background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

Lilia Kimber-Dziwisz 
Marek Żak 

 

 

 

 

 

 

Pomaganie osobom niepełnosprawnym w korzystaniu 
z programów rehabilitacyjnych 346[04].Z1.05 
 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr Jolanta Lesiewicz 
mgr Aurelia Włoch 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Tomasz Sułkowski 
 
 
 
Konsultacja: 
dr Dorota Koprowska 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną programu jednostki modułowej „Pomaganie osobom 
niepełnosprawnym  w  korzystaniu  z  programów  rehabilitacyjnych  346[04].Z1.05,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu opiekun w domu pomocy społecznej. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Przyczyny i rodzaje niepełnosprawności 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Rehabilitacja kompleksowa 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Proces rehabilitacji osób niepełnosprawnych i jego etapy 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4.  Zespół rehabilitacyjny i jego zadania 

17 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5.  Diagnozowanie potrzeb podopiecznego w zakresie rehabilitacji 

19 

5.5.1.  Ćwiczenia 

19 

5.6.  Bariery rehabilitacji 

21 

5.6.1.  Ćwiczenia 

21 

5.7.  Indywidualne programy rehabilitacji 

23 

5.7.1.  Ćwiczenia 

23 

5.8.  Metody rehabilitacji 

25 

5.8.1.  Ćwiczenia 

25 

5.9.  Sprzęt rehabilitacyjny 

27 

5.9.1.  Ćwiczenia 

27 

5.10. Aktywizowanie osób niepełnosprawnych 

29 

5.10.1. Ćwiczenia 

29 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

31 

7.  Literatura 

43 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

  cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia  –  przykładowe  ćwiczenia  ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

  wykaz literatury. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  prowadzone  były  różnymi  metodami ze  szczególnym 
uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia  kierowanego,  tekstu 
przewodniego. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy w zespołach. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

346[04].Z1 

Działalność opiekuńcza 

346[04].Z1.01 

Planowanie  i organizowanie 

pracy opiekuńczej 

346[04].Z1.02 

Stosowanie metod pracy 

socjalnej 

346[04].Z1.03 

Rozpoznawanie potrzeb  

i problemów podopiecznych 

 

346[04].Z1.04 

Wykonywanie zabiegów 

higieniczno-pielęgnacyjnych 

346[04].Z1.05 

Pomaganie osobom 

niepełnosprawnym w korzystaniu  

z programów rehabilitacyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

przestrzegać procedur pracy zespołowej, 

 

współpracować w grupie, 

 

stosować zasady prawidłowej komunikacji z osobą niepełnosprawną, 

 

określać  wpływ  czynników  społecznych,  psychicznych,  emocjonalnych  na  rozwój 
jednostki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien: 

– 

scharakteryzować rodzaje i stopnie niepełnosprawności, 

– 

określić kryteria oceny niepełnosprawności, 

– 

scharakteryzować cele i zadania rehabilitacji kompleksowej, 

– 

zdiagnozować  sytuację  osoby  niepełnosprawnej  w  aspekcie  zapotrzebowania  na  zabiegi 
rehabilitacyjne,  

– 

opracować  i  zrealizować  we  współpracy  z  osobą  niepełnosprawną  i  zespołem 
rehabilitacyjnym, indywidualny program pomocy i rehabilitacji, 

– 

określić bariery utrudniające podejmowanie procesu rehabilitacji, 

– 

zmotywować osobę niepełnosprawną do podjęcia rehabilitacji, 

– 

przedstawić  ofertę  sprzętu  rehabilitacyjnego  wspomagającego  proces  kompleksowej 
rehabilitacji osób niepełnosprawnych, 

– 

wspomóc aktywność i samodzielność osób niepełnosprawnych, 

– 

zainspirować  osobę  niepełnosprawną  do  doskonalenia  wiedzy  o zdrowiu  i  możliwościach 
wykorzystania różnych form postępowania rehabilitacyjnego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

............................................. 

Modułowy program nauczania: Opiekun w domu pomocy społecznej 346[04] 
Moduł:  

Działalność opiekuńcza 346[04].Z1 

Jednostka modułowa:  

Pomaganie 

osobom 

niepełnosprawnym 

korzystaniu 

z programów rehabilitacyjnych 346[04].Z1.05 

Temat: Bariery rehabilitacji. 

Cel ogólny:  kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  i  charakteryzowania  barier 

utrudniających 

lub 

uniemożliwiających 

proces 

rehabilitacji 

pełne 

funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować kryteria podziału barier, 

 

scharakteryzować poszczególne typy barier, 

 

dokonać podziału wg poznanych kryteriów, 

 

rozpoznać rodzaje barier. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład,  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w dwuosobowych zespołach.  

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne

 

plansze lub prezentacje multimedialne zawierające charakterystykę barier , 

 

plansze,  filmy  dydaktyczne  lub  prezentacje  multimedialne  obrazujące  trudności  jakie 
w warunkach 

życia  codziennego  napotykają  osoby  z  różnymi  rodzajami  

niepełnosprawności, 

 

foliogramy na temat rodzajów barier, 

 

arkusze papieru, 

 

mazaki,  

 

tablica flip-chart,  

 

materiały przygotowane przez nauczyciela (w zależności od przyjętej formy wykonania 
ćwiczenia), 

 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.  

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie, przedstawienie tematu, celów zajęć. 
2.  Wykład  na  temat  barier  rehabilitacji.  Podczas  wykładu  nauczyciel  korzysta 

z przygotowanych wcześniej plansz, prezentacji multimedialnych, filmu dydaktycznego.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  Prezentacja  trudności  i  barier,  jakie  w  warunkach  życia  codziennego  napotykają  osoby 

niepełnosprawne.  

4.  Dyskusja na temat eliminowania i minimalizowania zaprezentowanych barier i trudności.  
5.  Podział uczniów na dwuosobowe zespoły. 
6.  Ćwiczenia  w  dwuosobowych  zespołach  –  uczniowie  wykonują  ćwiczenie  1  z  rozdziału 

4.6.3 z Poradnika dla ucznia.  

