background image

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ 

DEPARTAMENT WYCHOWANIA I PROMOCJI OBRONNOŚCI 

 

 

S T R E S 

 

W  ŻYCIU CODZIENNYM 

I  SŁUŻBIE  WOJSKOWEJ 

 

WYBRANE ZAGADNIENIA 

 
 

Materiał profilaktyczno-edukacyjny 

do  prowadzenia zajęć z żołnierzami  

 
 
 
 
 

WARSZAWA 2006 

background image

 2 

background image

PLAN – KONSPEKT 

 

do przeprowadzenia zajęć profilaktyczno-edukacyjnych 

z problematyki stresu 

TEMAT:  

STRES W  ŻYCIU CODZIENNYM I SŁUŻBIE  WOJSKOWEJ.   
WYBRANE ZAGADNIENIA. 

CELE 

1.  Przedstawienie stresu jako zjawiska normalnego w codziennym życiu człowieka. 
2.  Zapoznanie z czynnikami wywołującymi stres i objawami pozwalającymi go 

rozpoznawać. 

3.  Zapoznanie z możliwymi skutkami stresu w życiu codziennym  

i służbie wojskowej. 

4.  Przedstawienie wybranych sposobów zapobiegania stresowi  

i przeciwdziałania jego skutkom. 

 

CZAS:  

2 x 45’ 

METODY:  

Wykład, prezentacja graficzna, dyskusja. 

MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE: 

Foliogramy, rzutnik światła dziennego lub projektor multimedialny. 

MIEJSCE:  

Świetlica, sala wykładowa. 

ZAGADNIENIA: 

1.  Stres a frustracja. Pojęcia definicyjne.  
2. Czynniki wywołujące stres. 
3.  Rozpoznawanie objawów stresu - fizycznych, fizjologicznych, psychicznych. 
4. Przeciwdziałanie stresowi. 
5.  Stres a służba wojskowa. 
6.  Stres, kryzys psychiczny, trauma psychiczna. 
7. Zakończenie. 

 
 
 

 

3

background image

WYKORZYSTANA LITERATURA: 
 

1.  M. Cenin, S. Chełpa – Psychologia wojskowa, Wyd. MON, Warszawa, 1998 r. 
2. B. Rychlik – Zarządzanie stresem w wojsku. Program profilaktyki antystresowej. 

Warszawa, 2006 r. 

3. D. Merecz – Jak zwiększyć swój potencjał, by lepiej radzić sobie ze stresem. 

Instytut Medycyny Pracy, Łódź, 2005 r. 

4.  M. Lis-Turlejska – Stres traumatyczny, Wydawnictwo Akademickie „Żak”, 

Warszawa, 2002 r. 

5. I.Heszen-Niejodek, Z. Ratajczak (red.) – Człowiek w sytuacji stresu,  

Wyd. U.Ś., Katowice, 1996 r. 

6.  A. Florkowski, W. Gruszczyński (red.) – Zdrowie psychiczne żołnierzy, 

 Łódź, 2000 r. 

7.  W. Szlagura, M. Madejski – Interwencja kryzysowa, podejście profesjonalne. 

Niepublikowane materiały szkoleniowe, „ARCAN”, Bielsko-Biała 2000-2002 r. 

 4 

background image

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 

 

TREŚĆ ZAGADNIENIA 

CZAS 

UWAGI 

WSKAZÓWKI 

CZĘŚĆ WSTĘPNA 

 

Przedstawienie tematu i celu zajęć oraz spraw 
organizacyjnych. 

5 min   

CZĘŚĆ ZASADNICZA 

1. 

 

ZAGADNIENIE  1    (patrz szerzej str. 11) 

S

TRES A 

F

RUSTRACJA

.

 

P

OJĘCIA DEFINICYJNE

.  

 
Frustracja – reakcja organizmu na przeszkodę, 

– 

przykre emocje jako wynik niemożności 
osiągnięcia celu. 

Reakcje człowieka na sytuacje frustracyjne: 

– 

działania w celu pokonania przeszkody (1), 

– 

obejście przeszkody (2), 

– 

wyznaczenie i osiągnięcie celu zastępczego (3), 

– 

uporczywe, bezskuteczne atakowanie 
przeszkody, agresja (4), 

– 

rezygnacja, ucieczka (5, 5a). 

 
STRES  –  sytuacja trudna, która prowadzi do zaburzeń 

zachowania i działania wskutek przeciążenia 
systemu nerwowego. 

 
Fazy stresu biologicznego: 

¾

 

alarmowa – na sygnał o zadziałaniu czynnika 
szkodliwego (stresora) organizm mobilizuje się, 
początkowo odporność organizmu maleje ale 
potem wzrasta. 

¾

 

odporności – mechanizmy adaptacyjne 
przeciwdziałają stresowi, odporność organizmu 
wzrasta ponad stały poziom i pozwala zwalczyć 
zagrożenie. 

¾

 

wyczerpania  jeśli stresor, szkodliwy bodziec 
działa zbyt długo, organizm wyczerpuje zasoby 
i traci odporność. 

 
Fazy stresu psychologicznego: 

¾

 

mobilizacja – po zadziałaniu szkodliwego 
bodźca wzrasta ogólna zdolność organizmu do 
działania, mobilizowane są procesy psychiczne 
i energetyczne, 

¾

 

rozstrojenie – jeśli stresory działają zbyt długo 
lub zbyt silnie pogarszają się procesy orientacji  
i kontroli, spada sprawność działania, 

¾

 

destrukcja – wciąż silne i działające długo 
stresory uniemożliwiają sprawne działanie, brak 
realnej oceny sytuacji, spada motywacja do 
działania, rezygnacja z walki. 

