background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
 

Zbigniew Ociepka 
 
 
 
 
 
 
 

Udostępnianie złóż mineralnych  
711[03].Z3.01 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Grażyna Ślusarczyk 
dr inż. Joanna Specylak-Skrzypecka 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Janusz Górny 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Myszor 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[03].Z3.01 
„Udostępnianie  złóż  mineralnych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu górnik odkrywkowej eksploatacji złóż. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze 

5  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Rola gospodarcza i występowanie surowców w Polsce  

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Powstawanie skał i ich podział 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3.  Cele i sposoby poszukiwania złóż 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4.  Poszukiwania geofizyczne i wiercenia poszukiwawcze  

16 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

5.5.  Grupy złóż 

18 

5.5.1. Ćwiczenia 

18 

5.6.  Podział zasobów 

19 

5.6.1. Ćwiczenia 

19 

5.7.  Udostępnianie złoża w zależności od warunków jego zalegania 

20 

5.7.1. Ćwiczenia 

20 

5.8.  Podstawy stateczności skarp eksploatacyjnych 

22 

5.8.1. Ćwiczenia 

22 

5.9.  Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, zabezpieczenia 

przeciwpożarowego oraz ochrony środowiska podczas udostępniania 
złóż
 

 
 

23 

5.9.1. Ćwiczenia 

23 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. Literatura 

33 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Poradnik dla nauczyciela będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 

kształcącej w zawodzie: górnik odkrywkowej eksploatacji złóż. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania – uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

711 [03].Z3 

Technologia 

eksploatacji złóż 

 

711[03].Z3.05 

Przetwarzanie 

kopalin 

711[03].Z3.01 

Udostępnianie złóż 

mineralnych  

711[03].Z3.02 

Wykonywanie robót 

przygotowawczych 

i eksploatacyjnych 

711[03].Z3.04 

Wykonywanie zwałowania 

i rekultywacji terenów 

pogórniczych 

711[03].Z3.03 

Transportowanie urobku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien: 

 

stosować  ogólne  zasady  BHP  w  górnictwie,  ochrony  przeciwpożarowej,  ochrony 
środowiska i zasady udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, 

 

stosować podstawowy sprzęt ochrony indywidualnej, 

 

znać podstawowe zasady rysunku technicznego, 

 

posługiwać się podstawowymi narzędziami i sprzętem pomocniczym, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić  warunki  powstawania  oraz  wskazać  miejsca  występowania  złóż  surowców 
mineralnych, 

 

wyznaczyć elementy zalegania złoża, 

 

scharakteryzować 

sposoby 

udostępniania 

zależności 

od 

zalegania 

złoża 

i zaprojektowanej technologii eksploatacji,  

 

uzasadnić stosowanie sposobów udostępnienia wyrobisk metodami odkrywkowymi, 

 

objaśnić udostępnienie bezpośrednie złóż,  

 

przedstawić sposoby udostępnienia złóż wykopami,  

 

wykonać wykopy koparkami, 

 

objaśnić wykonywanie wykopów spycharkami i zgarniarkami,  

 

określić działanie i zastosowanie różnych osprzętów roboczych,  

 

uzasadnić wybór miejsca pod udostępnienie złoża, 

 

wykonać  pracę  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  zabezpieczenia 
przeciwpożarowego oraz ochrony środowiska podczas udostępniania złóż. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………………..……. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż 711[03] 

Moduł:                                               Technologia eksploatacji złóż 711[03].Z3 
Jednostka modułowa:                        Udostępnianie złóż mineralnych 711[03].Z3.01 

Temat:   Zwalczanie  zagrożeń  dla  zdrowia  i  życia  przy  pracach  związanych 

z udostępnieniem złóż. 

Cel ogólny:   Ukształtowanie  umiejętności  przewidywania  zagrożeń  czyhających  podczas 

zajęć z udostępniania złoża. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przewidzieć zagrożenia zdrowia i życia podczas pracy, 

 

określić czynniki niebezpieczne i uciążliwe, 

 

nie dopuścić do powstania zagrożenia, 

 

stosować przepisy BHP. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

prezentowania wyników swojej pracy, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 2–3 osobowych.  

