background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
Jadwiga Kędzierska 

 

 
 
 
 
 
 

Zapewnianie jakości zdrowotnej żywności i żywienia 
321[11].Z2.01  
 

 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inż. Joanna Bajerska 
dr inż. Grzegorz Galiński 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Ewa Superczyńska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr hab. inż. Henryk Budzeń 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  321[11].Z2.01 
„Zapewnianie jakości zdrowotnej żywności i żywienia”, zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu dietetyk. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Wymagania sanitarno-higieniczne; przepisy prawne dotyczące produkcji, 

dystrybucji i przechowywania żywności oraz bezpieczeństwa i higieny pracy 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Zagrożenia żywności 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.  Czynniki chorobotwórcze w żywności i zatrucia pokarmowe 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4.  Systemy zapewniania jakości żywności w zakładach przetwórstwa 

spożywczego i zbiorowego żywienia 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

38 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie dietetyk. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien opanować podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

instruktażu, 

 

ćwiczeń produkcyjnych, 

 

tekstu przewodniego. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy w zespołach 2–3 osobowych. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych  wielokrotnego 
wyboru. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

312[11].Z2 

Produkcja i ekspedycja potraw 

dietetycznych 

321[11].Z2.01 

Zapewnianie jakości 

zdrowotnej żywności i żywienia 

321[11].Z2.02 

Prowadzenie gospodarki 

produktami żywnościowymi 

321[11].Z2.03 

Organizowanie procesów 

technologicznych  

321[11].Z2.04 

Sporządzanie oraz ekspedycja 

potraw z owoców i warzyw 

 

321[11].Z2.05 

Sporządzanie i ekspedycja zup 

oraz sosów  

 

321[11].Z2.06 

Sporządzanie 

i ekspedycja 
potraw z jaj, 

mleka oraz jego  

przetworów  

 

321[11].Z2.07 

Sporządzanie 

i ekspedycja 

potraw z kasz oraz 

mąki  

 

321[11].Z2.08 

Sporządzanie 

i ekspedycja 

potraw z mięsa 

zwierząt rzeźnych  

 

321[11].Z2.09 

Sporządzanie 

i ekspedycja 

potraw  

z  drobiu oraz ryb  

321[11].Z2.10 

Sporządzanie i ekspedycja napojów

,

 

deserów oraz dietetycznych wyrobów 

ciastkarskich i kulinarnych z ciast   

 

321[11].Z2.11 

Wykorzystanie żywności specjalnego 

przeznaczenia  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

wskazywać zagrożenia mikrobiologiczne dla zdrowia,  

 

interpretować przepisy prawne, 

 

posługiwać się podstawowymi wiadomościami z zakresu dietetyki, 

 

posługiwać się podstawowymi  pojęciami z zakresu ergonomii, 

 

charakteryzować etapy procesu technologicznego, 

 

operować podstawowymi pojęciami z technologii żywności, 

 

współpracować w grupie z uwzględnieniem podziału zadań, 

 

oceniać jakość usług żywieniowych, 

 

rozpoznawać potrzeby i oczekiwania klienta, 

 

archiwizować dokumenty urzędowe, 

 

posługiwać się komputerem na poziomie podstawowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posłużyć  się  przepisami  prawa  dotyczącymi  produkcji,  dystrybucji  i  przechowywania 
żywności, 

 

określić zadania instytucji zajmujących się nadzorem nad żywnością i żywieniem, 

 

określić źródła zagrożenia mikrobiologicznego żywności, 

 

określić  czynniki  chorobotwórcze  występujące  w  żywności,  wywołujące  choroby 
u człowieka, 

 

określić przyczyny i scharakteryzować objawy zatruć pokarmowych, 

 

zastosować 

zasady 

zapobiegania 

biologicznym 

zanieczyszczeniom 

produktów 

spożywczych, 

 

zabezpieczyć żywność przed zakażeniem mikrobiologicznym, 

 

scharakteryzować systemy zapewniania jakości zdrowotnej żywności, 

 

określić zasady przechowywania żywności, 

 

określić wymagania zdrowotne dotyczące pracowników zakładów żywienia, 

 

określić 

wymagania 

sanitarno-higieniczne 

dotyczące 

pomieszczeń 

związanych 

z magazynowaniem, produkcją żywności i ekspedycją potraw, 

 

określić zagrożenia epidemiologiczne występujące w obiektach zbiorowego żywienia, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

dobrać środki do utrzymania czystości w placówce żywieniowej, 

 

utrzymać czystość i porządek na stanowisku pracy, 

 

ocenić warunki higieniczno-sanitarne w placówce żywienia, 

 

określić krytyczne punkty kontroli procesu technologicznego, 

 

ocenić jakość surowców spożywczych, 

 

dokonać oceny organoleptycznej surowców i potraw, 

 

pobrać i zabezpieczyć próby pokarmowe do celów sanitarno-epidemiologicznych, 

 

zastosować zasady zabezpieczania odpadów pokonsumpcyjnych i poprodukcyjnych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  sanitarno-epidemiologiczne, 
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

skorzystać z różnych źródeł informacji.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

 

 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  

Dietetyk 321[11] 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja i ekspedycja potraw dietetycznych 321[11].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Zapewnianie jakości zdrowotnej żywności i żywienia 
321[11].Z2.01 

Temat:   Zagrożenia żywności. 

