background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

                                    
 
 
 
 

Teresa Górny

 

 
 
 
 
 
 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony 

przeciwpożarowej 

oraz 

ochrony  środowiska 

713[04].B1.02 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Igor Lange 
dr  inż. Krzysztof Presz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:

  

mgr Teresa Górny  
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Janusz Górny  
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  713[04].B1.01 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  
oraz  ochrony  środowiska  zawartego  w  programie  nauczania  dla  zawodu  713[04]  monter 
systemów rurociągowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS  TREŚCI 

 
1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

12 

5.1. Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 

12 

   5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Ochrona przeciwpożarowa 

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Ochrona środowiska 

16 

   5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7. Literatura 

28 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter systemów rurociągowych. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,  

− 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym 

uwzględnieniem 

aktywizujących 

metod 

nauczania, 

np. 

samokształcenia 

kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

do zespołowej pracy uczniów. 

W  podrozdziałach  materiał  nauczania  został  opisany  w  sposób  ogólny.  Podany  zasób 

wiadomości  powinien  być  wystarczający  dla  przyszłego  montera  rurociągów.  Szczegółowe 
wiadomości uczeń będzie poznawał na zajęciach.  

Nauczyciel  powinien  być  pomocny  uczniowi  w  doborze  treści  nauczania,  wskazując 

zagadnienia,  zarówno  te  szczególnie  ważne,  jak  i  pomocnicze  –  potrzebne  w  wykonywaniu 
czynności, określonych zawodem montera systemów rurociągowych. 

Pomocne  w  prowadzeniu  zajęć  mogą  okazać  się  zestawy  pytań  zamieszczonych 

w Poradniku  dla  ucznia,  w  podrozdziałach  Pytania  sprawdzające,  z  których  uczeń  może 
korzystać w różny sposób, a mianowicie może: 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  przed  przystąpieniem  do  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania  –  poznając  w  ten  sposób  wymagania  wynikające  z  potrzeb  zawodu,  a  po  
opanowaniu  wskazanych  treści  odpowiedzieć  na  zadane  pytania,  by  sprawdzić  stan  swojej 
gotowości do wykonywania ćwiczeń, 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  i  odpowiedzieć  na  nie  po  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania – sprawdzając w ten sposób stan swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń. 
Wybór należy do ucznia. 
W  Poradniku  dla  ucznia  podano  kilka  propozycji  ćwiczeń  do  każdej  grupy  materiałowej, 

sformułowanych  w  różny  sposób.  Te  same  ćwiczenia  zamieszczone  zostały  w  Poradniku  dla 
nauczyciela.  

Nauczyciel  może  zlecić  wykonanie  wszystkich  ćwiczeń  lub  wybierać  określone  ćwiczenia 

i przeprowadzić je: 

− 

zgodnie z zapisanymi wskazówkami, 

− 

na stanowisku wyposażonym w określone środki dydaktyczne. 

Nauczyciel może również przedstawić swoje propozycje i przeprowadzić ćwiczenia. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu 

postępów, odpowiadając na pytania w podrozdziale Sprawdzian postępów.  

Według  tego  samego  zestawu  pytań,  nauczyciel  dokonuje  oceny  wiedzy  i  umiejętności 

ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Uczeń powinien w tym celu samodzielnie: 

− 

przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi, 

− 

zaznaczyć odpowiedź wstawiając X w podane miejsce Tak lub Nie 

Odpowiedzi  NIE  wskazują  luki  w  wiedzy  ucznia,  informują  Cię  również,  jakich  zagadnień 

jeszcze dobrze nie poznał.  

Poznanie  przez  ucznia  określonej  wiedzy  o  przepisach  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 

będzie  stanowiło  dla  nauczyciela  podstawę  przeprowadzenia  sprawdzianu  poziomu 
przyswojonych  wiadomości  i  ukształtowanych  umiejętności.  W  tym  celu  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zadaniami testowymi.  

