background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 
Mariusz Winiarski 

 
 
 
 
 
 
 

Przygotowanie i organizacja produkcji filmu fabularnego 
313[07].Z2.02 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci: 
mgr Janusz Kalinowski 
mgr Dariusz Janik 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Mariusz Winiarski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Jacek Szydłowski 
 
 
 

 

 
 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  313[07].Z2.02 
,,Przygotowanie  i  organizacja  produkcji  filmu  fabularnego”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.  

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

10

 

5.1.

 

Scenariusz, materiały i dokumenty produkcyjne

 

10

 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

10

 

5.2. Prace przygotowawcze do produkcji filmu, warunki skierowania filmu do 

produkcji 

12

 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

12

 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

14

 

7. Literatura 

24

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

 

1. WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela - przygotowaniu i organizacji produkcji 

filmu  fabularnego  313[07].Z2.02  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik  organizacji 
produkcji filmowej i telewizyjnej.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  juŜ 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,  

 

cele kształcenia,  

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel moŜe skorzystać 
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze, 

 

przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 

 

Wykonując  sprawdzian  postępów  powinieneś  dokonać  wyboru  wszystkich  poprawnych 

odpowiedzi (pytanie moŜe zawierać jedną, dwie, lub trzy poprawne odpowiedzi, podobnie jak 
to  jest  na  egzaminie  państwowym).  JeŜeli  masz  trudność  ze  zrozumieniem  tematu  lub 
ć

wiczenia,  to  poproś  nauczyciela  lub  instruktora  o wyjaśnienie  i  ewentualnie  sprawdzenie, 

czy dobrze wykonujesz daną czynność. 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

313[07].Z2.01 

Planowanie produkcji filmu 

fabularnego 

313[07].Z2.02 

Przygotowanie i organizacja 
produkcji filmu fabularnego 

313[07].Z2 

Organizacja produkcji 

filmowej 

 

313[07].Z2.03 

Prowadzenie dokumentacji 

finansowej związanej z produkcją 

filmową 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować  zakres  działania,  wyposaŜenie  i  sytuację  rynkową  funkcjonujących 
przedsiębiorstw w zakresie produkcji filmowej 

 

charakteryzować strukturę wytwórni filmowej z wyjaśnieniem jej działów, wyposaŜenia 
i zadań, 

 

definiować 

pojęcia 

związane 

produkcją 

opracowaniem 

filmu, 

jego 

rozpowszechnianiem i dystrybucją,  

 

definiować pojęcia usługi produkcyjnej, koprodukcji, 

 

opisywać  tok  produkcji  filmowej  oraz  scharakteryzować  poszczególne  etapy  realizacji 
filmu, 

 

wskazywać głównych realizatorów i współtwórców filmu, 

 

charakteryzować 

zespół 

artystów/wykonawców 

(aktorów, 

muzyków 

i innych 

współpracowników). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dokonać  analizy  scenariusza  pod  kątem  przygotowania  materiałów  i dokumentów 
produkcyjnych takich jak: scenopis, teczka obiektów, wykaz środków inscenizacyjnych, 
dokumentacja  scenograficzna,  plan  nakładów  na  BHP,  plan  realizacji  zdjęć 
niebezpiecznych lub/i z udziałem efektów specjalnych, 

 

sporządzić  harmonogram  prac  w  poszczególnych  pionach  realizatorskich  grupy 
produkcyjnej z wyznaczeniem konkretnych zadań,  

 

wykonać,  we  współpracy  z  kierownikiem  produkcji,  kalendarzowy  plan  zdjęć  filmu 
fabularnego  oraz  plan  zdjęć  kaŜdego  innego  rodzaju  filmu  (dokumentalnego, 
animowanego, reklamowego, eksperymentalnego), 

 

wykonać,  we  współpracy  z  kierownikiem  produkcji,  szczegółowy  plan  filmu 
zawierający:  podstawowe  dane  filmu  ze  wskaźnikami  produkcyjnymi,  plan  całej 
produkcji z harmonogramem i wykazem obiektów zdjęciowych, 

 

scharakteryzować system pracy w produkcji filmowej, 

 

wyjaśnić zakres kaŜdego z zawodów filmowych, 

 

określić kwalifikacje zawodowe twórców i współtwórców filmu, 

 

rozróŜnić  zakresy  obowiązków  w  poszczególnych  zawodach,  w róŜnych  etapach 
produkcji filmowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ  
 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej 
313[07] 

Moduł:   

 

 

 

313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej 

Jednostka modułowa:   

313[07].Z2.02 Przygotowanie i organizacja produkcji 
filmu fabularnego 

Temat:  Prace  przygotowawcze  do  produkcji  filmu,  warunki  skierowania  filmu  do 

produkcji. 

