background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

mgr 

 

 

 

 

 
MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 

 

 

Grażyna  Jezierska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zastosowanie elementów wiedzy o sztuce  
w realizacji zadań zawodowych 

313[05].

O1.02 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006    

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Wanda Brześcińska 
mgr Remigiusz Kutyła 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Krzysztof Symela 
 
 
 
Korekta: 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  313[05].

 

O1.02

 

„Zastosowanie  elementów  wiedzy  o  sztuce  w  realizacji  zadań  zawodowych”  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu fotograf.

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

  

 

 

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

6 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

8 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1. Sztuka i rozwój fotografii  

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Elementy wiedzy o sztuce  

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Podstawy rysunku technicznego i liternictwa  

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Rysunek odręczny 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

38 

 
 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

 

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  kolejny  „Poradnik  dla  nauczyciela”,  który  będzie  pomocny 

w organizowaniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fotograf. Dotyczy on 
realizacji  jednostki  modułowej  313[05].O1.02  -  „Zastosowanie  elementów  wiedzy  o  sztuce  
w realizacji  zadań  zawodowych”,  która  jest  składnikiem  modułu  „podstawy  procesów 
technologicznych” – 313[05].O1 

Należy zapoznać się z treścią rozdziału Wprowadzenie, ponieważ umożliwi to Państwu 

skuteczne  korzystanie  z  poradnika  i  osiągnięcie  sukcesu  w  realizacji  jednostki  modułowej 
„Zastosowanie  elementów  wiedzy  o  sztuce  w  realizacji  zadań  zawodowych”  dla  zawodu 
Fotograf 313[05] (pozycja 2 w załączonej tabeli). 

 

Zawód: Fotograf 313[05] 
Lp. 

Kod 

Nazwa jednostki modułowej w programie nauczania dla zawodu 

1. 

313[05].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska 

2. 

313[05].O1.02 

Zastosowanie elementów wiedzy o sztuce w realizacji zadań zawodowych 

3. 

313[05].O1.03 

Posługiwanie się terminologią zawodową 

4. 

313[05].O1.04 

Rozróżnianie materiałów fotograficznych 

5. 

313[05].O1.05 

Magazynowanie i przechowywanie materiałów fotograficznych 

6. 

313[05].O1.06 

Wykonywanie podstawowych czynności fotograficznych 

7. 

313[05].Z1.01 

Organizowanie stanowiska pracy 

8. 

313[05].Z1.02 

Dobieranie sprzętu i materiałów do wykonania prac fotograficznych 

9. 

313[05].Z1.03 

Przygotowywanie roztworów do chemicznej obróbki materiałów fotograficznych 

10. 

313[05].Z1.04 

Wykonywanie prac fotograficznych metodami tradycyjnymi i technikami cyfrowymi 

11. 

313[05].Z1.05 

Wykonywanie zdjęć portretowych 

12. 

313[05].Z1.06 

Wykonywanie zdjęć plenerowych 

13. 

313[05].Z1.07 

Wykonywanie zdjęć architektonicznych 

14. 

313[05].Z1.08 

Wykonywanie zdjęć reportażowych 

15. 

313[05].Z1.09 

Wykonywanie zdjęć reklamowych 

16. 

313[05].Z1.10 

Wykonywanie zdjęć technicznych 

 

Poradnik  składa  się  z  sześciu  części:  Wymagania  wstępne,  Cele  kształcenia, 

Scenariusze zajęć, Ćwiczenia, Sprawdzian osiągnięć, Literatura. 

W  części  Wymagania  wstępne,  określono  katalog  podstawowych  umiejętności,  które 

uczeń powinien  posiadać  przez  przystąpieniem  do  realizacji  niniejszej  jednostki  modułowej. 
Jeśli  po  analizie  uznacie  Państwo,  że  któreś  z  umiejętności  nie  są  dostatecznie  przez  ucznia 
opanowane,  wówczas  uczeń  powinien  ponownie  przestudiować  materiał  nauczania  zawarty 
w poradnikach z poprzednich jednostek modułowych.  

W części Cele  kształcenia znajduje się wykaz umiejętności, które uczeń  będzie posiadał 

po  zakończeniu  realizacji  materiału  nauczania  zawartego  w  poradniku.  W  ocenie,  czy 
rzeczywiście  takie  umiejętności  uczeń  opanował,  pomoże  Państwu  załączony  w  poradniku 
sprawdzian osiągnięć. 

Przykładowe  Scenariusze  zajęć  są  szczegółową  propozycję  przeprowadzenia  lekcji 

w ramach realizacji materiału nauczania dla jednostki modułowej. 

W  części  Ćwiczenia  znajdą  Państwo  propozycje  ćwiczeń  będących  praktycznym 

zastosowaniem  wiadomości  z  zakresu  materiału  nauczania  przewidzianego  dla  tej  jednostki 
modułowej. 

Każde  z  ćwiczeń  zawartych  w  poradniku  opisane  jest  w  formie  polecenia,  co  należy 

wykonać.  Natomiast  uszczegółowieniem  tego  polecenia  jest  lista  działań  (czynności) 
określająca Sposób wykonania ćwiczenia. Ćwiczenia  mogą  być realizowane  indywidualnie 
lub w 2-5 osobowych zespołach, w grupach ćwiczeniowych nie większych niż 15 osób. 

Ponadto każde z ćwiczeń zawiera Wskazówki do realizacji poszczególnych ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Składnikiem  opisu  każdego  z  ćwiczeń  jest  Lista  środków  dydaktycznych  niezbędnych 

do prawidłowego wykonania ćwiczenia oraz zalecone metody nauczania – uczenia się. 

Kolejna część poradnika to Sprawdzian osiągnięć, który umożliwi sprawdzenie poziomu 

wiadomości  i  umiejętności  ucznia  po  zakończeniu  realizacji  programu  danej  jednostki 
modułowej. Składa się on z testu teoretycznego oraz z testu typu próba pracy.. Pozytywnie 
rozwiązane przez ucznia sprawdziany osiągnięć oraz załączony do oceny w formie „portfolio” 
efekt  realizacji  ćwiczeń,  stanowił  będzie  dowód,  że  uczeń  potrafi  zrealizować  zadanie 
zawodowe,  polegające  na  zastosowaniu  elementów  wiedzy  o  sztuce  w  realizacji  zadań 
zawodowych. W przypadku sprawdzianu osiągnięć uczeń powinien wiedzieć, że ma on formę 
testu  podobnego  do  tych,  jakie  występują  w  egzaminie  zewnętrznym  dla  potwierdzenia 
kwalifikacji  w  zawodzie.  Dlatego  też,  istotne  jest  to,  aby  nabrał  wprawy  w  rozwiązywaniu 
tego typu testów. Co z pewnością będzie procentować w przypadku egzaminu zewnętrznego.  