W tym rozdziale podano również: 

− 

klucz odpowiedzi,  

− 

instrukcję 

dla 

nauczyciela, 

której 

zawarto 

czynności 

nauczyciela 

podczas 

przeprowadzania sprawdzianu, 

− 

instrukcję  dla  ucznia,  w  której  zawarto  czynności  ucznia  podczas  przeprowadzania 
sprawdzianu, 

− 

przykładową  kartę  odpowiedzi,  w  której,  w  odpowiednich  miejscach  uczeń  wpisuje 
odpowiedzi na pytania. 
W  procesie  sprawdzania  i  oceniania  poziomu  osiągnięć  uczniów  można  stosować 

sprawdziany  ustne  i  pisemne,  obserwację  czynności  ucznia  podczas  realizacji  zadań,  testów 
sprawdzających z zadaniami praktycznymi (zachowanie się w sytuacjach zagrożenia). 

Zaleca  się  prowadzenie  badań  diagnostycznych,  kontroli  bieżącej  i  końcowej.  W  ocenie 

końcowej,  która  jest  prowadzona  na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki  modułowej, 
należy  zastosować  pomiar  dydaktyczny.  Wiadomości  teoretyczne  niezbędne  do  realizacji 
czynności  praktycznych  mogą  być  sprawdzone za pomocą testów osiągnięć. Zadania w teście są 
otwarte (krótkiej odpowiedzi) lub zamknięte (wyboru wielokrotnego). 

Podczas  obserwacji  czynności  ucznia  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  należy  zwrócić 

uwagę na: 

− 

wykonywanie  pracy  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej i ochrony środowiska, 

− 

udzielanie pierwszej pomocy, 

− 

stosowanie sprzętu przeciwpożarowego oraz środków gaśniczych. 
Kontrolę poprawności wykonania zadań należy prowadzić w trakcie i po realizacji ćwiczeń.  
W ocenianiu osiągnięć uczniów należy uwzględnić: 

− 

wynik  sprawdzianu  opanowania  umiejętności  powinien  mieć  charakter  alternatywny,  co 
oznacza, że uczeń umie lub nie umie poprawnie wykonać ćwiczenia,  

− 

może  być  różny  poziom  opanowania  umiejętności;  ćwiczenie  może  być  wykonane  szybciej 
lub wolniej, bezbłędnie lub z błędem zauważonym i poprawionym przez ucznia. 
Podstawą  uzyskania  przez  ucznia  pozytywnej  oceny  jest  między  innymi  poprawne 

wykonanie ćwiczeń, zaproponowanych w programie jednostki modułowej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

713[04].B1 

Techniczne podstawy budowy systemów 

rurociągowych 

713[04].B1.01 

 

Posługiwanie się podstawowymi 

pojęciami z zakresu budowy rurociągów 

713[04].B1.04 

 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

 

713[04].B1.05 

Magazynowanie, składowanie i 

transportowanie materiałów 

stosowanych do budowy 

rurociągów 

713[04].B1.02 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej  

oraz ochrony środowiska 

materiałów i wyrobów kowalskich 

 

713[04].B1.03 

Rozpoznawanie podstawowych 

materiałów stosowanych do budowy 

rurociągów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA  WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien umieć : 

− 

stosować jednostki układ SI, 

− 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  fizyki,  takimi  jak:  masa,  siła,  prędkość, 
energia, napięcie, natężenie prądu, 

− 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

dokumentować, notować i selekcjonować informacje, 

− 

posługiwać się kalkulatorem, 

− 

interpretować  związki  wyrażone  za  pomocą  wzorów,  wykresów,  schematów,  diagramów, 
tabel, 

− 

dostrzegać  i  opisywać  związki  między  naturalnymi  składnikami  środowiska,  człowiekiem 
i jego działalnością, 

− 

oceniać własne możliwości w zakresie wymagań stanowiska pracy i wybranego zawodu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku procesu kształcenia uczeń powinien umieć:  

– 

zinterpretować  podstawowe  akty  prawne,  prawa i  obowiązki  pracownika  oraz  pracodawcy, 
związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, 

– 

dostrzec zagrożenia związane z wykonywaną pracą, 

– 

zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

– 

zareagować w przypadku zagrożenia pożarowego, zgodnie z instrukcją przeciwpożarową, 

– 

zastosować  podręczny  sprzęt  oraz  środki  gaśnicze,    zgodnie  z  zasadami  ochrony 
przeciwpożarowej, 

