background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Mirosław Muraszkowski  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu odlewów 
731[06].Z3.01 
 

 

 

 

 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
Antoni Korsak 

 

Piotr Korsak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Jerzy Laskowski 
 

 

 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
Korekta: 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  „Stosowanie 
przepisów  bhp  przy  wykonywaniu  odlewów”  731[06].Z3.01  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu złotnik-jubiler. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Pierwsza  pomoc  w  przypadku  oparzeń.  Instrukcje  stanowiskowe.  Oświetlenie  

stanowiska pracy. Zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych 

11 

   5.1.1.Ćwiczenia 

11 

5.2.  Zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  wykonywaniu  form  gumowych  
          i modeli woskowych 

12 

          5.2.1.Ćwiczenia 

12 

5.3 . Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu form gipsowych i przy 

zalewaniu form stopem 

14 

5.3.1.Ćwiczenia 

14 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                        

16 

7. Literatura 

30 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06] . 
 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 
 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  

samodzielnej  pracy  uczniów,  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  
wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 

 

W rozdziale tym podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i osiągnięć w nauce, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module  731[06].Z3 „Technologia odlewania 

wyrobów jubilersko-złotniczych”. 

 

731.[06].Z3 

Technologia odlewania wyrobów 

jubilersko-złotniczych. 

731[06]Z3.01 

Stosowanie przepisów bhp przy  

wykonywaniu odlewów. 

731[06].Z3.02 

Dobieranie materiałów, narzędzi  

i urządzeń do wykonywania  

odlewów. 

731[06].Z3.03 

Wykonywanie odlewów metodą  

wytapianych modeli. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  rozpoznawać wyroby złotnicze pochodzące w różnych okresów historycznych, 

  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciw pożarowej oraz 

ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  projektować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  rozróżniać maszyny i narzędzia stosowane w jubilerstwie, 

  wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej, 

  stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  obróbce  i  montażu 

wykańczającym wyroby złotniczo-jubilerskie,  

  montować wyroby złotnicze, 

  oprawiać kamienie jubilerskie, 

  posługiwać się mechanicznymi metodami obróbki wykańczającej, 

  zastosować chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej, 

  naprawiać wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  stosować przepisy bhp przy sporządzaniu stopów, wykonywaniu wyrobów walcowanych, 

ciągnionych, kutych i tłoczonych, 

  sporządzać stopy do obróbki plastycznej, 

  walcować blachy i profile, 

  ciągnąć druty i profile, 

  kuć i tłoczyć blachy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

  określić  zasady  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony  środowiska  na  poszczególnych 

 

stanowiskach  roboczych  przy  wykonywaniu  wyrobów  złotniczych  metodą  wytapianych 

 

modeli, 

  określić procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

  odczytać i zinterpretować oznaczenia, znaki, instrukcje bhp, ppoż. i ochrony środowiska, 

  rozpoznać  zagrożenia  związane  z  wykonywaną  pracą  oraz  przeciwdziałać  i  zapobiegać 

 

zagrożeniom, 

  zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, 

  dobrać i zastosować odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej stosowanie do potrzeb, 

  zastosować  zasady  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony  środowiska  podczas  wykonywania 

 

wyrobów złotniczych metodą wytapianych modeli. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 

 

 

 

 

 

  

 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:  Technologia odlewania wyrobów złotniczo-jubilerskich 731[06].Z3  
Jednostka modułowa:  Stosowanie 

przepisów 

bhp 

przy 

wykonywaniu 

odlewów  

731[06].Z3.01 
 
Temat:  Potencjalne  zagrożenia  mogące  spowodować  wypadki  podczas wyżarzania  form 
gipsowych.  
Cel  ogólny
:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  zagrożeń  występujących  
w procesie wyżarzania form gipsowych 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych powinien umieć: 

  rozpoznać zagrożenia związane z wyżarzaniem form gipsowych, 

  określić sposoby zapobiegania ich powstawaniu. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

 
Czas:
  90 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej przy wyżarzaniu form gipsowych, 

  instrukcja obsługi pieca do wyżarzaniu form gipsowych. 