 
Czas:
 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kartka formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Określ  zagrożenia,  z jakimi  może  się  spotkać  pracownik  podczas  prac  związanych 

z udostępnianiem złoża. 
 
Faza wstępna 

Czynności organizacyjno-porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa 
Informacje 
1.  Przy  jakiego  rodzaju  pracach  może  wystąpić  zagrożenie  dla  życia  i  zdrowia 

pracowników? 

2.  Jakie należy podjąć działania profilaktyczne, aby nie doszło do wystąpienia zagrożeń.? 
3.  O jakich przepisach należy pamiętać podczas prac? 
4.  Jakie urządzenia ochronne  i  jaki ubiór ochronny  należy  stosować podczas wykonywania 

prac związanych z udostępnieniem złoża? 

5.  Jak  zabezpieczyć  wyrobiska  wybierkowe  przed  dojściem  do  nich  osób  nie 

zatrudnionych? 

 
Planowanie 
1.  Ustal z jakimi zagrożeniami możesz mieć do czynienia. 
2.  Ustal, jakie zabezpieczenia będziesz stosował. 
 
Uzgodnienie 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
Wykonanie 
1.  Wypisz wszelkie możliwe zagrożenia na kartce. 
2.  Zastanów się, w jaki sposób możesz przeciwdziałać zagrożeniom. 
3.  Wypisz sposoby przeciwdziałania odpowiednim zagrożeniom. 
4.  Zwróć uwagę na poprawność wykonania Twojej pracy. 
5.  Przygotuj  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów  wyznaczają  lidera 

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
Sprawdzanie 
1.  Czy poprawnie zostały dobrane zagrożenia? 
2.  Czy prawidłowo dobrane zostały środki zaradcze? 
 
Analiza 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać 
w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  dostępnych  Ci  źródłach  (literatura,  Internet)  wiadomości  na  temat  środków 

ochrony indywidualnej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności, 

 

analiza pracy uczniów w czasie zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………..……. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż 711[03] 

Moduł:                                             Technologia eksploatacji złóż 711[03].Z3 
Jednostka modułowa:                       Udostępnianie złóż mineralnych 711[03].Z3.01 

Temat:   Występowanie najważniejszych surowców w Polsce. 

Cel ogólny:   Określanie na podstawie mapy rozmieszczeniem złóż kopalin w Polsce. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

wymienić złoża podstawowych surowców, 

 

wskazać miejsca występowania najważniejszych złóż na mapie naszego kraju, 

 
Metody nauczania–uczenia się : 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 2–3 osobowych.  

 

Czas: 

2 godziny dydaktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

kartki formatu A4 z mapą konturową Polski, 

 

przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 

Scharakteryzuj występowanie i zaznaczenie złóż kopalin w Polsce. 

 
Faza wstępna 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  zajęć  zaznajomienie  uczniów 

z pracą metodą praktyczną. 
 
Faza właściwa 
 
Informacje 
1.  Co to jest kopalina? 
2.  Co to jest złoże? 
3.  Jakie złoża występują w Polsce? 
 
Planowanie 
1.  Zastanów się, jakie są najważniejsze złoża kopalin w Polsce. 
2.  Ustal, gdzie one się znajdują. 
 
Uzgodnienie 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Wykonanie 
1.  Zaznacz najważniejsze złoża kopalin symbolami w odpowiednich miejscach na mapie. 
2.  Opisz symbole użyte przez Ciebie. 
3.  Zastanów  się  i  odpowiedz  na  pytanie,  w jakich  gałęziach  przemysłu  są  stosowane 

wybrane przez Ciebie złoża kopalin? 

4.  Zwróć uwagę na poprawność wykonania Twojej pracy. 
5.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
 
Sprawdzanie 
1.  Czy  poprawnie  zostały  zaznaczone  miejsca  występowania  złóż  i odpowiednimi 

symbolami? 

2.  Czy prawidłowo uzasadniono wybór najważniejszych złóż kopalin? 
 
Analiza 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać 
w przyszłości. 
 
