background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 NARODOWEJ 

 
 
 
 

Elżbieta Szymańska

 

 
 
 
 
 
 
 

Posługiwanie się sprzętem rehabilitacyjnym 322[15].Z1.02 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Ewa Pacholec 
mgr Iwona Niespodziewana 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Elżbieta Szymańska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Jaszczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[15].Z1.02 
„Posługiwanie  się  sprzętem  rehabilitacyjnym”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu terapeuta zajęciowy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1. 

Wprowadzenie 

2. 

Wymagania wstępne 

3. 

Cele kształcenia 

4. 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5. 

Ćwiczenia 

11 

5.1. Rodzaje sprzętu rehabilitacyjnego oraz sposoby zaopatrzenia w niego 

11 

5.1.1.Ćwiczenia 

11 

5.2. Stosowanie zaopatrzenia ortotycznego 

13 

5.2.1.Ćwiczenia 

13 

5.3. Zaopatrzenie protetyczne 

15 

5.3.1.Ćwiczenia 

15 

5.4. Sprzęt ułatwiający poruszanie się 

17 

5.4.1.Ćwiczenia 

17 

5.5. Sprzęt rehabilitacyjny do obsługi osobistej 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7. 

Literatura 

35 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie terapeuta zajęciowy. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–uczenia  się 
oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, dyskusji, pokazu z objaśnieniem. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

322[15].Z1.03 

Stosowanie zabiegów 

kinezyterapeutycznych 

i fizykoterapeutycznych 

322.[15].Z1 

Podstawy kompleksowej rehabilitacji  

 

322[15].Z1.04 

Usprawnianie pacjenta 

322[15]. Z1.01 

Dobieranie zabiegów 

rehabilitacyjnych do możliwości 

i potrzeb pacjenta 

322[15].Z1.02 

Posługiwanie się sprzętem 

rehabilitacyjnym 

 

322[15].Z1.05 

Posługiwanie się językiem 

obcym zawodowym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozpoznawać potrzeby i problemy osób niepełnosprawnych, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

użytkować komputer, 

– 

stosować umiejętności komunikacji interpersonalnej,  

– 

wspierać osoby niepełnosprawne w korzystaniu z kompleksowej rehabilitacji, 

– 

korzystać z różnych metod pracy, 

– 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

ocenić stan przydatności sprzętu rehabilitacyjnego do stosowania w rehabilitacji, 

– 

obsłużyć sprzęt rehabilitacyjny zgodnie z przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta, 

– 

zapoznać  pacjenta  z  dokumentacją  dotyczącą  obsługi  sprzętu  rehabilitacyjnego  oraz 
udzielić niezbędnych wyjaśnień, 

– 

zastosować sprzęt rehabilitacyjny zgodnie ze zleceniem lekarskim,  

– 

przewidzieć zagrożenia związane ze stosowaniem sprzętu rehabilitacyjnego, 

– 

zadbać o bezpieczeństwo pacjenta w czasie posługiwania się sprzętem rehabilitacyjnym,  

– 

wskazać źródła i procedurę przyznawania pacjentowi sprzętu rehabilitacyjnego, 

– 

zapoznać pacjenta ze sposobem użytkowania sprzętu rehabilitacyjnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca: 

............................................... 

Modułowy program nauczania: 

Terapeuta zajęciowy 322[15] 

Moduł:  

Podstawy kompleksowej rehabilitacji 322[15]. Z1 

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie się sprzętem rehabilitacyjnym 
322[15].Z1.02 

Temat: Nauka chodzenia o kuli łokciowej. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  chodzenia  o  kuli  łokciowej  na  równej  powierzchni 

i po schodach. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wykonać czynność poruszania się o kuli łokciowej na równej powierzchni, 

 

wykonać czynność wchodzenia po schodach o kuli łokciowej,  

 

wykonać czynność schodzenia po schodach o kuli łokciowej, 

 

współpracować w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupa 4–5 osób. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kule łokciowe, 

 

pomieszczenie ze schodami. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć w nawiązaniu do rehabilitacji leczniczej. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i celu kształcenia. 
3.  Omówienie  znaczenia  doboru  typu  chodu  do  możliwości  chorego  i  wyuczenia  go  kilku 

sposobów chodzenia. 

4.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy. 
Przebieg zajęć 
1.  Przygotowanie stanowiska pracy – zabranie z podłogi zbędnych przyrządów np. piłek. 
2.  Dopasowanie długości kul do wysokości każdego ucznia (wraz z butami). 
3.  Praktyczny pokaz poruszania się chodem czteromiarowym (ma trzy punkty podparcia): 

 

naprzemienny:  przenoszenie  do  przodu  najpierw  kuli  prawej,  potem  nogi  lewej, 
następnie kuli lewej i na koniec nogi prawej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

dostawny:  przeniesienie  do  przodu  najpierw  lewej  kuli,  potem  prawej  kuli,  lewej 
nogi, potem prawej nogi do przodu. 

