background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

                     
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 

 

 

Alina Jaksa  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną  311[31].Z2.02
 

 

 

 

 

 
 

Poradnik 

dla 

nauczyciela 

        

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
 

Wydawca 

   

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 

2006 

           

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Jacek Malec 
mgr Barbara Przedlacka 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[31].Z2.02: 
,,Posługiwanie się dokumentacją techniczną”, zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu technik technologii chemicznej 311[31]. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS  TREŚCI 

 
 

1. Wprowadzenie 

3

2. Wymagania wstępne 

5

3. Cele kształcenia 

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

        7

5. Ćwiczenia  

11

5.1. Rysunek techniczny – podstawowe pojęcia 

11

 

5.1.1. Ćwiczenia 11

5.2. Rzut prostokątny równoległy 

12

 5.2.1. 

Ćwiczenia 

12

5.3. Rzut aksonometryczny – rzut ukośny równoległy 

14

5.3.1. Ćwiczenia 

14

5.4. Przekroje 

16

5.4.1. Ćwiczenia 

16

5.5. Wymiarowanie. Czytanie rysunków 

18

5.5.1. Ćwiczenia 

18

5.6. Uproszczenia rysunkowe. Programy komputerowe do wykonywania 

rysunków 

20

5.6.1. Ćwiczenia 

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22

7. Literatura 

34

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii chemicznej  
w module posługiwanie się dokumentacją techniczną. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,  

  aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,   
  cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy 

 

z  poradnikiem, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania – uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

Zajęcia dydaktyczne powinny być prowadzone różnymi metodami. Może to być np. 

pokaz, dyskusja w grupie, ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: praca samodzielna lub w małych zespołach. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

311[31].Z2.01 

Stosowanie aparatów   
i urządzeń przemysłu 

chemicznego 

311[31].Z2 

Techniczne podstawy procesów 

wytwarzania półproduktów  

i produktów przemysłu  

chemicznego 

311[31].Z2.02 

Posługiwanie się 

dokumentacja techniczną 

 

311[31].Z2.04 

Pomiary parametrów 

procesowych 

 

311[31].Z2.03 

Stosowanie typowych 

powiązań podstawowych

 

procesów w instalacjach 

przemysłu chemicznego

 

311[31].Z2.06 

Eksploatacja maszyn i 

urządzeń przemysłu 

chemicznego 

 

311[31].Z2.05 

Stosowanie układów 
automatyki i sterowania

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA  WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu nauczania, uczeń powinien umieć: 

  posługiwać się podstawowymi przyborami do rysowania, 

  korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE  KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku procesu kształcenia, uczeń powinien umieć: 

  określić znaczenie rysunku technicznego, 

  posłużyć się przyborami kreślarskimi i materiałami rysunkowymi, 

  skorzystać z norm technicznych, 
  wykonać szkice i rysunki brył geometrycznych w rzutach prostokątnych, 

  wykonać szkice i rysunki brył geometrycznych w rzucie aksonometrycznym, 

  wykonać szkice i rysunki części aparatury chemicznej, 
  odczytać szkice i rysunki aparatury chemicznej, 

  zwymiarować rysunki, 

  sporządzić przekroje przedmiotów, 
  rozróżnić różne rodzaje połączeń aparatury chemicznej, 

  rozpoznać oznaczenia na schematach technologicznych, 

  posłużyć się programem komputerowym do wykonania rysunków technicznych, 
  posłużyć się podstawowymi pojęciami z zakresu rysunku technicznego, 

  rozróżnić rodzaje i przeznaczenie dokumentacji instalacji przemysłu chemicznego, 

  rozpoznać na schematach urządzenia do automatyki. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 
 

Scenariusz zajęć  1 

 
 

Osoba prowadząca........................................................................................................... 
Modułowy program nauczania:  Technik technologii chemicznej          311[31] 
Moduł: Techniczne podstawy procesów wytwarzania półproduktów i produktów przemysłu 
chemicznego                                                                                            311[ 31].Z2 
Jednostka modułowa: Posługiwanie się dokumentacją techniczną         311[31].Z2.02. 

Temat: Przedstawianie płaskich przedmiotów w różnych podziałkach. 

