background image

Scenariusze zajęć w przedszkolu

74z

Jestem Polakiem, 

jestem Europejczykiem

Cykl scenariuszy

zajęcia dla dzieci pięcio-, sześcioletnich

I. MAŁY EUROPEJCZYK

Cele operacyjne:

dziecko:
- zna pojęcie quiz,
- utrwala wiadomości o krajach Unii Europejskiej,
- kształci umiejętności wykorzystywania własnych obserwacji i wiadomości w redagowaniu 

odpowiedzi na pytania konkursowe,
- uczy się zasad zdrowej rywalizacji.

Pomoce dydaktyczne:

CD z nagraniami trzech hymnów państwowych, CD - Taniec Tarantella, cyfry 1, 2, 3 dla 

każdego  zespołu,  koperty  z  elementami  do  ułożenia  flagi  Unii  Europejskiej,  dyplomy   

Małego  Europejczyka,  balony  z  zagadkami,  magnetofon,  papierowe  monety  euro, 

flagi  trzech  państw  należących  do  UE,  apaszki  dla  każdego  dziecka,  obrazki  (Syrenka 

Warszawska,  mercedes,  wieża  Eiffla,  torreador,  tulipany,  klocki  Lego,  pizza,  królowa 

Elżbieta).

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie dzieci i zaproszonych gości.

2. 

Powitanka  Europejska

  -zabawa.  Zadaniem  dzieci  jest  powitać  się  z  siedzącym  obok 

kolegą w sposób zaproponowany przez nauczycieli.
-  Jesteśmy w Polsce: polskie dzieci zwykle witają się w następujący sposób: klaśnięcie 

prawą dłonią o dłoń kolegi: Przybijcie piątkę!
-  Wyobraźcie sobie, że jesteście  w Wielkiej Brytanii – pomachajcie do kolegi i powiedzcie 

Hello!
-  Jesteśmy teraz w Finlandii – dotknijcie nosem do nosa kolegi.

3. Wyjaśnienie dzieciom pojęcia quiz.

Dzisiaj sprawdzimy, ile już wiecie na temat krajów UE. Pobawimy się w 

Europejski quiz.

Będą to różne pytania i zadania dotyczące Europy, które będą rozwiązywać przedstawiciele 

waszych grup.

- Podział dzieci na trzy drużyny.
- Omówienie zasad konkursu i sposobu punktacji.

Zespoły odpowiadają na pytania. Za prawidłową odpowiedzi otrzymują punkty w skali 

od 1-3 (punktami są monety euro, które dzieci wrzucają do pojemniczków). Maksymalnie 

background image

75z

można otrzymać 14 punktów. W przypadku remisu przewidziana jest dogrywka.

- Przeprowadzenie poszczególnych konkurencji konkursowych.

Zadanie nr 1

: Rozpoznaj hymn Unii Europejskiej.

Dzieci słuchają trzech utworów. Po wysłuchaniu, wyznaczone dziecko podnosi karteczkę 

z taką cyfrą, która odpowiada numerowi hymnu Unii Europejskiej.
Punktacja: 1pkt.

Pytanie dla publiczności:

 Z jakiego kraju pochodzi malarz Vincent van Gogh?  

(Holandia)

Zadanie nr 2: 

Układanie flagi Unii Europejskiej.

Dzieci wyjmują z kopert gotowe elementy (wybierają kolor tła, kształt oraz właściwą ilość 

symboli występujących na fladze). 
Punktacja: 1 - 3 pkt.

Pytanie dla publiczności:

 W jakim kraju obowiązuje lewostronny ruch?

Zadanie nr 3: 

Rozpoznawanie po fragmencie flag państw należących do UE.

Dzieci rozpoznają flagi: Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji.
Punktacja: 1 - 3 pkt.

Pytanie dla publiczności:

 Kto jest twórcą Ody do radości – hymnu Unii Europejskej? 

(Ludwig van Beethoven)

Przerywnik - taniec Włoski Tarantela.

Zadanie nr 4: 

Wypowiedz słowa: Dzień dobry! w języku wylosowanego kraju.

