background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

   

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
               i NAUKI 

 

 

 
 
 
 

 
Anna Kusina

 

 
 

 

 
Projektowanie konstrukcyjne 311[04].Z1.04 
 

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2005 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

1

Recenzenci:  
mgr inż. Halina Darecka 
mgr inż. Krystyna Stańczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Katarzyna Maćkowska 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Janusz Figurski  
mgr inż. Mirosław Żurek 
 
Korekta: 
mgr inż. Mirosław Żurek 
 
 
 
 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej  311[04].Z1.04  
– Projektowanie konstrukcyjne

 

zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 

technik budownictwa. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

2

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

3

2. Wymagania wstępne 

4

3. Cele kształcenia 

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć dydaktycznych 

6

5. Ćwiczenia 

9

5.1. Zasady projektowania konstrukcji 

9

 5.1.1. Ćwiczenia 9
 5.1.2. Sprawdzian postępów 10

5.2. Nośność muru ściskanego 

10

 5.2.1. Ćwiczenia 10
 5.2.2. Sprawdzian postępów 11

5.3.Wymiarowanie elementów konstrukcji drewnianych 

12

 5.3.1. Ćwiczenia 12
 5.3.2. Sprawdzian postępów 14

5.4. Wymiarowanie elementów konstrukcji stalowych 

14

 5.4.1. Ćwiczenia 14
 5.4.2. Sprawdzian postępów 15

5.5. Połączenia elementów konstrukcji stalowych i drewnianych 

16

 5.5.1. Ćwiczenia 16
 5.5.2. Sprawdzian postępów 17

5.6. Zasady wymiarowania i konstruowania elementów konstrukcji żelbetowych 

17

 5.6.1. Ćwiczenia 17
 5.6.2. Sprawdzian postępów 18

5.7. Projektowanie elementów żelbetowych 

18

 5.7.1. Ćwiczenia 18
 5.7.2. Sprawdzian postępów 20

5.8. Istota i zastosowanie konstrukcji sprężonych w budownictwie 

20

 5.8.1. Ćwiczenia 20
 5.8.2. Sprawdzian postępów 21

5.9. Zasady sporządzania rysunków konstrukcyjnych 

21

 5.9.1. Ćwiczenia 21
 5.9.2. Sprawdzian postępów 22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23

7. Literatura 

31

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik budownictwa. 
 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, aby 

bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

−  cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  przykładowe  ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 

–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

−  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego.  
 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  korzystać z różnych źródeł informacji, 
−  posługiwać się dokumentacją techniczną, 
−  posługiwać się podstawowymi pojęciami i terminami z zakresu budownictwa, 
−  rozpoznawać materiały budowlane do konstrukcji budowlanych, ich cechy fizyczne 

i mechaniczne, 

−  rozpoznawać elementy budynku, 
−  charakteryzować podstawowe pojęcia statyki, 
−  określać równowagę układu sił działających na konstrukcję, 
−  rozpoznawać schematy statyczne elementów, 
−  rozwiązać belkę statycznie wyznaczalną, 
−  wyznaczać siły w prętach kratownicy metodą analityczną i graficzną, 
−  rozwiązać belkę ciągłą, statycznie niewyznaczalną, 
−  obliczać wielkości charakteryzujące przekrój elementu konstrukcji, 
−  ustalać wartości obciążeń działających na element konstrukcji, 
−  wyznaczać naprężenia i odkształcenia w elementach budowli, 
−  stosować układ SI, 
−  biegle wykonywać obliczenia matematyczne, 
−  posługiwać się techniką komputerową w zakresie wyszukiwania informacji, wykonywania 

rysunków, posługiwania się edytorem pisma oraz sporządzania arkusza kalkulacyjnego, 

−  współpracować w grupie, 
−  uczestniczyć w dyskusji i prezentacji, 
−  stosować różne metody i środki porozumiewania się na temat zagadnień technicznych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

5

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku procesu kształcenia uczeń/słuchacz uczeń powinien umieć: 

−  obliczyć nośność muru ściskanego, 
−  zwymiarować ściskane i zginane elementy konstrukcji drewnianych, 
−  obliczyć nośność zginanych i ściskanych elementów konstrukcji stalowych, 
−  zaprojektować połączenia elementów konstrukcji drewnianych i stalowych, 
−  zastosować zasady wymiarowania i konstruowania elementów konstrukcji żelbetowych, 
−  zaprojektować ściskany, zginany i ścinany element żelbetowy, 
−  wykonać obliczenia statyczne i wytrzymałościowe elementów konstrukcji, 
−  określić istotę, rodzaje i zastosowanie konstrukcji sprężonych, 
−  wykonać rysunki konstrukcyjne zgodnie z obowiązującymi zasadami, 
−  skorzystać z norm, katalogów oraz tablic do projektowania konstrukcji, 
−  zaprojektować konstrukcje budowlane z wykorzystaniem programów komputerowych. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

6

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ  

 
Scenariusz  1

 

 
Temat: Zasady rozmieszczania prętów zbrojenia w przekroju
 

 
Cele zajęć: 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

−  określić zasady rozmieszczenia prętów zbrojenia w różnych przekrojach, 
−  ustalić zasady pionowego i poziomego rozmieszczania prętów zbrojenia, 
−  ustalić otulenie prętów zbrojenia, 
−  obliczyć długość zakotwienia prętów w różnych elementach, 
−  posłużyć się różnymi źródłami, w szczególności normą, w celu uzyskania informacji na temat 

domów jednorodzinnych, 

−  współpracować w grupie. 
 
