background image

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ 

DEPARTAMENT WYCHOWANIA I PROMOCJI OBRONNO�CI

S T R E S 

W �YCIU CODZIENNYM 

I  S�U�BIE  WOJSKOWEJ 

WYBRANE ZAGADNIENIA 

Materia� profilaktyczno-edukacyjny 

do  prowadzenia zaj�� z �o�nierzami

WARSZAWA 2006 

WARSZAWA 2007

Materiał o charakterze 

profilaktyczno-edukacyjnym

Warszawa 2009

background image
background image

3

PLAN – KONSPEKT 

do przeprowadzenia zaj�� profilaktyczno-edukacyjnych 

z problematyki stresu 

TEMAT:

STRES W �YCIU CODZIENNYM I S�U�BIE  WOJSKOWEJ.

WYBRANE ZAGADNIENIA. 

CELE :

1.  Przedstawienie stresu jako zjawiska normalnego w codziennym �yciu cz�owieka. 
2.  Zapoznanie z czynnikami wywo�uj�cymi stres i objawami pozwalaj�cymi go 

rozpoznawa�.

3.  Zapoznanie z mo�liwymi skutkami stresu w �yciu codziennym

i s�u�bie wojskowej. 

4.  Przedstawienie wybranych sposobów zapobiegania stresowi  

i przeciwdzia�ania jego skutkom. 

CZAS:

2 x 45’ 

METODY:

Wyk�ad, prezentacja graficzna, dyskusja. 

MATERIA�Y I �RODKI DYDAKTYCZNE: 

Foliogramy, rzutnik �wiat�a dziennego lub projektor multimedialny. 

MIEJSCE:

�wietlica, sala wyk�adowa.

ZAGADNIENIA: 

1.  Stres a frustracja. Poj�cia definicyjne.  

2.  Czynniki wywo�uj�ce stres. 
3.  Rozpoznawanie objawów stresu - fizycznych, fizjologicznych, psychicznych. 
4.  Przeciwdzia�anie stresowi. 

5.  Stres a s�u�ba wojskowa. 
6.  Stres, kryzys psychiczny, trauma psychiczna. 
7.  Zako�czenie.

3

background image

WYKORZYSTANA LITERATURA: 

1.  M. Cenin, S. Che�pa – Psychologia wojskowa, Wyd. MON, Warszawa, 1998 r. 
2.  B. Rychlik – Zarz�dzanie stresem w wojsku. Program profilaktyki antystresowej. 

Warszawa, 2006 r. 

3.  D. Merecz – Jak zwi�kszy� swój potencja�, by lepiej radzi� sobie ze stresem. 

Instytut Medycyny Pracy, �ód�, 2005 r. 

4.  M. Lis-Turlejska – Stres traumatyczny, Wydawnictwo Akademickie „�ak”,

Warszawa, 2002 r. 

5.  I.Heszen-Niejodek, Z. Ratajczak (red.) – Cz�owiek w sytuacji stresu,

Wyd. U.�., Katowice, 1996 r. 

6.  A. Florkowski, W. Gruszczy�ski (red.) – Zdrowie psychiczne �o�nierzy,

�ód�, 2000 r.

7.  W. Szlagura, M. Madejski – Interwencja kryzysowa, podej�cie profesjonalne. 

Niepublikowane materia�y szkoleniowe, „ARCAN”, Bielsko-Bia�a 2000-2002 r. 

4

4

background image

5

PRZEBIEG ZAJ��:

TRE�� ZAGADNIENIA

CZAS

UWAGI

WSKAZÓWKI

CZ��� WST�PNA

Przedstawienie tematu i celu zaj�� oraz spraw 

organizacyjnych. 

5 min 

CZ��� ZASADNICZA 

1.

ZAGADNIENIE  1    (patrz szerzej str. 11)
S

TRES A 

F

RUSTRACJA

. P

OJ�CIA DEFINICYJNE

.

Frustracja – reakcja organizmu na przeszkod�,

przykre emocje jako wynik niemo�no�ci

osi�gni�cia celu. 

Reakcje cz�owieka na sytuacje frustracyjne: 

dzia�ania w celu pokonania przeszkody (1), 

obej�cie przeszkody (2), 

wyznaczenie i osi�gni�cie celu zast�pczego (3), 

uporczywe, bezskuteczne atakowanie 

przeszkody, agresja (4), 

rezygnacja, ucieczka (5, 5a). 

STRES –  sytuacja trudna, która prowadzi do zaburze�

zachowania i dzia�ania wskutek przeci��enia

systemu nerwowego. 

Fazy stresu biologicznego: 

alarmowa – na sygna� o zadzia�aniu czynnika 

szkodliwego (stresora) organizm mobilizuje si�,

pocz�tkowo odporno�� organizmu maleje ale 

potem wzrasta. 

odporno�ci – mechanizmy adaptacyjne 

przeciwdzia�aj� stresowi, odporno�� organizmu 

wzrasta ponad sta�y poziom i pozwala zwalczy�

zagro�enie.

wyczerpania – je�li stresor, szkodliwy bodziec 

dzia�a zbyt d�ugo, organizm wyczerpuje zasoby 

i traci odporno��.

Fazy stresu psychologicznego: 

mobilizacja – po zadzia�aniu szkodliwego 

bod�ca wzrasta ogólna zdolno�� organizmu do 

dzia�ania, mobilizowane s� procesy psychiczne 

i energetyczne, 

rozstrojenie – je�li stresory dzia�aj� zbyt d�ugo

lub zbyt silnie pogarszaj� si� procesy orientacji  

i kontroli, spada sprawno�� dzia�ania,

destrukcja – wci�� silne i dzia�aj�ce d�ugo

stresory uniemo�liwiaj� sprawne dzia�anie, brak 

realnej oceny sytuacji, spada motywacja do 

dzia�ania, rezygnacja z walki. 

15 min 

Folia 1

Pytania do s�uchaczy

o ewentualne przyk�ady z �ycia 

Folia 2 

Pytania, podawanie przyk�adów,

np. brak pokarmu, brak wody... 

Np. trema - rodzaj stresu, 

mobilizuje

5

background image

 Stres u �o�nierzy

–   zespó� reakcji fizjologicznych i psycholo-

gicznych, zachowa� alarmowych i 

obronnych organizmu wobec powsta�ej

sytuacji zagro�enia lub skierowanej 

przeciwko �o�nierzowi agresji, ataku.  

STRES   –    kumuluj�cy - np. ró�ne problemy i k�opoty

�ycia codziennego, 

dysfunkcjonalny - np. z�y szef, 

nieprzyjemni wspó�pracownicy, 

wymagania ponad mo�liwo�ci...

Silna trema mo�e sparali�owa�,

odebra� g�os, spowodowa�

zapomnienie tekstu... 

2.

ZAGADNIENIE  2    (patrz szerzej str. 13)
C

ZYNNIKI WYWO�UJ�CE STRES

.

