background image

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
Barbara RóŜańska 
 
 
 
 
 
 

Dokonywanie montaŜu i wykończania cholewek  
311[25].Z2.03 
 
 
 

 

Poradnik dla nauczyciela  

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii  Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inŜ. Jadwiga Rudecka 
mgr inŜ. Jerzy Kryszeń 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Barbara RóŜańska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 

 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[25].Z2.03, 

„Dokonywanie  montaŜu  i  wykończania  cholewek”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

10 

5.1. MontaŜ cholewek 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

   10 

5.2. Sporządzanie wykazu czynności technologicznych występujących przy   
 

szyciu cholewek 

 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Sporządzanie instrukcji technologicznych i ocena procesu montaŜu 

cholewek 

 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6.   Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.   Literatura 

29 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć w czasie zajęć edukacyjnych tej jednostki 
modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczeń moŜe korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

                                                                                                                                                             

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
                                                                                      

311[25].Z2.03 

Dokonywanie montaŜu i wykończania 

cholewek 

311[25].Z2 

Technologia wytwarzania  

cholewek 

311[25].Z2.01 

Stosowanie technik łączenia 

elementów obuwia 

311[25].Z2.02 

Przygotowanie elementów  

do montaŜu cholewek  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

identyfikować formy i elementy konstrukcyjne obuwia, 

 

charakteryzować typy i rodzaje obuwia, 

 

charakteryzować kopyta obuwnicze, 

 

określać zasady doboru kopyt w zaleŜności od grupy wiekowej, typu cholewki i systemu 
montaŜu obuwia, 

 

charakteryzować materiały podstawowe i pomocnicze, 

 

stosować techniki łączenia elementów obuwia, 

 

przygotowywać elementy cholewek do montaŜu, 

 

określać budowę i przeznaczenie oraz wyjaśniać zasadę działania maszyn szyjących, 

 

przygotowywać  maszyny  szyjące  do  pracy,  określać  zasady  doboru  smarów,  regulacji  
i konserwacji maszyn i urządzeń, 

 

posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zastosować systemy oraz metody montaŜu i wykończania cholewek, 

 

ustalić parametry operacji technologicznych procesu montaŜu i wykończania cholewek, 

 

sporządzić  wzorce  pracy  oraz  instrukcje  wykonania  operacji  montaŜu  i  wykończania 
cholewek, 

 

skontrolować  przebieg  procesu  produkcyjnego  oraz  ocenić  jakość  wykonania  operacji 
technologicznych,  

 

ustalić techniki i zasady łączenia podszewek, wierzchów i wierzchów z podszewkami, 

 

ustalić techniki  wygładzania i wzmacniania szwów, 

 

ustalić zasady oraz techniki montaŜu elementów funkcjonalnych i zdobniczych, 

 

ustalić 

sposoby 

łączenia 

cholewek 

podpodeszwami 

lub 

wyściółkami, 

w niekonwencjonalnych systemach montaŜu obuwia, 

 

ustalić procesy zdobienia i wykończania zmontowanych cholewek, 

 

skorzystać z dokumentacji technologicznej procesu montaŜu i wykończania cholewek,  

 

zaplanować 

proces 

technologiczny 

wytwarzania 

róŜnych 

typów 

cholewek 

z zastosowaniem współczesnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, 

 

przygotować materiały pomocnicze do procesu montaŜu i wykończania cholewek, 

 

wykonać operacje montaŜu i wykończania cholewek, 

 

określić  przyczyny  wadliwej  produkcji  cholewek  oraz  zastosować  działania 
profilaktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  Technik obuwnik 311[25] 
Moduł:  

Technologia wytwarzania cholewek 311[25].Z2 

Jednostka modułowa:  

Dokonywanie montaŜu i wykończania cholewek 

 

311[25].Z2.03 

   Temat: Techniki łączenia tylnych brzegów obłoŜyn. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności łączenia tylnych brzegów obłoŜyn. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy do łączenia tylnych brzegów obłoŜyn, 

 

sporządzić wykaz czynności technologicznych wykonania operacji, 

 

dobrać maszynę, urządzenia i narzędzia pomocnicze, 

 

dobrać odzieŜ ochronną obowiązującą na stanowisku pracy, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku  i  podczas 
uŜytkowania maszyny, 

 

pobrać obłoŜyny, 

 

wyregulować i sprawdzić stan techniczny maszyn, 

 

ustalić parametry i techniki łączenia tylnych brzegów obłoŜyn, 

 

wykonać łączenie tylnych brzegów obłoŜyn, 

 

dokonać samooceny wykonanej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne

 

obłoŜyny, 

 

instrukcja czynnościowa dotycząca łączenia tylnych brzegów obłoŜyn, 

 

maszyna plaska 1 –igłowa, 

 

maszyna zygzak, 

 

komplet kluczy, 

 

oliwiarka, 

 

nici i igły, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

papier formatu A4, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawdzenie listy obecności. 