Jedno dziecko z zespołu losuje kopertę z nazwą kraju (Niemcy, Czechy, Grecja).
Punktacja: 1 pkt.

 

Pytanie dla publiczności:

 W jakim mieście znajduje się słynna krzywa wieża?

(Piza – Włochy)

Zadanie nr 5: 

Odpowiedz dobrze.

Dziecko z zespołu wybiera jeden z trzech  balonów (żółty, czerwony lub niebieski). 

W każdym balonie znajdują się trzy pytania, na które odpowiadają zawodnicy.

Pytanie dla publiczności:

 Z jakim miastem w Austrii kojarzy się wam sernik po 

wiedeńsku?

Żółty balon:

a) co jest walutą Unii Europejskiej? (dolar, złoty, euro)

b) w jakim kraju przysmakiem kulinarnym są żabie udka ?(Belgia, Francja, Dania)

c) w jakim kraju produkowane są mercedesy? (Austria, Hiszpania, Niemcy)

Czerwony balon:

a) w jakim mieście znajduje się wieża Eiffla? (w Warszawie, Paryżu, Rzymie)

b) z jakiego kraju wywodzą się klocki ,,Lego”? (Luksemburga, Danii, Wielkiej Brytanii)

c) z jakiej krainy w Finlandii wyrusza Święty Mikołaj? (Laponii, Szkocji, Mazur)

Niebieski balon:

a) na jakim kontynencie leży Polska? (w Europie, Australii, Afryce)

b) ile gwiazd znajduje się na fladze Unii Europejskiej? (dziesięć, sześć, dwanaście)

c) jakie państwo jest ojczyzną corridy? (Holandia, Polska, Hiszpania}
Punktacja: 1 - 3 pkt.

background image

Scenariusze zajęć w przedszkolu

76z

Zadanie nr 6: 

Podróż pociągiem po Europie.

Dzieci otrzymują koperty, w których znajdują się obrazki. Dziecko wyjmuje obrazek, po-

kazuje  go  wszystkim.  Następnie  podchodzi  do  pociągu.  Lokomotywa  ciągnie  wagony 

–  państwa.  Dziecko  musi  przyporządkować  dany  obrazek  do  odpowiedniego  wagonu 

– państwa.

       a) Polska                     -        Syrenka Warszawska

       b) Niemcy                  -         Mercedes

       c) Francja                    -        wieża Eiffla

       d) Hiszpania              -        torreador z bykiem       

       e) Holandia                -         tulipan 

       f) Dania                      -         klocki ,,Lego”

       g) Szwecja                  -         stół

       h) Finlandia               -         Mikołaj

       i) Włochy                   -         pizza  

       j) Wielka Brytania    -          królowa Elżbieta
Punktacja: 1 - 3 pkt.

Pytanie dla publiczności: 

Kto jest autorem książki Dzieci z Bullerbyn?

Zakończenie:

- przeliczenie punktów poszczególnych grup, wyłonienie zwycięskiej drużyny.

- pogratulowanie dzieciom dużej wiedzy na temat krajów Unii Europejskiej.

- wręczenie uczestnikom dyplomów ,,Małego Europejczyka”.

Pytania dodatkowe:

- Jakiego środka transportu używają najczęściej mieszkańcy Wenecji?

- Z jakiego kraju pochodzą bracia Grimm?

- Co to jest Unia Europejska?

- W jakim państwie znajduje się park rozrywki Eurodisneyland?

II. GdzIe mIeszkam, kIm jestem? – zabawy dydaktyczne.

Cel główny:

-uświadomienie dzieciom, że są Polakami i Europejczykami.

Cele operacyjne:

dziecko:
-potrafi zaśpiewać hymn Unii Europejskiej,
-potrafi nazwać kontynent, do którego należy Polska,
-potrafi wskazać na mapie Europy: Niemcy, Francję, Włochy, Polskę,
-potrafi wyrażać swoje emocje za pomocą ruchów ciała,
-rozwiązywać rebusy.