    Stres jest nierozerwalnie zwi�zany z naszym �yciem 

i mo�e mie� zarówno negatywny jak i  pozytywny wp�yw

na nasz organizm, dzia�anie, funkcjonowanie.

Dy-stres – stres z�y, powoduj�cy negatywn� reakcj�

organizmu.

Eu-stres – stres pozytywny, pobudzaj�cy  

do dzia�ania. 

     Ró�nica bardzo cz�sto zale�y od nas – od naszego 

nastawienia i cech osobowo�ci – wykszta�cenia,

wychowania, do�wiadczenia podobne stresory, 

podobne sytuacje, jednych stresuj�, deprymuj�, innych 

pobudzaj� do aktywno�ci, efektywnego dzia�ania. 

     Szkodliwe  mo�e by� nasilenie stresu lub 

nieumiej�tno�� radzenia sobie z nim tzn. nierozpo-

znawanie objawów p�yn�cych z organizmu, 

niezrozumienie sytuacji i w�asnego zachowania. 

Stres mog� wywo�a�:

czynniki zewn�trzne – klimat, ha�as, konflikty, 

utraty, zagro�enia, z�e wiadomo�ci, po�piech itp.

czynniki wewn�trzne – aspiracje, sumienie, 

utrata dotychczasowych  warto�ci ideowych, 

religijnych, potrzeby emocjonalne itp. 

Sytuacje stresowe – s� najcz��ciej niezale�ne od 

cz�owieka i mog� dotkn�� ka�dego: 

realne zagro�enia �ycia - wypadki, katastrofy, 

napady, straty, dzia�ania wojenne... 

rozpady zwi�zków spo�ecznych, rodzinnych - 

rozwód, rozstanie... 

spadek poczucia w�asnej warto�ci - utrata pracy, 

porzucenie przez kogo� bliskiego, 

niepowodzenia... 

 Wa�ne nie jest to, co ci si� zdarza, lecz to jak to 

odbierasz

10 min 

Folia 3 

Folia 4 

Pytanie o rozumienie tego 

stwierdzenia 

6

6

background image

7

3.

ZAGADNIENIE  3    (patrz szerzej str. 13)
R

OZPOZNAWANIE OBJAWÓW STRESU 

-

 FIZYCZNYCH

,

FIZJOLOGICZNYCH

,

 PSYCHICZNYCH

.

Stres przejawia si�:

wzmo�onym napi�ciem emocjonalnym,

psychicznym,

wzrostem impulsywno�ci w my�leniu i dzia�aniu, 

ograniczeniem kontroli nad w�asnym

zachowaniem 

a wi�c w obni�onej, w ró�nym stopniu,  sprawno�ci

my�lenia i dzia�ania.
CHARAKTERYSTYCZNE OBJAWY STRESU 

Fizjologiczne:

–  blado��, sucho�� w ustach, bóle pleców  

i g�owy, przy�pieszone bicie serca, zwi�kszona

potliwo��, napi�cia mi��ni, bezsenno��,

nieregularny, p�ytki oddech, uczucie gor�ca,

biegunka.... 

Fizyczne:

–  postawa zgarbiona, zamkni�ta lub agresywna, 

mowa szybka, g�os wysoki, dr�enia r�k, napi�ta

twarz...

Psychiczne:

–  zak�opotanie, nerwowo��, agresja, zamykanie 

si� w sobie, depresja, rozdra�nienie, chaos 

my�lowy,  nadpobudliwo��, l�ki, z�o��.....

W zachowaniu: 

–  brak apetytu lub nadmierne objadanie si�,

szukanie leków, alkoholu, u�ywek, wzrost ilo�ci

wypalanych papierosów, brak poczucia humoru, 

sk�onno�� do p�aczu lub wybuchów gniewu, 

uczucie sta�ego zm�czenia, niekonsekwencja, 

wyczerpanie...

W my�leniu:

–  trudno�ci w koncentracji, skupieniu uwagi, brak 

zainteresowa�, luki w pami�ci, zapominanie.... 

Dzia�anie ludzi w stresie zale�y od indywidualnego 

przygotowania do radzenia sobie w sytuacjach trudnych 

i mo�e by� bardzo ró�ne: 

szukanie sposobu rozwi�zania problemu, 

samodzielnie lub przy pomocy innych, 

rezygnacja z d��e�, poddanie si� sytuacji lub 

wp�ywom innych ludzi, 

szukanie wsparcia u autorytetów – dowódcy, 

kolegów, przyjació�....

podejmowanie walki na zniszczenie przeciwnika, 

wroga ale nie rozwi�zanie problemu, 

unikanie trudno�ci, przeczekiwanie, udawanie, 

�e nie ma problemu trudno�ci,

szukanie czynno�ci zast�pczych – zakupy, 

sprz�tanie, czytanie... 

ucieczka w alkohol, narkotyki,  

15 min 

Folia 5 

Pytanie - czy kto� z was,  kto 

uwa�a, �e do�wiadczy� stresu 

pami�ta, który� z objawów? 

Czy mo�e o tym co�

powiedzie�?

7

background image

8

 4. 

ZAGANIENIE  4 (patrz szerzej str. 14)

dporno�ci na stresory, 

mo�e by� oboj�tne.

a�� sytuacja stresowa i wtedy 

nie w�asnego, 

relaksuj�cych, 

i

 Podstawowe elementy dzia�a� redukuj�cych stres: 

mach – 

si� nowych 

j si� i nie wstyd� prosi� o pomoc innych, 

alkoholu

sz takie lub 

 si�

....

15 min 

Folia 6 

Pytanie - któ

menty s�

n

P

RZECIWDZIA�ANIE STRESOWI

a�dy cz�owiek ma w�asny próg o

K

na bod�ce wywo�uj�ce stres. 

o co jednych stresuje dla innych 

T

o co jednym uniemo�liwia sprawne dzia�anie, innych 

T

pobudza do aktywno�ci, sprawno�ci, do my�lenia,

zwi�kszonej koncentracji. 

a�dego jednak mo�e dop

K

musi sobie z ni� poradzi�.

Pierwszym krokiem jest umiej�tno�� rozumienia

i rozpoznawania objawów stresu. 

olejnym krokiem jest wypracowa

K

skutecznego stylu radzenia sobie ze stresem: 

poznanie mechanizmów dzia�ania stresu, 

uczenie si� o stresie, 

pokonanie trudno�ci,

wykonanie czynno�ci

szukanie pomocy, 

�pczego  (blisko 

znalezienie celu zast

rzeczywistego problemu - dzia�aj ma�ym

krokami)

akceptuj siebie i to co robisz, sprawd� czy 

dobrze wykonujesz to co powiniene�,
rozmawiaj o swoich k�opotach i proble

nie jeste� sam, masz przecie� przyjació�,

kolegów, prze�o�onych, na których mo�esz

polega�, którzy ci� wys�uchaj�,
b�d� aktywny umys�owo - ucz 

umiej�tno�ci, szukaj wiadomo�ci, poznawaj 

ludzi,
nie bó

b�d� aktywny fizycznie – poszukuj najlepszych 

dla ciebie �wicze� sportowych,
bardzo rozwa�nie podchod� do 

i narkotyków – odsun� problemy na czas 

upojenia, ale ich nie zlikwiduj�,
zajmij si� swoim hobby, je�li ma

poszukaj zaj�cie, które ci� uspokaja, 
zrelaksuj si� – daj sobie czas, wycisz

i odpr�� poprzez muzyk�, ksi��k�, modlitw�

r ele

e

ajwa�niejsze, czy wogóle s�

takie?

