background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
Marian Grabkowski 

 
 
 
 
 
 

Rozliczanie robót ciesielskich 712[02].Z1.18 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Recenzenci: 
mgr inż. Lidia Staniszewska 
mgr inż. Małgorzata Karbowiak 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
dr inż. Marian Grabkowski 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[02].Z1.18 
„Rozliczanie  robót  ciesielskich”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
cieśla. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

12 

5.1. Przedmiar robót ciesielskich 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.  Katalog  Nakładów  Rzeczowych  (KNR)  i  (Katalog  Norm  Jednostkowych 

Zużycia Materiałów Budowlanych (KNJZMB) 

 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Zapotrzebowanie na materiały 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Wycena robót ciesielskich 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

5.5. Rozliczenie materiałów 

20 

5.5.1. Ćwiczenia 

20 

5.6. Warunki techniczne odbioru robót 

22 

5.6.1. Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

39 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem:  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  pokazu  z  objaśnieniem, 
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

Jednostka modułowa „Rozliczanie robót ciesielskich” stanowi jeden  z elementów modułu 

712[02].Z1 i jest zaznaczona na zamieszczonym schemacie na stronie 4. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

712[02].Z1 

Technologia robót ciesielskich 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[02].Z1.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn  

do robót ciesielskich 

712[02].Z1.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów 

w robotach ciesielskich 

712[02].Z1.03 

Ręczna obróbka drewna 

712[02].Z1.04 

Mechaniczna obróbka drewna 

712[02].Z1.05 

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich 

712[02].Z1.17 

Zabezpieczanie drewna 

przed szkodliwymi 

czynnikami zewnętrznymi 

712[02].Z1.16 

Wykonywanie napraw 

konstrukcji ciesielskich 

712[02].Z1.18 

Rozliczanie 

robót ciesielskich 

712[02].Z1.06 

Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych 

712[02].Z1.07 

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych 

712[02].Z1.08 

Wykonywanie ścian wieńcowych 

 

712[02].Z1.09 

Wykonywanie stropów drewnianych 

 

712[02].Z1.10 

Wykonywanie wiązarów i dźwigarów dachowych 

 

712[02].Z1.15 

Zabezpieczanie ścian wykopów 

 

712[02].Z1.14 

Deskowanie schodów 

 

712[02].Z1.13 

Deskowanie stropów 

 

712[02].Z1.12 

Deskowanie ścian i słupów 

 

712[02].Z1.11 

Deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

– 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

– 

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi, 

– 

dobierać narzędzia, maszyny i sprzęt do robót ciesielskich, 

– 

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich, 

– 

wykonywać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna, 

– 

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie, 

– 

wykonywać i demontować rusztowania drewniane, 

– 

wykonywać drewniane ściany szkieletowe, 

– 

wykonywać ściany wieńcowe, 

– 

wykonywać stropy drewniane, 

– 

wykonywać wiązary i dźwigary dachowe, 

– 

wykonywać deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych, 

– 

wykonywać deskowanie ścian i słupów, 

– 

wykonywać deskowanie stropów, 

– 

wykonywać deskowanie schodów, 

– 

zabezpieczać ściany wykopów, 

– 

zabezpieczać drewno przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, 

– 

wykonywać naprawy konstrukcji ciesielskich, 

– 

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wykonać przedmiar robót ciesielskich, 

 

wykonać zamówienie materiałów, 

 

wykonać wstępną wycenę robót, 

 

przekazać wykonane roboty, 

 

rozliczyć zużyte materiały, 

 

wystawić rachunek za wykonaną pracę, 

 

zdać do magazynu nie zużyte materiały. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:                                        Cieśla  712[02] 
Moduł: Technologia robót ciesielskich                                    712[02].Z1 
Jednostka modułowa: Rozliczanie robót ciesielskich         712[02].Z1.18 

Temat: Przedmiarowanie rusztowań drewnianych. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności sporządzania przedmiaru robót. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić ilość robót na podstawie dokumentacji projektowej, 

 

przyjąć właściwą jednostkę miary, 

 

obliczyć ilość robót zgodnie z zasadami przedmiaru, 

 

wypełnić druk Przedmiar robót. 
 

Metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:  45min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja projektowa, 

 

druk Przedmiar robót, 

 

przybory do pisania. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Przygotowanie dokumentacji projektowej i druków Przedmiar robót. 
5.  Realizacja tematu: 

  uczeń zapoznaje się z dokumentacją projektową, 

  uczeń analizuje na podstawie dokumentacji wymiary rusztowania, jakie ma przyjąć do 

obliczeń i jednostkę miary (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela), 

  nauczyciel pokazuje uczniom druk Przedmiar robót i wyjaśnia jak go wypełnić, 

  uczniowie  dokonują  obliczeń  powierzchni  rusztowania  i  wpisują  na  druk  Przedmiar 

robót, 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu zadania. 

