background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

lf 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 

 

Jadwiga Łoin 

 

 

 

 

 

Stosowanie zasad eksploatacji maszyn i urządzeń  
722[01].O1.02 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 
 
 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
Dr inż. Marian Grabkowski 
Mgr inż. Marian Cymerys 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
Mgr inż. Jadwiga Łoin 
 
 
Konsultacja: 
Dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
Korekta: 
 

 
 

 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 722[01].O1.02 
Stosowanie eksploatacji maszyn i urządzeń zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu modelarz odlewniczy. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

3 

2.  Wymagania wstępne 

5 

3.  Cele kształcenia  

6 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 7 
5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 11 

5.2. Fizykochemiczne podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń  

15 

5.2.1. Ćwiczenia 15 

5.3. Stan techniczny i eksploatacyjny maszyn i urządzeń 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 18 

5.4. Użytkowanie i obsługa maszyn i urządzeń 

21 

5.4.1. Ćwiczenia 21 

5.5. Przepisy bhp, ochrony środowiska i ochrony ppoż. przy obsłudze 

maszyn i urządzeń 

24 

5.5.1. Ćwiczenia 24 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.  Literatura 

42 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Stosowanie zasad eksploatacji maszyn 

i urządzeń”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych  w szkole kształcącej 
w zawodzie modelarz odlewniczy 722[01]. 
W poradniku zamieszczono: 
−  wymagania wstępne, 

−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 

−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

−  pokazu z objaśnieniem, 
−  metody sytuacyjnej, 

−  dyskusji dydaktycznej, 
−  tekstu przewodniego, 

−  metody projektów, 

−  ćwiczeń praktycznych. 
Podczas planowania i wykonywania ćwiczeń należy zwrócić uwagę na właściwy dobór 
metody nauczania, zależnie od założonych celów. Ćwiczenia praktyczne powinny być 
realizowane z wykorzystaniem odpowiednio dobranego wyposażenia stanowiska 
pomiarowego, z uwzględnieniem wyposażenia pracowni przedmiotowej. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym zestaw 
zadań wielokrotnego wyboru. 
W tym rozdziale podano również: 
−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktacje zadań, 

−  propozycje norm wymagań, 

−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 

−  kartę odpowiedzi, 

−  zestaw zadań testowych. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

Moduł 722[01].O1 

Podstawy odlewnictwa 

722[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa  

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska 

722[01].O1.02 

Stosowanie zasad eksploatacji  

maszyn i urządzeń 

722[01].O1.03 

Charakteryzowanie procesu wykonania odlewu 

722[01].O1.04 

Porównywanie metod wykonania odlewów 

722[01].O1.05 

Ocenianie jakości odlewów 

722[01].O1.06 

Organizowanie produkcji odlewów 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  korzystać z różnych źródeł informacji, 
−  wyszukiwać potrzebne informacje w dokumentach, 

−  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

−  pracować indywidualnie, 
−  współpracować w grupie, 

−  prezentować wyniki pracy własnej i grupowej, 

−  uczestniczyć w dyskusji, 
−  interpretować wskazany tekst, 

−  posługiwać się instrukcją przy wykonywaniu ćwiczeń, 

−  wykonywać proste obliczenia matematyczne, 
−  analizować schematy i wykresy, 

−  analizować rysunki poglądowe, 

−  rozróżniać jednostki układu SI dotyczące podstawowych wielkości mechanicznych, 
−  opisywać podstawowe wielkości charakteryzujące prąd elektryczny, 

−  rozpoznawać prawa opisujące obwody prądu elektrycznego, 

−  przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

−  zastosować terminologię techniczną związaną z eksploatacją maszyn i urządzeń, 

−  rozpoznać podstawowe elementy maszyn i urządzeń eksploatowanych w odlewniach, 

−  dokonać oceny stanu technicznego użytkowanych maszyn i urządzeń, 
−  rozpoznać potencjalne zagrożenia związane z eksploatacją maszyn i urządzeń  oraz 

wskazać sposoby zapobiegnięcia im, 

−  zinterpretować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska, związane 

z eksploatacją maszyn i urządzeń. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Modelarz odlewniczy 722[01] 

Moduł: 

    Podstawy 

modelarstwa odlewniczego 722[01].O1 

Jednostka modułowa:  

 

Stosowanie zasad eksploatacji maszyn i urządzeń 

722[01].O1.02 

Temat: Ustalanie warunków bezpiecznej eksploatacji obrabiarek skrawających  

do drewna. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności interpretowania przepisów bhp związanych  

z eksploatacją maszyn i urządzeń. 
 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  posłużyć się dokumentami zawierającymi przepisy bhp przy obsłudze maszyn  

i urządzeń, 

−  zinterpretować przepisy bhp, 
−  określić warunki bezpiecznej pracy podczas eksploatacji obrabiarki, 

−  czytać ze zrozumieniem, 

−  prowadzić selekcje informacji, 
−  ułożyć plan wypowiedzi, 

−  słuchać aktywnie, 

−  wypowiedzieć się na forum grupy, 
−  współpracować przy realizacji zadania, 

−  pełnić różne role w grupie. 
 

Metody nauczania:  

−  praca z tekstem, 
−  metoda jigsaw (układanka), 

−  pogadanka. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  grupowa, 
−  indywidualna. 
 

Czas: 90 

min. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  stanowiska do pracy grupowej, 

−  stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu , 
−  tekst rozporządzenia Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października  

−  2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w 

zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (wraz 

−  z późniejszymi zmianami), 
−  instrukcje bhp użytkowania wybranych obrabiarek skrawających do drewna, 

−  karteczki z tematami zadań, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

−  poradnik dla ucznia, 

−  przybory do pisania. 
 

Przebieg zajęć: 

Czynności organizacyjno - przygotowawcze. 
1.  Podanie tematu i omówienie celów zajęć. 
2.  Podział na grupy i zajęcie miejsc przy stolikach grupowych. 
3.  Wyjaśnienie istoty metody jigsaw i poszczególnych jej etapów. 
4.  Rozdanie kartek z tematami (1, 2, 3, 4, 5, 6). 
 
