background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 
 
Mariusz Szynkaruk 

 

 
 
 
 
 

Zabudowa potoków górskich 
712[03].Z1.06 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Krzysztof Piela 
mgr inŜ. Daniel Kózka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Mariusz Szynkaruk 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej

 

712[03].Z1.06  

,,Zabudowa  potoków  górskich”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
monter budownictwa wodnego.  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

3

 

2.  Wymagania wstępne 

5

 

3.  Cele kształcenia 

6

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

7

 

5. Ćwiczenia  

11

 

5.1. Charakterystyka potoków górskich 

11

 

5.1.1. Ćwiczenia 

11

 

5.2. Zabudowa obszarów zbiorczych 

13

 

5.2.1. Ćwiczenia 

13

 

5.3. Umocnienia skarp i dna potoków na odcinku szyi 

15

 

5.3.1. Ćwiczenia 

15

 

5.4. Roboty w obszarze stoŜka usypowego 

17

 

5.4.1. Ćwiczenia 

17

 

5.5. Budowle poprzeczne ograniczające dno potoków 

19

 

5.5.1. Ćwiczenia 

19

 

5.6. Opaski brzegowe 

21

 

 5.6.1. Ćwiczenia 

21

 

5.7. śłoby. Poprzeczki 

23

 

5.7.1. Ćwiczenia 

23

 

5.8. Zapory przeciwrumowiskowe 

25

 

5.8.1. Ćwiczenia 

25

 

5.9. Kontrola i odbiór robót 

27

 

5.9.1. Ćwiczenia 

27

 

5.10. Roboty remontowe 

29

 

  5.10.1. Ćwiczenia 

29

 

5.11. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz 
         ochrony środowiska
 

 

31

 

   

5.11.1. Ćwiczenia

 

31

 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

32

 

7. Literatura 

46

 

 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Zabudowa  potoków  górskich”,  który 

będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie 
monter budownictwa wodnego 712[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.  

W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

712[03].Z1 

Technologia robót hydrotechnicznych

 

712[03].Z1.01 

Organizowanie stanowiska pracy

 

712[03].Z1.02 

Wykonywanie pomiarów związanych z robotami hydrotechnicznymi

 

712[03].Z1.03 

Wykonywanie robót melioracyjnych

 

712[03].Z1.04 

Wykonywanie robót ziemnych  

i pogłębiarskich

  

712[03].Z1.05 

Wykonywanie budowli regulacyjnych

 

712[03].Z1.06 

Zabudowa potoków górskich

 

712[03].Z1.07 

Wykonywanie budowli piętrzących

 

712[03].Z1.08 

Wykonywanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych

 

712[03].Z1.09 

Wykonywanie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych

 

712[03].Z1.10 

Obsługa urządzeń i obiektów 

hydrotechnicznych

 

712[03].Z1.11 

Wykonywanie konserwacji  

i naprawy budowli wodnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, powinieneś umieć: 

 

organizować stanowisko pracy, 

 

wykonywać pomiary związane z robotami hydrotechnicznymi, 

 

wykonywać roboty melioracyjne, 

 

stosować  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
i ochrony środowiska, 

 

wykonywać roboty ziemne i pogłębiarskie, 

 

wykonywać budowle regulacyjne. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować cieki wodne, 

 

scharakteryzować elementy potoków górskich, 

 

określić skutki gwałtownych zmian stanów wody i przepływów w potokach górskich,  

 

określić rodzaje zabudowy potoków górskich, 

 

posłuŜyć się dokumentację techniczną, 

 

określić rodzaj i zakres robót związanych z zabudową potoków górskich, 

 

wyznaczyć i zabezpieczyć miejsca zabudowy potoków górskich, 

 

dobrać materiał do umocnienia skarpy oraz dna potoków górskich, 

 

wykonać roboty związane z zabudową stoŜka usypowego, 

 

wykonać prace związane z budową stopni i progów, 

 

wyznaczyć i utrwalić linię trasy regulacyjnej stosując opaski brzegowe, 

 

wykonać prace związane z budową Ŝłobów, 

 

zaplanować wykonanie poprzeczek, 

 

określić pojemność zbiornika rumoszu, 

 

określić zasady lokalizacji zapór przeciwrumowiskowych,  

 

wykonać prace związane z budową zapór przeciwrumowiskowych, 

 

dokonać kontroli i odbioru robót, 

 

dobrać i zastosować przyrządy pomiarowe, 

 

wykonać przedmiar i obmiar w zakresie wykonywanych robót, 

 

wykonać prace związane z konserwacją i naprawą uszkodzonej zabudowy, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska przy zabudowie potoków górskich. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter budownictwa wodnego 712[03] 

Moduł: 

Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Zabudowa potoków górskich 712[03].Z1.06 

 
Temat:   Roboty remontowe. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  prawidłowego  wskazania  jakie  roboty  remontowe 

powinny być wykonane na określonym odcinku zabudowy potoku górskiego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić jakie roboty remontowe naleŜy wykonać, 

 

prawidłowo  rozmieścić  na  fotografiach  potoku  górskiego  rodzaj  robót  remontowych  do 
wykonania. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 

Czas: 2 godz. dydaktyczne (90 min). 