– 

zastosować zasady ochrony środowiska naturalnego, 

– 

dobrać  i  zastosować  odzież  ochronną  oraz  środki  ochrony  indywidualnej  w  zależności  od 
prowadzonych prac montażowych, 

– 

przewidzieć i zapobiec zagrożeniom dla życia i zdrowia pracowników, 

– 

zastosować zasady bezpiecznej pracy podczas styczności z urządzeniami elektrycznymi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter systemów rurociągowych 713[04] 
Moduł: Techniczne podstawy budowy systemów rurociągowych713[04].B1 
Jednostka  modułowa:  Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 713[04].B1.02 

Temat:  Obowiązki  pracodawcy  i  pracownika  dotyczące  stosowania  przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Cel ogólny: Opanowanie umiejętności interpretowania przepisów Kodeksu Pracy 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

rozróżniać prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie bhp,  

− 

wyszukiwać i selekcjonować informacje z kodeksu pracy dotyczące wymagań bhp. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

mini wykład, 

− 

dyskusja w grupie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w małych zespołach. 

 
Czas trwania: 
3 godziny zajęć. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

Kodeks Pracy z komentarzem, 

− 

normy, 

− 

Dzienniki Ustaw, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć: 
1. Wprowadzenie. 
2. Omówienie celów zajęć. 
3. Plan zajęć: 
 
A
.  Prawa  i  obowiązki  pracownika  oraz  pracodawcy  dotyczące  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy:  
Wstęp  –  należy  wyjaśnić  uczniom  znaczenie  Kodeksu  Pracy,  scharakteryzować  inne  akty 

prawne, wyjaśnić znaczenie bezpieczeństwa i higieny pracy, 
– 

uczniowie otrzymują Kodeks Pracy, normy lub inne akty prawne - dzienniki ustaw, 

– 

uczniowie  pracując  indywidualnie wypisują prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy 
dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

pracując  w  grupie  uczniowie  sporządzają  wspólne  listy  obowiązków  pracodawcy  
w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.  

 
B.  Wymagania  bhp  dotyczące pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych :
 

Wstęp-  należy  scharakteryzować  uczniom  pojęcie  pomieszczenia  pracy,  pomieszczeń 

higieniczno-sanitarnych: 

– 

uczniowie  otrzymują  normy  dotyczące  różnych  pomieszczeń  pracy  i  pomieszczeń 
higieniczno-sanitarnych 

– 

uczniowie  pracując  samodzielnie  wypisują  przy  nazwie  określonego  pomieszczenia  wymogi 
odnośnie bhp, 

– 

pracując  w  grupie  uczniowie  sporządzają  wspólną  tabelę  wymagań  dotyczących 
określonych przez nauczyciela pomieszczeń pracy i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. 

W  trakcie  wypełniania  tabeli  nauczyciel  zwraca  uwagę  uczniom  na  specyfikę  wymagań 
pomieszczeń pracy i higieniczno-sanitarnych. 
4. Podsumowanie zajęć: 

− 

uczniowie uzasadniają znaczenie Kodeksu Pracy,  

− 

określają korzyści wynikające z przestrzegania przepisów bhp, 

− 

określają  podstawowe  obowiązki  pracodawców,  pracowników  wynikające  z  Kodeksu 
Pracy, 

− 

określają wymagania dotyczące pomieszczeń pracy i pomieszczeń 

higieniczno-sanitarnych. 
5.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

− 

uczniowie prezentują swoje prace, 

− 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, 

− 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 
Odszukaj  w  Kodeksie  pracy  informacji  na  temat:  Urlopy  pracownicze.  Wynotuj  informacje 
dotyczące urlopów wypoczynkowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  pisemne  wypowiedzi  uczniów  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  
i opanowanych umiejętności . 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
 
Modułowy program nauczania: Monter systemów rurociągowych 713[04] 
Moduł: Techniczne podstawy budowy systemów rurociągowych713[04].B1 
Jednostka  modułowa:  Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 713[04].B1.02 

Temat:  Odzież  robocza  i  środki  ochrony  indywidualnej  stosowane  przez  montera   

systemów rurociągowych. 