 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności posługiwania się przyborami do rysowania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp. 

  dobrać materiały i przybory rysunkowe, 

  korzystać z przyborów rysunkowych, 

  obrać podziałkę, 

  korzystać z norm technicznych. 

 

Metody uczenia–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

  praca indywidualna  

 

Czas: 45 minut  

 

Środki dydaktyczne: 

  rysownica, 
  przykładnica, 

  trójkąty, 

  arkusz rysunkowy formatu A4, 
  ołówek H lub HB, 

  temperówka, gumka, pineski, 

  norma techniczna PN-EN ISO 5455:1998 (podziałki). 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp. 
4.  Realizacja tematu: 

  każdy uczeń zapoznaje się z normą techniczną dotyczącą podziałek stosowanych  

w rysunku technicznym, 

  po przerysowaniu przedstawionego przedmiotu w podziałce 1:1, uczeń wykonuje 

samodzielnie jego rysunek w dwóch innych podziałkach, 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

5.  Po wykonaniu rysunków uczeń analizuje swoją pracę, szukając słabych i mocnych stron. 
6.  Uczniowie prezentują swoje prace.  
7.  Nauczyciel dokonuje analizy pracy ucznia – poprawności i staranności wykonania. 
8.  Ocena prac. 

 

Zakończenie zajęć: 
 
Praca domowa 
Popraw swoją pracę, uwzględniając uwagi nauczyciela. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 

  anonimowa ankieta ewaluacyjna dotycząca zdobytych umiejętności i sposobu 

prowadzenia zajęć. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca...................................................................................................... 
Modułowy program nauczania:  Technik technologii chemicznej   311[31] 
Moduł: Techniczne podstawy procesów wytwarzania półproduktów i produktów przemysłu 
chemicznego                                                                                     311[31].Z2 
Jednostka modułowa: Posługiwanie się dokumentacją techniczną  311[31].Z2.02 

Temat:  Przedstawienie budowy wewnętrznej bryły za pomocą przekroju. 

 
Cel ogólny: 
kształtowanie umiejętności wykonywania przekrojów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
                      

  zorganizować stanowisko pracy, 
  dokonać wyboru właściwego przekroju, 

  oznaczyć płaszczyznę przekroju, 

  wykonać przekrój bryły. 
 
Metody nauczania–uczenia się:
 

  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca indywidualna i w małych zespołach. 
 
Czas: 45 minut 
 
Środki dydaktyczne: 

  rysownica, 
  przykładnica, 

  trójkąty, 

  arkusz rysunkowy formatu A4, 
  modele brył, 

  ołówki H i 2H, 

  temperówka, gumka, pineski, 
  norma techniczna dot. wykonywania przekrojów. 
 
Przebieg zajęć:  
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie celu zajęć. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.. 
4.  Realizacja tematu: 

  każdy z uczniów otrzymuje jeden model bryły,  

  co czwarty uczeń ma taki sam model bryły, 
  uczeń zapoznaje się z odpowiednią normą techniczną, 

  po przeprowadzonej analizie budowy modelu uczeń ustala rodzaj niezbędnego 

przekroju, 

  uczeń rysuje główny rzut  prostokątny bryły i zaznacza  na nim płaszczyznę 

przekroju, 

  następnie uczeń wykonuje  odpowiedni przekrój bryły i kreskuje płaszczyznę 

przekroju, 

  nauczyciel nadzorujący prace uczniów  udziela im pomocy w przypadku trudności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

5.  Po wykonaniu przekroju uczeń analizuje wykonaną pracę.  
6.  Uczniowie wykonujący przekrój tej samej bryły, porównują swoje prace, analizują, jakie  
      popełnili błędy. 
7.  Zespoły uczniów prezentują nauczycielowi swoje prace. 
8.  Nauczyciel dokonuje analizy przedstawionych prac, ocenia postępy uczniów. 
9. Uczniowie z nauczycielem oceniają prace. 
 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Przemyśl, czy możliwe było wykonanie innego rodzaju przekroju. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych ćwiczeniach: 

  anonimowe ankiety dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5. Ćwiczenia 
 

5.1.  Rysunek techniczny – podstawowe pojęcia

 

 

Ćwiczenie 1 

Określ i zapisz  czego dotyczy norma  PN-EN ISO-3098-0:2002.   