 

Środki dydaktyczne:  

 

fotografie potoku górskiego, 

 

papier formatu A3, 

 

ołówek. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  

3.

 

Realizacja tematu: 

 

nauczyciel pokazuje 3 fotografie potoku górskiego, 

 

uczniów  dzielimy  na  grupy  3–5  osobowe,  kaŜda  grupa  losuje  po  jednej  fotografii 
potoku górskiego i zapisuje na kartce jakie roboty remontowe naleŜy wykonać, 

 

kaŜda  grupa  ma  prawidłowo  umiejscowić  rodzaj  roboty  remontowej  na  fotografii 
(podpisać rodzaj roboty remontowej na fotografii), 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, 

 

prezentacja podpisanych fotografii wykonanych w poszczególnych grupach, 

 

po prezentacjach wszystkich grup następuje zmiana fotografii dla danej grupy, 

 

powtarzamy ćwiczenie j.w. 

4.

 

Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności, jakie napotkali. 

5.

 

Nauczyciel analizuje pracę uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie stanowisk pracy i pracowni. 
 
Praca domowa: 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Roboty remontowe na potokach górskich.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter budownictwa wodnego 712[03] 

Moduł: 

Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Zabudowa potoków górskich 712[03].Z1.06 

 
Temat:  Budowle poprzeczne ograniczające dno potoków. 

Cel ogólny: Nabycie wiedzy dotyczącej budowli poprzecznych ograniczających dno potoków. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić budowle ograniczające dno potoków,  

 

scharakteryzować poszczególne budowle. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas: 
2 godz. dydaktyczne (90 min). 
 
Środki dydaktyczne:
 

 

papier formatu A4,  

 

długopis, 

 

ołówek. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja tematu: 

 

kaŜdy  uczeń  wykonuje  ćwiczenie  poprzez  wypisanie  znanych  budowli  poprzecznych 
ograniczających dno potoku górskiego na kartce papieru. 

 

następnie  wykonuje  rysunki  tych  budowli  wraz  z  zaznaczonymi  ich  częściami 
składowymi, 

 

w  końcowym  etapie  charakteryzuje  potrzebne  materiały  i  sprzęt  do  wykonania 
budowli, 

 

nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  prawidłowym  wyborze  budowli 
ograniczających  dno  potoków  górskich  oraz  wykonaniu  ich  rysunków  i  doborze 
materiałów i sprzętu do ich wykonania. 

5.

 

Uczeń prezentuje wyniki wykonanego ćwiczenia. 

6.

 

Nauczyciel analizuje pracę ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Zakończenie zajęć 
Uporządkowanie stanowisk pracy i pracowni. 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat budowli ograniczających dno potoków górskich 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.   ĆWICZENIA 

 

5.1. Charakterystyka potoków górskich 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  ortofotomapy  sporządź  szkic  sytuacyjny  potoku  górskiego,  określ  rodzaj 

potoku górskiego ze względu na jego lokalizację. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić szkic sytuacyjny potoku górskiego, 

2)

 

określić rodzaj potoku górskiego, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

ortofotomapa przedstawiająca widok potoku górskiego, 

 

długopis i ołówek, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  szkicu  sytuacyjnego  zidentyfikuj  elementy  potoku  górskiego  i  podpisz  je 

w odpowiednich odnośnikach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić szkic sytuacyjny potoku górskiego, 

2)

 

określić rodzaj potoku górskiego, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

szkic sytuacyjny przedstawiający widok potoku górskiego, 

 

długopis i ołówek, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2. Zabudowa obszarów zbiorczych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj umocnienie w postaci płotka faszynowego o długości 3 m i wysokości 20-40 cm. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wybrać  materiały  i  sprzęt,  które  będą  potrzebne  do  wykonania  umocnienia  w  postaci 
płotka faszynowego, 

2)

 

wyrównać teren, na którym powstanie umocnienie, 

3)

 

wykonać  umocnienie  płotka  faszynowego  poprzez  zabicie  palików  i  ułoŜenie  wiązek 
faszynowych i obsypanie ziemią, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

paliki, 

 

wiązki faszyny, 

 

młot, 

 

drut, 

 

szpadel, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaplanuj wykonanie zabudowy potoku górskiego przedstawionego na modelu na odcinku 

obszaru zbiorczego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wypisać elementy zabudowy stosowane na obszarach zbiorczych, 

2)