4.  Praktyczny  pokaz  poruszania  się  o  kuli  łokciowej  na  równej  powierzchni  chodem 

trójmiarowym (dwa punkty podparcia): 

 

najpierw jedna kula do przodu, potem druga, następnie obie nogi jednocześnie, 

 

najpierw wysunięcie obu kul do przodu, następnie jedną nogę do przodu i na koniec 
dostawienie drugiej nogi. 

5.  Praktyczny  pokaz  poruszania  się  o  kuli  łokciowej  na  równej  powierzchni  chodem 

dwumiarowym: 

 

naprzemienny:  jednoczesne  przenoszenie  do  przodu  prawej  kuli  i  lewej  nogi, 
a potem lewej kuli i prawej nogi (dwa punkty podparcia), 

 

naprzemienny z symetryczną pracą kończyn dolnych – jednoczesne przenoszenie do 
przodu  obu  kul  i  jednej  nogi,  potem  drugiej  nogi  (jeden  punkt  podparcia,  a  potem 
trzy), 

 

kangurowy: równoczesne przenoszenie do przodu obu kul, a potem obu kończyn. 

6.  Uczniowie ćwiczą poszczególne techniki chodu. 
7.  Praktyczny  pokaz  wchodzenia  po  schodach  o  kuli  łokciowej:  pierwszy  krok  wykonuje 

noga  zdrowa  lub  lepiej  funkcjonująca  np.:  lewa  kończyna  górna  chwyta  poręcz,  prawa 
wraz z kulą przeniesiona zostaje na pierwszy stopień, chorą dostawiamy.  

8.  Praktyczny  pokaz  schodzenia  ze  schodów:  chora  kończyna  pierwsza  wykonuje  krok  ku 

dołowi, a zdrowa jest dostawiana. 

9.  Uczniowie ćwiczą, z kulą łokciową, wchodzenie i schodzenie ze schodów.  
10.  Praktyczny  pokaz  asekuracji  podopiecznego  przy  poruszaniu  się  po  schodach  o  kuli 

łokciowej: przy wchodzeniu na schody asekurujący porusza się z tyłu za chorym, a przy 
schodzeniu z przodu. W przypadku utraty równowagi chwyta podopiecznego pod pachy, 
ściągnąć  do  tyłu  na  siebie  i  na  ugiętych  kończynach  dolnych  sprowadza  do  pozycji 
siedzącej. 

11.  Uczniowie dobierają się w pary i ćwiczą asekurację podopiecznego. 

 

Zakończenie zajęć: 
1. Uczniowie wskazują, które etapy zajęć sprawiły im największe trudności. 
2.  Dyskusja  dlaczego  ważna  jest  nauka  posługiwania  się  kulami  łokciowymi  dla  osoby 
niepełnosprawnej. 
 
Praca domowa 

Wykonanie  przez  całą  grupę  foliogramów  o  wchodzeniu  i  schodzeniu  ze  schodów 

podopiecznego poruszającego się o kuli łokciowej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące sposobu prowadzonych zajęć i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

.......................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Terapeuta zajęciowy 322[15] 

Moduł:  

Podstawy kompleksowej rehabilitacji 322[15]. Z1 

Jednostka modułowa:  

Posługiwanie 

się 

sprzętem 

rehabilitacyjnym 

322[15].Z1.02 

Temat:  Rodzaje  wózków  inwalidzkich  oraz  nauka  jeżdżenia  wózkiem  pokojowym  po 

nierównej powierzchni. 

Cel ogólny:  Poznanie  rodzajów  wózków  i  nauka  jeżdżenia  wózkiem  pokojowym  po 

nierównym terenie. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić rodzaje wózków, 

 

wykonać czynność przygotowania wózka dla podopiecznego, 

 

wykonać czynność przejazdu przez próg, krawężnik, 

 

wykonać czynność zjechania wózkiem po równi pochyłej, 

 

współpracować w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupy 4 osobowe. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogram z rodzajami i budową wózka,  

 

wózki pokojowe, 

 

pochylnia,  

 

sztuczny próg. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć w nawiązaniu do rehabilitacji leczniczej. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy. 
Przebieg zajęć 
1.  Przedstawienie rodzajów wózków dla osób niepełnosprawnych. 
2.  Przedstawienie budowy wózka pokojowego. 
3.  Przygotowanie  stanowiska  pracy  –  rozłożenie  i  zahamowanie  wózka  według  instrukcji 

obsługi tego wózka. 

4.  Przyjęcie  przez  podopiecznego  prawidłowej  pozycji  siedzącej  w  wózku:  plecy 

wyprostowane i przylegają do oparcia, stopy oparte na podnóżku, a uda swobodnie leżą 
na części siedziska (obniżenie podnóżków). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  Praktyczny  pokaz  prowadzenia  wózka  przez  bariery  architektoniczne  typu  próg, 

krawężnik: 
ustawić  wózek  przodem  do  przeszkody,  mocno  chwycić  rączki  wózka,  unieść  przednie 
koła  poprzez  przechylenie  wózka  na  siebie  –  ustawić  nogę  na  dźwigni  przechyłu.  Inny 
sposób:  ustawienie  wózka  tyłem,  nieznaczne  uniesienie  tylnych  kół.  Należy  pamiętać, 
aby podopieczny opierał się na oparciu wózka i nie pochylał się do przodu. 

