 

a)  ekstraktory do ciał stałych i ekstraktory do cieczy. 
b)  ekstraktory o działaniu okresowym, półciągłym i ciągłym. 
c)  przeciwprądowe, współprądowe, o idealnym wymieszaniu, kombinowane. 
d)  ekstraktory o jednokrotnym przepływie, z recyrkulacją i zraszane. 

 
2.  Przenośniki ślimakowe w ekstraktorze ślimakowym wykonują ruch obrotowy: 

a)  w tym samym kierunku. 
b)  w przeciwnym kierunku. 
c)  naprzemiennie w tym samym, a następnie przeciwnym kierunku. 
d)  naprzemiennie jeden się porusza, drugi jest w bezruchu. 

 
3.  Wyłączenie okresowe jednego dyfuzora z baterii stosuje się w celu: 

a)  załadowania świeżego surowca. 
b)  wyładowania wyczerpanej surówki i załadowania świeżej. 
c)  oszczędności. 
d)  zasilenia ekstraktorem. 

 
4.  W przemyśle cukrowniczym nie stosuje się ekstraktorów: 

a)  taśmowych. 
b)  bębnowych. 
c)  ślimakowych. 
d)  koszowych. 

 
5.  W miarę destylacji maleje udział składnika lotnego w cieczy i parze, co powoduje: 

a)  wzrost temperatury wrzenia ciekłej mieszaniny. 
b)  obniżenie temperatury wrzenia ciekłej mieszaniny. 
c)  wzrost temperatury skraplania ciekłej mieszaniny. 
d)  obniżenie temperatury skraplania ciekłej mieszaniny. 

 
6.  Rolę deflegmatora w aparaturze do destylacji pełni: 

a)  kocioł destylatu. 
b)  odbieralnik destylatu. 
c)  wymiennik ciepła. 
d)  skraplacz. 

 
7.  Kolumna wzmacniająca w aparacie rektyfikacyjnym znajduje się: 

a)  za skraplaczem. 
b)  pod zbiornikiem destylatu. 
c)  pod kolumną odpędową. 
d)  nad półką zasilaną. 

 
8.  Prawidłowa obsługa aparatu rektyfikacyjnego polega na: 

a)  bardzo szybkim rozgrzaniu aparatu rektyfikacyjnego podczas jego uruchamiania. 
b)  maksymalnym ochłodzeniu deflegmatora. 
c)  niedopuszczeniu do zalewania zacierem półek. 
d)  oczyszczeniu zanieczyszczonej surówki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

31 

9.  W skład urządzenia do odwróconej osmozy nie wchodzi: 

a)  pompa. 
b)  skraplacz. 
c)  zespół membran. 
d)  odbiornik koncentratu. 

 
10.  Żelatyna to najczęściej stosowany adsorbent w produkcji: 

a)  wina. 
b)  soków owocowych. 
c)  olejów roślinnych. 

d) 

syropu skrobiowego

 

11.  Ciecz doprowadzana do skrubera jest: 

a)  odparowywana. 
b)  kierowana do skraplacza. 
c)  rozprowadzana po wypełnieniu. 
d)  rozpylana. 
 

12.  Emulsję otrzymywaną sposobem mechanicznym uzyskuje się przez: 

a)  ubijanie. 
b)  rozcieranie. 
c)  intensywne mieszanie. 
d)  dokładne oddzielanie. 

 
13.  Fale  mechaniczne  wysokiej  częstotliwości  wytwarzane  są  w  homogenizatorze 

ultrasonicznym przez: 
a)  drgającą płytkę. 
b)  obrotową płytkę. 
c)  drgające pręty. 
d)  obrotowe pierścienie. 

 
14.  Czynnik  chłodzący  w  krystalizatorze  z  płaszczem  chłodzącym,  w  stosunku  do  roztworu 

poddawanego krystalizacji przepływa: 
a)  okresowo w tym samym kierunku. 
b)  okresowo w przeciwnym kierunku. 
c)  ciągle w tym samym kierunku. 
d)  ciągle w przeciwnym kierunku. 

