background image

 

 

SCENARIUSZ RADY PEDAGOGICZNEJ 

Temat: Dysleksja rozwojowa – objawy i przyczyny 

CELE:  

wyjaśnienie terminów – dysleksja rozwojowa, dysortografia, dysgrafia, dyskalkulia; 

omówienie objawów dysleksji rozwojowej u uczniów;  

omówienie przyczyn dysleksji rozwojowej;  

diagnoza dysleksji rozwojowej;  

ważność praw i obowiązków ucznia dyslektycznego;  

poznanie różnych sposobów pracy z uczniem dyslektycznym;  

stworzenie warunków do efektywnej współpracy uczeń–nauczyciel  

 

PRZEBIEG:  

Wprowadzenie – Bajka dla nauczycieli (M. Bogdanowicz, A. Adryjanek, Uczeń z dysleksją 
w szkole

, s. 8). 

1.

  Podstawowe terminy związane z dysleksją rozwojową  

2.

  Objawy dysleksji  

3.

  Przyczyny występowania dysleksji  

4.

  Ważność zdiagnozowania dysleksji  

5.

  Ćwiczenie Rebusomania – foliogram  

6.

  Prawa i obowiązki ucznia dyslektycznego  

7.

  Praca z uczniem dyslektycznym  

8.

  Warunki do efektywnej współpracy  

9.

  Ćwiczenie Energetyzator – Kinezjologia Edukacyjna, s. 28  

10.

 Fragment listu – „Uczeń dyslektyczny w szkole”, s. 15  

 

 

 

Materiał szkoleniowy: 

 

 

 

 

Nowogard, 18 kwietnia 2007 r. 

Opracowanie:  
Joanna Stasiewicz, Joanna Górczewska-Rudnicka, Beata Wróbel 
 
Lider Programu ORTOGRAFFITI – Irena Juszczyk 

background image

Ad 1 Podstawowe terminy związane z dysleksją rozwojową  

 

Dla określenia rodzaju poszczególnych trudności w czytaniu i pisaniu stosuje się na ogół trzy 
pojęcia: 

DYSLEKSJA – specyficzne trudności w czytaniu rozpoznajemy u dziecka wówczas, gdy jest 
ono prawidłowo rozwinięte intelektualnie, a mimo to ma trudności z opanowaniem umiejęt-
ności  czytania  i  w  tym  zakresie  znacznie  odbiega  od  średniego  poziomu  klasy,  do  której 
uczęszcza,  i  od  przeciętnych  umiejętności  czytania  osiąganych  w  jego  wieku.  Trudności  
w czytaniu na ogół szybciej ustępują niż w pisaniu. Niemniej jednak część dyslektyków nie 
osiąga nigdy biegłości w czytaniu.  

DYSGRAFIA  –  trudności  w  opanowaniu  umiejętności  pisania  poprawnego  pod  względem 
graficznym.  Objawia  się  niedokładnością  w  odtwarzaniu  liter,  ich  połączeń,  niekształtności 
niewłaściwej  proporcji  liter  w  obrębie  wyrazów  (zróżnicowanie  wielkości),  nierównomierne 
zagęszczenie  pisma,  niejednolite  położenie  (nachylenie  liter),  litery  „drżące”,  o  niepewnej 
linii. Znaczne nasilenie tych cech powoduje, że pismo jest nieestetyczne  oraz mało czytelne 
lub zupełnie nieczytelne.  

DYSORTOGRAFIA  –  specyficzne  trudności  w  pisaniu  rozpoznajemy  wówczas,  gdy  pismo 
wykazuje różnego rodzaju odstępstwa od prawidłowego zapisu wyrazów, w tym błędy orto-
graficzne,  pomimo  znajomości  podstawowych  zasad  pisowni  i  odpowiedniej  motywacji  do 
poprawnego pisania.  

