background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Zbigniew Eliasz

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  obsługi  i  konserwacji  maszyn  i  urządzeń 
precyzyjnych 731[01].Z3.02 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Krzysztof Idzior 
mgr inż. Dariusz Główczak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Zbigniew Eliasz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Ryszard Dolata 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[01].Z3.02 
„Wykonywanie  obsługi  i  konserwacji  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych”,  zawartego 
w programie  nauczania  dla  zawodu  mechanik  automatyki  przemysłowej  i  urządzeń 
precyzyjnych. 

 
 
 

Uwaga: 
Zastrzeżonych nazw firm i produktów użyto wyłącznie w celach informacyjnych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Zużycie części maszyn, tarcie i korozja 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia  

13 

5.2.  Urządzenia techniki komputerowej 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.  Sprzęt gospodarstwa domowego 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia  

17 

5.4.  Przenośniki taśmowe i podnośniki 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia  

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Poradnik ten będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych jednostki modułowej 

Wykonywanie obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń precyzyjnych. 

W poradniku zamieszczono:  

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  opanowane, 
aby bez problemów korzystać z materiału tej jednostki, 

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem dla ucznia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania – uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  to  jest:  tekstu 
przewodniego, projektów i ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Uczniowie  powinni  opanować  wszystkie  umiejętności  od  treści  łatwiejszych 

do trudniejszych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

Moduł 731[01].Z3 

Eksploatacja układów automatyki 

przemysłowej i urządzeń precyzyjnych 

731[01].Z3.01 

Wykonywanie obsługi 
i konserwacji układów 

automatyki przemysłowej 

731[01].Z3.02 

Wykonywanie obsługi 

i konserwacji maszyn 

i urządzeń precyzyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

rozróżniać rodzaje mechanizmów maszyn precyzyjnych, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu fizyki w gimnazjum, 

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

 

współpracować w grupie, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska, 

 

poszukiwać informacji w Internecie, 

 

przygotowywać i realizować prezentacje. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić rodzaje mechanizmów maszyn precyzyjnych, 

 

wyjaśnić zjawisko tarcia i smarowania elementów maszyn i urządzeń precyzyjnych, 

 

scharakteryzować metody przeciwdziałania zużyciu elementów maszyn w wyniku tarcia, 

 

uruchomić i dokonać przeglądu technicznego plotera, 

 

uruchomić i wymienić części eksploatacyjne w drukarce komputerowej, 

 

dokonać regulacji i przeglądu technicznego maszyny do szycia, 

 

uruchomić i dokonać regulacji wagi z kasą fiskalną, 

 

naprawić uszkodzone żelazko elektryczne, 

 

uruchomić i dokonać przeglądu technicznego kuchenki mikrofalowej, 

 

dokonać  przeglądu  technicznego  silników  komutatorowych  napędzających  maszyny 
precyzyjne, 

 

dokonać wymiany i uruchomić systemy regulacyjne w pralce automatycznej, 

 

dokonać przeglądu technicznego mechanizmów zegarowych, 

 

dokonać regulacji elementów systemu transportu taśmowego, 

 

posłużyć się instrukcjami obsługi, 

 

skorzystać z dokumentacji technicznej, norm i katalogów, 

 

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 
środowiska na stanowisku pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:   

 

................................................................................... 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik 

automatyki 

przemysłowej 

urządzeń 

precyzyjnych 731[01] 

Moduł:  

Eksploatacja 

układów 

automatyki 

przemysłowej 

i urządzeń precyzyjnych 731[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie  obsługi  i  konserwacji  maszyn  i  urządzeń 
precyzyjnych 731[01].Z3.02 

Temat: Konserwacja i eksploatacja drukarki igłowej. 

Cel ogólny: Wykonanie konserwacji oraz uruchomienie i wykonanie wydruków przy pomocy 

drukarki igłowej. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć

  rozpoznać poszczególne podzespoły drukarki igłowej, 

  zdemontować i zamontować podzespoły drukarek igłowych, 

  dobrać materiały do konserwacji zgodnie z zaleceniami producenta, 

  przeprowadzić konserwację drukarki igłowej, 

  sprawdzić poprawność wykonania montażu drukarki po przeprowadzonej konserwacji, 

  zainstalować w komputerze sterowniki drukarki, 

  połączyć drukarkę z komputerem, 

  uruchomić wydruk z komputera, 

  przetestować pracę drukarki wykonując serię wydruków, 

  ocenić stan drukarki i jakość wykonanych wydruków, 

  przestrzegać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady ochrony środowiska, 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

  organizowanie i planowanie stanowiska pracy, 

  praca w zespole, 

  ocena pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie laboratoryjne. 

  kartki papieru formatu A4 do wykonania wydruków kontrolnych. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2–3 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 

  90 minut. 

 
Środki dydaktyczne: 

  instrukcja  do  ćwiczenia  opracowana  przez  nauczyciela  dla  każdego  zespołu 

uczniowskiego, 

  instrukcja eksploatacji drukarki, 

  instrukcja konserwacji drukarki zawierająca zalecenia producenta, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  przewody łączeniowe i drukarka z komputerem, 

  płyta CD zawierająca sterowniki do drukarki, 

  komputer  z  oprogramowaniem  narzędziowym  umożliwiający  współpracę  z  drukarką 

igłową, 

  narzędzia niezbędne do przeprowadzenia demontażu, montażu drukarki i konserwacji, 

  niezbędne środki do przeprowadzenia konserwacji drukarki igłowej, 

  notatnik. 