Faza końcowa 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w dostępnych Ci źródłach (literatura, internet) wiadomości na temat złóż, które 

posiadają państwa sąsiadujące z Polską, a których nasz kraj nie posiada lub ma ich niewielkie 
zasoby. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności, 

 

analiza pracy uczniów w czasie zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Rola gospodarcza i występowanie surowców w Polsce 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj mapę Polski i zaznacz na niej miejsca występowania surowców, które wg Ciebie 

są niezbędne i najważniejsze dla gospodarki kraju. Uzasadnij wybór. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować jakie surowce są dla Polski strategiczne, 
2)  odnaleźć w atlasie miejsca występowania tych surowców, 
3)  zaznaczyć na mapie konturowej Polski miejsca występowania złóż, 
4)  uzasadnić swój wybór, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
7)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

mapa konturowa Polski, 

 

atlas złóż mineralnych Polski, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2.  Powstawanie skał i ich podział 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W kolumnie  1  podane  są  skały  wyjściowe.  W kolumnie  2  wpisz  powstałe  skały 

metamorficzne z podanych skał wyjściowych. 

 

Skały wyjściowe 

Skały przeobrażone 

łupki ilaste 

 

wapienie 

 

piaskowce  

 

mułowce ilaste 

 

granity 

 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania i wpisać nazwy skał, 
2)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartka formatu A4 z tabelką, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj rodzaj skał. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z instrukcją BHP, 
2)  przygotować materiały i narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  opisać  makroskopowo  skałę  oraz  przy  pomocy  roztworu  kwasu  solnego  i pipety  ocenić 

zawartość wapnia,  

4)  określić nazwę skały na podstawie uzyskanych wyników, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
8)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne: 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartka A4, 

 

pipeta, 

 

roztwór kwasu solnego, 

 

zestaw skał, 

 

naczynie na użyty roztwór kwasu, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.3.  Cele i sposoby poszukiwania złóż 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Posłuż się mapą. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać pomiary odległości na mapie i posłużyć się podziałką mapy, 
2)  obliczyć wymiary liniowe na mapie i w rzeczywistości za pomocą skali, 
3)  obliczyć skalę mapy znając wymiary na mapie i w rzeczywistości, 
4)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
7)  uporządkować miejsce pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne: 

 

Środki dydaktyczne: 

 

mapa wycinka terenu, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

kalkulator, 

 

notatnik. 

 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie mapy terenu rozpoznaj powierzchnię złoża i jego lokalizację. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić miejsca i obszary występowania kopaliny użytecznej, 
2)  ustalić sposoby i formy zalegania kopaliny w danym rejonie, 
3)  zaznaczyć  na  mapie  występowanie  powierzchni  złoża,  które  zostanie  przeznaczone  do 

eksploatacji, 

4)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  uporządkować miejsce pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

mapa terenu w, którym zalegają złoża żwiru, 

 

przyrządy kreślarskie. 

 

Ćwiczenie 3 

Z terenu określonego na mapie, pobierz próbki geologiczne minerałów.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować materiały i narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  poszukać  na  danym  terenie  minerałów  z  zaznaczeniem  na  mapie  miejsca  ich 

występowania, 

4)  pobierać próbki z terenu określonego na mapie, 
5)  pobierać próbki minerałów ze zboczy nierówności terenu, 
6)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

mapa wycinka terenu, 

 

narzędzia do ręcznego wycinania bruzd – wcinaki, dłuta, młotki, 

 

pojemniki na zebrane minerały (blaszane puszki, woreczki, skrzynki). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.4.  Poszukiwania geofizyczne i wiercenia poszukiwawcze 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie zdjęć i rysunków różnego rodzaju świdrów i koronek wiertniczych, określ, 

do  jakiego  rodzaju  wiercenia  stosowane  są  poszczególne  z  nich.  Omów  technikę 
poszczególnych wierceń.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wybrać spośród zdjęć te, które potrzebujesz, 
3)  napisać  notatkę  na  temat  wybranego  świdra  lub  koronki  wiertniczej  opisując  w  niej 

zastosowanie, 

4)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  uporządkować miejsce pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia różnego rodzaju koronek i świdrów, 

 

notatnik. 