Metody nauczania–uczenia się: 

−  miniwykład, 
−  ćwiczenia,  
−  dyskusja w grupie. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  praca indywidualna, 
−  praca w małych zespołach. 
 
Środki dydaktyczne: 

−  norma PN-B-03264:2002. Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne 

i projektowanie, 

−  przykładowe projekty konstrukcji żelbetowych, 
−  podręcznik. 
 
Czas trwania:  
2 jednostki lekcyjne – 90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1. Wprowadzenie. 
2. Uświadomienie celów zajęć. 
 
3. Miniwykład – Zasady rozmieszczania prętów zbrojenia w przekroju. Omówienie normy 

PN-B-03264:2002. Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne 
i projektowanie
 

−  scharakteryzować i zademonstrować zawartość normy, 
−  wyjaśnić zasady korzystania z normy, 
−  omówić poszczególne rozdziały normy, 
−  wskazać zasady posługiwania się tabelami i wykresami, 
−  zwrócić uwagę na treści zawarte we wstępie oraz podstawowe symbole, 
−  omówić wymagania i zalecenia dotyczące zbrojenia konstrukcji, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

7

−  zwrócić uwagę na konieczność ścisłego przestrzegania zapisów w normie. 
 
4. Ćwiczenia – Praca uczniów w grupach 
–  uczniowie dzielą się na zespoły dwuosobowe, 
–  każdy zespół otrzymuje zadanie ustalenia zasad rozmieszczenia określonego zbrojenia 

w wyznaczonym elemencie, 

–  uczniowie pracując w zespołach: 

9  odczytują z normy informacje konieczne do wykonania zadania, 
9  dla zadanego elementu ustalają klasę ekspozycji w zależności od warunków środowiska,  
9  ustalają poszczególne wielkości: otulenie, rozstaw zbrojenia, długość zakotwienia, 
9  wykonują szkic zbrojenia elementu (każdy z uczniów oddzielnie), 

–  zespół sporządza notatki dokumentując kolejne działania. 
 
5. Dyskusja – Analiza wyników pracy w grupach 
–  przedstawiciel każdego zespołu prezentuje wyniki pracy, uzasadniając dokonane wybory, 
–  uczniowie dyskutują nad prezentowanymi wynikami pracy zespołów, porównując je 

wzajemnie i wprowadzając korekty, omawiają trudności. 

 
6. Podsumowanie zajęć – Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ich aktywności. 

 
 
Scenariusz 2 

– ćwiczenie realizowane metodą projektów 

 
Wprowadzenie 

Metoda projektów polega na samodzielnej realizacji przez uczniów określonego zadania. 

Uczniowie mogą pracować samodzielnie lub w zespole, wykonując zadanie w określonym 
czasie.  
 
Nauczyciel
 przedstawia uczniom: 
−  temat ogólny projektu,  
−  zakres pracy,  
−  sposób realizacji, 
−  sposób prezentacji, 
−  kryteria oceny zadania, 
−  zestaw materiałów pomocniczych. 
 
Uczniowie: 
–  otrzymują temat zadania, 
–  otrzymują materiały pomocnicze, 
–  zadają pytania wyjaśniające wątpliwości i przystępują do wykonania zadania. 
 
 

ARKUSZ PRACY UCZNIA 

Klasa: …………………….. Data:……………………… 
Imię i nazwisko ucznia ……………………………………………… 
 
Temat: Zaprojektować stalową belkę stropową. Dobrać dwa różne przekroje poprzeczne 
i porównać je. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

8

Czas wykonania: 
2 jednostki lekcyjne – 90 minut 

 

Wymagania wstępne: 

−  znajomość zasad projektowania belek stalowych, 
−  umiejętność rozpoznawania różnych przekrojów stalowych, 
−  umiejętność korzystania z normy, 
−  umiejętność wykonywania obliczeń, 
−  umiejętność poszukiwania informacji w różnych źródłach, 
−  umiejętność wykonania szkiców. 
 
Cele: 

−  umiejętność zastosowania zasad wymiarowania stalowych elementów zginanych do 

projektowania belek, 

−  umiejętność doboru odpowiedniego przekroju belki, 
−  umiejętność korzystania z literatury, katalogów wyrobów, norm, 

− 

umiejętność wykonania rysunków elementu stalowego.

