background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 
 
 

Jan Izydor Korzeniowski  
Irena Zimmer-Raducka 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie czynności strzelniczych 711[03].Z2.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Krzysztof Bobowski 
mgr Zbigniew Ociepka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Janusz Górny 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Teresa Myszor 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[03].Z2.03
„Wykonywanie  czynności  strzelniczych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Osoby wykonujące i nadzorujące roboty strzelnicze 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Dokumentacja robót strzelniczych 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

5.3.  Ochrona załogi, osób postronnych oraz budowli przed odłamkami skał 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4.  5.4. Główne zagroŜenia przy robotach strzelniczych 

17 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5.  Ładowanie otworów strzałowych 

18 

5.5.1.  Ćwiczenia 

18 

5.6.  Odpalanie ładunków materiału wybuchowego w otworach strzałowych 

20 

5.6.1.  Ćwiczenia 

20 

5.7.  Metody strzelania w górnictwie odkrywkowym 

22 

5.7.1.  Ćwiczenia 

22 

5.8.  Ocena ryzyka zawodowego przy robotach strzelniczych 

24 

5.8.1.  Ćwiczenia 

24 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

40 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Poradnik dla nauczyciela będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 

kształcącej w zawodzie: górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ.711[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróŜnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

7111[03].Z2 

Technika strzelnicza 

 

711[03].Z2.02 

Wiercenie otworów 

strzałowych 

 

711[03]Z2.01 

Stosowanie materiałów 

wybuchowych i sprzętu 

strzelniczego 

 

 

711[03].Z2.03 

Wykonywanie 

czynności 

strzelniczych 

 

711[03].Z2.04 

Stosowanie techniki 

strzałowej poza 

górnictwem 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien: 

− 

stosować  ogólne  zasady  BHP  w  górnictwie,  ochrony  przeciwpoŜarowej,  ochrony 
ś

rodowiska i zasady udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, 

− 

stosować podstawowy sprzęt ochrony osobistej, 

− 

stosować podstawowe zasady rysunku technicznego, 

− 

umieć posługiwać się dokumentacją technologiczną oraz normami technicznymi, 

− 

umieć wykonywać szkice, 

− 

umieć posługiwać się podstawowymi narzędziami i sprzętem pomocniczym,  

− 

umieć dobierać narzędzia i przyrządy w zaleŜności od wykonywanej pracy, 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

− 

dokonywać pomiarów podstawowych wielkości elektrycznych, 

− 

rozpoznawać podstawowe elementy układów elektrycznych i elektronicznych, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  wykonywaniu  czynności 
strzelniczych, 

− 

scharakteryzować zadania słuŜb strzałowych w zakładzie górniczym, 

− 

sporządzić metrykę strzałową i dokumentację strzelania, 

− 

scharakteryzować metodę strzelania jedno i wielorzędowego, 

− 

scharakteryzować metodę strzelania otworami krótkimi, 

− 

scharakteryzować metodę strzelania otworami długimi, 

− 

objaśnić  zasady  wypełniania  formularzy  obowiązujących  przy  prowadzeniu  ewidencji 
obrotu środkami strzałowymi, 

− 

określić zasady postępowania przy lokalizacji i usuwaniu niewypałów, 

− 

scharakteryzować łączenie linii strzałowych elektrycznych i nieelektrycznych, 

− 

zabezpieczyć teren robót strzałowych, 

− 

określić warunki i dokonać połączenia sieci strzelniczej i jej kontroli, 

− 

załadować otwory strzałowe i załoŜyć przybitkę, 

− 

ocenić stan zagroŜeń wynikających z czynności strzelniczych, 

− 

określić i nadać sygnały przed strzelaniem, 

− 

bezpiecznie składować i przenosić materiały wybuchowe i środki strzałowe w przodkach 
eksploatacyjnych, 

− 

bezpiecznie posłuŜyć się środkami strzałowymi, 

− 

określić warunki bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu techniki strzelniczej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ.711[03] 

Moduł:  

Technika strzelnicza 711[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie czynności strzelniczych 711[03].Z2.01 

Temat:  Stosowanie materiałów wybuchowych i sprzętu strzelniczego. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności stosowania materiałów strzelniczych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  
– 

określić porządkowe zasady przygotowania strzelania.  

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

prezentowania wyników swojej pracy. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  
– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna.

    

 
Środki dydaktyczne: 

− 

atrapy środków strzelniczych, 

− 

prezentacje multimedialne 

− 

rzutnik multimedialny. 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest wykonanie przygotowanie stanowiska do strzelania. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Omówienie celów. 
3.  Plan zajęć: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Ćwiczenia  w  zakresie  przygotowania  stanowiska  do  przygotowania  materiałów 
strzałowych: 

− 

wstęp – naleŜy przedstawić uczniom zadanie do wykonania,  

− 

nauczyciel rozdaje kartki z rysunkiem stanowiska wg wcześniejszych wskazówek, 

− 

nauczyciel sprawdza i doradza jak prawidłowo przygotować stanowisko do strzelania, 

− 

dobierają metody przygotowania materiałów strzelniczych, 

− 

uczniowie samodzielnie przygotowywują stanowisko (praca indywidualna). 
W  trakcie  wypełniania  tabeli  nauczyciel  zwraca  uwagę  uczniom  na  staranne 

przygotowanie stanowiska. 
 
