background image

Scenariusz zaj

ęć zintegrowanych dla klasy I 

 

Temat: Konkurs znajomo

ści lektur w klasie I 

 
Cele dydaktyczno-wychowawcze: 
- kształcenie cichego czytania ze zrozumieniem; 
- utrwalanie zasad pisowni wielk

ą literą; 

- kształtowanie umiej

ętności wyodrębniania postaci w otworze literackim; 

- wi

ązanie treści utworu z ilustracjami; 

- wzbogacenie czynnego słownika ucznia o wyrazy okre

ślające cechy 

człowieka; 
- utrwalanie wiadomo

ści o przeczytanych lekturach; 

- kształtowanie pozytywnego stosunku do ludzi i zwierz

ą; 

- budzenie zainteresowa

ń czytelniczych. 

 

Środki dydaktyczne: karta pracy dla każdego ucznia; karta z bloku 
rysunkowego; kredki, mazaki. 
 
Przebieg zaj

ęć

1.  Odczytaj sylaby i zapisz hasło konkursu. 
 

 

 

 ka  im  ja  lem 
 
 
 
 
 
 

Ksi

ąż mo przy 

cie 

 
 
 

2. Poł

ącz tytuł książki z autorem. 

 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

„Czarna Owieczka”

J. Tuwim 

„Najmilsi” 

A. Bahdaj 

„Pilot i ja” 

J. Grabowski 

background image

 
 
 
 

 

 
 

3. Rozwi

ąż zagadki. 

Długo musiałam ci

ężko pracować

Znosiłem kaprysy macochy i jej 
Córek. Ale los si

ę mój odmienił. …………… 

 
Spełniły si

ę moje marzeia. 

Zostałem stra

żakiem. …………… 

 
To my, chłopcy z pierwszej „d”. 
Poznali

ście nas z dobrej i złej strony. … ………… 

 
Jestem j

ędrna i krzepka. 

Nazywaj

ą mnie ……………… . 

 

4. Dopasuj odpowiedni

ą cechę charakteru do bohatera. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

5.   Uzupełnij tytuły ksi

ążek. 

 
Plastusiowy …………………… 
Nasza ……………… czarodziejka 
Jak ……………… został stra

żakiem 

 
 
 

„Rzepka” 

E. Szelburg - Zarembina 

Renia 

pracowity 

Wojtek 

pomysłowa 

Kopciuszek 

opieku

ńcza 

Mama 

odwa

żny 

background image

6. Poł

ącz zwierzątko z jego imieniem. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7.  Odczytaj fragment wiersza. Podaj nazwisko autora oraz tytuł. 

……… - Prosz

ę pana, proszę pana 

Rzecz si

ę stała niesłychana: 

Zamiast deszczu u s

ąsiada 

Dzi

ś padała oranżada, 

I w dodatku całkiem sucha. 
- Fe, nieładnie! Fe,………………… 
 
………Szpera w piecu i w kominie, 
W mysiej dziurze i w pianinie! 
Ju

ż podłogę chce odrywać

Ju

ż policję zaczął wzywać

Nagle zerka do lusterka… 
Nie chce wierzy

ć…Znowu zerka. 

Znalazł! S

ą! Okazało się

Że ja ma na własnym nosie ……………… 
 

8.  Na kartce z bloku rysunkowego narysuj ulubion

ą postać z lektury. 

kogut 

Metka 

wiewiórka 

Szaru

ś 

zaj

ączek 

Kitka 

owieczka 

Jarz

ębaty