6.  Uczniowie ćwiczą przejazd wózkiem z podopiecznym przez próg, krawężnik. 
7.  Praktyczny pokaz zjazdu po równi pochyłej: ustawienie wózka tyłem i zjazd. 

Należy  pamiętać,  aby  podopieczny  opierał  się  na  oparciu  wózka  i  nie  pochylał  się  do 
przodu. 
Inny  sposób  –  tylko  pod  warunkiem,  że  podopieczny  będzie  zabezpieczony  w  wózku 
i nie  będzie  przechylał  się  do  przodu-  zjazd  przodem.  Ustawić  nogę  na  dźwigni 
przechyłu,  unieść  przednie  koła  poprzez  pochylenie  wózka  na  siebie.  Zjazd  na  tylnych 
kołach. 

8.  Uczniowie ćwiczą zjazd podopiecznego na wózku po równi pochyłej. 
9.  Pokaz złożenia wózka. 
10.  Uczniowie ćwiczą czynność złożenia wózka. 
11.  Ustalenie,  na  podstawie  instrukcji  obsługi  wózka,  zasad  bezpiecznego  posługiwania  się 

wózkiem. 

 

Zakończenie zajęć 
1.  Uczniowie wskazują, które etapy zajęć sprawiły im największe trudności. 
2.  Dyskusja  dlaczego  ważna  jest  nauka  posługiwania  się  wózkiem  inwalidzkim  przez 

terapeutę. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Rodzaje 

sprzętu 

rehabilitacyjnego 

oraz 

sposoby 

zaopatrzenia w niego  

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

 

Korzystając z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17.12.2004 roku określ: 

– 

jaki  lekarz  może  wypisać  wniosek  na  wózek  dziecku  z  mózgowym  porażeniem 
dziecięcym, 

– 

w  jakiej  wysokości  NFZ  może  dofinansować  wózek  dziecięcy,  gdy  limit  kwoty 
refundowanej wynosi 1500 złotych, a cena przewyższa go. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 17. 12. 2004 roku,  
2)  określić  jaki  lekarz  może  wypisać  wniosek na wózek dziecku  z  mózgowym  porażeniem 

dziecięcym, 

3)  obliczyć w jakiej wysokości NFZ może dofinansować dany wózek, 
4)  zapisać wnioski, 
5)  przedstawić wnioski na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17.12.2004 r., 

– 

kartka papieru, 

– 

flamastry, 

– 

długopis, 

– 

brystol, 

– 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj ćwiczenia ogólnousprawniające z wykorzystaniem piłek, lasek gimnastycznych 

dla 5 osobowej grupy podopiecznych w Warsztatach Terapii Zajęciowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić możliwości i ograniczenia fizyczne podopiecznych, 
2)  określić techniki ćwiczeń ogólnousprawniających, 
3)  zaplanować kolejne czynności, 
4)  zaplanować rodzaj sprzętu i sposób zaopatrzenia w niego, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

piłki, 

– 

laski gimnastyczne, 

– 

kartki papieru,  

– 

długopis, 

– 

odtwarzacz CD, 

– 

płyty CD z muzyką. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Stosowanie zaopatrzenia ortotycznego 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ 

znaczenie 

sprzętu 

ortotycznego 

leczeniu 

usprawniającym 

osób 

niepełnosprawnych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film zwracając uwagę na zastosowanie sprzętu ortotycznego, 
2)  określić znaczenie sprzętu w leczeniu osób niepełnosprawnych, 
3)  sporządzić notatkę, 
4)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczenia, 
5)  przedstawić wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

dyskusja frontalna. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

telewizor, 

– 

odtwarzacz DVD, 

– 

płyta DVD filmem dotyczącym sprzętu ortotycznego. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ rodzaje sprzętu oraz zasady bezpieczeństwa przy jego stosowaniu. Wnioski zapisz 

na arkuszu papieru. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film dotyczący sprzętu ortotycznego, 
2)  określić rodzaje sprzętu ortotycznego, 
3)  zapisać swoje uwagi, 
4)  przedstawić wyniki pracy na forum grupy, 
5)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusze papieru, 

– 

flamastry, 

– 

telewizor, 

– 

odtwarzacz DVD, 

– 

płyta DVD filmem dotyczącym sprzętu ortotycznego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Zaopatrzenie protetyczne 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Zaplanuj  czynności  jakie  należy  wykonać,  aby  nauczyć  pacjenta  z  protezą  elektryczną 

ręki, ruchów chwytania, puszczania, przenoszenia przedmiotów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady funkcjonowania protezy, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  zaplanować kolejne czynności, 
4)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
5)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

instrukcja obsługi protezy. 