Podsumowanie 

− 

uczniowie wyciągają wnioski dotyczące przygotowania stanowiska, 

− 

uczniowie wskazują najtrudniejsze elementy procesu przygotowania stanowiska.  
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 
Praca domowa 

Odpowiedz na pytanie: Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas strzelania. Uzyskane 

informacje zapisz do zeszytu. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóŜ.711[03] 

Moduł:  

Technika strzelnicza 711[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie czynności strzelniczych 711[03].Z2.01 

Temat:  Wypełnianie dziennika strzelań. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie umiejętności wypełniania dziennika strzelań. 
 
Szczegółowe cele 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

− 

wypełnić zgodnie z literą prawa dziennika strzelań 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia:
 

− 

dyskusja dydaktyczna,  

− 

praca z dokumentacją strzelania,  

− 

ć

wiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

dzienniki strzelań, 

− 

foliogramy 

− 

rzutnik pisma,  

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacji pracy uczniów:
  

− 

praca w grupach,  

− 

praca indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć:
 1 godzina dydaktyczna. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Przebieg zajęć: 
 

Lp. 

Ogniwa zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności uczniów 

1. 

Stworzenie 

ładu 

zewnętrznego  
i wewnętrznego 

− 

wita uczniów, 

− 

sprawdza obecność, 

− 

podaje temat zajęć,  

− 

przedstawia cele zajęć.  

− 

witają nauczyciela   

− 

podają obecności 

− 

zapisują temat zajęć  
w zeszytach  

2. 

Opracowanie  nowego 
materiału 

− 

przypomina zagadnienia  
z ostatnich zajęć, 

− 

rozpoczyna opracowanie 
nowego materiału.  

− 

odpowiadają na pytania,   

− 

biorą czynny udział  
w zajęciach, 

− 

zapisują nowe informacje  
w zeszytach. 

3. 

Kształtowanie pojęć 

− 

wyjaśnia jak naleŜy wypełniać 
dzienniki strzelań, 

− 

nawiązuje rozmowę  
z uczniami na temat sposobu 
wypełniania dziennika 
strzelań. 

− 

odpowiadają na pytania nauczyciela. 

 

4. 

Ć

wiczenia 

− 

nadzoruje pracę uczniów. 

− 

rozpoczynają wypełnianie dziennika 
strzelań, 

− 

uczą się estetyki wykonania. 

5. 

Kształtowanie 
nawyków 

− 

powtarza najwaŜniejsze 
wiadomości, 

− 

sprawdza wykonanie zadania.  

− 

odpowiadają na pytania, 

− 

prezentują wypełnione dzienniki.  

 

6. 

Ocena i kontrola 

− 

ocenia aktywność uczniów. 

 

7. 

Zakończenie zajęć 

− 

podaje treść zadania 
domowego. 

Zapisują treść zadania  
w zeszytach. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne,  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Osoby wykonujące i nadzorujące roboty strzelnicze  

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  (na  podstawie  karty  przebiegu  pracy)  czy  Jan  Kowalski  posiada  odpowiednie  

warunki, aby wykonywać roboty strzałowe. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania, 
2)  przeczytać dokładnie informacje podane w treści zadania, 
3)  określić warunki wykonywania robót strzałowych, 
4)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

Poradnik dla ucznia, 

−−−−    

karta przebiegu pracy, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.2.  Dokumentacja robót strzelniczych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dysponując wzorem metryki strzałowej omów jej elementy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania,  
2)  omówić elementy metryki strzałowej, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

metryka strzałowa, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dla  zadanych  warunków  strzelania  w  kopalni  węgla  brunatnego  wypełnij  metrykę 

strzałową. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania,  
2)  przeanalizować warunki strzelania, 
3)  wypełnić elementy metryki strzałowej, 
4)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

metryka strzałowa, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Dla  zadanych  warunków  strzelania  długimi  otworami  w  kopalni  surowców  skalnych 

wypełnij metrykę strzałową. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania,  
2)  przeanalizować warunki strzelania, 
3)  wypełnić elementy metryki strzałowej, 
4)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

metryka strzałowa, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Dla zadanych warunków strzelania długimi otworami sporządź dokumentację strzałową. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
15 minut. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania,  
2)  przeanalizować warunki strzelania, 
3)  sporządzić dokumentację strzałową, 
4)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

dokumentacja strzałowa, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3.  Ochrona  załogi,  osób  postronnych  oraz  budowli  przed 

odłamkami skał 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wymień rodzaje sygnałów dźwiękowych ostrzegawczych i podaj ich znaczenie: 

− 

sygnał pierwszy: ................................, 

− 

sygnał drugi: ......................................, 

− 

sygnał trzeci: ......................................, 

− 

sygnał czwarty: ................................... 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania, 
2)  opisać sygnały dźwiękowe,  
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

Poradnik dla ucznia, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  przy  pomocy  dostępnych  materiałów  (deski,  siatka  ogrodowa)  zabezpieczenia 

okna przed skutkami robót strzałowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania, 
2)  wykonać zabezpieczenie okna przed skutkami robót strzałowych, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−    

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

deska, 

− 

siatka ogrodowa, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4.  Główne zagroŜenia przy robotach strzelniczych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Masz  do  dyspozycji  trzy  punkty  (miejsca)  strzelania,  warunki  strzelania  dla  nich  są 

jednakowe,  promienie  stref  rozrzutu  odłamków  skał  są  równe  dla  wszystkich  miejsc 
strzelania; naszkicuj (w granicach pola) cyrklem fragment wspólnej strefy dla tych strzelań. 
 

