background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Radosław Kacperczyk 

 

 

 
 
 
Organizowanie transportu w gospodarstwie rolnym 
723[03].Z1.08 
 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Andrzej Kulka 
mgr inż. Krzysztof Markowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Radosław Kacperczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Kacperczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[03].Z1.08. 
,,Organizowanie  transportu  w  gospodarstwie  rolnym”,  zawartego  w  programie  nauczania  dla 
zawodu mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Charakterystyka oraz zastosowanie środków transportowych 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2. Przyczepy rolnicze 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3. Urządzenia do załadunku 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik – operator pojazdów i maszyn 
rolniczych, w jednostce modułowej 723[03].Z1.08 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, do których dołączono: 

 

wskazówki do realizacji ćwiczeń, 

 

sposób wykonania ćwiczenia, 

 

metody nauczania – uczenia się, 

 

wykaz środków dydaktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury. 

 

W  procesie  nauczania-uczenia  się  proponuje  się  stosować  następujące  metody:  dyskusję 

dydaktyczną,  pokaz  z  opisem  oraz  ćwiczenia  praktyczne.  Podczas  poznawania  zagadnień 
związanych  z  organizacją  transportu  w  gospodarstwie  rolnym  należy  zwrócić  uwagę  na 
rodzaje, budowę i zastosowanie urządzeń w nim wykorzystywanych. 

Podczas ćwiczeń uczniowie powinni posługiwać się katalogami, instrukcjami obsługi oraz 

poradnikami.  Należy  uzmysłowić  uczniom  konieczność  stałego  poszerzania  swojej  wiedzy 
i umiejętności. 

Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy zapoznać uczniów z przepisami bezpieczeństwa i 

higieny pracy podczas prac związanych z gospodarstwem rolnym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

723[03].Z1 

Eksploatacja maszyn, narzędzi  

i urządzeń rolniczych 

723[03].Z1.02 

Eksploatacja siewników 

i sadzarek oraz narzędzi do 

upraw międzyrzędowych 

 

723[03].Z1.08 

Organizowanie transportu  

w gospodarstwie rolnym 

723[03].Z1.03 

Eksploatacja maszyn  

i urządzeń do nawożenia 

i ochrony roślin 

 

723[03].Z1.09 

Wykonywanie zabiegów agrotechnicznych  

723[03].Z1.04 

Eksploatacja maszyn  

i urządzeń do zbioru  

 zielonek 

723[03].Z1.05 

Eksploatacja maszyn do 

zbioru zbóż 

723[03].Z1.06 

Eksploatacja maszyn do 

zbioru roślin okopowych 

723[03].Z1.01 

Eksploatacja maszyn  

i narzędzi do uprawy roli 

723[03].Z1.07 

Eksploatacja urządzeń 

stosowanych  

w budynkach inwentarskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

posługiwać  się  podstawowymi  urządzeniami  pomiarowymi  takimi  jak:  suwmiarka, 
mikrometr, 

 

posługiwać się instrukcjami obsługi i dokumentacją techniczną, technologiczną, 

 

samodzielnie wykonywać manewry pojazdem mechanicznym, 

 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z zakresu  statyki, dynamiki i  kinematyki, takimi 
jak: masa, siła, prędkość, energia, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować środki transportowe stosowane w gospodarstwie, 

– 

scharakteryzować urządzenia do załadunku materiałów, 

– 

zastosować przepisy bhp podczas użytkowania środków transportowych, 

– 

scharakteryzować budowę i regulację ładowaczy, 

– 

scharakteryzować budowę i obsługę przyczep rolniczych, 

– 

wykonać załadunek materiałów objętościowych, 

– 

wykonać obsługę techniczną ładowacza, 

– 

wykonać konserwację środków transportowych stosowanych w gospodarstwie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03] 
Moduł: 

Eksploatacja maszyn, narzędzi i urządzeń rolniczych 
723[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie transportu w gospodarstwie rolnym 
723[03].Z1.08 

Temat:   Charakterystyka transportu wewnętrznego. 