2.

 

Określenie tematu zajęć. 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 

4.

 

Podział uczniów na zespoły i wybór lidera. 

5.

 

Grupa losuje jaką techniką ma łączyć tylne brzegi obłoŜyn. 

6.

 

Wykonanie przez uczniów ćwiczenia praktycznego: 

 

kaŜdy zespół otrzymuje obłoŜyny do wykonania  ćwiczenia, 

 

uczniowie sporządzają opis wylosowanej techniki łączenia obłoŜyn, 

 

posługując się maszyną płaską 1- igłową lub maszyną zygzak łączą tylne brzegi obłoŜyn. 

7.

 

Po wykonaniu ćwiczenia wybrany uczeń z grupy prezentuje wykonaną pracę omawiając 
zasady łączenie tylnych brzegów obłoŜyn wybraną techniką. 

8.

 

Nauczyciel  sprawdza  zgodność  wykonanej  pracy  z  opisem  technologicznym  wykonania 
czynności. 

9.

 

Uczniowie  pozostałych  zespołów  wspólnie  z  nauczycielem  oceniają  jakość  wykonanej 
pracy.  

 
Zakończenie zajęć: 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły 

im trudności. Nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazując jakie umiejętności były ćwiczone, 
jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać  w  przyszłości.  Nauczyciel  zadaje  pracę 
domową. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

nauczyciel  ocenia  uczniów  podczas  prowadzonych  zajęć  metodą  obserwacji,  zwracając 
uwagę  na  stopień  ich  aktywności,  zaangaŜowanie  w  wykonywanie  ćwiczenia, 
poprawność wykonywania ćwiczenia, 

 

ocenia efekty końcowe pracy, 

 

przeprowadza  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć, 
trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca 

………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  Technik obuwnik 311[25] 
Moduł:  

Technologia wytwarzania cholewek 311[25].Z2 

Jednostka modułowa:  

Dokonywanie montaŜu i wykończania cholewek 

 

311[25].Z2.03 

  Temat: Techniki zdobienia cholewek 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności zdobienia cholewek 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy do zdobienia cholewek, 

 

sporządzić opis czynności technologicznej wykonania operacji, 

 

dobrać urządzenia i narzędzia pomocnicze, 

 

dobrać odzieŜ ochronną obowiązującą na stanowisku pracy, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku  i  podczas 
uŜytkowania maszyny, 

 

wymienić metody zdobienia cholewek, 

 

dobrać metodę zdobienia do danej cholewek, 

 

wykonać zdobienie cholewki, 

 

dokonać samooceny wykonanej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 2–4 osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne

 

cholewki, 

 

sita do sitodruku, 

 

maszyna hafciarka sterowana komputerowo, 

 

stemple i farba drukarska, 

 

taśmy pasmanteryjne, 

 

paski kolorowe ze skóry, tkanin, tworzyw skóropodobnych, 

 

zdobiny metalowe takie jak: haki, nity, klamry, sprzączki itp. 

 

przybory piśmiennicze, papier formatu A4, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 

Wykonaj zdobienie cholewki wybraną techniką. 

 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Sprawdzenie listy obecności. 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.

 

Wyjaśnienie  uczniom  zasad  pracy  metodami  pokazu  z  objaśnieniem  i  ćwiczeń 
praktycznych. 

5.

 

Podział uczniów na grupy. 

 
Faza właściwa 
Praca metodami pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń praktycznych. 
Informacje 
Pytania prowadzące: 
1. 

 

Jakie są metody zdobienia cholewek? 

2. 

 

Na co naleŜy zwrócić uwagę dobierając metodę zdobienia? 

3. 

 

W jaki sposób zdobimy cholewki techniką sitodruku? 

4. 

 

W jaki sposób zdobimy cholewki poprzez naszywanie elementów zdobniczych? 

5. 

 

W jaki sposób zdobimy cholewki poprzez haftowanie? 

6. 

 

W jaki sposób zdobimy cholewki poprzez stemplowanie? 