 

 

*

 

1

 

 
 
 

                          

*

 2 

 

                   

*

 3 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia,  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania, 
2)  naszkicować wspólną strefę rozrzutu dla strzelań, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

cyrkiel, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.5.  Ładowanie otworów strzałowych 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Sporządź plan składu procentowego przybitki suchej do pionowych otworów strzałowych 

dobierając (lub nie) następujące składniki: 
 

Materiał 

glina 

 

piasek drobny 

 

kruszywo o frakcji 5–30 mm  

 

woda 

 

Razem 

100 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. NaleŜy 
zwrócić  uwagę  na  umiejętność  wyszukiwania  informacji  w  normach  i  Poradniku.  Czas 
wykonania ćwiczenia 5 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania, 
2)  dobrać odpowiednie składniki przybitki, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−    

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

Poradnik dla ucznia, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dysponując  atrapami  środków  strzałowych  (MW,  ZE,  przewody  strzałowe,  nabijaki, 

otoczki  przybitki  piaskowej,  piasek)  i  otworem  strzałowym  –  załaduj  otwór  przestrzegając 
zasad bezpieczeństwa. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. NaleŜy 
zwrócić  uwagę  na  umiejętność  wyszukiwania  informacji  w  normach  i  Poradniku.  Czas 
wykonania ćwiczenia 5 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania, 
2)  załadować otwór przestrzegając zasad bezpieczeństwa, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

atrapy środków strzałowych, 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaproponuj  sposób  załadowania  otworu  strzałowego  poziomego  o  długości  trzech 

metrów  z  czterema  nabojami  materiału  wybuchowego;  jeden  z  nich  to  nabój  udarowy 
uzbrojony zapalnikiem elektrycznym ostrym. 

 

 

Otwór strzałowy poziomy 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment rozdziału materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. NaleŜy 
zwrócić  uwagę  na  umiejętność  wyszukiwania  informacji  w  normach  i  Poradniku.  Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania, 
2)  zaproponować sposób załadowania otworu strzałowego, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

ksiąŜka kontroli ściany, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.6.  Odpalanie  ładunków  materiału  wybuchowego  w  otworach 

strzałowych 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Masz  do  dyspozycji  plan  pięciu  otworów  strzałowych,  w  kaŜdym  otworze  jest  jeden 

zapalnik elektryczny ostry, zaprojektuj połączenie równoległe tych zapalników. 
 

*            *           *            *           * 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. NaleŜy 
zwrócić  uwagę  na  umiejętność  wyszukiwania  informacji  w  normach  i  Poradniku.  Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania,  
2)  zaprojektować połączenie równoległe zapalników, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

Poradnik dla ucznia, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela 

 
Ćwiczenie 2 

Masz  do  dyspozycji  dwa  naboje,  lont  detonujący  oraz  taśmę  izolacyjną;  wykonaj  plan 

(szkic) jednego naboju udarowego wykorzystując do tego celu oba naboje. 
 

Szkic naboju udarowego 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. NaleŜy 
zwrócić  uwagę  na  umiejętność  wyszukiwania  informacji  w  normach  i  Poradniku.  Czas 
wykonania ćwiczenia 5 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania, 
2)  wykonać szkic jednego naboju udarowego wykorzystując podany materiał, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

Poradnik dla ucznia, 

−−−−    

dwa naboje,  

−−−−    

lont detonujący,  

−−−−    

taśma izolacyjna, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Połącz  równolegle-szeregowo  dwa  otwory  zawierające  kaŜdy  po  dwa  zapalniki 

elektryczne. Aby tego dokonać powinieneś narysować przekroje tych otworów. 
 

                 

O        O        

 

 

Otwór strzałowy poziomy 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. NaleŜy 
zwrócić  uwagę  na  umiejętność  wyszukiwania  informacji  w  normach  i  Poradniku.  Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania, 
2)  narysować przekroje otworów oraz połączyć je równolegle-szeregowo, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.7.  Metody strzelania w górnictwie odkrywkowym 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Naszkicuj (bez skali) kwadratową siatkę otworów o następujących parametrach: Z

g

 = 3 m, 

a = 3 m, b = 3,6 m.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie. 
Po wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania, 
2)  naszkicować kwadratową siatkę otworów o parametrach podanych w zadaniu, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  wykonać odpowiednie szkice połączeń sieci strzałowej, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

Poradnik dla ucznia, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dysponując  modelem  bryły  skalnej  określ,  jaką  metodę  strzelania  dla  jej  rozdrobnienia 

zastosować  (dobierz  konieczne  długości  otworów,  ilość  MW).  Scharakteryzuj  zagroŜenia 
związane z przyjętym sposobem strzelania.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie. 
Po wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania, 
2)  określić metodę strzelania, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