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  wybrać i zapoznać się z podaną normą, 
2)  zanotować oznaczenie, temat i podstawowe wiadomości umieszczone w normie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  komplet norm dotyczących rysunku technicznego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne.  

 

Ćwiczenie 2 

Wykreśl prostokąt o wymiarach 48 x 30 stosując  podziałki: 1:1, 2:1, 1:5.   

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  przygotować swoje stanowisko pracy (materiały i przybory rysunkowe), 
2)  wykreślić proste prostopadłe i równoległe, 
3)  odmierzyć odpowiednią długość odcinków, 
4)  wykreślić prostokąty. 
 

Środki dydaktyczne: 

  rysownica, 

  trójkąty, 

  przykładnica, 
  cyrkiel, 

  materiały kreślarskie, 

  arkusz rysunkowy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

5.2. Rzut prostokątny równoległy 

 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj rzut prostokątny na trzy rzutnie rombu o długości boku 40 mm Romb 

ustawiony jest równolegle do rzutni poziomej . 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  wykreślić romb, 
2)  wykonać rzuty na trzy rzutnie. 
 

Środki dydaktyczne: 

  rysownica, 

  trójkąty, 
  cyrkiel, 

  arkusz rysunkowy, 

  materiały rysunkowe. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne. 

 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie przedstawionego szkicu odwzoruj bryłę w rzucie prostokątnym 

równoległym 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  ustalić rzut główny, 
2)  wykonać niezbędne rzuty.  
 

Środki dydaktyczne: 

  rysownica, 
  trójkąty, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

  cyrkiel, 

  arkusz rysunkowy, 
  materiały rysunkowe. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne. 
 
Ćwiczenie 3

 

Dorysuj brakujące rzuty i uzupełnij już istniejące zgodnie z zasadą rzutowania na trzy 

rzutnie.  
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia,  nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  uzupełnić rzuty, 
2)  dorysować brakujące rzuty. 
 

Środki dydaktyczne: 

  rysownica, 

  trójkąty, 

  cyrkiel,  
  przybory rysunkowe, 

  arkusz rysunkowy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5.3. Rzut aksonometryczny – rzut ukośny równoległy 

 
Ćwiczenie 1 

Wykreśl rzut ukośny graniastosłupa o podstawie trójkąta równoramiennego. Długość  

boków trójkąta   3 i 4 cm, wysokość graniastosłupa 8 cm. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  wykreślić trójkąt równoramienny, 
2)  wyznaczyć w trójkącie odcinek równoległy do osi y, 
3)  wykreślić rzut ukośny trójkąta, 
4)  wykreślić graniastosłup. 
 

Środki dydaktyczne: 

  rysownica, 
  arkusz rysunkowy, 

  przybory rysunkowe. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne.  
  
Ćwiczenie 2 

Na podstawie przedstawionych rzutów prostokątnych bryły naszkicuj jej rzut ukośny. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres i 

technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  znać sposób wykonywania rzutu ukośnego, 
2)  zachować staranność wykonania, 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Środki dydaktyczne: 

  rysownica, 

  arkusz rysunkowy, 
  przybory rysunkowe. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.4. Przekroje 

 
Ćwiczenie 1 

Zaznacz i wykonaj  odpowiedni przekrój przedstawionego przedmiotu. 

 

      

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  wybrać rodzaj przekroju, 
2)  zaznaczyć płaszczyznę przekroju, 
3)  wykonać przekrój, 
4)  prawidłowo zakreskować płaszczyznę przekroju. 

    

 

Środki dydaktyczne: 

  rysownica,  

  przybory rysunkowe, 
  arkusz rysunkowy, 

  rysunek bryły. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne. 
 
Ćwiczenie 2  

Jakie błędy popełniono na rysunkach? Usuń je i narysuj poprawnie przedmioty 

przedstawione w przekroju. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania  
 
Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  określić w jakim przekroju przedstawiono przedmioty, 
2)  narysować je w tym przekroju poprawnie, 
3)  uzasadnić przyczynę popełnionych błędów. 