Praca w grupach: 

 

1 etap (20 min.)– uczniowie opracowują swoje fragmenty materiału. Jako pomoc służą im 
materiały przygotowane przez nauczyciela. Mają do dyspozycji instrukcje bhp i tekst 
rozporządzenia. 

 

Tematy: 

 

1)  Wymagania dotyczące użytkowania maszyn zawarte w rozporządzeniu. 
2)  Wymagania dotyczące uruchamiania i sterowania maszyn zawarte w rozporządzeniu. 
3)  Podstawowe czynności wykonywane przez pracownika przed rozpoczęciem pracy. 
4)  Czynności wykonywane przed uruchomieniem obrabiarki. 
5)  Czynności zabronione podczas użytkowania obrabiarki. 
6)  Czynności wykonywane po zakończeniu pracy przy obsłudze obrabiarki. 

 

2 etap (20 min.)– praca w grupach „ekspertów” (porządkowanie nabytej wiedzy, układanie 
planu, wyjaśnianie wątpliwości itp.).  
 
3 etap (20 min.)– powrót do grup macierzystych i wspólne uczenie się. 
 
4 etap (20 min.)–prezentacja prac wykonanych w grupach. 
1.  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, podpowiada i poprawia wypowiedzi uczniów 

w razie potrzeby. 

2.  Nauczyciel analizuje pracę uczniów i wspólnie z uczniami  dokonuje oceny prezentacji 

grupy. 

 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze i wypisz wiadomości na temat zabezpieczeń stosowanych przez 

pracownika użytkującego obrabiarkę podaną w temacie zadania realizowanego na lekcji. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności, 

−  wywiad. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Modelarz odlewniczy 722[01] 

Moduł: 

    Podstawy 

modelarstwa odlewniczego 722[01].O1 

Jednostka modułowa:  

 

Stosowanie zasad eksploatacji maszyn i urządzeń 

722[01].O1.02 

Temat: Sporządzanie charakterystyki eksploatacyjnej urządzenia. 
 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności posługiwania się dokumentacją techniczno- 

ruchową i terminologią związaną z eksploatacją maszyn i urządzeń. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  zastosować terminologię techniczną związaną z eksploatacją maszyn i urządzeń, 
−  zanalizować dokumentację techniczno-ruchową maszyny, 

−  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami, 

−  rozpoznać i interpretować parametry techniczne maszyn i urządzeń, 
−  sklasyfikować urządzenia według pełnionej funkcji, krotności użycia, zmiany miejsca  

−  pracy, naprawialności, zasilania,  

−  określić na podstawie dokumentacji główne zespoły funkcjonalne maszyny, 
−  opisać stanowisko pracy maszyny, 

−  opisać rodzaj zasilania i stanowisko obsługi, 

−  opisać dokumenty wchodzące w skład dokumentacji techniczno-ruchowej. 

 
Metody nauczania:  

−  praca z tekstem, 

−  pogadanka. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  grupowa, 
−  indywidualna. 
 

Czas: 90 

min. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  kompletna dokumentacja techniczno –ruchowa wybranych urządzeń, po 2 

−  egzemplarze dla grupy, 
−  instrukcje dla grup z zapisanymi zadaniami, 

−  formularze do pracy indywidualnej, 

−  przybory do pisania, 
−  papier format A4 dla każdego do sporządzenia charakterystyki, 

−  tablice dla każdej grupy do prezentacji prac. 
 

Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjno - przygotowawcze. 
2.  Podanie tematu i omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowisk pracy, podział na grupy 4 osobowe, losowanie tematów 

zadań. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

4.  Realizacja tematu: 

−  Uczniowie zapoznają się z tematem zadania i jego zakresem, zawartością 

dokumentacji. 

−  Szef grupy przydziela zadania poszczególnym osobom do pracy indywidualnej. 

−  Każdy uczeń opracowuje po 2 elementy układu eksploatacji maszyny, wpisuje je 

do przygotowanych przez nauczyciela formularzy. 

5.  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, podpowiada i poprawia wypowiedzi uczniów 

w razie potrzeby, udziela wskazówek.  

6.  Uczniowie przechodzą do pracy grupowej, kompletują wypracowane materiały,  

dyskutują nad poprawnością zapisów, usuwają  błędy, nanoszą poprawki, uzupełniają 
informacje. 

7.  Przygotowane opracowanie umieszczają na przygotowanej do prezentacji tablicy. 
8.  Kolejno reprezentanci grup prezentują wypracowaną charakterystykę, udzielają  

odpowiedzi na pytania kolegów z klasy. 

9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy i formy prezentacji. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Sporządź charakterystykę techniczną silnika zasilającego maszynę, która była tematem 

Twojej pracy na zajęciach. Odpowiedz na pytanie, które z informacji są niezbędne dla 
użytkującego maszynę, uzasadnij wypowiedź pisemnie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności, 

−  wywiad. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj podstawowe elementy maszyn i urządzeń. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować zestawy 

części dla każdego ucznia i kompletną instrukcję wykonania ćwiczenia. Omówić cel i zakres 
ćwiczenia oraz sposób wykonania. Ustalić z uczniami sposób prezentacji wyników ćwiczenia, 
rozdać materiały do ćwiczenia. Praca indywidualna. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać instrukcję do ćwiczenia od nauczyciela, 
2)  zapoznać się z różnymi rodzajami podstawowych elementów maszyn, 
3)  wykonać pracę indywidualnie, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  pobrać przygotowane materiały do ćwiczenia od nauczyciela, 
6)  rozpoznać przygotowane części maszyn, 
7)  przykleić do części przygotowane wcześniej karteczki z nazwami, 
8)  wypełnić tabelę, wpisując przy każdej części jej przeznaczenie, 
 

Lp. Nazwa 

części Przeznaczenie 

1  

 

2  

 

3  

 

4  

 

 

9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  pogadanka, 
−  dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  przybory do pisania, 

−  instrukcja do ćwiczenia przygotowana przez nauczyciela, 
−  zestaw składający się z 4 różnych części maszyn, 

