background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

    NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

Izabela Rosiak 

 
 
 
 
 
 

Eksploatowanie  maszyn  i  urządzeń  ogólnego  zastosowania 
321[09].Z1.02 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Zbigniew Iwasiuk  
mgr inż. Apolonia Lewandowska  
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
Izabela Rosiak 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Maria Majewska  
 
 
 
 
Korekta: 

 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  321[09].Z1.02 
„Eksploatowanie  maszyn  i  urządzeń  ogólnego  zastosowania”  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik technologii żywności. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

5. Ćwiczenia 

14 

5.1. Maszyny przepływowe 

14 

5.1.1. Ćwiczenia 

14 

5.2. Maszyny cieplne, wytwornice pary, urządzenia chłodnicze 

18 

5.2.1. Ćwiczenia 

18 

5.3. Urządzenia do zamrażania żywności

 

22 

5.3.1. Ćwiczenia

 

22 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów  

25 

7. Literatura 

38 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii żywności 321[09]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  jakie  są  konieczne  by  uczeń  mógł  przystąpić  do  realizacji  tej 
jednostki modułowej; 

 

cele kształcenia, które uczeń opanuje podczas kształcenia w tej jednostce modułowej; 

 

przykładowe scenariusze zajęć; 

 

propozycje  ćwiczeń  po  każdym  z  rozdziałów,  które  pozwolą  uczniom  osiągnąć 
umiejętności praktyczne związane z tą jednostką modułową; 

 

przykładowe  dwa  sprawdziany  osiągnięć,  które  umożliwią  sprawdzenie  wiadomości  
i  umiejętności  opanowanych  przez  uczniów  podczas  realizacji  programu  jednostki 
modułowej. Sprawdziany podane są w formie testu; 

 

wykaz  zalecanej  literatury,  z  jakiej  uczniowie mogą korzystać w celu poszerzenia swoich 
wiadomości. 
Przy  realizacji  jednostki  modułowej  mogą  Państwo  korzystać  z  zaproponowanych  

w poradniku dla ucznia pytań sprawdzających oraz sprawdzianów postępów uczniów. 

Poradnik  zawiera  wiadomości  dotyczące  dynamiki  płynów,  pracy  pomp  i  sprężarek, 

maszyn  cieplnych,  wytwornic  pary,  urządzeń  chłodniczych  oraz  urządzeń  do  zamrażania 
żywności.  Ujęto  również  treści  opisujące  czynniki  chłodnicze  stosowane  w  chłodzeniu  
i zamrażaniu żywności 

W  trakcie  omawiania  programu  należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  przestrzeganie 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  eksploatacji  maszyn  i  urządzeń  ogólnego 
zastosowania. 

Ważne  jest  by  uczeń  posiadł  umiejętność korzystania  z  dokumentacji technicznej  maszyn  

i urządzeń. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.:  pokazu  z  objaśnieniem, 
metody projektów, tekstu przewodniego, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[09].Z1 

Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym 

321[09].Z1.01 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń elektrycznych 

321[09].Z1.06 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń stosowanych w procesach dyfuzyjnych, 

fizykochemicznych i biotechnicznych 

321[09].Z1.03 

Wykorzystanie środków 

transportu  

w przemyśle spożywczym 

321[09].Z1.04 

Eksploatowanie maszyn  

i urządzeń do obróbki 

mechanicznej 

321[09].Z1.05 

Eksploatowanie maszyn  

i urządzeń do obróbki 

termicznej 

321[09].Z1.02 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać  z  różnych  źródeł  informacji  m.in.:  norm,  instrukcji,  dokumentacji  technicznej  
i technologicznej, 

 

czytać rysunki w dokumentacji technicznej, 

 

wykonywać rysunki prostych części maszyn i urządzeń, 

 

stosować uproszczenia i oznaczenia umowne w rysunku technicznym, 

 

wyjaśniać budowę części maszyn, ich działanie i zastosowanie, 

 

organizować  stanowisko  pracy  w  zakładzie  przetwórstwa  spożywczego  zgodnie  
z  wymaganiami  ergonomii,  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 
przeciw pożarowej, 

 

określać zastosowanie maszyn i urządzeń stosowanych w przemyśle spożywczym, 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa,  higieny  pracy  i  ochrony  przeciwpożarowej  podczas 
eksploatacji  instalacji  elektrycznej,  wodnokanalizacyjnej,  gazowej  i  cieplnej  w  przemyśle 
spożywczym, 

 

posługiwać się programami komputerowymi do wykonania rysunku technicznego. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dokonać  klasyfikacji  maszyn  ogólnego  zastosowania  wykorzystywanych  w  przemyśle 
spożywczym, 