Cel główny: Ukształtowanie umiejętności klasyfikowania środków transportu wewnętrznego. 

  

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować transport wewnętrzny, 

 

określić rodzaje transportu wewnętrznego, 

 

wymienić urządzenia należące do transportu wewnętrznego, 

 

rozróżnić urządzenia należące do transportu wewnętrznego, 

 

przedstawić budowę urządzeń należących do transportu wewnętrznego, 

 

wyjaśnić  podstawowe  pojęcia  tj.  transport  wewnętrzny  kołowy,  przenośniki,  transport 
polowy, transport podwórkowy itp. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  wykład konwersatoryjny, 

  pokaz z objaśnieniem, 

  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne, 

  tablice poglądowe, 

  schematy urządzeń wykorzystywanych do transportu wewnętrznego, 

  poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Przedstawienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

  nauczyciel wyjaśnia celowość oraz klasyfikację transportu wewnętrznego, 

  nauczyciel pokazuje oraz omawia urządzenia należące do transportu wewnętrznego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  nauczyciel dzieli grupę na dwuosobowe zespoły. Każdy zespół ma dokonać klasyfikacji 

urządzeń 

zaliczanych 

do 

transportu 

wewnętrznego, 

przedstawić 

cechy 

charakterystyczne, oraz zastosowanie, 

  każdy  zespół  na  schemacie  dowolnego  urządzenia  ma  przedstawić  jego  budowę  oraz 

wyjaśnić zasadę działania, 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy. 

4.  Po wykonaniu zadania, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy. 
5.  Przeprowadzanie dyskusji na temat wykonanych ćwiczeń. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Zapoznaj się z materiałem nauczania, który będzie realizowany na następnych zajęciach. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  dotyczącej  sposobu  prowadzenia 
zajęć, trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2   

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03] 
Moduł: 

Eksploatacja maszyn, narzędzi i urządzeń rolniczych 
723[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie transportu w gospodarstwie rolnym 
723[03].Z1.08 

Temat:   Załadunek materiałów ładowaczem chwytakowym. 

Cel  główny:  Ukształtowanie  umiejętności  z  zakresu  przeprowadzenia  załadunku  materiałów 
ładowaczem chwytakowym. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 

  wybrać odpowiedni rodzaj chwytaka, 

  dokonać załadunku przyczepy korzystając z ładowacza chwytakowego, 

  scharakteryzować przykładowe rodzaje chwytaków, 

  obsłużyć ładowacz chwytakowy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  pokaz, 

  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:  5 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

  poradnik dla ucznia, 

  zestaw ciągnik rolniczy z ładowaczem chwytakowym, 

  instrukcja obsługi ciągnika i ładowacza chwytakowego, 

  materiał do załadunku, 

  przyczepa rolnicza. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie 
2.  Przedstawienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

  nauczyciel określa kolejne etapy wykonywania załadunku ładowaczem chwytakowym, 

  każdy uczeń określa tok postępowania podczas wykonywania poszczególnych etapów 

załadunku, 

  uczeń  wybiera  odpowiedni  rodzaj  chwytaka  w  zależności  od  rodzaju  materiału  do 

załadowania, 

  każdy uczeń przeprowadza zgodnie z planem załadunek ładowaczem chwytakowym, 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy. 

4.  Po wykonanym zadaniu uczniowie porządkują swoje stanowiska pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  Przeprowadzanie  dyskusji  na  temat  wykonywanych  ćwiczeń,  trudności  i  ewentualnie 

popełnianych błędów. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  Ewaluacja poprzez uzyskanie informacji zwrotnej podczas dyskusji podsumowującej.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. Charakterystyka oraz zastosowanie środków transportowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Zidentyfikuj  zagrożenia  i  sposoby  zapobiegania  im  w  trakcie  prac  związanych 

z załadunkiem i rozładunkiem materiałów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

uzmysłowić  zagrożenia  oraz  sposoby  zapobiegania  im  w  trakcie  prac  związanych 
z załadunkiem  i  rozładunkiem  materiałów.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia 
uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel 
dzieli  uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się dostępnymi środkami określają 
czynniki  stanowiące  zagrożenie  oraz  sposoby  zapobiegania  tym  zagrożeniom.  W  trakcie 
ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek. 
Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat,  jakie  czynniki  stanowią  zagrożenie  i  w  jaki  sposób 
można im zapobiegać. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przygotować tabelę według wzoru: 
 

L.p. 