 

rozmieścić  poszczególne  elementy  zabudowy  w  postaci  plastikowych  odwzorowań  na 
obszarze zbiorczym modelu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

długopis,  

 

kartka papieru formatu A4, 

 

elementy zabudowy potoku górskiego w postaci plastikowych odwzorowań, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3. Umocnienia skarp i dna potoków na odcinku szyi

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie modelu potoku górskiego prawidłowo zlokalizuj miejsca, w których naleŜy 

zastosować elementy zabudowy szyi takie jak: zapora przeciwrumowiskowa, stopień, opaska, 
Ŝ

łób. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wybrać  lokalizację  na  modelu  dla  zapory  przeciwrumowiskowej  przedstawionej  w 
postaci plastikowego odwzorowania, 

2)

 

wybrać  lokalizację  na  modelu  dla  stopnia  przedstawionego  w  postaci  plastikowego 
odwzorowania, 

3)

 

wybrać  lokalizację  na  modelu  dla  opaski  przedstawionej  w  postaci  plastikowego 
odwzorowania, 

4)

 

wybrać  lokalizację  na  modelu  dla  Ŝłobu  przedstawionego  w  postaci  plastikowego 
odwzorowania, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

model potoku górskiego, 

 

elementy zabudowy potoku górskiego w postaci plastikowych odwzorowań, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
Ćwiczenie 2 

Po  obejrzeniu  materiału  filmowego  przedstawiającego  wykonanie  opaski  scharakteryzuj 

rodzaj opaski, sposób jej wykonania oraz materiały i sprzęt potrzebny na jej wykonanie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

określić rodzaj wykonanej opaski, 

2)

 

wypisać materiały i sprzęt potrzebny do wykonania opaski, 

3)

 

opisać sposób i kolejność wykonania poszczególnych elementów opaski, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sprzęt audio-video, 

 

długopis, 

 

kartka papieru A3, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.4. Roboty w obszarze stoŜka usypowego 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie modelu potoku górskiego prawidłowo zlokalizuj miejsca, w których naleŜy 

zastosować  elementy  zabudowy  technicznej  stoŜka  usypowego  takie  jak:  opaskę,  korekcję 
progową, korekcję Ŝeberkową oraz zabudowę roślinną złoŜoną z drzew i krzewów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności    wykonanego 
ć

wiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

wybrać  lokalizację  na  modelu  dla  elementów  zabudowy  technicznej  przedstawionych 
w postaci plastikowych odwzorowań, 

2)

 

wybrać  lokalizację  na  modelu  elementów  zabudowy  biologicznej  przedstawionych 
w postaci plastikowych odwzorowań, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

model potoku górskiego, 

 

elementy zabudowy potoku górskiego w postaci plastikowych odwzorowań, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Po  obejrzeniu  dokumentacji  fotograficznej  odcinka  otoku  górskiego  w  obrębie  stoŜka 

usypowego dobierz prawidłowy rodzaj robót potrzebnych do wykonania zabudowy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

ocenić jakie prace powinny być wykonane na przedstawionym odcinku potoku, 

2)

 

wybrać prawidłowe rodzaje zabudowy potoku, które naleŜy wykonać, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

3)

 

rozmieścić na zdjęciach rodzaj przewidzianej do wykonania zabudowy, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dokumentacja fotograficzna, 

 

ołówek, 

 

kartka papieru A3, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.5. Budowle poprzeczne ograniczające dno potoków

 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wybierz  jedną  z  budowli  poprzecznych  ograniczających  dno  potoku  górskiego,  narysuj 

jej schemat i objaśnij, z jakich elementów się składa. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wybrać jedną z budowli poprzecznych ograniczających dno potoku górskiego, 

2)

 

narysować schemat wybranej budowli, 

3)

 

wyjaśnić jakie elementy wchodzą w skład tej budowli, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

ołówek, 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Po  obejrzeniu  materiału  filmowego  dotyczącego  zabudowy  potoków  górskich  wymień 

przedstawione na filmie budowle poprzeczne ograniczające dno potoku górskiego oraz podaj 
materiały i sprzęt potrzebny do ich wykonania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wymienić pokazane na filmie budowle poprzeczne ograniczające dno potoku górskiego, 

2)

 

określić materiały potrzebne do ich wykonania, 

3)

 

określić sprzęt potrzebny do ich wykonania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sprzęt audio-video, 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.6. Opaski brzegowe 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj konstrukcje opasek brzegowych, które znasz, podaj, z jakich elementów się 

składają oraz jakie materiały i sprzęt potrzebny jest do ich wykonania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

wymienić rodzaje opasek brzegowych, 

2)

 

określić z jakich elementów się składają, 

3)

 

wymienić materiały potrzebne do wybudowania opaski brzegowej, 

4)

