background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 40 

 grupa 0 

Obszar XII  Poznawanie znaczenia matematyki 

Temat: Wakacyjne rady 

I.

 

Cele 

 

Rozumienie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 

 

Doskonalenie umiejętności niezbędnych o nauki czytania i pisania: umiejętność 

syntezy i analizy wzrokowej wyrazu. 

 

Doskonalenie orientacji na kartce papieru w kratkę. 

 

Doskonalenie orientacji w przestrzeni. 

 

Doskonalenie percepcji wzrokowo - ruchowej. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt  14.1    „Dziecko  potrafi  określić  kierunki  oraz  miejsca  na  kartce  papieru,  rozumie  polecenia  typu: 

narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki”. 

II.

 

Środki dydaktyczne 



 

emblematy z napisem TAK i NIE dla każdego dziecka 



 

koperty z pociętymi na sylaby wyrazami: BEZ-PIECZ-NE WA-KA-CJE 



 

komputer z projektorem 



 

kartoniki z cyframi od 1 do 4 



 

gra/plansza interaktywna „Skrzynia” 



 

CD2 audio ABC 



 

Karty „Razem w przedszkolu” cz.5 

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Rozmowa wprowadzająca na temat bezpiecznych zabaw podczas wakacji 

Dzieci siedzą na dywanie w kole. Nauczycielka rozdaje każdemu dziecku 
emblemat z napisem TAK i z drugiej strony NIE. 

Nauczycielka opisuje różne sytuacje, a dzieci pokazują odpowiedni napis na 
tabliczce: 

Bawimy się na placu zabaw. Podchodzi do nas obca osoba, częstuje 
słodyczami i pyta, czy nie pokazalibyśmy jej drogi do pobliskiego sklepu 
(czy innego obiektu). Co odpowiadamy? (NIE) 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Gramy w piłkę przy drodze. Piłka potoczyła się na ulicę. Czy biegniemy 
za nią? (NIE) 

Wybieramy bezpieczne miejsce do zabawy z daleka od szosy. (TAK) 

Przyjechaliśmy na wodę. Szybko zdejmujemy buty i biegniemy do wody. 
(NIE) 

Świeci słońce, jesteśmy na łące. Szybko zakładamy czapkę na głowę. (TAK) 

2.

 

Układanie wyrazów z rozsypanki sylabowej 

Dzieci siadają do stolików. Na każdym stoliku leży koperta z pociętymi na sylaby 
wyrazami. Dzieci zespołowo układają wyrazy i odczytują hasło: BEZ-PIECZ-NE 
WA-KA-CJE. 

3.

 

Zabawa ruchowa „pociągi” 

Nauczycielka kładzie na podłodze emblematy z cyframi od 1 do 4 dla każdego 
peronu. Dzieci ustawiają się w cztery pociągi. Zawiadowca (dziecko lub 
nauczycielka) wygłasza komunikaty: 

Z peronu pierwszego wyrusza pociąg do Zakopanego – pociąg stojący przy 
emblemacie nr 1 wyrusza w trasę po sali. 

Z peronu trzeciego wyrusza pociąg do Szczecina – pociąg stojący przy 
emblemacie nr 3 wyrusza w trasę po sali. 

Pociąg z Warszawy wjedzie na peron czwarty. Proszę odsunąć się od toru – itp. 

Podczas zabawy nauczycielka włącza w tle utwór muzyczny pt. „Pan kolejarz”. 

4.

 

Gra/plansza interaktywna „Skrzynia” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Ster statku 

 

Skrzynia 

Opis interaktywności 

Gra „Skrzynia” polegająca na kształtowaniu orientacji przestrzennej – pojęcia 
w prawo, w lewo, do góry, na dół. 

Omówienie gry 

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Gra polega na 
znalezieniu na mapie skarbu piratów. 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by zaznaczyło kliknięciem miejsce na mapie 
wg podanych wskazówek typu: dwie kratki do góry, sześć kratek w lewo itp.  

5.

 

Rysowanie zabawek i szlaczków – Karty cz.5, str. 30 

Dzieci siadają do stolików, gdzie są przygotowane kredki oraz Karty cz.5. 
Przyglądają się narysowanym zabawkom. Dorysowują takie same elementy. 

Rysowanie szlaczka w liniaturze. 

6.

 

Podsumowanie zajęć 

Porządkowanie miejsc pracy. 

Słuchanie piosenki „Hej, lato, lato, lato”.