background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 19 

 grupa 0 

Obszar IV  Poznanie i rozumienie świata przyrody 

Temat: Woda to skarb 

I.

 

Cele 

 

Stymulowanie myślenia logicznego i umiejętności wnioskowania. 

 

Kształcenie słownika czynnego dzieci.  

 

Rozwijanie postrzegania. 

 

Rozumienie znaczenia wody dla życia człowieka zwierząt i roślin. 

 

Promowanie postawy pro-ekologicznej. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt  12.2  „Dziecko  wie,  jakie  warunki  są  potrzebne  do  rozwoju  zwierząt  (przestrzeń  życiowa, 

bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność)”. 

II.

 

 Środki dydaktyczne 



 

komputer z projektorem 



 

gra/plansza interaktywna „Zielony”  



 

szklanki (pojemniki) z wodą czysta i zabrudzoną 



 

obrazek z namalowana rurą, z której cieknie brudna woda wprost do rzeki 



 

wkład do filtra np. typu „Brita” 



 

napis: WODA TO SKARB  

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Rozmowa wprowadzająca – Dlaczego woda jest brudna? 

Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka opowiada, że pewnego razu 
spotkała Wodnika mieszkającego w rzece, który skarżył się, że ryby tam 
mieszkające od kilku dni nie mają czym oddychać, a woda jest tak brudna, że nic 
w niej nie widać i on sam nie może znaleźć swojego domku pod wodą. Prosi 
dzieci o pomoc w rozwiązaniu zagadki – z jakiego powodu woda w rzece jest 
brudna? 

Nauczycielka pokazuje dzieciom szklankę z brudną wodą. 

Dzieci wspólnie zastanawiają się, dlaczego woda jest brudna – co takiego mogło 
się stać… 

 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Po chwili nauczycielka wyjmuje planszę, na której widać, jak z wielkiej rury 
wylewa się czarna woda – ścieki. Czy to może być przyczyna zabrudzenia wody 
w rzece? Co trzeba zrobić z taką brudną wodą? 

Dzieci obserwują i porównują wodę czysta i brudną w dwóch szklanych 
pojemnikach. Nauczycielka wkłada do pojemników dowolny mały przedmiot – 
w brudnej wodzie nie widać go, w czystej – widać. Czy jest sposób na to, żeby 
oczyścić brudną wodę? 

Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustrację, na której widać oczyszczalnię 
ścieków, a następnie mały filtr do oczyszczania wody w domu (np. wkład do filtra 
typu Brita). 

Tłumaczy dzieciom, w jaki sposób działa oczyszczalnia wody, porównuje do 
małego filtra, demonstruje, jak działa filtr, przelewają wodę. 

Nauczycielka zadaje pytanie, komu potrzebna jest woda do życia? (ludzie, 
zwierzęta, rośliny - wszyscy).

 

2.

 

Zabawa orientacyjno – porządkowa  „Hop do wody” 

Nauczycielka rozkłada na dywanie szarfy układając je w koła. Dzieci biegają 
w rytmie tamburyna, omijając szarfy. Na sygnał „Hop do wody!” dzieci wskakują 
do środka najbliższej szarfy. Zabawę powtarzają kilka razy. 

3.

 

Ćwiczenie – oszczędzamy wodę 

Dzieci idą parami do łazienki. Nauczycielka rozmawia z dziećmi, skąd się biorą 
ścieki? 
Zachęca dzieci do mycia rąk tak, aby oszczędzać wodę. Dzieci demonstrują, w jaki 
sposób można umyć dokładnie ręce, nie marnując wody. 

4.

 

Zabawa ruchowa - Bańki mydlane 

Dzieci stoją w rozsypce na dywanie. W nagrodę za starania dzieci, aby oszczędzać 
wodę, nauczycielka puszcza bańki mydlane, dzieci łapią je. 

5.

 

Gra/plansza interaktywna„Zielony” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka  wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Tęcza 

 

Zielony 

Opis interaktywności.  

Gra „Zielony” polega na ułożeniu obrazka z części. 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Omówienie gry 

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną. 

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Zielony”, która przedstawia żabkę. 
Rozmowa z dziećmi o wodnym środowisku życia żab. 

Rozpoczynamy grę - wybrane dziecko przeciąga odpowiednie kółka na pasujące 
miejsca na obrazku żaby. Zabawę można powtórzyć. 

6.

 

Malowanie farbami wodnymi – Woda to skarb 

Dzieci siadają do stolików, na których przygotowane są kartki, pędzle, farby 
i woda. Nauczycielka rozmawia z dziećmi o tym, że bez wody nie moglibyśmy żyć, 
jest niezbędna do życia. Nauczycielka czyta z dziećmi i przypina na wystawce 
napis WODA TO SKARB. Prosi, aby dzieci namalowały obrazki na wystawę 
o wodzie. 

Dzieci malują farbami twórczy obrazek na temat „Woda to skarb”. 

7.

 

 Podsumowanie zajęcia 

Porządkowanie miejsc pracy. Przypinanie prac na wystawkę. Omawianie prac 
dzieci.