background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

         NARODOWEJ

 

 

 

 

 

 

 

Marzena Rozborska 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  napraw,  remontów  i  rozbiórek  konstrukcji 
murowych
 712[06].Z1.11 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
mgr inż. Teresa Florczak 
mgr inż. Alicja Zajączkowska 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[06].Z1.11 
,,Wykonywanie  napraw,  remontów  i  rozbiórek  konstrukcji  murowych’’  zawartej 
w modułowym programie nauczania dla zawodu murarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

10 

5.1. Wykonywanie napraw i wzmocnienia fundamentów 

10 

 5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Naprawa i wzmocnienie ścian  oraz elementów ściennych 

13 

 5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3 Naprawa i wzmocnienie stropów, sklepień 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

5.4 Wykonywanie rozbiórek 

21 

5.4.1. Ćwiczenia 

21 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. Literatura 

38 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,  Wykonywanie  napraw,  remontów 

i rozbiórek  konstrukcji  murowych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych w zawodzie murarz 712[06]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych i intelektualnych, 

 

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Czas  wykonania  ćwiczeń  należy  ustalać 
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[06].Z1 

Technologia murarstwa 

 

712[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich 

 

712[06].Z1.02 

Organizacja stanowiska pracy murarza 

 

712[06].Z1.03 

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych 

 

712[06].Z1.04 

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów 

 

712[06].Z1.05 

Wykonywanie murów nośnych różnych materiałów, o różnej grubości i 

konstrukcji 

 

712[06].Z1.06 

Wykonywanie murów z przewodami  kominowymi  i kominów wolnostojących

 

 

712[06].Z1.07 

Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów

 

 

712[06].Z1.08 

Wykonywanie sklepień, nadproży i stropów murarskich

 

 

712[06].Z1.09 

Wykonywanie gzymsów i układów rolkowych

 

 

712[06].Z1.10 

Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia

 

 

712[06].Z1.11 

Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji murowych

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

organizować stanowisko pracy murarza, 

 

dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót murarskich, 

 

wykonywać zaprawy budowlane i beton, 

 

wykonywać rusztowanie proste, 

 

układać cegły w murze według zasad wiązania pospolitego i krzyżykowego, 

 

układać pustaki i bloki zgodnie z zasadami wiązania, 

 

układać  zaprawę  na  murze  w  taki  sposób,  aby  uzyskać  spoinę  zgodnie  w  wymaganą 
grubością, 

 

murować sposobem „na wycisk" i „na docisk z kielnią", 

 

murować w warunkach niskich temperatur, 

 

wykonywać mury proste, narożniki prostokątne, murów w kształcie litery T, 

 

wykonywać zakończenia murów, 

 

wykonywać filary bez węgarków i z węgarkami, 

 

wykonywać  mury  warstwowe  ze  szczeliną  powietrzną,  z  wypełnieniem  szczeliny 
materiałem izolacyjnym oraz mury zbrojone, 

 

tyczyć ściankę działową na stropie, 

 

wykonywać ścianki działowe, 

 

wykonywać nadproża i łęki, 

 

wykonywać stropy murarskie, 

 

wykonywać sklepienia, 

 

wykonywać oblicówki i okładziny kamienne, 

 

wykonywać okładziny ceramiczne, 

 

przygotowywać i stosować materiały pomocnicze, 

 

oszczędzać materiał, 

 

szacować ilość materiału niezbędnego do wykonania robót, 

 

magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

 odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót, 

 

dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym, 

 

zorganizować stanowisko pracy, 

 

dobrać i ocenić przydatność materiałów do robót, 

 

dobrać narzędzia potrzebne do robót, 

 

rozpoznać miejsce uszkodzenia, 

 

określić zakres i metodę wykonania naprawy, 

 

wykonać odkrywkę, 

 

zamocować plombę badawczą, 

 

wykonać podbitkę fundamentu, 

 

wykonać zabezpieczenie konstrukcji w trakcie prac naprawczych i remontowych, 

 

wymienić uszkodzone elementy muru, 

 

wymienić nadproże, 

 

wykonać otwór w murze z jednoczesnym wykonaniem nadproża, 

 

wykonać wymianę elementów w łęku, sklepieniu i stropie, 

 

wykonać prace rozbiórkowe stropów, sklepień i gzymsów, 

 