Poradnik dla ucznia, 

−−−−    

bryła skalna, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

5.8.  Ocena ryzyka zawodowego przy robotach strzelniczych 

 

5.8.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Posiadając  materiały  źródłowe  (metryka  strzałowa,  dokumentacja  strzałowa,  plan  ruchu 

zakładu, ocenę ryzyka zawodowego górnika strzałowego) stwórz „dokument bezpieczeństwa”. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia,  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie. 
Po wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami zawartymi w Materiale nauczania, 
2)  stworzyć „dokument bezpieczeństwa”, 
3)  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

Poradnik dla ucznia, 

−−−−    

metryka strzałowa,  

−−−−    

dokumentacja strzałowa,  

−−−−    

plan ruchu zakładu,  

−−−−    

ocena ryzyka zawodowego górnika strzałowego, 

−−−−    

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  czynności 
strzelniczych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–16 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

−−−−    

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

−−−−    

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−    

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−    

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. a, 3. b, 4. a, 5. d, 6. d, 7. a, 8. a, 9. b, 10. a, 11. a, 

12. a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. d, 17. d, 18. c, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić sieć strzałową 

Zdefiniować niewybuch 

Określić kwalifikacje strzałowego 

Określić sposób nadzoru nad środkami 
strzałowymi 

Określić zawartość planu ruchu 

Sporządzić ewidencję odstrzałów 

Zastosować zasady bezpieczeństwa podczas 
wykonywania robót strzałowych 

Analizować sygnały dźwiękowe 

Analizować sygnały dźwiękowe 

10  Definiować podstawowe pojęcia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

11  Wykonywać czynności strzelnicze 

12 

Wykonywać mechaniczne ładowanie 
materiałów wybuchowych 

13  Wskazać rolę przybitki 

14  Wymienić elementy sieci strzałowej 

15  Wskazać zadanie szybkozłączy 

16  Określić sposoby łączenia zapalników 

17  Określić zastosowanie przyrządów  

PP 

18 

Określić elementy zawarte w tabliczce 
znamionowej 

PP 

19 

Podać warunki konieczne do odpalania 
ładunków lontami detonującymi 

PP 

20  Dobrać typ strzelania 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  17–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

8.  Czas trwania testu – 30 minut. 
9.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu 

wynosi 20. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Sieć strzałowa to sieć składająca się z 

a)  zapalników  elektrycznych  i  nieelektrycznych  uzbrajających  ładunki  materiału 

wybuchowego  w  otworach  strzałowych  i  ich  przewodów,  sieci  przewodów 
pomiędzy  otworami  strzałowymi  i  linii  od  miejsca  strzelania  do  miejsca  odpalania 
sieci lub sieć ułoŜona z lontu detonującego. 

b)  zapalników  uzbrajających  ładunki  materiału  wybuchowego  elektrycznych otworach 

strzałowych  

c)  zapalników lub sieć ułoŜona z lontu detonującego. 
d)  przewodów pomiędzy otworami strzałowymi i linii od miejsca strzelania do miejsca 

odpalania sieci lub sieć ułoŜona z lontu detonującego. 

 
2.  Niewypał to 

a)  kaŜdy  pojedynczy  ładunek  środka  strzałowego,  który  podczas  pomiaru  ciągłości 

obwodu  strzałowego  wykazał  przerwę,  lub  który  przy  wykonywaniu  odstrzału  nie 
odpalił. 

b)  pojedynczy  ładunek  środka  strzałowego,  który  przy  wykonywaniu  odstrzału  nie 

odpalił. 

c)  MW, który nie jest zabezpieczony przed kradzieŜą. 
d)  ZE, który przy wykonywaniu odstrzału nie odpalił. 

 
3.  Kandydat na górnika strzałowego powinien spełniać następujące warunki 

a)  wykształcenie  średnie,  wiek  –  23  lata,  aktualne  badania  psychofizyczne,  staŜ  pracy: 

12  miesiące  w  ruchu  zakładu  górniczego  w  charakterze  górnika  lub  wiertacza, 
ukończony kurs techniki strzałowej. 

b)  wykształcenie min. Zawodowe, wiek – 21 lat, aktualne badania psychofizyczne, staŜ 

pracy: 24 miesiące w ruchu zakładu górniczego w charakterze górnika lub wiertacza, 
ukończony kurs techniki strzałowej. 

c)  wykształcenie min. Zawodowe, wiek – 21 lat, aktualne badania psychofizyczne. 
d)  szkolenie  specjalistyczne:  kurs  techniki  strzelniczej  w  zakresie  określonych  metod 

strzelania. 

 
4.  Nadzór  nad  gospodarką  środkami  strzałowymi,  sprzętem  strzałowym  oraz  robotami 

strzelniczymi sprawuje 
a)  inŜynier  strzałowy  lub  technik  strzałowy,  podlegający  kierownikowi  ruchu  zakładu 

górniczego. 

b)  kierownik ruchu zakładu górniczego. 
c)  wydawca MW. 
d)  kolegium instruktorów strzałowych. 