 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Zadania dla ucznia: 

Rozpoznaj  wśród  grupy  drukarek  drukarkę  igłową  i przenieś  ją  na  stanowisko 

ćwiczeniowe.  Zgromadź  na  stanowisku  narzędzia  i środki  abyś  mógł  wykonać  ćwiczenie 
zgodnie  z  instrukcją.  Podczas  pracy  stosuj  zasady  bezpiecznej  pracy  z  urządzeniami, 
w których  występuje  niebezpieczne  napięcie.  Przeczytaj  uważnie  i  ze  zrozumieniem 
instrukcje:  eksploatacji  drukarki  i  konserwacji  drukarki.  Zachowując  szczególną  ostrożność 
dokonaj  demontażu  drukarki  igłowej  w  stopniu  umożliwiającym  przeprowadzenie 
konserwacji.  Stosując  środki  zalecane  przez  producenta  drukarki  igłowej,  wykonaj  jej 
konserwację zgodnie z  instrukcją konserwacji.  Zmontuj drukarkę po wykonanej konserwacji 
i sprawdź  poprawność  montażu  przed  jej uruchomieniem.  Uruchom  komputer  i  zainstaluj 
odpowiednie  sterowniki  do  drukarki.  Połącz  drukarkę  z  komputerem,  uruchom  drukarkę 
i wykonaj  wydruki  kontrolne.  Oceń  stan  drukarki  i  jakość  wykonanych  wydruków.  Zapisz 
spostrzeżenia do zeszytu. Wykonaj sprawozdanie na kartkach A4 zgodnie z wzorem podanym 
przez nauczyciela. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Czynności organizacyjno-porządkowe, określenie tematu zajęć, sprawdzenie obecności. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą ćwiczenia laboratoryjnego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą ćwiczenia laboratoryjnego. 

 
1.  Uczniowie zapoznają się z  instrukcją do ćwiczenia, instrukcją eksploatacji  i konserwacji 

drukarki oraz przerysowują i przepisują najistotniejsze fragmenty do zeszytu. 

2.  Uczniowie  rozpoznają  drukarkę  igłową  z  zestawu  przygotowanego  do  ćwiczenia 

drukarek i przenoszą ją na stanowisko ćwiczeniowe. 

3.  Uczniowie  gromadzą  na  stanowisku  niezbędne  narzędzia  i  środki  do  wykonania 

ćwiczenia. 

4.  Uczniowie dokonują pod nadzorem nauczyciela demontażu drukarki. 
5.  Uczniowie  wykonują  konserwację  drukarki  zgodnie  z  instrukcją  i  zaleceniami 

producenta. 

6.  Uczniowie montują drukarkę i dokonują sprawdzenia poprawności montażu. 
7.  Uczniowie proszą nauczyciela o sprawdzenie poprawności montażu. 
8.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela włączają napięcie zasilające. 
9.  Uczniowie włączają komputer i instalują sterowniki. 
10.  Po akceptacji nauczyciela podłączają drukarkę do komputera i uruchamiają drukarkę. 
11.  Uczniowie wykonują serię wydruków kontrolnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12.  Uczniowie  zapisują  w  zeszycie  wszystkie  spostrzeżenia  i  przeprowadzają  analizę  stanu 

drukarki i jakości uzyskanych wydruków. 

13.  W  końcowej  części  zajęć  uczniowie  przygotowują  sprawozdanie  z  przeprowadzonego 

ćwiczenia, zgodnie z wzorem określonym przez nauczyciela. 

 

Nauczyciel  przez  cały  czas  powinien kontrolować pracę zespołów  i  interweniować,  gdy 

występują  nieprawidłowości  w  działaniach  uczniów.  Ponadto,  nauczyciel  zwraca  uwagę 
na postawę  ucznia,  pracę  w  grupie,  biegłość  w  posługiwaniu  się  przyrządami,  organizację 
stanowiska  pracy.  Po  wykonaniu  ćwiczeń  uczniowie  porządkują  stanowiska  laboratoryjne 
a nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać  opanowane  umiejętności 
wskazać, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:   

 

................................................................................... 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik 

automatyki 

przemysłowej 

urządzeń 

precyzyjnych 731[01] 

Moduł:  

Eksploatacja 

układów 

automatyki 

przemysłowej 

i urządzeń precyzyjnych 731[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie  obsługi  i  konserwacji  maszyn  i  urządzeń 
precyzyjnych 731[01].Z3.02 

Temat: Wymiana paska klinowego pralki automatycznej. 

Cel ogólny: naprawa pralki automatycznej poprzez wymianę paska klinowego. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

  zastosować zasady BHP przy pracy ze sprzętem AGD, 

  skorzystać z różnych źródeł informacji na temat pralek i części zamiennych, 

  zlokalizować usterki pralki, 

  dobrać pasek klinowy do typu pralki, 

  zdemontować pralkę w stopniu wystarczającym do wymiany paska klinowego, 

  wymienić pasek klinowy pralki, 

  wykonać regulację naciągu paska klinowego, 

  zmontować pralkę po wymianie paska klinowego, 

  uruchomić pralkę i ocenić poprawność przeprowadzonej naprawy. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

  organizowanie i planowanie stanowiska pracy, 

  praca w zespole, 

  ocena pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2–3 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 

  90 minut. 