wykonać rozbiórkę ścian, nadproży i łęków, 

 

wykonać zabezpieczenia stosownie do robót rozbiórkowych, 

 

oczyścić i dokonać składowania materiałów nadających się do ponownego użycia, 

 

wykonać rusztowanie niezbędne do wykonania robót, 

 

przygotować i zastosować materiały pomocnicze, 

 

określić szacunkowo ilość materiału potrzebnego do wykonania robót, 

 

sporządzić zapotrzebowanie materiałowe, 

 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami, 

 

wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 
środowiska. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca: ……………………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:      Murarz 712[06] 
Moduł:                                            Technologia murarstwa 712[06].Z1 
Jednostka modułowa:                     Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji 

murowych 712[06].Z1.11 

 

 

Temat: Sposoby odciążenia fundamentu na okres jego wzmacniania. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  określenia  sposobów  podstemplowania  ścian 

w celu odciążenia fundamentu 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

scharakteryzować elementy do podstemplowania ścian, 

 

scharakteryzować jednostronne podparcie ściany, 

 

scharakteryzować obustronne podparcie ściany, 
 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

 pokaz z objaśnieniem. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

 zbiorowa. 

 
Czas: 90 minut. 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze,  

 

drewniane elementy do stemplowania ścian, 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i  celów zajęć. 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

 charakterystyka elementów drewnianych do podparcia ścian, 

 charakterystyka sposobu jednostronnego podparcia ściany, 

 charakterystyka sposobu obustronnego podparcia ściany, 

4.  W  czasie  pokazu  uczniowie  włączają  się  do  wykonania  prostych  czynności  przy 

podparciu ściany. 

Faza kończąca 
5.  Uporządkowanie klasopracowni. 

 

Praca domowa 
Wypisz elementy do podstemplowania ściany o długości 3m. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2

 

 
Osoba prowadząca: …………………………………………………………………………….. 
Modułowy program nauczania:      Murarz 712[06] 
Moduł:                                            Technologia murarstwa 712[06].Z1 
Jednostka modułowa:                     Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji             

murowych 712[06].Z1.11 

 

Temat: Wykonywanie odciążenia fundamentów przez podparcie ścian. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  wykonania  odciążenia  fundamentu  przez  podparcie 

ściany 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

dobrać elementy do podstemplowania ścian, 

 

wykonać jednostronne podparcie ściany, 

 

wykonać obustronne podparcie ściany, 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas: 135 minut. 
Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i sprzęt ochronyindywidualnej, 

 

elementy drewniane: belki, krawędziaki, deski, kliny, 

 

narzędzia do cięcia drewna, 

 

miarka, 

 

łopata, 

 

młot, 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.   Omówienie tematu i  celów zajęć. 
Faza właściwa: 
3.   Realizacja tematu:  

  podział na grupy i wydanie tematów ćwiczeń, 

  przypomnienie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, 

  dobranie materiałów, narzędzi i sprzętu, 

  zaplanowanie podparcia ściany, 

  wykonanie podparcia ściany, 

  prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów, 

4.  Po wykonaniu ćwiczenia  grupy próbują dokonać jego analizy. 
5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
Faza kończąca 
6.  Uporządkowanie klasopracowni i stanowisk. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 
Sporządź notatkę na temat poszerzania ław fundamentowych. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Wykonywanie napraw i wzmocnienia fundamentów 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Posiadając  analizę  badań  oraz  zestawienie  kosztów  zaproponuj  sposób  wzmocnienia 

fundamentów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować  przedstawione  dane  dotyczące  rodzaju  fundamentu  oraz  wielkości 

uszkodzeń, 

2)  przeanalizować materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.1.1), 
3)  wybrać jeden ze sposobów wzmocnienia fundamentu, 
4)  zaprezentować wybrany sposób, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  ekspertyzy badań fundamentów, kalkulacja kosztów remontu, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj jednostronne podparcie ścian budynku, za pomocą zastrzałów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić miejsce wykonania wzmocnienia, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  ułożyć dolną belkę oporową, 
5)  wykuć w ścianie bruzdę, 
6)  zamocować w gruncie elementy podwalinowe, 
7)  w bruzdę ścienną wstawić górną belkę oporową, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