Cel ogólny:   Kształtowanie 

umiejętności 

rozróżniania 

zagrożeń 

żywności 

oraz 

powodujących je czynników. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić przyczyny i scharakteryzować objawy zatruć pokarmowych, 

 

określić  czynniki  chorobotwórcze  występujące  w  żywności,  wywołujące  choroby 
u człowieka, 

 

zastosować 

zasady 

zapobiegania 

biologicznym 

zanieczyszczeniom 

produktów 

spożywczych, 

 

zabezpieczyć żywność przed zakażeniem mikrobiologicznym. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w grupach 2

4-osobowych. 

 
Środki dydaktyczne

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

kartki papieru formatu A4, pisaki. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia

Połącz odpowiednio rodzaj zagrożenia z podanym czynnikiem: 
zagrożenie chemiczne 

 

 

 

kamienie 

zagrożenie fizyczne 

 

 

 

kości 

zagrożenie biologiczne   

 

 

rozwój pleśni 

zagrożenie fizyczne 

 

 

 

antybiotyki pozostałe w mleku 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I.  Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Co nazywamy zagrożeniem żywności? 
2.  Jakie wyróżniamy źródła zagrożeń żywności? 
3.  Co nazywamy zagrożeniem fizycznym żywności? 
4.  Co nazywamy zagrożeniem chemicznym żywności? 
5.  Jakie wyróżniamy źródła zagrożenia chemicznego żywności? 
6.  Jakie wyróżniamy źródła zagrożeń mikrobiologicznych w przemyśle spożywczym? 

 

Faza II.  Planowanie 
Uczniowie określają: 
1.   Który  z  podanych  czynników  jest  odpowiedzialny  za  odpowiedni  rodzaj  zagrożenia 

żywności? 

 

Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  proponują  przykłady  połączeń  w  pary  czynnika 

z zagrożeniem. 

2.  Uczniowie zastanawiają się nad sposobem połączenia podanych zagadnień. 
3.  Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  ułożonych  par  (czynnika 

z zagrożeniem). 
 

Faza IV. Wykonanie 
1.   Uczniowie  łączą wymienione czynniki z zagrożeniami kolorowymi flamastrami. 

 

Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  zaproponowanych  połączeń.  Nauczyciel 

sprawdza poprawność zestawień. 

2.  Po  uzyskaniu  aprobaty  nauczyciela  łączą  kolorowymi  flamastrami  w  pary  czynnik 

z zagrożeniem. 

3.  Uczniowie sprawdzają poprawność połączeń. 

 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  

Dietetyk 321[11] 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja i ekspedycja potraw dietetycznych 321[11].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Zapewnianie jakości zdrowotnej żywności i żywienia 
321[11].Z2.01 

Temat:   Czynniki chorobotwórcze w żywności i zatrucia pokarmowe. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności określenia wpływu zabiegów technologicznych  na 

rozwój drobnoustrojów. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić etapy procesów technologicznych, 

 

określić  wpływ  zabiegów  występujących  w  trakcie  przetwarzania  surowca  i  procesu 
technologicznego na rozwój mikroorganizmów, 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

  metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

kartki papieru formatu A4, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

  praca w grupach 2

4-osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Zadanie dla ucznia

Wymień  zabiegi  występujące  w  trakcie  przetwarzania  surowca  i  procesu 

technologicznego,  mające  wpływ  na  liczbę  mikroorganizmów.  Zaznacz  czy  dany  proces 
hamuje, czy powoduje wzrost drobnoustrojów. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza I.  Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie  zabiegi  występujące  w  trakcie  przetwarzania  surowca  i  procesu  technologicznego 

powodują wzrost liczby mikroorganizmów? 

2.  Jakie  zabiegi  występujące  w  trakcie  przetwarzania  surowca  i  procesu  technologicznego 

powodują zahamowanie rozwoju mikroorganizmów? 

 

Faza II.  Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.   Jakie  są  zabiegi  występujące  w  trakcie  przetwarzania  surowca  i  procesu 

technologicznego powodujące wzrost lub zahamowanie rozwoju drobnoustrojów? 

2.   Jakie  zabiegi  występujące  w  trakcie  przetwarzania  surowca  i  procesu  technologicznego 

powodują wzrost liczby mikroorganizmów? 

3.   Jakie  zabiegi  występujące  w  trakcie  przetwarzania  surowca  i  procesu  technologicznego 

powodują zahamowanie rozwoju mikroorganizmów? 

 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  proponują  rodzaje  zabiegów  występujących  w trakcie 

przetwarzania surowca i procesu technologicznego. 

2.  Uczniowie  zastanawiają  się  nad  wpływem  wybranych  zabiegów  na  rozwój 

mikroorganizmów. 

3.  Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  oceny  wpływu  zabiegów  na  rozwój 

mikroorganizmów. 
 

Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie  wypisują  rodzaje  zabiegów  występujących  w trakcie  przetwarzania  surowca 

i procesu technologicznego. 

2.  Uczniowie oceniają czy wybrane zabiegi mają wpływ na rozwój mikroorganizmów. 
3.  Uczniowie określają rodzaj wpływu zabiegu na rozwój mikroorganizmów. 

 

Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie 

sprawdzają 

grupach 

poprawność 

zaproponowanych 

zabiegów 

występujących w trakcie przetwarzania surowca i procesu technologicznego. 

2.  Po  uzyskaniu  aprobaty  nauczyciela  dobierają  rodzaj  wpływu  zabiegu  na  rozwój 

mikroorganizmów. 

3.  Uczniowie  sprawdzają  poprawność  określenia  wpływu  zabiegów  na  rozwój 

mikroorganizmów. 
 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.