 
Przebieg  zajęć: 
1.   Podanie tematu zajęć. 
2.   Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.   Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.   Zapoznanie ucznia z instrukcją ćwiczenia. 
5.   Przebieg ćwiczenia: 

 

uczeń analizuje przebieg procesu wyżarzania form gipsowych, 

 

rozpoznaje zagrożenia występujące w procesie, 

 

opisuje je, 

 

analizuje przyczyny, z jakich mogą powstawać, 

 

nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania, 

 

uczeń określa sposoby zapobiegania powstawaniu zagrożeń, 

 

opisuje je. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.   Uczeń prezentuje efekt pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9.   Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Dobierz odzież roboczą i środki ochrony osobistej niezbędne w procesie wyżarzania form 

gipsowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych  umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:  Technologia odlewania wyrobów złotniczo-jubilerskich 731[06].Z3  
Jednostka modułowa:  Stosowanie 

przepisów 

bhp 

przy 

wykonywaniu 

odlewów  

731[06].Z3.01 
 
Temat:  Dobieranie  odzieży  roboczej  i  środków  ochrony  osobistej  niezbędnych  
w procesie zalewania form stopem.
 
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  i  zastosowania  odzieży  ochronnej  oraz 
sprzętu ochrony osobistej w procesie zalewania form stopem. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dobrać odzież ochronną, 

  dobrać środki ochrony osobistej, 

  zastosować odzież ochronną, 

  zastosować środki ochrony osobistej. 

 
Metody nauczania: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  grupowa. 

 
Czas:   
90 minut 
Środki dydaktyczne: 

  przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej przy zalewaniu form stopem, 

  odzież ochronna, 

  sprzęt ochrony osobistej. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Podanie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczniowie analizują proces zalewania form stopem, 

  określają wymogi, jakim powinna odpowiadać odzież robocza i środki ochrony    

 

osobistej, 

  dobierają odpowiednią odzież i środki ochrony osobistej, 

  nauczyciel sprawdza poprawność dokonanego wyboru, 

  uczniowie stosują odzież ochronną i środki ochrony osobistej. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.   Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Opisz  zagrożenia  spowodowania  wypadku  występujące  w  procesie  zalewania  form 

stopem. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród  uczniów  dotyczącej 

zdobytych umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.Pierwsza 

pomoc 

przypadku 

oparzeń. 

Instrukcje 

stanowiskowe. 

Oświetlenie 

stanowiska 

pracy. 

Zasady 

postępowania w sytuacjach awaryjnych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Opisz, sposób oceny stopnia oparzeń i omów sposób udzielenia pierwszej pomocy osobie 

oparzonej. 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 
          

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  omówić czym charakteryzują się poszczególne stopnie oparzeń, 
2)  opisać środki używane do okładów na oparzone miejsce, 
3)  opisać środki używane do smarowania  oparzonych miejsc, 
4)  opisać sposób postępowania z oparzoną osobą,, 
5)  opisać w jakich przypadkach należy osobę poparzoną do szpitala, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  apteczka wyposażona w artykuły niezbędne do udzielania pierwszej pomocy, 

  instrukcja udzielania pierwszej pomocy osobie oparzonej, 

  przybory do pisania, 

  zeszyt. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2.  Zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  wykonywaniu 

form gumowych i modeli woskowych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opisz, jakie zagrożenia występują przy wykonywaniu form gumowych. 

 
 

Wskazówki do realizacji: 

   Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i 

techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
      Uczeń powinien: 
1)  przeanalizować przebieg procesu wykonywania form gumowych, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  opisać je, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

   pokaz z objaśnieniem,  

   tekst przewodni. 

 
Środki dydaktyczne: 

  instrukcja stanowiskowa bhp przy obsłudze prasy wulkanizacyjnej, 

  instrukcja eksploatacji prasy wulkanizacyjnej, 

  notatnik, 

  przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Opisz jakie zagrożenia występują przy wykonywaniu modeli woskowych. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z bezpieczeństwem pracy. 
        
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przebieg procesu wykonywania modeli woskowych, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  opisać je, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

    pokaz z objaśnieniem, 

    tekst przewodni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja stanowiskowa bhp przy obsłudze woskarki, 

 

instrukcja eksploatacji woskarki, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania. 

 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.3.  Zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  wykonywaniu 

form gipsowych i przy zalewaniu form stopem 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Opisz, jakie zagrożenia występują przy wykonywaniu form gipsowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego    zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przebieg procesu wykonywania form gipsowych, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  opisać je, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami,  

  tekst przewodni. 

 
Środki dydaktyczne: 

  instrukcja stanowiskowa bhp przy obsłudze pieca do wyżarzania form gipsowych, 

  instrukcja eksploatacji pieca do wyżarzania form gipsowych, 

  notatnik, 

  przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Opisz, jakie zagrożenia występują przy zalewaniu form stopem. 