15 min 

Folia 1  

 
 
 
 
 
 
 

Pytania do słuchaczy  

o ewentualne przykłady z życia 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Folia 2 

 

Pytania, podawanie przykładów, 

np. brak pokarmu, brak wody... 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Np. trema - rodzaj stresu, 

mobilizuje 

 
 

 

5

background image

 Stres u żołnierzy  

–   zespół reakcji fizjologicznych i psycholo-

gicznych, zachowań alarmowych i 
obronnych organizmu wobec powstałej 
sytuacji zagrożenia lub skierowanej 
przeciwko żołnierzowi agresji, ataku.  

 
STRES   –    kumulujący - np. różne problemy i kłopoty 

życia codziennego, 

– 

dysfunkcjonalny - np. zły szef, 
nieprzyjemni współpracownicy, 
wymagania ponad możliwości...  

 
 
 
 

Silna trema może sparaliżować, 

odebrać głos, spowodować 

zapomnienie tekstu... 

 
 
 
 

 

 

2. 

ZAGADNIENIE  2    (patrz szerzej str. 13) 

C

ZYNNIKI WYWOŁUJĄCE STRES

 
    Stres jest nierozerwalnie związany z naszym życiem 
i może mieć zarówno negatywny jak i  pozytywny wpływ 
na nasz organizm, działanie, funkcjonowanie.  
 
     Dy-stres – stres zły, powodujący negatywną reakcję 

organizmu. 

 
     Eu-stres – stres pozytywny, pobudzający  

do działania. 

 
     Różnica bardzo często zależy od nas – od naszego 
nastawienia i cech osobowości – wykształcenia, 
wychowania, doświadczenia podobne stresory, 
podobne sytuacje, jednych stresują, deprymują, innych 
pobudzają do aktywności, efektywnego działania. 
     Szkodliwe  może być nasilenie stresu lub 
nieumiejętność radzenia sobie z nim tzn. nierozpo-
znawanie objawów płynących z organizmu, 
niezrozumienie sytuacji i własnego zachowania. 
 
Stres mogą wywołać:  

⇒ 

czynniki zewnętrzne – klimat, hałas, konflikty, 
utraty, zagrożenia, złe wiadomości, pośpiech itp.

⇒ 

czynniki wewnętrzne – aspiracje, sumienie, 
utrata dotychczasowych  wartości ideowych, 
religijnych, potrzeby emocjonalne itp. 

 

Sytuacje stresowe – są najczęściej niezależne od 
człowieka i mogą dotknąć każdego: 

– 

realne zagrożenia życia - wypadki, katastrofy, 
napady, straty, działania wojenne... 

– 

rozpady związków społecznych, rodzinnych - 
rozwód, rozstanie... 

– 

spadek poczucia własnej wartości - utrata pracy, 
porzucenie przez kogoś bliskiego, 
niepowodzenia... 

 Ważne nie jest to, co ci się zdarza, lecz to jak to 

odbierasz 

10 min 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Folia 3 

 
 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Folia 4 

Pytanie o rozumienie tego 

stwierdzenia 

 6 

background image

3. 

ZAGADNIENIE  3    (patrz szerzej str. 13) 

R

OZPOZNAWANIE OBJAWÓW STRESU 

-

 FIZYCZNYCH

,

 

FIZJOLOGICZNYCH

,

 PSYCHICZNYCH

 
Stres przejawia się: 

– 

wzmożonym napięciem emocjonalnym, 
psychicznym, 

– 

wzrostem impulsywności w myśleniu i działaniu, 

– 

ograniczeniem kontroli nad własnym 
zachowaniem 

a więc w obniżonej, w różnym stopniu,  sprawności 
myślenia i działania. 

CHARAKTERYSTYCZNE OBJAWY STRESU 
Fizjologiczne: 

– bladość, suchość w ustach, bóle pleców  

i głowy, przyśpieszone bicie serca, zwiększona 
potliwość, napięcia mięśni, bezsenność, 
nieregularny, płytki oddech, uczucie gorąca,  
biegunka.... 

Fizyczne: 

–  postawa zgarbiona, zamknięta lub agresywna, 

mowa szybka, głos wysoki, drżenia rąk, napięta 
twarz... 

Psychiczne: 

– zakłopotanie, nerwowość, agresja, zamykanie 

się w sobie, depresja, rozdrażnienie, chaos 
myślowy,  nadpobudliwość, lęki, złość..... 

W zachowaniu: 

–  brak apetytu lub nadmierne objadanie się, 

szukanie leków, alkoholu, używek, wzrost ilości 
wypalanych papierosów, brak poczucia humoru, 
skłonność do płaczu lub wybuchów gniewu, 
uczucie stałego zmęczenia, niekonsekwencja, 
wyczerpanie... 

W myśleniu: 

– trudności w koncentracji, skupieniu uwagi, brak 

zainteresowań, luki w pamięci, zapominanie.... 

 

Działanie ludzi w stresie zależy od indywidualnego 
przygotowania do radzenia sobie w sytuacjach trudnych 
i może być bardzo różne: 

⇒ 

szukanie sposobu rozwiązania problemu, 
samodzielnie lub przy pomocy innych, 

⇒ 

rezygnacja z dążeń, poddanie się sytuacji lub 
wpływom innych ludzi, 

⇒ 

szukanie wsparcia u autorytetów – dowódcy, 
kolegów, przyjaciół.... 