Czynniki stanowiące zagrożenie 

Sposoby zapobiegania wypadkom 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5)  wpisać do tabeli osiem przykładowych rodzajów zagrożeń oraz odpowiadające im sposoby 

zapobiegania, 

6)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne z zakresu BHP związane z załadunkiem i rozładunkiem materiałów, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ rodzaje transportu wewnętrznego, ich cechy charakterystyczne i zastosowanie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  klasyfikacje  transportu  wewnętrznego,  określić  ich  zastosowanie.  Przed 
przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie 
posługując  się  dostępnymi  środkami  określają  rodzaje  transportu  wewnętrznego,  ich  cechy 
charakterystyczne  oraz  zastosowanie.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę 
uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat 
cech charakterystycznych i zastosowania środków transportu wewnętrznego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przedstawić  rodzaje  transportu  wewnętrznego.  Wymienić  cechy  charakterystyczne 

i zastosowanie urządzeń w nim wykorzystywanych, 

5)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
6)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne zawierające rodzaje środków transportu wewnętrznego, ich budowę, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka, 

  literatura zgodna z wykazem. 

 

Ćwiczenie 3 

Określ  rodzaje  przenośników.  Przedstaw  ich  budowę,  zastosowanie  oraz  cechy 

charakterystyczne. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  rodzaje  przenośników, omówić ich budowę. Przed przystąpieniem do wykonania 
ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania. 
Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie  posługując  się  dostępnymi 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

środkami określają rodzaje przenośników, przedstawiają ich budowę, zastosowanie oraz cechy 
charakterystyczne. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby 
udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat  zastosowania  i cech 
charakterystycznych przenośników. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  wymienić rodzaje przenośników, 
5)  przedstawić elementy wchodzące w skład każdego z wymienionych urządzeń, 
6)  określić ich zastosowanie, 
7)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
8)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne zawierające rodzaje przenośników oraz ich budowę, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka, 

  literatura zgodna z wykazem. 

 
Ćwiczenie 4 

Przeprowadź analizę stanu technicznego przenośnika taśmowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  budowę  przenośnika  taśmowego  oraz  miejsca  występowania  usterek.  Przed 
przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie 
posługując  się  dostępnymi  środkami  przeprowadzają  analizę  stanu  technicznego  przenośnika 
taśmowego.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby 
udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat  przeprowadzania  analizy 
stanu technicznego przenośnika oraz interpretacji uzyskanych wyników. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  wykonać  pomiary  weryfikacyjne  wałków  przenośnych  wykorzystując  do  tego  narzędzia 

pomiarowe, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5)  wykonać oględziny miejsc narażonych na zużycie, 
6)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze  dydaktyczne  zawierające  schemat  przenośnika  taśmowego  oraz  miejsca 

występowania usterek, 

  mikrometr, 

  suwmiarka, 

  arkusz papieru, 

  przenośnik taśmowy, 

  instrukcja obsługi przenośnika, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka, 

  literatura zgodna z wykazem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Przyczepy rolnicze 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj rozładunek przyczepy samowyładowczej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  sposób  postępowania  oraz  stosowane  urządzenia  w  trakcie  wykonywania 
rozładunku  przyczepy  samowyładowczej.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia 
uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał nauczania. Uczniowie 
posługując  się  dostępnymi  środkami  wykonują  rozładunek  przyczepy  samowyładowczej, 
zgodnie z omówionym tokiem postępowania. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę 
uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat 
wykonanego ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować  tok  postępowania,  z  uwzględnieniem  zasad:  bezpiecznego  ustawienia 

przyczepy, kolejność czynności przygotowawczych do rozładunku, 

4)  wykonać rozładunek przyczepy, 
5)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
6)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze 

dydaktyczne 

obrazujące 

przebieg 

procesu 

wyładowania 

przyczepy 

samowyładowczej,

 

 

ciągnik, 

 

przyczepa wywrotka, 

 

literatura zgodna z wykazem. 