Pomoce dydaktyczne:

magnetofon, nagrania na płycie CD, chustki szyfonowe, pociąg na tablicę flanelową, kleje, 

podkładki, paszport unijny dla każdego dziecka, odznaka Mały Europejczyk, puzzle, sery, 

miniatura samochodu Mercedes, rebusy, bagietka.

Przebieg zajęcia:

I. Wprowadzenie do zajęcia

. Marsz z piosenką Polska.

background image

77z

1. Zabawa słowna 

Skojarzenia.

Nauczycielka wymienia słowa–hasła związane podróżą, dzieci podają słowa–skojarzenia, 

dzięki którym dochodzą do odkrycia, w co się będą dzisiaj bawić (podróż – wycieczka po 

Europie).

- słowa–hasła:

       Podróż                                                                  Europa
      - plecak                                                                  - kontynent

      - pociąg                                                                  - mapa

      - paszport                                                              - państwa

      - bilet                                                                      - Polska                                                           

      - droga                                                                   - miasta

      - wyprawa                                                             - Grecja

      - pieniądze 

2. Układanie puzzli w celu potwierdzenia przewidywań z zabawy słownej.

Nauczycielka informuje dzieci, że przygotowała puzzle – po ich ułożeniu przekonają się 

czy odkryły w zabawie słownej prawidłowy cel zabawy.
   - dzieci układają puzzle, na których znajduje się mapa Europy.
   - dzieci próbują odnaleźć na mapie Polskę.
Nauczycielka sprawdza poprawność ułożenia polecenia.

II. Podróż po Europie.

1. Nauczycielka rozdaje dzieciom paszporty, z którymi mogą podróżować po Europie.

Dzieci omawiają wygląd paszportu.
N.: Dzisiaj na zajęciu macie szansę zdobycia również odznaki Małego Europejczyka. 

Aby ją zdobyć przed wyjazdem z każdego kraju musicie wykonać określone zadanie. 

2. Dzieci wsiadają do pociągu i wyruszają przy muzyce w podróż, by bliżej poznać kraje 

naszych sąsiadów.

Poznajemy Niemcy:

- rozwiązanie rebusu - Niemcy;
- powitanie w języku niemieckim - Guten Tag!
- dziecko wskazuje Niemcy na mapie Europy;
- pokaz flag;
- stolica Berlin.

Niemcy to kraj, który leży w centrum Europy, graniczy z Polską. Urodził się tu i mieszkał 

znany kompozytor Ludwig van Beethoven - twórca Ody do radości, która z czasem stała się 

hymnem Unii Europejskiej.

Stąd pochodzą znani bajkopisarze Jakub i Wilhelm Grimm. Gdy byli mali, ich ciocia opo-

wiadała im wiele ludowych opowieści, które później spisali i opublikowali. Napisali takie 

bajki jak Jaś i Małgosia, Roszpunka, Wilk i siedem koźlątek.

Niemcy są krajem bogatym szybko rozwijającym się. Jest tu dużo autostrad, po których 

pędzą szybkie auta: Mercedesy, Volkswageny, BMW, Ople.
Aby opuścić ten kraj musicie wykonać zadanie nr 1: 

Zaśpiewać hymn Unii Europejskiej.

Poznajemy Francję:

- rozwiązanie rebusu - Francja;
- powitanie w języku francuskim – Bon jour!
- dziecko wskazuje Francję na mapie Europy;

background image

Scenariusze zajęć w przedszkolu

78z

- pokaz flagi; 
- stolica Paryż.

Symbol Paryża to Wieża Eiffla, która została nazwana od nazwiska jej konstruktora. Ma 

ona ponad 300 metrów wysokości. W Paryżu wybudowana została Katedra Notre Dame

(to znaczy: Nasza Pani). To jedna z najbardziej znanych katedr w świecie. Z nią związana 

jest historia sympatycznego dzwonnika Quasimodo.

Pod Paryżem znajduje się Eurodisneyland – jest to park rozrywki, w którym bawią się nie 

tylko dorośli. Park ten związany jest z bajkami Walta Disneya.

Francja słynie z niezwykle wyszukanej kuchni - Francuzi produkują ponad 300 gatunków 

sera, w tym najbardziej znane to: Brie, Camembert, roquefort.