Cel ogólny:  Określenie warunków przygotowania i skierowania filmu do produkcji. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−−−−

 

określić warunki skierowania filmu do produkcji, 

−−−−

 

określić kolejność prac przygotowawczych do produkcji filmu, 

−−−−

 

określić okres przygotowawczy filmu,  

−−−−

 

określić co wchodzi w skład dokumentacji obiektów zdjęciowych, 

−−−−

 

określić okres preprodukcji, 

−−−−

 

określić pojęcie inscenizacja, 

−−−−

 

wymienić materiały do tworzenia scenografii, 

−−−−

 

wymienić materiały charakteryzatorskie, 

−−−−

 

wymienić materiały garderobianych. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:  

−−−−

 

organizowania i planowania zajęć, 

−−−−

 

pracy w zespole, 

−−−−

 

czytania ze zrozumieniem, 

−−−−

 

oceny pracy zespołów.  

 

Metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

 pokaz, 

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne:  

−−−−

 

podręcznik  dla  ucznia  (po  jednym  egzemplarzu  na  zespół  lub  stanowiska  komputerowe 
z dostępem do Internetu). 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
 

−−−−

 

 uczniowie pracują w grupach 4–5 osobowych. 

 
Czas trwania:  45 minut 
 
Przebieg zajęć 
Faza wstępna – 
(5 minut). 
1.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć. 

2.

 

Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

3.

 

Podział grupy na zespoły. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

Faza właściwa 
Praca  metodą  tekstu  przewodniego,  sporządzanie  notatek  z  udzielaniem  odpowiedzi  na 
podane pytania. 
 
Etap I: Informacje 
Określenie uczniom źródła tekstów lub rozdanie kopii tekstów do analizy i pytań – 2 minuty. 
 
Pytania przewodnie: 
1.  Jakie znasz warunki skierowania filmu do produkcji? 
2.  Jaką znasz kolejność prac przygotowawczych do produkcji filmu? 
3.  Jaki znasz okres przygotowawczy filmu? 
4.  Co wchodzi w skład dokumentacji obiektów zdjęciowych? 
5.  Co rozumiesz pod pojęciem okres preprodukcji? 
6.  Co rozumiesz pod pojęciem inscenizacji? 
 
Etap II  Planowanie 
 (10 minut). 
Analizowanie tekstu przewodniego i dołączonych pytań. 
 
Uczniowie  pracują  w  zespołach,  analizują  otrzymane  teksty,  dyskutują  nad  treścią 
pytań. 
 
Etap III  Ustalenie odpowiedzi – 
(10–12 minut).  
Wszyscy  uczniowie  ustalają  i  zapisują  w  zeszytach  przedmiotowych  odpowiedzi  na  kolejne 
pytania, konsultują z nauczycielem poprawność odpowiedzi. 

 

Etap  IV  Prezentacja  wykonania  przez  uczniów  zadań  i  sprawdzanie  wyników  pracy  – 
(12 minut) 4 zespoły po 3 minuty.  
Przedstawiciele  zespołów  kolejno  prezentują  opracowane  odpowiedzi.  KaŜdy  z  4  zespołów 
powinien zaprezentować odpowiedzi na 2 kolejne pytania.  
 
Etap V
  
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania. 

 

Etap VI  Analiza końcowa, pokaz  – (4 minuty): 
–   uczniowie i nauczyciel wskazują, które etapy zadania sprawiły trudności, 
– 

 nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  wskazuje,  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej 
313[07] 

Moduł:   

 

 

 

313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej 

Jednostka modułowa:   

313[07].Z2.02 Przygotowanie i organizacja produkcji 
filmu fabularnego 

Temat: 

Przygotowywanie kalendarzowego planu zajęć filmu do danego scenariusza. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  w  przygotowywaniu  kalendarzowego  planu  zdjęć 

filmu do danego scenariusza. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

wyjaśnić pojęcie scenariusz, 

−−−−

 

wyjaśnić róŜnice między scenariuszem filmowym a dziełem literackim, 

−−−−

 

określić kiedy i w jaki sposób powstaje treatment, 

−−−−

 

określić okres pisania scenariusza, 

−−−−

 

określić jakim utworem jest scenariusz. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−−−−

 

praca w 4 osobowych grupach. 