 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  przekroju  uzyskanego  z  rdzeni  wiertniczych,  sporządź  przekrój 

geologiczny  danego  wycinka  terenu,  na  którym  dokonano  poszukiwań  za  pomocą  wierceń 
obrotowych rdzeniowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  odczytać schemat przekrojów geologicznych, 
3)  zaznaczyć na przekroju geologicznym występowanie poszczególnych warstw minerałów, 
4)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  uporządkować miejsce pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przekrój poszczególnych trzech otworów wiertniczych, 

 

notatnik, 

 

przyrządy kreślarskie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.5.  Grupy złóż 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  geologicznej,  zakwalifikuj  poszczególne  złoża  do 

odpowiednich grup. Uzasadnij wybór. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeanalizować dokumentację, 
3)  zakwalifikować dane złoże do odpowiedniej grupy, 
4)  opisać przyczyny swojego wyboru, 
5)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:: 

 

przybory do pisania, 

 

dane geologiczne złóż, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.6.  Podział zasobów 

 

5.6.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  poniższych  danych  (tabela)  z kopalni  węgla  brunatnego,  oblicz  wskaźnik 

efektywności, a następnie oceń, czy wydobycie jest opłacalne.  
 

Rok 

2005 

2004 

Wydobycie węgla 
[tys. t] 

30.344 

30.542 

Przychód 
z działalności ogółem 
[tys. zł] 

1.613.773 

1.543.352 

Koszt uzyskania 
przychodu [tys. zł] 

1.373.636 

1.426.656 

Stopa dyskontowa 

6% 

7% 

Stawka 
amortyzacyjna 

10% 

10 % 

Nakłady inwestycyjne 
[mln. zł] 

4,54 

4,54 

Nakłady na 
utworzenie zapasów 

10% przychodu 

10% przychodu 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  napisać wzór na wskaźnik efektywności, 
3)  podstawić dane do wzoru i wyliczyć wskaźnik, 
4)  odpowiedzieć na pytanie, czy wydobycie jest opłacalne, 
5)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

dane kopalni, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.7.  Udostępnianie  złoża  w  zależności  od  warunków  jego 

zalegania 

 

5.7.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  określonym  przez  Ciebie  obszarze  i warunkach  terenowych,  zaznacz  sposób 

udostępnienia złoża, dobierz odpowiedni sprzęt. Uzasadnij wybór. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia  nauczyciel powinien omówić  jego zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  narysować teren i opisać warunki techniczne obszaru, 
2)  dobrać najlepszy sposób udostępnienia złoża, 
3)  dobrać odpowiedni sprzęt, 
4)  zaznaczyć sposób zbierania kopaliny, 
5)  uzasadnić wybór, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
8)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

  dyskusja dydaktyczna, 

  projekt. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartka formatu A4, 

 

przybory do pisania i rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Narysuj  w proporcjach  przekrój  przez  teren  odkrywkowy  (głębokość  zalegania  złoża  

50  m),  a następnie  dobierz  sposób  udostępnienia  złoża,  dobierz  sprzęt  i podziel  złoże  na 
przekroju geologicznym na piętra. Opisz poszczególne części i uzasadnij wybór. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  narysować w proporcji przekrój przez złoże, 
2)  określić sposób udostępnienia złoża, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

3)  zastanów się i dobierz odpowiedni sprzęt, 
4)  podzielić złoże na piętra – narysować i opisać elementy, 
5)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartka formatu A4, 

 

przybory do pisania i rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.8.  Podstawy stateczności skarp eksploatacyjnych 

 

5.8.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  danych,  wykonaj  własny  projekt  obszaru  górniczego,  a następnie  narysuj 

nachylenie skarp, zgodnie z przyjętymi założeniami. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  narysować fragment złoża i opisać je, 
3)  zastanowić się jakie nachylenie powinno być przy danym typie złoża, 
4)  narysować nachylenie skarp i opisać rysunek, 
5)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

projekt. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartka formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.9. 

Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  zabezpieczenia 
przeciwpożarowego  oraz  ochrony  środowiska  podczas 
udostępniania złóż 

 

5.9.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  uzyskanej  wiedzy,  wymień  i  krótko  scharakteryzuj  znane  Ci  środki 

ochrony indywidualnej, stosowane podczas prac związanych z udostępnianiem złoża. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  wpisać do notatnika ucznia środki ochrony osobistej stosowane podczas prac związanych 

z gospodarowaniem złożem, 

3)  dokonać ich krótkiej charakterystyki, 
4)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  uporządkować miejsce pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Udostępnianie  złóż 
mineralnych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 4, 9, 14, 15, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1 punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15 zadań,  w tym  co  najmniej  5 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  a,  3.  b,  4.  d, 5.c,  6.  a,  7.  b,  8.  d,  9.  c,  10.  c,  11. a
12. 
d, 13. d, 14. b, 15. d, 16. c, 17. b, 18. c, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia)  

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować proces wietrzenia 

PP 

Wskazać minerały występujące w Polsce 

Określić miejsca wydobywania węgla 
kamiennego w Polsce 

Scharakteryzować skały magmowe 

PP 

Określić sposób posługiwania się 
elektronarzędziami 

Rozpoznać kategorie złóż 

Sklasyfikować zasoby złóż 

Rozróżnić grunty spoiste  

Scharakteryzować czynniki wpływające na 
nachylenie skarp  

PP 

10 

Zdefiniować pojęcie budowa złoża 

11 

Rozpoznać grupy złóż 

12 

Określić sposoby wzmacniania skarp 

13 

Określić głębokość poszukiwania kopalin przy 
pomocy rowów poszukiwawczych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

14 

Określić zadania sztolni 

PP 

15 

Scharakteryzować zjawiska wykorzystywane 
w poszukiwaniach geofizycznych 

PP 

16 

Określić, w jakich skałach stosuje się wiercenia 
udarowe 

17 

Podzielić wkop udostępniający zewnętrzny 

PP 

18 

Określić warunki lokalizacji wyrobiska 

19 

Przypisać skałę do kategorii 

20 

Określić środki ochrony indywidualnej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielenie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu,  przypomnij  uczniom  o zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania typu testu (możliwa jest 

tylko jedna odpowiedź). 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Wietrzeniem nazywamy 

a)  zespół  procesów  fizycznych  i  chemicznych  zachodzących  w niewysokiej 

temperaturze,  które  prowadzą  do  konsolidacji  pierwotnie  luźnego  materiału 
osadowego. 

b)  proces wtórnego przeobrażenia skał magmowych i osadowych w skorupie ziemskiej. 
c)  proces twardnienia skały okruchowej (luźnej w zwięzłą). 
d)  proces niszczenia postaci fizycznej lub zmiany składu chemicznego skał w taki sposób, 

że powstała zwietrzelina (produkt wietrzenia). 

 
2.  W naszym kraju nie występują złoża takich minerałów jak 

a)  pluton. 
b)  siarka. 
c)  ropa naftowa. 
d)  miedź. 

 
3.  Węgiel kamienny wydobywany jest w rejonie 

a)  Okręg Bełchatowski. 
b)  Zagłębia Górnośląskiego. 
c)  Żuław Wiślanych. 
d)  Kujaw i Pomorza. 

 

4.  Sjenit jest skałą  

a)  żyłową. 
b)  osadową. 
c)  metamorficzną. 
d)  magmową. 

 

5.  Przed przystąpieniem do pracy z jakimkolwiek elektronarzędziem nie trzeba  

a)  sprawdzać stanu technicznego. 
b)  zapoznać się z instrukcją obsługi. 
c)  odkręcać obudowy. 
d)  wykonywać próbnego rozruchu urządzenia. 

 
6.  Wśród kategorii rozpoznawania złóż nie występuje kategoria 

a)  E. 
b)  C

2

c)  C

1

d)  A. 

 
7.  Złoża dzielą się na kilka rodzajów zasobów. Wśród nich nie występują zasoby 

a)  przemysłowe. 
b)  górnicze. 
c)  bilansowe. 
d)  pozabilansowe. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

8.  Do gruntów spoistych zaliczamy 

a)  pospółki. 
b)  piasku drobnoziarnistego. 
c)  żwiru. 
d)  gliny piaszczystej. 

 
9.  Nachylenie skarp w gruntach niespoistych uzależnione jest od  

a)  wielkości ziaren. 
b)  spoistości. 
c)  kąta naturalnego stoku. 
d)  kohezji. 

 
10.  Budową złoża nazywamy 

a)  przestrzenny sposób jego ukształtowania. 
b)  geometryczny sposób jego wykształtowania. 
c)  sposób jego ułożenia w skorupie ziemskiej. 
d)  formy jego ułożenia w skorupie ziemskiej. 