 

określić budowę i zasadę działania maszyn ogólnego zastosowania, 

 

określić parametry pracy maszyn ogólnego zastosowania, 

 

obsłużyć maszyny i urządzenia ogólnego zastosowania w przemyśle spożywczym

 

określić wymagania dotyczące instalacji rurociągów w zakładach przemysłu spożywczego, 

 

rozróżnić sposoby chłodzenia i czynniki chłodnicze stosowane w przemyśle spożywczym, 

 

scharakteryzować typy zamrażarek, 

 

dobrać maszyny ogólnego zastosowania do procesów produkcji, 

 

skorzystać  z  instrukcji  serwisowych  i  Dokumentacji  Techniczno-Ruchowej  dotyczącej 
eksploatacji maszyn ogólnego zastosowania, 

 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  obsługi  maszyn  ogólnego 
zastosowania. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Technik technologii żywności 321[09] 
Moduł: Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym 321[09].Z1 
Jednostka  modułowa:  Eksploatowanie  maszyn  i  urządzeń  ogólnego  zastosowania 

321[09].Z1.02 

 
Temat: Wykorzystanie urządzeń zamrażających w procesach przemysłu spożywczego 

 

Cel ogólny:  dobranie  urządzeń  zamrażających,  do  wybranych  procesów  przemysłu 

spożywczego 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

– 

rozróżnić podstawowe metody zamrażania, 

– 

określić podstawowe typy urządzeń zamrażających, 

– 

wyjaśnić budowę i zasadę działania urządzeń zamrażających, 

 

określić zastosowanie metod zamrażania i urządzeń zamrażających 

 

określić  czynności  wykonywane  podczas  użytkowania  zamrażarek  z  uwzględnieniem 
higieny i bezpieczeństwa pracy. 
 

Metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda projektów 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa 
 

Czas: 6 x 45 minut 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schematy budowy zamrażarek, 

 

opis działania zamrażarek, 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe wybranych typów zamrażarek, 

 

materiały piśmienne,

 

 

kontrakty,

 

 

sprawozdanie (przy prezentacji uczniów).

 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Wprowadzenie do projektu: 

W przemyśle spożywczym do przeprowadzenia określonych procesów produkcyjnych, 

jak  również  do  przechowywania  surowców  i  produktów  niezbędne  są  urządzenia 
zamrażające.  Ich  prawidłowe  zastosowanie  decyduje  o  jakości  procesu,  a  tym  samym 
produktów  spożywczych.  Bardzo  ważne  jest  by  przestrzegać  prawidłowej  eksploatacji 
urządzeń stosowanych do zamrażania. 

2.  Etapy pracy metodą projektów: 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Etap I. Wprowadzenie do zagadnień tematycznych projektów (planowany czas – 1 

godzina) 

  określenie celu ogólnego zajęć. 

Etap II. Organizacja pracy oraz sformułowanie tematu projektu i ustalenie jego zakresu 

(planowany czas – 1 godzina) 

  przedstawienie propozycji składu zespołów roboczych – wybór lidera grupy, 

  sprecyzowanie tematu projektu, 

  określenie zakresu projektu, 

  ustalenie terminu wykonania projektu, 

  określenie kryteriów oceniania projektów, 

  podpisanie kontraktów. 

Etap III. Realizacja projektu - (planowany czas – 3 godziny + praca domowa) 

  wyszukiwanie i dobór informacji, 

  określenie możliwego rozwiązania problemu, 

  pisanie sprawozdania, 

  konsultacje z nauczycielem, 

  przygotowanie prezentacji. 

Etap IV. Prezentacja projektów (planowany czas – 1 godzina) 

  prezentowanie, kolejno przez zespoły, swoich projektów przed całą klasą, 

  dyskusja, zadawanie pytań. 

Etap V. Ocena projektów 

  ocena zespołów i poszczególnych uczniów (ocenie podlega sprawozdanie i prezentacja 

projektu). 

Etap VISprawdzian założonych celów. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Załącznik 1 

 

OCENA PRACY UCZNIÓW 

 

Kryteria oceniania: 

1.  Ocena pracy i przedsiębiorczości (0-16) punktów 

  umiejętność pracy w zespole, 

  stopień uzyskania zamierzonych celów, 

  dodatkowe poszukiwania informacji, 

  oryginalność pracy. 

2.  Wzajemne ocenianie pracy uczniów w grupie (0 – 8)punktów. 
3.  Ocena sprawozdania (0-8) punktów 

  poprawność treści, 

  samodzielność pracy, 

  estetyka „pracy”, 

  terminowość wykonania projektu, 

  sposób prezentacji. 

4. Ocena prezentacji (0 – 8) punktów 

  logiczny i jasny sposób wypowiedzi, 

  umiejętność komunikowania się i współdziałania w zespole, 

  pomoce wykonane dla celów prezentacji, 

  formułowanie właściwych wniosków. 