 
Środki dydaktyczne: 

  pralka automatyczna, 

  zestaw narzędzi: wkrętak, zestaw kluczy nasadowych i płaskich, 

  pasek klinowy, 

  katalog części zamiennych pralek, 

  instrukcja do ćwiczenia wykonana przez nauczyciela dla każdego zespołu, 

  zestaw pytań prowadzących, 

  przewodnik dla ucznia, 

  zeszyt, 

  kartki papieru formatu A4 (na sprawozdanie). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Zadanie dla ucznia: 

Przeanalizuj  instrukcję  do  ćwiczenia,  instrukcję  serwisową,  instrukcję  eksploatacji 

i katalog części zamiennych pralki. Dobierz części zamienne i narzędzia do przeprowadzenia 
naprawy.  Podczas  prac  przestrzegaj  zasady  BHP.  Zdemontuj  pralkę  w stopniu 
wystarczającym  do  przeprowadzenia  naprawy.  Wymień  uszkodzone  części.  Sprawdź 
poprawność  wykonanej  naprawy.  Zmontuj  pralkę.  Sprawdź  (za  zgodą  i pod  kontrolą 
nauczyciela)  poprawność  funkcjonowania  pralki  po  naprawie.  Oceń  poprawność  i  jakość 
przeprowadzonej naprawy. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Czynności organizacyjno-porządkowe, określenie tematu zajęć, sprawdzenie obecności. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakiego typu pralkę masz naprawić? 
2.  Czy  przeanalizowałeś  instrukcję  serwisową,  instrukcję  eksploatacji  i  katalog  części 

zamiennych naprawianej pralki? 

3.  Jaki jest symbol katalogowy paska klinowego do naprawianej pralki? 
4.  Jak odszukać symbol katalogowy na pasku klinowym? 
5.  Którą  ściankę  pralki  i  jakimi  narzędziami  należy  zdemontować,  aby  wymienić  pasek 

klinowy? 

6.  Jak wykonać wymianę i regulację naciągu paska klinowego? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Czy wyłączyłeś naprawianą pralkę z sieci zasilającej? 
2.  Jakiego paska klinowego użyjesz do naprawy pralki? 
3.  Jakich narzędzi użyjesz do naprawy pralki? 
4.  Którą ściankę pralki zdemontujesz, aby uzyskać dostęp do paska klinowego? 
5.  W jaki sposób i jakimi narzędziami zdemontujesz ściankę pralki? 
6.  W jaki sposób i przy użyciu jakich narzędzi wymienisz uszkodzony pasek klinowy? 
7.  Jak dokonasz regulacji naciągu paska klinowego? 
8.  W jaki sposób po naprawie ocenisz poprawność i jakość wykonanej naprawy? 
 
Faza III. Ustalenia 
1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  rozpoznają  typ  pralki  automatycznej  dostarczonej  im 

do naprawy.  Odszukują  w  katalogu  odpowiedni  symbol  paska  klinowego.  Wybierają 
z zestawu  dostarczonych  pasków  klinowych  właściwy  pasek  i  przenoszą  na  stanowisko 
ćwiczeniowe.  Gromadzą  na  stanowisku  ćwiczeniowym  narzędzia  do wykonania 
naprawy. Zastanawiają się nad sposobem przeprowadzenia naprawy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

2.  Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  doboru  paska  klinowego  i  narzędzi 

do przeprowadzenia naprawy oraz sposób wykonania naprawy. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  czy  pralka  jest  podłączona  do  sieci  zasilającej,  jeżeli  tak 

to odłączają przewód zasilający z gniazdka. 

2.  Uczniowie stosując odpowiednie  narzędzia przystępują do demontażu właściwej  ścianki 

pralki. 

3.  Uczniowie  luzują  śrubę  mocującą  silnik  pralki  i  śruby  odpowiadające  za  naciąg  paska 

klinowego. 

4.  Uczniowie wymieniają pasek klinowy. 
5.  Uczniowie dokonują regulacji naciągu paska klinowego. 
6.  Uczniowie montują ściankę pralki. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonanej  naprawy.  Nauczyciel  cały 

przez czas pracy uczniów czuwa  nad  ich  bezpieczeństwem zwracając  szczególną uwagę 
na  przestrzeganie  przez  uczniów  zasad  BHP.  Po  zakończonej  naprawie  sprawdza 
poprawność  wykonania  prac,  właściwy  dobór  części  zamiennych  i  narzędzi  użytych 
do naprawy. 

2.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie włączają pralkę do sieci zasilającej i razem 

z nauczycielem sprawdzają funkcjonowanie pralki. 

3.  Uczniowie oceniają poprawność i jakość przeprowadzonej naprawy. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  określają,  które  etapy  zadania  sprawiły  im  trudności. 

Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Zużycie części maszyn, tarcie i korozja 

 

5.1.1  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj najczęściej spotykane zniszczenia korozyjne oraz przyczyny ich powstania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału 4.1.1. Materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na rodzaje 
korozji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć  okiem  nieuzbrojonym  oraz  przy  pomocy  przyrządów  optycznych  następujące 

typy zniszczeń korozyjnych: zniszczenia równomierne, wżery korozyjne, pęknięcia, 

2)  scharakteryzować rodzaj korozji, oraz opisać przyczyny zniszczeń korozyjnych, 
3)  określić sposoby zabezpieczenia zniszczonego elementu, 
4)  określić metody ochrony metali przed korozją, 
5)  scharakteryzować zależności między właściwościami metali a ich zastosowaniami. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokazu, 

 

ćwiczenia laboratoryjne, 

 

przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki metali (kolekcja), 

 

lupa, suwmiarka i mikrometr, 

 

instrukcja do zajęć laboratoryjnych. 

 

Ćwiczenie 2 

Przeanalizuj rolę smarowania w maszynach i urządzeniach precyzyjnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.1.1.  Materiału  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
oznaczenia i symbole stosowanych środków smarnych i techniki smarowania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  porównać sposób przesuwania się głowicy w drukarce atramentowej po prowadnicach: 

a)  nasmarowanych, 
b)  nie nasmarowanych. 

2)  ocenić rolę tarcia, wyjaśnić fizyczne aspekty procesów smarowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

3)  posmarować  wszystkie  elementy  metalowe  drukarki  wskazane  w  instrukcji  drukarki, 

dokonać doboru środków smarnych, wybrać odpowiednie techniki smarowania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia laboratoryjne, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

drukarka atramentowa wraz z Instrukcją obsługi, 

 

kilka (3–4) rodzajów smarów, 

 

instrukcja do zajęć laboratoryjnych. 

 

Ćwiczenie 3 

Określ rodzaje zużyć elementów maszyn i urządzeń. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.1.1.  Materiału  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
przyczyny zużycia części maszyn. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać  oględzin  makroskopowych  części  maszyn,  analizując,  które  z  powierzchni 

uległy zużyciu, 

2)  posługując się suwmiarką, lupą i mikrometrem określić wielkość i rodzaje występującego 

zużycia, 

3)  dokonać analizy w jakich warunkach wystąpiły zużycia, 
4)  określić rodzaj zużycia, 
5)  przedstawić sposób podwyższenia trwałości. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokazu, 

 

ćwiczenia laboratoryjne, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

3–4 zużyte części maszyn i urządzeń, 

 

lupa, suwmiarka i mikrometr, 

 

instrukcja do zajęć laboratoryjnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Urządzenia techniki komputerowej 

 

5.2.1  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wymień atrament i przetestuj poprawność działania drukarki atramentowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z instrukcją obsługi drukarki.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  połączyć  drukarkę  z  komputerem  przez  łącze  szeregowe  w  standardzie  Centronics, 

lub USB, 

2)  przeanalizować dokumentację używanej drukarki atramentowej, 
3)  zainstalować drukarkę wgrywając sterowniki do komputera, 
4)  wymienić atramenty w drukarce, 
5)  przeprowadzić kalibrację drukarki, 
6)  wydrukować stronę testową drukarki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia laboratoryjne, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

drukarka atramentowa, 

 

papier do drukarek,  

 

zestaw atramentów, 

 

zestaw komputerowy. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  instalacji  i  uruchomiania  skanera  optycznego  oraz  sprawdź  jego 

funkcjonowanie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.2.1.  Materiał  nauczania,  zapoznać  się  z  instrukcją 
eksploatacji skanera znajdującą się na stanowisku ćwiczeniowym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować instrukcję obsługi skanera, 
2)  sprawdzić, czy nie jest włączona blokada mechanizmu skanującego, 
3)  zainstalować sterowniki, 
4)  podłączyć skaner do portu USB, 
5)  zmienić kilka razy rozdzielczość skanera oraz, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

6)  zeskanować kilkakrotnie notatki ze swojego zeszytu skanerem, zmieniając rozdzielczość 

i tryb koloru. 

7)  zapisać  otrzymane  obrazy  do  plików,  sprawdzić  rozmiary  otrzymanych  plików 

w zależności od rozdzielczości i głębi koloru dokumentu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia laboratoryjne, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

skaner optyczny, 

 

kabel sygnałowy,  

 

zestaw komputerowy. 

 
Ćwiczenie 3 

Podłącz i zainstaluj kasę fiskalną współpracującą z wagą elektroniczną i skanerem kodów 

kreskowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.2.1.  Materiał  nauczania  i  zapoznać  się z  instrukcją obsługi 
kasy fiskalnej znajdującej się na stanowisku ćwiczeniowym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  połączyć kasę fiskalną z komputerem, skanerem, oraz wagą elektroniczną, 
2)  założyć rolki papieru do kasy fiskalnej, 
3)  podłączyć kasę do zasilacza, ew. do kontaktu, 
4)  podłączyć skaner kodów kreskowych do kasy, 
5)  podłączyć kasę z komputerem kablem RS – 232, 
6)  włączyć zasilanie i uruchomić zestaw zgodnie z instrukcjami producentów, 
7)  wpisać  do  pamięci  kasy  i  wagi  kilka  przykładowych  towarów,  ich  cen  i  stawek  VAT 

oraz przypisać im kody kreskowe wprowadzone ze skanera, 

8)  przetestować działanie zestawu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia laboratoryjne, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kasa fiskalna, 