W  celu  poszerzenia  i  pogłębienia  posiadanej  wiedzy  z  zakresu  tej  jednostki  modułowej, 

nauczyciel,  może  skorzystać  z  listy  materiałów  źródłowych  zamieszczonych  w  części 
poradnika  nazwanej  Literatura.  Zestaw  ten  powinien  być  dostępny  w  zbiorach  biblioteki 
szkolnej lub innych bibliotekach publicznych. Wiele cennych i ciekawych informacji możecie 
również pozyskać Państwo z zasobów internetowych.  

Bezpieczeństwo i higiena pracy. 
W  trakcie  realizacji  ćwiczeń  należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  przestrzeganie 

regulaminów,  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  instrukcji  przeciwpożarowych 
wynikających z prowadzonych prac. Przepisy te uczeń poznał już wcześniej, a niektóre pozna 
w trakcie  nauki.  W  czasie  pracy  zwróćcie  Państwo  uwagę  na  dbałość o  ochronę środowiska 
naturalnego.  

Należy pamiętać, że uzupełnieniem tego poradnika jest „Poradnik dla ucznia”, w którym 

między  innymi  zamieszczono  materiał  nauczania,  stanowiący  podbudowę  do  realizacji 
ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

313[05].O1 

Podstawy procesów 

technologicznych 

313[05].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

oraz ochrony środowiska

 

313[05].O1.02 

Zastosowanie elementów wiedzy o sztuce 

w realizacji zadań zawodowych 

313[05].O1.03 

Posługiwanie się terminologią 

zawodową 

313[05].O1.05 

Magazynowanie i przechowywanie 

materiałów fotograficznych 

313[05].O1.04 

Rozróżnianie materiałów 

fotograficznych 

313[05].O1.06 

Wykonywanie podstawowych 

czynności fotograficznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżniać,  jakie  elementy  zachowania  człowieka  należą  do  sfery  jego  natury,  a  jakie 
zalicza się do zachowań kulturowych, 

 

znać klasyfikację barw, 

 

stosować określone kompozycje w celu wywołania odpowiedniego wrażenia,   

 

zrealizować kompozycję na płaszczyźnie zgodnie z poleceniem, 

 

objaśniać cechy charakterystyczne plamy, 

 

rozróżniać obraz zbudowany linearnie i za pomocą plamy barwnej, 

 

określać, co to jest perspektywa w obrazie, 

 

precyzować problem iluzji przestrzeni w obrazie,  

 

współpracować bezkonfliktowo nad wspólnym dziełem, 

 

opisać własną pracę, 

 

zastosować  właściwą,  uproszczoną  formę  rysunku,  oddającą  charakter  elementu  sztuki, 
jaki chce wyrazić, mając określone umiejętności plastyczne, 

 

wymieniać elementy budujące nastrój w dziele sztuki: światło, ruch, ukazanie przestrzeni, 

 

uzasadniać, jak sposób ekspozycji wpływa na odbiór dzieła  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posłużyć  się  podstawową  wiedzą  z  zakresu  historii  sztuki  z  uwzględnieniem  przemian 
i rozwoju fotografii, 

 

sformułować  i zastosować środki wyrazu plastycznego w różnych kompozycjach obrazu 
i kompozycjach przestrzennych, 

 

zastosować  podstawowe  układy  kompozycyjne  w  projektowaniu  i  wykonywaniu 
ćwiczeń, 

 

zastosować zasady światłocienia i zmiany obrazu przy zmieniającym się oświetleniu, 

 

wprowadzić zasady kompozycji układów literniczych, 

 

stosować rodzaje krojów pisma, 

 

rozróżniać i stosować różne perspektywy utworzone w rysunku, obrazach malarskich czy 
fotograficznych, 

 

wykazywać cechy barw: jasność, jakość i nasycenie, 

 

wprowadzać mieszanie barw, 

 

rozróżniać barwy i oddziaływanie barw na człowieka, 

 

zastosować mocne punkty, złoty podział, linie wiążące i punkty węzłowe kompozycji, 

 

formułować wartości artystyczne i oceny estetyczne oraz kryteria ocen, 

 

tworzyć formalną analizę obrazu, 

 

odczytać rysunki techniczne, odręczne i szkice, 

 

sporządzać rysunki techniczne, 

 

wykonywać  graficzne  czynności  manualne  niezbędne  przy  sporządzaniu  różnych typów 
rysunków  /działania  na  płaszczyźnie-ćwiczenia  praktyczne:  rysować,  malować, 
manipulować, konstruować/, 

 

skupiać uwagę na indywidualnej pracy, 

 

wykonywać samodzielnie ćwiczenia praktyczne z rysunku i malarstwa. 

 

praktycznie  wykorzystywać  wiedzę  teoretyczną  z  zakresu  zagadnień  kompozycyjnych 
i estetycznych  przy  organizacji  i  realizacji  wystaw  plastycznych  i  fotograficznych  prac 
w sali lekcyjnej, na korytarzy czy galerii szkolnej, 

 

organizować i zabezpieczać swój warsztat pracy. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć nr 1  

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Fotograf 313[05] 
Moduł: Podstawy procesów technologicznych 313[05].O1 
Jednostka modułowa:  Zastosowanie  elementów  wiedzy  o  sztuce  w  realizacji  zadań 

zawodowych 313[05].O1.02 

 

Temat: Wykonaj na płaszczyźnie kompozycję  rytmiczną i arytmiczną. 

 
Cel ogólny
: poznanie zagadnień kompozycji rytmicznej i arytmicznej oraz ich wykonanie  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sformułować i zastosować środki wyrazu plastycznego /plama, kreska, barwa, kształt/, 

 

dokonać analizy elementów wchodzących w skład kompozycji plastycznej, 

 

określić rodzaje kompozycji zastosowane przy realizacji kompozycji plastycznych, 

 

skupiać uwagę na indywidualnej pracy, 

 

wykonywać samodzielnie ćwiczenia praktyczne z rysunku, 

 

organizować i zabezpieczać swój warsztat pracy, 

 
Metody nauczania-uczenia się: 

 

film dydaktyczny, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

pokaz konfrontacyjny. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

nie więcej niż 15 osób w grupie, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Czas: 180 min 
 
Środki dydaktyczne: 

 

odtwarzacz video , film dydaktyczny „Zrozumieć piękno” – 52 min, 

 

próbki różnych papierów pakowych (okazjonalne i dekoracyjne), 

 

próbki tkanin, 

 

przykłady polskiej sztuki ludowej (reprodukcje), 

 

wybrane  fotografie  (dotyczące  rytmu  w  przyrodzie  i  rzeczywistości  wytworzonej  przez 
człowieka), 

 

dwie kartki formatu A-4, 

 

kredki świecowe (pastele), 

 

plansze podkładowe. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie – nauczyciel przedstawia cel zajęć. 
2.  Nauczyciel przedstawia w ogólne zagadnienia kompozycji obrazu. 
3.  Prezentacja filmu „Zrozumieć piękno”. 
4.  Nauczyciel  dokonuje  prezentacji    kompozycji  rytmicznej  i  innych  rodzajów  kompozycji 

na przykładach. 