 

 
Zakres zadania: 
1)  przeanalizować otrzymany od nauczyciela temat zadania (1 pkt), 
2)  odszukać w literaturze wzory i tabele potrzebne do wykonania obliczeń (2 pkt), 
3)  zaprojektować zginaną belkę ze względu na naprężenia normalne (3 pkt), 
4)  dobrać z katalogu wyrobów walcowanych odpowiednie profile stalowe (2pkt.), 
5)  wypisać z katalogu dane geometryczne i wytrzymałościowe wybranych profili (1 pkt), 
6)  sprawdzić ugięcie belki i porównać z wartością graniczną (2 pkt), 
7)  przeanalizować wskaźniki wytrzymałościowe oraz inne dane dotyczące obu profili (1 pkt), 
8)  dokonać wyboru i uzasadnić go (1 pkt), 
9)  wykonać rysunek belki: przekrój podłużny i poprzeczny (2 pkt). 

 

Sprawozdanie: 
Uczeń przedstawia projekt belki wraz z opisem i uzasadnieniem wyboru przekroju belki. 
 
Kryteria oceny oraz schemat punktowania:  
Maksymalna ilość punktów za każdą część zadania podana jest w nawiasie. Łącznie uczeń może 
otrzymać 15 punktów. 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 
 

–  dopuszczający 6 punkty, 
–  dostateczny 7–9 punktów,  

−  dobry 11–13 punktów, 
−  bardzo dobry 14–15 punktów. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

9

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Zasady projektowania konstrukcji 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sprawdź aktualność wymienionych w tabeli 1 norm do projektowania konstrukcyjnego. 

Skorzystaj z informacji umieszczonych na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w Internecie stronę Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, 
2)  przeanalizować zasady wyszukiwania aktualnych norm, 
3)  sprawdzić aktualność wymienionych w tabeli norm z uwzględnieniem ich kolejnych 

aktualizacji, 

4)  sporządzić notatkę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  wykaz norm, 
−  komputer z dostępem do Internetu. 
 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie podręcznika scharakteryzuj metody wymiarowania konstrukcji:  

−  naprężeń liniowych (NL), 
−  odkształceń plastycznych (OP), 
−  stanów granicznych (SG). 

Dokonaj porównania tych metod. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w podręczniku potrzebne informacje, 
2)  sporządzić notatkę na temat każdej z wymienionych metod wymiarowania, 
3)  dokonać porównania. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

10

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  podręcznik. 
 

5.1.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) rozróżnić etapy wykonywania projektu konstrukcyjnego 

… 

… 

2) określić, jaka jest wymagana dokładność obliczeń 

… 

… 

3) wskazać metodę wymiarowania konstrukcji budowlanych 

… 

… 

4) scharakteryzować stany graniczne 

… 

… 

5) sprawdzić aktualność norm do obliczeń konstrukcyjnych 

… 

… 

 

5.2. Nośność muru ściskanego 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz wytrzymałość obliczeniową muru na ściskanie wykonanego z cegły pełnej 

ceramicznej o wytrzymałości średniej 10 MPa, na zaprawie plastycznej marki M4.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w normie oraz podręczniku potrzebne informacje, 
2)  wypisać potrzebne wzory, 
3)  odszukać potrzebne wielkości w tabelach, 
4)  dokonać obliczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  norma do obliczeń konstrukcji murowych, 
−  podręcznik, 
−  kalkulator. 
 
Ćwiczenie 2 

Oblicz nośność  słupa z cegły pełnej ceramicznej o wytrzymałości  średniej 10 MPa, na 

zaprawie marki M4.  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

11

Dane: 

−  przekrój słupa 25 cm x 38 cm, 
−  wysokości w świetle stropów l = 280 cm, 
−  działająca siła podłużna o wartości obliczeniowej P = 100 kN, mimośród siły e

= 0, 

−  wytrzymałość charakterystyczna na ściskanie muru z cegły pełnej na zaprawie cementowej 

marki M4 obliczona w ćwiczeniu 1, 

−  ciężar objętościowy muru wynosi 18.0 kN/m

3

, a współczynnik obciążenia γ

f  

= 1.1. 

Wykonując obliczenia korzystaj: z pomocy nauczyciela, z przykładów zamieszczonych w 

podręczniku oraz z normy. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w normie oraz podręczniku potrzebne informacje, 
2)  wypisać potrzebne wzory, 
3)  odszukać potrzebne wielkości w tabelach, 
4)  wykonać działania: 

−  obliczyć wartość obciążenia w połowie wysokości słupa z uwzględnieniem ciężaru słupa, 
−  obliczyć wysokość obliczeniową słupa, 
−  obliczyć mimośród początkowy obciążenia, 
−  sprawdzić stan graniczny nośności. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  tekst przewodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  norma do obliczeń konstrukcji murowych, 
−  podręcznik, 
−  kalkulator. 
 

5.2.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) określić, w jaki sposób dzieli się konstrukcje murowe 

… 

… 

2) wskazać, od czego zależy wytrzymałość muru 

… 

… 

3) rozróżnić rodzaje konstrukcji murowych 

… 

… 

4) określić wytrzymałość obliczeniową muru 

… 

… 

5) określić wymagania dotyczące ścian 

… 

… 

6) obliczyć nośność muru niezbrojnego 

… 

… 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

12

5.3.Wymiarowanie elementów konstrukcji drewnianych 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz wytrzymałość obliczeniową drewna C30 na rozciąganie wzdłuż  włókien, przy 

uwzględnieniu 2 klasy użytkowania konstrukcji. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w normie oraz podręczniku potrzebne informacje, 
2)  wypisać potrzebne wzory, 
3)  odszukać potrzebne wielkości w tabelach, 
4)  dokonać obliczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  norma do obliczeń konstrukcji drewnianych, 
−  podręcznik, 
−  kalkulator. 
 