Kto ma to oceni�?

8

background image

9

5.

ZAGADNIENIE  5    (patrz szerzej str. 14)
S

TRES A S�U�BA WOJSKOWA

Istota problematyki stresu w s�u�bie wojskowej nie 

zmienia si�. Dzia�aj� te same mechanizmy. 

Zwi�ksza si� jednak ilo�� mo�liwych stresorów, 

sytuacji, które mog� wywo�a� stres. Zwi�zane jest to  

ze specyfik� jak� niesie dla m�odego cz�owieka s�u�ba

wojskowa:

d�uga roz��ka z najbli�szymi, 

nowe, nieznane �rodowisko,

nowe, nieznane, trudne zadania i obowi�zki,

du�y wysi�ek fizyczny, 

zmiana rytmu dnia i wy�ywienia,

obowi�zek  poddania  si�  rygorom  regulaminów, 

karno��,

cz�sty, czasami codzienny kontakt z broni�,

brak czasu dla siebie, prywatno�ci,

�wiadomo�� zagro�enie zdrowia i �ycia w czasie 

dzia�a� poligonowych, w misjach 

zagranicznych.... 

Przeciwdzia�anie stresowi s�u�by wojskowej to: 

sumienne wykonywanie obowi�zków,

pe�ne zdyscyplinowanie, 

zaufanie do prze�o�onych i kolegów, 

wiara we w�asne si�y, wiedz� i umiej�tno�ci,

umiej�tno�� rozpoznawania objawów stresu tak 

u siebie jak i u kolegów, 

umiej�tno�� redukcji stresu po jego rozpoznaniu.

Skuteczne  udzielanie  pomocy  innym  wzmocni  twoj�

pewno�� dzia�a�.

15 min 

Folia 7 

Pytanie-

Czy pami�tacie, który� z tych 

elementów, a mo�e one jeszcze 

dzia�aj�?

6.

ZAGADNIENIE  6    (patrz szerzej str. 15)
S

TRES

,

 KRYZYS PSYCHICZNY

,

 TRAUMA PSYCHICZNA

.

Silny i d�ugo dzia�aj�cy stres mo�e wywo�a�

powa�ne zaburzenia emocjonalne i zachowania, mo�e

wr�cz sparali�owa� nasze dzia�ania.  

    Zdarzenie krytyczne to sytuacja, która wywo�uje 

bardzo silne reakcje emocjonalne, zak�ócaj�ce

zdolno�� funkcjonowania. Mo�e ona wywo�a� nawet 

uraz psychiczny.
Sytuacje takie to np: 

udzia�  w  wypadku  czy  katastrofie  naturanej  lub 

spowodowanej przez cz�owieka,

widok zabitych lub rannych, 

zagro�enie �ycia lub zdrowia, 

10 min 

Folia 8 

Kto wed�ug was ulega tym 

urazom: ofiary, ratownicy, 

rodziny, �wiadkowie...?

Wszyscy!!! 

9

background image

10

informacja o �mierci lub zagro�eniu �ycia kogo�

bliskiego,

bycie ofiar� napadu, gwa�tu, tortur, 

du�a strata materialna. 

Je�li uraz psychiczny jest silniejszy ni� mechanizmy 

obronne, nawet u ludzi zdrowych mo�e rozwin��

si� zespó� zaburze� po stresie urazowym (PTSD ) 

Reakcje na zdarzenia traumatyczne: 

emocjonalne – l�k,  szok, gniew, w�ciek�o��,

poczucie winy, �a�oba, przygn�bienie, wrogo��,

agresja, wybuchowo��, strach przed 

pozostawaniem samemu, izolacja od innych, 

poznawcze – dezorientacja, niska ocena 

w�asnej warto�ci, brak koncentracji, strach przed 

powtórzeniem sytuacji,

biologiczne – bezsenno��, koszmary nocne, 

zwi�kszone t�tno, oddech, 

zachowania – unikanie ludzi, nawet bliskich, 

trudno�ci w �yciu intymnym, nieufno��,

popadanie w uzale�nienie od substancji 

psychoaktywnych, k�opoty szkolne, zawodowe. 

Folia 9 

7.

ZAGADNIENIE  7    (patrz szerzej str. 15)
Z

AKO�CZENIE

1.  Wymienione objawy stresu nigdy nie wyst�puj�

wszystkie razem. Ka�dy cz�owiek reaguje inaczej 

i mo�e mie� inne sygna�y mówi�ce o tym, �e jest 

w stresie. 

2.  Cz�owiek, który ulega stresorom, silnym bod�com

wywo�uj�cym stres, jest normalny, to sytuacje 

bywaj�  nienormalne, niecodzienne, bardzo 

trudne, prze�amuj�ce naturalne psychiczne 

mechanizmy obronne. 

3.  Wi�kszo�� ludzi radzi sobie sama nawet  

w najtrudniejszych sytuacjach i z czasem wraca 

do równowagi psychicznej, emocjonalnej. 

4.  Szukanie i proszenie o pomoc jest jednym  

z naturalnych sposobów radzenia sobie w 

sytuacji trudnej. 

5.  S� ludzie i instytucje, którzy mog� pomóc 

ka�demu, kto w sytuacji skrajnie trudnej,  

traumatycznej pomocy potrzebuje - prze�o�eni,

koledzy, psycholodzy, kapelani, lekarze.... 

5 min 

Pytanie – czym jest stres dla 

mnie?

Mobilizacj� do sprawnego  

i lepszego dzia�ania?

Utrudnia mi adaptacj�, sprawne 

dzia�anie, pozbawia dobrego 

nastroju, zadowolenia? 

10

background image

11

SKRYPT DO KONSPEKTU 

STRES W �YCIU CODZIENNYM I S�U�BIE WOJSKOWEJ 

do przeprowadzenia zaj�� profilaktyczno-edukacyjnych

z �o�nierzami

Wybrane zagadnienia 

   Przed  rozpocz�ciem  zaj��  prowadz�cy  powinien  poinformowa�  s�uchaczy,  �e  tematyka  stresu,  

z  jednej  strony  jest  powszechnie  znana,  z  drugiej  cz�sto  opiera  si�  na  stereotypach,  uogólnieniach, 

wiedzy  potocznej.  Operuje  si�  poj�ciami,  które  ludzie  dotkni�ci  stresem  uto�samiaj�  ze  s�abo�ci�  czy 

wr�cz chorob� psychiczn�.