−  przygotowany zestaw karteczek z wydrukowanymi nazwami części maszyn, 

−  tabela do uzupełnienia, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj odpowiednie nazwy do określonych działań procesu eksploatacji. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować zestawy 

karteczek dla każdego ucznia i dokładną instrukcję wykonania ćwiczenia. Omówić cel  
i zakres ćwiczenia oraz sposób wykonania. Ustalić z uczniami sposób prezentacji wyników 
ćwiczenia, rozdać materiały do ćwiczenia. Praca indywidualna. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać instrukcję do ćwiczenia od nauczyciela, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zapoznać się z określeniami działań w procesie eksploatacji, 
4)  wykonać pracę indywidualnie, 
5)  dopasować odpowiednie nazwy działań procesu eksploatacji do określeń, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  pogadanka, 
−  dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  przybory do pisania, 

−  instrukcja do ćwiczenia przygotowana przez nauczyciela, 
−  zestaw karteczek z wydrukowanymi nazwami działań procesu eksploatacji, 

−  zestaw karteczek z wydrukowanymi określeniami działań procesu eksploatacji, 

−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj na schematach maszyn ich podstawowe zespoły funkcjonalne. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować schemat 

obrabiarki dla każdej grupy i dokładną instrukcję wykonania ćwiczenia. Omówić cel  
i zakres ćwiczenia oraz sposób wykonania. Ustalić z uczniami sposób prezentacji wyników 
ćwiczenia, rozdać materiały do ćwiczenia. Praca grupowa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać instrukcję do ćwiczenia od nauczyciela, 
2)  pobrać od nauczyciela przygotowane materiały do ćwiczenia: schemat obrabiarki, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać pracę w grupie, 
5)  zapoznać się z ogólną budową obrabiarki, 
6)  rozpoznać na schemacie wytypowane w instrukcji zespoły funkcjonalne maszyny, 
7)  poszukać w literaturze informacji dotyczących zadań jakie pełnią rozpoznane zespoły 

funkcjonalne, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

8)  scharakteryzować rozpoznane zespoły funkcjonalne obrabiarki, 
9)  zaprezentować zadanie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  pogadanka, 

−  dyskusja, 

−  praca z materiałem źródłowym, 
−  prezentacja. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  przybory do pisania, 

−  instrukcja do ćwiczenia przygotowana przez nauczyciela, 
−  zestaw karteczek z wydrukowanymi nazwami zespołów funkcjonalnych obrabiarki, 

−  schematy maszyn, po jednym dla każdej grupy, 

−  arkusz papieru format A4 dla grupy, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Rozpoznaj na schemacie elementy składowe napędu hydraulicznego.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować schematy 

napędów hydraulicznych, materiały dla każdej grupy i dokładną instrukcję wykonania 
ćwiczenia. Omówić cel i zakres ćwiczenia oraz sposób wykonania. Ustalić z uczniami sposób 
prezentacji wyników ćwiczenia, podzielić klasę na grupy i rozdać materiały do ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać instrukcję do ćwiczenia od nauczyciela, 
2)  pobrać od nauczyciela przygotowane materiały do ćwiczenia: przykładowe schematy 

napędów hydraulicznych, 

3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  współpracować w grupie, 
5)  zapoznać się z budową napędu hydraulicznego, 
6)  rozpoznać na schemacie elementy składowe napędu, 
7)  przykleić karteczki z nazwami elementów w odpowiednie miejsca na schemacie napędu, 
8)  poszukać w literaturze informacji dotyczących zadań jakie pełnią rozpoznane elementy, 
9)  scharakteryzować przeznaczenie rozpoznanych elementów układu, 
10)  zaprezentować wykonane zadanie wykorzystując model napędu hydraulicznego 

 

i rozpoznany schemat z instrukcji do ćwiczenia, 

11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  pogadanka, 

−  dyskusja, 

−  praca z materiałem źródłowym, 
−  pokaz, 

−  prezentacja. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Środki dydaktyczne: 

−  przybory do pisania, 

−  instrukcja do ćwiczenia przygotowana przez nauczyciela, 

−  zestaw karteczek z wydrukowanymi nazwami elementów układu hydraulicznego, 
−  schematy układów hydraulicznych, po jednym dla każdej grupy, 

−  arkusz papieru format A4 dla grupy, 

−  model napędu hydraulicznego, 
−  klej, 

−  literatura z rozdziału 7. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2. Fizykochemiczne podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj charakterystyki czynników wpływających na zużywanie się części maszyn. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować losy do 

podziału na grupy, instrukcję do wykonania ćwiczenia dla każdej grupy. Omówić cel i zakres 
ćwiczenia oraz sposób wykonania. Podzielić klasę na grupy, rozdać instrukcje. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać instrukcję do ćwiczenia od nauczyciela, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać pracę w grupie, 
4)  zapoznać się z przyczynami zużywania się części maszyn, 
5)  wypisać czynniki wpływające na zużycie części maszyn do wylosowanego rodzaju 

zużycia części maszyn, 

6)  przedstawić pracę w formie plakatu, 
7)  zaprezentować zadanie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  burza mózgów, 

−  pogadanka, 
−  metoda plakatu, 

−  dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  przybory do pisania, 
−  instrukcja do ćwiczenia przygotowana przez nauczyciela, 

−  arkusz papieru format A3 dla grupy, 

−  arkusz papieru format A4 dla grupy, 
−  tablica do prezentacji plakatów, 

−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj typowe rodzaje obciążenia części maszyn. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować 

instrukcję do wykonania ćwiczenia dla każdego ucznia, tabelę do uzupełnienia i zestaw 
karteczek z wzorami i oznaczeniami. Omówić cel i zakres ćwiczenia oraz sposób wykonania. 
Praca indywidualna. 