 

Cel  ogólny:  Opanowanie  przez  uczniów  zasad  doboru  odzieży  roboczej  i  środków  ochrony 

indywidualnej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

dobrać odzież roboczą na stanowisku montera , 

− 

dobrać środki ochrony indywidualnej do rodzaju wykonywanych prac,  

− 

scharakteryzować wymagania bezpieczeństwa dotyczące procesów pracy,  

− 

określić  konsekwencje  naruszenia  przepisów  i  zasad  bhp  podczas  wykonywania  zadań 
zawodowych. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

mini wykład, 

− 

pokaz, 

− 

dyskusja w grupie. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w małych zespołach. 

 
Czas trwania:
 1 godzina zajęć. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

Kodeks Pracy z komentarzem, 

− 

normy, 

− 

Dzienniki Ustaw, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

− 

odzież robocza, 

− 

środki ochrony indywidualnej. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Przebieg zajęć: 
1. Wprowadzenie. 
2. Omówienie celów zajęć. 
3. Plan zajęć : 
 
A
.  Prawa 

obowiązki 

pracodawcy 

dotyczące 

zapewnienia 

środków  ochrony 

indywidualnej oraz odzieży roboczej:  
wstęp  –  należy  wyjaśnić  uczniom  znaczenie  środków  ochrony  indywidualnej, 

scharakteryzować  akty  prawne  dotyczące  środków  ochrony  indywidualnej,  wyjaśnić  znaczenie 
ich  stosowania  oraz  wpływ  na  bezpieczeństwo  i  higienę  pracy  i  zaprezentować  przykłady 
środków ochrony indywidualnej, 

− 

uczniowie otrzymują instrukcje , normy lub inne akty prawne, 

− 

uczniowie  pracując  indywidualnie  wypisują  obowiązki  pracodawcy  dotyczące  stosowania 
środków ochrony indywidualnej. 

 
B. Wymagania bhp dotyczące stosowania odzieży roboczej: 

wstęp-  należy  scharakteryzować  uczniom  pojęcie  odzieży  roboczej  i  zaprezentować 

przykłady odzieży roboczej,  

− 

uczniowie otrzymują normy dotyczące odzieży roboczej, 

− 

pracując  w  grupie  uczniowie  sporządzają  wspólną  tabelę  wymagań  dotyczących  odzieży 
roboczej dla określonych przez nauczyciela stanowisk pracy. 

W  trakcie  tworzenia  tabeli  nauczyciel  zwraca  uwagę  uczniom  na  specyfikę  poszczególnych 
stanowisk pracy. 
4. Podsumowanie zajęć: 

− 

uczniowie  uzasadniają  znaczenie  stosowania  odzieży  roboczej  oraz  środków  ochrony 
indywidualnej,  

− 

określają korzyści wynikające z przestrzegania przepisów bhp, 

− 

określają  podstawowe  obowiązki  pracodawców,  pracowników  wynikające  z stosowania 
odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej, 

− 

wyjaśniają  wymagania  dotyczące  stosowania  odzieży  roboczej  oraz  środków  ochrony 
indywidualnej na poszczególnych stanowiskach pracy. 

5. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności: 

− 

uczniowie prezentują swoje prace. 

− 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac, 

− 

nauczyciel  analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj w internecie informacje na temat: Środki ochrony dróg oddechowych.  
Wynotuj ich nazwy oraz zastosowanie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  opanowanych 
umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.  ĆWICZENIA  

 

5.1. Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ  podstawowe  prawa  i  obowiązki  pracownika  w  zakresie  bhp  na  podstawie  Kodeksu 

Pracy.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie poszczególnych aktów prawnych, 

− 

stosowanie przepisów bhp na stanowisku pracy, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  Kodeksie  Pracy  informacje  o  prawach  i  obowiązkach  pracownika  w  zakresie 

bhp, 

2)  zanotować numery artykułów z Kodeksu Pracy,  
3)  scharakteryzować poszczególne artykuły z Kodeksu Pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

Kodeks Pracy z komentarzem, 

− 

Dzienniki Ustaw, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ wymagania bhp dotyczące prac montażowych rurociągów.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie wymagań bhp dotyczących prac montażowych rurociągów, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  Kodeksie  Pracy  ,  normach i dziennikach ustaw  informacje o wymaganiach bhp 

dotyczących prac montażowych rurociągów, 

2)  zanotować najważniejsze wymagania i je scharakteryzować, 
3)  scharakteryzować stanowisko montażowe rurociągu. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

