background image

KONSPEKT LEKCJI CHEMII W GIMNAZJUM W KLASACH DRUGICH

 

 
 

 
Temat: Odczyn roztworu a barwa wskaźnika. 

 

 

Cele dydaktyczno-wychowawcze: 

• 

zapoznanie uczniów z pojęciami: odczyn roztworu, pH roztworu; 

• 

kształtowanie postawy badawczej u uczniów; 

• 

zapoznanie  uczniów  z  metodami  identyfikacji  substancji  chemicznych  za 
pomocą tzw. wskaźników. 

 
 
 
 
Cele operacyjne: 
Uczeń powinien: 

• 

wiedzieć, co to jest i od czego zaleŜy odczyn roztworu; 

• 

znać  podstawowe  substancje  wskaźnikowe  (  papierek  wskaźnikowy,  oranŜ 
metylowy, fenoloftaleina); 

• 

wiedzieć  jakie  wskaźniki  słuŜą  do  stwierdzania  obecności  kwasów,  a  jakie 
zasad; 

• 

formułować wnioski i obserwacje; 

• 

określać odczyn roztworu za pomocą wskaźników; 

• 

określać odczyn roztworu na podstawie wartości pH. 

 
 
 
Metody:  wiodąca  –  oglądowa  (pokaz  zachowania  się  wskaźników    w  zaleŜności  od 
odczynu roztworu), słowna (pogadanka); wspomagająca (doświadczenia uczniowskie). 
 
 
Ś

rodki dydaktyczne: oranŜ metylowy, papierek uniwersalny, fenoloftaleina, ocet, sok  

z kiszonej kapusty, woda destylowana, woda wapienna, proszek do prania, foliogramy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Przebieg lekcji: 
 
Część nawiązująca: 

• 

sformułowanie tematu lekcji; 

• 

zapoznanie uczniów z celami i przebiegiem lekcji; 

 

Część właściwa: 

• 

wyświetlenie  foliogramu  nr  1  –  uczniowie  odpowiadają  na  pytania  zawarte  na 
foliogramie. 

 

 
Foliogram nr 1 

Czy istnieje jakaś róŜnica między napojami znajdującymi się w obu kubkach? 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

• 

wyświetlenie  foliogramu  nr  2  –  uczniowie  odpowiadają  na  pytania  umieszczone  na 
foliogramie. 

 

Foliogram nr 2. 

Czy moŜesz wskazać, w którym kubku jest czysta woda, a w którym sok z cytryny? 
Podaj sposób identyfikacji obu napojów? 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

WODA 

 

SOK 

CYTRYNY

 

 
 

 

 
 

 

background image

• 

nauczyciel  podkreśla,  Ŝe  nie  zawsze  moŜna  identyfikować  substancje  za  pomocą 
smaku  (szczególnie  w  pracowni  chemicznej,  gdzie  większość  z  nich  to  substancje 
trujące); 

 

• 

zdefiniowanie pojęcia wskaźnik (indykator): 

 
1.  Wskaźnik  (indykator)  –  substancja  chemiczna,  która  zmienia  barwę  w  zaleŜności  od 

odczynu roztworu. Najczęściej stosowanymi wskaźnikami w pracowni chemicznej są: 
papierek uniwersalny, oranŜ metylowy, fenoloftaleina. 

 

• 

zdefiniowanie pojęcia odczyn roztworu: 

 

2.  Odczyn roztworu – cecha roztworu zaleŜna od stęŜenia jonów wodorowych  
     w roztworze. 

JeŜeli  w  roztworze  liczba  jonów  H

+

  jest  większa  niŜ  liczba  jonów  OH 

-

,  wówczas 

odczyn  roztworu  jest  kwaśny,  jeŜeli  jest  mniejsza  -  odczyn  zasadowy,  jeŜeli  równa  - 
odczyn obojętny. 
 

3.  Liczbę  jonów  wodorowych  w  roztworze  określa  się  za  pomocą  tzw.  skali  pH,  która 

przyjmuje wartości w granicach od 0 – 14. 

 
pH < 7 – odczyn kwaśny, 
pH > 7 – odczyn zasadowy, 
pH = 7 – odczyn obojętny. 

 

 

• 

Pokaz doświadczenia 1. (uczniowie formułują obserwacje). 

Doświadczenie  1.  Badanie  zachowania  się  wskaźników  w  roztworach  róŜnych                                                              
substancji. 

 
a.  papierek uniwersalny. 
 