5.  Nauczyciel animuje dyskusję na temat występowania rytmu w otaczającej rzeczywistości 

a także o  źródłach jego zaburzenia. 

6.  Uczniowie wykonują na papierze szkice rysunkowe oparte na kompozycji rytmicznej. 
7.  Uczniowie  wykonują  na  papierze  szkice  rysunkowe  oparte  na  kompozycji  arytmicznej 

nawiązującej tematycznie do kompozycji rytmicznej. 

8.  Uczniowie porządkują warsztat pracy. 
9.  Prezentacja wykonanych prac na forum grupy ćwiczeniowej. 
10.  Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia–  omawia    wykonane  prace  dokonując  oceny  estetyki 

ich wykonania. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 

1.  Wyszukaj  w  domowych  zbiorach  czasopism  -  codzienne  gazety,  tygodniki  i  inne, 

fotografię  lub  jej  fragment ukazujący w dowolny sposób problem rytmu w kompozycji 
jednoelementowej lub wieloelementowej i wklej ją do zeszytu.  

2.  Zanalizuj i napisz, jakie rodzaje kompozycji występują w wybranej fotografii?  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  Krótka ankieta ewaluacyjna.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć nr 2 

 

 

 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Fotograf 313[05] 
Moduł: Podstawy procesów technologicznych 313[05].O1 
Jednostka modułowa: Zastosowanie  elementów  wiedzy  o  sztuce  w  realizacji  zadań 

zawodowych 313[05].O1.02 

 
Temat: Wykonanie ramy do obrazów fotograficznych 

 

 

Cel  ogólny:  Poznanie  i  wykorzystywanie  różnych  funkcji  ram  do  prezentacji  prac 
plastycznych i fotograficznych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wykorzystać teoretyczną wiedzę z zakresu zagadnień kompozycyjnych, 

 

oprawiać i prezentować  prace plastyczne oraz fotograficzne,  

 

wykonywać  czynności  manipulacyjne  przy  sporządzaniu  i  wykonywaniu  kompozycji 
półprzestrzennych i przestrzennych, 

 

skupiać uwagę na indywidualnej pracy, 

 

organizować i zabezpieczać swój warsztat pracy. 

 

Metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz konfrontacyjny 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, nie więcej niż 15 osób w grupie, 

 

ćwiczenia praktyczne 

 

Czas: 90 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wybrane fotografie i prace plastyczne oprawione w różne ramy,  

 

kolorowe czasopisma i gazety,

 

 

różnego rodzaju ścinki papierowe, tektury i płyty pilśniowe,

 

 

klej do papieru,

 

 

przylepne taśmy klejące, dwustronnie klejące taśmy,

 

 

nożyczki.

 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie – nauczyciel przedstawia cel zajęć. 
2.  Nauczyciel wyjaśnienia uczniom pojęcia: kadr, format, forma, kompozycja, rama. 
3.  Nauczyciel  dokonuje  prezentacji  wybranych  fotografii  i  prac  plastycznych  oprawionych 

w różne ramy. 

4.  Nauczyciel  animuje  dyskusję  na  temat  relacji  ram  z  prezentowanymi  obrazami 

fotograficznymi i plastycznymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  Nauczyciel  poleca  przejrzenie  czasopism,  gazet,  wybranie  oraz  wycięcie  pięciu  zdjęć 

dowolnego rodzaju.  

6.  Uczeń  konstruuje  ramy  do  wybranych obrazów  fotograficznych,  które  będą  pozostawały 

ze sobą w różnych relacjach. 

7.  Nauczyciel obserwuje pracę i na bieżąco koryguje pracę poszczególnych uczniów. 
8.  Uczniowie prezentują wykonane prace uzasadniając dobór oprawy. 
9.  Nauczyciel omawia wykonane prace, przeprowadza  analizę ich estetyki. 
10. Nauczyciel zarządza uporządkowanie stanowiska pracy i zakończenie zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 
1.  W  ciągu  tygodnia  uczeń  ma  zadanie  udać  się  dowolną  wystawę  prac  plastycznych  lub 

fotograficznych  (wystawa  może  być  zasugerowana  przez  nauczyciela,  w  zależności  od 
programu wystaw w galeriach lub muzeach). 

2.  Ma  za  zadanie  zanalizować  problemy  wystawiennicze  na  wystawie  i  opisać  sposób 

ekspozycji  prezentowanych  obiektów.  Opis  ma  zawierać  ocenę  ucznia,  dotyczącą  ram 
i ich funkcji. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  Krótka ankieta ewaluacyjna np. typu „Stokrotka”.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. Sztuka i rozwój fotografii 
 

Ćwiczenie 1 

Połącz w grupy tematyczne fotografie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów  z  odpowiedniego  zakresu 
materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  monitoruje  sposób  jego 
realizacji  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po  zakończonym  ćwiczeniu 
nauczyciel powinien omówić z uczniem (lub grupą uczniów) efekty końcowe jego (ich) pracy 
zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku 

ćwiczeniowym zorganizowanym w pracowni oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia,  

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie 

z listą wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  obserwować  dokładnie przedstawione fotografie pod kątem tematu jaki podejmują, 
4)  wybrać temat przewodni dla określonej grupy zdjęć, 
5)  ustalić przynależność do danej grupy, 
6)  wyszukać cechy wspólne wybranych grup zdjęć, 
7)  dokonać sortowania pakietu fotografii, 
8)  określić grupę tematyczną prezentowanych fotografii. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, długopis, 

 

zestaw fotografii krajobrazowej, portretowej, martwych natur, przedmiotów, architektury, 
mody, dokumentalnej, reportażowej, artystycznej itd. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaklasyfikuj do rodzaju fotografii prezentowane zdjęcia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów  z  odpowiedniego  zakresu 
materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  monitoruje  sposób  jego 
realizacji  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po  zakończonym  ćwiczeniu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

nauczyciel powinien omówić z uczniem (lub grupą uczniów) efekty końcowe jego (ich) pracy 
zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku 

ćwiczeniowym zorganizowanym w pracowni oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia,  

