background image

 PROWADZ

ĄCA  Maria Zgłobicka    

                                                                                                                                                                  
KONSPEKT  LEKCJI  GIMNASTYKI  KOREKCYJNEJ 
 
TEMAT: Rozci

ąganie mięśni nadmiernie napiętych i przykurczonych. 

 

ZADANIA:  1. rozci

ąganie mięśni biodrowo-lędźwiowych, czworobocznych lędźwi, 

prostownika grzbietu odcinka l

ędźwiowego, 

                        2. rozci

ąganie mięśni piersiowych, 

                       3. wzmacnianie mi

ęśni osłabionych ( pośladkowych, kulszowo-goleniowych, 

brzucha, prostownika grzbietu odcinka piersiowego), 

                        4. wzmacnianie mi

ęśni wysklepiających stopę, 

UMIEJ

ĘTNOŚCI:  współdziałanie w parach w celu dokładnego wykonywania ćwiczeń. 

WIADOMO

ŚCI:   konieczność wykonywania ćwiczeń rozciągających, 

CEL WYCHOWAWCZY: bezpiecze

ństwo podczas wykonywania zadań, odpowiedzialność za          

współ

ćwiczącego. 

 
METODY I FORMY: obwód stacyjny z zadaniami dodatkowymi, 

ćwiczenia w dwójkach, 

MIEJSCE 

ĆW. : sala gimnastyczna 

KLASA III 
ILO

ŚĆ ĆW.: 10 uczniów 

CZAS ZAJ

ĘĆ: 45 min. 

 

PRZYBORY I PRZYRZ

ĄDY: ławeczki, drabinki, woreczki, szarfy, laski gimnastyczne, piłki   

lekarskie, piłeczki, materace 

 

 
Tok lekcji, cz

ęść 

lekcji 

 
              Opis 

ćwiczenia  

 

Dozo-
wanie 
 
 

 
Uwagi organizacyjno-
porz

ądkowe 

CZ. I wst

ępna 

   10min. 
Czynno

ści 

organizacyjno-
porz

ądkowe 

 
 
Zabawa o

żywiająca, 

wzmacnianie mm 
brzucha, mm 
wysklepiaj

ących 

stopy. 
 
 
 
 
 

1. Zbiórka w półkolu, sportowe powitanie. 
 
2. Siad na ławeczce, plecy oparte o        
drabinki, sprawdzenie obecno

ści i 

gotowo

ści uczniów do zajęć, podanie 

zada

ń lekcji. 

 
 3. Zabawa o

żywiająca „ Berek-krawiec’’ 

Uczestnicy zabawy biegaj

ą we wspięciu 

na palcach. Spo

śród nich n-l wyznacza 2 

berków. Zadaniem ich jest dotkni

ęcie 

dłoni

ą uciekającego dziecka, które przed 

złapaniem mo

że się bronić, kładąc się na 

plecach i wykonuj

ąc 6 ruchów 

no

życowych- „krawiec tnie materiał’’. Po 

wykonaniu „ ci

ęcia’’ dziecko wraca do 

zabawy. Wygrywa dziecko, które ani razu 

 
 
4` 
 
 
 
 
3' 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

- Sprawdzenie 

przyj

ętej 

postawy skorygowanej  

Zwrócenie uwagi na 
prawidłowe uło

żenie 

miednicy, 

 
 
 

- w 

czasie 

wykonywania 

no

życ kąt między NN a 

podłog

ą ok. 45º, 

- zwróci

ć uwagę na 

prawidłowe uło

żenie 

miednicy i odcinka 
l

ędźwiowego, 

 
 

background image

 
 
 
 

Ćw. rr i nn 
 
 
 
 
 
 

Ćw. elongacyjne 
 
 
 

Ćw. T 
 
 
 
 
 
 

Ćw. oddechowe 

lub najmniej razy zostało berkiem. 
 