  

ĆWICZENIA  

 

5.1.   Wymagania 

sanitarno-higieniczne; 

przepisy 

prawne 

dotyczące 

produkcji, 

dystrybucji 

przechowywania 

żywności oraz bezpieczeństwa i higieny pracy 

 
5.1.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Napisz  instrukcję  mycia  rąk  zgodną  z  wymogami  systemów  zapewniania  jakości 

i bezpieczeństwa żywności. Dodatkowo zaprojektuj zestaw odzieży ochronnej. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału  Wymagania sanitarno-higieniczne. Należy zwrócić uwagę  na 
zasady prawidłowego mycia rąk. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić wymagania systemów zapewniania jakości i bezpieczeństwa żywności, 
2)  wypisać, co powinna zawierać instrukcja mycia rąk, 
3)  wypisać części odzieży ochronnej, 
4)  wymienić wymogi dotyczące odzieży ochronnej, 
5)  napisać instrukcję mycia rąk. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4,  

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  metodę  kontroli  zanieczyszczeń  mikrobiologicznych  stosowaną  do  badania 

zanieczyszczeń: 
a)  dużych powierzchni, 
b)  z określonych powierzchni, 
c)  z opakowań jednostkowych szklanych lub metalowych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Wymagania sanitarno-higieniczne. Należy zwrócić uwagę na 
staranne dobieranie metody kontroli zanieczyszczeń mikrobiologicznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić wymagania systemów zapewniania jakości i bezpieczeństwa żywności, 
2)  określić  i  scharakteryzować  metody  kontroli  zanieczyszczeń  mikrobiologicznych  do 

zastosowania w opisanych sytuacjach, 

3)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaproponuj  zgodny  z  systemem  HACCP  kierunek  przepływu  surowców,  a  następnie 

produktów w wybranym rodzaju zakładu gastronomicznego. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału  Wymagania sanitarno-higieniczne. Należy zwrócić uwagę  na 
kierunek przepływu surowców zgodnie z systemem HACCP. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić schemat funkcjonalny wybranego rodzaju zakładu, 
2)  zaznaczyć rozmieszczenie maszyn i urządzeń, 
3)  narysować  kierunki  przepływu  surowców,  półproduktów,  gotowych  wyrobów 

i odpadków. 

4)  zaprezentować wynik pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry kolorowe, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Zaznacz i wyjaśnij, które z wymienionych poniżej zdań jest zgodne z wymogami systemu 

HACCP co do otoczenia zakładu, budynków i hal produkcyjnych: 
1.  Chwasty wokół budynków ............................................................................................ 
2.  Odpady, śmieci, powinny być ....................................................................................... 
3.  Kierunek przepływu produktów .................................................................................... 
4.  Okna w  zakładzie gastronomicznym powinny być ...................................................... 
5.  Ściany, sufity i posadzki hali powinny ........................................................................... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

6.  Umywalki w zakładzie gastronomicznym powinny ...................................................... 
7.  Elementy wentylacji musza być .................................................................................... 
8.  Mydło do mycia rąk powinno być .................................................................................. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału  Wymagania sanitarno-higieniczne. Należy zwrócić uwagę  na 
przepisy dotyczące otoczenia zakładu oraz hal produkcyjnych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać poszczególne zdania z zadania i uzupełnić je, 
2)  każde ze zdań opatrzyć komentarzem, co do jego prawdziwości, 
3)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

5.2.  Zagrożenia żywności 
 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Połącz odpowiednio rodzaj zagrożenia z podanym czynnikiem.  

zagrożenie chemiczne 

 

kamienie 

zagrożenie fizyczne   

 

kości 

zagrożenie biologiczne 

 

rozwój pleśni 

zagrożenie fizyczne   

 

antybiotyki pozostałe w mleku 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Zagrożenia  żywności.  Należy  zwrócić  uwagę  na  staranne 
dobieranie rodzajów zagrożenia do powodującego je czynnika. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wypisać rodzaje zagrożeń żywności, 
2)  połączyć rodzaj zagrożenia z czynnikiem, 
3)  zaprezentować wynik pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ źródła zagrożeń 

mikrobiologicznych 

w przemyśle spożywczym oraz sposoby  ich 

eliminowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Zagrożenia żywności.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje zagrożeń mikrobiologicznych w przemyśle spożywczym, 
2)  określić sposoby eliminowania tego rodzaju zagrożeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 3 

Określ  źródła  zanieczyszczenia 

przetwarzanego 

surowca  w  zakładzie  gastronomicznym 

oraz sposoby ich wykluczania.  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Zagrożenia  żywności.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
projektowanie instalacji w zakładach przetwórstwa spożywczego. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje źródeł zanieczyszczeń 

przetwarzanego 

surowca, 

2)  określić rodzaje zapobiegania zanieczyszczeniom 

przetwarzanego 

surowca, 

3)  opisać budowę zakładów przemysłu spożywczego, 
4)  opisać wymagania systemów zapewniania jakości i bezpieczeństwa żywności. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry kolorowe, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Opracuj  instrukcję  dotyczącą  warunków  magazynowania  poszczególnych  grup 

produktów spożywczych w placówce żywieniowej. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Zagrożenia  żywności.  Należy  zwrócić  uwagę  na  znaczenie 
warunków przechowywania produktów spożywczych na jakość gotowych wyrobów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić grupy produktów spożywczych magazynowanych w placówce żywieniowej, 
2)  określić odpowiednie dla nich warunki przechowywania, 
3)  sporządzić 

instrukcje 

postępowania 

poszczególnymi 

rodzajami 

produktów 

spożywczych, 

4)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry kolorowe, 

 