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie 

z listą wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  obserwować  dokładnie  prezentowane  fotografie  zwracając  uwagę  na  sposób 

przedstawienia obrazu fotograficznego, 

4)  rozpoznać obrazy fotograficzne, 
5)  zakwalifikować oglądane i omawiane obrazy fotograficzne,  
6)  określić cechy charakterystyczne dla danego rodzaju fotografii. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

fotografie portretowe prezentujące różny sposób przedstawiania sylwetki ludzkiej, użycia 
środków wyrazu i relacji obiektu portretowanego z tłem, 

 

zeszyt, długopis. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.  Elementy wiedzy o sztuce  

 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj krajobraz w kompozycji statycznej 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów  z  odpowiedniego  zakresu 
materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  monitoruje  sposób  jego 
realizacji  i koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po  zakończonym  ćwiczeniu 
nauczyciel powinien omówić z uczniem (lub grupą uczniów) efekty końcowe jego (ich) pracy 
zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku 

ćwiczeniowym zorganizowanym w pracowni oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia,  

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie 

z listą wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  skorzystać z materiału poglądowego, posługiwać się pamięcią poobserwacyjną, 
4)  zastosować  wszystkie  znane  Ci  środki  wyrazu  plastycznego:  plamy,  kreski,  barwy, 

światłocień, perspektywa, kształt itd., 

5)  dobrać ułożenie płaszczyzny do wykonania własnej kompozycji, 
6)  narysować krajobraz w układzie statycznym, otwartym, poziomym, barwnym, 
7)  wykonać  graficzne  czynności  manualne  niezbędne  przy  sporządzaniu  rysunków 

(działania na płaszczyźnie), 

8)  skupić uwagę na indywidualnej pracy, 
9)  wykonać samodzielnie ćwiczenia praktyczne z rysunku, 
10)  wyeksponować prace w wyznaczonej przestrzeni, 
11)  uporządkować i zabezpieczać swój warsztat pracy, 
12)  rozpoznać, jakie środki wyrazu wpływają na uzyskanie obrazu statycznego, 
13)  skonfrontować swoją pracę z innymi, 
14)  opisać, jakie środki wyrazu wpływają na uzyskanie obrazu statycznego, 
15)  przedstawić nauczycielowi do oceny i zdeponować swoją pracę w teczce prac. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  fotografie: krajobraz morski w zmiennych perspektywach widzenia, w czasie czterech pór 

roku, 

  kartka papieru o formacie  A-3, 

  kredki świecowe/pastele,  

  plansza podkładowa, 

  kartka z zeszytu, długopis. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Ćwiczenie 2 

Narysuj w kompozycji abstrakcyjnej swój portret psychologiczny 

 

Wskazówki do realizacji:  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów  z  odpowiedniego  zakresu 
materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  monitoruje  sposób  jego 
realizacji  i koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po  zakończonym  ćwiczeniu 
nauczyciel powinien omówić z uczniem (lub grupą uczniów) efekty końcowe jego (ich) pracy 
zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku 

ćwiczeniowym zorganizowanym w pracowni oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia,  

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie 

z listą wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  zastosować abstrakcyjne plamy barwne przy tworzeniu rysunku, 
4)  wybrać ułożenie płaszczyzny papieru, takie jak w danej chwili Ci pasuje, 
5)  wypełnić kolorami  i dowolnymi kształtami płaszczyznę wszystkim tym,  co jest w Tobie 

na Nie /negatywne emocje, zły nastrój, negatywne energie/ pierwsza kartka, 

6)  wypełnić kolorami  i dowolnymi kształtami płaszczyznę wszystkim tym,  co jest w Tobie 

na Tak /pozytywne emocje, dobry nastrój, pozytywne energie/ druga kartka, 

7)  położyć przed sobą w odstępie te dwie płaszczyzny/dwa rożne bieguny/, 
8)  porównać użyte kolory i kształty, 
9)  położyć między te płaszczyzny trzecią kartkę, 
10)  połączyć ze sobą w sposób plastyczny  zarysowane już płaszczyzny, 
11)  skupić uwagę na indywidualnej pracy, 
12)  skleić ze sobą te trzy płaszczyzny w kolejności: pierwsza, trzecia i druga praca, 
13)  wykonać samodzielnie ćwiczenia praktyczne z rysunku, 
14)  wyeksponować prace w wyznaczonej przestrzeni, 
15)  uporządkować swój warsztat pracy, 
16)  zaobserwować czy we wszystkich tryptykach czytelne  są te dwa skrajne  bieguny  emocji 

pozytywnych i negatywnych, 

17)  określić różnice w użytych środkach wyrazu, 
18)  rozróżnić różne rozwiązania plastyczne połączenia tych biegunów, 
19)  opisać  różnice  w  kompozycjach  związanych  z  emocjami  negatywnymi  i  pozytywnymi 

oraz sposoby łączenia tych dwóch biegunów, 

20)  przedstawić nauczycielowi do oceny i zdeponować swoją pracę w teczce prac 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Środki dydaktyczne: 

  reprodukcje obrazów abstrakcyjnych i futurystycznych, 

  trzy kartki o formacie A-3, 

  kredki świecowe/pastele,  

  plansza podkładowa, 

  taśma klejąca, 

  kartka z zeszytu, długopis. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.3.  Podstawy rysunku technicznego i liternictwa 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunek techniczny wybranego przedmiotu: bryły kanciastej i zwymiaruj go. 

 

Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów  z  odpowiedniego  zakresu 
materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  monitoruje  sposób  jego 
realizacji  i koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po  zakończonym  ćwiczeniu 
nauczyciel powinien omówić z uczniem (lub grupą uczniów) efekty końcowe jego (ich) pracy 
zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku 

ćwiczeniowym zorganizowanym w pracowni oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia,  

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie 

z listą wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  wykreślić przedmiot w rzucie prostokątnym i aksonometrycznym, 
4)  użyć narzędzi do kreślenia oraz ołówków, 
5)  uzupełnić rysunek wymiarami danego przedmiotu, 
6)  zastosować zasady rysowania w rzutach i wymiarowania, 
7)  narysować staranie i precyzyjnie, 
8)  zaprezentować swoją prace nauczycielowi do oceny, 
9)  uporządkować swój warsztat pracy, 
10) dołączyć swoje prace do teczki prac. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze z rysunkami technicznymi, 

  zestawy klocków do rysunku technicznego,  

  szablony  liternicze,  litery  gotowe,  wykrojone,  przykłady  liternictwa  stosowanego 

w komputerze, 

  ołówki twarde, 

  przyrządy do kreślenia,  

  blok techniczny. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  barwny  projekt  graficzny  plakatu  informującego  o  koncercie  Twojego 

ulubionego zespołu muzycznego lub solisty (solistki). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów  z  odpowiedniego  zakresu 
materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  monitoruje  sposób  jego 
realizacji  i koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po  zakończonym  ćwiczeniu 
nauczyciel powinien omówić z uczniem (lub grupą uczniów) efekty końcowe jego (ich) pracy 
zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku 