7.  Przykładowy  sposób  wykonania  ćwiczenia:  uczniowie  otrzymują  od  nauczyciela  kartę 

z tematem  ćwiczenia,  z  wykorzystaniem  metody  burzy  mózgu,  ustalają  wersję  końcową 
propozycji rozwiązania. 

8.  Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel prosi uczniów o zaprezentowanie efektów pracy.  
9.  Podczas  prezentacji  nauczyciel  prowadzi  moderowaną  dyskusję,  której  celem  jest 

wskazanie ewentualnych nieprawidłowości w wykonanych ćwiczeniach oraz poszukiwanie 
prawidłowych odpowiedzi.  

10. W prezentacji oraz dyskusji bierze udział każdy z dwuosobowych zespołów.  
11. Po zakończeniu prezentacji i dyskusji nauczyciel podsumowuje zajęcia.  
 
Praca domowa 
 

Scharakteryzuj  trudności/bariery,  na  jakie  w  życiu  codziennym  napotykają  osoby 

poruszające  się  na  wózku  inwalidzkim.  Zaproponuj  również,  w  jaki  sposób  napotykane 
trudności można zminimalizować lub całkowicie wyeliminować. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

............................................. 

Modułowy program nauczania:  

Opiekun w domu pomocy społecznej 346[04] 

Moduł:  

Działalność opiekuńcza 346[04].Z1 

Jednostka modułowa:  

Pomaganie osobom niepełnosprawnym w korzystaniu 

z programów rehabilitacyjnych 346[04].Z1.05 

Temat: Aktywizacja osób niepełnosprawnych. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  określania  i  charakteryzowania  celów  i  zadań  oraz 

form aktywizacji osób niepełnosprawnych.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcia aktywność, aktywizacja, 

 

określić cele aktywizacji osób niepełnosprawnych, 

 

wymienić i scharakteryzować zadania aktywizacji osób niepełnosprawnych, 

 

określić formy spędzania wolnego czasu, 

 

zdefiniować na czym polega aktywizacja osób niepełnosprawnych. 

 

Metody nauczania-uczenia się: 

 

wykład,  

 

burza mózgów, 

 

dyskusja.  

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w 2-3 osobowych grupach.  

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne 

 

Środki dydaktyczne

  plansze  lub  prezentacje  multimedialne  zawierające  definicje/pojęcia  aktywność, 

aktywizacja, 

  foliogramy z celami i zadaniami aktywizacji, 

  plansze lub prezentacje zawierające różnorodne formy aktywizacji, 

  arkusze papieru,  

  mazaki,  

  tablica flip-chart, 

  materiały  przygotowane  przez  nauczyciela  (w  zależności  od  przyjętej  formy  wykonania 

ćwiczenia), 

  literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.  

 

Przebieg zajęć: 
1.  Przedstawienie tematu, celu zajęć. 
2.  Wykład  na  temat  aktywizacji  osób  niepełnosprawnych,  jej  celów  i  zadań  oraz  form. 

Podczas  wykładu  nauczyciel  korzysta  z  przygotowanych  wcześniej  plansz,  foliogramów, 
prezentacji multimedialnych, filmu dydaktycznego.    

3.  Podział  uczniów na 2-3 osobowe grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

4.  Ćwiczenia  w  2-3  osobowych  grupach  –  uczniowie  wykonują  ćwiczenie  1  z  rozdziału 

4.10.3  z  Poradnika  dla  ucznia.  Przykładowy  sposób  wykonania  ćwiczenia:  uczniowie 
otrzymują  od  nauczyciela  arkusz  do  ćwiczeń  z  podziałem  na  3  rodzaje  aktywizacji,  do 
arkusza ćwiczeń wpisują propozycje form aktywizacji. 

5.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  prosi  uczniów  o  zaprezentowanie  efektów  swojej 

pracy poszczególne grupy. 

6.  Po prezentacji nauczyciel przeprowadza analizę zapisów z udziałem uczniów, której celem 

jest  wskazanie  ewentualnych  nieprawidłowości  w  wykonanych  ćwiczeniach  oraz 
poszukiwanie prawidłowych odpowiedzi.  

7.  Prezentacji  dokonuje  1  uczeń  z  grupy,  natomiast  w  analizie  bierze  udział  każdy 

z członków grupy.  

8.  Po zakończeniu prezentacji i analizy materiału ćwiczeń nauczyciel podsumowuje zajęcia.  
 
Praca domowa 
 

Opisz  formy  spędzania  wolnego  czasu  przez  osoby  z niepełnosprawnością  w  obrębie 

narządu ruchu w okresie zimy. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Przyczyny i rodzaje niepełnosprawności 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wpisz do tabeli po 2 przykłady niepełnosprawności. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapisać swoje propozycje, 
2)  dobrać osoby do pracy w grupie,  
3)  skonfrontować własne propozycje z zapisami innych grup, 
4)  zastanowić się, w jaki sposób można uporządkować podane niepełnosprawności,  
5)  uporządkować zapisane niepełnosprawności.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru, 

 

arkusz do ćwiczenia ze wzorem tabeli: 

 

niepełnosprawność sensoryczna niepełnosprawność 

psychiczna 

niepełnosprawność 

fizyczna 

niepełnosprawność 

złożona 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mazaki,  

 

tablica flip-chart,  

 

poradnik ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ 

rodzaj 

niepełnosprawności 

znając 

kryteria 

przy 

ustalaniu 

stopnia 

niepełnosprawności dla wybranych przypadków. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować opis 2 przypadków osób niepełnosprawnych, 
2)  dobrać osoby do pracy w grupie,  
3)  określić pracując w grupie rodzaj niepełnosprawności, 
4)  skonfrontować własne propozycje z zapisami innych grup, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia na forum grupy, 
6)  przedyskutować ewentualne różnice w efektach pracy różnych grup.  