 
Ćwiczenie 2 

Zidentyfikuj  rodzaje  przyczep,  zapisz  ich  typ,  opisz  przeznaczenie  oraz  cechy 

charakterystyczne. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  rodzaje  przyczep,  ich  przeznaczenie  oraz  cechy  charakterystyczne.  Przed 
przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

posługując  się  dostępnymi  środkami  określają  rodzaje  przyczep,  ich  typ,  przeznaczenie  oraz 
cechy  charakterystyczne.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie 
potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat  rodzajów 
i zastosowania przyczep. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  wypełnić tabelę według wzoru: 
 

L.p. 

Rysunek 

Nazwa/typ 

Zastosowanie 

Liczba osi 

Inne 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5)  wpisać w tabeli należy nazwę i typ przyczepy, jej zastosowanie, liczbę osi, jeśli znasz inne 

informacje dotyczące danej przyczepy wpisz je w kolumnie „inne”, 

6)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne zawierające rodzaje przyczep, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka, 

  literatura zgodna z wykazem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3  Urządzenia do załadunku 

 

5.3.1  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj załadunek materiałów sypkich ładowaczem chwytakowym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  sposób  postępowania  oraz  stosowane  urządzenia  w  trakcie  wykonywania 
załadunku  materiałów  ładowaczem  chwytakowym.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania 
ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania. 
Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami  wykonują  załadunek  materiałów  sypkich 
ładowaczem chwytakowym, zgodnie z omówionym tokiem postępowania. W trakcie ćwiczenia 
nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel 
prowokuje dyskusję na temat wykonanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP,  
3)  zaplanować tok postępowania, wykonać przegląd techniczny ładowacza, 
4)  wykonać załadunek materiału wykorzystując ładowacz chwytakowy, 
5)  dokonać analizy ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze  dydaktyczne  obrazujące  przebieg  procesu  załadunku  materiałów  ładowaczem 
chwytakowym,

 

 

ciągnik, 

 

ładowacz chwytakowy, 

 

instrukcja obsługi ładowacza chwytakowego, 

 

materiały sypkie do załadunku, 

 

literatura zgodna z wykazem. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj załadunek materiałów objętościowych ładowaczem czołowym. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  sposób  postępowania  oraz  stosowane  urządzenia  w  trakcie  wykonywania 
załadunku materiałów ładowaczem czołowym. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Uczniowie 
posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  wykonują  załadunek  materiałów 
objętościowych  ładowaczem  czołowym,  zgodnie  z  omówionym  tokiem  postępowania. 
W trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im 
wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat wykonanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP, 
3)  zaplanować tok postępowania, wykonać przegląd techniczny ładowacza, 
4)  wykonać załadunek materiału wykorzystując ładowacz czołowy, 
5)  dokonać analizy ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze  dydaktyczne  obrazujące  przebieg  procesu  załadunku  materiałów  ładowaczem 
czołowym,

 

 

ciągnik, 

 

ładowacz czołowy, 

 

instrukcja obsługi ładowacza czołowego, 

 

materiały objętościowe do załadunku, 

 

literatura zgodna z wykazem. 

 
Ćwiczenie 3 

Zidentyfikuj rodzaje wózków widłowych, określ ich typ oraz cechy charakterystyczne. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  rodzaje  wózków  widłowych,  ich  przeznaczenie  oraz  cechy  charakterystyczne. 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe. 
Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  określają  rodzaje  wózków 
widłowych,  ich  typ,  oraz  zastosowanie.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę 
uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat 
rodzajów i zastosowania wózków widłowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  wypełnić tabelę według wzoru: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

L.p. 