⇒ 

podejmowanie walki na zniszczenie przeciwnika, 
wroga ale nie rozwiązanie problemu, 

⇒ 

unikanie trudności, przeczekiwanie, udawanie, 
że nie ma problemu trudności, 

⇒ 

szukanie czynności zastępczych – zakupy, 
sprzątanie, czytanie... 

⇒ 

ucieczka w alkohol, narkotyki,  

15 min 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Folia 5 

 

Pytanie - czy ktoś z was,  kto 

uważa, że doświadczył stresu 

pamięta, któryś z objawów? 

Czy może o tym coś 

powiedzieć?  

 

7

background image

 4. 

ZAGANIENIE  4    (patrz szerzej str. 14) 

dporności na stresory, 

może być obojętne.  

aść sytuacja stresowa i wtedy 

nie własnego, 

relaksujących, 

 Podstawowe elementy działań redukujących stres: 

⇒ 

mach – 

⇒ 

się nowych 

⇒ 

j się i nie wstydź prosić o pomoc innych, 

⇒ 

alkoholu  

⇒ 

sz takie lub 

⇒ 

 się  

.... 

 

15 min 

 

 

Folia 6 

Pytanie - któ

menty są 

n

 

P

RZECIWDZIAŁANIE STRESOWI

 

 

ażdy człowiek ma własny próg o

K
na bodźce wywołujące stres. 
 

o co jednych stresuje dla innych 

T
 

o co jednym uniemożliwia sprawne działanie, innych 

T
pobudza do aktywności, sprawności, do myślenia, 
zwiększonej koncentracji. 
 

ażdego jednak może dop

K
musi sobie z nią poradzić. 
Pierwszym krokiem jest umiejętność rozumienia  
i rozpoznawania objawów stresu. 
 

olejnym krokiem jest wypracowa

K
skutecznego stylu radzenia sobie ze stresem: 

– 

poznanie mechanizmów działania stresu, 
uczenie się o stresie, 

– 

pokonanie trudności, 

– 

wykonanie czynności 

– 

szukanie pomocy, 

ępczego  (blisko 

– 

znalezienie celu zast
rzeczywistego problemu - działaj małym
krokami) 

 

⇒ 

akceptuj siebie i to co robisz, sprawdź czy 
dobrze wykonujesz to co powinieneś, 

rozmawiaj o swoich kłopotach i proble
nie jesteś sam, masz przecież przyjaciół, 
kolegów, przełożonych, na których możesz 
polegać, którzy cię wysłuchają, 

bądź aktywny umysłowo - ucz 
umiejętności, szukaj wiadomości, poznawaj 
ludzi, 

nie bó

⇒ 

bądź aktywny fizycznie – poszukuj najlepszych 
dla ciebie ćwiczeń sportowych,  

bardzo rozważnie podchodź do 
i narkotyków – odsuną problemy na czas 
upojenia, ale ich nie zlikwidują, 

zajmij się swoim hobby, jeśli ma
poszukaj zajęcie, które cię uspokaja, 

zrelaksuj się – daj sobie czas, wycisz
i odpręż poprzez muzykę, książkę, modlitwę

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

r ele

ajważniejsze, czy wogóle są

takie? 

Kto ma to ocenić? 

 8 

background image

5. 

ZAGADNIENIE  5    (patrz szerzej str. 14) 

S

TRES A SŁUŻBA WOJSKOWA

 

 

Istota problematyki stresu w służbie wojskowej nie 

zmienia się. Działają te same mechanizmy. 
 

Zwiększa się jednak ilość możliwych stresorów, 

sytuacji, które mogą wywołać stres. Związane jest to  
ze specyfiką jaką niesie dla młodego człowieka służba 
wojskowa: 

¾

 

długa rozłąka z najbliższymi, 

¾

 

nowe, nieznane środowisko, 

¾

 

nowe, nieznane, trudne zadania i obowiązki, 

¾

 

duży wysiłek fizyczny, 

¾

 

zmiana rytmu dnia i wyżywienia, 

¾

 

obowiązek poddania się rygorom regulaminów, 
karność, 

¾

 

częsty, czasami codzienny kontakt z bronią, 

¾

 

brak czasu dla siebie, prywatności, 

¾

 

świadomość zagrożenie zdrowia i życia w czasie 
działań poligonowych, w misjach 
zagranicznych.... 

 
Przeciwdziałanie stresowi służby wojskowej to: 

⇒ 

sumienne wykonywanie obowiązków, 

⇒ 

pełne zdyscyplinowanie, 

⇒ 

zaufanie do przełożonych i kolegów, 

⇒ 

wiara we własne siły, wiedzę i umiejętności, 

⇒ 

umiejętność rozpoznawania objawów stresu tak 
u siebie jak i u kolegów, 

⇒ 

umiejętność redukcji stresu po jego rozpoznaniu.

 

Skuteczne udzielanie pomocy innym wzmocni twoją 
pewność działań. 
 

15 min   

 
 
 
 
 
 
 

Folia 7 

Pytanie- 

Czy pamiętacie, któryś z tych 

elementów, a może one jeszcze 

działają? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

6. 

ZAGADNIENIE  6    (patrz szerzej str. 15) 

S

TRES

,

 KRYZYS PSYCHICZNY

,

 TRAUMA PSYCHICZNA

 

Silny i długo działający stres może wywołać 

poważne zaburzenia emocjonalne i zachowania, może 
wręcz sparaliżować nasze działania.  
    Zdarzenie krytyczne to sytuacja, która wywołuje 
bardzo silne reakcje emocjonalne, zakłócające 
zdolność funkcjonowania. Może ona wywołać nawet 
uraz psychiczny.  