 
5.  Informacje dotyczące robót strzelniczych zamieszczone są 

a)  tylko w planie ruchu, 
b)  w planie ruchu i metryce strzałowej, 
c)  w planie ruchu, metryce strzałowej, dokumentacji strzałowej i ewidencji odstrzałów, 
d)  w ewidencji odstrzałów 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

6.  Metryka  strzałowa  to  podstawowy  dokument  ustalający  sposób  wykonywania  robót 

strzelniczych, w którym musisz umieścić informacje dotyczące m.in. 
a)  miejsca wykonania robót strzelniczych, rodzaju stosowanych środków strzelniczych. 
b)  miejsca  wykonania  robót  strzelniczych,  rodzaju  stosowanych  środków  strzelniczych 

oraz rozmieszczenia otworów strzałowych. 

c)  miejsca wykonania robót strzelniczych oraz osób wykonujących te roboty. 
d)  sposobu transportu MW ze składów do miejsca strzelania. 

 
7.  Dla bezpieczeństwa podczas wykonywania robót strzałowych wszyscy pracownicy i inne 

osoby przebywające na terenie zakładu powinni znać 
a)  obowiązujące  dźwięki  i  znaczenie  sygnałów  i  znaków  ostrzegawczych  o  robotach 

strzelniczych. 

b)  godziny strzelania. 
c)  lokalizację masztu sygnalizacyjnego. 
d)  lokalizację schronu dla załogi. 

 
8.  W czasie wykonywania robót strzałowych w całej strefie zagroŜenia muszą być słyszalne 

dźwięki 
a)  jeden  przeciągły  ton  –  „uprzedzenie”,  dwa  przeciągłe  –  „przygotowanie 

do odpalenia” jeden krótki ton – „odpalanie”, trzy ciągłe – „odwołanie”. 

b)  dwa  przeciągłe  –  „uprzedzenie”,  jeden  krótki  ton  –  „przygotowanie  do  odpalenia” 

trzy ciągłe – „odwołanie”. 

c)  tylko  jeden  przeciągły  ton  –  „uprzedzenie”,  dwa  przeciągłe  –  „przygotowanie 

do odpalenia” jeden krótki ton – „odpalanie”. 

d)  tylko jeden krótki ton – „odpalanie”, trzy ciągłe – „odwołanie”. 

 
9.  Podczas  nadawania  sygnałów  dźwiękowych  oznajmiających  roboty  strzałowe  ruch 

w strefie zagroŜenia  
a)  musi  być  wstrzymany,  a  dojścia  do  tej  strefy  obstawione  posterunkami 

zabezpieczającymi. 

b)  musi być wstrzymany tylko w trakcie sygnału „odpalenie”. 
c)  nie  musi  być  wstrzymany  gdyŜ  wystarczającym  zabezpieczeniem  są  sygnały 

akustyczne. 

d)  nie  musi  być  wstrzymany,  gdyŜ  zakład  górniczy  naleŜy  całkowicie  zabezpieczyć 

posterunkami policji. 

 
10.  „Ramowanie” w pracach związanych z robotami strzałowymi oznacza 

a)  oczyszczenie  z  nawisów,  niestabilnych  fragmentów  i  występów  skalnych  przed 

przystąpieniem do robót strzałowych. 

b)  czynności związane z tzw. zakładaniem ram pod fundamenty. 
c)  zabiegi pielęgnacyjne na skarpach powstałych po robotach strzałowych. 
d)  zakładanie siatki otworów strzałowych zgodnie z metryką strzałową. 

 
11.  Przed  wprowadzeniem  MW  do  otworu  strzałowego  podczas  ładowania  naleŜy  wykonać 

czynność 
a)  oczyszczania otwór z zwiercin i określić długość naboju nabijakiem. 
b)  określania długości naboju nabijakiem. 
c)  wprowadzania do otworu przybitki. 
d)  prześwietlania otworu latarką elektryczną. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

12.  Mechaniczne ładowanie MW stosowane jest głównie do 

a)  masowego strzelania otworami długimi. 
b)  strzelania pojedynczych otworów długich. 
c)  strzelania otworów przy rozsadzaniu brył kamienia. 
d)  strzelania otworów o długości nie większej niŜ 1,5 m. 

 
13.  Zadaniem przybitki otworu strzałowego jest 

a)  niedopuszczenie  do  ucieczki  gazów  wybuchowych  i  zmuszenie  ich  do  pracy  nad 

rozsadzeniem skały. 

b)  niedopuszczenie  do  wypadnięcia  ładunków  materiałów  wybuchowych  z  otworów 

nachylonych. 

c)  utrzymanie plastyczności kolumny MW w otworze strzałowym. 
d)  zapewnienie bezpieczeństwa przy odpalaniu strzałowemu. 

 
14.  Na sieć strzałową składają się następujące elementy 

a)  MW, zapalarka, górnik strzałowy. 
b)  ZE z przewodami zapalników, przewody przodkowe łączące poszczególne zapalniki 

w otworach strzałowych, linia strzałowa główna. 

c)  ZE z przewodami zapalników. 
d)  przewody  przodkowe łączące poszczególne zapalniki w otworach strzałowych, linia 

strzałowa główna. 

 
15.  Szybkozłącza słuŜą do 

a)  łączenia  przewodów  zapalników  między  sobą  oraz  do  łączenia  linii  przodkowej 

pomiędzy otworami i do sieci głównej. 

b)  zabezpieczenia przybitki otworu strzałowego przed wypadnięciem ZE z otworu. 
c)  łączenia odcinków stałej linii strzałowej. 
d)  łączenia linii przodkowej pomiędzy otworami. 