6.  Uczeń analizuje wykonane ćwiczenie. 
7.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana. 
8.  Uczniowie  prezentują  swoje  prace  na  drukach  Przedmiar  robót  w  kolejności 

wykonywania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

9.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na  podstawie  otrzymanego  fragmentu  dokumentacji  sporządź  przedmiar  robót  na 

wykonanie rusztowania wewnętrznego na ścianie. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:                                      Cieśla  712[02] 
Moduł:  Technologia robót ciesielskich                                 712[02].Z1 
Jednostka modułowa: Rozliczanie robót ciesielskich      712[02].Z1.18 

Temat: Rozliczanie materiałów do robót ciesielskich. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozliczania robót ciesielskich. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

obliczyć ilość materiałów na podstawie obmiaru robót, 

 

przyjąć właściwą jednostkę miary do obliczeń, 

 

korzystać z KNR przy ustalaniu normatywów zużycia materiałów, 

 

obliczyć ilość materiałów pobranych z magazynu na podstawie dowodów pobrania, 

 

obliczyć ilość materiału odzyskanego po demontażu deskowań, 

 

sporządzić dokument zwrotu materiałów odzyskanych i nie wykorzystanych, 

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Metody nauczania-uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 

 

Czas:  1 godzina 30 minut 

 

Środki dydaktyczne: 

 

obmiar robót, 

 

KNR 2-02 t.II, 

 

dokumenty pobrania materiałów z magazynu, 

 

kartka papieru, 

 

kalkulator, 

 

przybory do pisania. 

 

Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest rozliczenie materiałów do wykonania deskowania słupa. 

 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  wyjaśnienie  tematu  zajęć,  zaznajomienie  uczniów  

z pracą metodą przewodniego tekstu. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

10 

FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Co stanowi podstawę do obliczenia ilości zużytych materiałów? 
2.  Z czego korzystamy przy określeniu normatywów zużycia materiałów? 
3.  Co nazywamy odzyskiem materiału? 
4.  Jak oblicza się ilość zużytych materiałów? 
5.  Jak oblicza się odzysk materiału? 
6.  Jak oblicza się ilość materiału pobranego z magazynu na podstawie dowodów pobrania? 
7.  Jak sporządza się dokument zwrotu materiałów do magazynu? 

 

PLANOWANIE 
1.  Ustal dokumenty potrzebne do rozliczenia materiałów. 
2.  Ustal jednostkę jaką przyjmiesz do obliczeń materiałów. 
3.  Ustal materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zaplanuj kolejność czynności podczas wykonania ćwiczenia. 

 

UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 

WYKONANIE 
1.  Zapoznaj się z obmiarem robót i dokumentami pobrania materiałów. 
2.  Oblicz ilość materiałów na podstawie obmiaru robót korzystając z KNR 2-02. 
3.  Oblicz odzysk materiałów przy demontażu deskowania. 
4.  Oblicz na podstawie dowodów pobrania ilość materiałów pobranych z magazynu. 
5.  Porównaj  wyniki  ilości  materiałów  (obliczone  na  podstawie  obmiaru  z  pobranymi  

z magazynu). 

6.  Sporządź dokument rozliczenia materiałów. 
7.  Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy. 
8.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały obliczone ilości materiałów do deskowania słupa? 
2.  Czy prawidłowo zostały przyjęte normy z KNR? 
3.  Czy poprawnie zostały obliczone ilości materiałów z odzysku? 
4.  Czy prawidłowo zostały obliczone ilości materiałów pobranych z magazynu? 
5.  Czy poprawnie został sporządzony dokument zwrotu materiałów do magazynu? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel 

podsumowuje  całe  ćwiczenie,  określa  jakie  nowe  umiejętności  zostały  ukształtowane,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i proponuje sposoby ich unikania w przyszłości. 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

11 

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na  podstawie  otrzymanego  przedmiaru  robót  i tablicy z KNR 2-02 sporządź zestawienie 

zużycia  materiałów  na  wykonanie  deskowania  słupa,  oblicz  odzysk  materiałów  i  sporządź 
dokument zwrotu materiałów z odzysku na magazyn. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Przedmiar robót ciesielskich 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  przedmiar  zewnętrznego  rusztowania  stojakowego  na  podstawie  dokumentacji 

projektowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją projektową budynku, 
2)  ustalić na podstawie rysunku projektowego zgodnie z zasadami przedmiarowania długość 

rusztowania, 

3)  ustalić  na  podstawie  rysunku  projektowego  zgodnie  z  zasadami  przedmiarowania 

wysokość rusztowania, 

4)  obliczyć powierzchnię rusztowania, 
5)  obliczenia sporządzić na druku Przedmiar robót, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja projektowa budynku, 

– 

druk Przedmiar robót, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  przedmiar  powierzchni  deskowania  stropu  płytowego  na  podstawie  rzutu 

poziomego i przekroju budynku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkami projektowymi budynku, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