Sytuacje takie to np: 

– 

udział w wypadku czy katastrofie naturanej lub 
spowodowanej przez człowieka, 

– 

widok zabitych lub rannych, 

– 

zagrożenie życia lub zdrowia, 

10 min 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Folia 8 

 

Kto według was ulega tym 

urazom: ofiary, ratownicy, 

rodziny, świadkowie...? 

Wszyscy!!! 

 

9

background image

– 

informacja o śmierci lub zagrożeniu życia kogoś 
bliskiego, 

– 

bycie ofiarą napadu, gwałtu, tortur, 

– 

duża strata materialna. 

 
Jeśli uraz psychiczny jest silniejszy niż mechanizmy 
obronne, nawet u ludzi zdrowych może rozwinąć 
się zespół zaburzeń po stresie urazowym (PTSD ) 
 
Reakcje na zdarzenia traumatyczne: 

¾

 

emocjonalne – lęk,  szok, gniew, wściekłość, 
poczucie winy, żałoba, przygnębienie, wrogość, 
agresja, wybuchowość, strach przed 
pozostawaniem samemu, izolacja od innych, 

¾

 

poznawcze – dezorientacja, niska ocena 
własnej wartości, brak koncentracji, strach przed 
powtórzeniem sytuacji,  

¾

 

biologiczne – bezsenność, koszmary nocne, 
zwiększone tętno, oddech, 

¾

 

zachowania – unikanie ludzi, nawet bliskich, 
trudności w życiu intymnym, nieufność, 
popadanie w uzależnienie od substancji 
psychoaktywnych, kłopoty szkolne, zawodowe. 

  

 

 

 

Folia 9 

 
 
 
 
 

7. 

ZAGADNIENIE  7    (patrz szerzej str. 15) 

Z

AKOŃCZENIE

 

 

1.  Wymienione objawy stresu nigdy nie występują 

wszystkie razem. Każdy człowiek reaguje inaczej 
i może mieć inne sygnały mówiące o tym, że jest 
w stresie. 

2. Człowiek, który ulega stresorom, silnym bodźcom 

wywołującym stres, jest normalny, to sytuacje 
bywają  nienormalne, niecodzienne, bardzo 
trudne, przełamujące naturalne psychiczne 
mechanizmy obronne. 

3. Większość ludzi radzi sobie sama nawet  

w najtrudniejszych sytuacjach i z czasem wraca 
do równowagi psychicznej, emocjonalnej. 

4.  Szukanie i proszenie o pomoc jest jednym  

z naturalnych sposobów radzenia sobie w 
sytuacji trudnej. 

5. Są ludzie i instytucje, którzy mogą pomóc 

każdemu, kto w sytuacji skrajnie trudnej,  
traumatycznej pomocy potrzebuje - przełożeni, 
koledzy, psycholodzy, kapelani, lekarze.... 

 

5 min 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pytanie – czym jest stres dla 

mnie? 

Mobilizacją do sprawnego  

i lepszego działania? 

Utrudnia mi adaptację, sprawne 

działanie, pozbawia dobrego 

nastroju, zadowolenia? 

 

 

 

 10 

background image

SKRYPT DO KONSPEKTU 

STRES W ŻYCIU CODZIENNYM I SŁUŻBIE WOJSKOWEJ 

 

do przeprowadzenia zajęć profilaktyczno-edukacyjnych  

z żołnierzami  

 

Wybrane zagadnienia 

 
 
 

  

Przed 

rozpoczęciem zajęć prowadzący powinien poinformować  słuchaczy,  że tematyka stresu,  

z jednej strony jest powszechnie znana, z drugiej często opiera się na stereotypach, uogólnieniach, 
wiedzy potocznej. Operuje się pojęciami, które ludzie dotknięci stresem utożsamiają ze słabością czy 
wręcz chorobą psychiczną. 

  W trakcie zajęć  będzie można operować przykładami, opisami przypadków i zdarzeń, zachowń 

ludzi będących w sytuacjach trudnych, odnosząc się do prezentowanego materiału. 

  Dyskusja jest nie tylko dopuszczalna, jest wręcz pożądana, aby wymienić poglądy, wiedzę  

i doświadczenie. 

ZAGADNIENIE  1 

S

TRES A FRUSTRACJA

.

 

P

OJĘCIA DEFINICYJNE

.

 

 

 
 Pojęcia stres i frustracja używane są często w języku potocznym zamiennie albo uzupełniająco. 
Tymczasem mają one nieco inne znaczenie mimo, że odnoszą sie do człowieka, który ma określone 
kłopoty. 

  Frustracja  to reakcja emocjonalna na powstałą czy zauważoną przeszkodę, to zespół różnych 
przykrych nieprzyjemnych emocji w sytuacji, gdy człowiek nie może osiągnąć zamierzonego, wyty-
czonego czy oczekiwanego celu.  
 Często znajdujemy się w sytuacjach, gdy nie osiągamy pożądanych rezultatów, wyników mimo 
poniesionego wysiłku czy kosztów. Przeszkoda jest zbyt duża, opór czegoś lub kogoś zbyt duży, a my 
nie potrafimy, nie mamy sił bądź też wiedzy czy umiejętności aby dotrzeć do celu. 
   