7. 

 

W jaki sposób zdobimy cholewki poprzez tłoczenie? 

8. 

 

W jaki sposób zdobimy cholewki poprzez przeplatanie? 

Planowanie 
1.

 

Zaplanuj technikę zdobienia cholewki. 

2.

 

Zaplanuj rozmieszczenie motywu zdobniczego. 

Ustalenie 
1.

 

Uczniowie pracując w zespołach zastanawiają się nad technikę zdobienia cholewki. 

2.

 

Uczniowie pracując w zespołach proponują technikę zdobienia cholewki. 

3.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność wyboru techniki zdobienia cholewki. 

Wykonanie 
1.

 

Wykonują opis zdobienia cholewki wybraną techniką. 

2.

 

Uczniowie wykonują zdobienia cholewki. 

Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  i  dokładność  wykonania  pracy  pod 
względem zastosowanej techniki i jakości wykonania. 

2.

 

Uczniowie zapisują uwagi odnośnie sposobu i jakości wykonania pracy. 

3.

 

KaŜdy  uczeń  przedkłada  nauczycielowi  wykonaną  pracę  do  oceny  wraz  z  naniesionymi 
uwagami. 

Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły 

im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  wskazując  jakie  nowe,  waŜne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać  
w przyszłości. Nauczyciel zadaje pracę domową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1. MontaŜ cholewek

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  połączenie  wierzchu  z  podszewką  cholewki  z  jednoczesnym  obcinaniem 

nadmiaru materiału. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  zaprezentować  wzory  cholewek  po  połączeniu  wierzchu  
z  podszewkami.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez 
kaŜdego  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność  i  precyzję  wykonania  czynności.  Po 
prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

sprawdzić stan techniczny maszyny, 

2)

 

ocenić sprawność działania noŜyka do obcinania nadmiaru materiału, 

3)

 

posmarować klejem kauczukowym górne brzegi wierzchu i podszewki,  

4)

 

skleić wierzch z podszewką, 

5)

 

dokonać  obszycia  górnych  brzegów  obłoŜyn  z  jednoczesnym  obcięciem  nadmiaru 
podszewki, 

6)

 

dokonać samooceny wykonania ćwiczenia, 

7)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

maszyna słupkowa z wmontowanym noŜykiem do obcinania nadmiaru podszewki,  

 

pędzel, klej kauczukowy, 

 

wierzch i podszewka cholewki, cholewka po wykonanej czynności, 

 

instrukcja wykonania czynności i obsługi maszyny, 

 

literatura z rozdziału 7 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj wygładzenie i wzmocnienie szwu łączącego tylne brzegi obłoŜyn. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed    przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  pokazać  wzory  prawidłowo  połączonych,  wygładzonych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

wzmocnionych taśmą lub rozszytych tylnych brzegów obłoŜyn. Uczeń  powinien przeczytać 
odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie 
powinno  być  wykonywane  samodzielnie,  przez  kaŜdego  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na 
dokładność  i  precyzję  wykonania  czynności.  Po  prezentacji  ćwiczeń  powinna  wywiązać  się  
w klasie dyskusja. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

sprawdzić stan techniczny maszyny, 

2)

 

dokonać wygładzenia szwu, 

3)

 

wzmocnić szew taśmą samoprzylepną lub rozszyć, 

4)

 

dokonać samooceny wykonania ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

prasowarka szwów, rozszywarka, instrukcja wykonania czynności i obsługi maszyny, 

 

tylne brzegi obłoŜyn połączone przez zszywanie ściegiem zwartym, 

 

młotek, taśma wzmacniająca samoprzylepna, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj  analizy  porównawczej  czynności  technologicznych  występujących  w  czasie 

naszywania  obłoŜyn  derbowych  z  czynnościami  występującymi  w  czasie  naszywania 
przyszwy okładowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  pokazać  wzory  prawidłowo  uszytych  cholewek  derbowych 
oraz  okładowych.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez 
kaŜdego  ucznia  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać  analizy  czynności  technologicznych  występujących  w  czasie  naszywania 
obłoŜyn derbowych na przyszwę, 

2)

 

dokonać  analizy  czynności  technologicznych  występujących  w  czasie  naszywania 
przyszwy okładowej na obłoŜyny, 

3)

 

porównać czynności technologiczne występujące przy łączeniu przyszew z obłoŜynami, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

4)

 

dokonać samooceny wykonania zadania, 

5)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

  