poradnik dla ucznia. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

5.3.   Czynniki chorobotwórcze w żywności i zatrucia pokarmowe 
 

5.3.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ zabiegi występujące w trakcie przetwarzania surowca i procesu technologicznego, 

mające wpływ  na  liczbę  mikroorganizmów. Zaznacz czy dany proces  hamuje, czy powoduje 
wzrost drobnoustrojów. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Czynniki chorobotwórcze w żywności i zatrucia pokarmowe. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić etapy procesów technologicznych, 
2)  określić  wpływ  zabiegów  występujących  w  trakcie  przetwarzania  surowca  i procesu 

technologicznego na rozwój drobnoustrojów, 

3)  zaprezentować wyniki na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry kolorowe, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  rodzaje  drobnoustrojów  chorobotwórczych,  które  wg  definicji  prawidłowej 

i bezpiecznej żywności, nie powinny wchodzić w jej skład. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Czynniki chorobotwórcze w żywności i zatrucia pokarmowe. 
Należy zwrócić uwagę na rodzaje drobnoustrojów chorobotwórczych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje drobnoustrojów chorobotwórczych, 
2)  opisać wymagania systemów zapewniania jakości i bezpieczeństwa żywności, 
3)  zaprezentować wyniki na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Połącz  odpowiednio  w  pary  bakterie  z  artykułami  spożywczymi,  w  których  obecność 

tych bakterii powoduje zatrucia pokarmowe: 
Escherichia coli 

 

 

żywność pochodzenia morskiego 

Vibrio parahaemolyticus 

 

surowe mleko 

Bacillus cereus 

 

 

pieczywo z kremem 

Staphylococcus ureus  

 

zupy 

Salmonella 

 

 

 

konserwy o pH>4,5 

Clostridium botulinum 

 

mięso świeże (mielone) 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Czynniki chorobotwórcze w żywności i zatrucia pokarmowe.. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić  rodzaje bakterii wywołujących zatrucia pokarmowe, 
2)  określić rodzaje artykułów  spożywczych najczęściej wywołującymi zatrucia pokarmowe 

bakteriami, 

3)  połączyć  w  pary  rodzaje  bakterii  i  produktów  spożywczych,  które  mogą  stać  się 

potencjalnym źródłem zatrucia pokarmowego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Pobierz i zabezpiecz próby pokarmowe do badań laboratoryjnych. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Czynniki chorobotwórcze w żywności i zatrucia pokarmowe. 
Należy zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania zatruciom artykułów spożywczych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  opracować  instrukcje  pobierania  próbek  żywności  z  różnego  asortymentu  wyrobów 

gastronomicznych, 

2)  pobrać próbki z wybranych wyrobów  gastronomicznych, 
3)  zabezpieczyć próbki w odpowiednich warunkach, 
4)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry kolorowe,  

 

poradnik dla ucznia, 

 

próbki z wybranych wyrobów gastronomicznych, 

 

sprzęt i urządzenia do pobierania próbek. 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.  Systemy  zapewniania  jakości  żywności  w  zakładach 

przetwórstwa spożywczego i zbiorowego żywienia 

 

5.4.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Ułóż  księgę  systemów  zapewniania  jakości  i  bezpieczeństwa  żywności  (HACCP)  dla 

dowolnie wybranego zakładu przetwórstwa spożywczego. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Systemy  zapewniania  jakości  żywności  w  zakładach 
przetwórstwa spożywczego i zbiorowego żywienia. Należy zwrócić uwagę na  zasady pisania 
księgi zapewniania jakości i bezpieczeństwa żywności. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić etapy procesów technologicznych, 
2)  określić etapy wdrażania sytemu HACCP, 
3)  scharakteryzować zasady systemu HACCP, 
4)  sporządzić księgę systemów zapewniania jakości. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  przykładowy  arkusz  danych  Krytycznych  Punktów  Kontrolnych  dla  zakładu 

mleczarskiego, produkującego mleko UHT.  
 
       Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Systemy  zapewniania  jakości  żywności  w  zakładach 
przetwórstwa  spożywczego  i  zbiorowego  żywienia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  układanie 
arkuszy danych Krytycznych Punktów Kontrolnych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić etapy procesu technologicznego produkcji mleka UHT, 
2)  opisać wymagania systemów zapewniania jakości i bezpieczeństwa żywności, 
3)  opracować arkusz danych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

linijka, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Opracuj przykładową instrukcję sprzątania pomieszczeń produkcyjnych uwzględniając: 

 

rodzaj używanego sprzętu, 

 

rodzaj używanych środków myjąco-dezynfekujących, 

 

zasady czyszczenia, 

 

zasady mycia i dezynfekcji. 

Instrukcję sporządź w formie tabeli. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Systemy  zapewniania  jakości  żywności  w  zakładach 
przetwórstwa  spożywczego  i  zbiorowego  żywienia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  tworzenie 
instrukcji pomieszczeń produkcyjnych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić  rodzaje używanych środków myjąco-dezynfekujących, 
2)  określić rodzaje używanego sprzętu do sprzątania pomieszczeń produkcyjnych, 
3)  opisać zasady sprzątania pomieszczeń produkcyjnych, 
4)  wypisać rodzaje artykułów spożywczych najczęściej wywołującymi zatrucia pokarmowe 

bakteriami, 

5)  opracować instrukcję sprzątania pomieszczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry, 

 

linijka, 

 

poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 4 
 

Połącz  odpowiednio  w  pary  podane  preparaty  do  zwalczania  szkodników  i  patogenów 

z ich zastosowaniem

: 

zoocydy 

 