 

Ogółem: 

  Ocena pracy i przedsiębiorczości (0 – 16) punktów, 

  Wzajemne ocenianie pracy uczniów w grupie (0 – 8) punktów, 

  Ocena sprawozdania (0 – 8) punktów, 

  Ocena prezentacji (0 – 8) punktów. 

                                                             

razem: 40 punktów 

35 – 40 – ocena celująca 
30 – 35 – ocena bardzo dobra 
25 – 30 – ocena dobra 
20 – 25 – ocena dostateczna 
15 – 20 – ocena mierna 

0 – 15 – ocena niedostateczna 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Załącznik 2 
 

KONTRAKT 

ZAWARTY POMIĘDZY NAUCZYCIELEM A UCZNIEM (UCZNIAMI) 

NA WYKONANIE PROJEKTU 

 

Temat....................................................................................................................................... 
................................................................................................................................................. 
w dniu..........................................................(dzień, miesiąc, rok) 

 

Kontrakt zawarto pomiędzy........................................... 

(nauczycielem) 

i uczniami: ............................................................................ 

.............................................................................. 
.............................................................................. 
.............................................................................. 

klasy.................... 

 

Na mocy niniejszego KONTRAKTU: 

 

1.  Uczniowie zobowiązują się do wykonania projektu zgodnego z opisem. 

2.  Uczniowie  zobowiązują  się  do  złożenia  sprawozdania  i  zaprezentowania  projektu 

w dniu................................................................................... 

3.  Nauczyciel  zobowiązuje  się  do  opieki  merytorycznej  nad  uczniem  i  ustala  następujące 

terminy konsultacji: 
I konsultacja...................................................... 
II konsultacja..................................................... 
III. konsultacja................................................... 
.......................................................................... 

4.  Nauczyciel zobowiązuje się do oceny projektu zgodnie z zawartymi w opisie kryteriami 
 
Podpisy akceptujące treść kontraktu: 

 
..............................................................                    ............................................................... 

(podpis ucznia)                                                             (podpis nauczyciela) 

 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Załącznik 3 
 

 
 

PLAN SPRAWOZDANIA 

 
1.  Pierwsza strona z tytułem projektu i nazwiskiem autorów. 
2.  Spis treści. 
3.  Streszczenie projektu. 
4.  Podziękowania. 
5.  Wstęp  (przedstawienie  problemu,  który  jest  tematem  projektu  oraz  dotychczasowe 

osiągnięcia). 

5.1.  Warunki  projektu  (precyzyjne  określenie  tematu  i  celu  projektu,  czas  jego 

wykonania i dla kogo jest przeznaczony). 

5.2.  Procedury  badań  (metody  zbierania  informacji,  korzystanie  ze  zbiorów  biblioteki, 

śledzenie prasy, obserwacje, wywiady itp.). 

6.  Odkrycia  i  informacje (poszczególne partie odpowiednio zatytułowane – jasno i logicznie, 

można przedstawić rysunki, schematy, wykresy itp.). 

7.  Wnioski (wnioski z badań i eksperymentów, dobre i złe strony projektu). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Technik technologii żywności 321[09] 
Moduł: Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym 321[09].Z1 
Jednostka  modułowa:  Eksploatowanie  maszyn  i  urządzeń  ogólnego  zastosowania 

321[09].Z1.02 

 

Temat: E

ksploatacja kotłów parowych.

 

 

Cel ogólny: skorzystać z dokumentacji technicznej dotyczącej eksploatacji kotłów parowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

– 

sklasyfikować kotły parowe, 

– 

określić budowę i zasadę działania kotłów parowych, 

 

obsłużyć kotły parowe, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas obsługi kotłów parowych, 

 

skorzystać z instrukcji serwisowych, 

 

skorzystać z dokumentacji techniczno - ruchowej. 
 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

metoda sytuacyjna. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa zróżnicowana. 
 

Czas:  45 minut 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schematy budowy kotłów parowych, 

 

instrukcje serwisowe, 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe, 

 

arkusze papieru, 

 

przybory do pisania, 
 

Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne: 

– 

podział klasy na grupy, 

– 

podanie tematu, 

– 

wyjaśnienie celów lekcji i omówienie zasad pracy. 

2.  Praca w grupach: 

– 

wybór typu kotła parowego, 

– 

przeanalizowanie budowy i zasady działania wybranego kotła, 

– 

ustalenie zasad obsługi, 

– 

określenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas obsługi danego 
kotła, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

– 

określenie  potencjalnych  skutków  nie  stosowania  przepisów  bezpieczeństwa  
i higieny pracy. 

3.  Prezentacja pracy. 
4.  Ocena wykonanego zadania. 
5.  Praca domowa. 

Wymienić i określić przeznaczenie niezbędnego oprzyrządowania kotła parowego. 
 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. 