8)  podeprzeć górną belkę oporową zastrzałami, opierając je na podwalinach, 
9)  ustabilizować konstrukcję stosując kliny, 
10) sprawdzić stabilność konstrukcji podpierającej, 
11) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
12) posprzątać stanowisko pracy 
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
14) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  narzędzia ciesielskie, 

  elementy drewniane: krawędziaki, okrąglaki, kliny, 

  młot, przecinak, młotek murarski, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  podparcie  ściany  budynku  za  pomocą  obustronnego  osadzenia  dźwigarów 

stalowych w celu wykonania wzmocnienia fundamentu, prowadź prace po jednej stronie ściany. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić miejsce wykonania wzmocnienia, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać jednostronne wykucie bruzdy w ścianie, 
5)  oczyścić bruzdę i zwilżyć wodą lub zaczynem cementowym, 
6)  osadzić belkę stalową na zaprawie cementowej w wykutej bruździe, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  młotek, przecinak lub mechaniczne urządzenie do wykonywania bruzd w murach, 

  sprzęt i narzędzia do przygotowania zaprawy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

  kielnia murarska, 

  belki stalowe, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj podbicie ławy  fundamentowej w celu jej wzmocnienia. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie powinno być wykonane na stanowisku symulacyjnym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić miejsce wykonania wzmocnienia, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  oczyścić boki i spód istniejącego fragmentu, 
4)  wykonać podmurowanie fragmentu fundamentu, 
5)  wykonać  klinowanie  szczeliny  między  starym  a  nowym  fundamentem  gęstą  zaprawą 

cementową, 

6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  cegły ceramiczne, składniki zaprawy cementowej, 

  młotek murarski, szczotka,  

  sprzęt i narzędzia do przygotowania zaprawy, 

  kielnia murarska, poziomnica, sprzęt do ubicia zaprawy, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Naprawa i wzmocnienie ścian  oraz elementów ściennych 
 

5.2.1.Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj badanie pęknięć  używając płytek kontrolnych z gipsu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie należy wykonać w dwóch etapach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  oczyść  spękaną powierzchnię, 
2)  przygotować zaprawę gipsową, 
3)  zamocować płytkę gipsową na zaprawie gipsowej, 
4)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
5)  posprzątać stanowisko pracy,  
6)  sprawdzić po kilku dniach wygląd płytki, 
7)  sformułować i zanotować wnioski, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  płytka gipsowa, 

  zestaw materiałów do wykonania zaprawy gipsowej, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  szczotka, naczynie na zaprawę, drewniane mieszadło, kielnia, 

  przymiar liniowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj naprawę ściany murowanej, która posiada niewielkie pęknięcia. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Stanowisko  ćwiczeń  powinno  być  przygotowane  tak  ,  aby  pęknięcia  tynku  odpowiadały 
pęknięciom ściany. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,  
3)  usunąć tynk w miejscu rys,  
4)  oczyścić dokładnie powierzchnie,  
5)  poszerzyć pęknięcia,  
6)  przygotować zaczyn, 
7)  wypełnić szczeliny zaczynem,  
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania zaczynu cementowego, uplastycznionego mlekiem 

wapiennym, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj wzmocnienie ściany murowanej z rysami głębokimi, nie przechodzącymi przez 

całą grubość muru. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,  
3)  oczyścić dokładnie powierzchnie muru,  
4)  poszerzyć pęknięcia,  
5)  wykonać otwory na klamry, 
6)  przygotować zaczyn, 
7)  wypełnić szczeliny, zaczynem,  
8)  założyć klamry, 
9)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
10) posprzątać stanowisko pracy, 
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  klamry wzmacniające, 

  zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj wymianę nadproża nad otworem okiennym o szerokości 1m. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie należy wykonać w dwóch etapach z uwzględnieniem przerwy technologicznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić miejsce wykonania wzmocnienia, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać jednostronne wykucie części ściany, 
5)  osadzić w wykutej części belkę stalową, na zaprawie cementowej, 
6)  po związaniu zaprawy powtórzyć czynności z drugiej strony ściany, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
1)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania murów, 

  zestaw stempli, 

  belka stalowa, 

  zestaw materiałów do wykonania zaprawy cementowej, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj nadproże w ścianie, w miejscu planowanego otworu okiennego, w murze grubości 