 

wymienić sprzęt potrzebny do ich wykonania, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

ołówek, 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Po obejrzeniu materiału filmowego dotyczącego wykonywania opaski brzegowej wymień 

nieprawidłowości,  które  są  przedstawione  przy  wykonywaniu  opaski  brzegowej  oraz  podaj 
sposób prawidłowego wykonania opaski. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

wymienić  pokazane  na  filmie  dostrzeŜone  nieprawidłowości  przy  wykonaniu  opaski 
brzegowej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

2)

 

określić sposób wykonania opaski brzegowej i wyeliminowania błędów, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sprzęt audio-video, 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

5.7. śłoby, poprzeczki 

 
5.7.1. Ćwiczenia

  

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj  typowy  przekrój  poprzeczny  Ŝłobu  betonowego  z  okładziną  kamienną  lub 

rysunek  rozmieszczenia  poprzeczek  przy  zabudowie  potoku  górskiego  Sposób  wykonania 
ć

wiczenia. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

dokonać wyboru budowli, 

2)

 

narysować  na  kartce  formatu  A3  typowy  rysunek  przedstawiając  Ŝłób  betonowy 
z okładziną  kamienną  lub  rysunek  rozmieszczenia  poprzeczek  przy  zabudowie  potoku 
górskiego, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

ołówek, 

 

kartka papieru formatu A3, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wybierz materiały i sprzęt potrzebny do wykonania poprzeczki oraz wykonaj poprzeczkę 

na długości 10 mb. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

dokonać wyboru materiałów do wykonania poprzeczki, 

2)

 

dokonać wyboru sprzętu do wykonania poprzeczki, 

3)

 

wykonać poprzeczkę na długości 10 mb, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw materiałów, 

 

zestaw sprzętu, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

5.8. Zapory przeciwrumowiskowe 

 
5.8.1. Ćwiczenia

  

 
Ćwiczenie 1 

W oparciu o następujące dane wylicz pojemność czaszy zapory przeciwrumowiskowej:  
A – powierzchnia zlewni 60 km

2

W

zal

 – wskaźnik zalądowania – 60 m

3

/rok/km

2

T – czas amortyzacji – 40 lat. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

przypomnieć wzór na wyliczanie objętości czaszy zapory przeciwrumowiskowej, 

2)

 

dokonać obliczeń pojemności czaszy, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

długopis,  

 

kartka papieru formatu A3, 

 

kalkulator, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Po  obejrzeniu  materiału  filmowego  dotyczącego  prac  konserwacyjnych  wykonywanych 

przy  zaporze  przeciwrumowiskowej    określ  orientacyjnie  stopień  wypełnienia  czaszy 
zbiornika zapory przeciwrumowiskowej oraz konieczne do wykonania roboty konserwacyjno-
remontowe. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

określić procentowo stopień wypełnienia czaszy zapory przeciwrumowiskowej , 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

2)

 

określić  rodzaje  robót  remontowo-konserwacyjnych  potrzebnych  do  wykonania  na 
przedstawionej na filmie zaporze przeciwrumowiskowej, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sprzęt audio-video, 

 

długopis,  

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

5.9. Kontrola i odbiór robót 
 

5.9.1. Ćwiczenia

  

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  wizji  lokalnej  wykonywanej  inwestycji  sprawdź  czy  wszystkie  pozycje 

z kosztorysu powykonawczego zostały wykonane w czasie jej realizacji. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

przeanalizować kosztorys powykonawczy, 

2)

 

sprawdzić ilościowe i jakościowe wykonanie poszczególnych elementów zadania, 

3)

 

dokonać porównania, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kosztorys powykonawczy, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  wizji  lokalnej  sprawdź  prawidłowość  wykonania  trwających  robót 

związanych  z  zabudową  potoku  górskiego  oraz  wskaŜ  występujące  nieprawidłowości,  jeśli 
takie występują. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

przeanalizować kosztorys ofertowy, 

2)

 

sprawdzić ilościowe i jakościowe wykonanie poszczególnych elementów zadania, 

3)

 

wskazać nieprawidłowości przy wykonywaniu inwestycji, 

4)

 

wskazać sposoby prawidłowej realizacji dostrzeŜonych nieprawidłowości, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kosztorys ofertowy, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

5.10. Roboty remontowe 
 

5.10.1. Ćwiczenia

  

 
Ćwiczenie 1 

Określ stopień zniszczenia opaski brzegowej na danym odcinku potoku górskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

dokonać przeglądu wizualnego opaski brzegowej, 

2)

 

dokonać obmiaru przy pomocy taśmy pomiarowej zniszczonych miejsc opaski, 

3)

 

zapisać wyniki pomiaru, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

taśma pomiarowa, 

 

długopis, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Po  obejrzeniu  materiału  filmowego  dotyczącego  robót  remontowych  wykonywanych  na 

budowlach  potoków  górskich  określ,  jakie  roboty  remontowe  naleŜy  wykonać  na 
poszczególnych budowlach, które zostały wykonane w celu zabudowy potoku górskiego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

określić jakie roboty remontowe naleŜy wykonać na poszczególnych budowlach,  

2)