Maszyny przepływowe 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Rozróżnij  na  podstawie  schematów  pompy.  Zidentyfikuj  i  nazwij  główne  elementy 

budowy (dla pomp wyporowych określ elementy tłoczące). 

 

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

Rys. 9. Pompa ...................[6, s. 54] 

1 - korpus, 2 – wirnik, 3 – uszczelnienie dławicowe 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rys. 10. Pompa ................. [6, s. 52] 

1 – korpus, 2 – koła zębate  

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować wybrane 

maszyny przepływowe. 

 

Rys. 8. Pompa ............... [6, s. 51] 

1 - sprężyna, 2 – wlot płynu roboczego,  

3 – membrana,  

4 – zawory płytkowe (klapowe) 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z klasyfikacją pomp, 
2)  zapoznać się ze sposobem wytwarzania ciśnienia przez pompy, 
3)  przeanalizować budowę i działanie pomp, 
4)  rozpoznać na schematach poszczególne pompy, 
5)  określić główne elementy budowy pomp, 
6)  zapisać i zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne,  

– 

pokaz z objaśnieniem 

 

Środki dydaktyczne: 

 

modele maszyn przepływowych, 

 

podręcznik, 

 

plansze lub foliogramy, 

 

dokumentacje techniczne, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 2 

Odczytaj  z  wykresów zależność wysokości podnoszenia od wydajności, zapotrzebowania 

mocy i sprawności dla pompy śrubowej. 

gdzie: H – wysokość podnoszenia, 

 Q – wydajność, 
 N – moc, 
 

η

 – sprawność. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Rys. 11. Charakterystyki pompy śrubowej 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z parametrami pracy pompy, 
2)  odczytać z wykresu zależności pracy pompy, 
3)  przeanalizować zależności parametrów pracy pompy, 
4)  zapisać i zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne,  

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze lub foliogramy, 

  dokumentacje techniczne pomp, 

  podręcznik [6], 

  zeszyt, 

  przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  schematu  sprężarki  tłokowej  zidentyfikuj  główne  jej  elementy  budowy  

i przeanalizuj działanie tej sprężarki. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys. 12. Sprężarka tłokowa [2, s. 155] 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i działaniem sprężarek objętościowych, 
2)  przeanalizować schemat sprężarki, 
3)  nazwać główne elementy sprężarki oznaczone na schemacie cyframi od 1 - 4, 
4)  przeanalizować działanie sprężarki, 
5)  zapisać nazwy elementów budowy wyparki i wyjaśnić zasadę jej działania, 
6)  przedstawić wyniki pracy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

model maszyny, 

 

podręcznik [6], 

 

dokumentacja techniczna sprężarki tłokowej, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.2. Maszyny cieplne, wytwornice pary, urządzenia chłodnicze

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wyjaśnij  obieg  termodynamiczny  silnika  tłokowego,  opisz  zachodzące  zmiany  

w obiegu podczas pracy maszyny. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys. 17. Tłokowa maszyna cieplna (obieg termodynamiczny silnika tłokowego) [2, s.148] 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyjaśnić budowę i zasadę działania tłokowej maszyny cieplnej, 
2)  scharakteryzować obieg termodynamiczny silnika tłokowego, 
3)  zinterpretować krzywe na wykresie oznaczone nr 1, 2, 3, 
4)  przedstawić wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny, 

 

plansza lub foliogram, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  zagrożenia  jakie  mogą  wystąpić  przy  eksploatacji  kotłów  parowych  i  wskaż 

sposoby ich zapobiegania. 
 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i zasadą działania kotłów parowych, 
2)  przeanalizować różnice związane z konstrukcją i eksploatacją kotłów parowych, 
3)  określić zagrożenia jakie mogą wystąpić przy eksploatacji kotłów parowych, 
4)  określić  sposoby  zapobiegania  zagrożeniom,  które  mogą  wystąpić  przy  eksploatacji 

kotłów parowych, 

5)  zapisać i przedstawić wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

tekst przewodni,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacje techniczno – ruchowe kotłów, 

 

podręcznik [5], 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania i rysowania. 

 
Ćwiczenie 3 

Porównaj temperatury przechowywania produktów żywnościowych. 
 

Tabela 1. Zalecane temperatury przechowywania produktów [2, s. 159] 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  zakresami  temperatur  zalecanymi  w  przechowywaniu  wybranych 

produktów spożywczych, 

2)  zapoznać się z optymalnym czasem przechowywania wybranych produktów spożywczych, 
3)  porównać dane z tabeli z wymaganiami norm dla produktów spożywczych, 
4)  zapisać i zaprezentować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  plansza lub foliogram, 

  zeszyt, 

  przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 4 

Porównaj zakres temperatur dla różnych czynników chłodniczych. 