 
Ćwiczenie2 

Zaplanuj jak pomóc mieszkańcowi Domu Pomocy Społecznej założyć protezę podudzia. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady założenia protezy na podudzie, 
2)  zaplanować pomoc, 
3)  zaobserwować zmiany na kikucie podudzia, 
4)  założyć pończochy na kikut podudzia, 
5)  umocować protezę według instrukcji obsługi, 
6)  sprawdzić rodzaj chodu pacjenta. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Środki dydaktyczne: 

– 

jedna para pończoch bawełnianych, 

– 

proteza podudzia, 

– 

instrukcja obsługi protezy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Sprzęt ułatwiający poruszanie się 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Korzystając z  instrukcji obsługi wózka pokojowego dla osoby dorosłej  przygotuj  wózek 

dla podopiecznej oraz określ zasady bezpiecznego korzystania z niego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową wózka, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi wózka, 
3)  określić technikę rozłożenia wózka w myśl zaleceń producenta, 
4)  określić technikę złożenia wózka zgodnie z zasadami jego użytkowania, 
5)  zapisać zasady bezpiecznego korzystania z wózka typu pokojowego, 
6)  przedstawić zasady na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

foliogram z budową wózka pokojowego, 

– 

wózek typu pokojowego, 

– 

instrukcja obsługi wózka,

 

– 

długopis,

 

– 

kartka papieru,

 

– 

brystol. 

 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  i  uzasadnij  z  jakiego  rodzaj  sprzętu  lokomocyjnego  będą  korzystać  osoby:  ze 

złamaniem podudzia, z zaburzeniami równowagi, z porażeniem połowiczym.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić niepełnosprawność wskazanych osób, 
2)  dokonać wyboru sprzętu lokomocyjnego dla danych osób, 
3)  uzasadnić dobór rodzaju sprzętu lokomocyjnego do niepełnosprawności chorego, 
4)  zapisać uwagi, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5)  zaprezentować swoje interpretacje na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

długopis,  

– 

kartka papieru, 

– 

brystol,  

– 

komputer z dostępem do Internetu, 

– 

foliogramy ze sprzętem ułatwiającym poruszanie się. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz wysokość kuli łokciowej do swojego wzrostu w zależności od wysokości obcasa 

butów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić technikę pomiaru długości kuli, 
2)  dokonać koniecznych pomiarów, 
3)  ustawić kulę łokciową do odpowiedniego wzrostu pacjenta, 
4)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
5)  zaprezentować pomiary na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kule łokciowe, 

– 

przyrządy do pomiaru, 

– 

dwie pary butów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.  Sprzęt rehabilitacyjny do obsługi osobistej 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj  wyposażenie  łazienki  i  WC  w  sprzęt  pomocniczy  dla  osoby  z  postępującym 

reumatoidalnym zapaleniem stawów, poruszającej się na wózku inwalidzkim. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić możliwości i ograniczenia podopiecznego, 
2)  zapoznać się z wykazem sprzętu pomocniczego, 
3)  zaplanować wyposażenie łazienki i WC,  
4)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
5)  zaprezentować plany na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

brystol, 

– 

długopis, 

– 

foliogramy przedstawiające środki pomocnicze. 

 
Ćwiczenie 2 

Pomóż  podopiecznej  z  cukrzycą  i  po  udarze  niedokrwiennym  mózgu,  z  niedowładem 

połowiczym  prawostronnym,  w  przygotowaniu  śniadania.  Z  pacjentką  można  nawiązać 
kontakt werbalny.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić możliwości i ograniczenia podopiecznej, 
2)  określić produkty stosowane w diecie cukrzycowej, 
3)  zaplanować z podopieczną posiłek, 
4)  zapoznać się z instrukcją obsługi danego sprzętu, 
5)  zaplanować  wykorzystanie  sprzętu  pomocniczego  do  przyrządzania  i  spożywania 

posiłków, 

6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia na forum grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura dotycząca diety cukrzycowej, 

– 

sprzęt pomocniczy do przyrządzania i spożywania posiłków, 

– 

kartki papieru, 

– 

długopis, 

– 

foliogramy ze sprzętem pomocniczym, 

– 

komputer z dostępem do Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Posługiwanie  się  sprzętem 
rehabilitacyjnym” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 9, 10, 11, 13, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłową odpowiedź 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.c, 2.a, 3.b, 4.a, 5.b, 6.b, 7.c, 8.b, 9.c, 10.a, 11.c,12.c, 13.b, 
14. a, 15. b, 16.d, 17.d, 18.b, 19.c, 20.c  

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować sprzęt rehabilitacyjny 

Określić podstawowy sprzęt używany 
w kinezyterapii 

Zdefiniować pojęcie określenie protezy 

Zidentyfikować źródło zaopatrzenia w sprzęt 
rehabilitacyjny 

Określić ortozy do leczenia dysplazji stawów 
biodrowych 

Określić elementy przygotowania kikuta do 
zaprotezowania  

Określić dostosowanie protezy do 
użytkownika 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Wskazać źródło instrukcji obsługi sprzętu 
rehabilitacyjnego 

Dobrać sprzęt ułatwiający poruszanie się 

PP 

10  Dobrać sprzęt pomocniczy w rehabilitacji 

PP 

11 

Ocenić przydatność zastosowanego sprzętu 
ortotycznego. 