 
15.  Ruchoma powierzchnia chłodząca w krystalizatorze występuje w postaci: 

a)  pierścienia. 
b)  ślimaka. 
c)  dysku. 
d)  płaszcza. 

 
16.  W linii technologicznej, w procesie krystalizacji cukru stosowany jest krystalizator: 

a)  wyparny. 
b)  ukośny z mieszadłem ślimakowym. 
c)  cylindryczny z pionowym mieszadłem. 
d)  z chłodnicą w postaci płaskiej wężownicy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

32 

17.  Do zalet bioreaktorów z napowietrzeniem można zaliczyć: 

a)  łatwość utrzymania stałych warunków procesu. 
b)  dobrą separację piany w górnej części reaktora. 
c)  łatwe utrzymanie warunków sterylnych. 
d)  małe zużycie energii. 

 
18.  Zautomatyzowany fermentor cylindryczno - stożkowy w swoim wyposażeniu nie zawiera: 

a)  armatury ciśnieniowej. 
b)  armatury próżniowej. 
c)  płaszcza chłodzącego. 
d)  mieszadła. 

 
19.  Acetator Fringsa to rodzaj: 

a)  krystalizatora. 
b)  emulgatora. 
c)  fermentatora. 
d)  absorbera. 

 
20.  Na trudne warunki pracy w fermentowni wpływa: 

a)  wysoka temperatura. 
b)  niska wilgotność. 
c)  duże natężenie oświetlenia. 
d)  niedostateczna ilość świeżego powietrza. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Eksploatowanie  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  procesach  dyfuzyjnych, 
fizykochemicznych i biotechnicznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

 

7. 

 

 

8. 

 

 

9. 

 

 

10. 

 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

34 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Eksploatowanie  maszyn  

i  urządzeń  stosowanych  w  procesach  dyfuzyjnych,  fizykochemicznych  
i biotechnicznych
” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 5, 6, 8, 10, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  a,  4.  a, 5. a, 6. b, 7. c, 8. a, 9. d, 10. d, 11. b, 
12. a, 13. b, 14. d, 15. b, 16. c, 17. a, 18. b, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Sklasyfikować ekstraktory 

2. 

Określić rodzaj procesu 
przeprowadzanego w dyfuzorze 

3. 

Objaśnić zasadę działania baterii 
dyfuzyjnej 

4. 

Dobrać urządzenie ekstrakcyjne do 
surowca 

PP 

5. 

Zastosować nazwę czynników 
występujących w procesie destylacji 

PP 

6.  Określić rolę deflegmatora 

PP 

7. 

Wyjaśnić budowę aparatu 
rektyfikacyjnego 

8. 

Zastosować zasady obsługi aparatu 
rektyfikacyjnego 

PP 

9. 

Rozróżnić elementy konstrukcyjne 
urządzenia do odwróconej osmozy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

35 

10.  Określić rolę wypełnienia w absoberze 

PP 

11.  Sklasyfikować absorbery 

12.  Objaśnić zasadę działania emulsora 

13. 

Wyjaśnić zasadę działania 
homogenizatora ultrasonicznego 

14.  Wyjaśnić zasadę działania krystalizatora 

15. 

Wskazać postać powierzchni chłodzącej 
krystalizatora 

16. 

Dobrać krystalizator do linii 
technologicznej krystalizacji cukru 

PP 

17. 

Wskazać zalety bioreaktora 
z napowietrzaniem 

18. 

Wyjaśnić zasadę działania tanku 
fermentacyjnego 

19.  Sklasyfikować typ fermentatora 

20.  Określić warunki pracy w fermentowni 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

36 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  dwutygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań). 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników. 
10.  Przeprowadź  analizę  ilościową  i  jakościową  zadań  (m.in.  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności). 