  W  trakcie  zaj��  b�dzie  mo�na  operowa�  przyk�adami,  opisami  przypadków  i  zdarze�,  zachow�

ludzi b�d�cych w sytuacjach trudnych, odnosz�c si� do prezentowanego materia�u.

  Dyskusja  jest  nie  tylko  dopuszczalna,  jest  wr�cz  po��dana,  aby  wymieni�  pogl�dy,  wiedz�

i do�wiadczenie.

ZAGADNIENIE  1 

S

TRES A FRUSTRACJA

. P

OJ�CIA DEFINICYJNE

.

  Poj�cia  stres  i  frustracja  u�ywane  s�  cz�sto  w  j�zyku  potocznym  zamiennie  albo  uzupe�niaj�co. 

Tymczasem  maj�  one  nieco  inne  znaczenie  mimo,  �e  odnosz�  sie  do  cz�owieka,  który  ma  okre�lone 

k�opoty.

Frustracja to  reakcja  emocjonalna  na  powsta��  czy  zauwa�on�  przeszkod�,  to  zespó�  ró�nych

przykrych  nieprzyjemnych  emocji  w  sytuacji,  gdy  cz�owiek  nie  mo�e  osi�gn��  zamierzonego,  wyty-

czonego czy oczekiwanego celu.  

  Cz�sto  znajdujemy  si�  w  sytuacjach,  gdy  nie  osi�gamy  po��danych  rezultatów,  wyników  mimo 

poniesionego wysi�ku czy kosztów. Przeszkoda jest zbyt du�a, opór czego� lub kogo� zbyt du�y, a my 

nie potrafimy, nie mamy si� b�d� te� wiedzy czy umiej�tno�ci aby dotrze� do celu. 

  Podstawow�  reakcj�  na  zaistnia��  sytuacj�,  w  której  pojawia  si�  przed  nami  przeszkoda  jest 

dzia�anie skierowane na pokonanie tej przeszkody. Mo�na to osi�gn�� w wieloraki sposób. Zawsze 

jednak potrzebna jest aktywno�� i ch�� pokonania przeszkody. Skoro pierwsza próba si� nie powiod�a,

to  z  analizy  pora�ki  powinni�my  wiedzie�  czego  nam  brakuje  –  si�y,  wiedzy,  umiej�tno�ci,  wsparcia 

kolegów....  Po  logicznej  analizie  mo�liwo�ci  i  uzupe�nieniu  niedoborów,  braków  mo�na  pokona�

przeszkod� i osi�gn�� cel. 

  Drugim  sposobem  pokonania  przeszkody  jest  jej  omini�cieobej�cie.  Skoro  jest  taka  mo�liwo��,

skoro  wysi�ek  poniesiony  na  obej�cie  b�dzie  ma�y  a  zaoszcz�dzimy  czas,  to  z  tej  szansy  trzeba 

skorzysta�.  Mamy  np.  trudne  s�owo  do  napisania,  nie  wiemy  jednak  jak  si�  je  pisze  –  mo�emy,  nie 

szukaj�c po s�ownikach u�y� innego s�owa, które ma to samo znaczenie. 

  Trzeci sposób to wyznaczenie sobie celu zast�pczego. Je�li cel zast�pczy b�dzie le�e� blisko celu 

zasdniczego  a  daje  nam  przy  okazji  znacz�ce  korzy�ci  czasowe  i  materialne,  to  mo�na  to  rozwa�y�

i  zastosowa�,  cel  zasadniczy  osi�gaj�c  np.  w  drugim  etapie.  Je�li  jednak  jest  to  unikni�cie  wysi�ku,

udawanie  niezrozumienia  sytuacji  czy  zadania,  to  mo�emy  by�  pos�dzeni  o  zwyk�e  cwaniactwo  czy 

lenistwo.

11

background image

Czwarty  sposób  nie  jest  zbyt  po��dany  do  stosowania,  �wiadczy  bowiem  o  uparto�ci,  niech�ci  do 

wyci�gania wniosków, uczenia si�, ponoszenia wysi�ku. Jest to uporczywe ponawianie prób pokonania 

przeszkody  zawsze  tym  samym  sposobem  mimo  ponoszonych  pora�ek. �wiadczy  to  o  tzw.  fiksacji 

funkcjonalnej i stwierdzeniu – widzicie sami, nie potrafi�, nie mog�, to musi zrobi� kto� inny. Postawa 

bardzo niepo��dana.

Pi�ty sposób równie� jest ma�o korzystny i nieefektywny, polega bowiem na rezygnacji. Skoro jest 

przeszkoda, nie mog� jej pokona�, to po co si� wysila�. W domy�le cz�sto jest wniosek – niech to zrobi�

inni, ja si� dostosuj� i w��cz�. Nie wiadomo co jest wi�ksze - niewiara we w�asne si�y, niech�� do wysi�ku

i  aktywno�ci  czy  wyrachowanie.  Taka  bierno��  zachowania  nie  jest  mile  widziana  ani  w  grupie 

kole�e�skiej, ani w szkole, ani w zak�adzie pracy, ani w wojsku. 

Stres  to  reakcja  organizmu  na  sytuacj�  trudn�,  która  prowadzi  do  zaburzenia  emocjonalnych 

procesów  regulacji  poprzez  przeci��enie  systemu  nerwowego.  Poj�cie  stresu  wywodzi  si�  z  nauk 

biologicznych.  Na  ka�dy  oganizm  �ywy  dzia�aj�  ró�ne  czynniki.  Je�li  s�  to  czynniki  szkodliwe  to 

wywo�uj� one negatywne zmiany w organizmie.  

Wybitny polski psycholog, profesor Jan Strelau twierdzi, �e stres to stan, na który sk�adaj� si� silne 

negatywne emocje oraz towarzysz�ce im zmiany fizjologiczne i biochemiczne, przekraczaj�ce normalny, 

podstawowy poziom pobudzenia. 

Poj�cie stresu psychologia przej��a z nauk biologicznych. Stres biologiczny organizmu przejawia si�

w trzech fazach. 
Faza  alarmowa  –  organizm  odbiera  sygna�,  informacj�  o  zadzia�aniu  czynnika  szkodliwego.  Kiedy 

czynnik  zadzia�a,  na  krótko  spada  odporno��,  wydolno��  organizmu.  Po  pewnym  czasie  jednak 

pojawia si� drugi etap. 

Faza  odporno�ci  –  organizm  aktywizuje  si�,  uruchamia  mechanizmy  przystosowawcze.  Wyra�nie

wzrasta  odporno��  organizmu  na  szkodliwe  czynniki  po  to,  aby  zwalczy�  zagro�enie. 