13 

2)  obliczyć powierzchnię stropu zgodnie z zasadami przedmiarowania robót, 
3)  wypełnić druk Przedmiar robót, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunki: rzutu i przekroju budynku, 

 

druk Przedmiar robót, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządź  przedmiar  połaci  dachowej  o  konstrukcji  jętkowej  na  podstawie  dokumentacji 

projektowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją projektową, 
2)  obliczyć powierzchnię dachu zgodnie z zasadami przedmiarowania robót, 
3)  wypełnić druk Przedmiar robót, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunki: konstrukcji dachu, 

 

druk Przedmiar robót, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

14 

5.2.  Katalog  Nakładów  Rzeczowych  (KNR)  i  Katalog  Norm 

Jednostkowych 

Zużycia 

Materiałów 

Budowlanych 

(KNJZMB) 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  KNR  wypisz  wszystkie  materiały  niezbędne  do  wykonania  deskowania 

belek żelbetowych oraz ilości normowe na jednostkę miary podaną w nakładach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z KNR 2-02 t. I, 
2)  odszukać w KNR tabelę Belki i podciągi, 
3)  wybrać z tabeli pozycje dotyczące materiałów, 
4)  wpisać  do  zeszytu  wszystkie  materiały  z  tabeli  oraz  ich  ilości  przypadające  na  jednostkę 

miary, 

5)  dokonać samooceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  KNR 2-02 t. I, 
–  przybory do pisania, 
–  zeszyt, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  KNR  wypisz  wszystkie nakłady robocizny,  materiałów  i  sprzętu niezbędne 

do  wykonania  rusztowania  zewnętrznego  drewnianego  oraz  ilości  normowe  przypadające  na 
jednostkę miary podaną w tabeli nakładów rzeczowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien

1)  zapoznać się z KNR 2-02 t. II, 
2)  odszukać w KNR tabelę Rusztowania zewnętrzne drewniane, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

15 

3)  wybrać z tabeli pozycje dotyczące robocizny, materiałów i sprzętu, 
4)  wpisać do zeszytu pozycje dotyczące robocizny, materiału i sprzętu z tabeli oraz ich ilości 

przypadające na jednostkę miary, 

5)  dokonać samooceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

KNR 2-02 t.II, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozlicz zużyte materiały na wykonanie deskowania płyty stropu o wymiarach 2,5 x 3,5 m 

według Katalogu Norm Jednostkowych Zużycia Materiałów Budowlanych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przedmiarem robót na deskowanie płyty stropu 
2)  obliczyć ilość materiałów zgodnie z zasadami przyjętymi w KNJZMB, 
3)  wpisać obliczenia do zeszytu przedmiotowego, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, przewodni tekst. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przedmiar robót na deskowanie  stropu płytowego, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt przedmiotowy, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

16 

5.3. Zapotrzebowanie na materiały 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W  oparciu  o  wypełniony  druk  Przedmiar  robót  wykonaj  zestawienie  materiałów 

niezbędnych na deskowanie stropu płytowego. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować wypełniony przedmiar robót na wykonanie stropu płytowego, 
2)  określić materiały do wykonania deskowania, 
3)  obliczyć ilość materiałów do wykonania deskowania,  
4)  sporządzić zestawienie materiałów, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja projektowa, 

– 

wypełniony druk Przedmiar robót, 

– 

przybory do pisania, 

– 

kartka do sporządzenia zestawienia na materiały, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź  zamówienie  na  materiały  do  wykonania  deskowania  słupa  na  podstawie 

przedmiaru robót.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przedmiarem robót, 
2)  wypisać na podstawie przedmiaru wszystkie materiały niezbędne do wykonania słupa, 
3)  obliczyć ilości materiałów zgodnie z zasadami zawartymi w KNR, 
4)  sporządzić zamówienie na materiały, 
5)  dokonać samooceny ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

17 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przedmiar robót, 

– 

KNR 2-02, 

– 

kartka do sporządzenia zamówienia, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

18 

5.4. Wycena robót ciesielskich 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź negocjacje ceny na wykonanie deskowania stropu płytowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien

1)  obejrzeć film, instruktażowy dotyczący negocjacji ceny na roboty budowlane, 
2)  wypisać kolejność czynności podczas negocjacji, 
3)  ustalić z kolegą podział ról podczas przeprowadzania negocjacji, 
4)  przeprowadzić negocjację ceny na wykonanie deskowania stropu płytowego z kolegą, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać samooceny pracy.  
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

– 

metoda projektów, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

film instruktażowy dotyczący negocjacji ceny na roboty budowlane, 

– 

zeszyt, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literature z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź rachunek końcowy za wykonaną pracę deskowania słupa. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się kosztorysem na wykonaną pracę związaną z deskowaniem słupa, 
2)  przygotować druk faktury, 
3)  wypisać na druku faktury rodzaj robót i wartość z kosztorysu, 
4)  obliczyć na druku wartość podatku VAT i wartość brutto, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać samooceny pracy.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