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

opisy wybranych przypadków niepełnosprawności, 

 

arkusze papieru, 

 

mazaki,  

 

tablica flip-chart, 

 

poradnik ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Rehabilitacja kompleksowa 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Na  podstawie  tzw.  Polskiej  szkoły  rehabilitacji,  określ  główne  zasady  rehabilitacji 

kompleksowej. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać kolegę / koleżankę do zespołu, 
2)  zapisać główne zasady rehabilitacji oraz zdefiniować ich znaczenie, 
3)  przedyskutować ewentualne różnice w pracy z kolegą/koleżanką, 
4)  zapisać i przedstawić wykonane ćwiczenie na forum grupy. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne  

 

arkusze papieru, 

 

mazaki,  

 

tablica flip-chart,  

 

poradnik ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź  wykaz  instytucji  i  organizacji  działających  na  rzecz  osób  niepełnosprawnych, 

wspierających  programy  rehabilitacyjne.  Zaproponuj  podział  uwzględniając  typ  instytucji, 
organizacji. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać osoby do pracy w grupie,  
2)  zapisać propozycje członków grupy, 
3)  zastanowić się, w jaki sposób można uporządkować podane organizacje i instytucje,  
4)  ustalić kryterium podziału instytucji, 
5)  uporządkować  podane propozycje, 
6)  skonfrontować własne propozycje z zapisami innych grup.  
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru,  

 

mazaki,  

 

tablica flip-chart.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. Proces rehabilitacji osób niepełnosprawnych i jego etapy 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wpisz do tabeli znaczenia/terminy charakterystyczne dla podanego etapu rehabilitacji. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  określić się, czym charakteryzują się poszczególne etapy niepełnosprawności, 
2)  zapisać swoje propozycje wykonania ćwiczenia, 
3)  skonfrontować swoje zapisy z grupą,  
4)  przedyskutować ewentualne różnice. 
  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru, 

 

arkusz do ćwiczenia z tabelą: 

 

I etap 

II etap 

III etap 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  mazaki,  

  tablica flip-chart, 

  poradnik ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przedstaw w formie pisemnej podstawowe zasady procesu rehabilitacji wg prof. Hulka. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  
 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zaplanować tok postępowania, 
3)  przeanalizować zasady procesu rehabilitacji wg prof. Hulka, 
4)  zapisać wnioski, 
5)  zaprezentować swoją pracę. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart, 

 

poradnik ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4. Zespół rehabilitacyjny i jego zadania 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  zadania  dobrowolnie  wybranych  (co  najmniej  4)  członków  zespołu 

rehabilitacyjnego. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać 3 osoby do pracy w grupie 
2)  wybrać członków zespołu rehabilitacyjnego, 
3)  scharakteryzować ich zadania, 
4)  przedyskutować końcowy zapis i przedstawić na forum grupy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne  

 

arkusze papieru, 

 

mazaki,  

 

tablica flip-chart.  

 

poradnik ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Zaproponuj  skład  zespołu  rehabilitacyjnego  w  przypadku  10-letniego  dziecka 

niepełnosprawnego,  z  porażeniem  mózgowym,  poruszającego  się  z  pomocą  balkonika  w  II 
etapie procesu rehabilitacji. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać charakterystyki niepełnosprawnego, 
2)  określić zadania II etapu procesu rehabilitacji, 
3)  zapisać propozycje składu zespołu rehabilitacyjnego, 
4)  skonfrontować własne propozycje z zapisami innych uczniów, 
5)  przedyskutować ewentualne różnice w efektach pracy innych uczniów.  
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart, 

 

poradnik ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.   Diagnozowanie 

potrzeb 

podopiecznego 

zakresie 

rehabilitacji 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Określ, czego dotyczyć będzie rozpoznanie na potrzeby procesu rehabilitacji podopiecznej 

lat 75, po udarze mózgu z zaburzeniami mowy i niedowładem połowiczym prawostronnym.  
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać osoby do pracy w grupie,  
2)  zapisać podane elementy diagnozy,  
3)  zapisać propozycje członków grupy,  
4)  określić elementy rozpoznania na potrzeby rehabilitacji,  
5)  skonfrontować własne propozycje z zapisami innych grup, 
6)  przedyskutować ewentualne różnice w efektach pracy różnych grup.  
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne  

 

arkusze papieru,  

 

mazaki,  

 

tablica flip-chart, 

 

poradnik ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Określ  znaczenie  wywiadu  społecznego  w procesie  diagnozowania  potrzeb  osoby 

niepełnosprawnej w programie rehabilitacji. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  określić, czego dotyczy wywiad społeczny, 
2)  zapisać  i  przedstawić  znaczenie  wywiadu  społecznego  w  ustaleniu  diagnozy  programie 

rehabilitacji, 

3)  zaprezentować efekty pracy na forum grupy. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru, 

 

mazaki,  

 

poradnik ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6. Bariery rehabilitacji

 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  na  przykładzie  wybranych  barier  (minimum  3),  ich  wpływ  na  życie  osób 

niepełnosprawnych. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać osoby do pracy w grupie,  
2)  wybrać rodzaj barier, 
3)  zapisać propozycje członków grupy, 
4)  uporządkować zapisane przykłady,  
5)  określić wpływ wybranych barier na życie osób niepełnosprawnych, 
6)  przedyskutować efekty pracy różnych grup.  
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart, 

 

poradnik ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  bariery  komunikacyjne  oraz  przedstaw znane  ci  sposoby rozwiązań na rzecz osób 

niepełnosprawnych.

 

 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać 2 osoby do pracy w grupie,  
2)  zapisać bariery komunikacyjne dla osób niepełnosprawnych, 
3)  określić, w jaki sposób można uporządkować rodzaje barier komunikacyjnych, 
4)  zapisać wszystkie propozycje członków grupy rozwiązań, 
5)  określić sposoby rozwiązań na rzecz osób niepełnosprawnych, 
6)  porownać własne zapisy z efektami pracy różnych grup.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 
 

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru,  

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart, 

 

poradnik ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.7. Indywidualne programy rehabilitacji 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaproponuj wstępny plan indywidualnej rehabilitacji na podstawie opisu przypadku. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać osoby do pracy w grupie,  
2)  opisać 

przykładową 

sytuację 

osoby 

niepełnosprawnej 

określając 

rodzaj 

niepełnosprawności, wiek, sytuację rodzinną, sytuację ekonomiczną itp.,  

3)  przedyskutować i ustalić proponowaną wersję arkusza obserwacji, 
4)  przygotować plan indywidualnej rehabilitacji, 
5)  zaprezentować wyniki pracy grupy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 
 
Środki dydaktyczne  

 

arkusze papieru, 

 

mazaki,  

 

tablica flip-chart.  