 
Wskazówki do realizacji 

 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego    zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przebieg procesu zalewania form stopem, 
2)  określić zagrożenia występujące w tym procesie, 
3)  opisać je, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami,  

  tekst przewodni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcja stanowiskowa bhp przy obsłudze odlewarki, 

  instrukcja eksploatacji odlewarki, 

  notatnik, 

  przybory do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  przepisów  bhp 
przy wykonywaniu odlewów„ 

 

Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1- 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15- 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz Odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 

Cel operacyjny 

K

a

te

go

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić liczbę stopni oparzeń. 

2. 

Określić stopień oparzenia. 

3. 

Określić stopień oparzenia. 

4. 

Określić 

sposób 

udzielania 

pomocy osobie oparzonej. 

5. 

Określić  sposób  postępowania  
w  przypadku  awarii  urządzenia 
elektrycznego. 

6. 

Określić 

prawidłowy 

sposób 

postępowania 

przypadku 

zdarzenia zagrażającego życiu lub 
zdrowiu. 

…opuścić pomieszczenie… 

7. 

Określić  przyczyny  powstawania 
zagrożeń 

wypadkowych  

w  procesie  wykonywania  form 
gumowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

8. 

Określić, właściwości materiału, z 
którego  powinna  być  wykonana 
podłoga  w  pomieszczeniu  do 
zalewania form stopem. 

…termoodporną…żaroodpor
ną… 

9. 

Określić  przyczyny  pogorszenia 
funkcjonowania wzroku. 

10. 

Określić,  jakie  materiały  nie 
powinny 

znajdować 

się  

sąsiedztwie 

pieca 

do 

wyżarzania tulei. 

…łatwopalne… 

11. 

Określić, środek ochrony osobistej 
niezbędny 

podczas 

odważania 

proszku formierskiego. 

12. 

Określić, stosowną odzież roboczą 
podczas 

wyjmowania 

form 

gumowych z pieca. 

13. 

Określić, 

jakie 

zagrożenie 

wypadkowe  występuje  podczas 
otwarcia  pieca  do  wyżarzania 
form gipsowych. 

14. 

Określić,  jakie  zagrożenie  może 
spowodować 

duża 

wilgotność 

powietrza podczas topienia stopu. 

15. 

Opisać 

sposób 

udzielania 

pierwszej 

pomocy 

osobie 

poparzonej. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli 

prawidłowo 

opisał 

sposób  udzielenia  pierwszej 
pomocy 

przypadku 

oparzenia. 

16. 

Opisać, 

jakie 

zagrożenia 

wypadkowe występują w procesie 
wykonywania 

modeli 

woskowych. 

PP 

Uczeń  prawidłowo  wykonał 
zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

zagrożenia 

występujące  

procesie 

wykonywania 

modeli woskowych. 

17. 

Opisać, 

jakie 

zagrożenia 

wypadkowe występują w procesie 
zalewania form gipsem. 

PP 

Uczeń  prawidłowo  wykonał 
zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

zagrożenia  które  występują  w 
procesie 

zalewania 

form 

stopem. 

18. 

Opisać  przyczyny  występowania 
zagrożeń  wypadkowych  podczas 
procesu 

wykonywania 

form 

gumowych. 

PP 

Uczeń  prawidłowo  wykonał 
zadanie, 

jeżeli 

opisał 

przyczyny  zagrożeń  podczas 
procesu  wykonywania  form 
gumowych. 

19. 

Opisać  przyczyny  występowania 
zagrożeń  wypadkowych  podczas 
wykonywania form gipsowych. 

PP 

Uczeń wykonał zadanie jeżeli 
opisał  przyczyny  zagrożeń 
podczas  wykonywania  form 
gipsowych. 

20. 

Zredagować 

krótką 

instrukcję 

stanowiskową dotyczącą bhp przy 
pracy z woskarką. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli prawidłowo zredagował 
instrukcję. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących walcowania blach i profili. 
5.  Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14 to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna 

odpowiedź  jest  prawidłowa;  zadania  6,  8, 10  to zadania z  luką, w zadaniach  15,  16,  17, 
18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach opisowych udziel krótkiej odpowiedzi. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy- (pytania 1-14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy- (pytania 15-20). 

9.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  któreś  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.  