Kodeks Pracy z komentarzem, 

− 

Dzienniki Ustaw, 

− 

Polskie Normy, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj zagrożenia wypadkowe występujące podczas prac montażowych rurociągów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie  poszczególnych  zagrożeń  występujących,  na  stanowisku  montażowym 
rurociągu, 

− 

stosowanie przepisów bhp na stanowisku pracy, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonywania prac polegających na montażu rurociągu, 
2)  zidentyfikować najważniejsze zagrożenia występujące na stanowisku pracy, 
3)  zanotować w zeszycie najważniejsze zagrożenia i je scharakteryzować. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

instrukcje wykonywania prac montażowych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.  Ochrona przeciwpożarowa. 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz sprzęt i środki gaśnicze w zależności od rodzaju pożaru. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie sprzętu przeciwpożarowego, 

− 

rozpoznawanie sprzętu gaśniczego, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać  instrukcje  przeciwpożarowe  oraz  instrukcje  stosowania  sprzętu  i  środków 

gaśniczych, 

2)  określić rodzaje pożarów i je scharakteryzować, 
3)  zanotować możliwe do zastosowania środki gaśnicze i je scharakteryzować. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

instrukcje przeciwpożarowe, instrukcje stosowania sprzętu i środków gaśniczych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  symulację  stosowania  podręcznego  sprzętu  i  środków  gaśniczych  do  gaszenia 

pożaru.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie i użycie sprzętu gaśniczego, 

− 

stosowanie przepisów bhp na stanowisku pracy, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać sprzęt lub środek gaśniczy do określonego typu pożaru, 
2)  omówić sposób użycia danego sprzętu lub środka gaśniczego,  
3)  omówić najczęściej popełniane błędy podczas stosowania środków gaśniczych.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

sprzęt i środki gaśnicze, 

− 

instrukcje przeciwpożarowe, instrukcje stosowania sprzętu i środków gaśniczych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3. Zasady ochrony środowiska na stanowisku pracy. 

 
5.3.1

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  instrukcję  gospodarki  odpadami  na  stanowisku  montażowym  rurociągu 

przemysłowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

rozpoznawanie odpadów powstających przy pracach montażowych rurociągów, 

− 

wyszukiwanie informacji w regulacjach prawnych, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zidentyfikować rodzaje odpadów powstających w procesach prac montażowych rurociągu, 
2)  wyszukać w regulacjach prawnych dane dotyczące metod składowania i utylizacji odpadów, 
3)  pogrupować odpady według metod składowania i utylizacji, 
4)  opisać w tabeli grupy odpadów i metody ich składowania i utylizacji, 
5)  scharakteryzować opracowaną instrukcję. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

dyrektywy Unii Europejskiej, Polskie Normy, 

− 

przykładowa  charakterystyka  zakładu  pracy  (zawierająca  charakter  produkcji,  proces 
technologiczny,  materiały  potrzebne  do  procesu  produkcyjnego,  powstające  odpady, 
opakowania), 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  harmonogram  wywozu  odpadów  dla  wybranego  zakładu  wykonującego  instalacje 

przemysłowe.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania oraz wyjaśnić uczniom zasady bezpiecznej pracy. 

Oceniając pracę uczniów nauczyciel powinien zwrócić uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

zidentyfikowanie rodzaju i ilości odpadów, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zidentyfikować wielkość produkcji, 
2)  zidentyfikować  rodzaje  i  ilość  odpadów  powstających  w  wybranym  warsztacie  instalacji 

przemysłowych, 

3)  ocenić rozmiary pojemników na odpady, 
4)  zapisać w tabeli orientacyjną częstotliwość wywozu odpadów wg typu odpadu, 
5)  scharakteryzować opracowany harmonogram. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

dyrektywy Unii Europejskiej, Polskie Normy, 

− 

przykładowa  charakterystyka  zakładu  pracy  (zawierająca  charakter  produkcji,  proces 
technologiczny,  wielkość  zatrudnienia,  materiały  potrzebne  do  procesu  produkcyjnego, 
powstające odpady, opakowania,),  

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony 
środowiska” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru i otwartych, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający  

− 

za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego 

dostateczny  

− 

za 

rozwiązanie 

co 

najmniej 

14 

zadań 

poziomu 

podstawowego, 

dobry  

− 

za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  zadań                        
z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo dobry  

− 

za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  zadań                      
z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozpoznać kolorystykę znaków  
w zależności od ich rodzaju.  