Ćwiczenie2 

Oblicz nośność ściskanego osiowo słupa podpierającego konstrukcję dachu: 
Dane: 

−  przekrój okrągły o średnicy D = 14 cm, 
−  długość pręta l = 3.0 m, 
−  sposób podparcia – obustronnie przegubowo, 
−  współczynnik wyboczeniowy kc = 0.435, 
−  drewno klasy C30, wytrzymałość charakterystyczna na ściskanie wzdłuż  włókien 

fc, 0, k = 14.15 MPa, 
Wykonując obliczenia powinieneś korzystać: z pomocy nauczyciela, z przykładów 

zamieszczonych w podręczniku oraz z normy. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w normie oraz podręczniku potrzebne informacje, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

13

2)  wypisać potrzebne wzory, 
3)  odszukać potrzebne wielkości w tabelach, 
4)  wykonać obliczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  tekst przewodni 
 

Środki dydaktyczne: 

−  norma do obliczeń konstrukcji drewnianych, 
−  podręcznik, 
−  kalkulator. 
 
Ćwiczenie 3 

Sprawdź naprężenia i ugięcia belki stropu zwykłego ze ślepym pułapem. 
Dane: 

−  belka wolno podparta, 
−  obciążenie ciągłe równomiernie rozłożone: wartość charakterystyczna q

k

 = 3.0 kN/m, wartość 

obliczeniowa q = 3.6 kN/m, 

−  rozpiętość obliczeniowa l = 4.0 m, 
−  przekrój belki 16 cm x20 cm, 
−  strop otynkowany, 
−  drewno klasy C30. 

Wykonując obliczenia powinieneś korzystać: z pomocy nauczyciela, z przykładów 

zamieszczonych w podręczniku oraz z normy. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykonać szkic przekroju stropu, 
2)  odszukać w normie oraz podręczniku potrzebne informacje, 
3)  wypisać potrzebne wzory, 
4)  odszukać potrzebne wielkości w tabelach, 
5)  wykonać obliczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  norma do obliczeń konstrukcji drewnianych, 
−  podręcznik, 
−  kalkulator. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

14

5.3.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) wskazać zalety i wady drewna jako materiału konstrukcyjnego 

… 

… 

2) rozróżnić klasy drewna konstrukcyjnego 

… 

… 

3) określić właściwości wytrzymałościowe drewna 

… 

… 

4) określić zasady obliczania wytrzymałości obliczeniowej drewna 

… 

… 

5) określić klasę użytkowania konstrukcji 

… 

… 

6) obliczyć nośność drewnianych prętów rozciąganych osiowo, ściskanych 

osiowo i zginanych 

 

… 

 

… 

7) obliczyć ugięcie belki 

… 

… 

8) wskazać, jakie przekroje stosuje się do wykonania elementów 

rozciąganych, ściskanych i zginanych 

 

… 

 

… 

 
 

5.4. Wymiarowanie elementów konstrukcji stalowych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sprawdź nośność rozciąganego osiowo pręta kratownicy wykonanego z dwuteownika 

przekroju Ι PE 200, ze stali St3SX. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w normie, tablicach profili oraz podręczniku potrzebne informacje, 
2)  wypisać potrzebne wzory, 
3)  odszukać potrzebne wielkości w tabelach, 
4)  dokonać obliczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  norma do obliczeń konstrukcji stalowych, 
−  tablice profili walcowanych, 
−  podręcznik, 
−  kalkulator. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

15

Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj belkę stalową stropu w budynku przemysłowym: 
Dane: 

−  belka wolno podparta o rozpiętości efektywnej 4.0 m, 
−  obciążenie obliczeniowe równomiernie rozłożone q = 15.o kN/m, wartość charakterystyczna 

obciążenia q

k

 =12.5 kN/m, 

−  stal St3SX, 
−  belka jest usztywniona poprzecznie stropem żelbetowym, φL = 1.0. 

Wykonując obliczenia powinieneś korzystać: z pomocy nauczyciela, z przykładów 

zamieszczonych w podręczniku oraz z normy. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w normie, tablicach profili oraz podręczniku potrzebne informacje, 
2)  wypisać potrzebne wzory, 
3)  odszukać potrzebne wielkości w tabelach, 
4)  wykonać działania: 

−  obliczyć maksymalne wartości momentu zginającego i siły poprzecznej, 
−  obliczyć potrzebny wskaźnik wytrzymałości przekroju,  
−  dobrać odpowiedni przekrój belki, 
−  obliczyć ugięcie belki i porównać z wartością graniczną. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  metoda projektów 

 

Środki dydaktyczne: 

−  norma do obliczeń konstrukcji stalowych, 
−  tablice profili walcowanych, 
−  podręcznik, 
−  kalkulator. 
 