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

uszyta cholewka derbowa, 

 

uszyta cholewka okładowa, 

 

artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  ręczne  krąŜkowanie  obłoŜyn.  Sporządź  wykaz  wykonanych  czynności 

technologicznych.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed    przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać wzory obłoŜyn z prawidłowo osadzonymi krąŜkami. 
Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika 
dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez kaŜdego ucznia. NaleŜy 
zwrócić  uwagę  na  dokładność  i  precyzję  wykonania  ćwiczenia.  Po  prezentacji  ćwiczeń 
powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

Uczeń powinien: 

1)

 

sprawdzić stan techniczny narzędzi, 

2)

 

nanieść oznaczenia miejsc krąŜkowania na brzegi obłoŜyn, 

3)

 

wybić otwory i wmontować krąŜki, 

4)

 

dokonać samooceny wykonania zadania, 

5)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

obłoŜyny obszyte z podszewką, 

 

dziurkacz, ręczny krąŜkowacz, podkład do wybijania, młotek, 

 

artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 5 

Dokonaj  łączenia  tylnych  brzegów  obłoŜyn  znanymi  Ci  metodami.  Porównaj  sposoby 

łączenia tylnych brzegów obłoŜyn pod względem trwałości i wytrzymałości szwu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  pokazać  wzory  prawidłowo  połączonych  tylnych  brzegów 
obłoŜyn.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania 
Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  samodzielnie,  przez  kaŜdego 
ucznia. NaleŜy zwrócić uwagę na dokładność i precyzję wykonania ćwiczenia. Po prezentacji 
ć

wiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

sprawdzić sprawność maszyn szyjących, 

2)

 

wykonać połączenie tylnych brzegów obłoŜyn szwem zszywanym, 

3)

 

wykonać połączenie tylnych brzegów obłoŜyn szwem zygzakowym, 

4)

 

dokonać porównania wykonanych połączeń, 

5)

 

przeprowadzić samoocenę wykonanej pracy, 

6)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

pokaz z instruktaŜem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komplet obłoŜyn, 

 

komplet obłoŜyn z paskiem tylnym, 

 

maszyna szyjąca płaska jednoigłowa, instrukcja wykonania czynności i obsługi maszyny, 

 

maszyna szyjąca zygzak, instrukcja wykonania czynności i obsługi maszyny, 

 

artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Sporządzanie wykazu czynności technologicznych  

występujących przy szyciu cholewek 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Na podstawie wzoru cholewki czółenka damskiego otrzymanego od nauczyciela sporządź 

wykaz operacji technologicznych szycia tej cholewki. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  pokazać  wzory  prawidłowo  uszytych  cholewek.  Uczeń 
powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  Poradnika  dla 
ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  samodzielnie,  przez  kaŜdego  ucznia  lub  
w zespołach dwuosobowych. NaleŜy zwrócić uwagę na dokładność wykonania ćwiczenia. Po 
prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać  oceny  i  analizy  czynności  technologicznych,  które  wystąpiły  przy  szyciu 
wybranej cholewki czółenka damskiego, 

2)

 

wypisać czynności w kolejności chronologicznej, 

3)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

4)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

uszyte cholewki czółenek damskich, 

 

artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj  w  Internecie  na  stronach  związanych  z  obuwiem  wzory  obuwia  męskiego 

wizytowego.  UłóŜ  czynności  technologiczne  szycia  cholewki  dla  wzoru  wybranego  przez 
nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  pokazać  wzory  prawidłowo  uszytych  cholewek  i  omówić 
czynności  technologiczne.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie, przez kaŜdego ucznia lub w zespołach dwuosobowych. NaleŜy zwrócić uwagę 
na dokładność wykonania ćwiczenia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie 
dyskusja. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy elementów składowych wybranej cholewki, 

2)

 

dokonać  analizy  czynności  technologicznych,  które  mogą  wystąpić  przy  szyciu  tej 
cholewki, 

3)

 

wypisać czynności w kolejności chronologicznej, 

4)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj  analizy  porównawczej  czynności  technologicznych  występujących  przy  szyciu 

dwóch  wzorów  cholewek  przydzielonych  przez  nauczyciela.  WskaŜ  czynności  podobne  i  te, 
które są róŜne dla poszczególnych wzorów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać wzory cholewek i omówić czynności technologiczne 
występujące  przy  ich  szyciu.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie, przez kaŜdego ucznia lub w zespołach dwuosobowych. NaleŜy zwrócić uwagę 
na dokładność wykonania ćwiczenia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie 
dyskusja. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy elementów składowych przydzielonych cholewek, 