 
16.  Zapalniki elektryczne moŜemy łączyć w układy 

a)  szeregowo-równoległe, równoległe, szeregowe. 
b)  szeregowe, równoległe, równoległo-szeregowe. 
c)  równoległo-szeregowe, równoległe, szeregowe, szeregowo-równoległe. 
d)  szeregowo-równoległe, równoległe. 

 
17.  Pojedyncze  otwory  lub  grupy  otworów  strzałowych  tzw.  otwory  włomowe  spełniają 

następujące zadania 
a)  wytwarzają  dodatkowo  powierzchnie  odsłonięte  i  poprawiają  prace  pozostałych 

ładunków  w  otworach  później  odpalanych  wpływając  pozytywnie  na  efektywność 
strzelania. 

b)  nie mają Ŝadnego znaczenia dla efektywność strzelania. 
c)  zwiększają ilość grubych sortymentów skalnych. 
d)  poprawiają wydajność sprzętu wiertniczego. 

 
18.  Na tabliczce znamionowej znajdują sięcechy zapalarki strzałowej 

a)  tylko nazwa wytwórcy. 
b)  nazwa zapalarki, nazwa wytwórcy, numer fabryczny. 
c)  numer fabryczny. 
d)  termin waŜności i numer fabryczny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

 
19.  Aby  odpalanie  ładunków  materiału  wybuchowego  lontami  detonującymi  mogło  być 

stosowane powinien być zachowany następujący warunek 
a)  odcinki  lontu  o  potrzebnej  długości  naleŜy  przygotować  przed  ułoŜeniem  linii 

strzałowej oraz połączenia odcinków lontu nie mogą być umieszczone w przybitce. 

b)  do inicjowania lontów detonujących wolno uŜywać spłonek. 
c)  połączenia odcinków lontu muszą być umieszczone w przybitce. 
d)  w tej samej sieci naleŜy uŜywać lontów róŜnego rodzaju. 

 
20. Przy uzyskaniu urobku w małych ilościach ma zastosowanie strzelanie 

a)  otworami krótkimi. 
b)  otworami długimi. 
c)  komorowe. 
d)  szczelinowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Wykonywanie czynności strzelniczych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  czynności 
strzelniczych” 
 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−    

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 2, 10, 12, 13, 14 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a. 2. a. 3. a. 4. a. 5. a. 6. a. 7. a. 8. d. 9. b. 10. b. 11. a. 

12. d, 13. a. 14. a. 15. b. 16. a. 17. a. 18. a, 19. a, 20. c.

 

 
Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować otwór długi 

Uzasadnić wpływ stosowania otworów 
włomowych na efektywność strzelania 

PP 

Określić zastosowanie strzelania 
rozszczepkowego 

Scharakteryzować strzelanie komorowe 

Scharakteryzować strzelanie podporowe 

Określić sposób ładowania otworów 
strzałowych 

Określić wpływ sposobu ładowania na wielkość 
ładunku MW 

Określić najkorzystniejszy skład przybitki 

Określić warunki sporządzania dokumentacji 
strzałowej 

10  Objaśnić zasady wypełniania dokumentacji 

obrotu środkami strzałowymi 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

11  Ocenić stan zagroŜeń wynikających z czynności 

strzelniczych 

12  Dobrać metodę strzelania do sposobu ładowania 

MW do otworów strzałowych 

PP 

13  Określić warunki stosowania lontów 

detonujących do odpalania MW 

PP 

14  Scharakteryzować strzelanie otworami krótkimi 

PP 

15  Określić przepisy górnicze i warunki dotyczące 

kwalifikacji zawodowych górnika strzałowego 

16  Scharakteryzować zadanie słuŜb strzałowych 

w zakładzie górniczym 

17  Określić zasady bhp w czasie przebywania 

w strefie zagroŜenia robotami strzałowymi 

18  RozróŜnić prawidłową sygnalizację dźwiękową 

w strefie zagroŜenia 

19  Określić sposób zabezpieczenia terenu robót 

strzałowych 

20  Wymienić sposoby łączenia ZE 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Za długi otwór strzałowy uwaŜa się otwór o długości powyŜej 

a)  6 m. 
b)  10 m. 
c)  3 m. 
d)  30 m. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

2.  Otwory włomowe pełnia następujące zadanie 

a)  wytwarzają  dodatkowo  powierzchnie  odsłonięte  i  poprawiają  prace  pozostałych 

ładunków  w  otworach  później  odpalanych  wpływając  pozytywnie  na  efektywność 
strzelania. 

b)  nie mają Ŝadnego znaczenia dla efektywność strzelania. 
c)  zwiększają ilość grubych sortymentów skalnych. 
d)  poprawiają wydajność sprzętu wiertniczego. 

 
3.  Strzelanie rozszczepkowe stosuje się do 

a)  rozbijania (rozdrobnienia) duŜych nadwymiarowych brył skalnych. 
b)  zrzucania nawisów skalnych. 
c)  poszerzania  wielkości  otworu  strzałowego  dla  uzyskania  duŜego  skupienia  MW 

w otworze. 

d)  oderwania wymiarowego bloku skalnego. 