5.4.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) wskazać zalety i wady stali jako materiału konstrukcyjnego 

… 

… 

2) rozróżnić gatunki stali i wyroby ze stali 

… 

… 

3) określić właściwości wytrzymałościowe stali konstrukcyjnej 

… 

… 

4) określić klasę przekroju stalowego 

… 

… 

5) obliczyć nośność stalowych prętów rozciąganych osiowo, ściskanych 

osiowo i zginanych 

 

… 

 

… 

6) obliczyć ugięcie belki 

… 

… 

7) wskazać, jakie przekroje stosuje się do wykonania elementów 

rozciąganych, ściskanych i zginanych 

 

… 

 

… 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

16

5.5. Połączenia elementów konstrukcji stalowych i drewnianych 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj przykładowe połączenia konstrukcji drewnianych i stalowych. Wskaż przykładowe 

budowle inżynierskie, w których zastosowano takie połączenia. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

2)  przeanalizować zasady wykonywania połączeń konstrukcji drewnianych i stalowych, 
3)  wybrać przykładowe połączenia i wykonać rysunki, 
4)  odszukać w Internecie przykłady budowli inżynierskich, 
5)  opisać rodzaje połączeń w wybranych budowlach inżynierskich. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 

−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura, 

−  komputer z dostępem do Internetu, 

−  przybory rysunkowe. 
 
Ćwiczenie 2 

Odczytaj rodzaje spoin oznaczone na rysunku konstrukcji stalowej otrzymanym od 

nauczyciela. Opisz zasady stosowania spoin oraz ustalania ich wymiarów. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować otrzymany od nauczyciela rysunek konstrukcji stalowej, 
2)  odszukać i nazwać spoiny, 
3)  opisać rodzaje spoin oraz zasady ustalania ich wymiarów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 

−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura, 
−  rysunki konstrukcji stalowej. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

17

5.5.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) określić jakie wykonuje się połączenia i złącza elementów konstrukcji 

drewnianych 

 

… 

 

… 

2) rozróżnić połączenia konstrukcji stalowych 

… 

… 

3) określić jakie łączniki stosuje się w konstrukcjach drewnianych 

… 

… 

4) określić jakie łączniki stosuje się w konstrukcjach stalowych 

… 

… 

5) rozpoznać na rysunkach oznaczenia spoin i śrub 

… 

… 

6) określić jakie naprężenia występują w połączeniach na śruby 

… 

… 

7) rozpoznać poznane rodzaje połączeń w istniejących obiektach 

budowlanych 

 

… 

 

… 

 
 

5.6.  Zasady wymiarowania i konstruowania elementów konstrukcji 

żelbetowych 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj przykładowe zbrojenie płyty stropowej częściowo zamocowanej o grubości 

140 mm. Opisz rodzaje prętów zbrojenia, ich przykładowe  średnice oraz zalecane rozstawy. 
Rysunek wykonaj przy użyciu dostępnego w szkole programu komputerowego. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady zbrojenia płyt żelbetowych, 
2)  wykonać rysunek i sporządzić opis. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura, 
−  komputer z oprogramowaniem umożliwiającym sporządzanie rysunków. 
 
Ćwiczenie 2 

Narysuj przykładowe zbrojenie belki żelbetowej trójprzęsłowej o przekroju: b = 250 mm, 

h = 350 mm.  Opisz  rodzaje  prętów zbrojenia, ich przykładowe  średnice oraz wymagane 
rozstawy. Rysunek wykonaj przy użyciu dostępnego w szkole programu komputerowego. 
 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

18

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady zbrojenia belek żelbetowych, 
2)  wykonać rysunek i sporządzić opis. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura, 
−  komputer z oprogramowaniem umożliwiającym sporządzanie rysunków. 
 

5.6.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) scharakteryzować zasady pracy żelbetu 

… 

… 

2) wskazać stany graniczne użytkowania w konstrukcjach żelbetowych 

… 

… 

3) określić zasady stosowania betonu i stali w konstrukcjach żelbetowych 

… 

… 

4) określić zasady konstruowania i zbrojenia płyt, belek i słupów 

… 

… 

5) określić zasady zbrojenia belek i płyt 

… 

… 

 

 
 
5.7. Projektowanie elementów żelbetowych
 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz niezbędne zbrojenie monolitycznej belki o przekroju prostokątnym. 
Dane: 

−  obliczeniowy moment zginający M

sd 

= 75 kNm, 

−  przekrój belki: b = 200 mm, h = 400 mm, 
−  beton B20, stal A-III,  
−  klasa ekspozycji XC1. 

Wykonując obliczenia powinieneś korzystać: z pomocy nauczyciela, z przykładów 

zamieszczonych w podręczniku oraz z normy. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w normie oraz podręczniku potrzebne informacje, 
2)  wypisać potrzebne wzory, 
3)  odszukać potrzebne wielkości w tabelach, 
4)  wykonać obliczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  tekst przewodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  norma do obliczeń konstrukcji żelbetowych, 
−  tablice przekrojów stali zbrojeniowej, 
−  podręcznik, 
−  kalkulator. 
 
