SCENARIUSZE, POMOCE I
KARTY PRACY
ZAJĘĆ W KLASIE I
INTEGRACYJNEJ
1. Rozumiem innych.
2. Jestem dobrym kolegą.
Klasa: I a (integracyjna)
Stan klasy: 15 uczniów
Prowadząca: Joanna Ślewicka
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I INTEGRACYJNEJ
I.INTEGRALNY OŚRODEK TEMATYCZNY: Jak Ŝyć w przyjaźni?
II. TEMATY DZIENNE:
1.
Rozumiem innych.
2.
Jestem dobrym kolegą.
III. CEL GŁÓWNY: Prawo do inności. Pomoc osobom niepełnosprawnym.
IV. PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI
Uczeń:
Współdziała ze współćwiczącym podczas ćwiczeń,
Doskonali podstawowe cechy motoryczne,
Potrafi zaśpiewać piosenkę „Bo co moŜe mały człowiek”,
Jest tolerancyjny wobec niepełnosprawnych,
Uczestniczy w zabawach angaŜujących zmysły,
Słucha tekstu czytanego przez nauczyciela,
Wypowiada się na temat tekstu,
Potrafi wykonać obrazek wykorzystując plastelinę.
V. METODY PRACY: (wg H. Wichury)
podające (informacyjne),
poszukujące (problemowe),
operatywne.
VI. FORMY ORGANIZACYJNE PRACY: (w ujęciu R. Więckowskiego)
indywidualna aktywność zróŜnicowana,
zbiorowa aktywność jednolita.
VII. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ławeczka gimnastyczna, kosz, woreczki,
pachołki, szalik, płyty i odtwarzacz CD, symbole do zawieszenia na tablicy,
ksiąŜka „Dziecięce zasady – jak Ŝyć w przyjaźni” dla kaŜdego ucznia, kilka
sztuk odzieŜy i biŜuterii, karty pracy dla kaŜdego ucznia, miś –maskotka, karty z
konturem misia dla kaŜdego ucznia.
VIII.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.
Czynności organizacyjno – porządkowe – zbiórka w dwuszeregu, powitanie.
2. Zabawa orientacyjno – porządkowa „ Wyścig szeregów”.
Uczniowie stoją w dwóch szeregach na przeciwległych krańcach sali na
wyznaczonych liniach. Na sygnał szeregi zamieniają miejsca, mijając się w
biegu. Wygrywa szereg, który szybciej wykona bieg i ustawi się równo wzdłuŜ
linii.
3. Ćwiczenia kształtujące ze współćwiczącym.
W dwójkach w wykroku podanie rąk partnerowi – naprzemianstronne
skurcze i wyprosty ramion w poziomie z wypychaniem łokci
współćwiczącego w tył,
W rozkroku przodem do współćwiczącego na odległość wyciągniętych
rąk – witanie się z partnerem prawą i lewą ręką (skręty tułowia),
Wyskoki dosięŜne głową do wzniesionej w górę dłoni partnera,
W dwójkach – w leŜeniu tyłem z ramionami wyprostowanymi nad głową,
drugi przetacza partnera jak kłodę,
W siadzie prostym podpartym, stopy na linii kolan współćwiczącego –
wspólne zataczanie kół stopami wokół nóg partnera,
W dwójkach tyłem do siebie w rozkroku skłon tułowia w przód i podanie
sobie rąk w dole (w bramce utworzonej z nóg),
Swobodny marsz uspokajający.
4. Doskonalenie cech motorycznych.
STACJA 1 (na stacji 4 osoby, spośród nich 1 jest „Aniołem StróŜem”)
Slalom między pachołkami w asyście „ Anioła StróŜa”.
STACJA II (na stacji 4 osoby, spośród nich 1 jest „Aniołem StróŜem”)
Przejście równowaŜne po ławeczce z asekuracją „ Anioła StróŜa”.
STACJA III (na stacji 4 osoby, spośród nich 1 jest „Aniołem StróŜem”)
Rzut woreczkiem do kosza. „Anioł StróŜ” odrzuca woreczek kaŜdemu
dziecku.