 

Środki dydaktyczne: 

  rysownica,  

  przybory rysunkowe, 

  arkusz rysunkowy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

5.5. Wymiarowanie. Czytanie rysunków 

 
Ćwiczenie 1 

Zwymiaruj przedstawiony na rysunku przedmiot. 

 

                                              

        

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  zanalizować przedstawiony rysunek, 
2)  zwymiarować przedmiot, 
3)  prawidłowo wykreślić linie wymiarowe, linie pomocnicze, 
4)  prawidłowo nanieść liczby i znaki wymiarowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  rysownica, 
  przybory kreślarskie, 

  arkusz rysunkowy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne. 
 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij brakujące wymiary:  

               

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  prawidłowo wymiarować promienie i średnice, 
2)  wykorzystać znajomość zasad wymiarowania. 

 

Środki dydaktyczne: 

  rysownica, 

  przybory kreślarskie, 

  arkusz rysunkowy. 
  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

5.6. Uproszczenia rysunkowe. Programy komputerowe do 

 

 

 

wykonywania rysunków

 

  

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie przedstawionego schematu  opisz pokazany proces technologiczny. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania  
 
Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  dokładnie zapoznać się z przedstawionym schematem technologicznym, 
2)  rozpoznać poszczególne aparaty. 
 

Środki dydaktyczne: 

  plansza ze schematem technologicznym,  

  normy dotyczące  oznaczeń na schematach:  PN-89/M-42007/04,  
  PN-EN-ISO 10628:2005 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne. 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

Ćwiczenie 2 

Mając uproszczony rysunek instalacji rurowej wykorzystaj odpowiednią normę, aby 

określić poszczególne elementy instalacji. 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia oraz zasady bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania  
 
Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z oznaczeniami elementów instalacji rurowej,  
2)  zapoznać się z normą, 
3)  określić elementy instalacji. 
 

Środki dydaktyczne: 

  plansza ze schematem technologicznym, 

  zestaw norm.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  ćwiczenia praktyczne. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

6.  EWALUACJA  OSIĄGNIĘĆ  UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się 
dokumentacja techniczną” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego. 

  zadania 4, 5, 8,12,14 są poziomu ponadpodstawowego 
 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punktów. 

Za każdą prawidłową odpowiedź  uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny 
szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej  8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie 11 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry za rozwiązanie – 14 zadań z poziomu podstawowego i 2 zadań z poziomu 

ponadpodstawowego, 

  bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań z poziomu podstawowego i 3 zadań z poziomu 

ponadpodstawowego,  

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. a, 4. b, 5. d, 6. c, 7. d. 8. b, 9. c, 10. a, 11. b, 
12. c, 13. c, 14. c, 15. a, 16. d, 17. a, 18. c, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

 1 

Wskazać podstawowy arkusz rysunkowy 

 2 

Określić wymiary podstawowego arkusza 
rysunkowego 

A P  d 

 3 

Wskazać zastosowanie linii rysunkowych 

 4 

Zidentyfikować rodzaje rzutów 

PP 

        b 

 5 

Dokonać analizy wpływu kąta nachylenia figury na 
obraz rzutu 

C PP  d 

 6 

Wskazać rzut główny A 

 7 

Odczytać podziałki  

 8 

Wyszukać brakujący rzut 

PP 

 9 

Ustalić liczbę rzutów 

10 Odwzorować krawędzie w przekroju 

11 Ustalić długość krawędzi w rzucie ukośnym B 

12 Zanalizować wymiarowanie przedmiotów 

PP 

13 Zwymiarować proste przedmioty 

14 Zanalizować odwzorowanie przedmiotów w postaci 

rzutu ukośnego 

C PP  c 

15 Zidentyfikować urwania 

16 Oznaczyć linię gwintu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

17 Odczytać oznakowanie norm technicznych 

18 Porównać rodzaje rysunków 

19 Zastosować zasady kreskowania powierzchni 

przekroju 

C P  d 

20 Odczytać oznakowania ołówków B 

 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu z wyprzedzeniem co najmniej  

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Stwórz atmosferę życzliwości i spokoju podczas wykonywania testu. 
5.  Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o kończącym się czasie wykonania 

testu. 