 

określić materiały i sprzęt do wykonania powyŜszych robót remontowych, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sprzęt audio-video, 

 

długopis,  

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

5.11.  Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska 

 
5.11.1. Ćwiczenia

  

 
Ćwiczenie 1 

 

Wymień  podstawowe  przepisy  bhp,  które  powinny  być  stosowane  przy  wykonywaniu 

robót związanych z zabudową potoków górskich. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien  dokonać  oceny  poprawności  
wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

wypisać  przepisy  bhp  stosowane  przy  wykonywaniu  robót  związanych  z  zabudową 
potoków górskich, 

2)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

3)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

długopis, 

 

kartka papieru A3, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki

 

do  jednostki  modułowej  ,,Zabudowa 

potoków górskich” 

 

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  13,  14,  15,  16,  17  są  z  poziomu 
podstawowego,

 

 

zadania 18, 19, 20, 21 są z poziomu ponadpodstawowego

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. d, 2. a, 3. b, 4. d, 5. d, 6. b, 7. d, 8. b, 9. c, 10. b, 11. b, 
12. c, 13. c, 14. b, 15. a, 16. c, 17. d, 18. d, 19. c, 20. d, 21. d. 

 

Plan testu

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

 

Zdefiniować proces niszczenia 
powierzchni ziemi przez wodę i wiatr 

Wyjaśnić pojęcie części szczytowej 
potoku górskiego 

P 

Wyjaśnić gdzie powstają osuwiska 

A 

P 

b 

Określić, na jaki okres czasu projektuje 
się czaszę zapory przeciwrumowiskowej 

Wyjaśnić, z jakich materiałów wykonuje 
się zaporę przeciwrumowiskową 

P 

Określić, kto kontroluje roboty przy 
zabudowie potoków górskich 

B 

P 

b 

Wyjaśnić w jakiej części zapory osadza 
się rumowisko 

B 

P 

d 

Wyjaśnić, przy jakich spadkach stosujemy 
tarasowanie schodkowe 

Wyjaśnić, jaka powinna być odległość 
między poprzeczkami 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

10 

Wyjaśnić, na czym polega system 
regulacji za pomocą Ŝłobu 

B 

P 

b 

11 

Wyjaśnić, jak powinna być usytuowana 
zapora przeciwrumowiskowa w stosunku 
do biegu potoku 

B 

P 

b 

12 

Wymienić, narzędzie stosowane do 
odspajania gruntu 

B 

P 

c 

13 

Określić, z jakich materiałów 
wykonujemy płotkowanie 

B 

P 

c 

14 

Wyjaśnić, ze względu na jaki czynnik 
dzielimy potoki na trzy elementy 

B 

P 

b 

15 

Określić, średnicę kiszki faszynowej  

B 

P 

a 

16 

Wyjaśnić najwaŜniejszy czynnik przy 
projektowaniu progów 

B 

P 

c 

17 

Określić jaką nazwę nosi dolna część 
potoku górskiego 

P 

18 

Scharakteryzować przegląd 
przeprowadzany po przejściu wielkich 
wód 

C 

PP 

d 

19 

Ustalić w jaki sprzęt powinni być 
zaopatrzeni robotnicy pracujący przy 
głębokich potokach górskich 

C 

PP 

c 

20 

Dobrać sprzęt do robót ziemnych przy 
zabudowie potoków górskich  

PP 

21 

Dobrać materiał do obudowy koryta 
w Ŝłobie 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu, 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.

 

Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Uczeń  powinien  otrzymać  równieŜ  oddzielną  kartkę  na  brudnopis,  w  niektórych 
pytaniach  naleŜy dokonać obliczeń. 

7.

 

Zapewnić uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

8.

 

Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

9.

 

Postarać  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

10.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.

 

Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

12.

 

Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 

13.

 

Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

14.

 

Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.

 

Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 
niepowodzeń dydaktycznych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, poniewaŜ w niektórych zadaniach  
musisz dokonać obliczeń. 

5.

 

Test zawiera 21 zadań zabudowy potoków górskich. Są to zadnia wielokrotnego wyboru 
i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.  

6.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 
zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie  
na później. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min.  

 

 

 

 

 

Powodzenia!

 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Naturalny proces niszczenia powierzchni ziemi przez wiatr i wodę nazywany jest 
a)

 

trzęsieniem ziemi. 

b)

 

tarasowaniem. 

c)

 

depresją. 

d)

 

erozją. 

 

2.

 

Część szczytowa, górna potoku górskiego to 
a)

 

obszar zbiorczy. 

b)

 

stoŜek napływowy. 

c)

 

szyja. 

d)

 

Ŝ

wirowisko. 

 

3.