5.Ćwiczenie rozluźniające.
6.Czynności porządkowe.
7.Śpiewanie piosenki „Bo co moŜe mały człowiek”, zawieszenie na tablicy
symboli wiąŜących się z pomocą innym ( dłoń, serce, słońce, dziewczynka,
chłopiec).
8.Zapisanie tematu na tablicy i zapoznanie dzieci z ksiąŜką.
9.Zabawa skoczna „ Skoki pajaca ”.
10.Pomoc dzieciom niesprawnym ruchowo – odwołanie się do ksiąŜki.
11.Zabawa wyostrzająca słuch „Przyjemne i nieprzyjemne odgłosy”.
Dzieci słuchają „muzyki” kuchni, ulicy, lasu i szkoły. Zadaniem uczniów jest
odgadnięcie, skąd dochodziły dźwięki i wskazanie, które z nich były przyjemne,
a które nie.
12.Pomoc dzieciom niedosłyszącym – odwołanie się do ksiąŜki.
13.Zabawa otwierająca oczy „Komisarz Sokole Oko”.
W środku kręgu znajduje się sześć róŜnych sztuk ubioru i biŜuterii. Jedno z
dzieci odgrywa komisarza „Sokole Oko” i uwaŜnie przygląda się rzeczom.
Następnie opuszcza pomieszczenie i czeka za drzwiami. Teraz któreś dziecko z
grupy zabiera jedną ze zgromadzonych rzeczy i zakłada ją na siebie. Podczas,
gdy z powrotem siada na swoje miejsce, wszyscy wołają o pomoc. Na to
komisarz „Sokole Oko” szybko wchodzi do pomieszczenia i próbuje odnaleźć
brakujący łup.
14. Pomoc dzieciom niewidomym i słabo widzącym – odwołanie się do ksiąŜki.
15. Relaksacja.
Wyobraź sobie, Ŝe jesteś białą śnieŜną gwiazdką. Wyglądasz ślicznie na tle
błękitnego nieba. Delikatny wiaterek przemieszcza gwiazdki w róŜne strony, nie
jesteś sama, tańczą obok Ciebie inne białe gwiazdki. Jest wam razem dobrze,
lubicie z sobą przebywać, zawsze moŜecie na siebie liczyć. Pod wami wciąŜ
zmienia się krajobraz. Widzicie w dole piękny las, rozległe białe pola, które
przecina rzeka, a wzdłuŜ niej droga, ale to wszystko jest na dole. Ty beztrosko
wirujesz z innymi śnieŜnymi gwiazdkami. Jesteś radosna i bezpieczna, jesteś
szczęśliwa, masz swoje miejsce, jesteś potrzebna i waŜna, jesteś jedyna i
niepowtarzalna. Czujesz, Ŝe jesteś kochana i akceptowana. Zapamiętaj te
wszystkie odczucia, zawsze będziesz mogła do nich wrócić. A teraz powoli
wracasz do klasy, na swoje miejsce i przestajesz być śnieŜną gwiazdką.
16. Praca samodzielna w kartach pracy i sprawdzenie pracy samodzielnej.
17. Wysłuchanie wiersza recytowanego przez nauczyciela ( pokaz maskotki).
Jak miło misia wziąć do ręki,
Jest taki ciepły, taki miękki.
Miś lubi wszystko, co i wy.
Ś
mieszne mruczanki, bajki, gry.
A z kim wieczorem zasypiacie?
Z misiem, bo to przyjaciel.
18.Rozmowa na temat ulubionych przytulanek.
19.Wykonanie obrazka dla kolegi „ Miś” – malowanie plasteliną.
Przygotowanie materiałów i stanowisk pracy,
Rozdanie kartek z konturem misia,
Omówienie sposobu wykonania zadania,
Twórcza praca dzieci.
20. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
VIII. ZAPIS W DZIENNIKU.
Ć
wiczenia ruchowe ze współćwiczącym.
Rozmowa na temat tolerancji i pomocy osobom niepełnosprawnym na
podstawie wybranych fragmentów ksiąŜki „ Dziecięce zasady – jak Ŝyć w
przyjaźni?”. Zabawy rozwijające zmysły.