1½ cegły. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie należy wykonać w trzech etapach z uwzględnieniem przerw technologicznych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić miejsce planowanego wykonania nadproża, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wyznaczyć położenie otworu, 
5)  wyznaczyć położenie bruzdy, 
6)  wykonać jednostronne wykucie bruzdy, 
7)  osadzić belkę stalową w wykutej bruździe na zaprawie cementowej, 
8)  po związaniu zaprawy powtórzyć czynności z drugiej strony ściany, 
9)  po uzyskaniu przez zaprawę odpowiedniej wytrzymałości, wykuć otwór w ścianie, 
10) przed  przerwą  technologiczną  oczyścić  sprzęt  i  narzędzia  oraz  posprzątać  stanowisko 

pracy, 

11) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania murów, 

  belki stalowe dwuteowe, 

  zestaw materiałów do wykonania zapraw murarskich, 

  rusztowanie do robót murarskich,. 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 6 

Wymień uszkodzone elementy w murze o grubości 2½ cegły. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Mur  na  stanowisku  ćwiczeniowym  powinien  wymagać  naprawy  w  takim  miejscu,  aby  nie 
było konieczne jego stemplowanie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,  
3)  usunąć tynk w miejscu uszkodzonego muru,  
4)  rozebrać odsłonięty z tynku fragment muru, 
5)  oczyścić dokładnie powierzchnię i zmyć ją woda,   
6)  przygotować zaczyn cementowy, 
7)  zamurować powstały otwór,  
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony  indywidualnej, 

  stanowisko z wykonanym fragmentem muru, 

  zestaw materiałów do wykonania zaprawy,  

  cegły ceramiczne, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 7 

Wymień uszkodzone elementy w łęku w murze o grubości 1 cegły. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,  
3)  usunąć zniszczony fragment łęku,  
4)  oczyścić dokładnie powierzchnię  powstałego ubytku i zmyć ją woda,   
5)  przygotować zaczyn cementowy, 
6)  zamurować powstały ubytek,  
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony  indywidualnej, 

  stanowisko z wykonanym i podstemplowanym nadprożem łukowym, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

  zestaw materiałów do wykonania zaprawy,  

  cegły ceramiczne, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 8 

Wymień uszkodzone elementy w sklepieniu półkolistym, z cegły ceramicznej pełnej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,  
3)  usunąć zniszczony fragment sklepienia,  
4)  oczyścić dokładnie powierzchnię  powstałego ubytku i zmyć ją woda,   
5)  przygotować zaprawę cementową, 
6)  zamurować powstały ubytek,  
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony  indywidualnej, 

  stanowisko z wykonanym i podstemplowanym sklepieniem, 

  zestaw materiałów do wykonania zaprawy,  

  cegły ceramiczne, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3. Naprawa i wzmocnienie stropów, sklepień 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj nadbetonowanie części górnej stropu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  usunąć zniszczony beton,  
4)  skuć powierzchnię starego betonu,  
5)  oczyścić powierzchnię betonu; 
6)  uporządkować i uzupełnić zbrojenie, 
7)  przygotować mieszankę betonową, 
8)  zwilżyć stary beton wielokrotnie wodą, 
9)  ułożyć mieszankę betonową bardzo starannie i zagęścić stosując wibrowanie, 
10) oczyścić sprzęt i narzędzia, 
11) posprzątać stanowisko pracy, 
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
13) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów do wykonania betonu, 

  rusztowanie do robót murarskich. 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót betoniarsko zbrojarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj podstemplowanie sklepienia nad otworem szerokości 2m. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  wymierzyć rozstaw stempli, 
4)  rozstawić stemple pod nadprożem, 
5)  usztywnić całość konstrukcji, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw stempli, 

  kliny, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi pomocniczych, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.4. Wykonywanie rozbiórek 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj rozbiórkę ścianki działowej murowanej otynkowanej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  skuć tynk,  
4)  usunąć gruz,  
5)  zdemontować ściankę, 
6)  oczyścić materiał i dokonać składowania elementów nadających się do ponownego użycia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  demontaż  ścianki  działowej  wykonanej  z  płyt  kartonowo  -gipsowych,  na 

szkielecie drewnianym, w której znajduje się stolarka drzwiowa. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  usunąć elementy stolarki drzwiowej,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

4)  dokonać demontażu ścianki próbując odzyskać jak najwięcej materiału, 
5)  dokonać składowania odzyskanego materiału,  
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  wkrętarka akumulatorowa, nóż, przecinak, młotek, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Podaj  kolejność  czynności  podczas  rozbiórki  budynku  wznoszonego  metodami 

tradycyjnymi. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien    omówić  zakres 

ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiału nauczania( poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1), 
2)  wynotować czynności postępowania w odpowiedniej kolejności,  
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  samodzielna praca ucznia z tekstem. 