 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z typowymi rodzajami obciążenia części maszyn, 
2)  wykonać pracę indywidualnie, 
3)  dopisać do przestawionych w tabeli rysunków nazwy obciążenia, 
4)  dokleić w odpowiednich kolumnach karteczki z wzorami, które będą potrzebne do 

wyliczenia naprężeń dopuszczalnych, 

5)  zaprezentować pracę, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Przykład 

obciążenia 

 

 

Nazwa 

obciążenia 

 

 

 

 

 

Oznaczenie 

naprężeń 

dopuszczalnych 

 

 

 

 

 

Wzór na 

naprężenia 

rzeczywiste 

 

 

 

 

 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 

−  pogadanka, 
−  dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  przybory do pisania, 

−  instrukcja do ćwiczenia przygotowana przez nauczyciela, 
−  arkusz A4 z przygotowaną tabelą do wypełnienia, 

−  przygotowany zestaw karteczek z wydrukowanymi wzorami i oznaczeniami, 

−  klej roślinny, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Oblicz naprężenia rozciągające pręta kwadratowego o boku b =10 mm obciążonego siłą  
F = 5000 N. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel i zakres 

ćwiczenia oraz sposób wykonywania obliczeń wytrzymałościowych. Praca indywidualna. 

 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem obliczania naprężeń rozciągających, 
2)  wykonać pracę indywidualnie, 
3)  wypisać dane wynikające z treści zadania, 
4)  oznaczyć wartość szukaną, 
5)  sporządzić schemat obciążenia, 
6)  zapisać potrzebne wzory do obliczeń, 
7)  podstawić dane do wzoru, 
8)  wyliczyć naprężenie i zinterpretować wynik, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe, 
−  objaśnienie, 

−  dyskusja. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  przybory do pisania, 
−  zeszyt przedmiotowy, 

−  literatura z rozdziału 7. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.3. Stan techniczny i eksploatacyjny maszyn i urządzeń 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj podziału stanów eksploatacyjnych obiektu. 
 

Stany eksploatacyjne obiektu 

dotyczące użytkowania dotyczące obsługi 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić cel i zakres 

ćwiczenia oraz sposób wykonania i prezentacji wyników. Nauczyciel powinien przygotować 
materiały dla każdego ucznia w postaci tabeli do uzupełnienia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać instrukcję i materiały do ćwiczenia od nauczyciela, 
2)  zapoznać się z treścią zadania, 
3)  zapoznać się z podstawowymi stanami eksploatacyjnymi obiektu, 
4)  uzupełnić przygotowaną tabelę, 
5)  zaprezentować pracę, uzasadnić zapisy w kolumnach, 
6)  wykonać pracę indywidualnie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem,  

−  dyskusja, 

−  pogadanka. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  przybory do pisania, 

−  materiał przygotowany przez nauczyciela, 

−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Określ przyczyny uszkodzeń maszyn i urządzeń. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować 

instrukcje do ćwiczenia dla uczniów, omówić cel i zakres ćwiczenia oraz sposób wykonania  
i prezentacje wyników. Nauczyciel powinien przygotować materiały dla każdego ucznia  
w postaci tabeli do uzupełnienia według wzoru poniżej. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać instrukcję do ćwiczenia od nauczyciela, 
2)  zapoznać się treścią ćwiczenia i jego zakresem, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać pracę indywidualnie, 
5)  zapoznać się z czynnikami wywołującymi uszkodzenia maszyn i urządzeń, 
6)  wpisać do pierwszej kolumny tabeli rodzaj uszkodzenia, 
7)  wpisać do drugiej kolumny tabeli odpowiednio czynnik wywołujący zapisany rodzaj 

uszkodzenia, 

8)  zaprezentować pracę, uzasadnić zapisy w kolumnach, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Rodzaj uszkodzenia 

Przyczyna powstania uszkodzenia 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

−  dyskusja, 
−  pogadanka. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  przybory do pisania, 

−  instrukcja do ćwiczenia przygotowana przez nauczyciela, 
−  materiał przygotowany przez nauczyciela: arkusz formatu A4 z tabelką według wzoru, 

−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Dopasuj określenia do podstawowych pojęć z zakresu diagnostyki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować materiały 

i instrukcje do ćwiczenia dla uczniów, omówić cel i zakres ćwiczenia oraz sposób wykonania  
i prezentacje wyników.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać instrukcję do ćwiczenia od nauczyciela, 
2)  zapoznać się z zakresem ćwiczenia i zawartością materiałów otrzymanych od 

nauczyciela, 

3)  zapoznać się z zadaniami diagnostyki technicznej, 
4)  wykonać pracę indywidualnie, 
5)  dopasować do definicji odpowiadające im nazwy lub określenia z zakresu podstawowych 

pojęć diagnostyki, 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

−  dyskusja, 

−  praca z tekstem, 

−  pogadanka. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  przybory do pisania, 

−  instrukcja do ćwiczenia przygotowana przez nauczyciela, 

−  materiały przygotowane przez nauczyciela: karteczki z definicjami lub określeniami 

pojęć i osobno karteczki z nazwami pojęć, 

−  literatura z rozdziału 7. 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.4. Użytkowanie i obsługa maszyn i urządzeń 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sporządź charakterystykę techniczną wskazanego urządzenia lub maszyny. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować 

instrukcję i materiały do ćwiczeń. Omówić cel i zakres ćwiczenia oraz sposób wykonania. 
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Praca grupowa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pracować w grupie 3 osobowej, 
2)  zapoznać się z wykazem wielkości stanowiących charakterystykę techniczną maszyny, 
3)  pobrać instrukcję i materiały do ćwiczeń od nauczyciela, 
4)  zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia i załączoną dokumentacją techniczno-ruchową 

maszyny, 

5)  wyszukać w dokumentacji i wpisać do tabeli nazwy parametrów i odpowiadające im 

wartości, 

6)  uzupełnić tabelę podając nazwę i przeznaczenie wskazanego urządzenia, 
7)  zaprezentować pracę, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Nazwa urządzenia ……………………………………………………………….  
Przeznaczenie …………………………………………………………………….. 

Nazwa parametru 

Wartość parametru 

 

 

 

 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  metoda przewodniego tekstu, 

−  praca z tekstem źródłowym, 
−  dyskusja. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  przybory do pisania, 

−  materiał przygotowany przez nauczyciela, 
−  dokumentacja techniczno-ruchowa wskazanego urządzenia, 

−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie instrukcji smarowania maszyny określ, w jaki sposób smarowane są 

elementy nośne. 