Malowanie plasteliną obrazka pt. „Miś” – prezent dla kolegi.
Klasa: I a (integracyjna)
Stan klasy: 15 uczniów
Prowadząca: Joanna Ślewicka
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I a
I. INTEGRALNY OŚRODEK TEMATYCZNY: Jak Ŝyć w przyjaźni?
II.TEMATY DZIENNE:
a.
Rozumiem innych.
b.
Jestem dobrym kolegą.
III. CEL GŁÓWNY: Odpowiedzialność za słowa i czyny.
IV. PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI
Uczeń:
Wymienia rodzaje niepełnosprawności,
Stara się być odpowiedzialny za słowa i czyny,
Czyta ze zrozumieniem,
Wykonuje gazetkę na temat pomocy niepełnosprawnym,
Potrafi wykonać zadanie wskazując dobre dziecko,
Poprawnie przepisuje zdanie z tablicy,
Dodaje, odejmuje i porównuje liczby w zakresie 20.
V. METODY PRACY: (wg H. Wichury)
podające (informacyjne),
poszukujące (problemowe),
operatywne.
VI. FORMY ORGANIZACYJNE PRACY: (w ujęciu R. Więckowskiego)
indywidualna aktywność zróŜnicowana,
zbiorowa aktywność jednolita,
aktywność grupowa.
VII. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zdania do cichego czytania w duŜym
formacie, obrazki, materiał do wykonania gazetki, karty pracy dla kaŜdego
ucznia, tablica liczbowa, serca – punkty.
VIII.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Wypowiedzi uczniów na temat rodzajów niepełnosprawności – przypomnienie
wiadomości, uzupełnianie zdań.
Uczeń, który nie pracuje na zajęciach w odpowiednim tempie to
uczeń....
Ludziom, którzy poruszają się na wózkach kłopot sprawia ......
Czasami osoby chorujące na tę chorobę mają kłopot z oddychaniem,
uŜywają inhalatorów. Ta choroba to ......
Te osoby mają kłopot ze wzrokiem.......
Ludzie, którzy mają kłopot ze słuchem .......
Niektóre dzieci uczą się z trudem, zdarza się, Ŝe w szkole popełniają
ciągle te same ......
Osoba, która musi jadać regularnie, unikać słodyczy i mierzyć poziom
cukru we krwi choruje na ........
Są dzieci, które wstydzą się odzywać, bawić to dzieci ........
2.
Podanie tematu zajęć.
3.
Ciche czytanie przez uczniów zdań określających kolegę dobrego i złego
wybór przez uczniów określeń dobrego kolegi.
4.
Wykonywanie gazetki – wklejanie wybranych zdań i obrazków.
5.
Przerwa sródzajęciowa.
6.
Praca indywidualna w kartach pracy - serca do wycinania dla uczniów
niepełnosprawnych intelektualnie.
7.
Podsumowanie zajęcia, umieszczenie gazetki na tablicy.
8.
Dodawanie, odejmowanie i porównywanie liczb z wykorzystaniem tablicy
liczbowej.
Rozgrzewka matematyczna:
-
Przeczytaj wszystkie cyfry z szeregu d.
-
Przeczytaj cyfry z rzędu 7.
-
Przeczytaj cyfry z rzędu 8, większe od 7 itp.
Praca w grupach .
Wszyscy uczniowie rozwiązują zadania w kartach pracy. Następnie kaŜda grupa
losuje zadanie do rozwiązania (na tablicy). Za dobrze obliczone zadanie
otrzymuje punkt w postaci serca. Grupa, która zdobędzie najwięcej serc zostaje
zwycięzcą. (Grupy mają moŜliwość zdobycia dodatkowych punktów np. za
dobrą współpracę).
10. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
VIII.
ZAPIS W DZIENNIKU.
Tworzenie gazetki „Jestem dobrym kolegą”. Ciche czytanie ze zrozumieniem
zdań na temat pomocy niepełnosprawnym – wybór odpowiedzi.
Dodawanie, odejmowanie i porównywanie liczb z wykorzystaniem tablicy
liczbowej.