Rysunek 

Nazwa/typ 

Zastosowanie 

Inne 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5)  wpisać w tabeli należy nazwę i typ wózka, jego zastosowanie, jeśli znasz inne informacje 

dotyczące danego wózka wpisz je w kolumnie „inne”, 

6)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne zawierające rodzaje wózków widłowych, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka, 

  literatura zgodna z wykazem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  ,,

Organizowanie  transportu 

w gospodarstwie rolnym” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 4, 6, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 3, 5, 7, 9, 12 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b, 2. b, 3. a, 4. d, 5. b, 6. c, 7. c, 8. a, 9. b, 10. b, 11. b,  
12. c, 13. b, 14. c, 15. b, 16. c, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a.

 

 

Plan testu  

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić urządzenia przemieszczające 

Określić urządzenie przemieszczające 

PP 

Określić urządzenie przemieszczające 

PP 

Rozróżnić przenośnik wykorzystujący 
strumień powietrza 

Określić budowę przenośnika 
pneumatycznego 

PP 

Rozróżnić rodzaje przenośnika 

Określić budowę przyczepy ciężarowej 

PP 

Rozróżnić rodzaje zaczepów 

Określić budowę zaczepu 

PP 

10 

Rozróżnić pojemność skrzyniowej 
przyczepy uniwersalnej 

11 

Rozróżnić dopuszczalną ładowność 
przyczep lekkich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

12  Określić budowę nośnika bel 

PP 

13  Rozróżnić rodzaje chwytaków 

14  Rozróżnić rodzaje chwytaków 

15 

Rozróżnić siły oddziaływujące na 
ciągnik z przyczepą 

16 

Rozróżnić maksymalny stopień 
wilgotności materiałów zbieranych 
przez przyczepy zbierające 

17 

Zdefiniować maksymalną odległość 
wystawania ładunku z tyłu pojazdu 

18  Rozróżnić rodzaje wózków widłowych 

19 

Rozróżnić maksymalną ładowność 
wózka gospodarczego 

20 

Rozróżnić maksymalną ładowność 
przyczepki zawieszanej 

 
Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu. 
5.  Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości. 
6.  Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do urządzeń przemieszczających nie należy 

a)  kolejka. 
b) przyczepa zawieszane. 
c)  przenośnik taśmowy. 
d) przenośnik pneumatyczny. 
 

2.  Przenośnik  stosowany  do  przenoszenia  materiałów  w  poziomie  lub  pod  kątem  do  30

°

o wadze do 50 kg, to przenośnik 
a)  kubełkowy. 
b) taśmowy. 
c)  ślimakowy. 
d) pneumatyczny. 

 

3.  Przenośnik  stosowany  do  przenoszenia  materiałów  w  płaszczyźnie  nachylonej  względem 

poziomu pod kątem od 70 do 90

°

, to przenośnik 

a)  kubełkowy. 
b)  taśmowy. 
c)  ślimakowy. 
d)  pneumatyczny. 

 

4.  Przenośnik  do  przenoszenia  materiałów,  w  których  wykorzystywany  jest  strumień 

powietrza, to przenośnik 
a)  kubełkowy. 
b)  taśmowy. 
c)  ślimakowy. 
d)  pneumatyczny. 
 

5.  W przenośniku pneumatycznym, oznaczenia 1, 2, 3 oznaczają kolejno 

 

a)  cyklon, dmuchawa, kosz zasypowy. 
b)  dmuchawa, kosz zasypowy, cyklon. 
c)  kosz zasypowy, dmuchawa, cyklon. 
d)  dmuchawa, cyklon, kosz zasypowy. 