 
 
4.     PW- marsz dookoła sali: 

- naprzemianstronne 

kr

ążenia rr  w tył, 

- obustronne 

kr

ążenia rr w tył, 

unoszenie wysoko w gór

ę na przemian 

prawej i lewej nogi ugi

ętej w kolanie, 

rr ugi

ęte w łokciach,  

- uderzanie 

pi

ętami o pośladki, 

 -  marsz z wyci

ąganiem się w górę              

(  dłonie splecione, odwrócone i uniesione   
w gór

ę nad głowę, rr wyprostowane) 

 

marsz w podporze tyłem, 

 
 
 

- skoki 

zaj

ączka, 

 

1.  Pw- marsz ze wznosem rr przodem 

w gór

ę- wdech, opust rr bokiem w dół-

wydech 

 
 

 
 
 
3' 

 
 
 
 
 
- zwróci

ć uwagę na 

prawidłowe ustawienie 
miednicy 

- łopatki 

ściągnięte do 

kr

ęgosłupa, 

 
 
 

 
 
- zwrócenie 

uwagi 

na 

wyprostowane plecy i 

ściągnięte łopatki, 

 

- r

ęce imitują uszy zająca, 

 

- zwróci

ć uwagę na 

długo

ść wydechu,  

ściągnięte łopatki 

CZ. II-główna 
   30' 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ćw. rozciągające 

1.  Podział na 4 zespoły( dobór parami 

dzieci z podobnymi nieprawidło-
wo

ściami). Każda dwójka przynosi i 

ustawia pomoce na swojej stacji. 

 
 

2. 

Ćwiczenia w obwodzie stacyjnym z 
zadaniami dodatkowymi wg polece

ń 

otrzymanych na kartkach. 

3. uczniowie 

ćwiczą na każdej stacji po 

4 minuty. 

4.  Podczas przerw mi

ędzy stacjami 

zabawa ze 

śpiewem „Pingwinek’’ 

 
 
 
 
 
 
                   STACJA I 
 1. PW.- le

żenie tyłem, nn ugięte, między 

 5' 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
5x 

Rozstawienie przyrz

ądów i 

przygotowanie przyborów na 
poszczególnych stacjach. 
Ka

żda dwójka otrzymuje 

kartk

ę z opisem ćwiczenia, 

które ma wykona

ć na danej 

stacji. Prowadz

ący objaśnia 

przebieg i sposób wykonania 

ćwiczeń na każdej stacji- 
ucze

ń demonstruje. 

ćw. rozpoczyna się i 
ko

ńczy    na sygnał,            

ćwiczący przechodzą do 

nast

ępnej stacji w sko-

rygowanej postawie            
( zwróci

ć uwagę na 

uło

żenie miednicy) 

 
 Prowadz

ący zwraca uwagę 

na poprawno

ść wykony-

wania 

ćwiczeń na poszcze-

background image

mm prostownika 
grzbietu odcinka 
l

ędźwiowego, 

czworobocznych 
l

ędźwi, wzmacnianie 

m brzucha, m wy-
sklepiaj

ących stopy 

 

Ćw. oddechowe 
Rozci

ąganie mm 

piersiowych 
 
 
 
 
 
Rozci

ąganie mm 

biodrowo-l

ędźwio-

wych, prostego uda 
nogi wyprostowanej, 
wzmacnianie mm 
po

śladkowych nogi 

wyprostowanej 
 
 
 
Wzmacnianie mm 
wysklepiaj

ących 

stopy 
 
 
 
 
 

Ćw. równoważne 
 
 
 
 
 
 
Rozci

ąganie mm 

prostownika grzbietu 
odcinka l

ędźwio-

wego, czworo-
bocznych l

ędźwi 

 

stopami piłka, rr- skrzydełka, współ

ćwi-

cz

ący w siadzie rozkrocznym, przodem do 

ćwiczącego w odległości 1 m. od jego 
głowy. 
         RUCH- przej

ście do leżenia 

przewrotnego z poło

żeniem piłki za głową, 

współ

ćwiczący- skłon T w przód, chwyt 

piłki. Powrót do pozycji wyj

ściowej. 