 

Ćwiczenie2 

Na podstawie poniżej zacytowanego zapisu, przygotuj zestaw pytań, na które odpowiedź 

będzie przydatna w zbiorze informacji do indywidualnego programu rehabilitacji: 
„...ustalanie  indywidualnych  programów rehabilitacji  osoby niepełnosprawnej musi się opierać 
na: 

  wnikliwej analizie rodzaju i rozległości uszkodzenia,  

  możliwości funkcjonalnych,  

  wydolności narządów wewnętrznych,  

  stanie umysłowym,  

  możliwości podjęcia pracy zawodowej, 

  możliwości powrotu do środowiska.” 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać osoby do pracy w grupie,  
2)  zaproponować pytania, 
3)  zastanowić się, w jaki sposób można uporządkować grupy pytań,  
4)  zapisać pytania jako efekt dyskusji w grupie, 
5)  skonfrontować własne propozycje z zapisami innych grup,  
6)  przedyskutować ewentualne różnice w efektach pracy różnych grup,  
7)  przedstawić ostateczną propozycję zestawu pytań. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 
 

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart, 

 

poradnik ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

5.8. Metody rehabilitacji

 

 

5.8.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wpisz poniższe określenia do odpowiednich kolumn w tabeli: 
 

  poradnictwo zawodowe,  

  korzystanie z dóbr i osiągnięć kultury, 

 

ćwiczenia bierne,  

  aparatura stymulująca pracę mięśni, 

 

ćwiczenia czynne, 

  szkolenie zawodowe, 

  likwidacja barier, 

  elektroterapia, 

  zatrudnienie, 

  wodolecznictwo, 

 

ćwiczenia izometryczne. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres   

i techniki wykonania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać osoby do pracy w grupie,  
2)  uporządkować zapisane określenia, 
3)  skonfrontować własne propozycje z zapisami innych grup,  
4)  uzupełnić tabelę, 
5)  przedyskutować ewentualne różnice w efektach pracy różnych grup.  
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów, 

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne  

 

arkusze papieru, 

 

arkusz do ćwiczenia z tabelą: 

 

Kinezyterapia 

Fizykoterapia 

Rehabilitacja 

zawodowa 

Rehabilitacja 

społeczna 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  mazaki, 

  tablica flip-chart, 

  poradnik ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Ćwiczenie 2 
 

Określ  metody  terapeutyczne  wspomagające  aktywność  i  samodzielność  osób 

niepełnosprawnych. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać osoby do pracy w grupie,  
2)  wybrać i zapisać propozycje metod wspomagających aktywność i samodzielność, 
3)  porównać propozycje z zapisami innych grup,  
4)  przedyskutować ewentualne różnice w efektach pracy różnych grup.  
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne  

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart, 

 

poradnik ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

5.9. Sprzęt rehabilitacyjny

 

 

5.9.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 

Do tabeli  wpisz  przykłady  (co  najmniej  po 2), każdego  rodzaju sprzętu wspomagającego 

proces kompleksowej rehabilitacji. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać 2 osoby do pracy w grupie,  
2)  zapisać wstępne propozycje kolegów/koleżanek, 
3)  pogrupować zapisany sprzęt,  
4)  skonfrontować własne propozycje z zapisami innych grup, 
5)  wpisać propozycje do tabeli, 
6)  przedyskutować ewentualne różnice w efektach pracy różnych grup, 
7)  zapisać i przedstawić ostateczna wersję grupy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusze papieru, 

 

arkusz do ćwiczenia z tabelą: 

 

Sprzęt 

ortopedyczny 

Sprzęt do 

rehabilitacji 

leczniczej 

Sprzęt 

lokomocyjny 

Sprzęt do 

rehabilitacji 

zawodowej 

Sprzęt do obsługi 

osobistej 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  mazaki,  

  tablica flip-chart 

  poradnik ucznia 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie podanej definicji podaj przykłady zaopatrzenia ortopedycznego.  
 
„Zaopatrzenie  ortopedyczne  –  to  sprzęt  i  konstrukcje  mechaniczne,  a  także  działania 

zmierzające  do  zastąpienia  bądź  uzupełnienia  różnych  narządów  lub  układów  (najczęściej 
układu narządu ruchu) jako całości lub jego poszczególnych składowych, mając na celu pomoc 
w ich funkcjonowaniu.” 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować definicję zaopatrzenia ortopedycznego, 
2)  określić, w jaki sposób można uporządkować/podzielić zaopatrzenie ortopedyczne,  
3)  zapisać przykłady zaopatrzenia ortopedycznego, 
4)  przedyskutować lub porównać propozycje innych uczniów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  burza mózgów,  

  dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne  

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart,  

 

poradnik ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

5.10. Aktywizowanie osób niepełnosprawnych

 

 

5.10.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Podaj  co  najmniej  5  rodzajów  terapii i zaproponuj kilka (nie mniej niż 3) form spędzania 

wolnego czasu przez osoby niepełnosprawne. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać osoby do pracy w grupie,  
2)  scharakteryzować rodzaje terapii,  
3)  uporządkować zapisane podane rodzaje terapii, 
4)  zaproponować formy spędzania wolnego czasu, 
5)  zaprezentować wyniki na forum grupy, 
6)  przedyskutować ewentualne różnice w efektach pracy różnych grup.  
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 

 
 