 
6.  Na rysunku poniżej przedstawiono 

 

a)  przenośnik kubełkowy. 
b)  przenośnik taśmowy. 
c)  przenośnik ślimakowy. 
d)  przenośnik pneumatyczny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

7.  Na  rysunku  poniżej  przedstawiono  budowę  przyczepy  ciężarowej.  Oznaczenia  1,  2,  3,  4 

oznaczają odpowiednio 

 

a)  dolny pierścień obrotnicy, rama, górny pierścień obrotnicy, dyszel. 
b)  górny pierścień obrotnicy, dolny pierścień obrotnicy, dyszel, rama. 
c)  dolny pierścień obrotnicy, górny pierścień obrotnicy, dyszel, rama. 
d)  dolny pierścień obrotnicy, rama, dyszel, górny pierścień obrotnicy. 

 

8.  Na rysunku poniżej przedstawiono 

 

a)  zaczep transportowy. 
b)  zaczep polowy. 
c)  zaczep dolny. 
d)  sprzęg do trzypunktowego układu zawieszenia. 
 

9.  Na  rysunku  poniżej  przedstawiono  pewien  rodzaj  zaczepu.  Oznaczenia  1,  2, 3  oznaczają 

odpowiednio 

 

 

 
a)  hak zaczepu, dźwignia blokująca, belka wspornika. 
b)  hak zaczepu, belka wspornika, dźwignia blokująca. 
c)  dźwignia blokująca, belka wspornika, hak zaczepu. 
d)  belka wspornika, dźwignia blokująca, hak zaczepu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

10. Pojemność skrzyniowej przyczepy uniwersalnej wynosi 

a)  10 – 12 m

3

b) 10 – 15 m

3

c)  10 – 17 m

3

d) 10 – 18 m

3

 

11. Rolnicze przyczepy lekkie dwuosiowe są to przyczepy o ładowności 

a)  do 4500 kg. 
b)  do 5000 kg. 
c)  do 5500 kg. 
d)  do 6000 kg. 

 

12.  Na rysunku poniżej przedstawiono budowę przykładowego nośnika bel. Oznaczenia 1, 2, 

3, 4 oznaczają odpowiednio 

 

a)  łapa, siłownik hydrauliczny, korpus, ramie. 
b)  ramie, łapa, siłownik hydrauliczny, korpus. 
c)  korpus, ramie, łapa, siłownik hydrauliczny. 
d)  ramie, łapa, korpus, siłownik hydrauliczny. 
 

13. Chwytak przedstawiony na rysunku poniżej wykorzystywany jest do załadunku 

 

a)  słomy i siana. 
b) obornika. 
c)  roślin okopowych. 
d) bel. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

14. Chwytak przedstawiony na rysunku poniżej wykorzystywany jest do załadunku 

 

a)  słomy i siana. 
b)  obornika. 
c)  roślin okopowych. 
d)  bel. 

 
15. Poniżej  na  rysunku  przedstawiono  schemat  oddziaływania  na  ciągnik  przyczepy 

dwuosiowej 

 

Co na tym rysunku oznacza G

M

 

a)  siła na zaczepie. 
b) ciężar maszyny. 
c)  przyciąganie ziemskie. 
d) obciążenie kół ciągnika przyczepy. 

 
16. Przy pomocy przyczep zbierających można zbierać materiały o wilgotności do 

a)  65%. 
b) 75%. 
c)  85%. 
d) 95%. 

 
17. Ładunek  nie  może  wystawać  od  tylnej  płaszczyzny  obrysu  pojazdu  na  odległość  większą 

niż 

a)  1 m. 
b) 2 m. 
c)  3 m. 
d) 4 m. 

 
18.  Element  wchodzący  w  skład  wózka  widłowego  opisany  jako:  „jest  on  zamocowany 

pionowo  z  przodu  wózka,  w  przypadku,  gdy  jego  konstrukcja  umożliwia  podnoszenie, 
opuszczanie i pochylanie ładunku” to 
a)  przeciwwaga. 
b) maszt. 
c)  widły. 
d) rampa. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

19. Dopuszczalna ładowność wózka gospodarczego wynosi 

a)  100 kg. 
b) 200 kg. 
c)  250 kg. 
d) 300 kg. 