 

Najczęściej usuwiska powstają w części potoku górskiego zwanej 
a)

 

szyją. 

b)

 

obszarem zbiorczym. 

c)

 

stoŜkiem usypowy. 

d)

 

ujściem potoku do większego odbiornika. 

 

4.

 

Ś

redni czas  na jaki projektuje się czaszę zapory przeciwrumowiskowej wynosi 

a)

 

5 lat. 

b)

 

10 lat. 

c)

 

80 lat. 

d)

 

50 lat. 

 

5.

 

Zaporę przeciwrumowiskową wykonuje się z 
a)

 

drewna. 

b)

 

faszyny. 

c)

 

stali. 

d)

 

betonu. 

 

6.

 

Do kontroli robót przy zabudowie potoków górskich zobowiązany jest 
a)

 

kierownik budowy. 

b)

 

inspektor nadzoru. 

c)

 

majster budowy. 

d)

 

prezes zarządu. 

 

7.

 

Rumowisko osadza się w części zapory rumowiskowej zwanej 
a)

 

Ŝ

łobem zapory. 

b)

 

palisadą. 

c)

 

ś

cianką szczelną. 

d)

 

czaszą zapory. 

 
8.

 

Tarasowanie schodkowe stosujemy przy spadkach  
a)

 

2-5 %. 

b)

 

20-30%. 

c)

 

10-15 %. 

d)

 

5-10 %. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

9.

 

Odległość między poprzeczkami na chronionym odcinku nie powinna przekraczać 
a)

 

50 m. 

b)

 

10 m. 

c)

 

100 m. 

d)

 

40 m. 

 

10.

 

System regulacji za pomocą Ŝłobu polega na 
a)

 

retencjonowaniu wody w korycie potoku górskiego. 

b)

 

ujęciu  wielkiej  wody  potoku  w  koryto  całkowicie  obudowane  kamieniami  lub 
betonem. 

c)

 

wykonaniu zabudowy przy ujściu potoku do odbiornika (większej rzeki górskiej). 

d)

 

skierowaniu głównego nurtu potoku górskiego w pobliŜe lewego brzegu. 

 

11.

 

Zapora  przeciwrumowiskowa  powinna  być  usytuowana  w  stosunku  do  biegu  potoku 
górskiego 
a)

 

równolegle i/lub prostopadle. 

b)

 

wyłącznie prostopadle. 

c)

 

wyłącznie równolegle. 

d)

 

nie powinna być usytuowana w pobliŜu potoku górskiego. 

 

12.

 

Do ręcznego odspajania gruntu stosujemy narzędzie zwane 
a)

 

niwelatorem. 

b)

 

łatą wodowskazową. 

c)

 

oskardem. 

d)

 

igłofiltrem. 

 

13.

 

Płotkowanie wykonujemy z 
a)

 

rumowiska skalnego. 

b)

 

płyt betonowych. 

c)

 

ś

wieŜej wikliny, palików. 

d)

 

zalesiania drzewami. 

 
14.

 

Potoki dzielimy na 3 elementy ze względu na  
a)

 

rodzaj rumowiska. 

b)

 

denudację. 

c)

 

spadek. 

d)

 

czystość wody. 

 

15.

 

Kiszki faszynowe stosowane do zabudowy potoków mają średnicę 
a)

 

20 cm. 

b)

 

50-70 cm. 

c)

 

1,0-2,0 m. 

d)

 

30-40 cm. 

 

16.

 

NajwaŜniejszym czynnikiem przy projektowaniu i wykonywaniu progów jest 
a)

 

zdolność do retencji wody. 

b)

 

zdolność do zatrzymywania wielkiej wody. 

c)

 

szczelność progu. 

d)

 

wysokość progu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

17.

 

Dolna część potoku górskiego nazywa się 
a)

 

łoŜyskiem. 

b)

 

szyją. 

c)

 

obszarem  zbiorczym. 

d)

 

stoŜkiem usypowym. 

 

18.

 

Przegląd przeprowadzany po przejściu wielkich wód nazywamy 
a)

 

powodziowym. 

b)

 

okresowym jesiennym. 

c)

 

okresowym wiosennym. 

d)

 

doraźnym. 

 

19.

 

Robotnicy  wykonujący  prace  umocnieniowe  na  potokach  o  duŜych  głębokościach 
powinni być zaopatrzeni w 
a)

 

 buty gumowe. 

b)

 

 rękawice ochronne. 

c)

 

 sprzęt ratunkowy. 

d)

 

 ubrania drelichowe. 

 

20.

 

Najczęściej roboty ziemne przy zabudowie potoków górskich wykonuje się 
a)

 

barką pływająca. 

b)

 

węgielnicą. 

c)

 

betoniarką. 

d)

 

koparką. 

 

21.