Środki dydaktyczne  

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart, 

 

poradnik ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaproponuj możliwość pobudzania aktywności osób niepełnosprawnych poprzez znane Ci 

programy terapeutyczne. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać osoby do pracy w grupie,  
2)  wskazać programy terapeutyczne pobudzające aktywność, 
3)  uporządkować zapisane programy terapeutyczne, 
4)  skonfrontować własne propozycje z zapisami innych grup,  
5)  przedyskutować ewentualne różnice w efektach pracy różnych grup.  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

burza mózgów,  

 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne  

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart, 

 

poradnik ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Pomaganie  osobom 

niepełnosprawnym w korzystaniu z programów rehabilitacyjnych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 15, 17, 18, 20, są z poziomu podstawowego, 

  zadania 5, 9, 12, 14, 16, 19, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  a,  4.  c,  5.  b,  6.  a,  7. b, 8. c, 9. a, 10. c, 11. a, 
12. a, 13. b, 14. b, 15. a, 16. b, 17. a, 18. b, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Określić główne zadanie zespołu rehabilitacyjnego  

2.  Scharakteryzować proces rehabilitacji 

3.  Określić cel rehabilitacji społecznej  

4.  Zdefiniować pojęcie ergoterapii  

5. 

Dokonać podziału przedmiotów zaopatrzenia 
ortopedycznego  

PP 

6. 

Określić od czego najczęściej rozpoczyna się 
proces rehabilitacji 

7. 

Określić ilość stopni niepełnosprawności 
uwzględniając kryteria biologiczne, społeczne 
i zawodowe 

8. 

Określić kiedy powinien być opracowany 
indywidualny program rehabilitacji osoby 
niepełnosprawnej 

9. 

Określić cel aktywizowania osób 
niepełnosprawnych  

PP 

10. 

Określić kto opracowuje indywidualny program 
rehabilitacji  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

11.  Określić cel zaopatrzenia ortopedycznego 

12. 

Przeanalizować czego mogą dotyczyć bariery 
komunikacyjne   

PP 

13.  Zdefiniować pojęcie kinezyterapii  

14. 

Określić przyczyny wrodzonych 
niepełnosprawności 

PP 

15. 

Zaliczyć laseroterapię do odpowiedniej metody 
rehabilitacyjnej  

16.  Określić odbiorców metody wczesnej interwencji 

PP 

17.  Zdefiniować pojęcie osoby niepełnosprawnej  

18.  Zdefiniować pojęcie rehabilitacji 

19. 

Scharakteryzować wg Polskiego modelu 
rehabilitacji cechy rehabilitacji kompleksowej  

PP 

20. 

Określić rodzaj rehabilitacji zajmującej się 
przygotowaniem osób niepełnosprawnych do 
zatrudnienia  

 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel przeprowadzenia testu 
3.  Zapoznaj uczniów z zasadami punktowania i oceny 
4.  Przygotuj odpowiednią ilość testów 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania testu 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom, instrukcję dla ucznia 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko prawidłowo zrozumieli, wyjaśnij wątpliwości 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test 
9.  5  minut  przed  końcem  czasu  wypełniania  testu,  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4  Test zawiera 20 zadań. Dla każdego zadania są dołączone 4 możliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  zakreślając  X  prawidłową 

odpowiedź. 

6  Pracuj samodzielnie. 
7  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:  

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
 
1.  Głównym zadaniem zespołu rehabilitacyjnego jest 

a)  rehabilitacja fizyczna, psychiczna. 
b)  rehabilitacja fizyczna, psychiczna, społeczna. 
c)  rehabilitacja fizyczna, psychiczna, społeczna, zawodowa. 
d)  rehabilitacja tylko społeczna. 
 

2.  Rehabilitacja jest procesem 

a)  społecznym,  który  dąży  do  zapewnienia  osobie  niepełnosprawnej  godziwego  życia 

w poczuciu 

pożyteczności 

społecznej 

i  bezpieczeństwa  społecznego  oraz 

zadowolenia. 

b)  medyczno-społecznym,  który  dąży  do  zapewnienia  osobie  niepełnosprawnej 

godziwego życia w poczuciu pożyteczności społecznej i bezpieczeństwa społecznego 
oraz zadowolenia. 

c)  medycznym, który dąży do zapewnienia osobą niepełnosprawnym godziwego życia w 

poczuciu pożyteczności społecznej i bezpieczeństwa społecznego oraz zadowolenia. 

d)  przywracającym sprawność fizyczną. 
 

3.  Celem rehabilitacji społecznej jest 

a)  przywrócenie  zdolności  do  samodzielnego  życia  i  pracy,  włączenie  osoby 

niepełnosprawnej w czynne życie społecznego. 

b)  przywrócenie zdolności do samodzielnego życia. 
c)  przywrócenie zdolności do samodzielnej pracy. 
d)  powrót do sprawności fizycznej. 
 

4.  Ergoterapią nazywamy  

a)  terapię ruchem. 
b)  terapię środowiskowa. 
c)  terapię pracą. 
d)  terapię fizykalna. 

 
5.  Przedmioty zaopatrzenia ortopedycznego, dzielimy na 

a)  protezy, ortezy. 
b)  protezy, ortezy, środki pomocnicze. 
c)  kule, laski, wózki. 
d)  okulary i aparaty słuchowe. 
 

6.  Proces rehabilitacji najczęściej rozpoczyna się od 

a)  leczenia funkcjonalnego tzn. prowadzenia ćwiczeń ruchowych. 
b)  terapii zajęciowej. 
c)  terapii sztuką. 
d)  psychoterapii. 
 

7.  Uwzględniając kryteria biologiczne, społeczne i zawodowe rozróżniamy 

a)  4 stopnie niepełnosprawności. 
b)  3 stopnie niepełnosprawności. 
c)  2 stopnie niepełnosprawności. 
d)  1 stopień niepełnosprawności. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

8.  Indywidualny program rehabilitacji osoby niepełnosprawnej powinien być opracowany 

a)  w okresie 3 miesięcy. 
b)  w okresie 1 miesiąca. 
c)  możliwie najkrótszym czasie. 
d)  po powrocie ze szpitala. 