 
20. Dopuszczalna ładowność skrzyni zawieszanej wynosi 

a)  550 kg. 
b) 600 kg. 
c)  650 kg. 
d) 700 kg. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizowanie transportu w gospodarstwie rolnym 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test 2

 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  ,,

Organizowanie  transportu 

w gospodarstwie rolnym” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 6, 10, 15, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  d,  4.  a,  5.  c,  6. d, 7. a, 8. a, 9. a, 10. d, 11. c, 
12. a, 13. a, 14. d, 15. b, 16. a, 17. b, 18. b, 19. a, 20. d.

 

 

Plan testu  

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić wysokość pojazdu z ładunkiem 

Rozróżnić rodzaje transportu 

Rozróżnić maksymalną ładowność 
taczki 

Określić odległości transportowania 
materiałów przez przenośniki 
ślimakowe 

PP 

Rozróżnić rodzaje przenośników 
pneumatycznych 

Określić rodzaj przenośnika 

PP 

Określić cechę charakterystyczną 
ciągnika ciężkiego 

Rozróżnić maksymalne zwichrowanie 
ramy przenośnika 

Rozróżnić rodzaje zaczepów ciągnika 

10  Określić zastosowanie zaczepu ciągnika 

PP 

11 

Określić cechy charakterystyczne 
przyczep ciężkich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

12  Rozróżnić rodzaje przyczep 

13  Rozróżnić rodzaje chwytaków 

14 

Rozróżnić oznaczenia symboli gniazda 
przyczepy 

15 

Określić ciśnienie panujące w 
hydraulicznym układzie zewnętrznym 

PP 

16  Określić budowę zaworu redukcyjnego 

PP 

17  Rozróżnić stany zaworu redukcyjnego 

18  Rozróżnić elementy wózka widłowego 

19 

Rozróżnić właściwości wózka 
przeznaczonego do wąskich korytarzy 

20  Określić zastosowanie zaczepów 

PP 

 
Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu. 
5.  Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości. 
6.  Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Wysokość pojazdu z ładunkiem nie może być większa niż 

a)  3 m. 
b) 3,5 m. 
c)  4 m. 
d) 4,5 m. 

 
2.  Transport płodów rolnych z pola do miejsca ich składowania, to 

a)  transport zewnętrzny. 
b)  transport polowy. 
c)  transport podwórkowy. 
d)  nie jest to określone. 
 

3.  Ładowność taczki przeważnie nie przekracza 

a)  70 kg. 
b)  80 kg. 
c)  90 kg. 
d)  100 kg. 

 

4.  Przenośniki  ślimakowe  są  stosowane  do  transportu  materiałów  na  odległości  nie  większe 

niż 
a)  10 m. 
b)  12 m. 
c)  15 m. 
d)  18 m. 

 
5.  Do przenośników pneumatycznych nie należą 

a)  przenośniki ssące. 
b)  przenośniki tłoczące. 
c)  przenośniki ślimakowe. 
d)  przenośniki ssąco-tłoczące. 

 
6.  Na rysunku poniżej przedstawiono 

 

 

a)  przenośnik kubełkowy. 
b)  przenośnik taśmowy. 
c)  przenośnik ślimakowy. 
d)  przenośnik pneumatyczny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  Ciągniki ciężkie to maszyny o masie powyżej 

a)  4 ton. 
b)  4,5 tony. 
c)  5 ton. 
d)  6 ton. 

 

8.  Zwichrowanie ramy przenośnika na długości jednego metra może maksymalnie wynosić 

a)  2 mm. 
b)  5 mm. 
c)  10 mm. 
d)  20 mm. 

 
9.  Rodzaj zaczepu nie występujący w ciągnikach to 

a)  zaczep górny. 
b)  zaczep dolny. 
c)  zaczep polowy. 
d)  zaczep transportowy. 