Ćwiczenie 2 

Oblicz niezbędne zbrojenie monolitycznej płyty stropowej. 
Dane: 

−  obliczeniowy moment zginający M

sd

 = 25 kNm, 

−  grubość płyty h = 140 mm, 
−  beton B20, stal A-III,  
−  klasa ekspozycji XC1. 

Wykonując obliczenia powinieneś korzystać: z pomocy nauczyciela, z przykładów 

zamieszczonych w podręczniku oraz z normy. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w normie oraz podręczniku potrzebne informacje, 
2)  wypisać potrzebne wzory, 
3)  odszukać potrzebne wielkości w tabelach, 
4)  wykonać obliczenia: 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  tekst przewodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  norma do obliczeń konstrukcji żelbetowych, 
−  tablice przekrojów stali zbrojeniowej. 
−  podręcznik, 
−  kalkulator. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

20

5.7.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) obliczyć zbrojenie elementu żelbetowego o przekroju prostokątnym 

… 

… 

2) wykorzystać tabele pomocnicze do ustalania współczynników oraz 

doboru zbrojenia 

 

… 

 

… 

 

5.8. Istota i zastosowanie konstrukcji sprężonych w budownictwie 

 

5.8.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz zasady wykonywania elementów struno- i kablobetonowych. Na podstawie literatury 

naszkicuj przykładowe elementy. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w literaturze potrzebne informacje, 
2)  przeanalizować katalogi elementów struno- i kablobetonowych, 
3)  wykonać opis i szkice elementów. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura, 
−  katalogi elementów, 
−  przybory rysunkowe. 
 
Ćwiczenie 2 

Odszukaj w literaturze oraz innych źródłach przykłady wykonanych konstrukcji sprężonych. 

Wykonaj krótkie opracowanie na temat zastosowania konstrukcji sprężonych w budownictwie, 
które powinno zawierać opis, szkice i zdjęcia obiektów. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w różnych źródłach obiekty budowlane wykonane jako konstrukcje sprężone, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

21

2)  sporządzić opis, 
3)  wykonać rysunki, 
4)  wydrukować z Internetu fotografie wybranych obiektów, 
5)  sporządzić opracowanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 

−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura, 

−  czasopisma specjalistyczne, 

−  katalogi elementów i obiektów, 

−  komputer z dostępem do Internetu. 
 

5.8.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) wyjaśnić zasady pracy konstrukcji sprężonych 

… 

… 

2) wskazać różnice między struno- i kablobetonem 

… 

… 

3) wskazać zastosowanie konstrukcji sprężonych 

… 

… 

 

5.9. Zasady sporządzania rysunków konstrukcyjnych 

 
5.9.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunek konstrukcyjny belki żelbetowej obliczonej w ćwiczeniu 1 (w rozdziale 

4.7). 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w normach i literaturze informacje na temat wykonywania rysunków konstrukcji 

żelbetowych, 

2)  wykonaj rysunek ołówkiem z uwzględnieniem odpowiednich grubości linii, zasad 

wymiarowania i opisywania rysunków. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  normy do wykonywania rysunków technicznych, 
−  przykładowe rysunki konstrukcyjne, 
−  podręcznik, 
−  przybory rysunkowe. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

22

Ćwiczenie 2 

Wykonaj zestawienie stali profilowej dla elementu konstrukcji stalowej przedstawionego na 

rysunku otrzymanym od nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w normach i literaturze informacje na temat zasad wykonywania wykazów stali 

profilowej konstrukcji stalowych, 

2)  wykonaj zestawienie stali. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  normy do wykonywania rysunków technicznych, 
−  przykładowe rysunki konstrukcyjne, 
−  podręcznik, 
−  katalog profili walcowanych, 
−  przybory rysunkowe, 
−  kalkulator. 

 

5.9.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) wykonać rysunki konstrukcji żelbetowych 

… 

… 

2) wykonać rysunki konstrukcji stalowych 

… 

… 

3) wykonać rysunki konstrukcji drewnianych 

… 

… 

4) sporządzić wykazy materiałów 

… 

… 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Projektowanie konstrukcyjne” 

Test składa się z 15 zadań jednokrotnego wyboru, z których: 

– zadania 1, 2, 4, 5, 7, 9, 10, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 
– zadania 3, 6, 8, 11, 12, 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  
– dobry – za rozwiązanie 12 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  
– bardzo dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. b, 5. b, 6. a, 7. d, 8. a, 9. d, 10. b, 11. a, 12. a, 
13. a, 14. d, 15. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać metodę wymiarowania konstrukcji 
budowlanych 

A P  a 

Określić zasady ustalania wytrzymałości 
konstrukcji murowych 

B P  c 

Określić zasady ustalania nośności muru 
nieuzbrojonego 

B PP  b 

Wskazać zalety konstrukcji drewnianych 

Wskazać oznaczenie klasy drewna 

Określić klasy użytkowania konstrukcji 
drewnianych 

B PP  a 

Wskazać zastosowanie belek ażurowych B  P  d 

Wskazać, jaki stan graniczny użytkowania 
występuje w konstrukcjach stalowych 

B PP  a 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

24

Określić zasady ustalania grubości płyt 
żelbetowych 

B P  d 

10 

Wyjaśnić, jakie zbrojenie występuje w belce 
żelbetowej 

A P  b 

11 

Wskazać zasady zbrojenia konstrukcji 
sprężonych 

B PP  a 

12 

Określić rodzaj naprężeń występujących 
w śrubach w połączeniu 

B PP  a 

13 

Określić zasady rozmieszczania zbrojenia 
w płycie żelbetowej  

B PP  a 

14 

Wyjaśnić, jaki jest najbardziej korzystny 
przekrój dla elementu ściskanego osiowo 