 

Czas trwania: 135 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,  

−−−−

 

druki i formularze związane z przygotowywaniem kalendarzowego planu zajęć filmu do 
danego scenariusza, 

−−−−

 

czasopisma fachowe, 

−−−−

 

literatura  z  poradnika  7  dotycząca  przygotowywania  kalendarzowego  planu  zajęć  filmu 
do danego scenariusza.  

 

Przebieg zajęć: 

−−−−

 

Powitanie uczniów. 

−−−−

 

Sprawy organizacyjne. 

−−−−

 

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć. 

−−−−

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

−−−−

 

Realizacja tematu: 

Projekt jest zadaniem grupowym, jednak kaŜdy uczeń biorący w nim udział jest oceniany 

indywidualnie.  KaŜdy  uczeń  za  udział  w  projekcie  przygotowywania  kalendarzowego  planu 
zajęć filmu (dokumentalnego), otrzyma jedną ocenę, która będzie wypadkową: 

Projekt  przygotowania  kalendarzowego  planu  zajęć  filmu  (dokumentalnego)  uczniowie 

wykonują według załoŜeń przedstawionych przez nauczyciela. Jest on realizowany częściowo 
w  ramach  godzin  lekcyjnych,  np.  poszukiwanie  pomysłu,  a  częściowo  w  czasie 
pozalekcyjnym. 

Sprawozdanie 

realizacji 

projektu 

uczniowie 

opracowują 

według 

załoŜeń 

przedstawionych przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

Prezentacje z realizacji projektu uczniowie opracowują według załoŜeń przedstawionych 

przez  nauczyciela.  Forma  prezentacji  jest  dowolna,  np.:  wykład,  wykład  z  prezentacją, 
prezentacja w programie PowerPoint. 

Przeprowadzanie  projektu  wymaga  od  nauczyciela  duŜego  zaangaŜowania  i  aktywności. 

Przez  cały  czas  jego  realizacji  nauczyciel  konsultuje  występujące  problemy,  udziela 
wskazówek  i  porad,  pomaga  w doborze  i  odnalezieniu  źródeł  informacji,  naprowadza  na 
sposób realizacji tematu. Jednocześnie nie powinien on sugerować sposobu realizacji projektu 
i zbytnio  ingerować  w  proces  realizacji.  Powinien  zapewnić  jak  największą  samodzielność 
uczniom  i  pomagać  im  tylko  w  sytuacjach  niezbędnych.  Nauczyciel  powinien  równieŜ 
zapewnić uczniom moŜliwość: 

−−−−

 

korzystania z pracowni komputerowej z dostępem do Internetu w czasie pozalekcyjnym. 

a)

 

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

b)

 

Uczniowie prezentują wyniki swoich projektów. 

c)

 

Nauczyciel  analizuje  pracę  ucznia  i  stwierdza,  czy  po  kaŜdym  następnym  ćwiczeniu 
czyni postępy, ocenia jego aktywność oraz poprawność przeprowadzenia ćwiczenia. 

d)

 

Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, poŜegnanie uczniów. 

 
Zakończenie zajęć 
Podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−−−−

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

5.

 

ĆWICZENIA 

 

5.1.

 

Scenariusz, materiały i dokumenty produkcyjne 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj w formie opisowej skład dokumentacji obiektów zdjęciowych. Zaprezentuj wykonane 

ć

wiczenie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  składu  dokumentacji 
obiektów zdjęciowych wskazanych przez nauczyciela, 

2)

 

zapoznać się z metodami i zasadami składu dokumentacji obiektów zdjęciowych, 

3)

 

opracuj w formie opisowej skład dokumentacji obiektów zdjęciowych wskazanych przez 
nauczyciela, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

−−−−

 

notatnik, 

−−−−

 

przybory do pisania, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca składu dokumentacji obiektów zdjęciowych. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  w  formie  opisowej  kolejność  prac  przygotowawczych  do  produkcji  filmu. 

Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenie 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące kolejności prac 
przygotowawczych do produkcji filmu, 

2)

 

zapoznać się z metodami i kolejnością prac przygotowawczych do produkcji filmu, 

3)

 

opracuj w formie opisowej kolejność prac przygotowawczych do produkcji filmu, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

−−−−

 

notatnik, 

−−−−

 

przybory do pisania, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca kolejności prac przygotowawczych do produkcji filmu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

5.2.

 

Prace przygotowawcze do produkcji filmu, warunki 
skierowania filmu do produkcji 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj  w  formie  opisowej,  co  naleŜy  zrobić  po  skierowaniu  filmu  do  produkcji 

i ustaleniu budŜetu. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenie 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  skierowania  filmu  do 
produkcji i ustalenia budŜetu, 

2)

 

zapoznać się z metodami i kolejnością prac po skierowaniu filmu do produkcji i ustalenia 
budŜetu, 

3)

 

opracuj  w  formie  opisowej  co  naleŜy  zrobić  po  skierowaniu  filmu  do  produkcji 
i ustaleniu budŜetu, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

−−−−

 

notatnik, 

−−−−

 

przybory do pisania, 

−−−−

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  kolejności  prac  po  skierowaniu  filmu  do  produkcji 
i ustaleniu budŜetu. 

 
Ćwiczenie 2 

Skompletuj  w  formie  opisowej  podstawowe  dane  filmu  (indywidualna  praca  na  tekście 

dowolnego scenariusza, dostarczonego przez nauczyciela). Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenie 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  podstawowych  danych 
filmu, 

2)

 

zapoznać się z podstawowymi danymi filmu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

 

3)

 

skompletować  w  formie  opisowej  podstawowe  dane  filmu  na  tekście  dowolnego 
scenariusza dostarczonego przez nauczyciela, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

−−−−

 

notatnik, 

−−−−

 

przybory do pisania, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca podstawowych danych filmu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przygotowanie  i  organizacja 
produkcji filmu fabularnego” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  od  1,  2,  3,  4,  6,  8,  9,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania od 5, 7 10 są z poziomu ponadpodstawowego. 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym,  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1 a, 2 c, 3 d, 4 a, 5 a, 6 d, 7 a, 8 a, 9 b, 10 a, 11 d, 12 a, 13 c, 

14 a, 15 c, 16 a, 17 a, 18 c, 19 a, 20 d. 

Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(uczeń potrafi) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 
odpowiedź 

1.

 

  Zdefiniować pojęcie scenariusz 

2.

 

  Określić utwory artystyczne 

3.

 

  Wymienić działania reŜysera w okresie 

preprodukcji 

4.

 

  Wyjaśnić pojęcie treatment  

5.

 

  Określić formę treatmentu 

PP 

6.

 

  Określić objętość treatmentu 

7.

 

  Określić okres pisania scenariusza 

PP 

8.

 

  Wymienić osobę piszącą scenariusz 

9.

 

  Określić czas w którym pisany jest scenariusz 

10.

 

  Określić jakim utworem jest scenariusz 

PP 

11.

 

  Zidentyfikować co przedstawia dokument 

12.

 

  Zidentyfikować co przedstawia dokument  

13.

 

  Określić warunki skierowania filmu do 

produkcji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

 

14.

 

  Określić etapy prac przygotowawczych do 

produkcji filmu 

15.

 

  Wymienić, jakie koszty oszacowuje wytwórnia 

16.

 

  Określić okres przygotowawczy filmu  

17.

 

  Zdefiniować okres preprodukcji  

18.

 

  Wymienić osobę sterującą pracą ekipy 

budowlanej  

19.

 

  Zdefiniować pojęcie freelancerzy 

20.

 

  Określić pojęcie film 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

3.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

4.

 

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

5.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

6.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

7.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Scenariusz to utwór 

a)

 

przeznaczony do sfilmowania. 

b)

 

napisany do czytania. 

c)

 

napisany do recytowania. 

d)

 

napisany do opowiadania. 

 
2.  Powieść, nowela i opowiadanie napisane są 

a)

 

tylko i wyłącznie do kabaretu. 

b)

 

tylko i wyłącznie do sfilmowania. 

c)

 

utworami artystycznymi skończonymi w sensie formy są napisane do czytania. 

d)

 

tylko i wyłącznie do recytacji. 