 

Koryto w Ŝłobie powinno być obudowane przy pomocy 
a)

 

stali. 

b)

 

wikliny. 

c)

 

drzew liściastych. 

d)

 

kamieni, betonu. 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Zabudowa potoków górskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
  

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

Razem:   

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Zabudowa  potoków 
górskich” 

 

Test składa się z 21 zadań, wielokrotnego wyboru z których:  

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 21 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 13, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. a, 2. b, 3. d, 4. b, 5. c, 6. d, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. b, 
12. d, 13. a, 14. c, 15. d, 16. b, 17. d, 18. a, 19. d, 20. b, 21. a. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

 

Określić czynniki charakteryzujące potok 
górski 

Określić jaki jest najczęściej kształt 
zlewni potoku górskiego 

P 

Określić w której części potoku 
najczęściej osadza się rumowisko 

B 

P 

d 

Zdefiniować zjawisko denudacji 

Określić czynnik, który dzieli potoki na 
trzy elementy 

B 

P 

c 

Określić najlepszą lokalizację zbiornika 
retencyjnego na potoku górskim 

P 

Określić z  jakich materiałów 
wykonujemy płotkowanie 

B 

P 

b 

Wymienić 2 typy tarasowania 

Określić wysokość grzbietu w tarasach 
grzbietowych 

P 

10 

Określić nazwę zabudowy potoku 
górskiego wykonywaną przy pomocy 
zabiegów roślinnych 

B 

P 

b 

11 

Wyjaśnić jaką formę przyjmują skrzydła 
zapory przeciwrumowiskowej 

B 

P 

b 

12 

Nazwać dwa typy korekcji stopniowej 

A 

P 

d 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40 

13 

Scharakteryzować najwaŜniejszą cechę 
progu  

C 

PP 

a 

14 

Określić jaki musi być materiał do 
budowy Ŝłobów 

P 

15 

Określić maksymalną grubość warstwy 
wody przelewającej się przez zaporę  

B 

P 

d 

16 

Określić rzeczywisty okres czasu 
napełniania czaszy zapory 
przeciwrumowiskowej 

B 

P 

b 

17 

Nazwać dolną część potoku  

P 

18 

Ustalić liczbę klas zapór 
przeciwrumowiskowych 

C 

PP 

a 

19 

Ustalić inną nazwę określenia – wąwóz 
stosowaną w nazewnictwie związanym 
z potokami górskimi 

C 

PP 

d 

20 

Ustalić w jakim dokumencie inspektor 
nadzoru potwierdza swoją bytność na 
budowie 

PP 

21 

Nazwać dokument na podstawie którego 
wykonuje się prace związane z zabudową 
potoku górskiego 

A 

P 

a 

 

Przebieg testowania 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu, 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.

 

Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Uczeń  powinien  otrzymać  równieŜ  oddzielną  kartkę  na  brudnopis,  w  niektórych 
zadaniach naleŜy dokonać obliczeń. 

7.

 

Zapewnić uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

8.

 

Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

9.

 

Postarać  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

10.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.

 

Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

12.

 

Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 

13.

 

Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

14.

 

Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.

 

Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 
niepowodzeń dydaktycznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

41 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Dodatkowo  otrzymałeś  oddzielną  kartkę  na  brudnopis,  poniewaŜ  w  niektórych  pytaniach  
musisz dokonać obliczeń. 

5.

 

Test  zawiera  21  zadań  dotyczących  zabudowy  potoków  górskich.  Są  to  zadania 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.  

6.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 
zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie  
na później . 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min.   

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.

 

Potoki górskie charakteryzują się 
a)

 

elementami biegu, zlewni. 

b)

 

czynnikami zanieczyszczenia wody. 

c)

 

rodzajem podłoŜa potoku. 

d)

 

ilością dopływów. 

 

2.

 

Najczęściej spotykany kształt zlewni potoku górskiego to 
a)

 

elipsowy. 

b)

 

wydłuŜony. 

c)

 

okrągły. 

d)

 

kwadratowy. 

 

3.

 

Rumowisko  najczęściej  osiada  w  korycie  potoku  górskiego  w  części  zwanej  obszarem 
zbiorczym. 
a)

 

w gardle. 

b)

 

w szyi. 

c)

 

w stoŜku usypowym. 

d)

 

w delcie. 

 

4.

 

Zjawiskiem denudacji  nazywamy 
a)

 

zalewanie pól uprawnych przez potok. 

b)

 

obniŜanie powierzchni Ziemi przez wodę i wiatr. 

c)

 

podwyŜszenie poziomu wody w potoku. 

d)

 

zawirowania wody w stoŜku usypowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

42 

5.

 

Potoki górskie dzielimy  na trzy elementy ze względu na 
a)

 

rodzaj rumowiska. 

b)

 

spadek. 

c)

 

denudację. 

d)

 

czystość wody. 

 

6.

 

Najlepsza lokalizacja na wybudowanie zbiornika retencyjnego w potoku górskim to 
a)

 

obszar zbiorczy. 

b)

 

szyja. 

c)

 

stoŜek usypowy. 

d)

 

między obszarem zbiorczym a szyją.  