PIERWSZY DZIEŃ
KUCHNIA
ULICA
LAS
SZKOŁA
KARTA PRACY UCZNIA
Imię i nazwisko ..........................................
1. W kaŜdym szeregu opuść literę F, pozostałe litery pokoloruj. Odczytaj
wyrazy, które powstały.
Dzieci niepełnosprawne.
1
F
F
P
O
W
O
L
N
E
F
2
F
C
H
O
D
Z
E
N
I
E
3
F
F
F
F
A
S
T
M
A
F
4
F
N
I
E
W
I
D
O
M
I
5
F
F
F
G
Ł
U
S
I
F
F
6
F
F
B
Ł
Ę
D
Y
F
F
F
7
F
F
C
U
K
R
Z
Y
C
A
8
N
I
E
Ś
M
I
A
Ł
E
F
2. W szeregach od 1 do 8 odszukaj podkreślone litery. Napisz je pod cyfrą.
1
2
3
4
5
6
7
8
3. Uzupełnij zdanie wyrazami z zadania drugiego.( Początek zdania napisany
przez nauczyciela – Dziecku, które potrzebuje pomocy powiem ….)
DRUGI DZIEŃ
KARTA PRACY UCZNIA
Imię i nazwisko ..........................................
1. Pokoloruj na czerwono serca ze zdaniami, które wypowiadają dobre dzieci.
Pozostałe na czarno.
Biegnę
po pomoc!
Ale jesteś
mały!
Jesteś moją
Nigdy ze koleŜanką.
mną nie
wygrasz!
PoŜyczę Ci
mój zeszyt.
2. Ile serc pokolorowałeś na czerwono, a ile na czarno. Dlaczego?
3. Przepisz zdanie z tablicy. *
* Będę dobrą koleŜanką. (dziewczynki )
* Będę dobrym kolegą. ( chłopcy )
KARTA PRACY UCZNIA
Imię i nazwisko ..........................................
Zadanie 1.
a. Uporządkuj liczby z szeregu b od najmniejszej do największej.
b. Jakich liczb od 1 do13 brakuje?
Zadanie 2.
Wypisz liczby z rzędów 5, 6, 7. W miejsce kropek wstaw znaki <, > lub =.
.........
.........
.........
.........
.........
.........
.........
.........
.........
.........
Przeczytaj zapis matematyczny z zadania 2.
Zadanie 3.
Zapisz liczby z rzędu 8, od kaŜdej liczby odejmij 3.
−
3
=
−
3
=
−
3
=
−
3
=
−
3
=
Zadanie 4.
Dodaj do siebie liczby z rzędu 5 i 6.
+
=
+
=
+
=
+
=
+
=
Zadanie 5.
Zapisz liczby z rzędu 11 odejmij tak, aby wynik był zawsze 10.
−
=
10
−
=
10
−
=
10
−
=
10
−
=
10
Zadanie 6.
Zapisz liczby z rzędu 9 dodaj je tak, aby wynik był zawsze 8.
+
=
8
+
=
8
+
=
8
+
=
8
+
=
8
POMOCE
(PIERWSZY DZIEŃ)
POMOCE
(DRUGI DZIEŃ)
1 2 3 4 5
a
2 3 8 9 5
b
1 7 2 4 3
c
3 2 3 5 4
d
4 6 4 6 1
e
5 4 1 3 2
6 7 8 9 10 11
3 9 9 4 4 15
7 3 10 2 2 13
2 4 8 3 3 14
6 6 7 0 5 12
4 2 6 1 1 11
Pomogę Ci. Idę do kina.
Poradzisz sobie sam.
Pobawmy się razem.
Zaopiekuję się Tobą.
Postaram się Ciebie
zrozumieć.
Nie wiem co mówisz.
Poczytam z Tobą.
Czytasz za wolno.
Porozmawiajmy.
Nie mam dziś dla Ciebie
czasu.
Podaj mi rękę.
Poproś o pomoc kogoś
innego.
DZIECIĘCE
ZASADY
Jak Ŝyć w przyjaźni ?