 
10. Do łączenia z ciągnikiem przyczepy czterokołowej wykorzystywany jest zaczep 

a)  górny. 
b)  dolny. 
c)  polowy. 
d)  transportowy. 
 

11. Przyczepy ciężkie, to przyczepy o ładowności 

a)  do 10 ton. 
b)  do 12 ton. 
c)  do 15 ton. 
d)  do 18 ton. 

 

12.  Na rysunku poniżej przedstawiono przyczepę 

 

a)  jednoosiową typu tandem. 
b)  dwuosiową. 
c)  specjalnego przeznaczenia. 
d)  wieloosiową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

13. Chwytak przedstawiony na rysunku poniżej wykorzystywany jest do 

 

a)  słomy i siana. 
b) obornika. 
c)  roślin okopowych. 
d) bel. 

 
14.  Oznaczenie 10 R 54 występujące w gniazdu przyczepy oznacza kolejno 

a)  zacisk rezerwowy, masa pojazdu, światło stop. 
b) oświetlenie tablicy rejestracyjnej, zacisk rezerwowy, masą pojazdu. 
c)  światło stop, zacisk rezerwowy, masą pojazdu. 
d) masą pojazdu, zacisk rezerwowy, światło stop. 

 

15.  W hydraulicznym układzie zewnętrznym panuje ciśnienie 

a)  10..15 MPa. 
b) 10..20 MPa. 
c)  15..20 MPa. 
d) 15..30 MPa. 

 
16. Na  poniższym  rysunku  przedstawiono zawór redukcyjny.  Oznaczenia  1, 2, 3, 4 oznaczają 

kolejno 

 

a)  kulka, sprężyna, wkręt regulacyjny, śruba. 
b) sprężyna, kulka, wkręt regulacyjny, śruba. 
c)  kulka, sprężyna, śruba, wkręt regulacyjny. 
d) kulka, wkręt regulacyjny, sprężyna, śruba. 

 
17.  Zawór  rozdzielczy  znajdujący  się  w  stanie:  „olej  z  pompy  podawany  jest  do  siłownika, 

natomiast z komory podtłokowej wypływa do zbiornika” znajduje się w stanie 
a)  neutralnym. 
b) podnoszenia. 
c)  opuszczania. 
d) oczekiwania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

18.  Element wchodzący w skład wózka widłowego opisany jako: „często występuje w postaci 

kraty. Zabezpiecza on operatora przed spadającymi z góry przedmiotami” to 
a)  krata z metalowych prętów. 
b) dach. 
c)  podwozie. 
d) przeciwwaga. 

 
19.  Wózki  do  wąskich  korytarzy  są  przeznaczone  do  pracy  w  korytarzach  o  minimalnej 

szerokości 
a)  1,5 m. 
b) 2 m. 
c)  2,5 m. 
d) 3 m. 

 
20.  Zawieszana ładowarka chwytakowa mocowana jest na 

a)  zaczepie transportowym. 
b)  zaczepie górnym. 
c)  zaczepie dolnym. 
d)  trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizowanie transportu w gospodarstwie rolnym 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA

 

 

1.  Buliński J., Miszczak M.: Podstawy mechanizacji rolnictwa. WSiP, Warszawa 1996 
2.  Bocheński C. Praca zbiorowa.: Naprawa maszyn i urządzeń rolniczych. WSiP, Warszawa 

1997 

3.  Waszkiewicz C.: Maszyny i urządzenia rolnicze. WSiP, Warszawa 1998 
4.  Grzegórzki Z. Wypisy wybrane.: Pojazdy silnikowe. WSiP, Warszawa 1997 
5.  Rychter T.: Mechanik pojazdów samochodowych. WSiP, Warszawa 2006 
6.  Kuczewski J., Majewski Z.: Eksploatacja pojazdów rolniczych. WSiP, Warszawa 1999 
 
Czasopisma: 

 

Mechanik 

 

Przegląd Mechaniczny 

 

Literatura metodyczna 

 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000