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 
 

Powodzenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Oparzenia można sklasyfikować ze względu na uszkodzenia ciała na stopnie, których jest: 

a)  1, 
b)  2, 
c)  3, 
d)  4. 
 

2.  Zapalne zaczerwienienie skóry występuje w oparzeniach w stopniu: 

a)  1, 
b)  2, 
c)  3, 
d)  4. 
 

3.  Zgorzel, czyli martwica tkanek, jest oparzeniem stopnia: 

a)  1, 
b)  2, 
c)  3, 
d)  4. 
 

4.  Chorego należy przewieść do szpitala w przypadku oparzeń: 

a)  I stopnia, 
b)  II i III stopnia, 
c)  IV stopnia, 
d)  III i IV stopnia. 
 

5.  Naprawę urządzeń elektrycznych może przeprowadzać: 

a)  osoba uprawniona, 
b)  pracownik obsługujący urządzenie, 
c)  przełożony, 
d)  inspektor bhp. 
 

6.  W  przypadku  pożaru  lub  innego  nagłego  zdarzenia  zagrażającego  zdrowiu  bądź  życiu 
 

konieczne  jest  ……………..  ………………….,  w  którym  przebywanie  stwarza 

 

zagrożenie zdrowia i życia. 

 
7.  Zagrożenia w procesie wykonywania form gumowych nie spowoduje: 

a)  niestosowanie masek przeciwpyłowych, 
b)  nieprawidłowo przeprowadzony proces technologiczny, 
c)  nieznajomość bądź nieprzestrzeganie instrukcji eksploatacji urządzeń używanych  

w procesie, 

d)  niezachowanie porządku na stanowisku pracy. 
 

8.  Pomieszczenie, w którym zalewamy formy stopem, powinno mieć …………………   
 

i ………………………  podłogę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

9.  Pogorszenie funkcjonowania wzroku może być spowodowane: 

a)  niestosowaniem wyciągu miejscowego na stanowisku wykonywania form gumowych, 
b)  złym oświetleniem stanowiska, 
c)  nadmiernym zapylaniem stanowiska pracy, 
d)  niewłaściwą instalacją gazową. 
 

10. Materiały ………………….  nie powinny znajdować się w sąsiedztwie pieca do 
 

wyżarzania tulei. 

 
11. Podczas odważania proszku formierskiego należy stosować: 

a)  obuwie ochronne, 
b)  maskę przeciw pyłową, 
c)  rękawy ochronne, 
d)  rękawice termoodporne. 
 

12. Podczas wyjmowania form gipsowych z pieca (do ich wyżarzania) nie jest konieczne
 

używanie: 
a)  rękawic ochronnych, 
b)  rękawów ochronnych, 
c)  fartucha ochronnego, 
d)  maski przeciwpyłowej. 
 

13. W przypadku otwarcia drzwi pieca do wyżarzania form gipsowych w trakcie wytapiania z 
 

form wosku, zagrożenie może być spowodowane: 
a)  obecnością gorących, łatwo palnych par wosku, 
b)  obecnością toksycznych gazów, 
c)  zmianą temperatury cyklu, 
d)  zbyt krótkim czasem wyżarzania.  
 

14. Duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu do topienia stopu może spowodować: 

a)  rozszczelnienie pieca, 
b)  kruchość stopu, 
c)  uszkodzenie układów zabezpieczających piec, 
d)  rozprysk stopu. 
 

15. Opisz, w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy osobie oparzonej. 
16. Opisz, jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas procesu wykonywania modeli 
 

woskowych. 

17. Opisz, jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas procesu zalewania form stopem. 
18. Opisz, jakie mogą być przyczyny występowania zagrożeń podczas procesu wykonywania 
 

form gumowych. 

19. Opisz, jakie mogą być przyczyny występowania zagrożeń podczas procesu wykonywania 
 

form gipsowych. 

20. Zredaguj krótką instrukcję stanowiskową dotyczącą bhp przy pracy woskarką. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu odlewów” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania
 

 

Nr 
zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 
 

 

 

 
 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 

15 

 

 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

19 

 

 

20 

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej    „Stosowanie  przepisów  bhp 
przy wykonywaniu odlewów” 
 

Test składa się z 20 zadań: 

  zadania 1- 14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 15- 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Plan Testu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 

Cel operacyjny 

K

a

te

go

ria

 

ce

lu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić 

najczęstsze 

skutki 

wypadków 

przy 

pracy 

podczas 

wykonywania odlewów. 

2. 