 
 
ocet 

         woda 

 

sok z    

   woda z  

               woda 

 

 

 

 

         kiszonej              proszkiem 

           wapienna 

 

 

 

 

 

kapusty 

  do prania 

 

 

 

 

 

 
 

 

II 

 

   III 

 

 

IV 

 

 

 
 
Obserwacje: Po nawilŜeniu papierka uniwersalnego w  probówkach I i  III  zabarwił się on 
na czerwono, w probówce IV i V na zielono, natomiast w II probówce pozostaje Ŝółty. 

Uczniowie  porównują  barwy  roztworów  ze  skalą  barw  podaną  na  opakowaniu  papierków 
uniwersalnych.

 

 
 

background image

b.  oranŜ metylowy 
 

oranŜ metylowy  

             oranŜ metylowy         oranŜ metylowy 

 

 
 
 

    

 

ocet 

 

   woda destylowana   

   woda wapienna 

 
 
 
 
 
 

Obserwacje:    Po  dodaniu  oranŜu  metylowego  ocet  zmienił  barwę  z  pomarańczowej  na 
czerwoną, natomiast po dodaniu go do wody destylowanej i wody wapiennej zabarwienie nie 
ulega zmianie. 

 
c.  fenoloftaleina  

 
    fenoloftaleina 

 

     fenoloftaleina 

 

fenoloftaleina 

 
 
 

    

 

ocet 

 

   woda destylowana   

   woda wapienna 

 
 
 
 
Obserwacje:    Po  dodaniu  fenoloftaleiny  do  octu  i  wody  destylowanej  roztwór  pozostaje 
bezbarwny, natomiast po dodaniu jej do wody wapiennej roztwór barwi się na malinowo. 

 

• 

Nauczyciel  wyświetla  foliogram  nr  3,  a  uczniowie  na  jego  podstawie  i  na  podstawie 

wcześniej przeprowadzonego doświadczenia formułują wnioski. 
 

 

Foliogram nr 3. Barwy substancji wskaźnikowych w zaleŜności od odczynu roztworu. 
 

Nazwa 
wskaźnika 

Barwa 
podstawowa 

Barwa w 
roztworze o 
odczynie 
kwaśnym 

Barwa w 
roztworze o 
odczynie 
obojętnym 

Barwa w 
roztworze o 
odczynie 
zasadowym 

Papierek 
uniwersalny 

 

 

 

 

OranŜ metylowy 
 

 

 

 

 

Fenoloftaleina 
 

 

 

 

 

background image

Wnioski:  Papierek  uniwersalny  wobec  kwasów  barwi  się  na  czerwono,  a  wobec  zasad  na 
zielono.  Pozwala  zatem  wykryć  obecność  kwasów  i  zasad.  OranŜ  metylowy  pod  wpływem 
kwasów  zmienia  barwę  z  pomarańczowej  na  czerwoną,  pozwala  zatem  wykryć  obecność 
kwasów. Fenoloftaleina pod wpływem zasad barwi się na malinowo, pozwala zatem wykryć 
obecność zasad.

 

• 

Uczniowie wykonują samodzielnie doświadczenie, które polega na identyfikacji odczynu 
3  bezbarwnych  roztworów  (wody  destylowanej,  wody  wapiennej,  octu)  za  pomocą 
papierków uniwersalnych i określenia ich przybliŜonej wartości pH. 

Doświadczenie  2.  Zidentyfikuj  odczyny  roztworów    znajdujących  się  w  kolejnych 
probówkach. Spróbuj określić przybliŜoną wartość pH tych roztworów. UŜyj do tego papierka 
uniwersalnego. Zanotuj obserwacje i wnioski w zeszycie.  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II 

 

       III 

Obserwacje:  Papierek uniwersalny w probówce I nie zmienił barwy. W probówce II zabarwił 
się  na  zielono,  a  w  probówce  III  na  czerwono.  Wartość  pH  w  przypadku:  pierwszego 
roztworu wynosi ok. 7, drugiego ok.10, a trzeciego ok.4. 

Wnioski: W probówce: 

 I - znajduje się roztwór o odczynie obojętnym, 

 II – znajduje się roztwór o odczynie zasadowym,  

III – znajduje się roztwór o odczynie kwaśnym. 

 

Część podsumowująca – rekapitulacja (pogadanka): 

• 

nauczyciel ponownie wyświetla foliogram nr 2 i pyta uczniów: 

W jaki sposób teraz  zidentyfikowalibyście  napoje w kubkach?  

• 

Nauczyciel wyświetla foliogram nr 1 i pyta uczniów: 

Jak  zmieniłoby  się  zabarwienie  substancji  wskaźnikowych,  które  poznaliście  na  dzisiejszej 
lekcji, gdyby
ście badali odczyn napojów w kubkach? 

• 

Utrwaleni e n azw ws kaźni ków i i ch   ch arakter ys t ycz n ych  barw.