19 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

tekst przewodni, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

druk faktury, 

– 

kosztorys robót, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literature z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządzić  kosztorys  na  wykonanie  deskowania  stropu  płytowo-żebrowego  według 

przygotowanego przedmiaru robót. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przedmiarem robót, 
2)  przygotować druk Kosztorys, 
3)  wpisać z przedmiaru ilości robót, 
4)  wybrać z KNR odpowiednią tabelę z nakładami rzeczowymi, 
5)  wpisać z KNR nakłady rzeczowe, 
6)  obliczyć robociznę bezpośrednią (R, M, S), 
7)  obliczyć koszty zakupu, 
8)  obliczyć koszty pośrednie, 
9)  obliczyć zysk, 
10)  obliczyć wartość kosztorysu, 
11)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
12)  dokonać samooceny pracy.  
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

– 

metoda projektów, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przedmiar robót, 

– 

druk Kosztorys, 

– 

KNR 2-02 t.I, 

– 

kalkulator, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literature z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

20 

5.5. Rozliczenie materiałów 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 
 

Oblicz  na  podstawie  KNR  2-02  normy  odzysku  materiałów    na  wykonanie  deskowania 

stóp fundamentowych żelbetowych trapezowych o objętości do 2,5 m³. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  KNR  2-02  tabeli  dotyczącej  wykonania  stóp  fundamentowych  żelbetowych 

trapezowych o objętości do 2,5 m³, 

2)  zapisać wykaz materiałów i ich ilość do wykonania deskowania z odszukanej tabeli, 
3)  obliczyć ilości odzyskanego materiału, 
4)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania i uczenia się:  

– 

metoda projektów, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

KNR 2-02, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Omów  sposób  rozliczenia  się  z  pobranych  materiałów  do  wykonania  deskowania  stropu 

płytowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapisać na kartce kolejność czynności podczas rozliczania się z pobranych materiałów, 
2)  zapisać wykaz dokumentów niezbędnych do rozliczeń, 
3)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

21 

Zalecane metody nauczania i uczenia się:  

– 

metoda projektów, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozlicz  pobrane  materiały  na  wykonanie  deskowania  ściany  prostej

 

(nie  wykorzystane)  

w celu zwrotu do magazynu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z obmiarem robót, 
2)  wypisać z obmiaru rodzaje i ilości materiałów, 
3)  wypisać z dokumentów pobrania materiałów rodzaje i ilości materiałów, 
4)  wykazać  różnice  materiałów,  pomiędzy  pobranymi  z  magazynu  i  wykorzystanymi  do 

wykonania deskowania ściany, 

5)  sporządzić wykaz różnic w celu przekazania materiałów do magazynu,  
6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

metoda projektów, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

obmiar robót, 

 

dowody wydania materiałów z magazynu, 

 

kartka papieru do sporządzenia różnic materiałów przeznaczonych do zwrotu, 

 

kalkulator, 

 

przybory do pisania, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

22 

5.6. Warunki techniczne odbioru robót 

 
5.6.1. Ćwiczenia 
 
Ćwiczenie 1 

Opisz na czym polega sporządzenie protokołu odbioru wykonanych robót ciesielskich? 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z protokołem odbioru końcowego robót ciesielskich, 
2)  napisać kolejność czynności przy sporządzaniu protokołu odbioru robót, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania i uczenia się:  

– 

metoda projektów, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

protokół końcowy odbioru robót ciesielskich 

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź protokół odbioru wykonania drewnianych ścian szkieletowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć foliogramy przedstawiające dokumenty niezbędne podczas odbioru robót, 
2)  wybrać rodzaje dokumentów stanowiących podstawę odbioru robót ciesielskich, 
3)  zapisać w zeszycie nazwy tych dokumentów, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

metoda projektów, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

23 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy przedstawiające dokumenty niezbędne podczas odbioru robót, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literaturę z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozliczanie robót ciesielskich”. 

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

– 

zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 18 ÷ 23  są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej  13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. d, 4. c, 5. b, 6. b, 7. c, 8. d, 9. b, 10. a, 11. c, 12. 
c, 13. d, 14. b, 15. d, 16. d, 17. b, 18. b, 19. b, 20. c, 21. b, 22. a, 23. a.

 

 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać, w jakim celu sporządza się przedmiar 
robót. 

Wskazać jednostkę do obmiarowania rusztowań 
zewnętrznych. 

Określić okres i podstawę do sporządzania 
przedmiaru robót.  

Ustalić, co należy określić w obmiarze robót. 

Określić sposób przedmiarowania rusztowań 
wewnętrznych. 

Określić sposób przedmiarowania blatów do 
deskowań. 