ćwiczeniowym zorganizowanym w pracowni oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia,  

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie 

z listą wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  zdecydować co będzie obiektem - zespół czy solista (solistka), 
4)  zanalizować  cechy  charakterystyczne  muzyki,  zespołu,  solisty  (solistki)  -  może  mają 

swoje logo, 

5)  sformułować zawiadomienie informacyjne: kto, gdzie, kiedy, 
6)  rozróżnić ważność i kolejność informacji, 
7)  ustalić drogę widzenia w powstałym plakacie, 
8)  zdecydować się na technikę wykonania plakatu, 
9)  zabezpieczyć swój warsztat pracy, 
10)  dobrać kroje liter i rodzaj liternictwa do informacji, 
11)  zaprojektować propozycje kolorystyczne i zbadać i czytelność dla odbiorcy, 
12)  posłużyć się wiedzą o barwie, 
13)  skupić uwagę na indywidualnej pracy, 
14)  wykonać samodzielnie ćwiczenia praktyczne, 
15)  wyeksponować prace w wyznaczonej przestrzeni, 
16)  skonfrontować swój plakat z innymi, 
17)  napisać, który plakat zachęciłby Cię najbardziej na pójście na koncert i dlaczego, 
18)  przedstawić pracę nauczycielowi do oceny. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plakaty, 

  płyty, kasety, 

  kartka papieru o formacie A-3, 

  ołówki, 

  kredki świecowe/pastele, 

  farby plakatowe, 

  pędzle, 

  klej, 

  nożyczki, 

  fotografie, 

  tusze. 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.4.  Rysunek odręczny

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj szkice sylwetek ludzkich w ruchu. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów  z  odpowiedniego  zakresu 
materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  monitoruje  sposób  jego 
realizacji  i koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po  zakończonym  ćwiczeniu 
nauczyciel powinien omówić z uczniem (lub grupą uczniów) efekty końcowe jego (ich) pracy 
zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku 

ćwiczeniowym zorganizowanym w pracowni oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia,  

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie 

z listą wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  złożyć kartkę papieru na pół równolegle do krótszego boku, 
4)  narysować obustronnie na każdym polu - cztery ujęcia sylwetek ludzkich, 
5)  obserwować cechy charakterystyczne sylwetki ludzkiej w ustawionej pozie, w określonej 

sytuacji oświetleniowej, 

6)  dopasować format do wykonywanego ćwiczenia, 
7)  widzieć i odwzorować zgodnie z rzeczywistością na płaszczyźnie papieru, 
8)  wykorzystać wiedzę na temat proporcji ciała ludzkiego, 
9)  zastosować znane Ci środki wyrazu plastycznego: kreska, światłocień, kształt, 
10)  narysować  ogólny  zarys  sylwetki  ludzkiej,  pomijając  szczegóły,  skupić  się  na 

proporcjach i cechach modela - szkic syntetyczny, 

11)  wykonać graficzne czynności manualne niezbędne przy sporządzaniu rysunków, 
12)  wyszukać najbardziej prawdopodobne cechy sylwetki modela, 
13)  zastosować o różnej miękkości ołówki, 
14)  skupiać uwagę na indywidualnej pracy, 
15)  wykonać samodzielnie ćwiczenia praktyczne z rysunku, 
16)  wyeksponować prace w wyznaczonej przestrzeni, 
17)  uporządkować i zabezpieczać swój warsztat pracy, 
18)  porównać z innymi wizerunkami i z modelem, 
19)  dokonać samooceny: co zrobiłeś dobrze i źle, a co mogłeś wykonać lepiej, 
20)  dołączyć swoją prace do teczki prac, 
21)  zaprezentować  w  formie  pisemnej  rezultaty  realizacji  ćwiczenia  i  przedstawić 

nauczycielowi do oceny. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

  obserwacja kierowana,  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Środki dydaktyczne: 

  reprodukcje  rysunków  sylwetek  ludzkich,  rozwój  biologiczny  człowieka  i    zmienność 

proporcji w ciele ludzkim, 

  dwie kartki papieru o formacie A- 3, 

  kartka z zeszytu, 

  długopis, 

  ołówki o różnej miękkości,   

  plansza podkładowa. 

 
Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj studium barwne martwej natury przy określonym kierunku źródła światła 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku 

ćwiczeniowym zorganizowanym w pracowni oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia,  

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie 

z listą wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  wybrać obiekty znajdujące się do dyspozycji w pracowni, 
4)  rysować plan ustawienia wieloplanowego i określać kierunek źródła światła, 
5)  ustawić układ przestrzenny według szkicu sytuacyjnego, 
6)  wybrać dowolny fragment z ustawionej kompozycji przestrzennej, 
7)  obserwować wybrany fragment, relacje między elementami i relacje elementów z tłem, 
8)  zaplanować  i  naszkicować  wybrany  fragment  na  płaszczyźnie  papieru  w  dowolnym 

układzie,  

9)  dopasować  format i formę do kompozycji, 
10)  zanalizować grę barw i światłocienia w określonej sytuacji, 
11)  zamalować  miejsca,  które  wydają  się  mu  najciemniejsze,  poszukując  barw  najbardziej 

podobnych,  wykorzystując  wiedzę  na  temat  cech  barw,  złudzeń  kolorystycznych, 
ekspresji barw i ich wzajemnego oddziaływania, 

12)  znaleźć relacje między poszczególnymi elementami w wybranym fragmencie kompozycji 

i zamalować pozostałe wolne płaszczyzny, 

13)  skontrolować  powstałą  sytuację  na  zagospodarowanej  płaszczyźnie,  zdecydować 

o wzmocnieniu lub rozjaśnieniu elementów, 

14)  powstałą pracę odłożyć na wyznaczone miejsce do wspólnej ekspozycji, 
15)  uporządkować swój warsztat pracy, 
16)  skonfrontować  swoją  pracę  plastyczną  z  innymi,  określić  swój  punkt  widzenia 

i przedstawienia  oraz  zanalizować  powstałe  kompozycje  w  odniesieniu  do  założeń 
ćwiczenia, 

17)  dołączyć swoją prace do teczki prac, 
18)  dołączyć w formie pisemnej refleksje na temat specyfiki ćwiczenia, 
19)  przedstawić pracę nauczycielowi do oceny. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

  obserwacja kierowana, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Środki dydaktyczne: 

 

reprodukcje: martwe natury na przestrzeni dziejów, 

 

farby plakatowe/tempery, 

 

pędzle, 

 

naczynie na wodę,  

 

kartka formatu A-3, 

 

plansza podkładowa, 

 

palety. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  
 

 

Test  dwustopniowy  dla  jednostki  modułowej  „Zastosowanie  elementów 
wiedzy o sztuce w realizacji zadań zawodowych” 

Test  składa  się  z  17  zadań    w  tym  15  zadań  wielokrotnego  wyboru,  jednego  pytania 

otwartego i jednego rysunku technicznego do uzupełnienia. Z zadań tych: 

  zadania 1 – 12  są z poziomu podstawowego, 

  zadania 13 – 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  13  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu  
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Plan testu 
   

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

 

Zidentyfikować umowną datę 
powstania fotografii 

2. 