 

waga elektroniczna, 

 

skaner kodów kreskowych, 

 

kable sygnałowe załączone w zestawach przez producenta, 

 

ewentualnie (jeżeli to konieczne) zestaw komputerowy, 

 

rolki papieru do kasy fiskalnej, 

 

instrukcje eksploatacji kasy fiskalnej, wagi elektronicznej i skanera, 

 

instrukcja do ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Sprzęt gospodarstwa domowego 

 

5.3.1  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj wymiany paska klinowego w pralce automatycznej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.3.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
wykorzystanie instrukcji eksploatacji pralki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  zdjąć tylną ścianę pralki automatycznej odkręcając wkręty, bądź śruby, 
2)  poluzować śrubę mocująca silnik elektryczny i podnieść trochę silnik, 
3)  zdjąć stary pasek, założyć nowy, 
4)  opuścić silnik tak aby uzyskać wymagane napięcie paska i dokręcić śrubę napinacza, 
5)  przykręcić tylną ścianę pralki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia laboratoryjne, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

pralka automatyczna, 

 

zestaw narzędzi: wkrętak, klucze, 

 

pasek klinowy. 

 

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź czyszczenie i konserwację maszyny do szycia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.3.1.  Materiał  nauczania  i  zapoznać  się  z  instrukcją 
eksploatacji maszyny do szycia znajdującej się na stanowisku ćwiczeniowym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  odłączyć maszynę od źródła zasilania wyjmując wtyczkę z gniazdka, 
2)  obrócić kołem ręcznym, aż igła zostanie maksymalnie podniesiona, 
3)  otworzyć pokrywę frontową, 
4)  wyjąć bębenek i wyczyść ząbki szczoteczką, 
5)  wyjąć osłonę chwytacza, oraz chwytacz, 
6)  wyczyścić je miękką ściereczką, 
7)  nasmarować  olejem  (1–2  kropelki)  kosz  bębenka  (nadmiar  oleju  spowoduje  brudzenie 

nici), 

8)  założyć z powrotem wyjęte części i zamknąć pokrywę. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia laboratoryjne, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

maszyna do szycia z napędem elektrycznym, 

 

zestaw narzędzi: wkrętak, pędzelek,  

 

zestaw igieł, nici, oraz kawałki tkaniny do szycia, 

 

zestaw szpulek, 

 

olej do maszyn precyzyjnych. 

 
Ćwiczenie 3 

Podłącz i uruchom kuchenkę mikrofalową po naprawie, sterowaną mechanicznie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.3.1.  Materiał  nauczania  i  zapoznać  się  z  instrukcją 
eksploatacji kuchenki mikrofalowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie instrukcję obsługi kuchenki mikrofalowej, 
2)  podłączyć kabel zasilający mikrofalówki do gniazdka z uziemieniem, 
3)  używać naczyń przewidzianych do stosowania w kuchenkach mikrofalowych, 
4)  podgrzać wodę do herbaty w kubku nastawiając odpowiednią moc i czas nagrzewania, 
5)  powtórzyć powyższe działanie, wkładając łyżeczkę do wody, 
6)  porównać temperatury wody w obu przypadkach, 
7)  sprawdzić, czy kuchenka się wyłącza przy otwarciu drzwiczek podczas pracy.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia laboratoryjne, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kuchenka mikrofalowa ze sterowaniem mechanicznym, 

 

instrukcja obsługi kuchenki mikrofalowej, 

 

zestaw naczyń, woda i produkty do podgrzewania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

5.4.  Przenośniki taśmowe i podnośniki 

 

5.4.1  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  regulacji  napięcia  taśmy  transportującej  przenośnika  taśmowego  z  napinaczem 

śrubowym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału 4.4.1. Materiał nauczania i zapoznać się z danymi techniczno 
– regulacyjnymi przenośnika. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  zdemontować osłony i obudowy, 
2)  dokonać oględzin mechanizmu napinającego, 
3)  przygotować narzędzia, 
4)  poluzować nakrętkę (nakrętki) kontrującą, 
5)  ustalić prawidłowe napięcie taśmy transportowej, pokręcając odpowiednią śrubę (śruby), 
6)  dokręcić nakrętkę kontrującą, 
7)  zamontować zdjęte osłony, obudowy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia laboratoryjne, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przenośnik taśmowy, 

 

zestaw narzędzi – klucze, wkrętaki, 

 

dane techniczno – regulacyjne. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź  w  formie  sprawozdania  plan  przeglądu  i  konserwacji  podnośnika 

samochodowego jednokolumnowego z napędem elektrycznym śrubowym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  4.4.1.  Materiał  nauczania  i  zapoznać  się  z  dokumentacją 
podnośnika. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować budowę podnośnika na podstawie dokumentacji, 
2)  określić jakie elementy mechanizmy występują w podnośniku, 
3)  opracować plan przeglądu i określić jakie wykonasz zabiegi konserwacyjne, 
4)  opracować sprawozdanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja przykładowego podnośnika, 