 

9.  Aktywizowanie osób niepełnosprawnych ma na celu 

a)  integrację społeczną osoby niepełnosprawnej. 
b)  integrację i reintegrację społeczną osoby niepełnosprawnej. 
c)  reintegrację społeczną osoby niepełnosprawnej. 
d)  usprawnienie ruchowe. 

 

10.  Indywidualny program rehabilitacji opracowuje 

a)  lekarz specjalista w rehabilitacji, fizjoterapeuta, pielęgniarka, psycholog kliniczny. 
b)  logopeda, pracownik socjalny, technik ortopedyczny, pedagog specjalny. 
c)  wszyscy członkowie zespołu rehabilitacyjnego. 
d)  lekarz i pacjent z rodziną. 

 

11.  Celem zaopatrzenia ortopedycznego jest 

a)  uzupełnienie podstawowego leczenia bez operacyjnego lub operacyjnego. 
b)  uzupełnienie podstawowego leczenia bez operacyjnego. 
c)  uzupełnienie podstawowego leczenia operacyjnego. 
d)  leczenie ortopedyczne. 

 
12.  Bariery komunikacyjne dotyczą 

a)  niedostosowania  do  potrzeb  osób  niepełnosprawnych  np.  peronów,  wjazdów,  wejść 

do budynków. 

b)  problemów z nawiązaniem kontaktów międzyludzkich. 
c)  trudności porozumiewania się. 
d)  niedostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych sprzętu codziennego użytku. 

 
13.  Kinezyterapią nazywamy 

a)  leczenie przy pomocy bodźców fizykalnych i ruchu. 
b)  leczenie ruchem. 
c)  leczenie przy pomocy bodźców fizykalnych. 
d)  wodolecznictwo. 

 

14.  Przyczyną niepełnosprawności wrodzonych mogą być 

a)  zatrucia do 1 miesiąca życia. 
b)  zaburzenia genetyczne. 
c)  choroby w pierwszych tygodniach życia. 
d)  poporodowe zaburzenia oddychania u dziecka. 

 

15.  Laseroterapia należy do 

a)  fizykoterapii. 
b)  kinezyterapii. 
c)  balneoterapii. 
d)  ergoterapii. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

16.  Metoda wczesnej interwencji stosowana jest 

a)  u osób z niepełnosprawnością ruchową. 
b)  u dzieci. 
c)  u młodzieży. 
d)  u osób w wieku podeszłym. 

 

17.  Osobą niepełnosprawną nazywamy 

a)  osobę, której stan fizyczny trwale lub okresowo utrudnia funkcjonowanie społeczne. 
b)  osobę,  której  stan  fizyczny  lub/i psychiczny trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza 

albo uniemożliwia wypełnianie zadań życiowych i ról społecznych zgodnie z normami 
prawnymi i społecznymi. 

c)  osobę, której stan fizyczny trwale lub okresowo utrudnia funkcjonowanie zawodowej. 
d)  osobę, której stan fizyczny trwale lub okresowo utrudnia funkcjonowanie ruchowe. 
 

18.  Rehabilitacja to  

a)  proces leczniczy. 
b)  proces medyczno-społeczny. 
c)  proces społeczny. 
d)  proces zawodowy. 

 
19.  Rehabilitacja kompleksowa według polskiego modelu rehabilitacji powinna być 

a)  powszechna, ciągła, ogólna, specjalistyczna. 
b)  powszechna, wczesna, kompleksowa, ciągła. 
c)  powszechna, wczesna, kompleksowa, ogólna. 
d)  powszechna, szeroka, jasna, kompleksowa. 

 
20.  Ułatwianiem uzyskiwania zatrudnienia osobie niepełnosprawnej zajmuje się rehabilitacja 

a)  społeczna. 
b)  lecznicza. 
c)  zawodowa. 
d)  pedagogiczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Pomaganie  osobom  niepełnosprawnym  w  korzystaniu  z  programów 
rehabilitacyjnych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Test 2

 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Pomaganie  osobom 

niepełnosprawnym w korzystaniu z programów rehabilitacyjnych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 19, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 4, 10, 13, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  
b,  2.  c,  3.  b,  4.  b,  5.  a, 6. a, 7. b, 8. a, 9. c, 10. a, 11. a, 
12. a, 13. a, 14. a, 15. c, 16. a, 17. b, 18. b, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

 Ki Zdefiniować pojęcie kinezyterapii  

2.  Określić zadania zespołu rehabilitacyjnego  

3. 

Określić uwzględniając kryteria biologiczne, 
społeczne i zawodowe ilość stopni 
niepełnosprawności 

PP 

4. 

Scharakteryzować podział konstrukcji 
przedmiotów w zaopatrzeniu ortopedycznym 

PP 

5.  Określić cel zaopatrzenia ortopedycznego  

6.  Zdefiniować pojęcie osoby niepełnosprawnej 

7.  Scharakteryzować proces rehabilitacji 

8.  Scharakteryzować polski model rehabilitacji  

9. 

Określić skład zespołu opracowującego 

indywidualny program rehabilitacji  

10. 

Określić najczęstsze przyczyny 

niepełnosprawności  

PP 

11. 

Określić od czego w większości przypadków 
rozpoczyna się proces rehabilitacji 

12.  Określić cel rehabilitacji społecznej  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

 

13.  Przeanalizować przyczyny barier społecznych  

PP 

14. 

Określić środki pomocnicze z których może 
w czasie poruszania się korzystać osoba 
niepełnosprawna  

15. 

Określić kiedy powinien być opracowany  
indywidualny program rehabilitacji  

16. 

Określić zasadę, którą należy się kierować przy 
opracowywaniu indywidualnego programu 
usprawniania  

PP 

17. 

Scharakteryzować proces aktywizowania osób 
niepełnosprawnych  

18.  Zdefiniować pojęcie balneoterapia 

19.  Określić zadania ergoterapii  

20. 