 Podstawową reakcją na zaistniałą sytuację, w której pojawia się przed nami przeszkoda jest 
działanie skierowane na pokonanie tej przeszkody. Można to osiągnąć w wieloraki sposób. Zawsze 
jednak potrzebna jest aktywność i chęć pokonania przeszkody. Skoro pierwsza próba się nie powiodła, 
to z analizy porażki powinniśmy wiedzieć czego nam brakuje – siły, wiedzy, umiejętności, wsparcia 
kolegów.... Po logicznej analizie możliwości i uzupełnieniu niedoborów, braków można pokonać 
przeszkodę i osiągnąć cel. 

  Drugim sposobem pokonania przeszkody jest jej ominięcie,  obejście. Skoro jest taka możliwość, 
skoro wysiłek poniesiony na obejście będzie mały a zaoszczędzimy czas, to z tej szansy trzeba 
skorzystać. Mamy np. trudne słowo do napisania, nie wiemy jednak jak się je pisze – możemy, nie 
szukając po słownikach użyć innego słowa, które ma to samo znaczenie. 

 Trzeci 

sposób 

to 

wyznaczenie sobie celu zastępczego. Jeśli cel zastępczy będzie leżeć blisko celu 

zasdniczego a daje nam przy okazji znaczące korzyści czasowe i materialne, to można to rozważyć  
i zastosować, cel zasadniczy osiągając np. w drugim etapie. Jeśli jednak jest to uniknięcie wysiłku, 
udawanie niezrozumienia sytuacji czy zadania, to możemy być posądzeni o zwykłe cwaniactwo czy 
lenistwo. 

 

11

background image

Czwarty sposób nie jest zbyt pożądany do stosowania, świadczy bowiem o upartości, niechęci do 

wyciągania wniosków, uczenia się, ponoszenia wysiłku. Jest to uporczywe ponawianie prób pokonania 
przeszkody zawsze tym samym sposobem mimo ponoszonych porażek.  Świadczy to o tzw. fiksacji 
funkcjonalnej
 i stwierdzeniu – widzicie sami, nie potrafię, nie mogę, to musi zrobić ktoś inny. Postawa 
bardzo niepożądana. 

 
Piąty sposób również jest mało korzystny i nieefektywny, polega bowiem na rezygnacji. Skoro jest 

przeszkoda, nie mogę jej pokonać, to po co się wysilać. W domyśle często jest wniosek – niech to zrobią 
inni, ja się dostosuję i włączę. Nie wiadomo co jest większe - niewiara we własne siły, niechęć do wysiłku 
i aktywności czy wyrachowanie. Taka bierność zachowania nie jest mile widziana ani w grupie 
koleżeńskiej, ani w szkole, ani w zakładzie pracy, ani w wojsku. 

 
Stres to reakcja organizmu na sytuację trudną, która prowadzi do zaburzenia emocjonalnych 

procesów regulacji poprzez przeciążenie systemu nerwowego. Pojęcie stresu wywodzi się z nauk 
biologicznych. Na każdy oganizm żywy działają różne czynniki. Jeśli są to czynniki szkodliwe to 
wywołują one negatywne zmiany w organizmie.  

Wybitny polski psycholog, profesor Jan Strelau twierdzi, że stres to stan, na który składają się silne 

negatywne emocje oraz towarzyszące im zmiany fizjologiczne i biochemiczne, przekraczające normalny, 
podstawowy poziom pobudzenia. 

 
Pojęcie stresu psychologia przejęła z nauk biologicznych. Stres biologiczny organizmu przejawia się 

w trzech fazach. 

Faza alarmowa – organizm odbiera sygnał, informację o zadziałaniu czynnika szkodliwego. Kiedy 

czynnik zadziała, na krótko spada odporność, wydolność organizmu. Po pewnym czasie jednak 
pojawia się drugi etap. 

Faza odporności – organizm aktywizuje się, uruchamia mechanizmy przystosowawcze. Wyraźnie 

wzrasta odporność organizmu na szkodliwe czynniki po to, aby zwalczyć zagrożenie. 
Wykorzystywane są naturalne zasoby organizmu, które jednak są ograniczone. Jeśli czynnik 
szkodliwy nie przestanie działać, to może pojawić się kolejna faza. 

Faza wyczerpania – kiedy czynniki szkodliwe działają zbyt długo lub są zbyt silne, zasoby organizmu 

walczącego z nimi wyczerpują się. Może dojść do osłabienia organizmu, wyczerpania a nawet 
śmierci. 
Np. organizm, który odbiera sygnał, że nie ma wody czy pożywienia może przejść przez wszystkie 
fazy – każdy w różnym czasie i z innym skutkiem. 

 

W stresie psychologicznym psycholodzy równiez wyodrębnili trzy fazy, z których najczęściej 

występuje pierwsza lub dwie pierwsze. 

Faza mobilizacji – po zadziałaniu czynników szkodliwych, pojawieniu się sytuacji trudnej, następuje 

mobilizacja procesów psychicznych. Wzrasta ogólna zdolność do działań min. intelektualnych - 
myślenie, analizowanie, kojarzenie, wnioskowanie, lepsza, ostrzejsza orientacja itp. Mobilizowane  
są zasoby energetyczne, wzrasta aktywność, dynamika ruchów, pobudzane są do zwiększonej pracy 
gruczoły wydzielania wewnętrznego np. adrenaliny. Jeśli trudność nie zostanie pokonana, a stresory 
działają dalej lub nawet zwiększają się, następuja druga faza. 