Odczytać znaczenie skrótu KNR. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

25 

Ustalić niezbędne dane przy składaniu 
zapotrzebowania na materiały. 

Ustalić normę odzysku materiału na podstawie 
KNR. 

10  Rozróżnić składniki kosztorysu. 

11  Ustalić sposób obliczania zysku. 

12  Określić rodzaje nakładów zawartych w KNR. 

13 

Wskazać elementy kosztorysu, które są 
najczęściej przedmiotem negocjacji ceny. 

14 

Ustalić rodzaj dokumentu, w którym wpisuje się 
międzyoperacyjne odbiory robót. 

15 

Wskazać rodzaje badań elementów przed ich 
zamontowaniem.  

16 

Wskazać jednostkę w jakiej obmierza się 
konstrukcje dachowe nietypowe z desek, 
krawędziaków i bali.  

17  Ustalić do czego służą KNJZMB. 

18 

Obliczyć ile desek potrzeba na wykonanie 
deskowania stopni schodów. 

PP 

19 

Ustalić dopuszczalne odchyłki od pionu 
elementów drewnianych do wykonania 
konstrukcji z betonu. 

PP 

20  Obliczyć koszt robocizny- należność za pracę. 

PP 

21 

Sporządzić kalkulację kosztów drewna na 
podstawie KNR. 

PP 

22 

Obliczyć % udział kosztów zakupu materiałów, 

jaki należy uwzględnić przy sporządzaniu 
kosztorysu. 

PP 

23 

Obliczyć ilość m³ desek do wykonania deskowania 
ściany słupa. 

PP 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
8.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  23  zadania  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz  kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj 

się 

wyraźnie 

zaznaczać 

odpowiedzi. 

Jeżeli 

się  pomylisz  i  błędnie 

zaznaczysz odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uważasz 
za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z poziomu  ponadpodstawowego  i te  mogą  przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań  
o numerach od 18 do 23). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przedmiary robót wykonuje się w celu: 

a)  sporządzenia kosztorysu. 
b)  rozliczenia z pracodawcą. 
c)  sporządzenia inwentaryzacji. 
d)   rozliczenia zarobków pracowników. 

 
2.  Rusztowania zewnętrzne obmierza się w: 

a)  m ich długości. 
b)  m³ ich objętości. 
c)  m² ich powierzchni. 
d)  cm² ich powierzchni. 

 
3.  Przedmiar robót wykonuje się: 

a)  po zakończeniu robót, z natury. 
b)  w czasie trwania robót, z natury. 
c)  przed przystąpieniem do robót, z umowy. 
d)  przed przystąpieniem do robót, na podstawie dokumentacji projektowej. 

 
4.  W obmiarze robót należy: 

a)  wyszczególnić materiały, podać zakres robót oraz ilość robót. 
b)  opisać zakres prac, obliczyć ilość robót i wyszczególnić sprzęt. 
c)  wyszczególnić ilość robót, obliczyć ilość robót, podać jednostki miary. 
d)  wyszczególnić czynności technologiczne robót, podać ilość robót i jednostki miary. 

 

5.  Rusztowania wewnętrzne przedmiaruje się w metrach kwadratowych ich: 

a)  wymiarów rzeczywistych. 
b)  rzutu poziomego lub rzutu sufitu w świetle ścian surowych. 
c)  długości i wysokości, jeśli zarusztowane jest całe pomieszczenie. 
d)  wysokości mierzonej od poziomu podłogi i szerokości w świetle ścian. 

 

6.  Deskowanie  tradycyjne  przedmiaruje  się  przyjmując  zasadę,  że  wykonanie  blatów  

i ustawienie deskowań obmierza się: 
a)  według ich rzeczywistych wymiarów. 
b)  według rozwinięcia powierzchni deskowania. 
c)  w metrach sześciennych wbudowanego drewna. 
d)  mnożąc ich powierzchnię przez wskaźnik przeliczeniowy. 

 
7.  Skrót KNR oznacza: 

a)  Katalog Norm Rzeczowych. 
b)  Katalog Naliczania Rzeczowego. 
c)  Katalog Nakładów Rzeczowych. 
d)  Katalog Normowych Rozliczeń. 

 

8.  Aby sporządzić zapotrzebowanie na materiały należy:  

a)  podać ich ilości i jednostki miary. 
b)  wymienić materiały i podać termin dostawy. 
c)  napisać ich nazwy i podać wielkości nakładów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

28 

035

,

0

0,003

d)  pogrupować je asortymentami oraz określić ich ilości. 
 

9.  Według  KNR  norma  zużycia  drewna  okrągłego  na  stemple  do  wykonania  1  m² 

deskowania stóp fundamentowych zapisana jest w postaci ułamka i wynosi : 

 
 

Zatem norma odzysku drewna na stemple na 1 m² deskowania wyniesie

 

 

a)  0,003 m³. 
b)  0,032 m³. 
c)  0,035 m³. 
d)  0,037 m³. 