 
11.  Złoże dzieli się na grupy, wśród których nie występuje grupa 

a)  IV. 
b)  II. 
c)  I. 
d)  III. 

 
12.  Do wzmacniania skarp nie stosuje się 

a)  geowłókniny. 
b)  gwoździ. 
c)  mikrofali. 
d)  mikropali. 

 
13.  Zalegające  kopaliny  na  niewielkich głębokościach  możemy odnaleźć  za  pomocą  rowów 

poszukiwawczych niezabudowanych na głębokości do 
a)  5 m. 
b)  20 m. 
c)  10 m. 
d)  0,5 m. 

 
14.  Jakie wyrobiska poszukiwawcze stosujemy najczęściej w terenie górzystym 

a)  szyby pionowe. 
b)  sztolnie. 
c)  przekopy poszukiwawcze. 
d)  głębokie otwory wiertnicze. 

 
15.  W poszukiwaniach geofizycznych metodą grawimetryczną są wykorzystywane zjawiska 

a)  magnetyczne. 
b)  elektryczne. 
c)  zdolność przenoszenia wstrząsów. 
d)  siły przyciągania ziemskiego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

16.  Wiercenia udarowe stosuje się w skałach 

a)  sypkich. 
b)  ilastych. 
c)  twardych. 
d)  zawodnionych. 

 

17.  Udostępnianie złoża można wykonać przez wkop udostępniający zewnętrzny. Możemy je 

wykonywać na kilka sposobów. Nie stosuje się wkopu 
a)  centralnego. 
b)  skrajnego. 
c)  skrzydłowego. 
d)  schodkowego. 

 
18.  Usytuowanie wyrobisk udostępniających powinno być tak zlokalizowane, aby 

a)  znajdowały się w terenie zabudowanym budynkami przemysłowymi. 
b)  znajdowały się w terenie zabudowanym budynkami mieszkalnymi. 
c)  udostępniały złoże w najdogodniejszym miejscu. 
d)  grubość nadkładu była jak największa. 

 
19.  Zlepieniec jest skałą 

a)  żyłową. 
b)  osadową. 
c)  okruchowa. 
d)  magmową. 

 
20.  Przy pracach związanych z udostępnianiem złoża należy 

a)  używać okularów ochronnych. 
b)  robić co jakiś czas przerwy. 
c)  siedzieć, jak najbliżej monitora. 
d)  wyłączać elektronarzędzia przez ciągnięcie za kabel. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................................................................................................. 
 

Udostępnianie złóż mineralnych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

TEST  2 

 

Zadanie praktyczne 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Zapoznaj  się  z  treścią  zadania,  instrukcją do  jego wykonania,  stanowiskiem pracy  i jego 

wyposażeniem.  Masz  na  to  czas  20  minut.  Czas  ten  nie  jest  wliczany  do  czasu  trwania 
wykonywania zadania. 

2.  Po upływie tego czasu zgłoś gotowość przystąpienia do wykonania zadania. 
3.  Pamiętaj,  że  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 

obserwuje  wykonywane  przez  Ciebie  czynności  i  nie  będzie  udzielać  Ci  żadnych 
wskazówek.  Interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  i  może  w  takim  przypadku 
przerwać wykonywanie zadania. 

 
Temat zadania: 

Na  podstawie  mapy  terenu,  na  którym  przebiega  droga  dla  pojazdów  kołowych 

transportujących urobek z pola odkrywki zaprojektuj nachylenie skarp przy założeniach, że: 

 

droga ma długość 500m, 

 

nawierzchnia drogi znajduje się w terenie zagłębionym, 

 

w skarpach  występują  częściowo  piasek  i pospółka,  częściowo  grunty  gliniasto  – 
piaszczyste. 

 

Rodzaj gruntu 

Pochylenie skarpy do poziomu 

Piasek i pospółki 
 

1:1 – 1:1,5 

Piasek gruboziarnisty 

1 :1,3 – 1 : 1,6 

Piasek drobnoziarnisty 

1 :1,5 – 1 : 1,7 

Grunty gliniastopiaszczyste i piaszczystogliniaste 
w stanie suchym 

1 :1,1 – 1 : 1,7 

 

Czas wykonania zadania: 3 x 45 minut. 
 