 

papier rysunkowy A4. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Wykonywanie  obsługi 

i konserwacji maszyn i urządzeń precyzyjnych” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 14, 15, 16, 17, 18, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt. 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. b, 5. a6. a, 7. c, 8. b, 9. c, 10. d, 11. b, 
12. c, 13. a, 14. d, 15. c, 16. a, 17. b, 18. c, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać rodzaje korozji 

Określić istotę korozji 

Określić metody zapobiegania korozji 

Wyjaśnić zjawisko tarcia i smarowania 

Określić części eksploatacyjne drukarki igłowej 

Określić 

części 

eksploatacyjne 

drukarki 

atramentowej 

Rozpoznać 

części 

eksploatacyjne 

drukarki 

laserowej 

Określić 

zasady 

eksploatacji 

drukarki 

komputerowej 

Określić zasady eksploatacji plotera 

10  Określić zasady eksploatacji skanera 

11  Określić zasady eksploatacji kasy fiskalnej 

12  Określić budowę kasy fiskalnej 

13  Określić zasadę eksploatacji wagi elektronicznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

14  Wykryć usterki pralki automatycznej. 

PP 

15 

Scharakteryzować  zasady  eksploatacji  i  napraw 
pralki automatycznej 

PP 

16  Wykryć usterki pralki automatycznej 

PP 

17  Wykryć usterki maszyny do szycia 

PP 

18 

Scharakteryzować  zasady  regulacji  i  przeglądu 
technicznego maszyny do szycia 

PP 

19  Wyjaśnić budowę i zasadę regulacji żelazka 

20 

Określić  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
podczas obsługi sprzętu AGD 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielanie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia ! 

 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  W przypadku metali rozróżnia się korozje 

a)  naturalną i sztuczną. 
b)  szybką i powolną. 
c)  chemiczną i elektrochemiczną. 
d)  suchą i mokrą. 

 
2.  Czernienie srebra następuje w wyniku korozji 

a)  elektrochemicznej. 
b)  chemicznej. 
c)  mokrej. 
d)  suchej. 

 
3.  Najprostszym sposobem zapobiegania korozji jest 

a)  malowanie. 
b)  dyfuzyjne ulepszenie powierzchni metalu. 
c)  zastosowanie metalicznej powłoki ochronnej. 
d)  zastosowanie inhibitorów. 

 
4.  Ze względu na pochodzenie smary dzielimy na 

a)  płynne, stałe i gazowe. 
b)  roślinne, zwierzęce, mineralne i syntetyczne. 
c)  motoryzacyjne, do sprzętu AGD, do urządzeń precyzyjnych itp. 
d)  toczne i ślizgowe. 

 
5.  Środkiem barwiącym w drukarce igłowej jest 

a)  taśma barwiąca. 
b)  pojemnik z atramentem. 
c)  pojemnik z tonerem. 
d)  zmiana temperatury głowicy drukującej. 

 
6.  Paleta barw w drukarce atramentowej zależy od 

a)  ilości pojemników z kolorowym atramentem. 
b)  wielkości wyrzucanej z głowicy kropli atramentu. 
c)  jest dla wszystkich drukarek taka sama. 
d)  zależy od umiejętności użytkownika. 

 
7.  Środkiem barwiącym w drukarce laserowej jest 

a)  taśma barwiąca 
b)  atrament. 
c)  toner. 
d)  zmiana temperatury głowicy drukującej. 

 
8.  Wadą drukarki atramentowej jest 

a)  wysoki koszt zakupu. 
b)  wysoki koszt eksploatacji. 
c)  mała rozdzielczość. 
d)  mała paleta barw. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

9.  Do kreślenia bardzo długich formatów służą plotery 

a)  płaskie. 
b)  tnące. 
c)  rolkowe. 
d)  wszystkie plotery mają ten sam format. 

 
10.  Czytnik kodów kreskowych to 

a)  monitor. 
b)  drukarka. 
c)  ploter. 
d)  skaner. 

 
11.  Głównym zadaniem kasy fiskalnej jest 

a)  przechowywanie pieniędzy. 
b)  rejestracja przychodów ze sprzedaży towarów i usług. 
c)  ułatwienie sprzedaży towarów i usług. 
d)  sprawdzanie cen towarów. 

 
12.  Pamięć fiskalna jest pamięcią elektroniczną typu 

a)  RAM. 
b)  ROM. 
c)  EPROM. 
d)  EEPROM. 

 
13.  Zakresem ważenia wagi elektronicznej nazywamy 

a)  różnicę między obciążeniem maksymalnym i minimalnym wagi. 
b)  największą masę ładunku, jaka może być zważona na wadze. 
c)  najmniejszą masę ładunku, jaka może być zważona na wadze. 
d)  zdolność przekazywania danych na odległość. 

 
14.  Najczęstszą usterką pralki przy nie obracającym się bębnie (silnik sprawny) jest 

a)  urwane kółko pasowe. 
b)  uszkodzony programator. 
c)  zatkany filtr wody. 
d)  zerwany pasek klinowy. 

 
15.  Gdy stwierdzimy nieszczelność zbiornika pralki należy 

a)  zakleić nieszczelność odpowiednim klejem. 
b)  wymienić całą pralkę na nową. 
c)  wymienić zbiornik na nowy. 
d)  wymienić rękaw pralki na nowy. 