 
4.  Strzelanie komorowe polega na 

a)  odpaleniu  od  razu  duŜej  ilości  skupionego  ładunku  MW,  umieszczonego  na 

określonej głębokości wewnątrz urabianej skały. 

b)  urabianiu skał długimi otworami z poszerzonym dnem. 
c)  urabianiu krótkimi otworami skał bardzo twardych. 
d)  nakładaniu MW bezotworowo na caliznę skalną. 

 

5.  Podczas strzelania podporowego wykorzystuje się jako podpory 

a)  naturalne filary pozostawione przy podwrębianiu lub stojaki drewniane pojedyncze 

lub ich grupy bądź filary kamienne utworzone sztucznie. 

b)  tylko stojaki drewniane. 
c)  tylko filary kamienne naturalne. 
d)  tylko filary kamienne utworzone sztucznie. 

 
6.  Przy ładowaniu otworów strzałowych pierwszy nabój 

a)  jest nieuzbrojony a ostatni lub przedostatni – uzbrojony. 
b)  jest uzbrojony i ostatni nieuzbrojony. 
c)  i ostatni nie są uzbrojone. 
d)  i ostatni nie są nieuzbrojone. 

 

7.  Przy  pomocy  agrafki  moŜemy  ładować  do  otworu  strzałowego  następujące  wielkości 

ładunków MW 
a)  do 30 kg MW i do 10 kg ładunku udarowego. 
b)  do 10 kg MW i do 30 kg ładunku udarowego. 
c)  nie ma ograniczeń wielkości ładunków. 
d)  do 5 kg MW i do 5kg ładunku udarowego. 

 
8.  Przybitka sucha jest najlepsza, jeŜeli w jej skład wchodzą 

a)  jedna część gliny, jedna część piasku, jedna część wody. 
b)  jedna część piasku, 2 części gliny oraz 20% wody. 
c)  jedna część piasku, 1 część gliny. 
d)  jedna część gliny, 2 części piasku oraz 20% wody. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

9.  Dokumentację strzałową sporządza się w przypadku, gdy 

a)  metryka strzałowa nie jest w stanie spełnić wszystkich potrzeb. 
b)  metryka  strzałowa  nie  jest  w  stanie  spełnić  wszystkich  potrzeb,  przewaŜnie 

w przypadku strzelania długimi otworami lub strzelaniem komorowym. 

c)  tylko w przypadku strzelania w bryłach ponadwymiarowych. 
d)  jeŜeli zabraknie druku metryki strzałowej. 

 

10.  Dziennik strzałowy to dokument, którego uŜywa 

a)  inŜynier strzałowy do zlecania robót strzelniczych. 
b)  tylko strzałowy do wpisywania zapotrzebowania oraz do rozliczania się z pobranych 

ś

rodków strzałowych. 

c)  dowolna osoba wyznaczona przez inŜyniera strzałowego. 
d)  tylko wydawca do odnotowania wydanych środków strzałowych. 

 

11.  Przed przystąpieniem do ładowania otworów strzałowych pracownicy nie biorący udziału 

w tych czynnościach powinni być wycofani na odległość 
a)  co najmniej 30 m. 
b)  maksimum 30m. 
c)  od 40-100m. 
d)  nie muczą być wycofani, mogą się przyglądać. 

 

12.  Mechaniczne ładowanie MW stosowane jest głównie do 

a)  strzelania pojedynczych otworów długich. 
b)  strzelania otworów przy rozsadzaniu brył kamienia. 
c)   strzelania otworów o długości nie większej niŜ 1,5 m. 
d)  masowego strzelania otworami długimi. 

 

13. Metoda strzelania na wyrzut ma zastosowanie przy 

a)  wykonywaniu  wykopów  udostępniających,  wykopów  drogowych,  ładunek  MW 

powinien być zwiększony (stoŜek działania 

>

 1). 

b)  wykonywaniu  wykopów  udostępniających,  wykopów  drogowych,  ładunek  MW 

powinien być zmniejszony ( stoŜek działania 

<

 1). 

c)  eksploatowaniu piętra kopaliny o znacznej wysokości. 
d)  podziale piętra na dwa podpiętra. 

 

14. Małą ilość urobku uzyskuje się w przypadku strzelania 

a)  otworami krótkimi. 
b)  otworami długimi. 
c)  komorowego. 
d)  szczelinowego. 

 

15.  Kandydat na górnika strzałowego powinien spełniać następujące warunki 

a)  wykształcenie  średnie,  wiek  –  23  lata,  aktualne  badania  psychofizyczne,  staŜ  pracy: 

12  miesięcy  w  ruchu  zakładu  górniczego  w  charakterze  górnika  lub  wiertacza, 
ukończony kurs techniki strzałowej. 

b)  wykształcenie min. zawodowe, wiek – 21 lat, aktualne badania psychofizyczne, staŜ 

pracy: 24 miesiące w ruchu zakładu górniczego w charakterze górnika lub wiertacza, 
ukończony kurs techniki strzałowej. 

c)  wykształcenie min. zawodowe, wiek – 21 lat, aktualne badania psychofizyczne. 
d)  szkolenie  specjalistyczne,  kurs  techniki  strzelniczej  w  zakresie  określonych  metod 

strzelania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

 
16.  Nadzór  nad  gospodarką  środkami  strzałowymi,  sprzętem  strzałowym  oraz  robotami 

strzelniczymi sprawuje 
a)  inŜynier  strzałowy  lub  technik  strzałowy,  podlegający  kierownikowi  ruchu  zakładu 

górniczego. 