2)

 

dokonać  analizy  czynności  technologicznych,  które  mogą  wystąpić  przy  szyciu  obydwu 
cholewek, 

3)

 

wypisać czynności w kolejności chronologicznej, 

4)

 

dokonać analizy porównawczej czynności technologicznych dla obydwu wzorów, 

5)

 

wypisać czynności podobne i te, którymi się wzory róŜnią, 

6)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

7)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

róŜne wzory uszytych cholewek, 

 

artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3. Sporządzanie instrukcji technologicznych i ocena procesu 
 

montaŜu cholewek

 

 
5.3.1.

 

Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

 

Dysponując  zbiorem  elementów  i  półproduktów  obuwia  poddanego  procesowi  montaŜu 

cholewek  dokonaj  oceny  ich  jakości  i  wskaŜ  zauwaŜone  błędy  technologiczne  powstałe  
w czasie szycia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed    przystąpieniem  do  wykonania    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  pokazać  wzory  cholewek  i  przedstawić  przykładowe  błędy 
powstałe  przy  ich  szyciu.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie,  przez  kaŜdego  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ć

wiczenia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować otrzymany zbiór elementów i półproduktów, 

2)

 

określić nazwę wykonywanych czynności związanych z montaŜem cholewki, 

3)

 

dokonać oceny jakości otrzymanego półproduktu, 

4)

 

wskazać i opisać zauwaŜone błędy i wady popełnione w procesach montaŜu cholewki, 

5)

 

dokonać samooceny wykonania ćwiczenia, 

6)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zbiór elementów i półproduktów poddanych procesom montaŜu cholewki, 

 

instrukcje czynnościowe w procesie montaŜu, 

 

kartki papieru format A4, przybory piśmiennicze, 

 

dokumentacje techniczno-technologiczne procesów montaŜu cholewki, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj  instrukcję  technologiczną  do  wykonania  czynności  związanej  z  procesem 

montaŜu  cholewki  według  wskazań  nauczyciela.  W  instrukcji  powinieneś  uwzględnić  opisy 
dotyczące:  wyposaŜenia  stanowiska  pracy,  parametrów  i  warunków  technicznych 
wykonywanych czynności, obsługi maszyn, technologii wykonywanych czynności oraz zasad 
regulacji i konserwacji stosowanych maszyn, urządzeń i narzędzi.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  pokazać  wzory  cholewek  i  przedstawić  przykładowe  błędy 
powstałe  przy  ich  szyciu.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie,  przez  kaŜdego  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 
ć

wiczenia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować  przykłady  instrukcji  czynnościowych  zawartych  w  rozdziale  4.3.1. 
Poradnika dla ucznia, 

2)

 

dobrać maszyny, urządzenia i narzędzia, 

3)

 

określić parametry techniczne obróbki i warunki techniczne, 

4)

 

zapoznać się z zasadami bezpiecznej pracy, 

5)

 

uściślić warunki eksploatacyjne maszyn i urządzeń, 

6)

 

opisać technologie wykonania czynności, 

7)

 

wskazać zasady regulacji i konserwacji maszyn i urządzeń, 

8)

 

przygotować kompleksowo instrukcje technologiczną do wykonania czynności 
i  warunków  wskazanych  przez  nauczyciela,  według  zasad  zawartych  w  rozdziale  4.3.1. 
Poradnika dla ucznia, 

9)

 

dokonać samooceny wykonania pracy, 

10)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna procesu montaŜu cholewki, 

 

prospekty maszyn i urządzeń, 

 

instrukcje czynnościowe do procesu montaŜu cholewki, 

 

wzorce pracy, 

 

przybory piśmienne, papier formatu A4, 

 

literatura rozdziału 7.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dokonywanie  montaŜu  
i wykończania cholewek” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi
1.  b,  2.  a,  3.  a,  4.  c,  5.  a,  6.  b  7.  d,  8.  a,  9.  c,  10.  a,  11.  c, 
12. b, 13. a, 14. d, 15. a, 16. b, 17. d, 18. c, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Wskazać ścieg do łączenia elementów podszewki

 