2. 

Określić 

wpływ 

hałasu 

na 

zdrowie człowieka. 

 

3.  Określić zastosowanie znaków.  

 

 

4. 

Zareagować w sytuacji lekkiego 
wypadku.  

5. 

Określić zastosowanie sprzętu 
gaśniczego.  

6. 

Określić podstawowe rodzaje 
sprzętu gaśniczego.  

 

 

Gaśnice proszkowe, gaśnice 
śniegowe, gaśnice i agregaty 
pianowe, agregaty gaśnicze, 
samoczynne urządzenia 
gaśnicze 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

7. 

Rozpoznać zagrożenie ze strony 
urządzeń.  

8. 

Rozpoznać kolorystykę znaków 
zakazu, oznaczeń 
przeciwpożarowych.  

9. 

Opisać 

kolorystykę 

znaków 

nakazu. 

 

 

Niebieskie tło, biały symbol  

10. 

Wyjaśnić  pojęcia  związane  z 
BHP.  

 

 

Odzież  robocza  -  jest  to 
odzież, 

która 

ułatwia 

pracownikowi 
wykonywanie 

czynności 

zawodowych  w  warunkach 
nie  zagrażających  życiu  lub 
zdrowiu, 

chroni 

odzież 

własną . 

11. 

Zareagować 

sytuacji 

wypadku.  

PP 

12. 

Określić prawa przysługujące 
pracownikowi.  
 
 
 
 
 

 

 

PP 

W razie gdy warunki pracy 
nie odpowiadają przepisom 
bezpieczeństwa i higieny 
pracy i stwarzają 
bezpośrednie zagrożenie dla 
zdrowia lub życia 
pracownika, albo gdy 
wykonywana przez niego 
praca grozi takim 
niebezpieczeństwem innym 
osobom, pracownik ma 
prawo powstrzymać się od 
wykonywania pracy, 

13. 

Rozróżnić pojęcia związane z 
BHP. 
 
 
 
 

 

 

PP 

Odzież robocza - jest to 
odzież, która ułatwia 
pracownikowi wykonywanie 
czynności zawodowych w 
warunkach nie 
zagrażających życiu, 
natomiast odzież  ochronna  
służy ochronie człowieka w 
warunkach które mogą 
spowodować utratę zdrowia  

14. 

Rozpoznać typy pożarów.  
 

 
 

 
 

PP 

A - spalaniu ulegają ciała 
stałe pochodzenia 
organicznego (paliwa stałe, 
drewno, papier, tkaniny), 
B - ogień obejmuje ciecze 
palne lub substancje stałe 
przechodzące w stan płynny 
pod wpływem wysokiej 
temperatury (paliwa ciekłe, 
alkohole, oleje, smary, 
materiały bitumiczne ) , 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

alkohole, oleje, smary, 
materiały bitumiczne ) , 
C - płoną gazy palne 
(acetylen, metan, propan-
butan, wodór, gaz 
koksowniczy lub ziemny) 
D - zapaleniu uległy metale 
lekkie (magnez, sód, potas), 
- pożary: instalacji i 
urządzeń elektrycznych, 
pojazdów samochodowych. 

 

 

15. 

 
Dobrać sprzęt gaśniczy w 
zależności od rodzaju pożaru.  

 
 

 
 

PP 

 

Ponieważ pożar opisany w 

pytaniu jest pożarem typu B 

dlatego do jego gaszenia 

nadają się wszystkie opisane 

w pakiecie urządzenia 

gaśnicze . 

16. 

Opisać sposób alarmowania 
staży pożarnej. 

 

 

Należy wybrać numer 112  
lub numer 998 , użyć syreny 
alarmowej . 

17.  Określić stopień poparzenia. 

18. 