Wybrać najważniejszy zmysł 
w sztukach wizualnych 

3. 

Rozróżnić środki wyrazu 
plastycznego 

4. 

Wybrać, na co wpływa 
format obrazu 

5. 

Rozróżnić rodzaj 
zastosowanej w obrazie 
perspektywy  

6. 

Znać  zasadę oglądania 
obrazu w układzie pionowym 
płaszczyzny 

7. 

Zdefiniować pojęcie 
abstrakcjonizmu 

8. 

Wyjaśnić pojęcie „dzieło 
sztuki” 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

9. 

Rozróżnić definicję kroju 
pisma 

10. 

Rozpoznać zasady 
wykonania rysunku 
technicznego 

 

11. 

Zidentyfikować symbol 
podstawowego arkusza 
papieru 

12. 

Wymienić autora i tytuł 
dzieła 

Autor: Andy Warcholl, 

tytuł: „Flowers” 

13. 

Scharakteryzować  
kompozycję dzieła 

PP 

14. 

Scharakteryzować 
perspektywę 

PP 

15. 

Określić źródło i kierunek 
padania światła 

PP 

16. 

Narysować rzuty bryły, aby 
uzupełnić rysunek 

PP 

 

 

 

17. 

Zanalizować rzuty, aby 
uzupełnić rysunek 

PP 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela    

 

 

 

 

 

 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  zgodnie  z  wewnątrzszkolnym 

systemem oceniania. 

2.  Określ wymagania dla uczniów. 
3.  Przygotuj instrukcję dla ucznia, test i kartę odpowiedzi dla każdego ucznia. 
4.  Zapewnij  odpowiednie  warunki  przeprowadzenia  testu  (czas,  możliwość  samodzielnej 

pracy). 

5.  Przed rozpoczęciem pracy zapoznaj ucznia z instrukcją. 
6.  Przeprowadź test w określonym czasie. 

 
Instrukcja dla ucznia   

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 23 pytania o różnym stopniu trudności. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  „X”  lub  w  wolne  miejsce  wpisz  poprawną  odpowiedź.  W  przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom podstawowy 

składa  się  z  pytania  na  które  jest  tylko  jedna  poprawna  odpowiedź,  II  część  –  poziom 
ponadpodstawowy  gdzie  znajduje  się  4  z  pytania  na  które  jest  tylko  jedna  poprawna 
odpowiedź oraz polecenie uzupełnienia rysunku technicznego. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  na  jakieś  pytanie  sprawi  ci  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego gdy zostanie ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązani testu masz 45 min. 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.  Która z dat jest umowna, jako dzień narodzin fotografii? 

a)  18 sierpnia 1839 r. 
b)  13 grudnia 1981 r. 
c)  ok.1050 r. 
d)  1420 r. 

 
2.  Który zmysł jest najważniejszy w sztukach wizualnych? 

a)  smaku. 
b)  wzroku. 
c)  dotyku. 
d)  zapachu. 

 
3.  Co oznacza wyrażenie „środki wyrazu plastycznego”?  

a)  to rysowanie, malowanie i konstruowanie. 
b)  to kreska, plama, barwa, światłocień, faktura, perspektywa, kształt i format. 
c)  to kredki, ołówek, farby i papier kolorowy. 
d)  to dźwięk, ruch, gest, mimika. 

 
4.  Na co wpływa format dzieła sztuki? 

a)  sposób  wykonania  obrazu  malarskiego  lub  fotograficznego  i  sposób  odczuwania 

przedmiotów lub obiektów. 

b)  problemy    z  właściwym  ukazaniem  elementów  obrazu  na  zbyt  dużych  lub  małych 

formatach. 

c)  kolejność odbioru elementów z otoczenia. 
d)  umiejętności korzystania z tego co mamy do dyspozycji przy tworzeniu dzieła. 

 

 
 
 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

5.  Nazwij, jaki rodzaj perspektywy zastosowano w zamieszczonym poniżej obrazie. 
 

 

 

a)  perspektywa z lotu ptaka. 
b)  perspektywa żabia. 
c)  perspektywa horyzontalna. 
d)  perspektywa zbieżna z jednym punktem zbiegu. 
 

6.  W jakiej kolejności zaczynamy oglądać obraz w układzie pionowym płaszczyzny? 

a)  od lewej do prawej. 
b) od dołu do góry. 
c)  od prawej do lewej. 
d) od góry do dołu. 

 
7.  Co określa pojęcie „abstrakcjonizm”? 

a)  to coś czego nie rozumiemy. 
b)  to rodzaj sztuki nie naśladującej form obserwowanych w naturze. 
c)  to niekonwencjonalne przedstawianie nieczytelnych obrazów. 
d)  to wierny przekaz otaczającej nas rzeczywistości. 

 
8.  Które z poniższych stwierdzeń najlepiej wyjaśnia pojęcie „dzieło sztuki”? 

a)  dzieło sztuki to pewna idea. 
b)  dzieło sztuki to ładna rzecz na półce z pamiątkami. 
c)  dzieło sztuki to zharmonizowany układ jakości zmysłowych. 
d)  dzieło sztuki to samoistny obiekt, który zwraca naszą uwagę. 
 

9. Co określamy mianem „Krój pisma”?  

a)  krój pisma to blok tekstu. 
b)  krój pisma  to niezależne wielkości znaków drukarskich. 
c)  krój  pisma  to  element  określający  charakterystyczny  wygląd  i  unikalność  każdej 

rodziny czcionek. 

d)  krój pisma to charakter pisma, którym posługujemy się na co dzień. 

 
10.  Zgodnie z jakimi zasadami powinien być wykonany rysunek techniczny? 

a)  zgodnie z tym, co każdy może narysować, chce czy też, tym co ma pod ręką. 
b)  zgodnie z tym jak czujemy w danej chwili. 
c)  zgodnie z przepisami i obowiązującymi zasadami na skalę międzynarodową. 
d)  zgodnie z zasadami ustalonymi przez zleceniodawcę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

11.  Jakim symbolem oznaczamy podstawowy arkusz rysunkowy? 

a)  A 1. 
b)  B 4. 
c)  A 4. 
d)  A 0. 