 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować 

instrukcję dla każdego ucznia. Omówić cel i zakres ćwiczenia oraz sposób wykonania. 
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Praca indywidualna 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać materiały do ćwiczenia od nauczyciela, 
2)  zapoznać się z przykładowa instrukcją smarowania maszyny lub urządzenia, 
3)  zapoznać się z zawartością instrukcji, 
4)  wyszukać w instrukcji i wypisać poszczególne rodzaje elementów konstrukcji maszyny, 

które podlegają smarowaniu, 

5)  dopasować do poszczególnych elementów sposób smarowania, posługując się instrukcją 

smarowania, 

6)  zaprezentować wyniki pracy, uzasadnić wskazane zapisy, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  pogadanka, 
−  metoda tekstu przewodniego, 

−  praca z tekstem źródłowym, 

−  dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  instrukcja smarowania maszyny lub urządzenia, 

−  przybory do pisania, 

−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Sporządź wykaz czynności obsługi codziennej dla dowolnie wybranej maszyny lub 

urządzenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować 

instrukcję dla każdego ucznia. Omówić cel i zakres ćwiczenia oraz sposób wykonania.  

Podzielić klasę na grupy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pracować w grupie, 
2)  pobrać materiały do ćwiczenia od nauczyciela, 
3)  dokonać wyboru maszyny lub urządzenia, dla którego będzie sporządzał wykaz 

czynności obsługi codziennej, 

4)  wypisać wszystkie czynności obsługi codziennej wykonywane podczas eksploatacji 

wybranego urządzenia, 

5)  zapisać wyniki pracy w formie plakatu, 
6)  zaprezentować wyniki pracy, przedyskutować w klasie, uzasadnić wskazane zapisy, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  pogadanka, 

−  burza mózgów, 

−  metoda plakatu, 
−  dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  arkusz papieru, format A2, 

−  przybory do pisania, 
−  tablica do prezentacji plakatów, 

−  literatura z rozdziału 7. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

5.5. Przepisy bhp, ochrony środowiska i ochrony ppoż. przy  

obsłudze maszyn i urządzeń 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie instrukcji bhp użytkowania maszyny sporządź wykaz czynności 

zabronionych ze względu na zachowanie bezpieczeństwa pracy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować 

instrukcję i materiały do ćwiczeń. Omówić cel i zakres ćwiczenia oraz sposób wykonania. 
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Praca indywidualna. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wykazem informacji umieszczanych w instrukcjach bhp użytkowania 

maszyn, 

2)  pobrać instrukcję bhp od nauczyciela, 
3)  zapoznać się z zawartością instrukcji, 
4)  wypisać w punktach zabronione czynności, 
5)  zaprezentować wyniki pracy, uzasadnić wskazane zapisy, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  metoda przewodniego tekstu, 

−  praca z tekstem źródłowym, 

−  dyskusja. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  instrukcja bhp, 

−  przybory do pisania, 

−  materiał przygotowany przez nauczyciela, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie dokumentacji techniczno-ruchowej maszyny wypisz jakie powinna 

posiadać zabezpieczenia, aby mogła być  użytkowana zgodnie z zachowaniem zasad 
bezpiecznej pracy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować 

dokumentacje dla grup i materiały do ćwiczeń. Omówić cel i zakres ćwiczenia oraz sposób 
wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Praca grupowa. 

 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać materiały do ćwiczenia od nauczyciela, 
2)  zapoznać się z zawartością przykładowej dokumentacji techniczno - ruchowej maszyny 

lub urządzenia, 

3)  wyszukać w dokumentacji i wypisać poszczególne rodzaje elementów 

zabezpieczających, 

4)  określić przeznaczenie wypisanych zabezpieczeń, 
5)  wyniki pracy nanieść na plakat, 
6)  zaprezentować wyniki pracy, uzasadnić wskazane zapisy, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  praca z tekstem źródłowym, 
−  prezentacja, 

−  dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  dokumentacja techniczno - ruchowa maszyny lub urządzenia, 
−  arkusz papieru formatu A3, 

−  przybory do pisania, 

−  tablica do prezentacji prac, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej  

„Stosowanie zasad eksploatacji maszyn i urządzeń”. 

 

Test składa się z  23  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−  zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego, 

−  zadania 18÷23 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. d, 4. b, 5. c, 6. a, 7. c, 8. d, 9. c, 10. a, 11. b,  
12. 
d, 13. a, 14. b, 15. c, 16. a, 17. d, 18. a, 19. a, 20. a, 21. c, 22. a, 23. d
 
Plan testu 
 

 

 

 

 

 

 

 

Nr zadania

 

Cel operacyjny 

(mierzone umiejętności ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymaga

ń

 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Klasyfikować maszyny i urządzenia ze względu na rodzaj 
wykonywanej pracy 

B P 

2.  Rozróżnić pojęcia zasilanie i obsługiwanie 

B P 

3.  Rozpoznać elementy układów napędowych hydraulicznych 

C P 

4.  Rozpoznać rodzaje przekładni zębatych na rysunkach 

C P 

5.  Określić przeznaczenie sprzęgła jako części maszyny 

B P 

6.  Opisać współpracę elementów łożyska ślizgowego 

C P 

7  Rozpoznać mechanizmy maszyn i urządzeń na rysunkach 

C P 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

8  Określić przyczyny zużycia maszyn i urządzeń 

B P 

9  Rozróżnić rodzaje smarowania 

B P 

10 

Określić rodzaj naprężenia ze względu na kierunek działania sił 
zewnętrznych 

B P 

11  Określić pojęcie naprężeń dopuszczalnych 

B P 

12  Wskazać przyczyny zniszczenia zmęczeniowego materiału 

B P 

13 Wyjaśnić pojęcie stanu technicznego obiektu 

14 Rozpoznać etapy stanu eksploatacyjnego obiektu 

15 Rozróżnić pojęcia etapu diagnozowania 

16 Opisać zawartość dokumentacji techniczno-ruchowej 

17 Wskazać zasady użytkowania i obsługiwania maszyn 

18 Opisać zawartość instrukcji smarowania 

PP 

19 Określić zakres czynności obsługi codziennej 

PP

 

20 Wskazać zależność do obliczania wytrzymałości na rozciąganie B 

PP

 

21 Określić warunek sztywności B 

PP

 

22 Rozpoznać rodzaj odkształceń C 

PP

 

23 Określić warunek występowania tarcia ruchowego 

PP

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  10 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 23 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego 

wyboru. Dla każdego pytania są podane 4 odpowiedzi a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź 
jest poprawna. 