Określić, 

przy 

którym 

stopnia 

oparzenia tworzą się pęcherze. 

3. 

Określić  substancje  stosowane  jako 
okłady na oparzenia. 

4. 

Określić 

miejsce 

umieszczenia 

instrukcji stanowiskowej. 

…w pobliżu maszyny…. 

5. 

Określić  sposób  postępowania  w 
przypadku awarii urządzenia. 

…przełożonego… 

6. 

Określić 

czynnik, 

który 

może 

spowodować  zagrożenie  wypadkiem 
przy wykonywaniu form gumowych. 

7. 

Określić 

czynnik, 

który 

może 

spowodować  zagrożenie  wypadkiem 
przy wykonywaniu form gumowych. 

8. 

Określić  potencjalne  skutki  braku 
bolca  uziemiającego  w  gnieździe 
zasilającym prasę wulkanizacyjną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

9. 

Określić, 

czynnik, 

który 

może 

spowodować 

niekontrolowany 

rozprysk wosku. 

10.  Dobrać  sprzęt  ochrony  osobistej 

niezbędny  podczas  rozcinania  form 
gumowych. 

11.  Określić,  treść  tablicy,  która  powinna 

wisieć  na  prasie  wulkanizacyjnej 
podczas jej pracy. 

d. 

12.  Określić, jakie zagrożenie wypadkiem 

może  spowodować  nieprzestrzeganie 
zaleceń 

producenta 

dotyczących 

ciśnienia gazu w woskarce. 

13.  Określić, jakie zagrożenie wypadkiem 

może  spowodować  nieprawidłowo 
zorganizowane 

stanowisko 

do 

studzenia form gipsowych. 

14.  Określić, jakie zagrożenie wypadkiem 

może  spowodować  nieprawidłowe 
dobranie  kleszczy  do  przenoszenia 
tulei. 

15.  Zredagować 

krótką 

instrukcję 

stanowiskową  dotyczącą  bhp  przy 
pracy z wulkanizatorem. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo 

zredagował 

instrukcję. 

16.  Opisać,  jaki  sprzęt  ochrony  osobistej 

należy  zastosować podczas zalewania 
form stopem. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
poprawnie  określił  niezbędny 
sprzęt ochrony osobistej. 

17.  Opisać,  jakie  zagrożenia  wypadkiem 

występują 

podczas 

wykonywania 

form gumowych. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo 

wymienił 

zagrożenia występujące podczas 
wykonywania form gumowych. 

18.  Opisać,  jakie  zagrożenia  wypadkiem 

występują podczas form gipsowych. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo 

wymienił 

zagrożenia występujące podczas 
wykonywania form gipsowych. 

19.  Opisać,  jakie  zagrożenia  wypadkiem 

występują 

podczas 

wykonywania 

modeli woskowych. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo  opisał  przyczyny 
powstawania  zagrożeń  podczas 
wykonywania 

modeli 

woskowych. 

20.  Opisać,  jakie  zagrożenia  wypadkiem 

występują  podczas  zalewania  form 
stopem. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
prawidłowo  opisał  przyczyny 
powstawania  zagrożeń  podczas 
zlewania form stopem. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej  jednotygodniowym   

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań. 
15. Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

11. Przeczytaj uważnie instrukcję. 
12. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
13. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
14. Test zawiera 20 zadań dotyczących walcowania blach i profili. 
15. Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14 to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna 

odpowiedź  jest  prawidłowa;  zadania  6,  8, 10  to zadania z  luką, w zadaniach  15,  16,  17, 
18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

16. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach opisowych udziel krótkiej odpowiedzi. 

17. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
18. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy- (pytania 1-14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy- (pytania 15-20). 

19. Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  któreś  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.  

20. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Co jest najczęściej występującym skutkiem wypadków podczas wykonywania 

odlewów metodą wytapianych modeli? 
a)  porażenia prądem, 
b)  stłuczenia i złamania, 
c)  oparzenia, 
d)  uszkodzenia ciała. 
 

2.  Pęcherze tworzą się przy oparzeniach stopnia: 

a)  1, 
b)  2, 
c)  3, 
d)  4. 
 

3.  Do okładów na oparzenia nie stosuje się: 

a)  nadmanganianu potasu, 
b)  rivanolu, 
c)  błękitu metylowego, 
d)  wody utlenionej. 
 

4.  Instrukcje stanowiskowe powinny być umieszczone …………………………… której 

dotyczą. 