 

Tabela 2. Zalecane temperatury dla urządzeń chłodniczych [2, s. 159] 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z optymalnymi zakresami temperatur dla różnych czynników chłodniczych, 
2)  zapoznać się z typami urządzeń, w których zalecane jest stosowane tych czynników, 
3)  określić  przydatność  wykorzystania  czynników  biorąc  pod  uwagę  bezpieczeństwo  ich 

użytkowania, 

4)  zapisać i zaprezentować wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne,  

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansza lub foliogram, 

 

przybory do pisania. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.3. Urządzenia do zamrażania żywności 

 

5.3.1. 

 Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  metodę  zamrażania  prowadzoną  w  urządzeniu  zaprezentowanym  na  rysunku. 

Nazwij tą zamrażarkę. 

 
 
 
 
 
 

 

Rys. 23. Rynna zamrażarki ................... z oscylującym dnem [4, s. 239] 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z metodami zamrażania i rodzajami zamrażarek, 
2)  przeanalizować schemat działania zamrażarki, 
3)  określić rodzaj metody zamrażania i rodzaj zamrażarki, 
4)  zapisać rozwiązanie, 
5)  przedstawić wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  plansza lub foliogram, 

  podręcznik [4], 

  zeszyt, 

  przybory do pisania. 

 
 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  schematu  zamrażarki  immersyjnej  przeanalizuj  zasadę  działania.  Nazwij 

brakujące elementy w opisie na rys. 24. 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

 
 
 
 
 
 
 
 

Rys. 24. Zamrażanie immersyjne (metoda Ottensona) [4, s. 248] 

1 - .................., 2 - ..................., 3 - przegroda, 4 - parownik, 5 - zbiornik z solanką 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z metodą zamrażania immersyjnego, 
2)  zapoznać się z budową i działaniem zamrażarki immersyjnej, 
3)  przeanalizować schemat zamrażarki, 
4)  nazwać brakujące elementy podane na schemacie zamrażarki, 
5)  przeanalizować działanie tej zamrażarki, 
6)  zapisać nazwy elementów i zasadę działania zamrażarki immersyjnej. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

 

pokaz z objaśnieniem.

 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansza lub foliogram, 

  dokumentacja techniczna zamrażarki, 

  podręcznik [4], 

  zeszyt, 

  przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  klasyfikacji  zamrażarek.  Scharakteryzuj  zamrażarki  posługując  się  poniższą 

tabelą. 

 

rodzaj 

zamrażarki 

metoda 

zamrażania 

rodzaj pracy 

(reprezentowany 

przez zamrażarkę) 

przykłady 

zastosowania 

dodatkowe 

informacje 

(stosowany 

czynnik 

chłodniczy) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami zamrażarki, 
2)  przeanalizować działanie zamrażarek, 
3)  określić rodzaj pracy zamrażarek, 
4)  określić przeznaczenie zamrażarek, 
5)  określić dodatkowe informacje o danej zamrażarce, m.in. stosowany czynnik chłodniczy, 
6)  wpisać zebrane wiadomości do tabelki, 
7)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne,  

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

  modele maszyn, 

  plansze lub foliogramy, 

  katalogi zamrażarek, 

  podręcznik [4], 

  zeszyt, 

  przybory do pisania. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6. 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Eksploatowanie  maszyn  

i urządzeń ogólnego zastosowania” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 16, 20  są z poziomu podstawowego, 

  zadania 1, 10, 12, 14, 15, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  d,  4.  a, 5. b, 6. a, 7. b, 8. b, 9. a, 10. b, 11. c, 
12. d, 13. b, 14. b, 15. c, 16. d, 17. b, 18. a, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić 

wymagania 

stawiane 

rurociągom 

PP 

2.  Zdefiniować parametr pracy pompy 

3.   Sklasyfikować pompy 

4. 

Wskazać  element  budowy  pompy 
wyporowej  

5. 

Wyjaśnić 

zasadę 

działania 

pompy 

odśrodkowej 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

6.  Wyjaśnić przeznaczenie sprężarki 

7. 

Wskazać  główny  element  budowy 
sprężarki Roots’a 

8.  Zdefiniować parametr pracy sprężarki 

9. 

Objaśnić  zasadę  działania  maszyny 
cieplnej  

10.  Określić przeznaczenie kotła parowego 

PP 

11. 

Określić  główne  elementy  osprzętu 
kotła parowego  

12. 

Wskazać 

właściwości 

czynników 

chłodniczych 

PP 

13.  Wskazać czynnik chłodniczy 

14. 

Wskazać 

kolejność 

elementów 

konstrukcyjnych 

chłodziarce 

sprężarkowej 

15. 