Faza rozstrojenia – stopniowo pogarszają się procesy orientacji i kontroli sytuacji. Następuje coraz 

większe rozstrojenie emocjonalne, obniża się znacząco sprawność działania, kontrolowanie 
własnego postępowania. Zaburzone zostają procesy motywacyjne. Jeśli trwa to zbyt długo i nie 
otrzymamy pomocy to w skrajnych przypadkach może pojawić się trzecia faza. 

Faza destrukcyjna – nie ma motywacji do działania, wykonywane czynności są chaotyczne i nieskute-

czne, nie ma kontroli sytuacji ani własnego postępowania. Procesy intelektualne są poważnie 
zaburzone. 

 
 
 

 12 

background image

ZAGADNIENIE  2 

 

C

ZYNNIKI WYWOŁUJĄCE STRES

 

Każda sytuacja, zdarzenie czy działanie, które są nowe, nieznane, niespodziewane może wywołać 

stres. Ważne jest jak to przyjmiemy, jak sobie z tym poradzimy. Wielu czynników możemy się 
spodziewać czy wręcz oczekiwać, inne są dla nas pełnym zaskoczeniem. Jedne pobudzą nas do 
działania i aktywności, inne wywołają zamieszanie emocjonalne, dezorganizują działanie. 

Bardzo dużo zależy od naszego przygotowania na możliwe sytuacje trudne – wykształcenia, wiedzy, 

wychowania, doświadczenia. Jeśli potrafimy prawidłowo ocenić sytuację, rozpoznać czynniki stresujące, 
prawidłowo zinterpretować sygnały płynące z organizmu, to nasze przeciwdziałanie też  będzie 
efektywne i skuteczne.  

Na wiele czynników nie mamy wpływu – pojawiają się wbrew naszej woli i oczekiwaniom ale sama ich 

znajomość i wcześniejsze doświadczenia pozwalają nam radzić sobie z nimi całkiem skutecznie. 
Dotyczy to np. warunków pogodowych – wiemy jak zabezpieczyć się przed chłodem, deszczem, 
śnieżycą, mrozem...Nie powinny nas zaskoczyć. Inne natomiast, mimo, że są znane, mogą mieć dla nas 
przykre konsekwencje. Trudno bowiem przyjąć za normalne i znane pozbawienie pracy, rozwód 
rodziców czy własny, odrzucenie przez bliskich przyjaciół... 

Dlatego tak ważna jest informacja, którą trzeba sobie przyswoić,  że dla zrozumienia istoty stresu, 

który mnie dotyka i może mną zawładnąć nie jest ważne to co się stało, co się dzieje, ale to, jak to 
odbieram
.  

Te same czynniki, sytuacje na jednych w ogóle nie będą działały, innych zaś mogą silnie 

zestresować. Dla jednego strata (np. kradzież) kilkuset złotych będzie tragedią, dla drugiego niewiele 
znaczącym epizodem. Dla jednego utrata pracy będzie katastrofą  życiową i rodzinną, dla innego 
motorem do intensywnego poszukiwania innej i chwilową niedogodnością. 

ZAGADNIENIE  3 

 

R

OZPOZNAWANIE OBJAWÓW STRESU 

-

 FIZYCZNYCH

,

 FIZJOLOGICZNYCH

,

 PSYCHICZNYCH

 

Każdy człowiek inaczej reaguje na stres. Jeśli jednak szkodliwe bodźce zadziałają to jest możliwość 

aby to zauważyć. Sam organizm nas o tym informuje. Ponadto zmieniamy dotychczasowe specyficzne, 
stałe formy zachowania. Umiejętność rozpoznawania tych sygnałów jest pierwszym krokiem do 
poradzenia sobie ze stresem, który się pojawił. Niezwykle ważna jest również umiejętność zauważenia 
objawów stresu u bliskich czy kolegów, bo wtedy możemy zaproponować im pomoc i wsparcie. 

Najważniejsze objawy wyszczególnione są w konspekcie. Warto jednak dodać,  że rozpoznanie 

objawów stresu jest niezwykle ważne, daje nam bowiem możliwość kontrolowania ich i rozumienia 
własnego nieskutecznego, chaotycznego działania, oraz świadomość, że pewne symptomy fizjologiczne 
nie mają podłoża chorobowego.  

Potrafimy też zrozumieć pewne, z pozoru nieracjonale działania, własne czy bliskich, które w istocie 

są dzaiałaniami pozornymi, zastępczymi. Np. niespodziewane zakupy, nagłe generalne sprzątanie, 
długie czytanie książki...ale również częstsze sięganie po alkohol, szukanie towarzystwa kolegów. 

 
 
 
 
 
 
 

 

13

background image

ZAGADNIENIE  4 

 

P

RZECIWDZIAŁANIE STRESOWI

 

Nie ma ludzi niepodatnych na stres. Każdy ma jednak inny próg odporności psychicznej. Każdy ma 

inne mechanizmy obronne. Jest to zależne od wielu czynników: 

– 

wrodzonej podatności na stres, 

– 

doświadczenia, obycia z sytuacjami stresowymi, 

– 

realnej wiedzy o możliwym zagrożeniu, o sytuacjach trudnych, 

– 

umiejętności aktywnego kontrolowania sytuacji, 

– 

świadomości, że w sytuacji trudnej, krytycznej można liczyć na pomoc innych, 

– 

stopnia znajomości własnych zasobów na daną sytuację – wiedzy, wyposażenia, umiejętności... 

– 

umiejętności zastosowania technik relaksacyjnych takich jak: wyciszenie się, wyizolowanie  
z aktualnej sytuacji, wizualizacji np. na bazie ulubionej muzyki, zajęcia sportowe, długi 
spacer... 