Zapewne słyszeliście też o wspaniale przyrządzonych ślimakach, żabich udkach. Jest jesz-

cze coś, co wiąże się z kuchnia francuską (pokaz bagietki).
Aby opuścić Francję, musicie wykonać zadanie nr 2: 

Musicie odszukać cień sera, który leży 

na talerzyku.

Poznajemy Włochy:

- rozwiązanie rebusu Włochy;
- powitanie w języku włoskim - Bon giorno!
- dziecko wskazuje Włochy na mapie Europy;
- pokaz flagi;
- stolica Rzym.

Kształt Włoch na mapie kojarzy się nam z długim butem na wysokim obcasie.

Miastem,  które  warto  zwiedzić  jest  Rzym  –  stolica  Włoch.  Wizytówką  tego  miasta  jest 

Koloseum, bardzo stara budowla z ogromnym amfiteatrem, w którym dawniej wystawiano 

sztuki, cesarze organizowali walki gladiatorów (zawodnicy - niewolnicy walczący między 

sobą lub z dzikimi zwierzętami). Obecnie możemy podziwiać tylko same ruiny Koloseum. 

Na terenie Włoch znajduje się najmniejsze państwo na świecie – Watykan. Jest siedzibą 

papieży. Mieszkał tu Papież, którego dobrze znacie Jan Paweł II.

Włochy słyną z przygotowywania potraw, które wy też bardzo lubicie, takich jak pizza  

i spaghetti.

Tu znajduje się także miasto na wodzie Wenecja. Turyści mogą zwiedzać to miasto, chodząc 

pieszo, jeżdżąc tramwajem wodnym lub łodziami nazywanymi ,,gondolami”.

Opuszczając Wenecję warto udać się do miasta Piza. Słynie ono z budowli zwanej Krzywą 

Wieżą.

Z Włoch pochodzi pisarz Carlo Collodi twórca postaci Pinokio.
Za nim opuścicie Włochy, musicie wykonać zadanie nr 3: 

Musicie zatańczyć Tarantellę.

Każde  z  was  otrzyma  chustkę  do  tańca  włoskiego.  Taniec  ten  nazywa  się  Tarantella 

(szybki  taniec).  Przy  tym  utworze  każdy  z  was  musi  zatańczyć,  tak  jak  potrafi.  Dzieci 

przemieszczają się na środek sali.

Wracamy do Polski

- przysłowie Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!;
- powitanie języku polskim – Przybij piątkę!
- dziecko wskazuje Polskę na mapie Europy;
- pokaz flagi;
- stolica Warszawa.

W Polsce znajduje się wiele pięknych miast, które warto zobaczyć. 

Zwiedzając Polskę możemy zatrzymać się w Krakowie. Tu oczywiście wybieramy się na 

Wawel. Na wapiennym wzgórzu mieści się Zamek Królewski (siedziba królów polskich).

Kraków  –  to  miasto,  które  ma  największy  w  Europie  Rynek  z  kościołem  Mariackim   

background image

79z

i Sukiennicami.

Będąc w pobliżu Krakowa możemy wybrać się do Wadowic, gdzie urodził się i mieszkał 

największy Polak - Papież Jan Paweł II.
- pokaz stroju krakowskiego i tańca - Krakowiaka (taniec ludowy z rejonu krakowskiego);
-  na  chwilę  zatrzymajmy  się  w  Warszawie. Aby  poznać  Warszawę  trzeba  przyjrzeć  się 

zabytkom. Stare Miasto ma swoisty klimat, szczególnie zaś, gdy na Rynku Starego Miasta 

gra katarynka i gdy możemy wybrać się na przejażdżkę dorożką. Tu podziwiać możemy 

Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta.

Warto odwiedzić Pałac na Wodzie w Parku Łazienkowskim.

W warszawskich Łazienkach znajduje się pomnik Fryderyka Chopina – polskiego kompo-

zytora i pianisty.

Należy wspomnieć też o Pałacu Kultury i Nauki znajdującym się w centrum Warszawy. 