 

Środki dydaktyczne: 

  poradniki, normy, instrukcje, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj rozbiórkę stropu na belkach stalowych z płytą Kleina. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dokładnie obejrzeć model stropu, 
2)   zaproponować odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  wykonać demontaż płyt ceglanych,  
4)  dokonać demontażu belek, 
5)  zaproponować sposób składowania odzyskanego materiału,  
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  model stropu na belkach stalowych z płytą Kleina, o rozbieralnej konstrukcji, 

 

apteczka,

 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST I 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  napraw, 
remontów i rozbiórek konstrukcji murowych” 

 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. a, 5. b, 6. c, 7. d, 8. c, 9. d, 10. d, 11. c, 
12. a, 13. c, 14. b, 15. d, 16. b, 17. d, 18. c, 19. a, 20. c.

 

 

Plan testu   

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić kolejność robót przy naprawie 

fundamentów 

Wskazać cel odciążenia fundamentów 

P 

Określić rozstaw zastrzałów przy 

jednostronnym podparciu ściany 

C 

P 

Wskazać sposób odciążenia fundamentów 

Wyjaśnić pojęcie iniekcji 

P 

Określić głębokość przemurowania ściany 

P 

Określić położenie ściągów przy 

wzmacnianiu budynków 

C 

P 

 Dobrać sposób naprawy do rodzaju 

uszkodzenia ścianki działowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

 Określić sposób wzmocnienia 

stropowych belek stalowych 

P 

10 

Wskazać sposób wzmocnienia ściany 

B 

P 

11 

 Określić warunki wykonania otworu w 

ścianie 

C 

P 

12 

Określić kolejność demontażu urządzeń 

instalacyjnych  

C 

P 

13 

 Określić kolejność robót rozbiórkowych 

C 

P   

14 

Scharakteryzować sposób wzmocnienia 

elementów nośnych stropu Akermana 

P   

15 

 Określić  sposób podparcia sklepień i 

łuków na czas remontu 

C 

P  

16 

Określić kolejność rozmontowania 

podstemplowania sklepienia 

C 

P 

17 

Scharakteryzować rozbiórkę ściany za 

pomocą lin 

PP 

18 

Wyjaśnić pojęcie korozji muru 

C 

PP 

19 

Określić przyczynę powstania 

uszkodzenia ściany 

C 

PP 

a  

20 

Określić sposób mocowania cięgien  

C 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  napraw,  remontów  i  rozbiórek 

konstrukcji murowych. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej  znajdują 
się zadania  wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  na 

później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Roboty naprawcze fundamentów rozpoczyna się od 

a)  podparcia fundamentu w miejscu uszkodzenia. 
b)  odsłonięcia fundamentów w zasięgu uszkodzenia. 
c)  usunięcia części uszkodzonego fundamentu. 
d)  zabetonowania uszkodzenia fundamentu. 
 

2.  Podczas naprawy fundamentów ściany podpiera się jednostronnie lub dwustronnie w celu   

a)  odciążenia fundamentów.   
b)  obciążenia fundamentów.  
c)  odciążenia ścian.  
d)  obciążenia stropów. 
 

3.  Przy jednostronnym podparciu ściany zastrzały mają rozstaw 

a)  0,5m-1,0m. 
b)  1,25m -2,0m. 
c)  1,5m-2,5m. 
d)  2,5m-3,0m. 
 

4.  Fundament można odciążyć podpierając ściany, albo poprzez 

a)  wmurowanie belek stalowych w bruzdy na całej długości ściany. 
b)  obmurowanie ściany warstwą cegieł na całej długości. 
c)  obetonowując ściany na całej długości. 
d)  wmurowanie belki stalowej po jednej stronie ściany. 
 

5.  Iniekcja polega na zapełnieniu ubytków  

a)  zaczynem gipsowym. 
b)  zaczynem cementowym. 
c)  zaprawą cementową. 
d)  zaprawą gipsową. 
 