 

środki do zwalczania bakterii 

atraktanty i repelenty   

środki do zwalczania grzybów 

fungicydy 

 

 

środki przywabiające i odstraszające szkodniki 

bakteriocydy   

 

środki do zwalczania szkodników zwierzęcych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Systemy  zapewniania  jakości  żywności  w  zakładach 
przetwórstwa  spożywczego  i  zbiorowego  żywienia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  rodzaje 
preparaty do zwalczania szkodników i patogenów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje preparatów do zwalczania szkodników i patogenów, 
2)  opisać zastosowaniem preparatów do zwalczania szkodników i patogenów, 
3)  połączyć w pary preparaty zgodnie z ich zastosowaniem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry kolorowe, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 5 
 

Opracuj  procedurę  postępowania  z  odpadami  poprodukcyjnymi  i  pokonsumpcyjnymi 

w zakładzie gastronomicznym

.  

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Systemy  zapewniania  jakości  żywności  w  zakładach 
przetwórstwa  spożywczego  i  zbiorowego  żywienia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  rodzaje 
odpadków w zakładzie gastronomicznym i ich charakterystykę.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje odpadków w zakładzie gastronomicznym, 
2)  określić zasady postępowania z poszczególnymi rodzajami odpadków, 
3)  opracować procedurę postępowania z poszczególnymi rodzajami odpadków, 
4)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

flamastry. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

  

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Zapewnianie  jakości 
zdrowotnej żywności i żywienia” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania  1,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  22,  23,  24,  25,  27,  28,  29,  30  
są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania  2, 10, 11, 19, 20, 21, 26 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 17  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 28 zadań, w tym 6 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. c,

 

3. b, 4. a, 5. b, 6. d,

 

7. c, 8. c, 9. a,

 

10. d,

 

11. b,

 

12. d,

 

13. a,

 

14. c,

 

15. d, 16. b,

 

17. a,

 

18. c, 19. d,

 

20. c,

 

21. b,

 

22. a,

 

23. b,

 

24. d,

 

25. c,

 

26. d,

 

27. a,

 

28. a,

 

29. c,

 

30. b.

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić czego dotyczy ustawa o warunkach 
zdrowotnych żywności i żywienia

 

Określić systemy kontroli jakości w produkcji, 
przetwórstwie i obrocie 

PP 

Określić co zapewnia prawidłową czystość rąk  

P  

Wyjaśnić jaką metodę stosuje się do badań 
zanieczyszczeń dużych powierzchni 

Wyjaśnić rodzaje zagrożenia żywności 

b

 

Wymienić rodzaje zagrożeń fizycznych żywności 

Wymienić rodzaje zagrożeń chemicznych 
żywności 

Wymienić wpływ na mikroflorę surowców 
roślinnych 

Rozróżnić najniższą temperaturę wzrostu 
mikroflory patogennej 

10  Określić występowanie głównego siedliska 

drobnoustrojów w tkankach zwierzęcych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

11  Określić rodzaje węzłów nieszczelności 

z połączeń rozłącznych 

PP 

b

 

12  Zdefiniować Fungicydy 

13  Wymienić charakterystyczne objawy zatruć 

pokarmowych 

14  Zidentyfikować występowanie Bacillus cereus 

15  Zidentyfikować występowanie Escherichia coli 

16  Rozróżnić czas inkubacji Clostridium botulinum 

17  Zdefiniować zoocydy 

18  Zidentyfikować występowanie Stapchylococcus 

aureus 

19  Określić warunki rozwoju Enterokoków 

PP 

20  Określić znaczenie skrótu MID 

PP 

21  Określić rodzaj laseczki beztlenowej 

wytwarzającej jad kiełbasiany 

PP 

22  Rozróżnić główne źródło bakterii 

chorobotwórczych 

23  Zdefiniować znaczenie skrótu GMP 

24  Określić wymagania GMP 

25  Określić wymagania GHP 

26  Określić obowiązki kierującego zakładem 

PP 

27  Wyjaśnić co zaliczamy do dekalogu dobrych 

praktyk 

28  Zdefiniować znaczenie skrótu HACCP 

29  Wymienić zasady HACCP 

30  Rozróżnić działania przy wdrożeniu systemu 

HACCP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  30  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Ustawa  o  warunkach  zdrowotnych  żywności  i  żywienia  normalizuje  warunki  produkcji 

środków spożywczych, używek, substancji dodatkowych oraz 
a)  obrotu tymi artykułami. 
b)  obrotu  tymi  artykułami,  a  także  reguluje  wymagania  dotyczące  urządzeń,  sprzętu 

i opakowań. 

c)  żywienia zbiorowego. 
d)  zapotrzebowania na dobę. 
 

2.  Systemy kontroli jakości w produkcji, przetwórstwie i obrocie to 

a)  systemy kontroli wewnętrznej. 
b)  systemy kontroli zewnętrznej. 
c)  systemy kontroli wewnętrznej i zewnętrznej. 
d)  systemy higieny personelu. 
 

3.  Prawidłową czystość rąk zapewnia 

a)  płukanie rąk. 
b)  codzienne mycie rąk, dezynfekcja rąk oraz nadgarstków i przedramion. 
c)  codzienne mycie rąk mydłem stałym. 
d)  higieniczne mycie rąk. 
 

4.  Do badań zanieczyszczeń dużych powierzchni stosuje się metodę 

a)  tamponową. 
b)  wypłukiwania. 
c)  odciskową. 
d)  bezpośrednią. 
 