 

Przyjrzyj się uważnie poniższej reprodukcji  i odpowiedz na poniższe pytania 13, 14, 15, 

i 16 dotyczące tego dzieła. 

 

 

12.  Podaj tytuł dzieła i nazwisko autora dzieła przedstawionego powyżej. 
 
Część II – Poziom ponadpodstawowy 
 
13.  Określ kompozycję dzieła przedstawionego powyżej. 

a)  rytmiczna, statyczna pionowa, asymetryczna. 
b)  otwarta, dynamiczna, ukośna, symetryczna. 
c)  zamknięta, dynamiczna, centryczna, asymetryczna. 
d)  rytmiczna dynamiczna, symetryczna, symetryczna. 

 
14.  Określ  perspektywę  z  jakiej  widoczne  są  elementy  stanowiące  temat  dzieła 

przedstawionego powyżej. 
a)  linearna. 
b)  żabia. 
c)  z lotu ptaka. 
d)  ukośna. 

 
15.  Określ  źródło  światła  oświetlającego  widoczne  obiekty  oraz  kierunek  padania  światła 

użytego podczas tworzenia dzieła przedstawionego powyżej. 
a)  światło sztuczne, skupione, z kierunku przedniego. 
b)  światło naturalne, rozproszone, kierunek padania nieokreślony. 
c)  światło ze źródła nieokreślonego, rozproszone, kierunek padania nieokreślony. 
d)  światło naturalne, skupione, z kierunku bocznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

16. 

Który z poniższych rzutów jest właściwy, aby uzupełnić ten rysunek:  

 

  a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 

 

17.  Na karcie odpowiedzi dorysuj brakujące rysunki trzech rzutów przedstawionej bryły. 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Zastosowanie elementów wiedzy o sztuce w realizacji zadań zawodowych  

 
Poprawną odpowiedź zakreśl znakiem „X”, lub wpisz poprawną odpowiedź:  
 
zadnie 

Odpowiedź 

pkt. 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 
autor ………………………………… 
 
tytuł…………………………………. 

 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

 

 

Razem pkt. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Test II 
 
Test  dwustopniowy  dla  jednostki  modułowej  „Zastosowanie  elementów 
wiedzy o sztuce w realizacji zadań zawodowych” 

Test  składa  się  z  15  zadań  wielokrotnego  wyboru  oraz  jednego  zadania  polegającego  na 

wykonaniu rysunku technicznego. Z zadań tych: 

  zadania 1 – 10  są z poziomu podstawowego, 

  zadania 11 –15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 5 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 8  zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  11  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu  
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  14  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Plan testu 
   

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

 

Nazwać fotografii wynalazcę 
fotografii 

2. 

Rozróżnić definicję 
kompozycji w sztukach 
wizualnych 

3. 

Rozróżnić, gdzie położona 
jest linia horyzontu w żabiej 
perspektywie   

4. 

Wyjaśnić pojęcie „walor” 

5. 

Zakwalifikować  
prezentowane zdjęcie do 
określonego kierunku 
fotografii artystycznej  

6. 

Wyjaśnić dlaczego fotografia 
jest sztuką  

7. 

Rozpoznać cechy reportażu 

8. 

Zdefiniować wymiarowanie  

9. 

Zidentyfikować podstawową 
jednostkę długości stosowaną 
przy wymiarowaniu  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

10.  Rozróżnić rodzaj linii 

stosowany przy rysowaniu 
widocznych krawędzi i 
zarysów przedmiotu w 
rysunku technicznym 

11.  Wykreślić rysunek 

techniczny 

PP 

 

12.  Zakwalifikować  szkice do 

określonych typów planów 

PP 

13.  Zanalizować rodzaje 

kompozycji 

PP 

14.  Przewidzieć jaki kolor dadzą 

barwy nałożone na siebie w 
syntezie addytywnej 

 

15.  Wykryć środki wyrazu 

artystycznego  

PP 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela    

 

 

 

 

 

 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  zgodnie  z  wewnątrzszkolnym 

systemem oceniania. 

2.  Określ wymagania dla uczniów. 
3.  Przygotuj instrukcję dla ucznia, test i kartę odpowiedzi dla każdego ucznia. 
4.  Zapewnij  odpowiednie  warunki  przeprowadzenia  testu  (czas,  możliwość  samodzielnej 

pracy). 

5.  Przed rozpoczęciem pracy zapoznaj ucznia z instrukcją. 
6.  Przeprowadź test w określonym czasie. 

 
Instrukcja dla ucznia   

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 15

 

pytania o różnym stopniu trudności. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  „X”  lub  we  właściwym  miejscu  wykonaj  rysunek.  W  przypadku  pomyłki 
należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom podstawowy 

składa  się  z  10  pytań  na  które  jest  tylko  jedna  poprawna  odpowiedź,  II  część  –  poziom 
ponadpodstawowy  składa  się  z  5  zadań  z  których  jedno  polega  na  wykonaniu  rysunku 
technicznego rzutów  bryły i 4 pytań na które jest tylko jedna poprawna odpowiedź. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  na  jakieś  pytanie  sprawi  ci  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego gdy zostanie ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązani testu masz 45 min. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1)  Kto uważany jest za wynalazcę fotografii: 

a)  Charles Batteux. 
b)  Louis Jacąues Mande Daguerre. 
c)  Gaspard Felix Tournachon. 
d)  Laz-slo Moholy-Nagy. 

 
2.  Jakie znaczenie w sztuce ma pojęcie „kompozycja”?  

a)  to bałagan, chaos w polu obrazu. 
b)  to logiczny układ celowo dobranych elementów na płaszczyźnie lub w przestrzeni. 
c)  to ukazanie dysharmonii w obrazie. 
d)  to dowolny, przypadkowy układ elementów. 

 
3.  Gdzie jest położona linia horyzontu w perspektywie żabiej? 

a)  wysoko. 
b)  na równoległej linii do naszych oczu. 
c)  nisko. 
d)  w dwóch punktach zbiegu na linii horyzontu. 

 
4.  Co w sztuce oznacz pojęcie „Walor”? 

a)  ciężar barwy. 
b)  tło barwy. 
c)  domyślny jej kolor dopełniający. 
d)  świecąca najmocniej barwa. 

 

5.  Do  jakiego  kierunku  artystycznej  fotografii  zakwalifikujesz  poniższy  obraz 

fotograficzny? 

 

 
 

a)  do fotografii realistycznej. 
b)  do fotografii abstrakcyjnej. 
c)  do fotografii socjologicznej. 
d)  do fotografii surrealistycznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

6.  Które z poniższych zdań najlepiej określa fotografię jako dziedzinę sztuki? 

a)  pojawia się we wszystkich dziedzinach życia. 
b)  jest plastyczna, bo buduje obraz jak inne sztuki wizualne. 
c)  kradnie prywatność. 
d)  jest ogólnodostępna, robiona masowo przez maszyny. 