 
3.  Kiedy reŜyser wpadnie na pomysł filmu, udaje się do 

a)

 

reŜysera. 

b)

 

senografa. 

c)

 

aystenta. 

d)

 

senarzysty. 

 

4.  Treatment czyli 

a)

 

omówienie koncepcji filmu. 

b)

 

inscenizacja bez aktorów. 

c)

 

opowieści za pomocą prasy. 

d)

 

inscenizacje teatralne. 

 

5.  Treatment ma formę 

a)

 

scenariusza bez dialogów. 

b)

 

scenariusz z dialogami. 

c)

 

scenariusz w postaci diagramów. 

d)

 

scenariusz w postaci obrazkowej. 

 

6.  Teatment zawiera 

a)

 

jedną stronę. 

b)

 

dwie strony. 

c)

 

trzy strony. 

d)

 

kilka do kilkunastu stron. 

7.  Senariusz pisany jest 

a)

 

kilka miesięcy albo nawet lat. 

b)

 

jeden dzień. 

c)

 

jeden tydzień. 

d)

 

w zaleŜności od zdolności piszącego. 

 
8.  Scenariusz pisze  

a)

 

scenarzysta. 

b)

 

operator. 

c)

 

asystent. 

d)

 

dźwiękowiec. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

9.  Scenariusz jest pisany w czasie 

a)

 

przeszłym. 

b)

 

teraźniejszym. 

c)

 

przyszłym. 

d)

 

tylko i wyłącznie przeszłym. 

 
10.  Scenariusz jest utworem 

a)

 

fabularnym. 

b)

 

komediowym. 

c)

 

melodramatem. 

d)

 

horrorem. 

 
11.  PoniŜszy rysunek to 

U W A G A ! ! !                                                                                             

 

T e le fo n  n a  p la n ie

 

 

|                0   0 0 0   0 0   0 0   0 0               |

 

B iu r o  p r o d u k c ji 

 

T Y T U Ł  F IL M U

 

p r o d u c e n t … … … … … … ., k ie r . p r o d u k c ji … … … … … … … … … … … … … … … … … … .

 

P L A N   P R A C Y

 

DZIE

Ń

 ZDJ

Ę

CIOWY # [który dzie

ń

 zdj

ę

ciowy] – [dzie

ń

 tygodnia], dokładna data [dzie

ń

-miesi

ą

c-rok] 

 

L O K A C J A :  

O B I E K T :

 

[ n a z w a   f ilm o w a   o b ie k t u ] 

[ n a z w a   f ilm o w a   o b ie k t u ]  

B U S :

 

[ p r a w d z i w y   a d r e s  o b ie k tu ]  

d l a   e k i p y

 

… … … … … … … … .

 

P O G O D A :

 

[p rz e w id y w a n a  n a  te n  d z ie

ń

 p o g o d a ]

 

W S .   S Ł O

Ń

C A :  

Z A C H .   S Ł O

Ń

C A :

 

E K IP A   N A  P L A N I E

 

 

G O T O W O

Ś Ć

 

 

0 0 . 0 0                                                                            0 0 . 0 0

 

O B I A D

 

 

M E T R A

ś

 

S C E N A

 

S T R O N Y

 

D /N

 

O B IE K T   / O P IS  S C E N Y

 

A K T O R

 

S T A T Y

Ś

C I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R O L A

 

A K T O R

 

W Y J A Z D

 

G A R D E R O B A              

C H A R A K T

 

U W A G I                                

 

P L  A

Ń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S T A T Y

Ś

C I /   E P I Z O D Y

 

 

G A R D E R .

 

C H A R A K T .                   P L A N

 

U W A G I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K A S K A D E R Z Y

 

 

G A R D E R .