 

10.  Prawidłowo sporządzony kosztorys składa się z wyceny nakładów na robociznę, materiały 

i sprzęt oraz: 
a)  kosztów pośrednich, kosztów zakupu i zysku. 
b)  nakładów na transport, kosztów pośrednich i zysku. 
c)  kosztów pracy, kosztów transportu zewnętrznego i zysku. 
d)  kosztów zakupu materiałów, podatku VAT i wartości zysku. 

 

11.  Zysk ustala się metodą wskaźnikową w % do wartości robocizny i : 

a)  sprzętu. 
b)  materiałów i sprzętu. 
c)  sprzętu z kosztami pośrednimi. 
d)  materiałów z kosztami zakupu. 
 

12.  Korzystając z KNR można określić: 

a)  ceny robocizny, materiału i sprzętu. 
b)  bezpośrednie nakłady kosztów pośrednich. 
c)  bezpośrednie nakłady rzeczowe robocizny, materiału i sprzętu. 
d)  wartość robocizny, materiałów, sprzętu i transportu zewnętrznego. 

 

13.  Najczęściej przedmiotem negocjacji ceny są: 

a)  ceny materiałów. 
b)  wartość robocizny i zysk. 
c)  wartość robocizny i ceny materiałów. 
d)  koszty pośrednie, koszty zakupu i zysk. 

 

14.  Międzyoperacyjne odbiory robót muszą być wpisane do: 

a)  protokołu. 
b)  dziennika budowy. 
c)  dokumentacji robót. 
d)  harmonogramu robot. 

 

15.  Badanie elementów przed ich zamontowaniem powinno obejmować sprawdzenie: 

a)  zastosowanego rodzaju materiałów. 
b)  jakości wykonanych elementów z dokumentacją. 
c)  wykonania złączy, zgodności wymiarów z dokumentacją i zastosowanych materiałów. 
d)  wykonania połączeń, wymiarów poszczególnych elementów i wilgotności drewna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

29 

16  Konstrukcje dachowe nietypowe z desek, krawędziaków i bali obmierza się w : 

a)  mb. 
b)  cm². 
c)  m². 
d)  m³. 

 

17.  KNJZMB służą do: 

a)  ustalenia normatywów na zużycie materiałów. 
b)  rozliczeń i kontroli zużytych materiałów. 
c)  obliczenia wartości zużytych materiałów. 
d)  przedmiarowania robót ciesielskich. 

 
18.  Według  KNR  na  wykonanie  deskowania  stopni  schodów  jest  potrzebne  0,069  m³  desek 

grubości  25  mm  na  1m³betonu.  Oblicz  ile desek  grubości  25  mm  potrzeba  na wykonanie 
deskowania schodów na 10 m³ betonu? 
a)  0,069m³. 
b)  0,690m³. 
c)  1,725m³. 
d)  6,900m³. 

 

19.  Przy odbiorze elementów deskowań do wykonania konstrukcji z betonu należy sprawdzić 

między  innymi  dopuszczalne  odchyłki  płaszczyzny  lub  krawędzi  od  pionu,  które  na  1m 
wynoszą: 
a)  1 mm. 
b)  2 mm. 
c)  3 mm. 
d)  4 mm. 

 

20.  Oblicz  całkowity  koszt  robocizny,  wiedząc,  że  czas  pracy  cieśli  wynosi  5godz  30  min, 

a koszt roboczogodziny 10 zł: 
a)  50 zł. 
b)  53 zł. 
c)  55 zł. 
d)  58 zł. 

 

21.  Zgodnie  z  KNR  2-02  na  wykonanie  1  m³  ław  fundamentowych  należy  użyć  drewna 

okrągłego  na  stemple  budowlane  w  ilości  0,006m³.  Dokonaj  kalkulacji  kosztów  drewna 
okrągłego  do  wykonania  stemplowania  20  m³ław  fundamentowych,  jeżeli  cena  1  m³ 
drewna wynosi 280 zł: 
a)  16,80 zł. 
b)  33,60 zł. 
c)  56,00 zł. 
d)  168,00 zł. 

 

22.  Zakupiono  2  m³ desek  za kwotę 5000zł. Koszt ich dowozu wyniósł 250 zł. Oblicz, ile % 

kosztów zakupu materiałów należy doliczyć do sporządzenia kosztorysu: 
a)  5%. 
b)  10%. 
c)  15%. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

30 

d)  20%. 

 
23.  Zgodnie  z  obmiarem  robót  do  wykonania  ściany  słupa  kwadratowego  z  betonu  o 

szerokości  0,7m  i  wysokości  3m  w  deskowaniu  należy  przygotować  deski  grubości  25 
mm. Oblicz ile m³desek należało przygotować do wykonania deskowania jednej ściany: 
a)  0,0525m³. 
b)  0,525m³. 
c)  5,25m³. 
d)  52,5m³. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Rozliczanie robót ciesielskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

23. 