 
Zad. dodatkowe 
 PW- siad prosty tyłem do drabinki, rr 
wzdłu

ż T, 

  RUCH- unoszenie rr bokiem w góre w 
skos-wdech, powrót do PW- wydech 
                                
                                               
                   STACJA II 

1. PW- 

le

żenie tyłem na ławeczce po 

stawy biodrowe, jedna n ugi

ęta, 

kolano przy klatce piersiowej, druga n 
wyprostowana poza ławeczk

ą, rr 

trzymaj

ą kolano nogi ugiętej. 

   RUCH- próba dotkni

ęcia do podłogi 

pi

ętą nogi wyprostowanej- wytrzymać 5 s. 

 
Uczniowie z płaskostopiem 
 PW- siad na ławeczce, rr oparte z tyłu o 
brzeg ławeczki, palce stóp oparte o 
podłog

ę, przed palcami stóp leży laska 

gimnastyczna. 
 RUCH- przesuwanie laski palcami stóp 
jak najdalej do przodu i z powrotem, 
na

śladowanie „ wałkowania ciasta’’ 

 
Zadanie dodatkowe 
 PW- przej

ście po odwróconej ławeczce z 

lask

ą gimnastyczną opartą na łopatkach. 

 
 
 
           STACJA III 
1.  PW- podpór przodem z biodrami 

uniesionymi i nn wyprostowanymi. 

  RUCH- toczenie piłki głow

ą do szarfy       

i z powrotem. 
 
Zadanie dodatkowe 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
6x 
 
 
 
 
 
  
 
po 6x 
 
 
 
 
 
 
 
 
8x 
 
 
 
 
 
 
 
2x 
 
 
 
 
 
 
1x 
 
 
 
 
 

gólnych stacjach 
 

- w 

czasie 

ćw. rr cały czas 

na podłodze, 

ćw. wykonujący skłon 
zwraca uwag

ę na 

ściągnięcie łopatek 

 
 

- łopatki 

ściągnięte, 

- odcinek 

l

ędźwiowy 

przylega do drabinki, 

 
 
 
 
 

- w 

czasie 

ćw. barki 

powinny przylega

ć do 

podło

ża, 

 
 
 
 
 
 

- zachowanie 

postawy 

skorygowanej, 

 
 
 
 
 

- łopatki 

ściągnięte, 

uczniowie z płasko-
stopiem w lekkim 
wspi

ęciu na palcach 

 
 
 
- w tym czasie 
współ

ćwiczący    wykonuje 

zadanie dodatkowe  

- rr 

ustawione 

szeroko, 

dłonie do 

środka, 

 
 

background image

Zwi

ększanie 

ruchomo

ści w sta-

wach barkowych 
 
 
 
 
 
 
 
Wzmacnianie mm 
wysklepiaj

ących 

stopy, m prostego 
uda, mm 

ściąga-

jacych łopatki 
 
 
 
Wzmacnianie mm 
oddechowych, 
rozci

ąganie mm 

piersiowych 
 
 
 
 
 
Czynno

ści 

porz

ądkowe 

 PW- le

żenie tyłem na ławeczce, nn ugięte 

w stawach kolanowych, stopy oparte na 
ławeczce  
 RUCH-  przekazywanie woreczka z dłoni 
do dłoni  nad i pod ławeczk

ą     

 
 
 
            STACJA IV     
 
1.  
PW- siad ugi

ęty, dłonie oparte na 

podłodze z tyłu, przed stopami na 
podłodze le

ży woreczek . 

  RUCH – chwyt woreczka palcami 
prawej stopy i przeło

żenie go na zew. 

lewej stopy. To samo druga noga. 
 