6.  Przeprowadź analizę wyników testu, wybierz zadania, które sprawiły uczniom najwięcej 

trudności. 

7.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, aby uniknąć niepowodzeń dydaktycznych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań.  
5.  Każde zadanie ma 4 możliwe odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 
1)  rubryce znak X.  
8.  W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie   

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

                         Powodzenia! 

 

 

Materiały dla ucznia 

  instrukcja, 
  zestaw zadań, 

  karta odpowiedzi. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Podstawowy arkusz rysunkowy oznaczamy symbolem 

a)  A2. 
b)  A1. 
c)  A0. 
d)  A4. 

 

2.  Wymiary podstawowego arkusza rysunkowego wynoszą 

a)  210 x 320. 
b)  297 x 420. 
c)  219 x 210. 
d)  210 x 297. 

   

3.  Niewidoczne krawędzie przedmiotu na rysunku zaznacza się linią 

a)  linią  kreskową cienką. 
b)  linią ciągłą grubą. 
c)  linią punktową. 
d)  linią ciągłą cienką. 

 

4.  Rzutami prostokątnymi na trzy rzutnie równoległościanu o podstawie kwadratowej, 

ustawionego równolegle do rzutni poziomej są 
a)  kwadrat, prostokąt, prostokąt. 
b)  prostokąt, kwadrat, prostokąt. 
c)  kwadrat, kwadrat, prostokąt. 
d)  prostokąt, prostokąt, kwadrat . 

 

5.  Rzuty pokazane na rysunku powstają przy ustawieniu trójkąta 
                                

              

 

a)  równolegle do rzutni poziomej. 
b)  pod kątem 30° do rzutni pionowej. 
c)  równolegle do płaszczyzny pionowej. 
d)  pod kątem 45° do rzutni poziomej. 

 
6.  Rzut główny przedmiotu to:       

a)  widok z prawego boku 
b)  widok z góry 
c)  widok z przodu 
d)  widok z dołu 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

7.  Największe rozmiary ma przedmiot narysowany w podziałce 

a)  2 : 1. 
b)  1 : 3. 
c)  1 : 1. 
d)  3 : 1. 

 
8.  Przedmiot przedstawiono za pomocą dwóch rzutów. Właściwy trzeci rzut to: 
 

                     

 

  
          
9.  Odcinek można przedstawić maksymalnie w 

a)  2 rzutach. 
b)  1 rzucie. 
c)  3 rzutach. 
d)  4 rzutach. 

 
10.  Krawędzie leżące poza  płaszczyzną przekroju zaznacza się linią 

a)  ciągłą grubą. 
b)  nie zaznacza się. 
c)  kreskową cienką. 
d)  ciągłą cienką. 

 
11.  W rzucie ukośnym ulegają skróceniu krawędzie równoległe do osi 

a)  x. 
b)  y. 
c)  z i y . 
d)  x i y. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

12.  Prawidłowo zwymiarowany przedmiot przedstawia rysunek: 

 
 
 
                    

 

 
        
13.   Na rysunku brakuje linii wymiarowych 
 

                                             

 

 

a)  czterech. 
b)  dwóch. 
c)  trzech. 
d)  jednej. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

14.  Bryłę przedstawiono w postaci szkicu rzutu prostokątnego. Jej rzutem ukośnym  jest   

rysunek: 

 
 

                                              

 

 
 

                   

 

 
 
15.  Urwania wykonuje się dla przedmiotów 

a)  długich o stałym przekroju poprzecznym.                                   
b)  krótkich o stałym przekroju poprzecznym.       
c)  długich o zmiennym przekroju poprzecznym. 
d)  krótkich o zmiennym przekroju poprzecznym.  

 
16.  Linię gwintu zaznacza się linią  

a)  kreskową cienką. 
b)  punktową.  
c)  dwupunktową. 
d)  ciągłą cienką. 

 
17.  Norma techniczna o symbolu EN jest normą 

a)  europejską. 
b)  angielską. 
c)  polską. 
d)  ISO. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

18.   Wymiarów nie podaje się na: 

a)  szkicu.  
b)  rysunku wykonawczym. 
c)  schemacie. 
d)  rysunku złożeniowym. 