PP 

12  Rozpoznać sprzęt ortotyczny 

13  Dobrać sprzęt dla osób niewidomych 

PP 

14 

Zdefiniować pojęcie sprzętu pomocniczego 
w zaopatrzeniu ortopedycznym 

15  Rozpoznać typ wózka inwalidzkiego 

16 

Rozpoznać sposób poruszania protezą 
kończyn 

17  Rozpoznać sprzęt ułatwiający poruszanie się 

18 

Określić rolę terapeuty podczas nauki 
chodzenia po schodach o kuli łokciowej 

19 

Rozpoznać typ ortoz w zaopatrzeniu kończyn 
dolnych 

PP 

20 

Dobrać sprzęt do poruszania się osoby 
z paraplegią 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel zastosowania testu. 
3.  Wyjaśnij  uczniom  jakie  są  rodzaje  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  zasady  ich 

punktowania. 

4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij warunki samodzielnej pracy uczniów podczas rozwiązywania testu. 
6.  Przed rozpoczęciem testu zapoznaj uczniów ze skierowaną do nich instrukcją. 
7.  Upewnij  się,  czy  wszystko  zostało  zrozumiane  przez  uczniów,  w  razie  wątpliwości 

wyjaśnij je. 

8.  Przestrzegaj czasu wyznaczonego na test, nie wydłużaj go. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  pytań.  Do  każdego  pytania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udziel  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znaki X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie określić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadnia. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych to 

a)  sprzęt do fizykoterapii. 
b)  sprzęt do terapii zajęciowej. 
c)  sprzęt do rehabilitacji. 
d)  sprzęt do pielęgnacji pacjenta. 

 
2.  Podstawowy sprzęt używany w kinezyterapii to 

a)  drabinki, UGUL, ławki, stół, piłki. 
b)  protezy. 
c)  ortozy. 
d)  balkoniki. 

 

3.  Protezy to 

a)  przedmioty  dopasowane  do  powierzchni  kończyn  oraz  tułowia  wspomagające  lub 

zastępujące ich funkcje statyczne i ruchowe oraz zabezpieczające przed powstaniem 
zniekształceń. 

b)  sztuczne  kończyny  zastępujące  funkcję  kończyn  dolnych  lub  górnych  w  przypadku 

ich całkowitego braku. 

c)  przedmioty  ortopedyczne  służące  zwiększeniu  samodzielności  niepełnosprawnych 

oraz ułatwiające poruszanie się. 

d)  przedmioty używane do pielęgnacji ciała. 
 

4.  Zasady zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze określa 

a)  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 17.12.2004 r. 
b)  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 17.10.2004 r. 
c)  Rozporządzenie Ministra Polityki Socjalnej z dn. 17.12.2004 r. 
d)  Rozporządzenie Ministra Polityki Socjalnej z dn. 17.10.2004 r. 
 

5.  Do leczenia u dzieci dysplazji stawów biodrowych stosuje się 

a)  gorsety. 
b)  szelki, rozwórki. 
c)  ortozy łuskowe. 
d)  parapodia. 
 

6.  Przed zaprotezowaniem kończyny ważne jest 

a)  ułożenie kończyny z kikutem opuszczonym. 
b)  hartowanie, bandażowanie, ćwiczenie kikuta oraz ćwiczenie zdrowej kończyny. 
c)  tylko ćwiczenie kikuta. 
d)  bandażowanie kikuta. 

 
7.  Dostosowanie protezy do użytkownika polega na 

a)  dopasowaniu jej długości. 
b)  dopasowaniu pasów podtrzymujących. 
c)  ustawieniu wysokości protezy, dostosowaniu leja protezy i pasów podtrzymujących. 
d)  dopasowaniu leja protezy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

8.  Sposób obsługi sprzętu rehabilitacyjnego określony jest w 

a)  regulaminie sali rehabilitacyjnej. 
b)  instrukcji użytkowania danego sprzętu. 
c)  instrukcji przeciwpożarowej. 
d)  instrukcji BHP oddziału rehabilitacyjnego. 

 
9.  Sprzęt ułatwiający poruszanie się dla 16 letniego chłopca z zapaleniem ścięgna Achillesa 

i z założonym gipsem na kończynę dolną to 
a)  wózek inwalidzki. 
b)  balkonik. 
c)  kule łokciowe. 
d)  wózek z napędem elektrycznym. 

 
10.  Podczas spożywania posiłków dla osoby z niedowładem prawej ręki należy zastosować 

a)  sztućce z pogrubionym uchwytem. 
b)  uchwyt do obierania ziemniaków. 
c)  skrobaczkę – obieraczkę do warzyw. 
d)  otwieracz do butelek i słoików. 

 
11.  W celu stabilizacji odcinaka szyjnego kręgosłupa stosuje się 

a)  gorset Jewetta. 
b)  ortozę Swensona. 
c)  kołnierz Campa. 
d)  ortozę Dewera. 