b)  kierownikowi ruchu zakładu górniczego. 
c)  wydawca MW. 
d)  instruktor strzałowy 

 
17.  Dla bezpieczeństwa podczas wykonywania robót strzałowych wszyscy pracownicy i inne 

osoby przebywające na terenie zakładu w strefie zagroŜenia powinny znać 
a)  obowiązujące  dźwięki  i  znaczenie  sygnałów  i  znaków  ostrzegawczych  o  robotach 

strzelniczych,  lokalizację  schronu  dla  załogi,  lokalizację  masztu  sygnalizacyjnego, 
godziny strzelania. 

b)  godziny strzelania i lokalizację masztu sygnalizacyjnego. 
c)  lokalizację masztu sygnalizacyjnego i schronu dla załogi. 
d)  lokalizację schronu dla załogi i obowiązujące dźwięki. 

 

18.  W całej strefie zagroŜenia muszą być słyszalne następujące sygnały dźwiękowe 

a)  jeden  przeciągły  ton  –  „uprzedzenie”,  dwa  przeciągłe  –  „przygotowanie  do 

odpalenia”jeden krótki ton – „odpalanie”, trzy ciągłe – „odwołanie”. 

b)  dwa  przeciągłe  –  „uprzedzenie”,  jeden  krótki  ton  –  „przygotowanie  do  odpalenia”, 

trzy ciągłe – „odwołanie”. 

c)  jeden  przeciągły  ton  –  „uprzedzenie”,  dwa  przeciągłe  –  „przygotowanie  do 

odpalenia”, jeden krótki ton – „odpalanie”. 

d)  jeden krótki ton – „odpalanie”, trzy ciągłe – „odwołanie”. 

 
19.  Podczas  nadawania  sygnałów  dźwiękowych  oznajmiających  roboty  strzałowe  ruch 

w strefie zagroŜenia  
a)  musi  być  wstrzymany,  a  dojścia  do  tej  strefy  obstawione  posterunkami 

zabezpieczającymi. 

b)  musi być wstrzymany tylko w trakcie sygnału „odpalenie”. 
c)  nie  musi  być  wstrzymany  gdyŜ  wystarczającym  zabezpieczeniem  są  sygnały 

akustyczne. 

d)  nie  musi  być  wstrzymany  gdyŜ  zakład  górniczy  naleŜy  całkowicie  zabezpieczyć 

posterunkami policji. 

 

20.  Zapalniki elektryczne moŜemy łączyć w układy 

a)  szeregowo-równoległe, równoległe, szeregowe. 
b)  szeregowe-równoległe, równoległo-szeregowe. 
c)  równoległo-szeregowe, równoległe, szeregowe, szeregowo-równoległe. 
d)  szeregowo-równoległe, równoległe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Wykonywanie czynności strzelniczych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

7.  LITERATURA 

 

1.  Glapa  W.,  Korzeniowski  J.  I.:  Mały  leksykon  górnictwa  odkrywkowego.  Wyd.  i  Szk. 

Górnicze, Wrocław 2005 

2.  Gos S., Bonarek J., Siemianowski J.: Górnik strzałowy. Ś.W T, Katowice 1999 
3.  Korzeniowski  J.  I.,  Onderka  Z.:  Roboty  strzelnicze  w  górnictwie  odkrywkowym.  Wyd. 

i Szk. Górnicze, Wrocław 2006 

4.  Korzeniowski J. I.: Strzałowy w kopalni odkrywkowej. Wyd. „Śląsk”, Katowice 1972 
5.  Maranda  A.,  Nowaczewski  J.,  Świetlik  M.:  Materiały  wybuchowe  dla  górnictwa 

odkrywkowego. Historia – stan aktualny – przyszłość. Górnictwo Odkrywkowe 6/97 

6.  Modrzejewski  Sz.,  Labuda  J.:  Określenie  zasięgu  strefy  zagroŜenia  toksycznymi 

produktami  wybuchowego  urabiania  złóŜ  w  górnictwie  odkrywkowym.  VII  Krajowy 
Zjazd Górnictwa Odkrywkowego, 2000 

7.  NONEL – poradnik uŜytkowania. Dyno-Nobel, Sweden AB 
8.  Nowak K., Kostrz J.: Górnictwo cz. I. Wyd. Śląsk, Katowice 1989 
9.  Onderka Z.: Technika strzelnicza w górnictwie odkrywkowym. AGH, 1992 
10.  Onderka  Z.:  InŜynieria  strzelnicza,  podstawy  teoretyczne.  Skrypt  uczelniany  796.  AGH, 

Kraków 1979 

11.  Samujłło J.: Górnictwo kamienne, cz. II, Wyd. Górniczo-Hutnicze, Katowice 1962 
12.  Samujłło  J.:  Roboty  strzelnicze  w  kopalniach  odkrywkowych  węgla  i  kamienia.  AGH, 

1956 

13.  Źródła własne, fotografie z materiałów szkoleniowych KW SA 
 
Literatura metodyczna 
1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004