 

C H A R A K T .                   P L A N

 

U W A G I

 

 

 

 

 

 

 

U W A G I   D L A   E K I P Y  

 

P R O D U K C J A  

 

K A M E R A

 

 

G R IP

 

 

Ś

W IA T Ł O

 

 

D

Ź

W I

Ę

K

 

 

S P R Z

Ę

T   S P E C J A L N Y          

 

B E Z P I E C Z . / K A S K A D E R
Z Y  

 

 

P O J A Z D Y

 

 

'B R O

Ń

 

 

E F E K T Y   S P E C J A L N E

 

 

F O T O S Y

 

 

R E K W I Z Y T Y

 

 

D E K O R A C J A

 

 

O B I E K T   /   L O K A C J A

 

 

C H A R A K T E R Y Z A C J A  

G A R D E R O B A  

Z W I E R Z

Ę

T A

 

 

L E K A R Z

 

 

 

 
P l a n   –   [ N A S T

Ę

P N Y   D Z I E

Ń

  Z D J

Ę

C I O W Y ]

 

M E T R A

ś

 

S C E N Y

 

S T R O N Y

 

D / N

 

O P IS  S C E N Y

 

A K T O R

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

[ G o d z  o d ja z d u  tr a n s p o r tu  e k ip y ]

 

 

a)

 

plan tygodniowy. 

b)

 

plan miesięczny. 

c)

 

plan roczny. 

d)

 

plan dzienny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

12.  PoniŜszy rysunek to 

metry   czas

 

metry   czas

 

scena 1

 

2 7

 

1:04

 

scena 34

 

1 4

 

0:29

 

scena 2

 

2 2

 

0:50

 

scena 35

 

9

 

0:16

 

scena 3

 

1 6

 

0:35

 

scena 36

 

4 1

 

1:30

 

scena 4

 

1 6

 

0:35

 

scena 37

 

1 3

 

0:30

 

scena 5

 

2 7

 

0:59

 

scena 38

 

5 0

 

1:50

 

scena 6

 

3 2

 

1:09

 

scena 39

 

6 0

 

2:15

 

scena 7

 

7 3

 

2:39

 

scena 40

 

2 7

 

1:00

 

scena 8

 

8 0

 

2:55

 

scena 41

 

6

 

0:15

 

scena 9

 

9

 

0:16

 

scena 42

 

5 4

 

1:57

 

scena 10

 

1 1

 

0:25

 

scena 43

 

5 7

 

2:04

 

scena 11

 

1 1

 

0:25

 

scena 44

 

2 6 5

 

9:37

 

scena 12

 

. 3 9

 

1:25

 

scena 45

 

1 3

 

0:30

 

scena 13

 

V

2 7

 

1:00

 

scena 46

 

5 0

 

1:49

 

scena 14

 

6 0

 

2:10

 

scena 47

 

1 1 2

 

4:07

 

scena 15

 

1 3

 

0:36

 

scena 48

 

1 9 5

 

7:10

 

scena 16

 

9 6

 

3:30

 

scena 49

 

1 1

 

0:25

 

scena 17

 

2 5

 

0:55

 

scena 50

 

1 5

 

0:35

 

scena 18

 

6 2

 

2:15

 

scena 51

 

1 7 7

 

6:30

 

scena 19

 

7

 

0:15

 

scena 52

 

2 2

 

0:47

 

scena 20

 

1 1 8

 

4:20

 

scena 53

 

3 6

 

1:20

 

scena 21

 

7

 

0:11

 

scena 54

 

5 7

 

2:04

 

scena 22

 

1 1 6

 

4:11

 

scena 55

 

1 0

 

0:20

 

scena 23

 

1 6 7

 

6:07

 

scena 56

 

5 0

 

1:50

 

scena 24

 

4 6

 

1:42

 

scena 57

 

9

 

0:20

 

scena 25

 

1 3

 

0:13

 

scena 58

 

4 2

 

1:33

 

scena 26

 

8 2

 

3:00

 

scena 59

 

1 5

 

0:36

 

scena 27

 

9

 

0:20

 

scena 60

 

6

 

0:15

 

scena 28

 

9

 

0:20

 

scena 61

 

4 7

 

1:45

 

scena 29

 

6 8

 

2:27

 

scena 62

 

1 5

 

0:35

 

scena 30

 

5 0

 

1:51

 

scena 63

 

9

 

0:20

 

scena 31

 

7

 

0:15

 

scena 64

 

3 6

 

1:22

 

scena 32

 

2 1

 

0:43

 

scena 65

 

2 9

 

1:05

 

scena 33

 

2 9

 

1:03

 

napisy

 

6 0

 

2:15

 

1395

 

1612

 

m e tra

Ŝ

 ra z e m

 

3 0 0 7

 

 

 

a)

 

metraŜ. 

b)

 

karta obiektu. 

c)

 

scenariusz. 

d)

 

teczka obiektu. 