5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. Za błędną odpowiedź lub jej 

brak otrzymujesz 0 punktów. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego, 

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć 
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 
 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

−  instrukcja, 

−  zestaw zadań testowych, 

−  karta odpowiedzi. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
I część 
1.  Maszyny i urządzenia do wykonywania form odlewniczych zalicza się do 

a)  urządzeń transportowych. 
b) urządzeń technologicznych. 
c)  przetworników energii elektrycznej. 
d) silników napędzanych energią naturalną. 

 

2.  Utrzymanie maszyny lub urządzenia w stanie zdatności do danej pracy to 

a)  obsługiwanie. 
b) użytkowanie. 
c)  zasilanie. 
d) przechowywanie. 

 
3.  Na schemacie napędu hydraulicznego układ sterujący oznaczono numerem 
 

 

 

a)  1. 
b) 3. 
c)  4. 
d) 2. 

 
4.  Rysunek przedstawia przekładnię zębatą  
 

 

a)  kątową. 
b) równoległą o zazębieniu zewnętrznym. 
c)  równoległą o zazębieniu wewnętrznym. 
d) zębatkową. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

5.  Do łączenia wałów maszyn i urządzeń w celu przekazania momentu obrotowego stosuje 

się 
a)  łączniki. 
b) przekładnie. 
c)  sprzęgła. 
d) cięgna. 

 
6.  W łożysku ślizgowym współpracują 

a)  czop z panewką. 
b)  panewka z kulką. 
c)  kulka z czopem. 
d)  czop z wałem. 

 
7.  Rysunek przedstawia mechanizm 
 

 

 

a)  krzywkowy. 
b) tłokowy. 
c)  śrubowy. 
d) zębatkowy. 

 
8.  Tarcie jest przyczyną zużycia 

a)  chemicznego. 
b) korozyjno-mechanicznego. 
c)  korozyjnego. 
d) mechanicznego. 

 
9.  Jeżeli każdy punkt smarowania ma swój zbiornik napełniany okresowo to jest to 

smarowanie 
a)  ogólne. 
b) centralne. 
c)  indywidualne. 
d) pojedyncze. 

 
10.  Według wzoru  

S

F

=

σ

 

w którym:  

σ (sigma) – naprężenia normalne w megapaskalach [MPa], 

S

 - pole powierzchni przekroju [mm

2

], 

 - siła prostopadła względem przekroju obciążonego elementu w niutonach [N]. 

oblicza się naprężenia wywołane  

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

a)  rozciąganiem, ściskaniem i zginaniem. 
b) rozciąganiem, ściskaniem i skręcaniem. 
c)  ścinaniem, skręcaniem i zginaniem. 
d) ścinaniem, ściskaniem i rozciąganiem. 

 
11.  Naprężenia, które mogą występować w materiale bez obawy naruszenia warunków 

wytrzymałości i sztywności to 
a)  naprężenia rzeczywiste. 
b) naprężenia dopuszczalne. 
c)  naprężenia bezpieczne. 
d) naprężenia odpowiednie. 

 
12.  Przyczyną zniszczenia zmęczeniowego są 

a)  odkształcenia złożone. 
b) naprężenia zginające i ścinające. 
c)  naprężenia zginające i skręcające. 
d) zmiany występujące w materiale podczas działania okresowo zmiennych odkształceń  

lub naprężeń. 

 
13.  Określenie stanu technicznego obiektu zapisane jako zdatny określa, że 

a)  obiekt działa poprawnie. 
b) jego stan jest tolerowany. 
c)  jego stan jest dopuszczalny. 
d) obiekt nie może wykonywać niektórych działań. 

 

14.  Jeżeli nastąpiło uszkodzenie maszyny lub urządzenia to jego stan eksploatacyjny 

a)  pozostaje bez zmian. 
b) zmienia się ze stanu zdatności do stanu niezdatności. 
c)  jest tolerowany. 
d) jest dopuszczalny. 

 

15.  Monitorowanie pracy maszyny polega 

a)  na ustalaniu stanu technicznego maszyny. 
b) ustalaniu przyczyn stanu maszyny. 
c)  bieżącej obserwacji stanu maszyny za pomocą urządzeń kontrolno-pomiarowych  

umieszczonych na tablicy sterującej. 

d) wyznaczaniu stanów przyszłych, następujących po badaniu. 

 

16.  Charakterystyka i dane ewidencyjne maszyny są zapisane w 

a)  dokumentacji techniczno-ruchowej. 
b) regulaminie pracy. 
c)  instrukcji bhp. 
d) dokumentacji konstrukcyjnej. 

 

17.  Przed rozpoczęciem eksploatacji maszyny podstawowym obowiązkiem pracownika jest 

a)  próbne uruchomienie maszyny. 
b) wykonanie próby na biegu jałowym. 
c)  dokładne zapoznanie się z dokumentacją techniczno-ruchową a w szczególności  

z wykazem części zamiennych. 

d) dokładne zapoznanie się z dokumentacją techniczno-ruchową a w szczególności  

z instrukcją obsługi i użytkowania. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

II część 
 
18.  Środki smarujące dobiera się zgodnie z zaleceniami zawartymi w 

a)  instrukcji smarowania. 
b) instrukcji bhp. 
c)  schematach funkcjonowania. 
d) danych ewidencyjnych maszyny. 

 
19.  Usuwanie po skończonej pracy powstałych zanieczyszczeń zalicza się do 

a)  czynności obsługi codziennej. 
b) czynności obsługi okresowej. 
c)  czynności wykonywanych według uznania obsługującego maszynę.  
d) czynności wykonywanych sporadycznie. 