Zbudowany w czasach nam bliższych - 1955 r.
I jeszcze jedno miasto - Toruń. Tu mieszkał słynny astronom Mikołaj Kopernik. Miasto to 

słynie ze wspaniałych pierniczków, np. Katarzynek.

III. Podsumowanie - 

Podróż pociągiem.

Zapraszam was teraz do wspólnej zabawy Pociągiem po Europie. Sprawdzimy, ile wiadomości 

o krajach, które dziś odwiedziliśmy, udało się wam zapamiętać.

Każde z was wylosuje kartkę z napisem, który musi odczytać lub obrazkiem, który musi 

rozpoznać. Następnie podejdziecie do pociągu. Lokomotywa ciągnie wagony – państwa 

Waszym zadaniem będzie przyporządkować dany obrazek  do odpowiedniego wagonu 

– państwa (przykleić go i usiąść w kole).

Rozdanie dzieciom odznak Mały Europejczyk.

III. Czy znamy naszą ojCzyznę?

Cele operacyjne:

dziecko:
- zna rodzaje map i ich znaczenie,
- zna właściwości kompasu - określa strony świata,
- utrwala orientację w schemacie własnego ciała i przestrzeni,
- utrwala wiadomości na temat najbardziej znanych miejsc w Polsce,
- rozwija zainteresowania pięknem naszej ojczyzny.

Pomoce dydaktyczne:

mapa Polski i Europy, globus, mapa samochodowa, plan miasta, kompasy, kontury mapy 

Polski i zestawy naklejek, emblematy do inscenizacji, krążki, tkaniny w różnych kolorach, 

karty pracy dla każdego dziecka, tekst wiersza i opowiadania.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie, zapoznanie dzieci z tematem zajęć.
2. 

W prawo, w lewo

 - zabawa ruchowa (krążki).

3.

 Palcem po mapie

- opowiadanie nauczyciela.

4. 

Co to jest mapa?

- rozmowa, poznawanie rodzajów map i ich znaczenia, rozpoznawanie 

znaków i kolorów na mapie, określanie kierunków na mapie.
5. 

Mapa  Polski

  -  wskazywanie  wybranych  miejsc  na  mapie,  określanie  ich  położenia 

względem siebie.

background image

Scenariusze zajęć w przedszkolu

80z

background image

81z

6. 

Kompas 

-

 

zapoznanie  dzieci  z  przeznaczeniem  kompasu;    wyznaczanie  kierunków 

świata.                                                                                             
7. 

Mapa Polski 

- praca w grupach; naklejanie napisów i obrazków na konturze Polski - 

porównywanie prac.
8. 

Droga  Marty  do  szkoły 

-  praca  indywidualna,  rysowanie  trasy  według  wskazówek 

nauczyciela (karty pracy, str. 80z).
9. 

Cała Polska

 - inscenizacja wiersza w wykonaniu dzieci.

10. 

Nasze krajobrazy

 - zabawa ruchowa z wykorzystanie tkanin.

Cała Polska

Co za hałas na dębie?

Pokłóciły się gołębie.

Może poszło o okruszki

I ze złości tupią nóżki?

Sroka kłótnię wywołała,

Bo pytanie to zadała:

Hej gołębie, czy wy wiecie,

Gdzie najpiękniej jest na świecie?

Gołąb pierwszy:

- Wiedzą o tym nawet pawie,

Że najpiękniej jest w Warszawie.

Stare Miasto kolorowe

Kamieniczki zabytkowe.

Gołąb drugi:

- A ja kocham Kraków stary,

Miłość moja nie zna miary.

Na Wawelu, gdzieś przed rokiem,

To spotkałem się ze smokiem.

Gołąb trzeci:

- A ja dziobem piszę w korze:

Najpiękniejsze polskie morze!

Gołąb czwarty:

- A ja twierdzę, że na pewno,

W górach poznasz piękna sedno.

Gołąb piąty:

- Na wsi kocham stare drzewa,

Czerwień maków, łany chleba…

Sroka uszy swe zatkała,

Potem głośno zaskrzeczała:

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA!!!

AnnA GÓreCkA

URSZULA KOŁODZIEJSKA