2.  Wskazać szew do łączenia elementów podszewki 

w miejscu pięty 

3.  Wskazać szew do łączenia tylnych brzegów 

obłoŜyn 

4.  Określić nazwę maszyny do łączenia tylnych 

brzegów obłoŜyn szwem zszywanym 

5.  Określić cel naszywania pasków tylnych i tylników 

6.  Określić w jaki sposób łączymy nosek z przyszwą 

7.  Wskazać klej do wklejania podszewek 

8.  Określić sposób wszywania języka w cholewce 

derbowej 

9.  Nazwać czynność wbijania krąŜków 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

10.  Określić  w  jaki  sposób  łączymy  przyszwę 

z obłoŜyną w obuwiu okładowym 

11.  Dobrać  nici  do  szycia  cholewki  z  materiałów 

skóropodobnych 

12.  Określić czynność przedstawioną na rysunku 

13.  Określić  do  jakiego  typu  cholewki  przyszyty  jest 

język 

14.  Nazwać maszynę stosowaną do obszywania 

15.  Przeanalizować proces wygładzania szwu 

PP 

16.  Zaprojektować  odległość  szwu  od  brzegu  przy 

obszywaniu 

PP 

17.  Przeanalizować 

proces 

łączenia 

wierzchu 

z podszewką 

PP 

18.  Zaprojektować rozstaw igieł w maszynie słupkowej 

do wszywania zamka błyskawicznego 

PP 

19.  Zaprojektować odległość szwu od brzegu przy 

łączeniu tylnych brzegów obłoŜyn szwem 
zszywanym 

PP 

20.  Zastosować zasady sporządzania instrukcji 

czynnościowych 

PP 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym   
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru   
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.

 

Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. JeŜeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz  
odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uwaŜasz  za 
poprawną. 

8.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

9.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś    wszystkie  odpowiedzi  w  KARCIE 
ODPOWIEDZI. 

11.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

Powodzenia!

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.

 

Najtrwalszym ściegiem przy łączeniu elementów podszewek jest ścieg 
a)

 

zwarty. 

b)

 

łańcuszkowy podwójny. 

c)

 

zygzakowy. 

d)

 

naszywany. 

 
2.

 

W  celu  uniknięcia    zachodzenia  na  siebie  dwóch  szwów:  szwu    łączącego  elementy 
wierzchu i szwu łączącego  elementy podszewki stosujemy szew 
a)

 

boczny. 

b)

 

naszywany. 

c)

 

zszywany.  

d)

 

zygzakowy.  

 

3.

 

Łączenie tylnych brzegów obłoŜyn wykonujemy za pomocą szwów 
a)

 

zygzakowego i zszywanego. 

b)

 

zygzakowego i dublowanego. 

c)

 

zszywanego i dublowanego. 

d)

 

łańcuszkowego i zygzakowego. 

 
4.

 

Dołączenia tylnych brzegów obłoŜyn szwem zszywanym stosujemy maszynę 
a)

 

płaską 2-igłową. 

b)

 

ryglowarkę. 

c)

 

płaską 1-igłową. 

d)

 

dublerkę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.

 

Paski tylne i tylniki naszywamy na tylne brzegi obłoŜyn w celu 
a)

 

wzmocnienia tylnego szwu obłoŜyn i utrwalenia prawidłowego kształtu obuwia. 

b)

 

wyłącznie podniesienia walorów estetycznych obuwia. 

c)

 

zwiększenia  trwałości obuwia. 

d)

 

usztywnienia cholewki w miejscu pięty. 

 
6.

 

Nosek łączy się z przyszwą szwem 
a)

 

zygzakowym. 

b)

 

naszywanym jednym lub kilkoma rzędami ściegów zwartych. 

c)

 

zszywanym jednym rzędem ściegów zwartych. 

d)

 

łańcuszkowym dwunitkowym. 

 
7.

 

Do wklejania podszewek stosujemy klej 
a)

 

rozpuszczalnikowy. 

b)

 

topliwy. 

c)

 

poliuretanowy. 

d)

 

lateksowy. 

 
8.

 

Język w cholewce derbowej przyszywa się do 
a)

 

przyszwy. 

b)

 

obłoŜyny. 

c)

 

tylnika. 

d)

 

zapiętka. 

 
9.

 

Montowanie krąŜków w cholewce nosi nazwę 
a)

 

sznurowania. 

b)

 

nitowania. 

c)

 

krąŜkowania. 

d)

 

dublowania. 

 
10.

 

W obuwiu okładowym naszywamy  
a)

 

przyszwę na obłoŜyny. 

b)

 

obłoŜyny na przyszwę.  

c)

 

przyszwę na nosek. 

d)

 

tylnik na obłoŜyny. 