Wyjaśnić 

działanie 

chłodziarki 

sprężarkowej 

16. 

Zidentyfikować  element  konstrukcyjny 
zamrażarki konwekcyjnej 

17. 

Wskazać  rodzaj  zamrażarki  w  której 
zachodzi zjawisko „płynięcia” 

PP 

18. 

Określić 

surowiec 

do 

rodzaju 

zamrażarki  

PP 

19. 

Określić 

warunki 

zamrażania 

kriogenicznego 

PP 

20. 

Wyjaśnić  zasadę  działania  zamrażarki 
kriogenicznej  

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 
1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  dwutygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru. 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników. 
10. Przeprowadź  analizę  ilościową  i  jakościową  zadań  (m.in.  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności). 

11. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych uczniów. 

 

Instrukcja dla ucznia 
 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań wyboru wielokrotnego (tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa). 
5.  Test  składa  się  z  zadań  o  różnym  stopniu  trudności:  zadania  z  poziomu 

ponadpodstawowego i z poziomu podstawowego. 

6.  Odpowiedzi  udzielaj  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Prawidłową  odpowiedź  zakreśl 

„X”. 

7.  W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź 

zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź. 

8.  Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min). 
9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Porozumiewanie  się  z  innymi  uczniami  lub  korzystanie  ze  „środków  pomocy”  wiąże  się  

z otrzymaniem oceny niedostatecznej. 

11.  Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela. 
12.  Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi. 
 

Życzę powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  Rurociąg powinien sprostać następującym wymaganiom: 

a) charakteryzować się dużymi oporami ruchu, 
b) umożliwiać dostarczenie energii cieplnej do czynnika transportującego, 
c) zapewniać odpowiednią szczelność, 
d) umożliwiać częsty demontaż elementów składowych. 
 

2.  Wysokość ssania pompy to: 

a) różnica między wlotem pompy, a poziomem wody w zbiorniku, 
b) różnica między wylotem pompy, a poziomem wody w zbiorniku, 
c)  różnica między wlotem pompy, a wylotem, 
d) suma wysokości między wlotem pompy, a poziomem wody w zbiorniku, 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

3.  Do pomp wyporowych nie zalicza się pompy:  

a)  tłokowej, 
b) skrzydełkowej, 
c)  zębatej, 
d) osiowej. 

4.  Elementem tłocznym jednej z pomp wyporowych jest: 

a)  membrana, 
b)  śmigło, 
c)  zawór ssawny, 
d)  króciec wylotowy. 

 

5.  Zalanie pompy cieczą w chwili uruchomienia jest konieczne przy pompie: 

a)  śrubowej, 
b) odśrodkowej, 
c)  tłokowej, 
d) skrzydełkowej. 

 

6.  Sprężarka umożliwia: 

a)  zwiększenie ciśnienia gazu, 
b)  zmniejszenie ciśnienia gazu, 
c)  zwiększenie objętości gazu, 
d)  zmniejszenie temperatury gazu. 
 

7.  Głównym elementem sprężarki Roots’a jest: 

a)  śruba, 
b)  para tłoków krzywkowych, 
c)  wirnik, 
d)  układ śmigieł. 
 

8.  Stosunek ciśnienia na wylocie sprężarki do ciśnienia na wlocie to: 

a)  wydajność, 
b) spręż, 
c)  sprawność, 

d) 

wysokość podnoszenia

 

9.  Zapalenie mieszaniny par w komorze maszyny cieplnej spowoduje: 

a)  wzrost ciśnienia, 
b) ujście ciśnienia, 
c)  ujście nadmiaru pary, 
d) oczyszczenie mieszaniny. 
 

10.  Parę grzewczą otrzymuje się w: 

a)  silnikach parowych, 
b)  kotłach parowych, 
c)  wymiennikach ciepła, 
d)  pompach ciepła. 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

11.  Do osprzętu kotła nie należy: 

a)  manometr, 
b)  wodowskaz, 
c)  zawór bezpieczeństwa, 
d)  właz. 
 

12.  Właściwością czynników chłodniczych jest: 

a)  wysoka temperatura krzepnięcia, 
b)  małe ciepło parowania, 
c)  niepalność, 
d)  duże ciśnienie skraplania. 

 

13.  Czynnikiem chłodniczym nie jest: 

a)  metan, 
b)  kwas siarkowy, 
c)  freon, 
d)  amoniak. 
 

14.  W chłodziarce sprężarkowej skraplacz znajduje się bezpośrednio za: 

a)  zaworem sprężającym, 
b)  sprężarką, 
c)  zaworem dławiącym, 
d)  parownikiem. 
 