DYSKALKULIA  –  jest  strukturalnym  zaburzeniem  zdolności  matematycznych,  mających 
swe  źródło  w  genetycznych  lub  wrodzonych  nieprawidłowościach  tych  części  mózgu,  które 
są bezpośrednim anatomiczno-fizjologicznym podłożem dojrzewania zdolności matematycz-
nych  zgodnie  z  wiekiem.  Jest  zaburzeniem  występującym  bez  jednoczesnego  zaburzenia 
ogólnych funkcji umysłowych. 

Ad. 2 Objawy dysleksji 

W zależności od indywidualnych cech dziecka oraz warunków rozwoju liczba i konfiguracja 
poszczególnych objawów specyficznych zaburzeń rozwoju umiejętności szkolnych może być 
różna. 

Do najbardziej charakterystycznych objawów należą: 

– trudności związane z opanowaniem pisma – dziecko z trudem zapamiętuje kształt liter, z 
jeszcze większą trudnością przychodzi mu ich odwzorowanie, pismo brzydkie, nieczytel-
ne, te same litery często znacznie różnią się kształtem,  

– trudności w utrzymaniu pisanego tekstu w linijkach, 

– pismo zwierciadlane – inwersja statyczna (pojedyncze litery pisane jak ich lustrzane od-
bicie) oraz inwersja dynamiczna (pisanie od prawej strony), 

– mylenie kolejności liter lub zgłosek w wyrazie,  

background image

– mylenie liter o podobnym brzmieniu (np. t-d b-p s-z k-g), 

– pomijanie liter w wyrazie, 

– liczne błędy ortograficzne popełniane pomimo znajomości reguł pisowni, 

–  niepłynne  czytanie  związane  z  niską sprawnością  rozpoznawania  liter  –  dziecko  z tru-
dem literuje wyrazy nawet w okresie nauki, w którym czytanie powinno być płynne,  

– mylenie czytanych wyrazów z innymi zaczynającymi się od podobnych liter (dziecko, 
chcąc poprawić szybkość czytania, rozpoznaje jedynie początkowe litery, domyślając się 
dalszej części wyrazu – często błędnie).   

Ad. 3 Przyczyny dysleksji  

Powstawanie  specyficznych  trudności  w  nauce  czytania  i  pisania  nie  znalazło  dotąd 

jednoznacznego  i  budzącego  powszechną  zgodę  wytłumaczenia.  Do  najważniejszych  wyja-
ś

nień  należą  argumenty  odnoszące  się  do  neurobiologicznego  podłoża  dysleksji.  Jedna  

z  nich odwołuje  się  do  niekorzystnego  wpływu  testosteronu,  zwłaszcza  po  dwudziestym  ty-
godniu ciąży. Jego działanie miałoby wpływać hamująco na rozwój lewej półkuli mózgu oraz 
wspomagać rozwój prawej. 

Efektem tego procesu jest nieprawidłowa asymetria anatomiczna mózgu, która prowa-

dzi do zaburzeń funkcji językowych najczęściej realizowanych przede wszystkim przez pół-
kulę  lewą.  Oddziaływanie  testosteronu  na  rozwój  płodu i  wynikające  z  niego  zmiany  w  bu-
dowie mózgu wyjaśniają także problemy ze słuchem fonologicznym, jakie często można ob-
serwować u dyslektyków. Osoby dyslektyczne potrzebują wielokrotnie więcej czasu na prze-
twarzanie informacji słuchowej, niż osoby o prawidłowym rozwoju.  

Inną koncepcją odpowiadającą na pytanie, skąd bierze się dysleksja, jest teoria odwo-