 

Razem

:   

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

32 

TEST 2 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozliczanie robót ciesielskich”. 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

– 

zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 18 ÷ 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. c, 5. d, 6. b, 7. a, 8. c, 9. d, 10. a, 11. d, 12. 
d, 13. d, 14. b, 15. d, 16. c, 17. c, 18. c, 19. b, 20. a, 21. c, 22. b.

 

 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać, podstawę do sporządzenia kosztorysu. 

Wskazać jednostkę do przedmiarowania 
rusztowań rurowych i ramowych. 

Określić jakie rusztowania według KNR obmierza 
się w metrach kwadratowych ich powierzchni. 

Ustalić, co należy określić w przedmiarze robót. 

Określić sposób obmiarowania blatów do 
deskowań. 

Odczytać znaczenie skrótu KNJZMB. 

Wskazać, do czego służą Katalogi Nakładów 
Rzeczowych. 

Ustalić element wielokrotnego stosowania. 

Ustalić niezbędne dane przy sporządzaniu 
zapotrzebowania na materiały. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

33 

10 

Rozróżnić oprócz kosztów bezpośrednich i 
pośrednich składniki kosztorysu. 

11  Ustalić sposób obliczania kosztów pośrednich. 

12  Określić co rodzaje nakładów zawartych w KNR. 

13 

Określić wielkość podatku VAT dla robót 
budowlanych. 

14 

Ustalić dlaczego w KNR drewno do deskowań 
zapisane jest w postaci ułamka. 

15 

Ustalić dokumenty, które są niezbędne przy 
odbiorze robót. 

16  Ustalić składniki stawki robocizny kosztorysowej. 

17  Obliczyć wartość robocizny za wykonaną pracę. 

18 

Określić, jakie rusztowanie obmierza się według 
KNR w metrach kwadratowych powierzchni 
pomostu wysuniętego poza lico ściany obiektu. 

PP 

19 

Obliczyć ilość m³ desek do wykonania deskowania 
ściany słupa kwadratowego. 

PP 

20  Obliczyć % jaki stanowią koszty zakupu. 

PP 

21 

Obliczyć ilość m³ desek do wykonania deskowania 
stopy fundamentowej. 

PP 

22 

Sporządzić kalkulację kosztów drewna na 

podstawie KNR. 

PP 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

34 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
8.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz  kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z  poziomu ponadpodstawowego i  te  mogą  przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań  
o numerach od 18 do 22). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Podstawą do sporządzenia kosztorysu jest: 

a)  wycena robót. 
b)  inwentaryzacja. 
c)  przedmiar robót. 
d)  rozliczenie z pracodawcą. 

 

2.  W  zasadach  przedmiarowania  robót  określona  jest  jednostka,  w  jakiej  obmierza  się 

rusztowania rurowe i ramowe i jest nią: 
a)  m². 
b)  m³. 
c)  mb. 
d)  cm. 

 
3.  Według KNR w metrach kwadratowych powierzchni obmierza się: 

a)  rusztowania przestawne. 
b)  rusztowania wewnętrzne. 
c)  podesty ruchome rusztowań. 
d)  rusztowania punktowe z drabin. 

 
4.  Sporządzając przedmiar robót należy oprócz wyszczególnienia robót uwzględnić: 

a)  sprzęt i wartość robót. 
b)  materiały i jednostki miary. 
c)  ilości robót i jednostki miary. 
d)  wartość robót i wartość materiałów. 

 
5.  Najczęściej wykonanie blatów do deskowań obmierza się:  

a)  w sztukach według wymiarów. 
b)  w metrach licząc.po obwodzie blatów. 
c)  w metrach sześciennych zużytych desek. 
d)  według rozwinięcia powierzchni deskowania. 

 
6.  Skrót KNJZMB oznacza: 

a)  Katalog Norm Jednostek Zakupu Materiałów Budowlanych.  
b)  Katalog Norm Jednostkowych Zużycia Materiałów Budowlanych. 
c)  Katalog Normowych Jednostek Zużycia Materiałów Budowlanych. 
d)  Katalog Nakładów Jednostkowego Zapotrzebowania Materiałów Budowlanych. 

 
7.  Katalogi Nakładów Rzeczowych służą do sporządzania: 

a)  kosztorysu. 
b)  norm materiałowych. 
c)  protokołu odbioru robót. 
d)  rozliczenia z pracownikami. 

 
8.  Elementem nadającym się do wielokrotnego wykorzystania jest: 

a)  żebro. 
b)  nadproże. 
c)  deskowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

36 

035

,

0

0,003

d)  belkę stalową. 

 

9.  Przygotowując zapotrzebowanie na materiały na druku należy wyszczególnić:  

a)  ilości materiałów i ceny zakupu. 
b)  rodzaje materiałów i termin płatności. 
c)  wielkości nakładów rzeczowych z KNR. 
d)  nazwy materiałów, ich ilości i jednostki miary. 