 

7.

 

Płotkowanie wykonujemy z  
a)

 

rumowiska skalnego. 

b)

 

ś

wieŜej wikliny, palików. 

c)

 

płyt betonowych. 

d)

 

zalesiania drzewami. 

 

8.

 

Dwa typy tarasowania są następujące  
a)

 

grzbietowe, schodkowe. 

b)

 

równoległe, prostopadłe. 

c)

 

ukośne, krzyŜowe. 

d)

 

poprzeczne, podłuŜne. 

 

9.

 

Wysokość grzbietów w tarasach grzbietowych wynosi 
a)

 

0,1-0,2 m. 

b)

 

0,5-1,0 m. 

c)

 

0,2-0,4 m. 

d)

 

1,0-2,0 m. 

 

10.

 

Nazwa zabudowy potoku górskiego wykonywanąaprzy pomocy zabiegów roślinnych to 
a)

 

techniczna. 

b)

 

biologiczna. 

c)

 

ekosystemowa. 

d)

 

materiałowa.  

 

11.

 

Skrzydła zapory przeciwrumowiskowej o duŜej rozpiętości przyjmują formę 
a)

 

zabudowy biologicznej. 

b)

 

wałów ziemnych. 

c)

 

Ŝ

łobów. 

d)

 

opasek brzegowych. 

 

12.

 

Dwa typy korekcji stopniowej to 
a)

 

górne i dolne. 

b)

 

zatopione i nie zatopione. 

c)

 

poprzeczny i podłuŜny. 

d)

 

leśny i hydrotechniczny. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

43 

13.

 

NajwaŜniejszą rzeczą przy projektowaniu i wykonywaniu progów jest 
a)

 

szczelność. 

b)

 

zdolność do zatrzymywania wielkiej wody. 

c)

 

zdolność do retencji wody. 

d)

 

wysokość. 

 

14.

 

Do budowy Ŝłobów uŜyty materiał powinien być 
a)

 

elastyczny. 

b)

 

cięŜki. 

c)

 

twardy. 

d)

 

odporny na działanie kwasów. 

 

15.

 

Maksymalna 

grubość 

warstwy 

wody 

przelewającej 

się 

przez 

zaporę 

przeciwrumowiskową powinna wynosić 
a)

 

1 m. 

b)

 

5 m. 

c)

 

0,5 m. 

d)

 

2 m. 

 

16.

 

Rzeczywisty okres czasu napełniania się czaszy zapory przeciwrumowiskowej wynosi 
a)

 

2 lata. 

b)

 

25lat. 

c)

 

10 lat. 

d)

 

5 lat. 

 

17.

 

Dolna część potoku górskiego to 
a)

 

łoŜysko. 

b)

 

obszar zbiorczy. 

c)

 

szyja. 

d)

 

stoŜek usypowy. 

 

18.

 

Zapory przeciwrumowiskowe dzielimy na 
a)

 

3 klasy. 

b)

 

2 klasy. 

c)

 

6 klas. 

d)

 

4 klasy. 

 

19.

 

Inna nazwa wąwozu stosowaną w nazewnictwie związanym z potokiem górskim to 
a)

 

wysoczyzna. 

b)

 

piarg. 

c)

 

łoŜysko. 

d)

 

debra.  

 

20.

 

Inspektor nadzoru potwierdza swoją bytność na budowie w dokumencie zwanym 
a)

 

kosztorys. 

b)

 

dziennik budowy. 

c)

 

przedmiar. 

d)

 

protokół odbioru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

44 

21.

 

Dokument  na  podstawie,  którego  wykonuje  się  prace  związane  z  zabudową  potoku 
górskiego to 
a)

 

kosztorys ofertowy. 

b)

 

dziennik budowy. 

c)

 

protokół przekazania placu budowy. 

d)

 

zestawienie robocizny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

45 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:…………………………………………………….. 

 
Zabudowa potoków górskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
  

Nr 

zad. 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

Razem:   

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

46 

7.

 

LITERATURA 

 

1.

 

Begermann  W.,  Schiechti  H.:  InŜynieria  ekologiczna  w  budownictwie  wodnym 
i ziemnym. Arkady, Warszawa 1999 

2.

 

Ciepielowski A., Kiciński T.: Budownictwo wodne. Cz. I. WSiP, Warszawa 1990 

3.

 

Praca zbiorowa – Poradnik majstra budowlanego. WRiL, Warszawa 1971 

4.

 

Ratomski  J.:  Podstawy  projektowania  zabudowy  potoków  górskich  Wydawnictwo 
Politechniki Krakowskiej, Kraków 2006 

5.

 

Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. Dz.U. 2001 nr 115 poz. 1229 

6.

 

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane 

 
Czasopisma: 

 

Gospodarka Wodna, 

 

InŜynieria i Budownictwo.