 

 Zadanie dodatkowe 
 PW- dwaj 

ćwiczący w siadzie klęcznym 

twarzami do siebie w odległo

ści 1m, 

przed jednym 

ćwiczącym leży piłeczka do 

tenisa stołowego, 
  RUCH -  przej

ście do pozycji niskiej 

Klappa i silne dmuchni

ęcie piłeczki do 

współ

ćwiczącego                                          

 

   Sprz

ątanie przyborów i przyrządów   

 
  Zabawa „ Spi

ęcie’’   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
po 
10x 
 
 
 
 
 
 
 
 
8x 
 
 
 
 
 
 
2' 
 
3' 
 

  -   łopatki 

ściągnięte 

ćwiczący z płasko-
stopiem nn wyprosto-
wane, stopy trzymaj

ą 

piłk

ę, 

 
 
 
 
 
 

- zwróci

ć uwagę na 

prawidłow

ą postawę, 

 
 
 
 
 
 

- podczas 

ćwiczenia łokcie 

powinny by

ć rozstawione 

szeroko, dłonie skiero-
wane do siebie, klatka 
piersiowa blisko podłogi, 

- zwróci

ć uwagę na 

wydech 

 
 
 

ka

żda dwójka porządkuje  

swoje stanowisko 

 
- zwróci

ć uwagę na 

skorygowan

ą postawę 

 CZ. III-ko

ńcowa 

          6' 

ćw. elongacyjne 
 
 
 
 
 
 

Ćw. rozluźniające 
 
 
 

 

1.  PW- stanie tyłem do drabinek, rr 

ugi

ęte, chwyt za szczebelek,                   

RUCH- wspi

ęcie na palce i 

wyci

ągnięcie T w górę 

Wydłu

żenie kręgosłupa- wdech, 

opust-wydech. 

 

 

2. PW- 

le

żenie tyłem, nn ugięte, rr    

skrzydełka, 
„ Le

żę wygodnie, bardzo wygodnie 

zamykam oczy, rozlu

źniam wszystkie 

 
 
8x 
 
 
 
 
 
 
 
1' 
 
 

 
 

- szeroki 

chwyt, 

postawa 

skorygowana( napi

ęcie 

mm), 

 
 
 
 

- zwróci

ć uwagę na 

ściągnięte łopatki, aby  
odcinek l

ędźwiowy 

przylegał do podło

ża, 

background image

 
 
 
 
 
 
 
 
 Ocena postawy 
skorygowanej kolegi 
 
 
 
 
 
Czynno

ści org.-

porz

ądkowe 

mi

ęśnie, oddycham równo i spokojnie 

nie my

ślę o niczym, odczuwam 

spokój 
zagł

ębiam się w łagodną ciszę 

oddycham lekko, równo i spokojnie 
całe ciało przyjemnie odpr

ężone 

bezwładnie czuj

ę odprężenie, pragnę 

by

ć zdrowym, silnym i pięknym. 

3. 

Ćwiczący w parach, jedna osoba 
przybiera skorygowan

ą postawę ciała, 

współ

ćwiczący ocenia przyjętą 

postaw

ę, wychwyca błędy i koryguje 

je( zmiana ról). 

 

 

4.  Zbiórka- stanie w postawie 

skorygowanej, podsumowanie lekcji. 
Omówienie realizacji zada

ń lekcji. 

 
 
 
 

5.  Podanie zadania domowego: konkurs 

plastyczny „ Jak dbamy o wła

ściwą 

postaw

ę podczas wykonywania 

żnych czynności życiowych?’’ 

6.   Sportowe po

żegnanie. 

 
    

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 2' 
 
 
 
 
 
2' 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

- zwrócenie 

uwagi 

na 

poprawno

ść 

dokonywanej korekcji 

 

 
 
 -   zwrócenie uwagi na     
uło

żenie miednicy, ściągnięte 

łopatki 
 -    lu

źna rozmowa 

- wyró

żnienie najdo-

kładniej 

ćwiczących, 

 
- praca 

wykonana 

technik

ą 

dowoln

ą