łująca się do zaburzeń przetwarzania informacji wzrokowej. Zgodnie z nią każdy taki bo-
dziec  jest  równolegle  przetwarzany  dwoma  niezależnymi  od  siebie  kanałami:  wielkokomór-
kowym  oraz  drobnokomórkowym.  Oba  kanały  zajmują  się  przetwarzaniem  tego  samego 
bodźca, ale efekty pracy każdego z nich są odmienne. Pierwszy analizuje globalne cechy ob-
razu, drugi zaś lokalne. Jeśli w polu widzenia ukaże się kwadrat ułożony z małych kółek, ka-
nał  wielkokomórkowy  zajmie  się  przetwarzaniem  kształtu  kwadratu  jako  cechy  globalnej, 
drobnokomórkowy zaś przetwarzać będzie obraz kółek, jako cechy lokalnej. W przetwarzaniu 
pierwszej informacji przewagę uzyskuje prawa półkula, w przetwarzaniu drugiej lewa. Wyko-
rzystywanie kanału drobnokomórkowego do czytania znacznie je spowalnia, co utrudnia nie 
tylko płynne czytanie, ale także rozumienie i zapamiętywanie treści. 

REASUMUJĄC – przyczynami dysleksji rozwojowej są zaburzenia analizatora wzrokowego, 
słuchowego lub wzrokowo-słuchowego: 

genetyczne (geny przekazywane z pokolenia na pokolenie), 

organiczne (mikrouszkodzenia), 

hormonalne (nadprodukcja testosteronu w okresie prenatalnym), 

rozwojowe (spowolnienie różnicowania się struktur nerwowych), 

psychologiczne (głębokie urazy psychiczne prowadzące do trwałych zaburzeń emocjonal-
nych, blokujących funkcje poznawcze). 

background image

Ad. 4 Diagnoza dysleksji rozwojowej 

Każdy  z  wymienionych  objawów  w  pewnych  okresach  rozwoju  występuje  u  wielu 

dzieci i nie oznacza jednak zaburzenia. Niepokojące jest ich utrzymywanie się pomimo braku 
zaburzeń  niespecyficznych  oraz  zaniedbań  pedagogicznych  i  środowiskowych.  Zaburzenia 
rozwoju umiejętności pisania i czytania można zdiagnozować dopiero w wieku, gdy umiejęt-
ności te powinny się rozwijać, a zatem z początkiem wieku szkolnego. Pierwsze miesiące, a 
nawet  lata  nauki  często  nie  pozwalają  na  jednoznaczne  stwierdzenie  dysleksji.  Trudności, 
których doświadcza dziecko, często są przemijające i nie wynikają z zaburzeń, lecz ze specy-
fiki rozwoju jednostki. Nie mniej terapia zaburzeń rozwoju umiejętności szkolnych powinna 
się zacząć jak najwcześniej. Często są one możliwe do zaobserwowania już w wieku przed-
szkolnym. Natomiast KONIECZNE do zdiagnozowania w wieku szkolnym. Nauczyciele kie-
rując  ucznia  do  Poradni  mają  prawo  domagać  się  pełnej  diagnozy  psychologiczno-
pedagogicznej  wraz  z  uzyskaniem  informacji  o  wnioskach  do  pracy,  sposobach  pracy  oraz 
wskazaniach  dotyczących  warunków  egzaminacyjnych.  Czasami  psycholodzy  proponują 
wspierające środki suplementacyjne, np. Nootropil, IQ, Galomega.  

Przed  skierowaniem  do  Poradni  często  mamy  dylemat,  nasuwa  się  pytanie:  czy  uczeń  na 
pewno jest dyslektykiem? 

Dyslektykami nie są uczniowie: 

do 10 roku życia, 

z inteligencją niższą niż przeciętna – ich problemy wkalkulowane są w rozwój psychiczny 
z upośledzeniem umysłowym, 

zaniedbani środowiskowo,  

z  deficytami  narządów  zmysłu  (niedosłuch  lub  wada  wzroku  lub  schorzeniami  neurolo-
gicznymi (np. epilepsja, mózgowe porażenie dziecięce). 

Ad. 5 Ćwiczenie – Rebusomania – foliogram  

Ad 6: Prawa i obowiązki ucznia z dysleksją rozwojową  

Prawa uczniów z dysleksją to nie PRZYWILEJE i ZWOLNIENIE od pracy. 