Określić co zaliczamy do zaopatrzenia 
ortopedycznego 

PP 

 
Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel przeprowadzenia testu 
3.  Zapoznaj uczniów z zasadami punktowania i oceny 
4.  Przygotuj odpowiednią ilość testów 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania testu 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom, instrukcję dla ucznia 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko prawidłowo zrozumieli, wyjaśnij wątpliwości 
8.  Nie  przekraczaj  czasu  przeznaczonego  na  test, 5  minut  przed  końcem czasu  wypełniania 

testu, przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Dla  każdego  zadania  są  dołączone  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  zakreślając  X  prawidłową 

odpowiedź. 

6.  Pracuj samodzielnie. 
7.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 

Materiały dla ucznia:  

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  
 

1.  Kinezyterapią nazywamy 

a)  leczenie przy pomocy bodźców fizykalnych i ruchu. 
b)  leczenie ruchem. 
c)  leczenie przy pomocy bodźców fizykalnych. 
d)  balneoterapia. 

 

2.  Zadaniem zespołu rehabilitacyjnego jest przywracanie sprawności 

a)  fizycznej, psychicznej. 
b)  fizycznej, psychicznej, społecznej. 
c)  fizycznej, psychicznej, społecznej, zawodowej. 
d)  społecznej. 

 

3.  Uwzględniając kryteria biologiczne, społeczne i zawodowe ustalono 

a)  4. stopień niepełnosprawności. 
b)  3. stopień niepełnosprawności. 
c)  2. stopień niesprawności. 
d)  1 stopień niepełnosprawności. 

 

4.  W zaopatrzeniu ortopedycznym wyróżniamy następujący podział konstrukcji przedmiotów 

a)  protezy, ortezy. 
b)  protezy, ortezy, środki pomocnicze. 
c)  kule, laski, wózki. 
d)  aparaty do kinezyterapii. 

 

5.  Celem zaopatrzenia ortopedycznego jest  

a)  uzupełnienie podstawowego leczenia bezoperacyjnego lub operacyjnego. 
b)  uzupełnienie podstawowego leczenia bezoperacyjnego. 
c)  uzupełnienie podstawowego leczenia operacyjnego. 
d)  leczenie ortopedyczne. 

 

6.  Osobą niepełnosprawną nazywamy 

a)  osobę, której stan fizyczny trwale lub okresowo utrudnia funkcjonowanie społeczne. 
b)  osobę,  której  stan  fizyczny  lub/i psychiczny trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza 

albo uniemożliwia wypełnianie zadań życiowych i ról społecznych zgodnie z normami 
prawnymi i społecznymi. 

c)  osobę, której stan fizyczny trwale lub okresowo utrudnia funkcjonowanie zawodowej. 
d)  osobę, której stan fizyczny trwale lub okresowo utrudnia funkcjonowanie ruchowe. 

 

7.  Rehabilitacja jest procesem 

a)  społecznym,  który  dąży  do  zapewnienia  osobie  niepełnosprawnej  prawidłowego 

funkcjonowania społecznego. 

b)  medyczno-społecznym,  który  dąży  do  zapewnienia  osobie  niepełnosprawnej 

godziwego życia w poczuciu pożyteczności społecznej i bezpieczeństwa społecznego 
oraz zadowolenia. 

c)  medycznym,  który  dąży  do  zapewnienia  osobie  niepełnosprawnej  powrotu  do 

zdrowia. 

d)  przywracającym sprawność fizyczną. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

8.  Polski model rehabilitacji zakłada, iż rehabilitacja kompleksowa powinna być 

a)  powszechna, ciągła, ogólna, specjalistyczna. 
b)  powszechna, wczesna, kompleksowa, ciągła. 
c)  powszechna, wczesna, kompleksowa, ogólna. 
d)  powszechna, szeroka, zintegrowana, kompleksowa. 

 

9.  Opracowaniu indywidualnego programu rehabilitacji biorą udział 

a)  lekarz specjalista w rehabilitacji, fizjoterapeuta, pielęgniarka, psycholog kliniczny. 
b)  logopeda, pracownik socjalny, technik ortopedyczny, pedagog specjalny. 
c)  wszyscy członkowie zespołu rehabilitacyjnego. 
d)  lekarz i pacjent z rodziną. 

 

10.  Najczęstsze przyczyny niepełnosprawności to 

a)  choroby, urazy, wady wrodzone. 
b)  tylko choroby. 
c)  tylko wady wrodzone i urazy. 
d)  wypadki. 

 

11.  W większości przypadków proces rehabilitacji rozpoczyna się od 

a)  leczenia funkcjonalnego tzn. prowadzenia ćwiczeń ruchowych. 
b)  terapii zajęciowej. 
c)  terapii sztuką. 
d)  psychoterapii. 

 

12.  Rehabilitacja społeczna ma na celu między innymi 

a)  przywrócenie  zdolności  do  samodzielnego  życia  i  pracy,  włączenie  osoby 

niepełnosprawnej w czynne życie społecznego. 

b)  przywrócenie zdolności wykonywania zawodu. 
c)  przywrócenie zdolności samoopieki. 
d)  powrót do sprawności fizycznej. 

 

13.  Bariery społeczne są wynikiem 

a)  odtrącenia osoby niepełnosprawnej przez rodzinę, sąsiadów, współpracowników oraz 

wrogość społeczeństwa. 

b)  ograniczeń wynikających z poziomu medycyny. 
c)  brakiem możliwości uczenia się. 
d)  brakiem możliwości zarobkowania. 

 

14.  Do  środków  pomocniczych,  z  których  może  w  czasie  poruszania  się  korzystać  osoba 

niepełnosprawna zaliczamy między innymi 
a)  balkonik, kule, laskę. 
b)  kule, obuwie ortopedyczne. 
c)  laskę, obuwie ortopedyczne. 
d)  protezy i ortezy. 