15.  W komorze oziębianej w chłodziarce sprężarkowej panuje obniżona temperatura dzięki: 

a)  sublimacji czynnika chłodniczego, 
b)  oziębianiu czynnika chłodniczego, 
c)  parowaniu czynnika chłodniczego, 
d)  krzepnięciu czynnika chłodniczego. 
 

16.  Niezbędnym elementem zamrażania konwekcyjnego jest: 

a)  zastaw półek, 
b)  rynna, 
c)  przenośnik transportowy, 
d)  wentylator. 
 

17. Zjawisko „płynięcia” żywności zachodzi w zamrażarkach: 

a)  konwekcyjnych tunelowych, 
b)  fluidyzacyjnych, 
c)  kontaktowych, 
d)  immersyjnych. 
 

18.  Zamrażaniu fluidyzacyjnemu poddaje się najczęściej: 

a)  krajankę warzywną, 
b)  tusze mięsne, 
c)  lody spożywcze, 
d)  sosy. 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

19.  Zamrażanie kriogeniczne wymaga: 

a)  dobrej wentylacji pomieszczeń, 
b) ochładzania pomieszczeń produkcyjnych, 
c)  długiego czasu procesu, 
d) specjalnego przygotowania. 
 

20.  Doprowadzenie ciekłego azotu jest stosowane w zamrażarkach: 

a)  immersyjnych, 
b)  kriogenicznych, 
c)  fluidyzacyjnych, 
d)  konwekcyjnych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Eksploatowanie  maszyn  

i urządzeń ogólnego zastosowania” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 6, 9, 10, 11, 16, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  a,  3.  c,  4.  c,  5.  b,  6. b, 7. a, 8. a, 9. d, 10. d, 11. c, 
12. d, 13. a, 14. c, 15. b, 16. a, 17. b, 18. b 19. b, 20. d. 

 

Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Zdefiniowaćruch laminarny 

2.  Zdefiniować parametr pracy pompy 

3.   Sklasyfikować pompy 

4. 

Wskazać  elementy  budowy  pompy 
wyporowej  

5. 

Wyjaśnić 

zasadę 

działania 

pompy 

odśrodkowej 

6.  Określić przeznaczenie sprężarki 

PP 

7. 

Wskazać  różnice  między  rodzajami 
sprężania 

8.  Zdefiniować parametr pracy sprężarki 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

9. 

Określić 

rodzaj 

przemiany, 

jaka 

zachodzi w maszynie cieplnej  

PP 

10.  Określić przeznaczenie kotła parowego 

PP 

11. 

Dobrać główne elementy osprzętu kotła 
parowego  

PP 

12. 

Wskazać 

właściwości 

czynników 

chłodniczych 

13.  Wskazać czynnik chłodniczy 

14. 

Wskazać 

kolejności 

elementów 

konstrukcyjnych 

chłodziarce 

sprężarkowej 

15. 

Wyjaśnić 

działanie 

chłodziarki 

sprężarkowej 

PP 

16. 

Dobrać 

element 

konstrukcyjny 

zamrażarki konwekcyjnej 

PP 

17. 

Określić  rodzaj  zamrażarki  w  której 
zachodzi zjawisko „płynięcia” 

PP 

18.  Dobrać surowiec do rodzaju zamrażarki  

PP 

19. 

Określić 

warunki 

zamrażania 

kriogenicznego 

PP 

20. 

Wyjaśnić  zasadę  działania  zamrażarki 
kontaktowej 

 
 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  dwutygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań). 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników. 
10.  Przeprowadź  analizę  ilościową  i  jakościową  zadań  (m.in.  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności). 

11.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych uczniów. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań wyboru wielokrotnego (tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa). 
5.  Test składa się z zadań o różnym stopniu trudności: zadania są z poziomu podstawowego, 

i zadania z poziomu ponadpodstawowego. 

6.  Odpowiedzi  udzielaj  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Prawidłową  odpowiedź  zakreśl 

„X”. 

7.  W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź 

zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź. 

8.  Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min). 
9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Porozumiewanie  się  z  innymi  uczniami  lub  korzystanie  ze  „środków  pomocy”  wiąże  się  

z otrzymaniem oceny niedostatecznej. 

11.  Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela. 
12.  Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi. 

 

Życzę powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

1.  Ruch laminarny płynu charakteryzuje się: 

a) uwarstwieniem płynu, 
b) turbulencją, 
c) burzliwością przepływu, 
d) zawirowaniami. 
 

2.  Wysokość ssania pompy to: 

a) różnica między wlotem pompy, a poziomem wody w zbiorniku, 
b) różnica między wylotem pompy, a poziomem wody w zbiorniku, 
c)  różnica między wlotem pompy, a wylotem, 

 d) suma wysokości między wlotem pompy, a poziomem wody w zbiorniku. 
 