Wykorzystywane  s�  naturalne  zasoby  organizmu,  które  jednak  s�  ograniczone.  Je�li  czynnik 

szkodliwy nie przestanie dzia�a�, to mo�e pojawi� si� kolejna faza. 

Faza wyczerpania – kiedy czynniki szkodliwe dzia�aj� zbyt d�ugo lub s� zbyt silne, zasoby organizmu 

walcz�cego  z  nimi  wyczerpuj�  si�.  Mo�e  doj��  do  os�abienia  organizmu,  wyczerpania  a  nawet 

�mierci. 

Np. organizm, który odbiera sygna�, �e nie ma wody czy po�ywienia mo�e przej�� przez wszystkie 

fazy – ka�dy w ró�nym czasie i z innym skutkiem. 

W  stresie  psychologicznym  psycholodzy  równiez  wyodr�bnili  trzy  fazy,  z  których  najcz��ciej 

wyst�puje pierwsza lub dwie pierwsze. 
Faza  mobilizacji  –  po  zadzia�aniu  czynników  szkodliwych,  pojawieniu  si�  sytuacji  trudnej,  nast�puje

mobilizacja  procesów  psychicznych.  Wzrasta  ogólna  zdolno��  do  dzia�a�  min.  intelektualnych  - 

my�lenie,  analizowanie,  kojarzenie,  wnioskowanie,  lepsza,  ostrzejsza  orientacja  itp.  Mobilizowane  

s� zasoby energetyczne, wzrasta aktywno��, dynamika ruchów, pobudzane s� do zwi�kszonej pracy 

gruczo�y wydzielania wewn�trznego np. adrenaliny. Je�li trudno�� nie zostanie pokonana, a stresory 

dzia�aj� dalej lub nawet zwi�kszaj� si�, nast�puja druga faza. 

Faza  rozstrojenia  –  stopniowo  pogarszaj�  si�  procesy  orientacji  i  kontroli  sytuacji.  Nast�puje  coraz 

wi�ksze  rozstrojenie  emocjonalne,  obni�a  si�  znacz�co  sprawno��  dzia�ania,  kontrolowanie 

w�asnego  post�powania.  Zaburzone  zostaj�  procesy  motywacyjne.  Je�li  trwa  to  zbyt  d�ugo  i  nie 

otrzymamy pomocy to w skrajnych przypadkach mo�e pojawi� si� trzecia faza. 

Faza destrukcyjna – nie ma motywacji do dzia�ania, wykonywane czynno�ci s� chaotyczne i nieskute-

czne,  nie  ma  kontroli  sytuacji  ani  w�asnego  post�powania.  Procesy  intelektualne  s�  powa�nie

zaburzone.

12

12

background image

13

ZAGADNIENIE  2 

C

ZYNNIKI WYWO�UJ�CE STRES

.

Ka�da  sytuacja,  zdarzenie  czy  dzia�anie,  które s�  nowe,  nieznane,  niespodziewane  mo�e  wywo�a�

stres.  Wa�ne  jest  jak  to  przyjmiemy,  jak  sobie  z  tym  poradzimy.  Wielu  czynników  mo�emy  si�

spodziewa�  czy  wr�cz  oczekiwa�,  inne  s�  dla  nas  pe�nym  zaskoczeniem.  Jedne  pobudz�  nas  do 

dzia�ania i aktywno�ci, inne wywo�aj� zamieszanie emocjonalne, dezorganizuj� dzia�anie.

Bardzo du�o zale�y od naszego przygotowania na mo�liwe sytuacje trudne – wykszta�cenia, wiedzy, 

wychowania, do�wiadczenia. Je�li potrafimy prawid�owo oceni� sytuacj�, rozpozna� czynniki stresuj�ce,

prawid�owo  zinterpretowa�  sygna�y  p�yn�ce  z  organizmu,  to  nasze  przeciwdzia�anie  te�  b�dzie 

efektywne i skuteczne.  

Na wiele czynników nie mamy wp�ywu – pojawiaj� si� wbrew naszej woli i oczekiwaniom ale sama ich 

znajomo��  i  wcze�niejsze  do�wiadczenia  pozwalaj�  nam  radzi�  sobie  z  nimi  ca�kiem  skutecznie. 

Dotyczy  to  np.  warunków  pogodowych  –  wiemy  jak  zabezpieczy�  si�  przed  ch�odem,  deszczem, 

�nie�yc�, mrozem...Nie powinny nas zaskoczy�. Inne natomiast, mimo, �e s� znane, mog� mie� dla nas 

przykre  konsekwencje.  Trudno  bowiem  przyj��  za  normalne  i  znane  pozbawienie  pracy,  rozwód 

rodziców czy w�asny, odrzucenie przez bliskich przyjació�...

Dlatego  tak  wa�na  jest  informacja,  któr�  trzeba  sobie  przyswoi�, �e  dla  zrozumienia  istoty  stresu, 

który mnie dotyka i mo�e mn� zaw�adn��

nie jest wa�ne to co si� sta�o, co si� dzieje, ale to, jak to 

odbieram.

Te  same  czynniki,  sytuacje  na  jednych  w  ogóle  nie  b�d�  dzia�a�y,  innych  za�  mog�  silnie 

zestresowa�.  Dla  jednego  strata  (np.  kradzie�)  kilkuset  z�otych  b�dzie  tragedi�,  dla  drugiego  niewiele 

znacz�cym  epizodem.  Dla  jednego  utrata  pracy  b�dzie  katastrof� �yciow�  i  rodzinn�,  dla  innego 

motorem do intensywnego poszukiwania innej i chwilow� niedogodno�ci�.

ZAGADNIENIE  3 

R

OZPOZNAWANIE OBJAWÓW STRESU 

-

 FIZYCZNYCH

,

 FIZJOLOGICZNYCH

,

 PSYCHICZNYCH

.

Ka�dy cz�owiek inaczej reaguje na stres. Je�li jednak szkodliwe bod�ce zadzia�aj� to jest mo�liwo��

aby to zauwa�y�. Sam organizm nas o tym informuje. Ponadto zmieniamy dotychczasowe specyficzne, 

sta�e  formy  zachowania.  Umiej�tno��  rozpoznawania  tych  sygna�ów  jest  pierwszym  krokiem  do 

poradzenia sobie ze stresem, który si� pojawi�. Niezwykle wa�na jest równie� umiej�tno�� zauwa�enia

objawów stresu u bliskich czy kolegów, bo wtedy mo�emy zaproponowa� im pomoc i wsparcie. 

Najwa�niejsze  objawy  wyszczególnione  s�  w  konspekcie.  Warto  jednak  doda�, �e  rozpoznanie 

objawów  stresu  jest  niezwykle  wa�ne,  daje  nam  bowiem  mo�liwo��  kontrolowania  ich  i  rozumienia 

w�asnego nieskutecznego, chaotycznego dzia�ania, oraz �wiadomo��, �e pewne symptomy fizjologiczne 

nie maj� pod�o�a chorobowego.