 

19.  Kreskowanie przekroju dwóch połączonych części  

a)  jest takie samo. 
b)  różni się kątem pochylenia linii. 
c)  różni się podziałką. 
d)  różni się kierunkiem. 

 
20.  Grafit w ołówku oznaczonym symbolem. 6H jest: 

a)  twardy. 
b)  bardzo twardy. 
c)  miękki. 
d)  średniej twardości. 

  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punktacja 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

10 

a b c d 

 

11 a  b  c  d 

 

12 a  b  c  d 

 

13 a  b  c  d 

 

14 a  b  c  d 

 

15 a  b  c  d 

 

16 a  b  c  d 

 

17 a  b  c  d 

 

18 a  b  c  d 

 

19 a  b  c  d 

 

20 a  b  c  d 

 

Razem   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

Test praktyczny próba pracy 

 

Zadanie:    Znając sposób rzutowania prostokątnego brył geometrycznych, wybierz   
i wykonaj te rzuty
,  które najdokładniej zobrazują  bryłę  złożoną wskazaną przez 
nauczyciela. 
 
Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną 
czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.  
 
Propozycje normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 

1)  dopuszczający – za prawidłowo wykonane czynności: 1, 2, 5, 7, 8, 9 i uzyskanie 6 

punktów, 

2)  dostateczny – 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9 i uzyskanie 8 punktów, 
3)  dobry – 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9,10  i uzyskanie 9 punktów, 
4)  bardzo dobry – za wykonanie wszystkich czynności  i uzyskanie 10 punktów. 

Kryteria oceny 
 

Obszar  

czynności 

Numer 

czynności 

Sprawdzana 

czynność 

Kryterium 

wykonania 

czynności 

Punktacja

0 – 1 

1 Uczeń  określa 

ustawienie bryły do 
rzutowania i ustala 
rzut główny 

Uczeń ustalił 
ustawienie bryły do 
rzutowania 

0 –1 

2 Uczeń rysuje  rzut 

główny 

Uczeń narysował  
rzut główny 

0 –1 

3 Uczeń wykonuje 

rysunek  rzutu 
z góry 

Uczeń wykonał 
rysunek rzutu 
z góry 

0 –1 

4 Uczeń wykonuje 

rysunek rzutu  z boku 

Uczeń wykonał 
rysunek rzutu z boku  

0 –1 

      

Uczeń podczas 
wykonywania 
ćwiczenia utrzymuje 
porządek na 
stanowisku pracy 
 

Uczeń podczas 
wykonywania  
ćwiczenia 
utrzymywał 
porządek na 
stanowisku pracy 

0 –1 

6 Uczeń dokładnie  

i starannie wykonuje 
rysunki rzutów 
 

Uczeń dokładnie i 
starannie wykonał 
rysunki rzutów 

0 –1 

Wykonywanie zadania  
z zachowaniem 
przepisów bhp  

7 Uczeń zachowuje 

odpowiedni dobór 
linii 

Uczeń zachował 
odpowiedni dobór 
linii 

0 – 1 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

 8 

Uczeń zachowuje 
odpowiedni układ 
rzutów 

Uczeń zachował 
odpowiedni układ 
rzutów 

0 – 1 

 9 

Uczeń porządkuje 
stanowisko pracy 

Uczeń uporządkował 
stanowisko pracy 

0 – 1 

Prezentowanie i ocena 
wykonanego ćwiczenia 

10 Uczeń prezentuje i 

ocenia wykonane 
ćwiczenie 

Uczeń zaprezentował 
i ocenił jakość 
swojej pracy 

0 – 1 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

KARTA OBSERWACJI 

 

Imię i nazwisko:....................................................................................... 
 
Zadanie:  Znając sposób rzutowania prostokątnego brył geometrycznych, wybierz i wykonaj 
te rzuty, które najdokładniej zobrazują przedstawioną bryłę  złożoną – część aparatury 
chemicznej. 