 

Jeśli mamy pomóc koledze czy komuś bliskiemu będących w stresie to do podstawowych elementów 

naszego działania powinniśmy zaliczyć: wiedzę, chęci i możliwości. 

 
Ktoś, kto ujawnia swoją sytuację stresową zachowaniem czy wyraźnymi sygnałami płynącymi  

z organizmu to być może woła o pomoc. Wtedy właśnie trzeba chcieć okazać mu pomoc i dać ją. 

Nie wystarczy patrzeć – trzeba widzieć. 
Nie wystarczy słuchać – trzeba słyszeć. 
Nie wystarczy potwierdzać – trzeba rozumieć i czuć (empatia). 
Czasami cała pomoc to bycie obok, towarzyszenie dające poczucie bezpieczeństwa. 
Nie należy okazywać litości – należy pomóc lub zorganizować pomoc – skierować do specjalisty 
lub autorytetu. 

ZAGADNIENIE  5 

 

S

TRES A SŁUŻBA WOJSKOWA

 

Służba wojskowa niesie ze sobą różne dodatkowe sytuacje trudne, które mogą spotkać  młodego 

człowieka. Nie miał on z nimi do czynienia ani w domu, ani w szkole, ani w grupie rówieśniczej. Nagłe 
przeniesienie do nowych warunków, nowego, nieznanego środowiska, uniformizacja tak zewnętrzna jak  
i funkcjonalna wielu sprawia kłopoty. Proces przystosowania trwa czasami od kilku do kilkunastu tygodni. 
Rozłąka z najbliższymi, ograniczenie prywatności i organizacja prawie każdej godziny jest dla niektórych 
poważnym progiem sprawdzającym ich odporność psychiczną.  

Ponadto właśnie w służbie wojskowej, gdzie jest duża dynamika szkolenia, ćwiczeń, działań 

poligonowych, pojawiają się sytuacje, które mogą być zagrożeniem  życia. Informacje o tego typu 
wypadkach są powszechnie znane, dlatego i rodzina i sam żołnierz przeżywają pewne obawy. Ostatnie 
lata i udział polskich żołnierzy w misjach poza granicami kraju rozszerzyły ten katalog sytuacji trudnych  
i niebezpiecznych a więc wywołujących stres.  

Dlatego niezwyle ważne jest aby znać mechanizmy działania stresu, sposoby przeciwdziałania  

i udzielania pomocy, sobie samemu czy koledze. 

Jednymi z najważniejszych elementów obniżających czy redukujących stres w służbie wojskowej są: 

– 

wiara we własne siły, wyszkolenie, wyposażenie i doświadczenie, 

– 

zaufanie do profesjonalizmu przełożonych, 

 14 

background image

– 

zaufanie do kolegów wspólnie wykonujących zadania, 

– 

znajomość realnych zagrożeń. 

 

Aby te elementy mogły funkcjonować w świadomości każdego żołnierza potrzeba nie tylko dobrego  

i pełnego szkolenia specjalistycznego, potrzebna jest również dobra organizacja pododdziału, 
kompetentne dowodzenie i sprawiedliwy podział obowiązków. Niezwykle ważny jest czas na odpoczynek 
i relaks, bo to właśnie pozwala redukować napięcie psychiczne i podnosić sprawność żołnierzy. 

ZAGADNIENIE 6 

 

S

TRES

,

 KRYZYS PSYCHICZNY

,

 TRAUMA PSYCHICZNA

 

Kiedy sytuacje stresowe są bardzo ostre, nagłe, działają  długo lub następują jedna po drugiej 

możemy sobie sami z tym nie poradzić. Pozostaje wycofać się lub szukać pomocy, bo nasze działania 
będą  nieskuteczne, a nawet sparaliżowane. Jeśli dojdzie do sytuacji krytycznej to grozi nam nawet uraz 
psychiczny. Nasze doświadczenie i wiedza oraz mechanizmy obronne mogą okazać się niewystarcza-
jące na to, co nas spotyka lub czego jesteśmy świadkami. 

Na taki kryzys psychiczny narażony może być każdy z nas. Każdy bowiem może ulec wypadkowi, być 

napadniętym, ponieść dużą stratę materialną, dowiedzieć się, że ktoś bliski jest nieuleczalnie chory. Do 
tego nie potrzeba ani być na wojnie, ani podejmować ryzykanckich prób sprawnościowych. Sam widok 
ofiar katastrofy, zabitych lub rannych, pozostawia w nas poważny  ślad psychiczny. Nawet, jeśli w 
pierwszym momencie, jako ratownicy działamy sprawnie i skutecznie to po pewnym czasie obrazy 
tragedii i ofiar mogą do nas wracać. 

Zdarzenie, które tak silnie traumatyzuje ma swoje konsekwencje emocjonalne, poznawcze, 

biologiczne i w zachowaniu.  

Nie zawsze będziemy potrafili sobie sami z tym poradzić. Najczęściej wystarczy porozmawiać o tym  

z kimś, komu ufamy. Otworzyć się przed nim, wyrzucić nagromadzone emocje, to co boli, co zalega, 
opisać swoje uczucia i wrażenia – mówiąc potocznie – wygadać się. To jest częsty sposób stosowany  
w rodzinach po stracie kogoś bliskiego – rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać... 