 

15.   Indywidualny program rehabilitacji powinien być opracowany dla osoby niepełnosprawnej  

a)  w okresie 3 miesięcy. 
b)  w okresie 1 miesiąca. 
c)  w możliwie najkrótszym czasie. 
d)  po powrocie ze szpitala. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

16.  Przy  opracowywaniu  indywidualnego  programu  usprawniania należy  się kierować zasadą 

że 
a)  rehabilituje się człowieka, a nie tylko chorobę. 
b)  rehabilituje się tylko chorobę u tego człowieka. 
c)  rehabilituje się dany narząd. 
d)  rehabilituje się narząd i chorobę. 
 

17.  Aktywizowanie osób niepełnosprawnych powinno być ściśle związane z 

a)  tylko z integracją społeczną osoby niepełnosprawnej. 
b)  integracją i reintegracją społeczną osoby niepełnosprawnej. 
c)  tylko reintegracją społeczną osoby niepełnosprawnej. 
d)  z usprawnianiem ruchowym. 

 

18.  Balneoterapia to 

a)  leczenie przy pomocy bodźców fizykalnych. 
b)  leczenie poprzez usprawnianie ruchowe. 
c)  leczenie przy pomocy światła. 
d)  inaczej wodolecznictwo. 

 

19.  Zadaniem ergoterapii jest 

a)  terapia pedagogiczna. 
b)  terapia psychologiczna. 
c)  terapia poprzez pracę. 
d)  terapia poprzez taniec. 

 

20.  Do zaopatrzenia ortopedycznego zaliczamy 

a)  UGUL, RUP. 
b)  protezy, ortezy, środki pomocnicze. 
c)  aparaty do ultradźwięków. 
d)  okulary i aparaty słuchowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Pomaganie  osobom  niepełnosprawnym  w  korzystaniu  z  programów 
rehabilitacyjnych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

7. LITERATURA

  

 

1.  Dega W., Malinowska K.: Rehabilitacja medyczna. Warszawa 1993 
2.  Fries W.: Rehabilitacja w chorobie Parkinsona. Elipsa-JAIM, Kraków 2002 
3.  Garrison S. J.: Podstawy rehabilitacji i medycyny fizykalnej. PZWL, Warszawa 1997 
4.  Głodkowska J.: Poznanie ucznia szkoły specjalnej. Warszawa 1999, 
5.  Kawczyńska-Butrym  Z.:  Niepełnosprawność-specyfika  pomocy  społecznej.  BPS, 

Katowice 1998 

6.  Kirenko J.: Oblicza niepełnosprawności. WA, Lublin 2006 
7.  Kiwerski J. (red): Rehabilitacja medyczna. PZWL, Warszawa 2006 
8.  Knill  Ch.:  Dotyk  i  komunikacja.  Centrum  Metodyczne  Pomocy  Psychologiczno-

Pedagogicznej. MEN, Warszawa 1997 

9.  Kosakowski  Cz.  (red):  Normalizacja  środowisk  życia  osób  niepełnosprawnych. 

Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn 2005 

10.  Kowalik  St.:  Psychospołeczne  podstawy  rehabilitacji  osób  niepełnosprawnych. 

Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1999 

11.  Kostrzewa  E.,  Marek.  E.,  Patkiewicz.  J.,  Wójcik.  M.:  Vademecum  niepełnosprawnych. 

Wrocław 1993 

12.  Kozaczuk L.: Terapia zajęciowa w domach pomocy społecznej,Warszawa1995 
13.  Kułakowska Z.: Wczesne uszkodzenie dojrzewającego mózgu. Folium, Lublin 2003 
14.  Kwolek A. (red): Rehabilitacja medyczna. T. 1, 2. Urban & Partner, Wrocław 2003 
15.  Laidler P.: Rehabilitacja po udarze mózgu. PZWL, Warszawa 2004 
16.  Levitt S.: Rehabilitacja w porażeniu mózgowym i zaburzeniach. PZWL, Warszawa 2000 
17.  Majewski T.: Rehabilitacja zawodowa i zatrudnienie osób niewidomych i słabowidzących. 

KIGR, Warszawa 2004 

18.  Maciarz A.: Dziecko przewlekle chore w roli ucznia. Kraków 1998 
19.  Marciniak J.: Sprzęt szpitalny i rehabilitacyjny. Wyd.: Politechniki Śląskiej, Gliwice 2003 
20.  Michałowicz R.: Mózgowe porażenie dziecięce. PZWL, Warszawa 2000 
21.  Mika T.: Fizykoterapia. PZWL, Warszawa 2003 
22.  Milanowska K.: Rehabilitacja medyczna. PZWL, Warszawa 2001 
23.  Niedolski Z.: Rehabilitacja w przemyśle. PZWL, Warszawa 1981 
24.  Przeździak B.: Zaopatrzenie rehabilitacyjne. Via Medica, Gdańsk 2003 
25.  Podolski K., Turnowiecki W.: Polityka społeczna. Gdańsk 1993 
26.  Rehabilitacja  podstawowa  i  orientacja  przestrzenna.  Polski  Związek  Niewidomych, 

Warszawa 1995 

27.  Rosławski A.: Technika wykonywania ćwiczeń leczniczych. PZWL, Warszawa 2000 
28.  Rutkowska  E.  (red):  Rehabilitacja  i  pielęgnowanie  osób  niepełnosprawnych. 

Wydawnictwo Czelej, Lublin 2002 

29.  Sękowski  T.:  Psychologiczne  aspekty  rehabilitacji  zawodowej  osób  niewidomych 

zatrudnionych  w  warunkach  pełnej  i  częściowej  –  integracji.  Wydawnictwo  UMCS, 
Lublin 2001 

30.  Sherborne V.: Ruch rozwijający dla dzieci. PWN, Warszawa 2002 
31.  Speck  O.:  Niepełnosprawni  w  społeczeństwie  –  podstawy  ortopedagogiki.  Gdańskie 

Wydydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005 

32.  Straburzyński G., Straburzyńska-Lupa A.: Medycyna fizykalna. Warszawa 2000 
33.  Straburzyńska-Lupa A.: Fizjoterapia. PZWL, Warszawa 2006 
34.  Woźniewski M.: Rehabilitacja w chirurgii. PZWL, Warszawa 2006