5.  Zagrożenie żywności jest spowodowane czynnikiem  

a)  biologicznym. 
b)  biologicznym, chemicznym lub fizycznym. 
c)  chemicznym. 
d)  fizycznym. 
 

6.  Zagrożenie fizyczne żywności to m.in. 

a)  insekty, pestycydy, kości. 
b)  szkło, bakterie, antybiotyki. 
c)  azotany, włosy, pestki. 
d)  włosy, szkło, insekty. 
 

7.  Zagrożenie chemiczne żywności to m.in. 

a)  azotany, szkło, pleśń. 
b)  mykotoksyny, nikiel, pestki. 
c)  metale ciężkie, antybiotyki, dioksyny. 
d)  insekty, pestycydy, antybiotyki. 
 

8.  Na mikroflorę surowców roślinnych wpływają 

a)  szkodniki. 
b)  powietrze. 
c)  gleba. 
d)  temperatura. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Najniższa temperatura wzrostu mikroflory patogennej wynosi  

a)  0

o

C. 

b)  10

o

C. 

c)  5

o

C. 

d)  6,5

o

C. 

 

10.  Główne siedlisko drobnoustrojów w tkankach zwierzęcych znajduje się w 

a)  kościach. 
b)  włosach. 
c)  skórze. 
d)  narządach wewnętrznych. 
 

11.  Do węzłów nieszczelności z połączeń rozłącznych zaliczamy 

a)  połączenia lutowane i połączenia gwintowane. 
b)  połączenia gwintowane i połączenia kołnierzowe. 
c)  połączenia kołnierzowe i zawory. 
d)  uszczelnienia i połączenia spawane. 

 

12.  Fungicydy są to środki do zwalczania 

a)  szkodników zwierzęcych. 
b)  bakterii. 
c)  salmonelli. 
d)  grzybów. 
 

13.  Charakterystycznymi objawami zatruć pokarmowych są 

a)  biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty. 
b)  bóle gardła, wymioty, bóle głowy. 
c)  gorączka, kaszel, biegunka. 
d)  bóle zatok, bóle kończyn dolnych, gorączka. 

 

14.  Bacillus cereus występuje w  

a)  surowym mleku, drobiu, serach. 
b)  mleku czekoladowym, wodzie, drobiu. 
c)  leguminach z produktów zbożowych, zupach, kluskach. 
d)  kiełbasie, drobiu, rybach. 
 

15.  Escherichia coli występuje w  

a)  leguminach z produktów zbożowych, zupach, kluskach. 
b)  mleku czekoladowym, wodzie, drobiu. 
c)  kiełbasie, drobiu, rybach. 
d)  surowym mleku, drobiu, serach. 

 

16.  Czas inkubacji Clostridium botulinum wynosi   

a)  8–24 godzin. 
b)  <18–96 godzin. 
c)  6–72 godzin. 
d)  1–3 dni. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

17.  Zoocydy są to środki do  

a)  zwalczania szkodników zwierzęcych. 
b)  zwalczania bakterii. 
c)  zwalczania grzybów. 
d)  dezynsekcji i deratyzacji. 
 

18.  Stapchylococcus aureus występuje w 

a)  mięsie świeżym, jajach, drobiu. 
b)  surowym mleku kozim, wodzie. 
c)  mleku, pieczywie z kremem, konserwach rybnych. 
d)  serach, sałatkach warzywnych. 
 

19.  Enterokoki rozwijają się w  

b)  temp. od 40 do 90

o

C i pH do 14. 

c)  temp. od 35 do 70

o

C i pH do 7. 

d)  temp. od 0 do 10

o

C i pH do 2,5. 

e)  temp. od 10do 45

o

C i pH do 9,6. 

 
20.  Skrót MID oznacza  

a)  jeden ze sposobów zapewniania jakości. 
b)  jednostkę badającą żywność. 
c)  najmniejszą dawkę zakaźną. 
d)  największą dawkę zakaźną. 

 
21.  Przykładem  intoksykacji  jest  zatrucie  pokarmowe  jadem  kiełbasianym,  toksyną 

wytwarzaną przez laseczkę beztlenową  
a)  Salmonella. 
b)  Clostridium botulinum lub enterotoksynę gronkowcową. 
c)  Shigella. 
d)  Clostridium perfringens. 

 

22.  Głównym źródłem bakterii chorobotwórczych w żywności są  

a)  nosiciele, zwierzęta, gleby i wody oraz ścieki. 
b)  woda, rośliny, ścieki, powietrze. 
c)  brak systemów GMP, kwaśne deszcze. 
d)  powietrze, aparatura zakładu przemysłu spożywczego, brak systemów GHP. 
 

23.  Skrót GMP oznacza  

a)  Dobrą Praktykę Dystrybucyjną. 
b)  Dobrą Praktykę Produkcyjną. 
c)  Dobra Praktykę Laboratoryjną. 
d)  Dobrą Praktykę Przechowywania. 

 

24.  Wymaganiami Dobrej Praktyki Produkcyjnej nie są wymagania dotyczące 

a)  technologii. 
b)  higieny personelu. 
c)  kontroli obecności szkodników. 
d)  stanu technicznego budynków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

25.  Wymaganiami Dobrej Praktyki Higienicznej nie są wymagania dotyczące 

a)  wyposażenia zakładu. 
b)  gromadzenia i przechowywania odpadów. 
c)  lokalizacji budynków. 
d)  stanu technicznego instalacji. 