 

12.  Różnorodne  konstrukcje  techniczne  stosowane  w  celu  stabilizacji,  korekcji  ustawienia 

lub odciążenia elementów narządu ruchu to 
a)  protezy kończyn dolnych i górnych. 
b)  szczypce do podnoszenia przedmiotów. 
c)  łuski, szyny, kołnierze i obuwie ortopedyczne. 
d)  szczotki z wydłużonym uchwytem.  

 
13.  Wskaźnik poziomu cieczy jest sprzętem pomocniczym dla osoby 

a)  z uszkodzeniem kręgosłupa. 
b)  niewidomej lub słabowidzącej. 
c)  głuchej. 
d)  po amputacji kończyny górnej. 

 

14.  Sprzęt pomocniczy w zaopatrzeniu ortopedycznym to 

a)  pomoce techniczne służące zwiększaniu samodzielności oraz ułatwiające poruszanie 

się osobom niepełnosprawnym. 

b)  sztuczne kończyny zastępujące funkcję kończyn w przypadku ich całkowitego braku. 
c)  przedmioty  wspomagające  lub  zastępujące  funkcje  statyczne,  ruchowe  kończyn  lub 

tułowia oraz zapobiegające powstawaniu zniekształceniom. 

d)  sprzęt do pielęgnacji podopiecznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

15.  Do  uprawiania  koszykówki  przez  osobę  niepełnosprawną,  potrzebny  jest  wózek 

inwalidzki 
a)  pokojowy. 
b)  sportowy. 
c)  z napędem elektrycznym 
d)  do jazdy po schodach. 

 
16.  Najbardziej  zbliżone  do  fizjologicznego  sposobu  poruszania  kończyny  jest  rozwiązanie 

stosowane w protezach 
a)  kosmetycznych. 
b)  mechanicznych. 
c)  elektrycznych. 
d)  mioelektrycznych (bioelektrycznych). 

 
17.  Balkoniki, kule łokciowe są sprzętem 

a)  używanym w fizykoterapii. 
b)  wykorzystywanym w ćwiczeniach ogólnousprawniających. 
c)  używanym do pielęgnacji. 
d)  ułatwiającym poruszanie się osobom niepełnosprawnym. 
 

18.  Terapeuta podczas nauki chodu podopiecznego po schodach, o kuli łokciowej powinien 

a)  obserwować podopiecznego. 
b)  asekurować podopiecznego. 
c)  czytać gazetę. 
d)  iść przed podopiecznym podczas wchodzenia. 

 
19.  W celu prawidłowego ustawienia kończyn dolnych oraz stabilnego podparcia masy ciała 

stosuje się 
a)  ortozy odciążające. 
b)  ortozy korekcyjne. 
c)  ortozy stabilizujące. 
d)  ortozy czynne (funkcjonalne). 
 

20.  Osoba z paraplegią w warunkach domowych będzie korzystać z 

a)  balkonika kroczącego. 
b)  balkonika z ławeczką. 
c)  wózka inwalidzkiego. 
d)  stołu do pionizacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 

 
Posługiwanie się sprzętem rehabilitacyjnym  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Posługiwanie  się  sprzętem 
rehabilitacyjnym 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 9, 10, 11, 13, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłową odpowiedź 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. b, 4. c, 5. b, 6. b, 7. c, 8. b, 9. c, 10. a, 11. c, 
12. c, 13. b, 14. a, 15. b, 16. a, 17. b, 18. a, 19. b, 20. c  

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić sposób skierowania na ćwiczenia 
rehabilitacyjne 

Określić podstawowy sprzęt używany 
w kinezyterapii 

Zdefiniować pojęcie ortozy 

Zidentyfikować źródło zaopatrzenia w sprzęt 
rehabilitacyjny 

Określić ortozy do leczenia dysplazji stawów 
biodrowych 

Określić przygotowanie wózka inwalidzkiego 
do użytkowania  

Określić dostosowanie protezy do 
użytkownika 

Wskazać informacje zawarte w instrukcji 
sprzętu rehabilitacyjnego 

Dobrać sprzęt ułatwiający poruszanie się 

PP 

10  Dobrać sprzęt pomocniczy w rehabilitacji 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

11 

Ocenić przydatność zastosowanego sprzętu 
do poruszania się 

PP 

12  Rozpoznać sprzęt ortotyczny 

13  Dobrać sprzęt dla osób niewidomych 

PP 

14 

Podać określenie sprzętu pomocniczego 
w zaopatrzeniu ortopedycznym 

15  Rozpoznać typ wózka inwalidzkiego 

16  Rozpoznać sprzęt ułatwiający poruszanie się 

17  Rozpoznać sprzęt stosowany w kinezyterapii 

18 

Określić rolę rehabilitanta podczas ćwiczeń 
rehabilitacyjnych 

19  Dobrać sprzęt dla osób niewidomych 

PP 

20 

Dobrać sprzęt do poruszania się dla osoby 
z dystrofią mięśniową 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel zastosowania testu. 
3.  Wyjaśnij  uczniom  jakie  są  rodzaje  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  zasady  ich 

punktowania. 