Potrafimy te� zrozumie� pewne, z pozoru nieracjonale dzia�ania, w�asne czy bliskich, które w istocie 

s�  dzaia�aniami  pozornymi,  zast�pczymi.  Np.  niespodziewane  zakupy,  nag�e  generalne  sprz�tanie, 

d�ugie czytanie ksi��ki...ale równie� cz�stsze si�ganie po alkohol, szukanie towarzystwa kolegów. 

13

background image

ZAGADNIENIE  4 

P

RZECIWDZIA�ANIE STRESOWI

.

Nie ma ludzi niepodatnych na stres. Ka�dy ma jednak inny próg odporno�ci psychicznej. Ka�dy ma 

inne mechanizmy obronne. Jest to zale�ne od wielu czynników: 

wrodzonej podatno�ci na stres, 

do�wiadczenia, obycia z sytuacjami stresowymi, 

realnej wiedzy o mo�liwym zagro�eniu, o sytuacjach trudnych, 

umiej�tno�ci aktywnego kontrolowania sytuacji, 

�wiadomo�ci, �e w sytuacji trudnej, krytycznej mo�na liczy� na pomoc innych, 

stopnia znajomo�ci w�asnych zasobów na dan� sytuacj� – wiedzy, wyposa�enia, umiej�tno�ci... 

umiej�tno�ci  zastosowania  technik  relaksacyjnych  takich  jak:  wyciszenie  si�,  wyizolowanie  

z  aktualnej  sytuacji,  wizualizacji  np.  na  bazie  ulubionej  muzyki,  zaj�cia  sportowe,  d�ugi

spacer...

Je�li mamy pomóc koledze czy komu� bliskiemu b�d�cych w stresie to do podstawowych elementów 

naszego dzia�ania powinni�my zaliczy�: wiedz�, ch�ci i mo�liwo�ci.

Kto�,  kto  ujawnia  swoj�  sytuacj�  stresow�  zachowaniem  czy  wyra�nymi  sygna�ami  p�yn�cymi

z organizmu to by� mo�e wo�a o pomoc. Wtedy w�a�nie trzeba chcie� okaza� mu pomoc i da� j�.

Nie wystarczy patrze� – trzeba widzie�.
Nie wystarczy s�ucha� – trzeba s�ysze�.
Nie wystarczy potwierdza� – trzeba rozumie� i czu� (empatia). 
Czasami ca�a pomoc to bycie obok, towarzyszenie daj�ce poczucie bezpiecze�stwa.
Nie nale�y okazywa� lito�ci – nale�y pomóc lub zorganizowa� pomoc – skierowa� do specjalisty 

lub autorytetu. 

ZAGADNIENIE  5 

S

TRES A S�U�BA WOJSKOWA

.

S�u�ba  wojskowa  niesie  ze  sob�  ró�ne  dodatkowe  sytuacje  trudne,  które  mog�  spotka�  m�odego 

cz�owieka. Nie mia� on z nimi do czynienia ani w domu, ani w szkole, ani w grupie rówie�niczej. Nag�e

przeniesienie do nowych warunków, nowego, nieznanego �rodowiska, uniformizacja tak zewn�trzna jak  

i funkcjonalna wielu sprawia k�opoty. Proces przystosowania trwa czasami od kilku do kilkunastu tygodni. 

Roz��ka z najbli�szymi, ograniczenie prywatno�ci i organizacja prawie ka�dej godziny jest dla niektórych 

powa�nym progiem sprawdzaj�cym ich odporno�� psychiczn�.

Ponadto  w�a�nie  w  s�u�bie  wojskowej,  gdzie  jest  du�a  dynamika  szkolenia,  �wicze�,  dzia�a�

poligonowych,  pojawiaj�  si�  sytuacje,  które  mog�  by�  zagro�eniem  �ycia.  Informacje  o  tego  typu 

wypadkach s� powszechnie znane, dlatego i rodzina i sam �o�nierz prze�ywaj� pewne obawy. Ostatnie 

lata i udzia� polskich �o�nierzy w misjach poza granicami kraju rozszerzy�y ten katalog sytuacji trudnych  

i niebezpiecznych a wi�c wywo�uj�cych stres.

Dlatego  niezwyle  wa�ne  jest  aby  zna�  mechanizmy  dzia�ania  stresu,  sposoby  przeciwdzia�ania

i udzielania pomocy, sobie samemu czy koledze. 

Jednymi z najwa�niejszych elementów obni�aj�cych czy redukuj�cych stres w s�u�bie wojskowej s�:

wiara we w�asne si�y, wyszkolenie, wyposa�enie i do�wiadczenie,

zaufanie do profesjonalizmu prze�o�onych,

14

14

background image

15

zaufanie do kolegów wspólnie wykonuj�cych zadania, 

znajomo�� realnych zagro�e�.

Aby te elementy mog�y funkcjonowa� w �wiadomo�ci ka�dego �o�nierza potrzeba nie tylko dobrego  

i  pe�nego  szkolenia  specjalistycznego,  potrzebna  jest  równie�  dobra  organizacja  pododdzia�u, 

kompetentne dowodzenie i sprawiedliwy podzia� obowi�zków. Niezwykle wa�ny jest czas na odpoczynek 

i relaks, bo to w�a�nie pozwala redukowa� napi�cie psychiczne i podnosi� sprawno�� �o�nierzy.

ZAGADNIENIE 6 

S

TRES

,

 KRYZYS PSYCHICZNY

,

 TRAUMA PSYCHICZNA

.

Kiedy  sytuacje  stresowe  s�  bardzo  ostre,  nag�e,  dzia�aj�  d�ugo  lub  nast�puj�  jedna  po  drugiej 

mo�emy sobie sami z tym nie poradzi�. Pozostaje wycofa� si� lub szuka� pomocy, bo nasze dzia�ania 

b�d�  nieskuteczne, a nawet sparali�owane. Je�li dojdzie do sytuacji krytycznej to grozi nam nawet uraz 

psychiczny. Nasze do�wiadczenie i wiedza oraz mechanizmy obronne mog� okaza� si� niewystarcza-

j�ce na to, co nas spotyka lub czego jeste�my �wiadkami.

Na taki kryzys psychiczny nara�ony mo�e by� ka�dy z nas. Ka�dy bowiem mo�e ulec wypadkowi, by�

napadni�tym, ponie�� du�� strat� materialn�, dowiedzie� si�, �e kto� bliski jest nieuleczalnie chory. Do 

tego nie potrzeba ani by� na wojnie, ani podejmowa� ryzykanckich prób sprawno�ciowych. Sam widok 

ofiar  katastrofy,  zabitych  lub  rannych,  pozostawia  w  nas  powa�ny �lad  psychiczny.  Nawet,  je�li  w 

pierwszym  momencie,  jako  ratownicy  dzia�amy  sprawnie  i  skutecznie  to  po  pewnym  czasie  obrazy 

tragedii i ofiar mog� do nas wraca�.