Doświadczenia z wypadków, katastrof, napadów, gwałtów, rozbojów świadczą jednak o tym, że nie 

wszyscy radzą sobie sami czy w gronie bliskich osób. Niektórzy potrzebują wsparcia specjalistow.  
I powinni je otrzymać jak najszybciej. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że to nie człowiek w kryzysie czy 
traumie psychicznej jest nienormalny to sytuacja była nienormalna, niecodzienna, tragiczna.  

Jeśli nie możemy pomóc to nie należy dawać dobrych rad czy okazywać litość, tylko udzielić wsparcia 

i skierować do specjalisty (psychologa, psychiatry...).  

ZAKOŃCZENIE 

 

Stres jest naturalnym zjawiskiem towarzyszącym człowiekowi. Nie należy go ani lekceważyć ani 

demonizować. Trzeba go poznawać, przeciwdziałać, redukować. Jeśli trzeba należy pomóc w tym 
innym. Stres służby wojskowej niczym nie różni się od stresu występującego w życiu cywilnym.  
W służbie wojskowej jest jedynie więcej stresorów specyficznych związanych z bronią, zadaniami, 
środowiskiem prawie w całości męskim. Mechanizmy stresu i objawy są takie same. Tak samo trzeba im 
przeciwdziałać, tak samo poważnie traktować. Na każdym szczeblu dowodzenia. Tak w trosce  
o wykonanie zadań jak i w trosce o człowieka. 

 

 
 

 

 

 

15

background image

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ 

00-911 WARSZAWA, Aleje Niepodległości 218 

www.wojsko-polskie.pl  

www.mon.gov.pl 

DYREKTOR DEPARTAMENTU WYCHOWANIA I PROMOCJI OBRONNOŚCI  

tel. (6) 840117, fax (6)840137 

Dyrektorowi Departamentu Wychowania i Promocji Obronności są podporządkowane następujące 

jednostki organizacyjne resortu:  

1)  Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie;  
2)  Dom Wojska Polskiego w Warszawie;  
3)  Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie;  
4) Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego w Warszawie;  
5)  Wojskowe Biuro Badań Socjologicznych w Warszawie;  
6)  Wojskowe Biuro Badań Historycznych w Warszawie;  

ZAKRES DZIAŁANIA I ZADANIA ODDZIAŁÓW DEPARTAMENTU  

I.   ODDZIAŁ SPOŁECZNYCH PROBLEMÓW SŁUŻBYI PSYCHOPROFILAKTYKI   tel. (6) 840-121 

Oddział Społecznych Problemów Służby jest komórką wewnętrzną Departamentu, właściwą w sprawach 

rozpoznawania społecznych problemów służby, określania kierunków i głównych zadań w dziedzinie profi-
laktyki wychowawczej oraz działalności psychoprofilaktycznej, koordynowania i nadzorowania ich realizacji.  

II.    ODDZIAŁ EDUKACJI OBYWATELSKIEJ   tel. (6) 840-158  

Oddział Edukacji Obywatelskiej jest komórką wewnętrzną Departamentu, właściwą w zakresie 

programowania, koordynowania i realizacji zadań w sferze: edukacji obywatelskiej w wojsku, kształcenia 
proobronnego młodzieży, upowszechniania międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych, ochrony 
dóbr kultury na wypadek konfliktu zbrojnego oraz upowszechniania i kultywowania tradycji orężnych  
w Siłach Zbrojnych RP, nadawania nazw wyróżniających i patronów, opracowywania rodowodów 
związków i jednostek, przygotowywania projektów wniosków nadania sztandarów, proporców i innych 
symboli wojskowych.  

III.   ODDZIAŁ PROMOCJI OBRONNOŚCI   tel. (6) 840-136  

Oddział Promocji Obronności jest komórką wewnętrzną Departamentu, właściwą do programowania, 

koordynowania i realizowania zadań wynikających z szeroko rozumianej promocji obronności w kraju  
i zagranicą, w tym także prowadzenia zadań patronackich, realizowanych w oparciu o obowiązujące 
uregulowania ustawowe oraz odrębne ustalenia resortu obrony narodowej w tej dziedzinie.  

IV.  ODDZIAŁ KULTURY I OŚWIATY   tel. (6) 840-200  

Oddział Kultury i Oświaty jest komórką wewnętrzną Departamentu właściwą do określania głównych 

celów i zadań działalności kulturalno-oświatowej oraz turystycznej, krajoznawczej i rekreacyjnej w resorcie.  

V.  ODDZIAŁ KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ   tel. (6) 840-159  

Oddział Komunikacji Społecznej jest komórką wewnętrzną Departamentu właściwą do współpracy  

ze społeczeństwem w zakresie programowania, koordynowania i realizowania zadań komunikacji 
społecznej, współdziałania z instytucjami państwowymi, organami samorządowymi, organizacjami 
pozarządowymi (w tym prowadzącymi działalność charytatywną na prawach wolontariatu) w dziedzinie 
tworzenia obywatelskiego zaplecza obronności kraju, prowadzenie wniosków w sprawie nieodpłatnego 
przekazywania przez jednostki organizacyjne niewykorzystywanego mienia ruchomego resortu na cele 
muzealne, wystawiennicze lub szkoleniowe (według odrębnych przepisów).  

VI.  ODDZIAŁ ANALIZ I CEREMONIAŁU WOJSKOWEGO   tel. (6) 840-151 
Oddział Analiz i Ceremoniału Wojskowego jest komórką wewnętrzną Departamentu właściwą  

w zakresie programowania, koordynowania i realizowania zadań organizowania ceremonii wojskowych  
i patriotycznych z udziałem wojska w kraju i poza jego granicami.   

 16 


Document Outline