4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów.  
5.  Zapewnij warunki samodzielnej pracy uczniów podczas rozwiązywania testu. 
6.  Przed rozpoczęciem testu zapoznaj uczniów ze skierowaną do nich instrukcją. 
7.  Upewnij  się,  czy  wszystko  zostało  zrozumiane  przez  uczniów,  w  razie  wątpliwości 

wyjaśnij je. 

8.  Przestrzegaj czasu wyznaczonego na test, nie wydłużaj go. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  pytań.  Do  każdego  pytania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udziel  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znaki X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie określić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadnia. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Zlecenie wykonania ćwiczenia rehabilitacyjnych wydaje 

a)  rehabilitant. 
b)  pielęgniarka. 
c)  fizykoterapeuta. 
d)  lekarz. 

 

Drabinki, UGUL, ławki, stół, piłki to podstawowy sprzęt używany w 
a)  fizykoterapii. 
b)  terapii zajęciowej. 
c)  kinezyterapii. 
d)  rehabilitacji zawodowej.  
 

3.  Ortozą są 

a)  sztuczne  kończyny  zastępujące  funkcję  kończyn  dolnych  lub  górnych  w  przypadku 

ich całkowitego braku. 

b)  przedmioty  dopasowane  do  powierzchni  kończyn  oraz  tułowia  wspomagające  lub 

zastępujące ich funkcje statyczne i ruchowe oraz zabezpieczające przed powstaniem 
zniekształceń. 

c)  przedmioty  ortopedyczne  służące  zwiększeniu  samodzielności  niepełnosprawnych 

oraz ułatwiające poruszanie się. 

d)  przedmioty używane do pielęgnacji ciała. 
 

4.  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 17.12.2004 r. określa 

a)  zasady leczenia uzdrowiskowego. 
b)  zasady zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. 
c)  zasady dostępu do lekarza pierwszego kontaktu. 
d)  zasady korzystania z usług medycznych. 
 

5.  Szelki Grucy, rozwórka Koszli stosowane są do leczenia 

a)  choroby Perthesa. 
b)  dysplazji stawów biodrowych. 
c)  skolioz. 
d)  złamań kończyn dolnych. 
 

6.  Przy siadaniu na wózek inwalidzki należy zwrócić uwagę, aby wózek  

a)  miał opuszczone podnóżki. 
b)  miał zablokowane koła. 
c)  był czysty i estetyczny. 
d)  był wyłożony kocem. 

 
7.  Ustawienie wysokości protezy, dostosowanie leja protezy i pasów podtrzymujących to 

a)  dostosowanie ortozy do użytkownika. 
b)  dopasowanie pasów podtrzymujących protezę. 
c)  dostosowanie protezy do użytkownika. 
d)  dopasowanie leja protezy.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

8.  Instrukcja użytkowania sprzętu rehabilitacyjnego określa  

a)  zasady udzielania pierwszej pomocy. 
b)  sposób obsługi danego sprzętu. 
c)  sposób komunikacji z podopiecznym. 
d)  zasady pielęgnowania podopiecznego. 

 
9.  Sprzęt  ułatwiający  poruszanie  się  dla  10  letniej  dziewczynki  ze  złamaniem  kości 

piszczelowej i z założonym gipsem na kończynę dolną to 
a)  wózek inwalidzki. 
b)  balkonik. 
c)  kule łokciowe. 
d)  wózek z napędem elektrycznym. 

 
10.  Podczas przyrządzania śniadania dla osoby po amputacji prawej ręki należy zastosować 

a)  deseczkę do smarowania pieczywa dla jednorękich. 
b)  uchwyt do obierania ziemniaków. 
c)  skrobaczkę – obieraczkę do warzyw. 
d)  otwieracz do butelek i słoików. 

 
11.  Pionizacja  i  nauka  chodzenia  po  zabiegu  operacyjnym  stawu  biodrowego  wymaga 

zaopatrzenia pacjenta w 
a)  wózek inwalidzki. 
b)  gorset ortopedyczny. 
c)  balkonik. 
d)  ortozę stawu kolanowego. 
 

12.  Szyny, parapodia, kołnierze ortopedyczne, gorsety, aparaty ortopedyczne to 

a)  przedmioty używane do pielęgnacji osób niepełnosprawnych. 
b)  przedmioty pomocnicze dla osoby niewidomej . 
c)  konstrukcje  techniczne  stosowane  w  celu  stabilizacji,  korekcji  ustawienia  lub 

odciążenia elementów narządu ruchu. 

d)  sztuczne kończyny zastępujące funkcję kończyn dolnych lub górnych.  

 
13.  Ultradźwiękowe wagi kuchenne są sprzętem pomocniczym dla osoby 

a)  z uszkodzeniem kręgosłupa. 
b)  niewidomej lub słabowidzącej. 
c)  głuchej. 
d)  po amputacji kończyny górnej. 