B P  d 

15  Rozpoznać oznaczenie spoin na rysunkach 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

25

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 15 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi, tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

−  instrukcja, 
−  zestaw zadań testowych, 
−  karta odpowiedzi. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

26

Z

estaw zadań testowych

 

 
Wybierz poprawną odpowiedź, zaznaczając odpowiednią literę. 
 
1. Jaką metodą projektuje się konstrukcje budowlane: 

a)  stanów granicznych, 
b)  naprężeń liniowych, 
c)  odkształceń plastycznych, 
d)  naprężeń dopuszczalnych. 
 

2. Konstrukcje murowe cechuje duża wytrzymałość na: 

a)  zginanie, 
b)  ścinanie, 
c)  ściskanie, 
d)  rozciąganie. 
 

3. Nośność muru niezbrojonego nie zależy od: 

a)  smukłości ściany, 
b)  wiązania elementów, 
c)  przekroju poprzecznego, 
d)  wytrzymałości obliczeniowej muru. 
 

4. Zaletą konstrukcji drewnianych jest: 

a)  anizotropowość, 
b)  duża wytrzymałość na ściskanie, 
c)  odporność na korozję biologiczną, 
d)  duża wytrzymałość na rozciąganie. 
 

5. Jaką literą oznacza się klasy drewna konstrukcyjnego: 

a)  D, 
b)  C, 
c)  B, 
d)  A. 
 

6. Elementy drewniane pracujące w pomieszczeniach suchych zalicza się do klasy użytkowania: 

a)  1, 
b)  2, 
c)  3, 
d)  4. 
 

7. Zastosowanie belki ażurowej zapewnia uzyskanie:  

a)  łatwości montażu, 
b)  łatwości transportu, 
c)  większej estetyki wnętrza, 
d)  większej sztywności i nośności przekroju. 
 

8. Do stanów granicznych użytkowania konstrukcji stalowych zalicza się: 

a)  nadmierne ugięcie elementu, 
b)  zarysowanie elementu, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

27

c)  wyboczenie elementu, 
d)  zniszczenie elementu. 
 

9. Grubość płyt żelbetowych nie zależy od: 

a)  obciążenia, 
b)  rozpiętości, 
c)  przeznaczenia, 
d)  rodzaju zbrojenia. 
 

10. Jaki rodzaj prętów zbrojenia nie występuje w belce: 

a)  strzemiona, 
b)  rozdzielcze, 
c)  montażowe, 
d)  nośne proste. 
 

11. Konstrukcje sprężone zbroi się: 

a)  cięgnami, 
b)  prętami prostymi, 
c)  siatkami z prętów, 
d)  szkieletami z prętów. 
 

12. W połączeniach konstrukcji stalowych śruby pracują na: 

a)  docisk i ścinanie, 
b)  ścinanie i zginanie, 
c)  rozciąganie i docisk, 
d)  zginanie i rozciąganie. 
 

13. Największy rozstaw prętów zbrojenia nośnego w płycie o grubości 10 cm wynosi: 

a)  12cm, 
b)  13 cm, 
c)  14 cm, 
d)  25 cm. 
 

14. Jaki jest najbardziej korzystny przekrój dla elementu ściskanego osiowo: 

a)  teowy, 
b)  dwuteowy, 
c)  prostokątny, 
d)  kwadratowy. 
 

15. Oznaczenie na rysunku spoiny montażowej to: 

a)  kółko, 
b)  trójkąt,  
c)  prostokąt,  
d)  chorągiewka. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................................ 
 

Projektowanie konstrukcyjne 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

a b c d   

a b c d   

a b c d   

a b c d   

a b c d   

a b c d   

a b c d   

a b c d   

a b c d   

10 

a b c d   

11 

a b c d   

12 

a b c d   

13 

a b c d   

14 

a b c d   

15 

a b c d   

Razem:  

 

 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

29

Zadanie praktyczne „próba pracy”

 

 
Zaprojektować stropową belkę żelbetową w pomieszczeniu mieszkalnym: 
1.  Belka swobodnie podparta o rozpiętości efektywnej 5.0 m, 
2.  Obciążenie równomiernie rozłożone na całej długości belki: wartość obliczeniowa 

q = 30 kN/m, wartość charakterystyczna q

k

 = 25 kN/m. 

 
Zawartość opracowania: 
1.  Opis techniczny. 
2.  Część rysunkowa zawierająca: przekrój podłużny, przekrój poprzeczny belki oraz wykaz stali 

zbrojeniowej.  

Rysunki należy wykonać przy pomocy programu komputerowego. 
 