6.  Jeżeli  pęknięcia  muru  są  znacznej  wielkości,  występują  w  wielu  miejscach  i  wchodzą 

głęboko w mur, to stosuje się miejscowe rozebranie i przemurowanie ściany na głębokość 
nie mniejszą niż 
a)  1½ cegły.   
b)  1 cegły. 
c)  ½  cegły. 
d)  ¼ cegły. 
 

7.  Ściągi  wzmacniające  cały  budynek  wprowadza  się  poziomo  po  zewnętrznym  obrysie 

murów na wysokości  
a)  ¼ kondygnacji. 
b)  połowy kondygnacji. 
c)  fundamentów. 
d)  stropów. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

8.  Jeżeli  w  ściance  działowej  występują  uszkodzenia  pojedynczych  cegieł  to  naprawę 

przeprowadza się w następując sposób  
a)  rozbiera się całą ściankę i wykonuje nową. 
b)  skuwa się część uszkodzonej cegły i dokleja na zaprawie cementowej kawałek cegły. 
c)  usuwa  się  wraz  z  resztkami  starej  zaprawy  uszkodzoną  cegłę  i wstawia  nową  na 

zaprawie cementowej. 

d)  usuwa się resztki starej zaprawy  i spoinę wypełnia nową zaprawą cementową. 
 

9.  Stalowe belki stropowe można wzmocnić przez  

a)  wykonanie belki żelbetowej pod belką stalową. 
b)  wykonanie belki żelbetowej nad belką stalową. 
c)  przyspawanie do nich zbrojenia. 
d)  przyspawanie do nich dodatkowych elementów stalowych. 
 

10. Jeżeli rysa przecina całą grubość ściany, to wzmocnienie należy wykonać 

a)  po tej stronie gdzie  rysa jest dłuższa.     
b)  po tej stronie gdzie  rysa jest szersza. 
c)  po jednej stronie ściany. 
d)  po obu stronach ściany. 
 

11. Wykonując otwór w istniejącej ścianie, wykuwa się go po osadzeniu belek nadprożowych, 

Czas jaki musi upłynąć od osadzenia belek wynosi 
a)  1

÷

4 dni. 

b)  1

÷

2 dni. 

c)  3

÷

4 dni. 

d)  1

÷

3 dni. 

 

12. Demontaż urządzeń instalacyjnych przeprowadza się 

a)  piętrami od góry.  
b)  piętrami od dołu. 
c)  dowolnie. 
d)  od środkowej kondygnacji. 
 

13. Po likwidacji instalacji oraz pieców przystępuje się do demontażu 

a)  stropów. 
b)  ścian nośnych. 
c)  drzwi i okien.  
d)  ścian działowych. 
 

14. Elementy nośne stropu Akermana wzmacnia się przez  

a)  dodanie od spodu belek stalowych. 
b)  dodanie od spodu dodatkowych prętów zbrojenia. 
c)  podwieszenie do nich siatki stalowej. 
d)  zabetonowanie górą siatki stalowej. 
 

15. Sklepienia i łuki podpiera się na czas remontu lub wzmacniania za pomocą  

a)  belki umieszczonej w kluczu łuku i podstemplowanej w dwóch miejscach. 
b)  belki umieszczonej w połowie rozpiętości i podstemplowanej w trzech miejscach. 
c)  rusztowania takiego samego jakiego używa się do ich wykonania. 
d)  deskowania i stemplowania takiego samego jakiego używa się do ich wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

16. Podstemplowania  sklepień  rozbiera  się  po  dostatecznym  związaniu  wzmacnianej 

konstrukcji, najpierw usuwa się  
a)  stemple. 
b)  części ukośne. 
c)  deskowanie.  
d)  części poziome. 
 

17. Rozbiórkę ścian za pomocą  lin  wykonuje się po oczyszczeniu terenu, na który  ściana  ma 

być przewrócona. Następną czynnością jest 
a)  założenie lin.  
b)  podstemplowanie stropu.  
c)  założenie klamer. 
d)  odpowiednie rozcięcie ściany. 
 

18. Korozja jest procesem niszczenia muru na skutek 

a)  działania czynników fizycznych. 
b)  procesów rozmywania muru. 
c)  działania czynników fizykochemicznych. 
d)  działania czynników chemicznych. 