Wyjaśnić zasady gospodarki 
odpadami. 

System prawidłowego 
gospodarowania odpadami 
składa się z trzech głównych 
elementów: 
–  gromadzenie (w miejscu 

powstawania), 

–  usuwanie, 
–  unieszkodliwiane. 

 

19.  Zidentyfikować znaki. 

20. 

Określić środki ochrony 
osobistej. 

1.buty ochronne 
2. osłona twarzy 
3.rękawice ochronne 
4. fartuch skórzany 
5. nakrycie głowy 
(1 pkt. Jeżeli wymieni 
przynajmniej  4 z nich) 

21. 

Określić zakres informacji 
zawartych w instrukcjach bhp 
urządzeń. 

22 

Określić sposób udzielenia 
pomocy poszkodowanemu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony  na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stwórz  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  pytania  dotyczących  przestrzegania  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.  

 

Pytania: 1, 2, 4, 5, 7, 8, 11, 17, 19, 21, 22 są to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna 
odpowiedź  jest  prawidłowa;  pytania:  3,  6,  9  10,  12,  13,  14,  15,  16,  18,  20  to  pytania,  na 
które  należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

w  pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

− 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Znak przedstawiony oznacza:  

a)  zakaz, 
b)  instrukcję,  
c)  ostrzeżenie, 
d)  bezpieczne warunki pracy. 

 

2.  Nadmierny hałas stanowi zagrożenie dla zdrowia, ponieważ: 

a)  powoduje natychmiastowe uszkodzenie słuchu, 
b)  przyspiesza normalną utratę słuchu, występującą wraz z wiekiem, 
c)  powoduje stres, 
d)  powoduje stałe drżenie rąk. 

 
3.  Opisz gdzie stosowany jest poniższy znak? 

 

a)  stosowany na drzwiach szafki hydrantowej,  
b) stosowany w punkcie czerpania wody,   
c)  stosowany w przypadku podłączenia węża pożarniczego, 
d) stosowany przez straż pożarną.  
 

4.  Po drobnym wypadku powinieneś:  

a)  wykonać wpis w książce wypadków lub wypełnić formularz wypadkowy,  
b)  zgłosić skargę przełożonemu,  
c)  nie robić nic, bo wypadki zawsze się zdarzają,  
d)  wyciągnąć wnioski dla siebie bez poinformowania innych osób.  

 

5.  Gaśnice śniegowe służą do gaszenia pożarów typu: 

a)  AC, 
b)  AB, 
c)  BC, 
d)  ABC. 

 

6.  Wymień podstawowe rodzaje sprzętu gaśniczego.  
 
7.  Urządzenia  pracujące  pod  ciśnieniem  to  takie,  w  których  ciecze  i  gazy  znajdują  się  pod 

ciśnieniem: 

a)  większym od atmosferycznego,  
b)  dwa razy większym niż atmosferyczne,  
c)  atmosferycznym,  
d)  mniejszym od atmosferycznego. 

 
8.  Barwa czerwona służy do oznaczania: 

a)  lokalizacji sprzętu telekomunikacyjnego, 
b)  pomieszczeń lub maszyn które mogą stwarzać niebezpieczeństwo,  
c)  lokalizacji sprzętu gaśniczego,  
d)  wyjść ewakuacyjnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

9.  Opisz kolorystykę znaków nakazu.  
 
10.  Opisz co rozumiesz pod pojęciem „odzież robocza”. 
 
11.  Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń chemikaliami polega na: 

a)  umieszczeniu czystego opatrunku na ranie i ścisłym zabandażowaniu, 
b)  znalezieniu najbliższego ujęcia wody i zmyciu żrącej substancji, 
c)  niezwłocznym udaniu się do szpitala,  
d)  posłaniu po fachową pomoc. 

 
12.  Opisz, w jakich sytuacjach pracownik ma prawo odmówić wykonania pracy.  
 
 
13.  Wypisz różnice pomiędzy odzieżą ochronną a odzieżą roboczą. 
 
 
14.  Wymień i opisz typy pożarów.  
 
 
15.  W zakładzie pracy, gdzie zostałeś zatrudniony wybuchł pożar w magazynie olejów. Wymień 

środki gaśnicze, które w tak zaistniałej sytuacji będzie można użyć.  