Instrukcja do wykonania zadania  
 

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie : 
 

1.  Zaplanuj kolejność wykonania zadnia i zapisz w notatniku: 

a)  kolejne czynności niezbędne do wykonania zadania, 
b)  wykaz przyborów niezbędnych do wykonania ćwiczenia, 

2.  Przystąp do organizowania stanowiska pracy. 
3.  Wykonaj zaplanowane czynności.  
4.  Po zakończeniu projektu uporządkuj stanowisko pracy. 
5.  Zgłoś gotowość przystąpienia do prezentacji. 
6.  W czasie prezentacji: 

a)  uzasadnij celowość wykonywanego ćwiczenia, 
b)  oceń poprawność wykonania zadania odnosząc się do następujących kryteriów: 

− 

proporcje rysunku, 

− 

prawidłowe dobranie stopnia nachylenia zbocza, 

− 

prawidłowe wykonanie rysunku. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Wyposażenie stanowiska: 

 

zeszyt uczniowski, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania i rysowania, 

 

mapki terenu, 

 

tabela z dopuszczalnymi kątami nachylenia zbocza. 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

Czynności i kryteria wykonania 
 

Proponowane normy wymagań na oceny szkolne : 

 

poniżej 4 pkt. – ocena niedostateczna, 

 

4 pkt. – ocena dopuszczająca, 

 

5 pkt. – ocena dostateczna, 

 

6 pkt. – ocena dobra, 

 

8 pkt. – ocena bardzo dobra.  

 

 

Czynność 

Liczba punktów 

Napisanie planu działania 

 

Zapoznanie się z mapkami terenu 

 

Zlokalizowanie przebiegu drogi 

 

Przerysowanie trasy przebiegu drogi do notatnika 

 

Zaznaczenie rodzaju skał zalegających w zboczach 

 

Określenie  kąta  nachylenia  zboczy  przy  pomocy  załączonej 
tabeli 

 

Przeanalizowanie wykonanego zadania 

 

Prezentacja zadania 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7.  LITERATURA 
 

1.  Bielewicz T., Prus B.: Górnictwo. Wydawnictwo Śląsk, 1984 
2.  Bolewski  A.,  Gruszczyk  H.:  Geologia  gospodarcza.  Wydawnictwa  geologiczne, 

Warszawa 1989 

3.  Burnat  B.,  Korzeniowski  J.  I.:  Kopaliny  pospolite.  Prowadzenie  ruchu  zakładu 

górniczego. Wydawnictwa i Szkolenia Górnicze Burnat &Korzeniowski, 2003 

4.  Kozłowski Z.: Technika prowadzenia robót w kopalniach odkrywkowych. Śląsk, 1974 
5.  Mordawski J., Wiecki W.: Geografia Polski. Geografia 3. OPERON, Gdynia 2004 
6.  Rajnich  R.,  Siembab  J.,  Sosna  A.:  Mapy  górnicze.  Część  1.  Wydawnictwo  Śląsk, 

Katowice 1986 

7.  Rubinowski Z.: Geologia złóż. Wydawnictwa geologiczne, Warszawa 1973 
8.  http://geomuseum.tu-clausthal.de 
9.  http://opis_maszyn.htm 
10.  www.agro.ar.szczecin.pl 
11.  www.a-m.de 
12.  www.ar.wroc.pl 
13.  www.atlas.copco 
14.  www.definem.com 
15.  www.fizyka.net.pl 
16.  www.geo.uw.edu.pl 
17.  www.geo.uw.edu.pl 
18.  www.geofizyka.agh.edu.pl 
19.  www.geografia.lo4.poznan.pl 
20.  www.if.pw.edu.pl 
21.  www.maximus.pl 
22.  www.mount.cad.pl 
23.  www.pgi.gov.pl 
24.  www.ppwb.org.pl 
25.  www.redbor.pl 
26.  www.sciaga.pl 
27.  www.sejm.gov.pl 
28.  www.wikipedia.pl 
29.  www.visiontec43.info 
30.  www.warszawiak.org 
31.  www.wiw.pl 
32.  www.wsp.krakow.pl 
33.  www2.geod.agh.edu.pl