 
13.  Jednym z warunków skierowania filmu do produkcji jest 

a)

 

roboczy tytuł metraŜu. 

b)

 

roboczy tytuł teczki obiektu. 

c)

 

roboczy tytuł filmu. 

d)

 

plan dniowy. 

 
14.  WaŜny etap prac przygotowawczych do produkcji filmu to 

a)

 

skompletowanie ekipy zdjęciowej i podpisanie z nimi stosownych umów 
określających czas pracy i wynagrodzenie. 

b)

 

skompletowanie kostiumów. 

c)

 

skompletowanie metraŜu. 

d)

 

dobranie kosztorysu. 

 
15.  Na etapie przygotowania do produkcji filmu wytwórnia oszacuje koszty 

a)

 

teczki obiektu. 

b)

 

metraŜu. 

c)

 

podpisanie umów i planów kooperacji z wytwórniami, teatrami, prywatnymi 
podmiotami. 

d)

 

dźwiękowców. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

16.  Okres przygotowawczy filmu nie powinien trwać dłuŜej niŜ 

a)

 

3 miesiące. 

b)

 

1 miesiąc. 

c)

 

1 tydzień. 

d)

 

1 dzień. 

 
17.  Do okresu preprodukcji często zaliczany jest okres 

a)

 

okres prac literackich. 

b)

 

okres prac budowlanych. 

c)

 

okres prac przygotowawcze. 

d)

 

okres prac adaptacyjnych. 

 
18.  Pracą ekipy budowlanej steruje 

a)

 

reŜyser. 

b)

 

scenarzysta. 

c)

 

kierownik budowy dekoracji. 

d)

 

asystent. 

 
19.  Feelancerzy to 

a)

 

ludzie wolnych zawodów. 

b)

 

marionetki. 

c)

 

kaskaderzy. 

d)

 

muzycy. 

 
20.  Film jest to 

a)

 

utwór ograniczonej długości. 

b)

 

utwór tylko fabularny. 

c)

 

utwór tylko i wyłącznie dokumentalny. 

d)

 

utwór dokumentalny lub animowany. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:.......................................................................................... 

 

Przygotowanie i organizacja produkcji filmu fabularnego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

Test praktyczny 1 
 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

2.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie polecenie. 

2.

 

Zaplanuj pracę. 

3.

 

Zapoznaj  się  dokładnie  ze  wzorami  harmonogramów  produkcji  i  bilansu  okresu 
zdjęciowego. 

4.

 

Dobierz  wzór  harmonogramu  produkcji  i  bilansu  okresu  zdjęciowego,  z  którego 
skorzystasz podczas w pracy nad zadaniem. 

5.

 

Sporządź 

harmonogram 

produkcji 

bilansu 

okresu 

zdjęciowego 

zgodnie 

z obowiązującymi przepisami dotyczącymi harmonogramów produkcji. 

6.

 

Sprawdź  poprawność  harmonogramu  produkcji  i  bilansu  okresu  zdjęciowego  pod 
względem merytorycznym i formalnym. 

7.

 

Wydrukuj harmonogram i oddaj do sprawdzenia. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 180 min. 

 

Polecenie 

Sporządź harmonogram produkcji i bilansu okresu zdjęciowego, w formie pisemnej lub za 

pomocą  komputera.  Dane  dotyczące  harmonogramu  produkcji  i  bilansu  okresu  zdjęciowego 
zaproponuj  sam.  Pamiętaj,  aby  zawrzeć  w  harmonogramie  produkcji  i  bilansu  okresu 
zdjęciowego wszystkie niezbędne elementy składowe. Opracowanie harmonogramu produkcji 
i bilansu okresu zdjęciowego wskaŜe Ci nauczyciel. 