IUczeń ma prawo do

1.  Pomocy  ze  strony  szkoły  w  formie  specjalistycznych  zajęć  korekcyjno-kompensacyjnych 
lub indywidualnych – terapeutycznych. 

2.  Indywidualnego  nauczania  i  oceniania  dostosowanego  do  swoich  potrzeb  psychofizycz-
nych  i  edukacyjnych  zgodnie  z  następującymi  zasadami,  których  powinien  przestrzegać  na-
uczyciel: 

•  dostosowywać tekst do czytania pod względem ilościowym i jakościowym (krótkie tek-

sty, większa czcionka), 

•  nie odpytywać z czytania nowego tekstu na forum klasy, 
•  nie obniżać oceny za usterki w technice czytania (tempo, płynność, poprawność), 
•  oceniać  na  podstawie  wypowiedzi  ustnych  i  treści  prac  pisemnych,  a  nie  za  liczbę  zro-

bionych błędów, 

background image

•  wydłużać czas na zadania pisemne, 
•  umożliwiać oddawanie prac pisanych komputerowo, 
•  nie oceniać zeszytów za estetykę, 
•  w przypadku dysgrafików nie oceniać pisma pod względem kaligraficznym, 
•  umożliwiać korzystanie ze słownika, 
•  błędy w pracach pisemnych poprawiać opisowo,  
•  zwolnienia z nauki drugiego języka obcego w przypadku stwierdzonej głębokiej dyslek-

sji, 

•  dostosowania rozwiązań organizacyjnych i technicznych na sprawdzianie egzaminie koń-

czącym szkołę na podstawie opinii Poradni.  

II. Uczeń ma obowiązek: 

1. Pracy samokształceniowej: 

•  czytania co najmniej 15 minut każdego dnia, 
•   utrwalania poprawnej pisowni poprzez ćwiczenia ortograficzne, 
•  wykonywania ćwiczeń grafomotorycznych zalecanych przez terapeutę, 
•  wykonywania ćwiczeń kaligraficznych, 
•  samokontroli wykonywanych ćwiczeń. 

2. Uczestnictwa w zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych. 

3. Realizacji programu nauczania. 

4. Systematycznego uczestnictwa i przygotowywania się do zajęć terapeutycznych.  

Ad. 7 Praca z uczniem dyslektycznym – dostosowanie wymagań uczniom ze specjalnymi 
potrzebami edukacyjnymi  

Uczniowie z dysleksją rozwojową na wszystkich przedmiotach i szczeblach nauczania 

mają swoje prawa i obowiązki. Jednym z takich praw jest korzystanie z możliwości dostoso-
wania  wymagań  edukacyjnych  do  ich  indywidualnych  potrzeb  psychofizycznych.  Dostoso-
wanie to nie dotyczy treści programowych, ale metod i form pracy z uczniem. 

Procedura dostosowania wymagań: 

1.

  Uczeń lub rodzic dostarcza opinię do psychologa/pedagoga szkolnego.  

2.

  Psycholog/pedagog dokonuje analizy opinii pod kątem występujących trudności, ich 

przyczyn oraz zawartych w niej wskazań do pracy. 

3.

  Psycholog/pedagog na podstawie opinii opracowuje szczegółowe wskazówki dotyczą-

ce pracy i oceniania ucznia. W razie konieczności konsultuje problem dziecka ze spe-
cjalistami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.  

4.

  Każdy  wychowawca  po  otrzymaniu  wskazań  do  pracy  z  uczniem  przekazuje  je 

wszystkim uczącym nauczycielom.  

5.

  Nauczyciele dostosowują wymagania i zasady oceniania ucznia zgodnie z zalecenia-

mi.  W  razie  wątpliwości  konsultują  się  indywidualnie  z  psychologiem/pedagogiem 
szkolnym.  

background image

6.

  Rodzic ucznia zostaje zapoznany przez wychowawcę z zaleceniami w czasie najbliż-

szych konsultacji.  

7.