 

26.  Kierujący zakładem zapewnia  

a)  opracowanie, wdrożenie i przestrzeganie instrukcji GHP. 
b)  szkolenie w zakresie zasad systemu HACCP. 
c)  nadzór  w  zakresie  przestrzegania  przez  pracujących  warunków  utrzymania  higieny 

osobistej. 

d)  wszystkie powyższe odpowiedzi są prawidłowe. 
 

27.  Do dekalogu dobrych praktyk nie zaliczamy  

a)  stosowania „skrótów” lub „usprawnień”. 
b)  zapisywania wszystkich parametrów procesów. 
c)  maksymalnego ograniczenia ryzyko zanieczyszczenia produktu. 
d)  postępowania dokładnie wg instrukcji. 

 

28.  Skrót HACCP oznacza  

a)  system zapewniania jakości i bezpieczeństwa żywności. 
b)  system zapewniania jakości. 
c)  dobrą praktykę produkcyjna. 
d)  dobrą praktykę higieniczną. 
 

29.  Do zasad HACCP nie zaliczamy  

a)  analizy zagrożeń i środków zapobiegawczych. 
b)  określenia krytycznych punktów kontroli. 
c)  powołania zespołu ds. HACCP. 
d)  ustalenia parametrów i limitów krytycznych. 
 

30.  Do działań przy wdrażaniu systemu HACCP nie zaliczamy 

a)  zaangażowania kierownictwa i środków. 
b)  określenia CCP. 
c)  określenia zakresu zastosowania systemu HACCP. 
d)  powołania zespołu ds. HACCP. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Zapewnianie jakości zdrowotnej żywności i żywienia 

 
Zaznacz poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

25 

 

26 

 

27 

 

28 

 

29 

 

30 

 

Razem:  

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Test 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Zapewnianie  jakości 
zdrowotnej żywności i żywienia” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, są poziomu podstawowego, 

− 

zadania  8, 9, 12, 13, 20 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie  19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. a,

 

3. c, 4. d, 5. a, 6. c,

 

7. b, 8. d, 9. c,

 

10. a,

 

11. d,

 

12. b,

 

13. c,

 

14. a,

 

15. d, 16. c,

 

17. b,

 

18. a, 19. c,

 

20. d.

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić co obejmuje kryterium subiektywne przy 
ocenie jakości zdrowotnej żywności

 

PP 

Wyjaśnić kryteria systemów zapewniania jakości 
zdrowotnej żywności  

Rozróżnić co zaliczamy do głównych nośników 
endogennej mikroflory człowieka  

P  

Zidentyfikować jaki rodzaj pałeczek występuje 
u pracowników przetwórstwa mięsnego 

Zdefiniować dezynfekcję rąk 

a

 

Zidentyfikować jakie są skutki braku utrzymania 
właściwej higieny rąk 

Wymienić jakie produkty muszą być 
przechowywane w temperaturze bliskiej 0

o

Określić w jakich pomieszczeniach dopuszcza się 
oświetlenie naturalne 

PP 

Określić temperaturę środowiska w pomieszczeniu 
urządzeń chłodniczych 

PP 

10 

Zidentyfikować co zaliczamy do grupy 
magazynów żywnościowych niechłodzonych 

11 

Zidentyfikować co zaliczamy do grupy 
magazynów nieżywnościowych 

d

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

 

12 

Określić jakie są efekty wdrażania wyników badań 
ergonomicznych 

PP 

13 

Określić czego dotyczy instrukcja higieny produkcji 
zawarta w dokumentacji technologicznej 

PP 

14 

Rozróżnić czynniki powodujące zagrożenia 
fizyczne żywności 

15  Zidentyfikować występowanie Salmonelli 

16 

Zidentyfikować występowanie Clostridium 
botulinum 

17  Zdefiniować zastosowanie zoocydów 

18  Wyjaśnić co oznacza skrót GHP 

19  Wyjaśnić jakie choroby wywołuje Salmonella 

20 

Określić czego dotyczy Dobra Praktyka 
Produkcyjna  

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Jakość  zdrowotna  żywności  może  być  oceniana  przy  użyciu  kryteriów  subiektywnych, 

obejmujących przede wszystkim 
a)  ocenę czystości mikrobiologicznej. 
b)  ocenę organoleptyczną. 
c)  ocenę stopnia zanieczyszczenia. 
d)  ustalenie składu chemicznego żywności. 
 

2.  Według systemów zapewniania jakości zdrowotnej żywności 

a)  posadzki  powinny  łączyć  się  ze  ścianami  w  sposób  uniemożliwiający  zbieranie  się 

brudu. 

b)  odpady i śmieci nie stanowią zagrożenia. 
c)  kierunek  przepływu  surowca  powinien  krzyżować  się  z  kierunkiem  gotowego 

wyrobu. 

d)  sufity w zakładach produkcyjnych mogą być sztuczne, np. podwieszane. 
 

3.  Głównym nośnikiem endogennej mikroflory człowieka są 

a)  włosy. 
b)  jama nosowo-gardłowa. 
c)  ręce. 
d)  przewód pokarmowy. 
 

4.  U pracowników przetwórstwa mięsnego na rękach występują głównie pałeczki  

a)  Staphylococcus ureus. 
b)  Clostridium botulinum. 
c)  Salmonella. 
d)  Escherichia coli. 

 
5.  Dezynfekcja rąk jest to 

a)  higieniczne mycie rąk. 
b)  zwykłe, codzienne mycie rąk. 
c)  chirurgiczne mycie rąk. 
d)  mycie rąk mydłem z dozownika. 