Projekt  sporządzenia  harmonogramu  produkcji  i  bilansu  okresu  zdjęciowego  jest 

zadaniem  indywidualnym.  Projekt  sporządzania  harmonogramu  produkcji  i  bilansu  okresu 
zdjęciowego,  uczeń  wykonuje  według  załoŜeń  przedstawionych  przez  nauczyciela.  Forma 
prezentacji  jest  dowolna,  np.:  prezentacja  w  programie  PowerPoint  itp.  Przeprowadzanie 
projektu  harmonogramu  produkcji  i  bilansu  okresu  zdjęciowego  wymaga  od  nauczyciela 
duŜego  zaangaŜowania  i  aktywności.  Przez  cały  czas  jego  realizacji  nauczyciel  konsultuje 
występujące  problemy,  udziela  wskazówek  i  porad,  pomaga  w doborze  i  odnalezieniu 
rozwiązania  problemu,  naprowadza  na  sposób  realizacji  tematu.  Jednocześnie  nie  powinien 
on  sugerować  sposobu  realizacji  projektu  i zbytnio  ingerować  w  proces  realizacji.  Powinien 
zapewnić  jak  największą  samodzielność  uczniom  i  pomagać  im  tylko  w  sytuacjach 
niezbędnych.  

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny: 

– 

dopuszczający – za zdobycie, co najmniej 8 punktów, 

– 

dostateczny – za zdobycie, co najmniej 12 punktów, 

– 

dobry – za zdobycie 16 punktów, 

– 

bardzo dobry – za zdobycie 18 punktów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

KARTA OCENY 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Harmonogram produkcji i bilansu okresu zdjęciowego

 

 
Sporządzanie harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego

 

 

Nr 

czynności 

Kryteria 

Punkty 

0 lub 1 

1

 

 

Wpisał dane identyfikacyjne harmonogramu produkcji 

 

 

2

 

 

Podał  akt  prawny  będący  podstawą  tworzenia  harmonogramu 
produkcji  

 

3

 

 

Wpisał firmę produkcyjną 

 

4

 

 

Wpisał siedzibę spółki produkcyjnej 

 

5

 

 

Określił kapitał produkcji 

 

6

 

 

Określił wysokość bilansu okresu zdjęciowego (w zł) 

 

7

 

 

Określił udział wspólników w jej zyskach i stratach 

 

8

 

 

Określił przedmiot działania produkcji 

 

9

 

 

Wpisał  osoby  upowaŜnione  do  reprezentacji  i  podpisywania 
harmonogramu produkcji 

 

10

 

 

Uwzględnił zasady ustanowienia prokury harmonogramu produkcji 
i bilansu okresu zdjęciowego 

 

11

 

 

Określił  czas  działania  harmonogramu  produkcji  i  bilansu  okresu 
zdjęciowego 

 

12

 

 

Podał  warunki  rozwiązania  harmonogramu  produkcji  i  bilansu 
okresu zdjęciowego 

 

13

 

 

Zawarł  klauzulę  o  zobowiązaniu  wspólników  na  rzecz  działania  
w interesie okresu zdjęciowego 

 

14

 

 

Określił  warunki  odpowiedzialności  za  zobowiązania  produkcji 
i bilansu okresu zdjęciowego 

 

15

 

 

Sprecyzował 

warunki 

wprowadzenia 

zmian 

umowie 

harmonogramu produkcji i bilansu okresu zdjęciowego 

 

16

 

 

Określił,  kto  ponosi  koszty  harmonogramu  produkcji  i  bilansu 
okresu zdjęciowego  

 

17

 

 

Wpisał  liczbę  niezbędnych  egzemplarzy  harmonogramu  produkcji 
i bilansu okresu zdjęciowego do wydrukowania 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

18

 

 

Uwzględnił miejsca na podpisy harmonogramu produkcji i bilansu 
okresu zdjęciowego 

 

19

 

 

Sformatował dokument 

 

20

 

 

Wydrukował umowę 

 

 

Suma punktów   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

7.

 

LITERATURA 

 
1.

 

Damm K., Kaczorowski B.: Leksykon PWN –KINO. PWN. Warszawa 2000 

2.

 

Dąbal  W.,  Andrzejew  P.:  Kompendium  terminologii  filmowej  Oficyna  Wydawnicza. 
Sadyba 2005 

3.

 

J.  Lisiecki.:  FILM  i  sztuki  tradycyjne.  Uniwersytet  Marii  Curie-Skłodowskiej.  Lublin 
2005 

4.

 

Kingdon T.: Sztuka reŜyserii filmowej. Wojciech Marzec. Warszawa 2007 

5.

 

Schütte O.: Praca nad scenariuszem. PWN. Warszawa 2005 

6.

 

Zajček E.: Praca i film – system pracy, elementy, relacja, sztuka – tom1, tom 2