 
11.

 

Do szycia cholewki z tworzyw skóropodobnych stosujemy nici 
a)

 

lniane i bawełniane.  

b)

 

lniane.  

c)

 

poliamidowe i poliestrowe. 

d)

 

bawełniane. 

 
12.

 

Rysunek zamieszczony obok przedstawia 
a)

 

łączenie obłoŜyn szwem naszywanym 

b)

 

łączenie obłoŜyn szwem zygzakowym 

c)

 

łączenie obłoŜyn szwem zszywanym 

d)

 

łączenie obłoŜyn szwem łańcuszkowym 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

13.

 

Rysunek zamieszczony obok przedstawia sposób przyszywania języka w cholewce 
a)

 

a. derbowej, b. okładowej. 

b)

 

a. okładowej, b. derbowej. 

c)

 

a. derbowej, b. czółenkowej. 

d)

 

a. czółenkowej, b. derbowej. 

          

 

14.

 

Do obszywania słuŜy maszyna 
a)

 

płaska 1-igłowa. 

b)

 

ryglowarka. 

c)

 

dublerka. 

d)

 

słupkowa 1-igłowa lub 2-igłowa z urządzeniem do obcinania nadmiaru podszewki. 

 

15.

 

Rysunek  zamieszczony  obok  przedstawia  schemat  wygładzania  szwu.  Nazwij  
w kolejności od lewej strony etapy tej czynności: 
a)

 

brzeg zszyty, brzeg rozgładzony, 
brzeg wzmocniony tasiemką. 

b)

 

brzeg wzmocniony tasiemką, brzeg 
rozgładzony, brzeg zszyty. 

c)

 

brzeg zszyty, brzeg wzmocniony 
tasiemką, brzeg zszyty. 

d)

 

brzeg rozgładzony, brzeg zszyty, 
brzeg zalamowany. 

 
 

 

 
16.

 

Odległość szwu od brzegu przy obszywaniu powinna wynosić 
a)

 

0–1 mm. 

b)

 

1–2 mm. 

c)

 

2–3 mm. 

d)

 

3–4 mm. 

 
17.

 

Etap łączenia wierzchu z podszewką przebiega w następującej kolejności 
a)

 

sznurowanie, wklejanie podszewki, obszywanie obłoŜyn z jednoczesnym obcinaniem 
nadmiaru podszewki, krąŜkowanie. 

b)

 

obszywanie obłoŜyn z jednoczesnym obcinaniem nadmiaru podszewki, krąŜkowanie, 
wklejanie podszewki. 

c)

 

krąŜkowanie, obszywanie obłoŜyn z jednoczesnym obcinaniem nadmiaru podszewki, 
wklejanie podszewki. 

d)

 

wklejanie  podszewki  obszywanie  obłoŜyn  z  jednoczesnym  obcinaniem  nadmiaru 
podszewki, krąŜkowanie. 

 
18.

 

Zamki błyskawiczne wszywa się na maszynie szyjącej 2-igłowej, w której rozstaw igieł 
wynosi 
a)

 

5–6 mm. 

b)

 

10–15 mm. 

c)

 

11–24 mm. 

d)

 

5–20 mm. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

19.

 

Przy  zszywaniu  tylnych  brzegów  obłoŜyn  stosuje  się  odległość  od  krawędzi  obłoŜyn 
wynoszącą 
a)

 

0–1 mm. 

b)

 

2–4 mm. 

c)

 

1–5 mm. 

d)

 

1,5–2 mm.  

 

20.

 

Do głównych opisów zawartych w instrukcjach czynnościowych zaliczamy 
a)

 

wyposaŜenie stanowiska pracy, warunki techniczne, technologię wykonania. 

b)

 

zasady konserwacji maszyn, opis technologiczny, projekt konstrukcyjny wyrobu. 

c)

 

znakowanie elementów, rysunki złoŜeniowe, gabaryty maszyn. 

d)

 

narysowane linie, do których zawijana jest krawędź elementu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Dokonywanie montaŜu i wykończania cholewek 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

 

  

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 

Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
„Dokonywanie montaŜu i wykończania cholewek” 
 

Treść zadania 

Sporządź  wykaz  czynności  technologicznych  występujących  przy  szyciu  cholewki 

trzewika męskiego derbowego przedstawionego na rysunku poniŜej. 