Sposób wykonania zadania 
Uczeń powinien: 
1)  obliczyć maksymalne wartości momentu zginającego i siły poprzecznej, 
2)  dobrać wymiary przekroju poprzecznego belki, 
3)  dobrać materiały (klasa betonu i stali), 
4)  obliczyć potrzebny przekrój zbrojenia ze względu na zginanie, 
5)  dobrać średnicę zbrojenia i liczbę prętów, 
6)  obliczyć nośność przekroju na ścinanie, 
7)  sprawdzić warunki normowe stanów granicznych użytkowania, 
8)  sporządzić opis techniczny zawierający obliczenia statyczne i wymiarowanie, 
9)  wykonać rysunki wraz z zestawieniem stali zbrojeniowej. 
 
Wyposażenie stanowiska pracy: 
Środki dydaktyczne: 

−  literatura, 
−  norma PN-B-03264:199. Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne 

i projektowanie, 

−  przybory rysunkowe, 
−  kalkulator, 
−  komputer z oprogramowaniem do projektowania konstrukcji żelbetowych i drukarka. 
 
Czas na wykonanie ćwiczenia – 3 x 45 min = 135 min. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

30

Kryteria oceny realizacji zadania obejmują 
 

Lp. Kryterium 

oceny 

Maksymalna 

liczba 

punktów 

1   Poprawność obliczenia wielkości statycznych 

2   Poprawność dobrania wymiarów belki 

3   Poprawność dobrania materiałów 1 
4   Poprawność wykonania opisu technicznego 

5   Prawidłowość wykonania obliczeń przekroju zbrojenia 

6   Poprawność doboru prętów zbrojenia 

7   Poprawność wykonania rysunku  

8   Poprawność obliczenia nośności na ścinanie 2 

9   

Poprawność sprawdzenia warunków normowych stanów 
granicznych użytkowania 

10   Poprawność sporządzenia opisu wraz z obliczeniami 

11   poprawność wykorzystania programu komputerowego 

 Razem: 

20 

 
Schemat punktowania
 

Maksymalna ilość punktów za każde kryterium oceny podano w tabeli. Łącznie uczeń może 

otrzymać 20 punktów. 

Proponowane oceny: 

18  ÷  20 pkt – bardzo dobry, 
15  ÷   17 pkt – dobry, 
12  ÷  14 pkt – dostateczny, 
 9  ÷   11 pkt – dopuszczający. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

31

7.

 

LITERATURA  

 

1.  Dretkiewicz-Więch J.: Nauczycielski system oceniania. CODN, Warszawa 1997 
2.  Iwanczewska A.: Konstrukcje budowlane 1. Statyka budowli. WSiP, Warszawa 2000 
3.  Iwanczewska A.: Konstrukcje budowlane 2. Wytrzymałość materiałów. WSiP, Warszawa 

2000 

4.  Nożyński W.: Przykłady obliczeń konstrukcji budowlanych z drewna. WSiP, Warszawa 1994 
5.  Praca zbiorowa. Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2002 
6.  Pyrak S., Włodarczyk W.: Konstrukcje budowlane 3. Posadowienie budowli, konstrukcje 

murowe i drewniane. WSiP, Warszawa 2000 

7.  Pyrak S.: Konstrukcje budowlane 5. Konstrukcje z betonu. WSiP, Warszawa 2001 
8.  Włodarczyk W.: Konstrukcje budowlane 4. Konstrukcje stalowe. WSiP, Warszawa 2000 
9.  Włodarczyk W.: Konstrukcje budowlane, cz. 4. Przykłady obliczeń elementów i połączeń 

konstrukcji stalowych. WSiP, Warszawa 2000 

10. Wojciechowski L.: Rysunek budowlany. WSiP, Warszawa 2003 
 
Normy: 

1. PN-90/B-03000 

Projekty budowlane. Obliczenia statyczne 

2. PN-82/B-02000 Obciążenia budowli. Zasady ustalania wartości 
3. PN-82/B-02003 Obciążenia budowli. Obciążenia zmienne technologiczne.  

Podstawowe obciążenia technologiczne i montażowe 

4. PN-80/B- 02010 

Obciążenia budowli. Obciążenia w obliczeniach statycznych. 
Obciążenie śniegiem 

5. PN-80/B- 02011 

Obciążenia budowli. Obciążenia w obliczeniach statycznych. 
Obciążenie wiatrem 

6. PN-B-03264:2002 Konstrukcje 

betonowe, 

żelbetowe i sprężone.  

Obliczenia i projektowanie 

7. PN-81/B- 03020 

Grunty budowlane. Posadowienia bezpośrednie budowli.  
Obliczenia statyczne i projektowanie 

8. PN-90/B- 03200 

Konstrukcje stalowe. Obliczenia statyczne i projektowanie 

9. PN-81/B-03150:2000 Konstrukcje drewniane. Obliczenia statyczne i projektowanie 

10. PN-B-03002:1999 

Konstrukcje murowe niezbrojone. Projektowanie i obliczanie 

11. PN-B-03340:1999 

Konstrukcje murowe zbrojne. Projektowanie i obliczanie