 

Obszar 

wymagań 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 

punktów 

1 czynność: Określenie ustawienia bryły do rzutowania 
 i ustalenie rzutu głównego bryły 
Kryterium wykonania: Jeżeli uczeń wybrał  prawidłowe 
ustawienie bryły do rzutowania i ustalił rzut główny 
 

 

2 czynność: Narysowanie rzutu głównego 
Kryterium wykonania: Jeżeli uczeń narysował poprawnie rzut 
główny  
 

 

3 czynność: Wykonanie rysunku rzutu z góry 
Kryterium wykonania: Jeżeli uczeń poprawnie narysował rzut z 
góry 
 

 

4 czynność: Wykonanie rysunku rzutu z boku 
Kryterium wykonania: Wykonanie rysunku rzutu z boku 
 

 

5 czynność: Zachowanie porządku na stanowisku pracy 
Kryterium wykonania: Jeżeli uczeń zachowywał  
porządek na stanowisku pracy   
 

 
 
 

6 czynność: Staranność i dokładność wykonania rysunków rzutów 
Kryterium wykonania: Jeżeli uczeń starannie    i dokładnie 
wykonał rysunki rzutów 
 

 

7 czynność: Zachowanie odpowiedniego doboru linii 
Kryterium wykonania: Jeżeli uczeń dobrał odpowiedni rodzaj 
linii 
 

 

8 czynność: Zachowanie odpowiedniego doboru układu rzutów 

Wykonywanie 
zadania z 
zachowaniem 
przepisów bhp 

Kryterium wykonania: Jeżeli uczeń zachował odpowiedni układ 
rzutów 

 

9 czynność: Porządkowanie stanowiska pracy 

 

Kryterium wykonania: Jeżeli uczeń uporządkował stanowisko 
pracy 
 

 

10 czynność: Prezentacja i ocena  własnej pracy 

Prezentowanie 
i ocena  
wykonanego 
zadania 

Kryterium wykonania: Jeżeli uczeń zaprezentował i ocenił swoją 
pracę  

 

Łączna liczba punktów 

Uzyskana ilość 
punktów i 
ocena 

Uzyskana ocena szkolna 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu z wyprzedzeniem co najmniej      

jednotygodniowym. 

2.  Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania próba pracy i zasadami punktowania. 
3.  Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu próba pracy. 
4.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
5.  Rozdaj uczniom Instrukcje do wykonana zadania, podaj czas przeznaczony na 

wykonanie    zadania. 

6.  Rozdaj uczniom modele do rzutowania. 
7.  Stwórz atmosferę życzliwości i spokoju podczas wykonywania testu. 
8.  Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o kończącym się czasie wykonania    

testu. 

9.  Wpisz wyniki testowania do karty obserwacji. 
10.  Przeprowadź analizę wyników testu, wybierz czynności, które sprawiły uczniom  

najwięcej trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, aby uniknąć niepowodzeń dydaktycznych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  W teście próba pracy oceniany jesteś za czynności wykonywane oraz za ich   

prawidłowość. 

3.  Pracuj samodzielnie, gdyż tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić, co potrafisz. 
4.  Po przeprowadzonej analizie dokonaj wyboru rzutów. 
5.  Postaraj się rysunki wykonywać starannie. 
6.  Utrzymuj porządek na stanowisku pracy.  
7.  Jeśli skończyłeś zadanie, uporządkuj stanowisko pracy. 
8.  Zaprezentuj nauczycielowi wykonane zadanie, wskaż trudności i ewentualne 

niedociągnięcia. 

9.  Czas na wykonanie zadania wynosi 45 minut. 

 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 
  modele do rzutowania. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

7.   LITERATURA 

 
1.  Białecki W.: Rysunek techniczny. Zbiór testów. Wydawnictwo Szkolne PWN.  

Warszawa 1999 

2.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. Wydawnictwo Naukowo-Techniczne. 

Warszawa 2004 

3.  Gutowski A.: Zadania z rysunku technicznego. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. 

Warszawa 1992.  

4.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. Wydawnictwa Szkolne 

i Pedagogiczne. Warszawa 1995                   

5.  Normy techniczne:  

 PN-ISO 10209:1994  
 PN-EN ISO 5457:2002 
 PN-86/N-01603 
 PN-EN ISO 5457:2002          
 PN-EN ISO 5455:1998 
 PN-EN ISO 128-24:2003 
 PN-EN ISO-3098-0:2002   
 PN-EN ISO 5456 -1:2002  
 PN-EN ISO 10628:2005 
 PN-89/M-42007/04.