 

7.  Jakie warunki powinien spełniać reportaż?  

a)  upozowany i wyreżyserowany. 
b)  wykonany w różnych konwencjach artystycznych. 
c)  nowatorski, z eksperymentami nowych technik fotograficznych. 
d)  jak najbardziej rzeczywisty, realistyczny dotyczący tej samej czasoprzestrzeni. 

 

8.  Co to jest wymiarowanie?  

a)  odręczny rysunek przedmiotów na podłożu. 
b)  podawanie  wymiarów  przedmiotów  na  rysunkach  technicznych  za  pomocą  linii,  liczb 

i znaków wymiarowych. 

c)  podawanie wymiarów formatu, na którym rysujemy. 
d)  rysowanie widocznych krawędzi i zarysy przedmiotów. 

 

9.  Co jest podstawową jednostką długości stosowaną przy wymiarowaniu rysunków? 

a)  metr. 
b)  cal. 
c)  milimetr. 
d)  jednostka zależy od wielkości rysunku. 

 

10.  Jaką  linią  zaznaczamy  widoczne  krawędzie  i  zarysy  przedmiotów  na  rysunku 

technicznym? 
a)  linią cienką kreskową. 
b)  linią grubą punktową. 
c)  linią grubą ciągłą. 
d)  linią cienką ciągłą. 

 

11. Na karcie odpowiedzi wykonaj rysunki trzech rzutów prostokątnych przedstawionej bryły. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

12.  Na  poniższych  szkicach  rozpoznaj    plan  przedni,  środkowy  i tło.  W  jakiej  kolejności 

ustawione są szkice prezentujące poszczególne plany? 

 

 

 

 

 

 

a)  plany ustawiono w kolejności: tło, plan środkowy, plan przedni. 
b)  plany ustawiono w kolejności: plan środkowy, tło, plan przedni. 
c)  plany ustawiono w kolejności: tło, plan przedni, plan środkowy. 
d)  plany ustawiono w kolejności: plan przedni, plan środkowy, tło. 

 
 
13.  Która, z poniższych prac ma kompozycje statyczną, a która dynamiczną? 

(oznaczenie  „s”  to  kompozycja  statyczna  a  „d”dynamiczna).  Wybierz  prawidłowy 
z przedstawionych wariantów odpowiedzi. 

 

 

 
a) 

b) 

c) 

d) 

 

 

 

 

s  d  d  s  d 
s  d  s  d  d 

d  s  d  s  s 

s  d  d  s  d 

d  d  s  d  s 
d  d  d  d  d 

s  d  d  s  d 
s  d  s  s  d 

d  d  d  s  d 

s  d  d  s  d 
s  d  s  s  d 

d  d  d  s  d 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

14.  Jaką barwę dają barwy nałożone na siebie w syntezie addytywnej? 

a)  czarną. 
b)  żółtą. 
c)  białą. 
d)  czerwoną. 

 
15.  Określ,  które  środki  wyrazu  artystycznego  można rozpoznać  w prezentowanym poniżej 

obrazie.  Posłuż się zamieszczonym kluczem. 

 

  

Andy Warcholl, „Flowers”, 1964 r. 

.  
Klucz: 

a)  barwa  

 

b)  kształt 

 

c)  plamy barwne: 
miękkie 

twarde 

nieokreślone 

d)  format zdjęcia: 

 

e)  światłocień: 

 

f)  faktura 

 

 
 
 

 
Kompozycja barwna polichromatyczna 
g)  barwy zimne 
h)  barwy ciepłe 
i)  szeroka gama barw 
j)  wąska gama barw 
k) walorowa (tonalna) gama koloru 
 
Kompozycja barwna monochromatyczna 
l)  szeroka gama kolorów 
ł) wąska gama kolorów 
 
Kompozycja jest kontrastowa* ze względu na: 
m)  barwy 
n)  światła i cienie  
o)  kształty 
p)  motywy 
r)  niekontrastowa  
* skala 1-5; gdzie 1-mały kontrast, a 5-duży 
kontrast 

 
Wybierz zestaw środków wyrazu a), b), c) lub d) z wariantów umieszczonych poniżej: 
a)  d, f, j, k, ł, n, o. 
b)  e, f, k, l, n, p, r. 
c)  a, b, e, g, h, l, m. 
d)  b, c, d, e, k, ł, m, o. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Zastosowanie elementów wiedzy o sztuce w realizacji zadań zawodowych  

 
Poprawną odpowiedź zakreśl znakiem „X”, lub wpisz poprawną odpowiedź:  
 

pytanie

 

Odpowiedź 

pkt. 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 
 

 

 

 
 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

Razem pkt. 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38

7. LITERATURA 

 

1.  Białecki W.: Rysunek techniczny. Zbiór testów. WS PWN, Warszawa 1986 
2.  Brogowski L.: Sztuka w obliczu przemian. WSiP, Warszawa 1990 
3.  Czartoryska U.: Przygoda plastyczna w fotografii. WAiF, Warszawa 1965 
4.  Dobrzyński T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 1995 
5.  Durozoi G.(pod kierunkiem): Słownik sztuki XX wieku, Arkady, Warszawa 1998 
6.  Gołaszewska M.: Zarys estetyki. PWN, Warszawa 1984 
7.  Kościelecki  S.:  Współczesna  koncepcja  wychowania  plastycznego.  PWN,  Warszawa 

1979 

8.  Ligocki A.: Fotografia i sztuka. WAiF, Warszawa 1962 
9.  Osęka A.: Spojrzenie na sztukę. Wiedza Powszechna, Warszawa 1987 
10.  Sheybal S.: Kompozycja plastyczna – podstawowe zasady. PZWS, Warszawa 1964 
11.  Sterling Ch.: Martwa natura. WAiF, WN PWN, Warszawa 1998 
12.  Tatarkiewicz,: Historia estetyki. Arkady, Warszawa, 1991 
13.  Tomaszczuk  Z.:  Świadomość  kadru  –  szkice  z  estetyki  fotografii.  Kropka,  Września 

2003 

14.  Wójcik P.: Kompozycja obrazu fotograficznego. Almapress SOW ZSP, Warszawa 1990 
15.  Zuffi S.(red): Martwa natura, historia, arcydzieła, interpretacje. Arkady, Warszawa 2000  
16.  Zuffi S.(red): Historia portretu, przez sztukę do wieczności. Arkady. Warszawa 2000  
16.  www.culture.pl 
17.  www.wsp.kraków.pl 
18.  www.webesteemmagazine.art&design.pl 
19.  www.republik.pl/kwiatand/formatowanie.htm 
20.  www.szkola.wi.ps.pl/2003/rysunek_techniczny/indem.htm