 

20.  Posługując się wzorem  

o

m

m

S

F

R

=

 [MPa] 

gdzie: 

m

 - maksymalna wartość siły rozciągającej, w N 

o

 - pole powierzchni przekroju poprzecznego próbki przed rozerwaniem, w mm

2

 

obliczymy  
a)  wytrzymałość materiału na rozciąganie. 
b) naprężenia rzeczywiste w materiale. 
c)  naprężenia dopuszczalne w obciążonym materiale. 
d) umowną granicę plastyczności. 

 

21.  Jak brzmi warunek sztywności uwzględniany przy doborze materiałów na części maszyn  

i urządzeń? 
a)  Odkształcenia elementu muszą mieścić się w granicach plastyczności. 
b) Element obciążony nie może ulec zniszczeniu. 
c)  Odkształcenie elementu musi być małe, mieszczące się w granicach sprężystości. 
d) Odkształcenie elementu musi być małe. 

 

22.  Odkształcenia plastyczne to takie, które 

a)  nie znikają po usunięciu obciążenia, które je wywołało. 
b) znikają po usunięciu obciążenia, które je wywołało. 
c)  znikają mimo że obciążenie działa. 
d) trwają tak długo jak działa obciążenie. 

 

23.  Tarcie ruchowe występuje jeżeli 

a)  powierzchnie tarcia są rozdzielone warstwą smaru. 
b) między współpracującymi powierzchniami nie ma żadnych ciał obcych. 
c)  powierzchnie nie przemieszczają się względem siebie. 
d) dwa ciała ślizgają się lub toczą po sobie. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................. 
 

Stosowanie zasad eksploatacji maszyn i urządzeń 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Numer 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1.   

a b c d   

2.   

a b c d   

3.   

a b c d   

4.   

a b c d   

5.   

a b c d   

6.   

a b c d   

7.   

a b c d   

8.   

a b c d   

9.   

a b c d   

10.   

a b c d   

11.   

a b c d   

12.   

a b c d   

13.   

a b c d   

14.   

a b c d   

15.   

a b c d   

16.   

a b c d   

17.   

a b c d   

18.   

a b c d   

19.   

a b c d   

20.   

a b c d   

21.   

a b c d   

22.   

a b c d   

23.   

a b c d   

Razem :   

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

TEST 2 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej  

„Stosowanie zasad eksploatacji maszyn i urządzeń”. 

 

Test składa się z  23  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−  zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego, 

−  zadania 18÷23 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. a, 5. d, 6. b, 7. c, 8. a, 9. c, 10. b, 11. c,  
12. 
a, 13. a, 14. d, 15. b, 16. c, 17. c, 18. a, 19. c, 20. b, 21. a, 22. b, 23. d

 

Plan testu 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

(mierzone umiejętności ucznia) 

Kateg

oria 

celu 

Poziom 

wy

maga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Określić przeznaczenie urządzeń transportowych 

B P 

2.  Odróżnić pojęcie użytkowanie od obsługiwania 

C P 

3.  Rozpoznać przekładnie mechaniczne 

C P 

4.  Rozpoznać elementy składowe przekładni śrubowej 

C P 

5.  Rozpoznać hamulce na schematach 

C P 

6.  Rozpoznać łożyska toczne 

C P 

7  Rozpoznać mechanizmy maszyn i urządzeń 

C P 

8  Określić skutki zużycia maszyn 

B P 

9  Rozpoznać rodzaje smarowania 

C P 

10 

Klasyfikować obciążenia ze względu na kierunek działania sił 
zewnętrznych 

C P 

11  Określić warunek wytrzymałości materiału 

B P 

12  Określić skutki zniszczenia zmęczeniowego 

`B P 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

13 Wyjaśnić pojęcie parametry nominalne 

14 Określić zakres stanu eksploatacyjnego obiektu 

15 Określić zakres diagnostyki technicznej 

16 Określić zakres obsługi technicznej 

17 Określić zawartość dokumentacji techniczno-ruchowej 

18 Określić zawartość instrukcji obsługi i użytkowania B 

PP 

19 Określić skutki tarcia 

PP 

20 Rozpoznać rodzaje napędów C 

PP 

21 Rozpoznać silniki hydrauliczne 

PP 

22 Rozpoznać typowe części maszyn 

PP 

23 Rozpoznać elementy hamulca 

PP 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

Przebieg testowania 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  10 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 23 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego 

wyboru. Dla każdego pytania są podane 4 odpowiedzi a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź 
jest poprawna. 

5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. Za błędną odpowiedź lub jej 

brak otrzymujesz 0. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego, 

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć 
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 
 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

−  instrukcja, 

−  zestaw zadań testowych, 

−  karta odpowiedzi. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

I część 
1.  Urządzenia transportowe służą do 

a)  zmiany położenia, przemieszczania ciał stałych cieczy i gazów. 
b) przetwarzania energii mechanicznej. 
c)  przetwarzania różnych rodzajów energii. 
d) zmiany wyglądu surowców lub półfabrykatów. 

 
2.  Użytkowanie to 

a)  dostarczanie do maszyny, urządzenia, materiałów, energii lub informacji. 
b) praca sprawnej maszyny, urządzenia zgodnie z przeznaczeniem. 
c)  utrzymanie maszyny, urządzenia w stanie zdatności do danej pracy. 
d) przywracanie pierwotnego stanu technicznego maszynom lub urządzeniom. 

 
3.  Schemat przedstawia przekładnię 
 

 

a)  zębatą. 
b) śrubową. 
c)  cierną. 
d) pasową. 

 
4.  Przekładnia śrubowa składa się  

a)  ze śruby i nakrętki. 
b) ze śruby i koła zębatego. 
c)  z nakrętki i zębatki. 
d) z dwóch kół zębatych. 

 
5.  Na rysunku przedstawiono schemat hamulca: 
 

 

a)  dwukierunkowego. 
b) talerzowego. 
c)  cięgnowego. 
d) jednokierunkowego. 

 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

6.  Na rysunku przedstawiono łożysko toczne 
 

 

a)  baryłkowe. 
b) kulkowe. 
c)  stożkowe. 
d) igiełkowe. 