  Psycholog  szkolny/terapeuta  wspólnie  z  nauczycielami  (zwłaszcza  nauczycielem  ję-

zyka  polskiego)  i  rodzicami  omawiają  zasady  współpracy  i  zakres  obowiązków  po-
szczególnych osób.  

8.

   Jeżeli uczeń nie uczęszcza nigdzie na zajęcia terapeutyczne, proponuje mu się zajęcia 

na terenie szkoły lub pracę pod kierunkiem nauczyciela polonisty.  

9.

  Uczeń pracuje w domu i jest rozliczany z wykonywanych zadań przez nauczyciela te-

rapeutę lub polonistę. 

10.

  Na zakończenie każdego roku szkolnego psycholog/pedagog szkolny dokonuje oceny 

skuteczności  podjętych  działań  (analiza  postępów w  nauce,  wywiad  z  nauczycielami  
i rodzicami oraz uczniem). 

 

Ad. 8 Jak stworzyć warunki do efektywnej współpracy uczeń–nauczyciel? Cytowane za:

 

„Teacher Today”, vol. 3, 1. 

1.

  Oceniaj ich osiągnięcia we właściwy sposób. Udzielaj pochwały po każdej poprawnej 

odpowiedzi, natomiast unikaj stawiania ocen za odpowiedzi słabe i nie na temat.  

2.

  Daj uczniom do zrozumienia, że oczekujesz większych osiągnięć. W publikacjach na-

ukowych  podkreśla  się,  że  wysokie  oczekiwania  wpływają  na  podwyższenie  osią-
gnięć.  

3.

  Czekaj tak długo, aż uczeń odpowie. Jeżeli odpowie źle, naprowadzaj go na trop, a po-

tem zadaj kolejne pytanie na ten sam temat.  

4.

  Koncentruj swój krytycyzm na zadaniu, nie na uczniu. Powiedz raczej: „Ten fragment 

powinien zawierać więcej konkretów”, a nie: „Twój sposób pisania jest słaby”.  

5.

  Staraj się, żeby słabi uczniowie nie siedzieli daleko od Ciebie. Zwracaj się równie czę-

sto do słabych uczniów jak do pozostałych.  

6.

  Gdy  uczniowie  wykonują  na  lekcji  zadanie  sami,  często  podpatruj  pracę  słabych 

uczniów.  Wiadomo,  że  słabi  uczniowie  gubią  się  w  pracy  i  zadania  nie  wykonują.  
W takich przypadkach nie należy wyznaczać następnego zadania.  

7.

  Przekazuj im często swoje spostrzeżenia na temat ich pracy. Zauważaj, że zrobili po-

stępy, dostrzegaj  częściowe  sukcesy.  „Sześć  zadań  na  dziesięć  jest  dobrze rozwiąza-
nych. Teraz potrzeba tylko, byś popracował nad czterema”.  

Jak zyskać zaufanie uczniów? 

1.

  Unikaj krytyki, np. nie koncentruj się na błędach ortograficznych.  

2.

  Wyrażaj  zrozumienie  i  uznanie  dla  wysiłków  podejmowanych  przez  uczniów  i  dla 

ważności poruszonych przez nich spraw.  

3.

  Stwarzaj takie sytuacje, by każde dziecko mogło się swobodnie wypowiedzieć i było 

wysłuchane.  

4.

  Stosuj różnorodne formy zajęć wzbudzające zaciekawienie i zaangażowanie uczniów 

w temat.  

5.

  Wyrażaj własne odczucia i poglądy, jednak bez narzucania tych poglądów uczniom; 

nie spieszyć się z udzielaniem rad.  

6.

  Pobudzaj uczniów do samodzielnej aktywności w szukaniu pozytywnych rozwiązań i 

w podejmowaniu prób nowych sposobów zachowania.  

background image

 

Ad 9 Ćwiczenie Energetyzator – Kinezjologia Edukacyjna, s. 28  

Ad 10 Na zakończenie  

FRAGMENT LISTU „Uczeń dyslektyczny w szkole”, s. 15