 
16.  Najczęstszą usterką pralki powodującą pobieranie zbyt dużej ilości wody jest 

a)  uszkodzony hydrostat. 
b)  uszkodzona pompa wodna. 
c)  uszkodzony programator. 
d)  zbyt duże ciśnienie wody w wodociągu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

17.  Jeżeli maszyna szyje ciężko i zrywa nici to prawdopodobnie 

a)  używana jest niewłaściwa stopka. 
b)  do jej wnętrza dostała się nitka. 
c)  nieprawidłowo założono stopkę. 
d)  zbyt słabo naciągnięto nici. 

 
18.  Konserwacja maszyny do szycia polega głównie na 

a)  odkurzeniu i regulacji naciągu nici. 
b)  regularnej wymianie pasków napędowych lub ich smarowaniu. 
c)  regularnym  czyszczeniu,  z  kurzu,  resztek  nici  i  materiału  oraz  smarowaniu 

wskazanych przez producenta podzespołów. 

d)  maszyn do szycia się nie konserwuje. 

 
19.  Do regulacji temperatury żelazka służy 

a)  tyrystorowy regulator mocy. 
b)  opornik potencjometryczny. 
c)  membranowy hydrostat. 
d)  bimetaliczny termostat. 

 
20.  Podczas  pracy  z  żelazkiem  ze  względów  bezpieczeństwa  (zagrożenie  życia)  należy 

szczególną uwagę zwrócić na 
a)  brak uszkodzeń przewodu zasilającego. 
b)  temperaturę żelazka. 
c)  napełnienie zbiornika wody nawilżacza. 
d)  aktualny przegląd techniczny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonywanie obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń precyzyjnych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Wykonywanie  obsługi 

i konserwacji maszyn i urządzeń precyzyjnych” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 11, 14, 15, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt. 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. a, 8. d, 9. a, 10. c, 11. a, 
12. b, 13. d, 14. c, 15. b, 16. a, 17. d, 18. b, 19. d, 20. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować rodzaje korozji 

Wyjaśnić istotę korozji 

Określić 

sposoby 

przeciwdziałania 

zużyciu 

elementów maszyn 

Określić 

elementy 

eksploatacyjne 

drukarek 

komputerowych 

Określić rodzaje drukarek komputerowych 

Określić 

części 

eksploatacyjnych 

drukarki 

atramentowej 

Określić wady drukarek komputerowych 

Określić zastosowanie plotera 

Określić zastosowanie skanera 

10  Określić zastosowanie skanera ręcznego 

11 

Scharakteryzować 

zasady 

eksploatacji 

kasy 

fiskalnej 

PP 

12  Określić zasady eksploatacji kasy fiskalnej 

13  Określić budowę wagi elektronicznej 

14  Zdiagnozować usterki pralki automatycznej 

PP 

15  Ustalić sposób naprawy pralki automatycznej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

16 

Scharakteryzować  regulację  i  przegląd  techniczny 
maszyny do szycia 

PP 

17 

Scharakteryzować  regulację  i  przegląd  techniczny 
maszyny do szycia 

PP 

18 

Określić 

zasady 

eksploatacji 

kuchenki 

mikrofalowej 

19  Wyjaśnić budowę żelazka 

20 

Określić  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
podczas obsługi sprzętu AGD 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielanie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia ! 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Korozja atmosferyczna jako najczęściej spotykana zalicza się do 

a)  korozji elektrochemicznej. 
b)  korozji suchej. 
c)  korozji utajnionej. 
d)  nie ma takiej korozji. 

 
2.  Rdza jest to 

a)  tlenek żelaza Fe

2

O

3

b)  tlenek żelaza Fe

2

O

4

c)  tlenek glinu. 
d)  nieokreślone połączenie związków żelaza, tlenu i wodoru. 

 
3.  Tarcie statyczne  

a)  jest równe dynamicznemu. 
b)  zawsze jest mniejsze niż tarcie dynamiczne. 
c)  jest większe od tarcia dynamicznego. 
d)  ma znikomą wartość dlatego nie rozpatruje się tego zjawiska. 

 
4.  Taśma barwiąca występuje w drukarce 

a)  termicznej. 
b)  igłowej. 
c)  atramentowej. 
d)  laserowej. 

 
5.  Obecnie najpopularniejsze drukarki to są 

a)  atramentowe. 
b)  laserowe. 
c)  igłowe. 
d)  termiczne. 

 
6.  Najważniejsze czynniki wpływające na jakość wydruku w drukarce atramentowej to 

a)  umiejętność użytkownika i klasa komputera. 
b)  atrament odpowiedniej firmy i jakość komputera. 
c)  ilość pojemników z atramentem i umiejętność użytkownika. 
d)  atrament i odpowiednio dobrany papier. 

 
7.  Wadą drukarki laserowej jest 

a)  wysoki koszt zakupu. 
b)  wysoki koszt eksploatacji. 
c)  mała rozdzielczość. 
d)  mała paleta barw. 