 
6.  Brakiem utrzymania właściwej higieny rąk jest 

a)  mycie rąk po opuszczaniu toalety. 
b)  mycie rąk przed rozpoczęciem pracy. 
c)  nie mycie rąk po każdym przejściu ze strefy brudnej zakładu do strefy czystej. 
d)  mycie rąk po przerwach w pracy. 

 
7.  Do produktów, które muszą być przechowywane w temp. bliskiej 0°C zaliczamy 

a)  wędliny, mrożonki mięsne, cukier. 
b)  drób, ryby, nabiał. 
c)  groch, przetwory owocowo-warzywne, ryby. 
d)  tłuszcze, drób, fasola. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

 

8.  Oświetlenie naturalne dopuszcza się w 

a)  komorach niskotemperaturowych. 
b)  komorach chłodniczych nabiału. 
c)  magazynach śledzi. 
d)  magazynach artykułów suchych. 

 
9.  Temperatura środowiska w pomieszczeniu urządzeń chłodniczych wynosi 

a)  -18°C. 
b)  +40°C. 
c)  +18°C. 
d)  -22°C. 

 
10.  Do grupy magazynów żywnościowych niechłodzonych zaliczamy 

a)  magazyn artykułów suchych. 
b)  magazyn gospodarczy. 
c)  komorę chłodniczą wędlin. 
d)  magazyn zasobów. 

 
11.  Do grupy magazynów nieżywnościowych zaliczamy 

a)  magazyn win i wódek. 
b)  przedchłodnie. 
c)  komorę chłodniczą nabiału. 
d)  magazyn opakowań. 

 

12.  Efektem wdrażania wyników badań ergonomicznych jest 

a)  zwiększenie ilości chorób zawodowych. 
b)  zmniejszenie liczby wypadków przy pracy. 
c)  zwiększenie zmęczenia pracą. 
d)  zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. 

 
13.  Instrukcja higieny produkcji zawarta w dokumentacji technologicznej dotyczy m.in. 

a)  obsługi urządzeń klimatyzacyjnych. 
b)  obsługi urządzeń do transportu. 
c)  higieny osobistej personelu produkcyjnego. 
d)  warunków stosowania odzieży ochronnej. 

 
14.  Do zagrożeń fizycznych żywności należą m.in. 

a)  insekty. 
b)  mykotoksyny. 
c)  pestycydy. 
d)  azotany. 

 
15.  Salmonella występuje głównie w 

a)  żywności pochodzenia morskiego. 
b)  owocach i warzywach. 
c)  mleku i jego przetworach. 
d)  surowcach pochodzenia zwierzęcego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

16.  Clostridium botulinum występuje głównie w 

a)  surowcach pochodzenia zwierzęcego. 
b)  ryżu, mące oraz przyprawach. 
c)  rybach, roślinach strączkowych. 
d)  żywności typu „ready-to-eat”. 

 
17.  Zoocydy są to środki do 

a)  zwalczania bakterii. 
b)  zwalczania szkodników zwierzęcych. 
c)  dezynfekcji. 
d)  deratyzacji. 

 
18.  Skrót GHP oznacza 

a)  Dobra Praktyka Higieniczna. 
b)  Dobra Praktyka Produkcyjna. 
c)  Dobra Praktyka Laboratoryjna. 
d)  Dobra Praktyka Przechowywania. 

 
19.  Do chorób wywoływanych przez Salmonellę należą m.in. 

a)  biegunka, dur rzekomy. 
b)  salmonelloza, listerioza. 
c)  dur brzuszny, salmonelloza. 
d)  gorączka enterokrwotoczna, błoniaste zapalenie jelit. 

 

20.  Dobra Praktyka Produkcyjna dotyczy m.in. 

a)  kwalifikacji i szkoleń pracowników. 
b)  laboratorium. 
c)  usuwania odpadów i  ścieków. 
d)  procesu produkcyjnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Zapewnianie jakości zdrowotnej żywności i żywienia 

 

Zaznacz poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:  

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7.  LITERATURA 
 

1.  Godlewska  K.:  Jak  wdrożyć  Dobrą  Praktykę  Produkcyjną  (GMP).  Artykuł  w  Biuletynie 

Euro Info. XII. 2003 

2.  Hasik  J.,  Gawęcki  J.  (red.):    Żywienie  człowieka  zdrowego  i  chorego.  Wydawnictwo 

Naukowe PWN, Warszawa 2004 

3.  Hasik  J.,  Hryniewiecki  L.,  Grzymisławski  M.:  Dietetyka.  Wydawnictwo  Lekarskie 

PZWL, Warszawa 1999 

4.  Jastrzębski  W.:  Wyposażenie  techniczne  zakładów  gastronomicznych.  Wydawnictwa 

Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1997 

5.  Kołożyn-Krajewska  D.,  Sikora  T.:  HACCP  –  Koncepcje  i  system  zapewniania 

bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, Warszawa 1999 

6.  Kołożyn-Krajewska 

D.: 

Towaroznawstwo 

żywności.  Wydawnictwa  Szkolne 

i Pedagogiczne , Warszawa 2004 

7.  Kołożyn-Krajewska  D.  (red.):  Higiena  produkcji  żywności.  Wydawnictwo  SGGW, 

Warszawa 2003 

8.  Witrowa-Rajchert  D.,  Nowak  D.  (red.):  Jakość  i  bezpieczeństwo  żywności, 

uwarunkowania  surowcowe  technologiczno-produkcyjne  i  prawne.  Wydawnictwo 
SGGW, Warszawa 2006 

9.  www.piorin.gov.pl 
10.  www.fundacja.europa.pl 
11.  www.jmk.waw.pl