11.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych uczniów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań wyboru czterokrotnego (tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa). 
5.  Test  składa  się  z  zadań  o  różnym  stopniu  trudności:  zadania  są  z  poziomu  podstawowego 

i z poziomu ponadpodstawowego. 

6.  Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi. Prawidłową odpowiedź zakreśl „X”. 
7.  W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź 

zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź. 

8.  Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min). 
9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Porozumiewanie  się  z  innymi  uczniami  lub  korzystanie  ze  „środków  pomocy”  wiąże  się 

z otrzymaniem oceny niedostatecznej. 

11.  Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela. 
12.  Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi. 
 

Życzę powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

37 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Ekstraktory w zależności od rodzaju cyrkulacji rozpuszczalnika dzieli się na: 

a)  ekstraktory do ciał stałych i ekstraktory do cieczy. 
b)  ekstraktory o działaniu okresowym, półciągłym i ciągłym. 
c)  ekstraktory o jednokrotnym przepływie, z recyrkulacją i zraszane. 
d)  przeciwprądowe, współprądowe, o idealnym wymieszaniu, kombinowane. 

 
2.  W dyfuzorze prowadzi się ekstrakcję: 

a)  półstopniową. 
b)  jednostopniową. 
c)  dwustopniową. 
d)  wielostopniową. 

 
3.  Wyłączenie okresowe jednego dyfuzora z baterii stosuje się w celu: 

a)  wyładowania wyczerpanej surówki i załadowania świeżej. 
b)  załadowania świeżego surowca. 
c)  oszczędności. 
d)  zasilenia ekstraktorem. 

 
4.  W przemyśle piwowarskim do produkcji ekstraktu chmielu stosowane są ekstraktory: 

a)  taśmowe. 
b)  bębnowe. 
c)  ślimakowe. 
d)  koszowe. 

 
5.  Opary składnika bardziej lotnego w destylacji prostej po skropleniu dają: 

a)  destylat. 
b)  surówkę. 
c)  ekstrakt. 
d)  odciek. 

 
6.  Deflegmator umożliwia: 

a)  skroplenie pary dochodzącej ze skraplacza. 
b)  skroplenie pary dochodzącej z kotła. 
c)  wrzenie pary dochodzącej ze skraplacza. 
d)  wrzenie pary dochodzącej z kotła. 

 
7.  Kolumna wzmacniająca w aparacie rektyfikacyjnym znajduje się: 

a)  za skraplaczem. 
b)  pod zbiornikiem destylatu. 
c)  nad półką zasilaną. 
d)  pod kolumną odpędową. 

 
8.  Prawidłowa obsługa aparatu rektyfikacyjnego polega na: 

a)  niedopuszczeniu do zalewania zacierem półek. 
b)  bardzo szybkim rozgrzaniu aparatu rektyfikacyjnego podczas jego uruchamiania. 
c)  maksymalnym ochłodzeniu deflegmatora. 
d)  oczyszczeniu zanieczyszczonej surówki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

38 

9.  W skład urządzenia do odwróconej osmozy nie wchodzi: 

a)  pompa. 
b)  zespół membran. 
c)  odbiornik koncentratu. 
d)  skraplacz. 

 
10.  Elementy wypełnienia w absorberze umożliwiają: 

a)  rozdzielenie fazy ciekłej i gazowej. 
b)  zatrzymanie fazy ciekłej. 
c)  zatrzymanie fazy gazowej. 

d) 

kontakt fazy ciekłej i gazowej.

 

 

11.  Absorbery powierzchniowe zalicza się do grupy absorberów: 

a)  wypełnionych. 
b)  powierzchniowych. 
c)  natryskowych. 
d)  barbotażowych. 

 
12.  Zawiesina w emulsorze poddawana jest działaniu siły: 

a)  odśrodkowej. 
b)  nacisku. 
c)  bezwładności. 
d)  tnącej. 