 
19. Pęknięcia ściany zanikające w górze są na ogół oznaką 

a)  Nierównomiernego osiadania fundamentu. 
b)  uszkodzenia stropu. 
c)  odchylenia stropu. 
d)  odchylenia ściany. 
 

20. Cięgna mocuje się w narożach ścian do 

a)  poziomych płaskowników. 
b)  poziomych kątowników. 
c)  pionowych kątowników. 
d)  pionowych płaskowników. 

 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji murowych  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

c  

 

19 

c  

 

20 

c  

 

 

Razem 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

TEST II 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  napraw, 
remontów i rozbiórek konstrukcji murowych”. 

 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. a, 4. d, 5. a, 6. b, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. b, 15. a, 16. c, 17. rozcięcie ściany, 18. fizykochemicznych, 19. 
nierównomiernego, 20. pionowych kątowników.

 

Plan testu  

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Podać sposób montowania płytek 

kontrolnych 

Rozróżnić sposób wzmocnienia 

fundamentów 

P 

Określić rozstaw kotew w fundamencie 

C 

P 

Określić rozstaw poprzecznych belek 

wzmacniających 

Określić klasę betonu do wzmacniania 

fundamentów 

P 

Określić sposób czyszczenia powierzchni 

betonowej 

P 

Określić średnicę kotew przy 

wzmacnianiu fundamentów z  kamienia 

C 

P 

 Określić wielkość odcinków podcięcia 

lawy fundamentowej 

 Określić wielkość ziarn piasku 

dodawanego przy metodzie iniekcji 

P 

10 

Wskazać sposób wzmocnienia ściany 

B 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

11 

 Określić warunki wykonania otworu w 

ścianie 

C 

P 

12 

Określić wysokość bruzd wykuwanych 

przy wzmacnianiu  nadproży 

C 

P 

13 

 Określić rodzaj zaprawy do wypełnienia 

przestrzeni wokół belek   

C 

P   

14 

Scharakteryzować naprawę płyty 

bezżebrowej 

P   

15 

 Określić  sposób rozbiórki ścianek 

działowych 

C 

16 

Scharakteryzować rozbiórkę dachów 

C 

 

17 

Scharakteryzować rozbiórkę ściany za 

pomocą lin 

PP 

rozcięcie ściany 

18 

Wyjaśnić pojęcie korozji muru 

B 

PP 

fizyko-

chemicznych  

19 

Określić przyczynę powstania 

uszkodzenia ściany 

C 

PP 

nierównomierne

go  

20 

Określić sposób mocowania cięgien 

C 

PP 

pionowych 

kątowników 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń  dydaktycznych  –    ewentualne  niskie  wyniki  przeprowadzonego 
sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  remontów  i  napraw  konstrukcji 

murowych. 

5.  W  części  podstawowej      znajdują  się  zadania  wielokrotnego  wyboru  (jedna  odpowiedź 

jest prawidłowa) w części ponadpodstawowej zadania typu uzupełnij lukę. Pytania z luką 
wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.   

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Jeżeli chcemy stwierdzić istnienie ruchów fragmentów ścian, to płytki kontrolne należy 

przykleić w stosunku do rysy  
a)  prostopadle. 
b)  równolegle. 
c)  pod kątem 60

°

d)  pod kątem 45

°

 

2.  Na rysunku pokazane jest wzmocnienie fundamentu przez   

a)  dwustronne obetonowanie.   
b)  obmurowanie.  
c)  podwyższenie.  
d)  wykonanie ławy żelbetowej. 

                               

 

3.  Podczas obustronnego obetonowania fundamentu zakłada się kotwy co około 

a)  0,5m. 
b)  1,0m. 
c)  1,5m. 
d)  2,5m. 
 

4.  Jeżeli  obciążenie  nowego  poszerzonego  fundamentu  ma  być  duże  to  osadza  się 

dodatkowo stalowe belki poprzeczne w rozstawie co 
a)  1.5÷2m. 
b)  2÷2,5m. 
c)  0.5÷1m. 
d)  2÷3m. 
 

5.  Do wzmacniania fundamentów stosuje się beton klasy B10 lub  

a)  B15. 
b)  B20.  
c)  B7,5. 
d)  B25. 
 