 

  

Rysunek do zadania typu próba pracy. 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

W badaniu osiągnięć ucznia  w nabywaniu umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach jednostki modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  umiejętności  w  zakresie 
wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania  opracowania  konstrukcyjnego 
wybranego wzoru obuwia. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  moŜliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
wykonanych ćwiczeń. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umoŜliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  dokumentacją  technologiczną.  NaleŜy  zapewnić  uczniowi  warunki  do 
samodzielnego opracowania poszczególnych etapów wykonania zadania: 

 

zorganizowania stanowiska pracy, 

 

opracowania wykazu czynności technologicznych występujących przy szyciu elementów 
podszewki trzewika, 

 

opracowania wykazu czynności technologicznych występujących przy szyciu elementów 
wierzchu trzewika, 

 

opracowania  wykazu  czynności  technologicznych  występujących  przy  łączeniu 
podszewki z wierzchem, 

 

przeprowadzenia analizy sporządzonego wykazu czynności technologicznych. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

 

stanowisko pracy do wykonania zadania, 

 

uszytą cholewkę trzewika derbowego, 

 

przykładową dokumentację technologiczną szycia cholewki trzewika, 

 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

 

zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy, 

 

zabezpieczyć uszyte cholewki trzewika derbowego, 

 

przydzielić uczniom cholewki, 

 

zatwierdzić ustaloną przez uczniów kolejność czynności technologicznych, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

 

na bieŜąco kontrolować pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 

Aby wykonać ćwiczenie powinieneś: 

 

przygotować stanowisko pracy do wykonania zadania, 

 

rozpoznać elementy wchodzące w skład podszewki i wierzchu trzewika, 

 

ustalić  czynności  technologiczne  występujące  przy  szyciu  elementów  podszewki 
trzewika, 

 

ustalić czynności technologiczne występujące przy szyciu elementów wierzchu trzewika, 

 

ustalić  czynności  technologiczne  występujące  przy  łączeniu  podszewki  z  wierzchem 
trzewika, 

 

zapisać  kolejność  czynności  technologicznych  szycia  cholewki  trzewika.  Wykaz 
czynności przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi, 

 

zaprezentować  wykonane  zadanie,  wykaz  czynności  technologicznych  i  przedstawić  na 
forum klasy, 

 

przedstawić dokumentację do oceny. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1. 

Przygotowanie stanowiska pracy  

 

2. 

Rozpoznanie  elementów  wchodzących  w  skład 
podszewki i wierzchu trzewika 

10 

 

3. 

Ustalenie czynności technologicznych występujących 
przy szyciu elementów podszewki trzewika 

20 

 

4. 

Ustalenie czynności technologicznych występujących 
przy szyciu elementów wierzchu trzewika 

20 

 

5. 

Ustalenie czynności technologicznych występujących 
przy łączeniu wierzchu z podszewką trzewika 

20 

 

6. 

Sporządzenie  wykazu  czynności  technologicznych 
występujących przy szyciu cholewki trzewika 

10 

 

7. 

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

8. 

Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania 

10 

 

Razem 

100 

 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

niedostateczny 

0–48 

dopuszczający 

49–60 

dostateczny 

61–73 

dobry 

74–88 

bardzo dobry 

89–100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

7. LITERATURA

 

 
1.

 

Borzeszkowski  A.,  Borzeszkowski  W.,  Persz  T.:  Obuwnictwo  przemysłowe  część  I 
WSIP, Warszawa 1979 

2.

 

Christ J.W.: Obuwnictwo. WPLIS, Warszawa 1965 

3.

 

Grabkowski M.: Obuwnictwo, Podręcznik dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1992 

4.

 

Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia  t  II,  Politechnika  Radomska,  Radom 
2000 

5.

 

Grabkowski  M.:  Technologia  obuwia.  Ćwiczenia  laboratoryjne,  Skrypty  uczelniane 
WyŜszej Szkoły InŜynierskiej w Radomiu, Radom 1982 

6.

 

Liszka R., Rerutkiewicz J., Uliasz H.: Cholewkarstwo, WsiP, Warszawa 1996   

7.

 

Skrzyńska  B.:  „Program  rozwoju  produkcji  obuwia  wtryskowego  realizowany  w  latach 
1984–1986”, praca badawcza Zakładu Funkcjonalności Obuwia, 1986 

 
Czasopisma fachowe 
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne) 
Ś

wiat Butów (wydania archiwalne i numery bieŜące) 

 
Strony Internetowe: 
http://www.bata.pl/catdetail.php 
http://www.allegro.pl/item170403353  
 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000