 
5.  W  przypadku  zauważenia  jakichkolwiek  nieprawidłowości  w  pracy  urządzenia 

konieczne jest zawiadomienie …………………….. o awarii. 

 

6.  Zagrożenia w procesie wykonywania form gumowych może spowodować: 

a)  źle dobrane proporcje składników masy formierskiej, 
b)  nieprawidłowo ustawiona temperatura woskarki, 
c)  niestosowanie sprzętu ochrony osobistej, 
d)  nieprawidłowe przygotowanie narzędzi. 

 

7.  Zagrożeniem bezpiecznej i higienicznej pracy w procesie wykonywania form 

gumowych może być: 
a)  zbyt niska temperatura wulkanizacji, 
b)  nieodpowiednio zamocowana prasa wulkanizacyjna, 
c)  nieodpowiedni rodzaj gumy wulkanizacyjnej, 
d)  przepełnienie ramki gumą. 

 

8.  Brak bolca uziemiającego w gnieździe zasilającym prasę wulkanizacyjną może być 

przyczyną: 
a)  skaleczenia, 
b)  zatrucia, 
c)  porażenia prądem, 
d)  stłuczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Niekontrolowany rozprysk wosku może być spowodowany: 

a)  zbyt niskim ciśnieniem w woskarce, 
b)  niedokładnym przyłożeniem formy gumowej do zaworu woskarki, 
c)  nadmierną ilością wosku, 
d)  zbyt wysoką temperaturą wosku. 
 

10. Przy rozcinaniu form gumowych, jako sprzętu ochrony osobistej, należy stosować: 

a)  rękawice termoodporne, 
b)  rękawice zbrojone, 
c)  ochronnego obuwia,  
d)  fartuchów termoodpornych. 
 

11. W czasie pracy prasy wulkanizacyjnej powinna wisieć na niej tablica z napisem: 

a)  „wysokie ciśnienie”, 
b)  „urządzenie niebezpieczne”, 
c)  „maszyna w ruchu”, 
d)  „gorące”. 
 

12. Zastosowanie w woskarce, w celu wytworzenia ciśnienia, gazu innego niż zalecany 

przez producenta może być przyczyną: 
a)  porażenia prądem, 
b)  wybuchu, 
c)  skaleczenia, 
d)  chorób dróg oddechowych. 
 

13. Nieodpowiednio zorganizowane stanowisko do studzenia form gipsowych może być 

powodem: 
a)  wybuchu pożaru, 
b)  porażenia prądem, 
c)  chorób dróg oddechowych, 
d)  zatruć. 
 

14. Korzystanie z nieodpowiednich kleszczy przy przenoszeniu gorących tulei stwarza 

zagrożenie: 
a)  skaleczeń i stłuczeń, 
b)  oparzeń i wybuchu pożaru, 
c)  zatruć, 
d)  zapylenia pomieszczenia. 
 

15. Zredaguj krótką instrukcję stanowiskową dotyczącą bhp przy pracy z wulkanizatorem. 
16. Opisz, jaki sprzęt ochrony osobistej należy stosować podczas zalewania form stopem. 
17. Opisz, jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas procesu wykonywania form 

gumowych. 

18. Opisz, jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas procesu wykonywania form 

gipsowych. 

19. Opisz, jakie mogą być przyczyny występowania zagrożeń podczas procesu 

wykonywania modeli woskowych. 

20.  Opisz, jakie mogą być przyczyny występowania zagrożeń podczas procesu zalewania 

form stopem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
„Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu odlewów” 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania 

 

Nr 
zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 

15 

 
 
 

 

16 

 

 

17 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7. 

LITERATURA

   

   

   

 

 

 

 

1.  Baranowicz  W.  :  Wytyczne  w  zakresie  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  wzór  instrukcji 
 

bezpieczeństwa pożarowego dla obiektów szkół, MEN, Warszawa 1997 

2.  Gerula L.: BHP w jubilerstwie. Wydawnictwo Rynku Wewnętrznego „Libra”, Warszawa 
 

1988 

3.  Kowalewski  S.,  Dąbrowski  A.,  Dybrowski  M.  :  Zagrożenia  mechaniczne,  Centralny 
 

Instytut Ochrony Pracy, Warszawa 1997  

4.  Rozporządzenie  Ministra Pracy  i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie 
 

ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy  

5.  Materiały firmy Argenta 
6.  Materiały firmy Miryan 
7.  Materiały firmy W.Kociuba 

 

 

Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 

  www.pat-rodent.com.