 

14.  Pomoce  techniczne  służące  zwiększaniu  samodzielności  oraz  ułatwiające poruszanie  się 

osobom niepełnosprawnym to 
a)  sprzęt pomocniczy w zaopatrzeniu ortopedycznym 
b)  sztuczne kończyny zastępujące funkcję kończyn w przypadku ich całkowitego braku. 
c)  przedmioty  wspomagające  lub  zastępujące  funkcje  statyczne,  ruchowe  kończyn  lub 

tułowia oraz zapobiegające powstawaniu zniekształceniom. 

d)  sprzęt do pielęgnacji podopiecznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

15.  Do  uprawiania  szermierki,  przez  osobę  niepełnosprawną,  potrzebny  jest  wózek 

inwalidzki 
a)  pokojowy. 
b)  sportowy. 
c)  z napędem elektrycznym 
d)  do jazdy po schodach. 

 
16.  Balkoniki, wózki, kule są sprzętem 

a)  ułatwiającym poruszanie się osobom niepełnosprawnym. 
b)  wykorzystywanym w rehabilitacji zawodowej. 
c)  do fizykoterapii. 
d)  niezbędnym dla osób niewidomych. 

 
17.  Laski gimnastyczne, skakanki, piłki są sprzętem 

a)  używanym w fizykoterapii. 
b)  wykorzystywanym w ćwiczeniach ogólnousprawniających. 
c)  używanym do pielęgnacji. 
d)  ułatwiającym poruszanie się osobom niepełnosprawnym. 
 

18.  Terapeuta podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych powinien 

a)  obserwować podopiecznego. 
b)  oglądać telewizję. 
c)  czytać gazetę. 
d)  pomagać podopiecznym. 

 
19.  Brajlowskie maszyny do pisania są sprzętem pomocniczym dla osoby 

a)  z uszkodzeniem kręgosłupa. 
b)  niewidomej lub słabowidzącej. 
c)  głuchej. 
d)  po amputacji kończyny górnej. 
 

20.  Osoba  z  zaawansowaną  dystrofią  mięśniową w  warunkach  domowych  będzie  korzystać 

a)  z kuli łokciowej. 
b)  balkonika . 
c)  wózka inwalidzkiego. 
d)  stołu do pionizacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 

 
Posługiwanie się sprzętem rehabilitacyjnym  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  LITERATURA 
 

1.  Bahrynowska-Fic  J.:  Właściwości  ćwiczeń  fizycznych,  ich  systematyka  i  metodyka. 

PZWL, Warszawa 1987 

2.  Borkowska  M.,  Kisiek  B.:  Metoda  Weroniki  Sherbome  w  terapii  i  wspomaganiu 

rozwoju. Warszawa 1994 

3.  Ciborowska  H.,  Rudnicka  A.:  Dietetyka,  żywienie  zdrowego  i  chorego  człowieka. 

PZWL, Warszawa 2007 

4.  Dega W. (red.), Milanowska M.: Rehabilitacja medyczna. PZWL, Warszawa 2002 
5.  Ekdawi M. Y., Conning A. M.: Rehabilitacja psychiatryczna. PZWL, Warszawa 1995 
6.  http://www.boleslawiec.pl/index.php?pid=pcpr 
7.  Kiperski  J.,  Ostrowska  A.  (red.):  Stan  rehabilitacji  i  potrzeby  rehabilitacyjne  osób 

o poszczególnych rodzajach niepełnosprawności. Warszawa 1994 

8.  Kiwerski J. (red.): Rehabilitacja medyczna. PZWL, Warszawa 2005 
9.  Kwolek A. (red.): Rehabilitacja medyczna. Urban & Partner, Wrocław 2003 
10.  Larkowa H.: Człowiek niepełnosprawny. PWN, Warszawa 1987 
11.  Mika T., Kasprzak W.: Fizykoterapia. PZWL, Warszawa 2003 
12.  Nawrotny J. (red.): Edukacja i reedukacja ruchowa. Wydawnictwo KASPER, Kraków 2003 
13.  Nowotny J.: Zarys rehabilitacji w dysfunkcjach narządu ruchu. AWF, Katowice 2000 
14.  Przeździak B.: Zaopatrzenie rehabilitacyjne. Via Medica, Gdańsk 2003 
15.  Rosławski  A.,  Skolimowski  T.:  Technika  wykonywania  ćwiczeń  leczniczych.  PZWL, 

Warszawa 2003 

16.  Straburzyńska-Lupa A., Straburzyński G.: Fizjoterapia. PZWL, Warszawa 2004 
17.  Szwałkiewicz  E.  (red.):  Zasady  podnoszenia  i  przemieszczania  pacjentów.  Urban  & 

Partner, Wrocław 2000 

18.  Witkowski T.: Rozumieć problemy osób niepełnosprawnych. Warszawa 1993 
19.  Zembaty A. (red.): Kinezyterapia. PZWL, Kraków 2000 
20.  Zimmermann-Górska I.: Choroby reumatyczne. PZWL, Warszawa 2004 
21.  Zrałek M.: Środowisko zamieszkania, a niepełnosprawni. Warszawa 1994