 

7.  Na schemacie mechanizmu krzywkowego, krzywkę oznaczono numerem 
 

 

a)  3. 
b) 2. 
c)  1. 
d) 4. 

 

8.  Zużywanie części zespołów powoduje 

a)  utratę własności użytkowych maszyny. 
b) podniesienie sprawności urządzenia. 
c)  wzrost wydajności. 
d) obniżenie kosztów produkcji. 

 

9.  Jeżeli wiele punktów smarowania jest zasilanych ze wspólnego zbiornika to jest to 

smarowanie 
a)  zbiorowe. 
b) indywidualne. 
c)  centralne. 
d) okresowe. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

10.  Na rysunku przedstawiono obciążenie części maszyn w przekroju 1-1 przez 
 

 

a)  ściskanie. 
b) rozciąganie. 
c)  ścinanie. 
d) skręcanie. 

 
11.  Warunek wytrzymałości materiału 

k

σ

oznacza, że 

a)  naprężenia rzeczywiste są zawsze mniejsze niż naprężenia dopuszczalne. 
b) naprężenia rzeczywiste są zawsze większe niż naprężenia dopuszczalne. 
c)  naprężenia rzeczywiste są mniejsze lub co najwyżej równe naprężeniom  

dopuszczalnym. 

d) naprężenia dopuszczalne są zawsze mniejsze lub co najwyżej równe naprężeniom 

rzeczywistym. 

 
12.  Skutkiem zniszczenia zmęczeniowego jest 

a)  zmniejszenie wytrzymałości, trwałości, całkowite zniszczenie. 
b) obniżenie wydajności. 
c)  wzrost naprężeń, spadek odkształceń. 
d) wzrost odkształceń, spadek naprężeń. 

 

13.  Parametry nominalne pracy maszyny to takie 

a)  dla których była projektowana i zostały podane w dtr. 
b) które można uzyskać podczas pracy maszyny. 
c)  które powinny być przekroczone podczas pracy. 
d) które ustala operator maszyny. 

 

14.  Konserwacja stała jest stanem eksploatacyjnym 

a)  obsługi. 
b) likwidacji. 
c)  transportu. 
d) użytkowania. 

 

15.  Diagnostyka techniczna to określanie stanu technicznego maszyny 

a)  przy całkowitym demontażu maszyny. 
b) bez demontażu zespołu. 
c)  przy demontażu części zespołów. 
d) według możliwości pracownika. 

 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

16.  Podtrzymywanie lub przywracanie stanu zdatności maszyny lub urządzenia do 

przewidywanych zadań nazywa się obsługą 
a)  jednokrotną. 
b) organizacyjną. 
c)  techniczną. 
d) wielokrotną. 

 

17.  Wykaz faktycznie posiadanego wyposażenia maszyny zawiera 

a)  schemat kinematyczny. 
b) schemat funkcjonowania. 
c)  dokumentacja techniczno-ruchowa. 
d) rysunek zewnętrzny. 

 

II część 

 

18.  Wykaz przeglądów technicznych z uwzględnieniem terminu wykonania zawiera 

a)  instrukcja obsługi i użytkowania. 
b) charakterystyka maszyny. 
c)  instrukcja bhp. 
d) instrukcja smarowania. 

 

19.  Niepożądanymi skutkami tarcia są 

a)  opory ruchu i wzrost wydajności. 
b) zmniejszenie zużycia energii. 
c)  straty energii, zużywanie części maszyn. 
d) dopasowanie części współpracujących. 

 

20.  Napęd elektryczny to taki, w którym energia 

a)  mechaniczna jest zamieniana na energię elektryczną. 
b) elektryczna jest zamieniana na energię mechaniczną. 
c)  potencjalna czynnika jest zamieniana na energię mechaniczną. 
d) kinetyczna czynnika jest zamieniana na energię mechaniczną. 

 

21.  Urządzenia, w których energia potencjalna cieczy jest zamieniana na energię 

mechaniczną nazywamy 
a)  silnikami hydrostatycznymi. 
b) silnikami hydrokinetycznymi. 
c)  silnikami pneumatycznymi. 
d) siłownikami pneumatycznymi. 

 

22.  Sprzęgło umieszczone jest pomiędzy silnikiem a przekładnią, wałek od reduktora jest 

członem 
a)  napędzającym. 
b) napędzanym. 
c)  pośrednim. 
d) nieruchomym. 

 

23.  Hamulec jako urządzenie mechaniczne składa się z członów 

a)  nieruchomego i stałego. 
b) hamowanego i ruchomego. 
c)  hamującego i nieruchomego. 
d) hamowanego i hamującego. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................. 
 

Stosowanie zasad eksploatacji maszyn i urządzeń 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Numer 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1.   

a b c d   

2.   

a b c d   

3.   

a b c d   

4.   

a b c d   

5.   

a b c d   

6.   

a b c d   

7.   

a b c d   

8.   

a b c d   

9.   

a b c d   

10.   

a b c d   

11.   

a b c d   

12.   

a b c d   

13.   

a b c d   

14.   

a b c d   

15.   

a b c d   

16.   

a b c d   

17.   

a b c d   

18.   

a b c d   

19.   

a b c d   

20.   

a b c d   

21.   

a b c d   

22.   

a b c d   

23.   

a b c d   

Razem :   

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42

7. LITERATURA

 

 
1.  Bożenko L. : Maszynoznawstwo dla zasadniczych szkół zawodowych. WSiP, 

 

Warszawa 1994 

2.  Górecki A., Grzegórski Z. : Montaż, naprawa i eksploatacja maszyn i urządzeń 

przemysłowych. WSiP, Warszawa 1994 

3.  Grzegórski Z.: Eksploatacja i naprawa maszyn i urządzeń. WSiP, Warszawa 1984 
4.  Legutko S. : Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń. WSiP, Warszawa 2004 
5.  Orlik Z. , Rutkowski A. : Części maszyn – część 2. WSiP, Warszawa 1985 
6.  www.pip.gov.pl  
7.  www.udt.gov.pl