 
8.  Komputerowa deska kreślarska to 

a)  monitor i drukarka. 
b)  monitor i tablet. 
c)  monitor i skaner. 
d)  monitor i ploter. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

9.  Do wprowadzenia zdjęcia do komputera służy 

a)  skaner. 
b)  ploter. 
c)  drukarka. 
d)  monitor. 

 
10.  Szerokość skanowanego pola w skanerze ręcznym nie przekracza z reguły 

a)  50 cm. 
b)  25 cm. 
c)  10 cm. 
d)  100 cm. 

 
11.  Dane  o  obrotach  i  należnym  podatku  muszą  być  przechowywane  w  pamięci  fiskalnej 

przez 
a)  5 lat. 
b)  10 lat. 
c)  1 rok. 
d)  3 lata. 

 
12.  Pierwsze podłączenie kasy powinien wykonać 

a)  użytkownik. 
b)  pracownik autoryzowanego punktu serwisowego. 
c)  pracownik Urzędu Skarbowego. 
d)  przedstawiciel punktu sprzedaży. 

 
13.  Wartość ciężaru ważonego wagą elektroniczną wskazywana jest przez 

a)  miernik analogowy. 
b)  zespół pryzmatów odchylających wiązkę światła na skali wagi. 
c)  komputer do którego waga elektroniczna wysyła sygnał. 
d)  miernik cyfrowy. 

 
14.  W przypadku gdy podczas prania stwierdza się brudzenie bielizny smarem należy 

a)  dodać więcej proszku do prania. 
b)  wymienić silnik pralki. 
c)  wymienić uszczelki przy łożyskach osi bębna. 
d)  wyczyścić filtr wody. 

 
15.  Najczęstszą usterką pralki powodującą nie pobieranie wody jest 

a)  uszkodzone zawieszenie bębna pralki. 
b)  uszkodzony elektrozawór. 
c)  zerwany pasek klinowy. 
d)  uszkodzona pompa wodna. 

 
16.  Naprężenie nici w maszynie szyjącej dwoma nitkami powinno być 

a)  jednakowe dla obu nitek. 
b)  górna nitka naprężona mocniej niż dolna. 
c)  dolna nitka naprężona mocniej niż górna. 
d)  naprężenie nici nie ma znaczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

17.  Jeżeli  górna  nitka  podczas  szycia  tworzy  pętelki  na  lewej  stronie  materiału  to 

najprawdopodobniej przyczyną jest 
a)  równomierne naprężenie nici. 
b)  zbyt silne naprężenie górnej nici. 
c)  użycie niewłaściwej igły. 
d)  zbyt luźne naprężenie górnej nici. 

 
18.  Energia podgrzewająca potrawy w kuchenkach mikrofalowych pochodzi z 

a)  grzałek elektrycznych. 
b)  fal elektromagnetycznych. 
c)  cząstek zjonizowanego gazu. 
d)  palnika gazowego. 

 
19.  Elementem grzejnym we współczesnym żelazku jest 

a)  spirala oporowa w izolacji z koralików ceramicznych. 
b)  elektrody powodujące przepływ prądu elektrycznego w zjonizowanym gazie. 
c)  wkład z elektrolitem przewodzącym prąd elektryczny. 
d)  drut oporowy zatopiony w masie ceramicznej. 

 
20.  Podczas  eksploatacji  pralki  automatycznej  ze  względów  bezpieczeństwa  (zagrożenie 

życia) należy szczególną uwagę zwrócić na 
a)  brak uszkodzeń przewodu zasilającego. 
b)  stosowanie środków zmiękczających wodę. 
c)  prawidłowy naciąg paska klinowego. 
d)  aktualny przegląd techniczny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Wykonywanie obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń precyzyjnych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  LITERATURA 

 
1.  Bilski T.: Urządzenia zewnętrzne komputerów. WPP, Poznań 1998 
2.  Janicki L.: Mechanika techniczna. WSiP SA, Warszawa 1986 
3.  Jankowski M.: Elementy grafiki komputerowej. WNT, Warszawa 2006 
4.  Kolan Z.: Urządzenia techniki komputerowej. CWK SCREEN Wrocław 2000 
5.  Kubalski A. Poradnik konstruktora maszyn i urządzeń. Dashofer, 2007. 
6.  Lawirowski Z.: Tribologia – tarcie, zużycie, smarowanie. PWN, Warszawa 1993 
7.  Legutko S.: Podstawy eksploatacji maszyn. WSiP SA, Warszawa 2004 
8.  Sajda L.: Sam naprawiam pralkę automatyczną. WKŁ, Warszawa 1994 
 
Strony internetowe: 
1.  www.philips.pl 
2.  komputeks.pl 
3.  www.dami.pl 
4.  www.carlift.pl 
5.  www.dobry2.republika.pl 
6.  pl.wikipedia.pl 
7.  www.plustek.pl 
8.  www.pckurier.pl 
9.  www.manpol.pl 
10.  www.agdexpert.pl 
11.  www.zelmer.pl 
12.  wwwnt.if.pwr.wroc.pl 
13.  www.soundonsound.com 
14.  www.docupen.pl 
 
Literatura metodyczna: 
1.  Niemirko B.: Między oceną szkolną a dydaktyką. WSiP, Warszawa 1997 
2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE – PIB, Radom 2000 
3.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE – PIB, Radom 1995