 
13.  Fale  mechaniczne  wysokiej  częstotliwości  wytwarzane  są  w  homogenizatorze 

ultrasonicznym przez: 
a)  drgające pręty. 
b)  drgającą płytkę. 
c)  obrotową płytkę. 
d)  obrotowe pierścienie. 

 
14.  Czynnik  chłodzący  w  krystalizatorze  z  płaszczem  chłodzącym,  w  stosunku  do  roztworu 

poddawanego krystalizacji przepływa: 
a)  okresowo w tym samym kierunku. 
b)  okresowo w przeciwnym kierunku. 
c)  ciągle w tym samym kierunku. 
d)  ciągle w przeciwnym kierunku. 

 
15.  Nieruchoma powierzchnia chłodząca w krystalizatorze występuje w postaci: 

a)  ślimaka. 
b)  płaszcza. 
c)  dysku. 
d)  mieszadła. 

 
16.  W linii technologicznej, w procesie krystalizacji cukru stosowany jest krystalizator: 

a)  wyparny. 
e)  cylindryczny z pionowym mieszadłem. 
b)  ukośny z mieszadłem ślimakowym. 
c)  z chłodnicą w postaci płaskiej wężownicy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

39 

17.  Do zalet bioreaktorów z napowietrzeniem można zaliczyć: 

a)  łatwe utrzymanie warunków sterylnych. 
b)  łatwość utrzymania stałych warunków procesu. 
c)  dobrą separację piany w górnej części reaktora. 
d)  małe zużycie energii. 

 
18.  Cylinder w tanku do fermentacji metodą ciągłą umożliwia: 

a)  odseparowanie drobnoustrojów. 
b)  zatrzymanie drobnoustrojów. 
c)  podgrzewanie drobnoustrojów. 
d)  wymywanie drobnoustrojów. 

 
19.  Acetator Fringsa to rodzaj: 

a)  krystalizatora. 
b)  emulgatora. 
c)  fermentatora. 
d)  absorbera. 

 
20.  Na trudne warunki pracy w fermentowni wpływa: 

a)  niedostateczna ilość świeżego powietrza. 
b)  wysoka temperatura. 
c)  niska wilgotność. 
d)  duże natężenie oświetlenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

40 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Eksploatowanie  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  procesach  dyfuzyjnych, 
fizykochemicznych i biotechnicznych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

 

7. 

 

 

8. 

 

 

9. 

 

 

10. 

 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

41 

7.  LITERATURA 

 
1.  Chwiej M.: Aparatura przemysłu spożywczego. PWN, Warszawa 1984 
2.  Dłużewski M., Dłużewska A.: Technologia żywności. Cz.2. WSiP, Warszawa 2001 
3.  Jabłecka J., Zaworska A.: Podstawy przetwórstwa żywności. Cz.2. eMPi

2

, Poznań 2003 

4.  Jarczyk A.: Technologia żywności. Cz.3. WSiP, Warszawa 2001 
5.  Jarosz K., Jarociński J.: Gorzelnictwo i drożdżownictwo. WSiP, Warszawa 1994 
6.  Lewicki  P.  P.  (red):  Inżynieria  procesowa  i  aparatura  przemysłu  spożywczego.  Tom.1. 

WN-T, Warszawa 1990 

7.  Lewicki  P.  P.  (red):  Inżynieria  procesowa  i  aparatura  przemysłu  spożywczego.  Tom.2. 

WN-T, Warszawa 1990 

8.  Pazera T., Rzemieniuk T.: Browarnictwo. WSiP, Warszawa 1998 
9.  Warych  J.:  Aparaty  i  urządzenia  przemysłu  chemicznego  i  przetwórczego.  WSiP, 

Warszawa 1996 

10.  Zajączkowska A. (red): Podstawy przetwórstwa spożywczego. WSiP, Warszawa 1998