 

10.  W kosztorysie należy uwzględnić koszty bezpośrednie oraz koszty pośrednie i: 

a)  zysk. 
b)  sprzęt. 
c)  materiały. 
d)  transport. 

 
11.  Koszty pośrednie ustala się metodą wskaźnikową w procentach do wartości: 

a)  sprzętu. 
b)  materiałów. 
c)  kosztów zakupu. 
d)  robocizny i sprzętu. 

 
12.  Cena kosztorysowa składa się z wartości robocizny, materiałów i sprzętu oraz kosztów: 

a)  zakupu i zysku. 
b)  transportu i podatku VAT. 
c)  ogólnych i kosztów transportu. 
d)  pośrednich, kosztów zakupu i zysku. 

 
13.  Podatek VAT na roboty budowlane wynosi: 

a)  0%. 
b)  7%. 
c)  14%. 
d)  22%. 

 
14.  W KNR drewno do deskowań zapisane jest w postaci ułamka, np. 

czyli oprócz zużycia normatywnego, norma zawiera: 
a)  straty. 
b)  ubytki. 
c)  odzysk. 
d)  zużycie teoretyczne. 

 
15.  Podstawą do odbioru robót ciesielskich są: projekt budowlany, dziennik budowy i: 

a)  dokumentacja robót. 
b)  harmonogramy robót. 
c)  instrukcje stosowania. 
d)  atesty i protokoły materiałów. 

 
16.  Stawka  robocizny  kosztorysowej  składa  się  ze  stawki  roboczogodziny  powiększonej  

o premię oraz: 
a)  podatek. 
b)  delegacje. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

37 

c)  podatek i ZUS. 
d)  godziny nadliczbowe. 

 
17.  Wiedząc,  że  koszt  robocizny  pracownika  wynosi  10  zł  oblicz  wartość  robocizny, 

przyjmując, że pracę wykonał w 6 godzin i 30 minut: 
a)  60 zł. 
b)  63 zł. 
c)  65 zł. 
d)  68 zł. 

 
18.  W  metrach  kwadratowych  powierzchni  pomostu  wysuniętego  poza  lico  ściany  obiektu 

obmierza się według KNR: 
a)  podesty wiszące. 
b)  rusztowania wewnętrzne. 
c)  rusztowania na wysuwnicach. 
d)  rusztowania punktowe z drabin. 

 
19.  Oblicz,  ile  m³  desek  należy  przygotować  do  wykonania  deskowania  dwóch  ścian  słupa 

kwadratowego o wymiarach: wysokość 3 m i szerokości boku 600 mm, zaś grubość deski 
wynosi 25 mm: 
a)  0,045 m³. 
b)  0,09 m³. 
c)  0,18 m³. 
d)  0,45 m³.  
 

20.  Zakupiono  okrąglaki  na  stemple  na  kwotę  4000  zł.  Koszt  ich  zakupu  wyniósł  200  zł. 

Oblicz % kosztów zakupu: 
a)  5%. 
b)  10%. 
c)  15%. 
d)  20%. 

 

21.  Zgodnie  z  KNR  na  wykonanie  deskowania  stopy  fundamentowej  zużywa  się  0,072  m³ 

desek  grubości  25  mm  na  1m³  betonu.  Oblicz  ile  desek  tej  grubości  potrzeba  do 
wykonania deskowania dla 7 m³ betonu? 
a)  0,0504 m³. 
b)  0,054 m³. 
c)  0,504 m³. 
d)  0,720 m³. 

 
22.  Zgodnie z KNR 2-02 na wykonanie 1m³ ław fundamentowych należy użyć drewno okrągłe 

na  stemple  w  ilości  0,006m³.  Dokonaj  kalkulacji  kosztów  na  wykonanie  stemplowania 
25m³ ław fundamentowych. Do obliczeń przyjmij, że koszt 1m³ drewna wynosi 290 zł. 
a)  40,00zł. 
b)  43,50zł. 
c)  50,50zł. 
d)  53,50zł. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Rozliczanie robót ciesielskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

         10. 

 

         11. 

 

         12. 

 

         13. 

 

         14. 

 

         15. 

 

         16. 

 

         17. 

 

         18. 

 

         19. 

 

         20. 

 

         21. 

 

         22. 

 

Razem: 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

39 

6. LITERATURA 

 

1.  Kowalczyk  Z.,  Loska  F.,  Czarkowski  M.:  Kosztorysowanie  w  budownictwie.  WSiP, 

Warszawa 1995 

2.  Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Panas J.(red): Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warsawa 2000 
4.  Katalog  Nakładów  Rzeczowych,  wydawany  przez  Ministerstwo  Gospodarki,  Przemysłu 

i Budownictwa 

5.  Katalog Norm Jednostkowych Zużycia Materiałów Budowlanych 
6.  Czasopisma: „Murator”