Zdarzenie,  które  tak  silnie  traumatyzuje  ma  swoje  konsekwencje  emocjonalne,  poznawcze, 

biologiczne i w zachowaniu.

Nie zawsze b�dziemy potrafili sobie sami z tym poradzi�. Najcz��ciej wystarczy porozmawia� o tym  

z  kim�,  komu  ufamy.  Otworzy�  si�  przed  nim,  wyrzuci�  nagromadzone  emocje,  to  co  boli,  co  zalega, 

opisa� swoje uczucia i wra�enia – mówi�c potocznie – wygada� si�. To jest cz�sty sposób stosowany  

w rodzinach po stracie kogo� bliskiego – rozmawia�, rozmawia�, rozmawia�...

Do�wiadczenia z wypadków, katastrof, napadów, gwa�tów, rozbojów �wiadcz� jednak o tym, �e nie 

wszyscy  radz�  sobie  sami  czy  w  gronie  bliskich  osób.  Niektórzy  potrzebuj�  wsparcia  specjalistow.  

I powinni je otrzyma� jak najszybciej. Trzeba bowiem pami�ta� o tym, �e to nie cz�owiek w kryzysie czy 

traumie psychicznej jest nienormalny to sytuacja by�a nienormalna, niecodzienna, tragiczna.  

Je�li nie mo�emy pomóc to nie nale�y dawa� dobrych rad czy okazywa� lito��, tylko udzieli� wsparcia 

i skierowa� do specjalisty (psychologa, psychiatry...).  

ZAKO�CZENIE

Stres  jest  naturalnym  zjawiskiem  towarzysz�cym  cz�owiekowi.  Nie  nale�y  go  ani  lekcewa�y�  ani 

demonizowa�.  Trzeba  go  poznawa�,  przeciwdzia�a�,  redukowa�.  Je�li  trzeba  nale�y  pomóc  w  tym 

innym.  Stres  s�u�by  wojskowej  niczym  nie  ró�ni  si�  od  stresu  wyst�puj�cego  w  �yciu  cywilnym.  

W  s�u�bie  wojskowej  jest  jedynie  wi�cej  stresorów  specyficznych  zwi�zanych  z  broni�,  zadaniami, 

�rodowiskiem prawie w ca�o�ci m�skim. Mechanizmy stresu i objawy s� takie same. Tak samo trzeba im 

przeciwdzia�a�,  tak  samo  powa�nie  traktowa�.  Na  ka�dym  szczeblu  dowodzenia.  Tak  w  trosce  

o wykonanie zada� jak i w trosce o cz�owieka.

15

kolejne

15

oraz snu. Po oko�o 20 – 30 minutach dzia�ania nast�puje wyra�ne pogorszenie nastroju, zm�czenie 

i  zniech�cenie.  W  konsekwencji  tego  osoby  si�gaj�  po  koleje  i  z  uwagi  na  powstaj�c�  tolerancj�

coraz wi�ksze dawki. Efektem jest silne uzale�nienie psychiczne i wycie�czenie organizmu zarówno 

fizyczne  jak  i  psychiczne,  cz�ste  s�  l�ki,  znu�enie  i  zaburzenia  depresyjne.  Przedawkowanie 

powoduje  niebezpiecze�stwo  parali�u  uk�adu  oddechowego  i  zaburzenia  pracy  serca,  czego 

skutkiem mo�e by� �mier�.

NARKOTYKI HALUCYNOGENNE

Najbardziej popularne z tej grupy: LSD, PCP, grzyby halucynogenne. 
Wygl�d:

LSD  –  bia�y  krystaliczny  proszek,  rozpuszczalny  w  wodzie,  tworz�cy  bezbarwn�  ciecz,  któr�

nas�cza si� papierki, obrazki. Mo�e te� wyst�powa� pod postaci� tabletek lub kapsu�ek.

PCP –   bia�y proszek, p�yn lub kapsu�ki.

Dzia�anie:

Skutki  dzia�ania  s�  zró�nicowane,  zale�ne  od  stanu  i  nastroju  wyj�ciowego,  przed  za�yciem

narkotyku.  Nast�puj�  intensywne  halucynacje  –  czyli  zmiany  w  funkcjonowaniu  zmys�ów,  odbioru 

bod�ców,  intensyfikacja  nastroju,  przecenianie  w�asnych  mo�liwo�ci.  Pojawia  si�  sk�onno��  do 

niekonwencjonalnych zachowa� np.: chodzenie bez ubioru, próby latania, przenoszenia ci��arów, 

mylenie znaczenia i funkcji ró�nych przedmiotów. Jednak halucynacje mog� by� te� nieprzyjemne  

i  wywo�ywa�  strach,  przera�enie  lub  agresj�.  Pojawiaj�  si�  zaburzenia  ostro�ci  widzenia  i  oceny 

odleg�o�ci (niebezpieczne podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych).  

Wa�n�  informacj�  jest  fakt,  �e  po  u�yciu  LSD,  mog�  pojawi�  si�  zaburzenia  pohalucyno- 

genne  tzw.  flash  backs.  Po  up�ywie  dni,  tygodni  a  nawet  miesi�cy  mog�  wyst�pi�  nawroty 

wcze�niejszych  zaburze�  i  halucynacji  mimo,  �e  narkotyk  nie  zosta�  ponownie  u�yty.  Flash  back 

mo�e  trwa�  kilka  sekund  ale  i  kilka  godzin.  Zwykle  wi��e  si�  ze  zm�czeniem  lub  stresem.  Ze 

wzgl�du na brak mo�liwo�ci przewidzenia momentu jego wyst�pienia stanowi znaczne niebezpie-

cze�stwo nawet dla zdrowia i �ycia.

INHALATY

Do tej grupy nale��: kleje, pasty, rozpuszczalniki lotne. 
Wygl�d: kleje, pasty, p�yny o intensywnych zapachach. 
Dzia�anie:

wdychanie oparów tych substancji powoduje szybkie oszo�omienie, eufori�, zamroczenie, be�kotliw�

mow�,  senno��.  Jednak  w  drugiej  fazie  po  oko�o  30  –  50  minutach  pojawia  si�  gonitwa  my�li,

rozdra�nienie,  agresja.  Brak  jest  kontroli  nad  sob�,  swoim  zachowaniem,  mog�  pojawi�  si�

halucynacje, utrata �wiadomo�ci lub te� zapa��.

D�ugotrwa�e u�ywanie tych substancji powoduje: 

silne uzale�nienie psychiczne;  

uszkodzenie lub zniszczenie komórek mózgu; 

oparzenia lub parali� dróg oddechowych; 

zaburzenia uk�adu trawiennego; 

uszkodzenia w�troby i nerek. 