6.  Powierzchnię  betonu    czyści  się  za  pomocą  stalowych  szczotek,  szlifierek,  sprężonego 

powietrza lub 
a)  ścierką.   
b)  wody pod ciśnieniem. 
c)  pędzlem. 
d)  piaskowania. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  Przy obustronnym obetonowaniu fundamentu z kamienia, kotwy mają średnicę  

a)  6-10 mm. 
b)  14-24 mm. 
c)  10-14 mm. 
d)  24-40 mm. 
 

8.  Wzmocnienie  fundamentu  polegające  na  podcięciu  starej  ławy  i  domurowaniu  nowego 

fragmentu z cegły odbywa się odcinkami około  
a)  0,8÷1,0m. 
b)  1,8÷2,0m. 
c)  2,8÷3,0m. 
d)  0,5÷1,5m. 
 

9.  Stosując iniekcję przy znacznych spękaniach, do zaczynu cementowego dodaje się piasku 

o średnicy ziarenek do  
a)  1 mm. 
b)  4 mm. 
c)  2 mm. 
d)  6 mm. 
 

10. Jeżeli rysa nie przecina całej grubości ściany, to wzmocnienie należy wykonać 

a)  tylko po stronie gdzie jeszcze nie występuje rysa .     
b)  tylko po stronie gdzie występuje rysa. 
c)  na dole ściany. 
d)  po obu stronach ściany. 
 

11. Wykonując otwór w istniejącej ścianie, wykuwa się go 

a)  po osadzeniu jednej belki. 
b)  przed osadzeniem belek nadprożowych. 
c)  po osadzeniu belek nadprożowych. 
d)  bez wzmocnień nadproża. 
 

12. Przy  wzmacnianiu  nadproży  belkami  stalowymi  wykuwa  się  w  murze  poziomą  bruzdę 

wysokości przewidzianej belki zwiększoną o 
a)  40-60 mm.  
b)  10-20 mm. 
c)  20-30 mm. 
d)  30-50 mm. 

 

13. Przy  wzmacnianiu  nadproży  belkami  stalowymi,  przestrzeń  wokół  końców  belek 

wypełnia się 
a)  gęstoplastyczną zaprawą wapienną. 
b)  gęstoplastyczną zaprawą cementową. 
c)  ciekłą  zaprawą cementową.  
d)  ciekłą zaprawą wapienną. 

 

14. Płyty bezżebrowe mogą być wzmacniane belkami  

a)  stalowymi  wbudowanymi od góry płyty. 
b)  stalowymi  wbudowanymi od spodu płyty. 
c)  żelbetowymi wykonanymi od spodu. 
d)  żelbetowymi wykonanymi od góry płyty. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

15.  Rozbiórkę ścianek działowych tynkowanych rozpoczyna się od 

a)  odbicia tynku. 
b)  zmycia farby. 
c)  usuwania elementów od góry. 
d)  usuwania elementów od dołu. 
 

16. Rozbiórkę dachów dzieli się na dwa etapy  

a)  rozbiórkę  konstrukcji nośnej i rozbiórkę obróbek blacharskich. 
b)  rozbiórkę pokrycia i rozbiórkę obróbek blacharskich. 
c)  rozbiórkę pokrycia i rozbiórkę konstrukcji nośnej. 
d)  rozbiórkę obróbek blacharskich i rozbiórkę komina. 
 

17. Rozbiórkę ścian za pomocą  lin  wykonuje się po oczyszczeniu terenu. na który  ściana  ma 

być przewrócona. Następną czynnością jest

 

………………………………………………... 

 
18. Korozja jest procesem niszczenia muru na skutek

 

działania czynników …………………... 

……………………………………………………………….. 
 
19. Pęknięcia  ściany  zanikające  w  górze  są  na  ogół  oznaką  …………………….osiadania 

fundamentu.  

 
20. Cięgna mocuje się w narożach ścian do ………. …………………………………………... 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji murowych  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

 

Razem 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7. LITERATURA  
 

1.  Adamiec B, Mirski J. Z: Utrzymanie zasobów budowlanych WSiP, Warszawa 1999r 
2.  Martyniak W, Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997 r. 
3.  Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r. 
4.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997  z  nowymi  specyfikacjami  uwzględniającymi  nowe technologie  wykonywania robót 
w budownictwie. 

5.  Katalogi firm