3.  Do pomp wyporowych nie zalicza się pompy: 

a)  tłokowej, 
b)  skrzydełkowej, 
c)  osiowej, 
d)  zębatej. 
 

4.  Elementem tłocznym jednej z pomp wyporowych jest: 

a)  śmigło, 
b)  zawór ssawny, 
c)  membrana, 
d)  króciec wylotowy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

5.  Zalanie pompy cieczą w chwili uruchomienia jest konieczne przy pompie: 

a)  śrubowej, 
b)  odśrodkowej, 
c)  tłokowej, 
d)  skrzydełkowej. 
 

6. Sprężarka umożliwia: 

a)  zmniejszenie ciśnienia gazu, 
b) zwiększenie ciśnienia gazu, 
c)  zwiększenie objętości gazu, 
d) zmniejszenie temperatury gazu. 
 

7.Sprężanie wielostopniowe w stosunku do sprężania jednostopniowego wymaga: 

a)  mniejszego wkładu pracy, 
b) większego wkładu pracy, 
c)  takiego samego wkładu pracy, 
d) większego lub mniejszego wkładu pracy, zależy od sprężanego czynnika. 
 

8. Stosunek ciśnienia na wylocie sprężarki do ciśnienia na wlocie to: 

a)  spręż, 
b) wydajność, 
c)  sprawność, 

d) 

wysokość podnoszenia

 

9.  W maszynach cieplnych następuje zamiana energii: 

a)  elektrycznej na cieplną, 
b) cieplnej na elektryczną, 
c)  mechanicznej na cieplną, 
d) cieplnej na mechaniczną. 
 

10.  Parę grzewczą otrzymuje się w: 

a)  silnikach parowych, 
b)  wymiennikach ciepła, 
c)  pompach ciepła, 
d)  kotłach parowych. 
 

11.  Do osprzętu kotła nie należy: 

a) manometr, 
b) wodowskaz, 
c) zawór bezpieczeństwa, 
d) właz. 
 

12. Właściwością czynników chłodniczych jest: 

a) wysoka temperatura krzepnięcia, 
b) małe ciepło parowania, 
c) niepalność, 
d) duże ciśnienie skraplania. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

13. Czynnikiem chłodniczym nie jest: 

a) kwas siarkowy, 
b) metan, 
c) freon, 
d) amoniak. 
 

14.  W chłodziarce sprężarkowej skraplacz znajduje się bezpośrednio za: 

a) zaworem sprężającym, 
b) zaworem dławiącym, 
c) sprężarką, 
d) parownikiem. 
 

15.  W komorze oziębianej w chłodziarce sprężarkowej panuje obniżona temperatura dzięki: 

a) sublimacji czynnika chłodniczego, 
b) parowaniu czynnika chłodniczego, 
c) oziębianiu czynnika chłodniczego, 
d) krzepnięciu czynnika chłodniczego. 
 

16.  Niezbędnym elementem zamrażania konwekcyjnego jest: 

a)  wentylator, 
b) zastaw półek, 
c)  rynna, 
d) przenośnik transportowy. 
 

17. Zjawisko „płynięcia” żywności zachodzi w zamrażarkach: 

a)  konwekcyjnych tunelowych, 
b) fluidyzacyjnych, 
c)  kontaktowych, 
d) immersyjnych. 
 

18  Zamrażaniu fluidyzacyjnemu poddaje się najczęściej: 

a)  tusze mięsne, 
b) krajankę warzywną, 
c)  lody spożywcze, 
d) sosy. 
 

19.  Zamrażanie kriogeniczne wymaga: 

a)  długiego czasu procesu, 
b)  dobrej wentylacji pomieszczeń, 
c)  ochładzania pomieszczeń produkcyjnych, 
d)  specjalnego przygotowania. 
 

20.  Proces zamrażania w zamrażarkach kontaktowych odbywa się dzięki: 

a)  okresowemu kontaktowi z czynnikiem chłodniczym, 
b) bezpośredniemu kontaktowi z czynnikiem chłodniczym, 
c)  pośredniemu kontaktowi z silnie oziębionymi metalowymi powierzchniami, 
d) bezpośredniemu kontaktowi z silnie oziębionymi metalowymi powierzchniami. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7. LITERATURA 

 
1.  Czerwiński W., Dreszer J.: Podstawy techniki. PWSZ, 1972 
2.  Dąbrowski A.: Podstawy techniki w przemyśle spożywczym. WSiP, Warszawa 1999 
3.  Dłużewski M., Dłużewska A.: Technologia żywności. Cz. 2. WSiP, Warszawa 2001 
4.  Jastrzębski W.: Technologia chłodnicza żywności. WSiP, Warszawa 1991 
5.  Potyński A.: Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1995 
6.  Wach J.: Aparaty i urządzenia przemysłu chemicznego i przetwórczego. WSiP, Warszawa 

1996