�RODKI FARMAKOLOGICZNE

Do tej grupy nale��: �rodki przeciwbólowe, uspokajaj�ce oraz nasenne i u�atwiaj�ce zasypianie.
Wygl�d:  tabletki, kapsu�ki, sproszkowana substancja. 
Dzia�anie:

W zale�no�ci od substancji nast�puje poprawa nastroju, u�mierzenie bólu lub zniesienie zaburze�

l�kowych, nastroju czy zaburze� depresyjnych. Przyjmowanie przewlek�e prowadzi do uzale�nienia 

background image

16

DEPARTAMENT  WYCHOWANIA  I  PROMOCJI  OBRONNOŚCI  MON

00-911 Warszawa, al. Niepodległości 218

www.wp.mil.pl

www.wojsko-polskie.pl

Departament Wychowania i Promocji Obronności jest komórką organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej wykonującą 

w resorcie zadania wychowawcze, dyscypliny wojskowej, profilaktyki wychowawczej i psychoprofilaktyki, edukacji obywatelskiej,

działalności kulturalno-oświatowej, promocji obronności (krajowej i zagranicznej), ceremoniału wojskowego i komunikacji społecznej 

w resorcie, funkcjonowania państwowych instytucji kultury, których organizatorem jest Minister Obrony Narodowej, współdziałania 

z organami ochrony porządku prawnego, państwowymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi w dziedzinie tworzenia oby-

watelskiego zaplecza systemu obronności, a także wspierania i promowania organów przedstawicielskich kadry zawodowej oraz 

innych wojskowych instytucji społecznych.

Oddział Społecznych Problemów Służby

Monitorowanie zjawisk i tendencji w życiu społecznym wojska z punktu widzenia prognozowania zagrożeń; przygotowywanie 

okresowych analiz, ocen, prognoz, a także wypracowywanie celów, kierunków i propozycji działań w sferze kształtowania stosunków 

społecznych i przeciwdziałania patologiom w Siłach Zbrojnych RP. Określanie kierunków i głównych zadań w dziedzinie profilaktyki

wychowawczej i psychologicznej. 

Oddział Edukacji Obywatelskiej i Ceremoniału Wojskowego

Programowanie, koordynowanie i realizacja zadań w sferze: edukacji obywatelskiej w wojsku, kształcenia proobronnego mło-

dzieży, upowszechniania międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych, ochrony dóbr kultury na wypadek konfliktu zbrojnego,

upowszechniania i kultywowania tradycji orężnych w Siłach Zbrojnych RP, nadawania nazw wyróżniających i patronów, opracowy-

wania rodowodów związków i jednostek wojskowych, przygotowywania projektów wniosków nadania sztandarów, proporców i innych 

symboli wojskowych, organizowania ceremonii wojskowych i patriotycznych z udziałem wojska w kraju i poza jego granicami.

Oddział Promocji Obronności

Programowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań wynikających z szeroko rozumianej promocji obronności w kraju i zagra-

nicą, w tym także prowadzenia zadań patronackich, realizowanych w oparciu o obowiązujące uregulowania ustawowe oraz odrębne 

ustalenia resortu obrony narodowej w tej dziedzinie. Współdziałanie z instytucjami państwowymi, zajmującymi się problematyką 

promocji Polski w kraju i za granicą, organami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi, mediami oraz komórkami organi-

zacyjnymi resortu, dowództwami rodzajów Sił Zbrojnych RP w celu tworzenia warunków do działalności promocyjnej w wojsku. 

Opracowywanie, produkowanie i dystrybucja materiałów promocyjnych o Siłach Zbrojnych RP. 

Oddział Kultury i Oświaty

Określanie celów i kierunków pracy w zakresie działalności kulturalno-oświatowej, krajoznawczej i rekreacyjnej w resorcie oraz 

opracowywanie projektów dokumentów normatywnych w tej dziedzinie. Współdziałanie z centralnymi organami władzy państwowej, 

zajmującymi się problematyką kultury, oświaty, turystyki, kultury fizycznej, organami samorządowymi, stowarzyszeniami i środowiskami 

twórczymi w tworzeniu warunków do działalności kulturalno-oświatowej, rekreacyjnej i proobronnej w resorcie.

Oddział Komunikacji Społecznej

Programowanie, koordynowanie i realizowanie współpracy resortu z organizacjami pozarządowymi, instytucjami państwowymi i 

organami samorządowymi w dziedzinie tworzenia obywatelskiego zaplecza systemu obronności państwa oraz budowania społecznej 

akceptacji dla polityki obronnej państwa. Zadania oddziału obejmują między innymi: zlecanie zadań publicznych w dziedzinie obron-

ności; rozpatrywanie wniosków o podpisanie porozumień o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej oraz sprawowanie ogólnego 

nadzoru nad ich realizacją; nieodpłatne przekazywanie mienia ruchomego Skarbu Państwa będącego w użytkowaniu jednostek 

podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych; sprawowanie nadzoru nad fundacjami, dla 

których Minister Obrony Narodowej jest ministrem właściwym ze względu na cele fundacji.

Oddział Dyscypliny Wojskowej

Programowanie i koordynowanie działalności dotyczącej kształtowania dyscypliny wojskowej i właściwego

 

reagowania na jej 

naruszenia. Przygotowywanie projektów aktów prawnych i innych dokumentów normatywnych oraz decyzyjnych w zakresie dyscy-

pliny wojskowej, w tym dotyczących orzecznictwa dyscyplinarnego Ministra Obrony Narodowej i Podsekretarza Stanu właściwego 

w sprawach społecznych. Dokonywanie analiz i ocen warunków do kształtowania dyscypliny wojskowej, jej tendencji i stanu w 

resorcie obrony narodowej. Kierowanie systemem sprawozdawczości w zakresie dyscypliny wojskowej oraz prowadzenie bazy da-

nych dotyczących dyscypliny żołnierzy. Planowanie i realizowanie zadań związanych z upowszechnianiem wojskowych przepisów 

dyscyplinarnych, procesem kształcenia i szkolenia oraz działalnością informacyjno-wydawniczą, dotyczącą dyscypliny wojskowej. 

Zaopatrywanie jednostek resortu w odznaki i legitymacje oraz białą broń, służącą wyróżnianiu żołnierzy. 

Oddział Nadzoru i Analiz

Określanie kierunków i głównych zadań w dziedzinie funkcjonowania struktur oraz korpusu oficerów wychowawczych, nadzoru

nad państwowymi instytucjami kultury, których organizatorem jest Minister Obrony Narodowej, konstruowania centralnych planów rze-

czowych w zakresie sprzętu, materiałów i wyposażenia kulturalno-oświatowego, zaopatrywania w prasę i dzienniki urzędowe komórek i 

jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, organizacyjno-technicznego zabezpieczenia działalności komórek wewnętrznych 

Departamentu.