 
 
16. Opisz sposób alarmowania Straży Pożarnej. 
 
 
17. Skutkiem  bezpośredniego  dotknięcia  nieosłoniętej  części  ciała  do  rozgrzanego  do 

czerwoności metalu będzie: 

a)  lekkie zaczerwienienie tej części ciała.  
b)  oparzenia termiczne II stopnia. 
c)  silne krwawienie tej części ciała, 
d)  cieplne porażenie całego ciała. 

 
18.  Opisz zasady prawidłowej gospodarki odpadami. 
 
 
19.  Przedstawiony na rysunku znak oznacza:  
 

a)  nakaz stosowania osłony twarzy,  
b)  nakaz stosowania ochrony oczu, 
c)  nakaz stosowania osłony, 
d)  nakaz stosowania ochrony. 

 

20.  Wymień co najmniej 4 podstawowe środki ochrony osobistej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

21.  W  pobliżu  każdego  urządzenia  ciśnieniowego  w  widocznym  miejscu  powinna  być 

umieszczona instrukcja zawierająca: 
a)  charakterystykę urządzenia ciśnieniowego, 
b) opis czynności związanych z uruchomieniem i zatrzymaniem tego urządzenia, 
c)  wymagania  określone  w  przepisach  bhp,  ochrony  przeciwwybuchowej,  przeciw 

pożarowej i środowiska, 

d) wszystkie informacje z punktów a), b), c). 
 

22. Pomoc lekarska jest niezbędna przy poparzeniach powierzchni ciała powyżej: 

a)  5%, 
b) 15%, 
c)  20%, 
d) 25%. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Przestrzeganie 

przepisów 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub opisz. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 
 
 

4.   

 

5.   

 

6.   

 
 
 

7.   

 

8.   

 

9.   

 
 
 

10.  

 
 
 

11.  

 

12.  

 
 
 
 
 
 

13.  

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

14.    

 
 
 
 
 

15.    

16.    

 
 
 
 
 

17.  

 

18.    

 
 
 
 
 

19.  

 

20.    

21.  

 

22.  

 

 

                                                                                              Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Zadanie nr 2 
 

Zadanie typu próba pracy 
 

Udziel pomocy poszkodowanemu w czasie wypadku: 
Opis zdarzenia: 
Pracownik na stanowisku roboczym stracił przytomność  
Na wykonanie zadania uczeń ma 30 minut 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

fantom, 

− 

środki medyczne. 

 

Uczeń zaliczył zadanie, jeżeli zdobył co najmniej 75% wszystkich punktów. 

W przypadku wykonania prawidłowej czynności wpisz 1 punkt. 
 

 

 

Czynność 

Liczba punktów 

Przywracanie drożności układu oddechowego 

 

Sztuczne oddychanie 

 

Kontrola tętna 

 

Sprawdzanie akcji serca 

 

Zewnętrzny masaż serca 

 

Masaż wykonywany równocześnie ze sztucznym oddychaniem 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

7. LITERATURA 

 

1.  Bernaciak  A.:  Przedsiębiorstwa  wobec  wymagań  ochrony  środowiska.  Salamandra,  Poznań 

2000  

2.  Chałas  J  .Kwiatkowska  H.  Kodeks  Pracy  2006  z  komentarzem.  Gazeta  Prawna,  Warszawa 

2006 

3.  Hansem A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 
4.  Francuz  W.:  Dydaktyka  w  nowej  szkole  zawodowej    Wydawnictwo  Politechniki 

Krakowskiej, Kraków  2004.  

5.  Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

6.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 
7.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu.  Instytut Technologii Eksploatacji, 

Radom  2000 

8.  Rączkowski B.: Bhp w praktyce. ODDK, Gdańsk 2002 
9.  Stępczak K.: Ochrona i kształtowanie środowiska. WSIP, Warszawa 2001 
10. Symela  K.  :  Zarys  metodologii  konstruowania  modułowego  programu  nauczania  dla 

zawodu. KOWEZiU, Warszawa 2002 

11. Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Wyższa  Szkoła  Inżynierska, 

Radom  1995 

12. Dziennik Ustaw – Ustawa o odpadach, Ustawa o ochronie środowiska